Hit den Westhoek ProVincienieuWs Rechtszaken. Buitenland Binnenland 1927. Us het stoffelijk overschot van den mensch in de groeve wordt neergelaten denken zij, die den doode naar zijn laat ste rustplaats begeleiden, aan hetgeen de overledene tijdens zijn leven tot stand bracht. De dood geeft aanleiding tot een terug blik. Ook als het de dood van een tijdperk betreft. We staan thans rond de doodsbaar van 1927, en men is geneigd zich af te vragen: „Hoe was het jaar ons gezind. Moeten we vóór het afscheid danken voor de goede dingen die het ons bracht of moeten we met wrevel in het hart den ontslapene gedenken?" 1927 bracht Zuid-Beveland den lo- caalspoorweg; verdere ontwikkeling van den tuinbouw. Goes: twee modem geoutilleerde zie kenhuizen, een abattoir, een nieuw bouw plan, vermeerdering van liet aantal inwo ners, subsidie voor de restauratie van de Gonoote Kerk, vele particuliere verbou wingen en uitbreidingen, trottoirs, werk verschaffing. Natuurlijk: we denken ook aan hetgeen 1927 Zuid-Beveland en Goes ontnam of niet bracht, doch zetten we het eerste tegenover het laatste dan luidt onvermijde lijk de beslissing: ,,Het stervende jaar was ons gewest over het algemeen gunstig gezind". Er is reden tot dankbaarheid. 1927 was een bijzonder jaar. We stellen het zijn opvolger 1928 ten voorbeeld, want de dood van 1927 beteekende niet het ein de van alle verlangens! Onze land- en tuinbouw staan op hoog peil. Dit mag echter geen reden zijn op onze lauweren te gaan rusten. Integendeel alles moet in hei werk worden gesteld de bedrijven zoo rationeel mogelijk in te rich ten. Goed vakonderwijs is daarvoor on ontbeerlijk, terwijl daarnaast liefst door de oprichting van proef boerderijen moet worden getracht de zich voordoende vraag stukken op te lossen. In Zeeland zit men allerminst stil. De landbouw is bij den Zeeuwschen boer in goede handen, en de coöperatieve samen werking heeft er een groote vlucht geno men. Wanneer men de middelen, die op de Internationale Economische Conferentie zijn aangegeven tot verbetering van den toestand in den landbouw nagaat, treft het, dat al deze middelen in ons land veelvul dige toepassing hebben gevonden, behalve de samenwerking tusschen de producenten en de verbruikers en tusschen. hunne we- derzijdsche coöperaties. Aan de hand van het rapport der Economische Conferentie doet de spreker dienaangaande nadere me- dedeelingen. Ook internationale samenwer king tusschen de landbouwers en hunne coöperaties is noodag teneinde prijsrege- lend op te kunnen treden, teneinde met inachtneming van de belangen der consu menten en de werkers in den landbouw een behoorlijke belooning te kunnen waar borgen. Er bestaat dikwijls zulk een wan verhouding tusschen de prijzen bij den producent en den consument, dat een be tere organisatie van den afzet beide par tijen ten goede moet komen. Vooral in Canada is door de samen werking der meeste tarweboeren reeds bereikt, dat de tarweprijzen veel stabieler zijn dan vroeger het geval was en dat is ook voor onzen graanbouw van groot belang, omdat Canada het land is, dat de meeste tarwe tot voorziening van de be hoeften van Europa, levert. Ook in ons klein land is op dit terrein wel 'het een en ander te bereiken, omdat |do land- en vooral de tuinbouw niet alleen werken voor de wereldmarkt, maar ook voor een meer of minder locale markt. -Ai deze maatregelen, zelfs wanneer ze op den duur succes zouden kunnen hebben en verbetering zouden kunnen bren gen in de thans heerschende depressie kunnen echter nooit bijdragen tot een op lossing der moeilijkheden, die in het bij zonder in ons land voortvloeien uit de sterk groeiende bevolking, met als gevolg een veel te groote vraag naar land. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat dit nog erger wordt, wanneer de toestand van den land bouw' mocht verbeteren. Uitbreiding van onzen cultuurgrond is daarom in hooge mate noodzakelijk. Verreweg het grootste deel van het accres der bevolking moet tewerk gesteld worden in de industrie. Er heeft zich m West-Europa een toestand ontwikkeld dat een groot deel der bevolking is aange wezen op de productie van nijverheids artikelen, die geruild moeten worden te gen levensmiddelen uit overzeesche ge westen. Wanneer nu de landen waarheen wij tot dusverre onze nijverheidsproducten ex porteerden, zelf 'hun industrie gaan ont wikkelen, zooals tegenwoordig het geval is, dan beteekent dit een gevaarlijke toe stand voor onze gebeole samenleving. We dienen daarom de grootste zorg te be steden aan onze agrarische productie. Toclh zal zelf dan slechts een deel van het accres in den landbouw te werk gesteld kunnen worden. Uitkomst zal slechts ko men door een algemeene opbloei van het geheele bedrijfsleven, waarheen een deel van het accres der landbouwbevolking moet afvloeien, zooals in alle tijden het geval is geweest. Uit een algemeen maatschap pelijk oogpunt is dit ook toe te juichen, want de landbouwbevolking vormt voor de menschheid de bron van levenskracht, die de volken voor een snel verf/al kan be hoeden, die het gevolg zal zijn van een te sterke industrialisatie. Met een opwekking ieder het zijne bij te dragen zijn organisaties sterk te maken, waardoor de boerenstand de plaats zal kunnen verkrijgen,, die hem toekomt, ein digt spreker zijn rede. De heer Jac. Welleman kwam vervol gens in een kort betoog op de rede van Dr. Bierema terug, inzonderheid op het gedeelte der rede o ver de suikerbieten- cultuur. Spr. wees ook op de noodzaak van organisatie in land- en tu'nbouw. Van grootere toenadering tusschen consument en producent verwachtte spr. voor ons land niet veel. Dr. Bierema beantwoordde den beer Welleman. De heer Hajenius, burgemeester van Goes dankte vervolgens namens het ooi lege van B. en W. voor de uitnoodiging, en verzekerde dat Goes steeds gaarne zal medewerken aan alles wat den land bouw ten goede komt. Spr. wees op de landbouw w in Ier s chool en op de pogingen om in Goes een tuinbouwschool op te richten. Mr. Dieleman bracht Dr. Bierema dank voor zijn uitstekende rede. Vervolgens keurde de vergadering de contributie-regeling 1928 goed. De begrooting werd aangenomen in ont vang en uitgaaf op f29.636,30. Aangeno men werd het voorstel van het hoofd bestuur om, indien de Nederlandsche bond van handelaren in aardappelen op zijn in genomen standpunt blijft staain en niet wil toegeven aan de voorstellen van het hoofd bestuur (afschaffing 1 °/o korting, gebruik van de 30 m.M. hor) de overeenkomst met den bond op te zeggen. De winkel op straat. Politieverordeningen kan hel zeer zon derling vergaan. We herinneren ons er oen die door rechterlijke beslissingen voor ongeveer een vijfde gedeelte ongeldig werd verklaard, nadat ze reeds jaren lang dienst had gedaan zonder de aandacht van hel Kantongerecht op zich te vestigen, lm Goes is met de verordening, d e bepaalde dat het verboden was zonder vergunning van B. en W. op de stoepen te étaleeren, hetzelfde geschied. Bijna 25 jaren achter een tornde niemand aan deze bepaling, op een kwaden dag evenwel liet de kan tonrechter er zijn blik op vallen en ver klaarde haar voor ongeldig, daar zij zi. een te groote eigendomsbeperking tein ge volge had. Door zijn beslissing mag de winkelier die een stoep heeft, voortaan weer goede ren buiten zijn winkel étaleeren, die zijin stoep aan de gemeente schonk en er een trottoir voor terug kreeg mag het niet. Het behoeft geen betoog dat het trot toir tengevolge hiervan hij den winkelstand plots zijn populariteit verloren heeft. De winkelier die een stoep heeft en van étaleeren in de open 'lucht houdt, denkt er natuurlijk niet mieer aan zijn eigendom voor de somma van 25 cent aan de ge meente van de hand te doen. Dit is heel jammer, maarbe grijpelijk. Het komt ons evenwel voor, dat B. en W. aan de hand van politieverordeningen in andere steden de bestaande en ongeldig verklaarde verordening inzake het étale ren op stoepen wel zoodanig zullen kun nen redigeeren, dat de kantonrechter er geen vat meer op heeft, terwijl toch hel openlucht-étalage-verbod bereikt wordt. We hopen, dat B. en W. in deze rich ting werkzaam zijn. Als het hun genikt is het trottoir voor Goes verzekerd, zoo niet dan zal er nog een harden strijd ge voerd moeten worden alvorens de stoep, de verkeersbelemmerenide stoep tot het verleden behoort. De sneeuw. Met kracht heeft de gemeente, zooals we reeds meldden, Dinsdag direct de opruiming der sneeuw ter hand geno men. Thans is men zoo ver dat de binnen stad zoo goed als van alle hinderlijke sneeuw is ontdaan. Morgenmiddag hoopt men ook de Singels vrij te hebben en vervolgens komen de buitenwijken aan de beurt. Circa 100 werkloozen zijn van Dinsdag af voor het ruimen der sneeuw door de gemeente te werk gesteld. Hetgeen de ge meentekas niet zulke geweldige bedragen zal kosten als sommigen zich wel voor stellen, daar het Burgerlijk Armbestuur gedeeltelijk de te werkstelling voor zijn rekening neemt. Het abattoir. Men had gehoopt het abattoir tegen hel einde van Januari te kuinnien openen, doch de vorst deed zijn intrede en het werk moest tijdelijk worden onderbroken. Als de winter niet te lang aanhoudt, zal het abattoir evenwel in het begin van Februari reeds de dierlijke slachtoffers kunnen ent- vangen. De zilveren beker. De zilveren eere-beker van de pluim vee-vereeniging „Zeelandia" alhier, voor de mooiste haan of ben, ingezonder door een lid der vereeniging, is gewonnen door den heer A. van Sahben, met zijn in zending An coma's hanen (jong). Landhouw-Bioscoop. Van Vrijdag tot en met Dinsdag wordt vertoond „Het beest en het meisje", een spannend drama in 8 acten. Schuttershof-Bioscoop. Zooals dat op bijzondere dagen !e doen ge bruikelijk is, zal Zondag en Maandag bat Schuttershof weer in het telken van de cinematografie staan. Het jongste pro gramma bevat behalve enkele alleraardig ste bijnummers de bekende film „Zeven kansen", een komedie in 6 acten, waarin de vermaarde en steeds meer op den voorgrond tredende humoristische artist Buster Keaton die hoofdrol vervult. „Ze ven kansen" is de vermakelijke geschie denis van een berooid joingmcnsch dat een geweldige erfenis ontvangt. Deze zal hem echter slechts toegewezen worden als hij te 7 uur n.m. in het huwelijk is getreden. De goed candidate is er natuurlijk, maar cloor een misverstand weigert deze plots het echtelijk schip binnen te ga,an. Op een andere wijze tracht de vervangen erf genaam in de noodige bruid te voorzien en dit vormt de clou van het blijspel. Prachtig is het te zien hoe de komiek Buster Keaton zich gedraagt als een hon derdtal trouwgrage leden van het vrouwe lijk geslacht een aanval op zijn aantrekke lijkheid wagen. Het einde van de historie zullen we hier niet vermelden. Men ga „Zeven kansen" dezer dagen zien. In don kere winterdagen doet een vroolijke film als deze zeer weldadig aam. Doopsgezinds Gemeente. Zaterdagavond (Oudejaarsavond) des avonds vijf uur Ds. J. Koekebakker van Middelburg. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstige^. Zaterdagavond (Oudejaarsavond) 7ty2 zal een godsdienstoefening gehouden wor den onder leiding van. Ds. J. N. Netelen bos van Heinkenszamd. Zeeuwsche koortsen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Waar zijn toch dé Zeeuwsche koortsen gebleven? In onze jeugd, nu een halve eeuw geleden, voelden wij aan den lijve wat het zeggen wilde met de „de derde- daagsc'he koorts" bezocht te zijn en wij herinneren ons nog levendig, dat een on zer makkers onder het spel 'opeens zeide Jongens, 'k mot naer uus, 'k mot de koose kriege", zuiver historische mede- deeling. De jongen ging naar huis, plaatste zich met een doek om bij de kachel, rik* de en beefde en klappertandde om ver volgens het warm te krijgen. Dan knapte hij op, om na verloop van een paar dagen weer opnieuw te worden aangepakt, we ken lang, maanden lang, ja nog langer. Maar wie hoort er nog van? Wie ken die koorts nog? Waar is ze gebleven en wat is de oorzaak van haar verdwij ning? Als leek zuilen we maar niet trach ten daarop te antwoorden, maar alleen te bevestigen, dat de schrik der vreem delingen is verdwenen. Ja, de schrik, wan. zelfs nu nog misschien is een verblijf in de Zeeuwsche vruchtbare landouwen in het oog van menschen uit andere deelen van ons land een gewaagd spel. De Zeeuwen hebben ten allen tijde beweerd, dat Zeeland geen ongezond land was, een stelling, die zelfs door geneeskundigen werd aangenomen, maar niet onaange vochten bleef. De oorzaak van die onge zondheid werd toegeschreven aan de lucht en niet aan dien bodem. „Zeeland geen land, ik houd het'met den heikant", vond zijn oorsprong in de slechte lucht en zelfs werd bewieerd, dat van de 1000 menschen nauwelijks één dien leeftijd van een halve eeuw bereikte. Het verblijf dier Engelsche soldalen in het begin der 19e eeuw op Walcheren waarbij er zoo velen stierven aan koortsen, heeft lang aam Zeeland een minder goe den naam gegeven (Walchers-fever), door de Zeeuwen toegeschreven aan zooge naamde dieetzonden, o.m. het overmatig gebruik van onrijpe boomvruchten en het zich niet hoeden tegen avond- en morgen lucht. Anderen zeggen, dat de wijze waar op' de koortszieken wier den behandeld door de Engelsche doctoren de sterfte in de hand werkte. Zij beweerden, dat de koud waterkuur het beste was om de koorts te voorkomen, zoodat de soldaten met koud water werden begoten. In elk geval werd in Zeeland de lucht gesteldheid, dus atmospherische invloed, als oorzaak der koortsen aangenomen, terwijl veel minder aandacht werd ge schonken aan bodem en water. Het zout nn „zoutpannen" is door zeer velen als een der oorzaken beschouwd en men weet dat in brak water het verzwakte ge slacht van malaria-muggen broêdt, dat geen dieren meer steekt, maar wel den mensch. Er is nu betere afwatering dejr gron den, die echter meer tot uitoefening van intensieven landbouw dan als hygiënische maatregel, bedoeld was. Maar hoe dan ook, de Zeeuwsche koortsen schijnen vrij wel tot het verleden te belmoren. Heinkenszand. Dcnde.dagavi.md gaf liet muziekgezelschap „Eu'erpe" met me dewerking van de toooeelvereeuiiging „Vriendenkring" een concert. De zaal was gebeel gevuld, ondanks de bijna on begaanbare wegen. Voor de eerste maal werkten dames met de toonee' vere aniging mee. Een blijspel en een klucht werden op verdienstelijke wijze vertolkt. Een da verend applaus was liet loon voor hun moeite. De voorzitter van „Euterpe" sprak namens alle aanwezigen den wensch uit, dat het niet voor de laatste maal zou zijn, dat dames medewerking zouden ver- leenen aan de tooineelverern'ging. Rechtbank te Middelburg. ïn de zitting van bedien werden de volgende vonnissen uitgesproken: Meineed A. G. G. v. d. B., 33 jaar, handels agent te Goes, vrijgesproken. N. J. L. v. D., 20 jaar, landbouwers- knecht te Moerbieke (B.), gedetineerd, 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. R. E. d. B., 20 jaar, landbouwers- knecht te Moerbelce (B.), gedetineerd. A. V. M. R., 22 jaar, mosselvisscher te Philippine, die aan dien Raad van Arbeid te Middelburg had opgegeven dal hij zijn arm had gebroken, op 23 Aug. j.l. te Goes, terwijl hij aldaar in dienst van het mosselbedrijf van zijn vader per fiets reed en daarbij was aangereden, terwijl hij in werkelijkheid zijin arm ge broken had in dien luchtschommel op de kermis te Goes, werd veroordeeld tot f50 s. 50 dagen hechtenis. PUROL bij Gesprongen Handen Springende Lippen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Doos 30 cent. Bij. Apoth en Drogisten OVERZICHT. Rommel. In 't begin van dit jaar beval de sov jet regeering, dat de prijzen der industrie producten met vijf peieent verminderd moesten worden. Practisch heeft dit bevel geen uitwerking gehad, de prijzen gingen haast niet naar beneden, in vele industrieën bleven ze stijgen. Voor die bedrijven, waar de prijzen echter met geweld neer gedrukt werden, voornamelijk in de textiel-industrie, stelde de bedrijfsleiding zich schadeloos door de kwaliteit te verminderen en door goedkoopere soorten duurder te verkoopen. In het begin heeft dit tot vele klachten aanleiding gegeven maar de laatste maanden is er zoo aan alles gebrek in de winkels, dat het publiek ook de minderwaardige rommel accepteert. De Ekonomitsjeskaja Sjisn heeft be sloten een campagne op touw te zetten tegen dien achteruitgang in kwaliteit en brengt nu een aantal gegevens van ver schillende harer correspondenten, Daarui. blijkt dat vuor alle voorwerpen van algemeen gebruik de kwaliteit absoluut onvoldoende is en voortdurend minder wordt. Dit geldt zoowel voor geweven en geverfde stoffen als schoeisel, levens middelen, bouwmaterialen, hout, glas en meubelen De organisaties trachten de schuld op elkaar af te wentelen, maar de verbruiker is er de dupe van. Volgens het blad wordt de geringe prijsverminde ring meer dan te niet gedaan door de verlaging der kwaliteit. Zoodra dan ook het nijpend gebrek aan waren ophoudt, begint het klachten le regenen. En vooral waar Russische producten op de wereldmarkt moeten concurreeren is het heel slecht. Men heeft de eerste partijen asbest en mica, die nauwkeurig uitgezocht waren, goed kunnen verkoopen, maar nu blijkt, dat verdere zendingen van absoluut minder waardige kwaliteit zijn. Een professor waarschuwt er iu scherpe bewoordingen tegen dat op die wijze de producten van Rusland op de wereldmarkt een slechten naam krijgen en als er eenmaal wan trouwen bestaat, is het uiterst moeilijk dat te overwinnen. De sneeuw in Engeland. De verkeersstagnatie, die in Engeland was ontstaan tengevolge van den zwaren sneeuwval der laatste dagen is thans ge- deel tel ijk opgeheven, al heeft men nog steeds inet tal van moeilijkheden te kampen. De meeste spoorwegverbindingen ver- loopen thans weer normaal, doch bevroren wissels en signalen zijn oorzaak van ver tragingen, voorts zijn nog eenige lijnen door sneeuwophoopingen geblokkeerd. Ook zijn eenige hoofdwegen, welke Londen met den omtrek verbinden door de sneeuw geblokkeerd De weg naar Seven Oaks zit er wel het diepst onder; op sommige plaatsen is de laag hier 15 voet dik. Andere wegen, welke Dinsdag nog on begaanbaar waren, zijn doorgegravenop deze wijze is ook weer verbinding ver kregen met Saint Albans, dat tot dusver geïsoleerd was. De stoombootdienst tusschen Dover en Calais,, die Dinsdag was stop gezet, is uog steeds niet hervat W7el poogden twee schepen op de lijn Folkestone Foulogne te varen. Pe //En- gadine" was echter, nadat het schip 650 passagiers te Folkestone aan land gezet had niet meer in staat naai Boulogne rerug te keeren en zal gedurende eenige weken buiten dienst gesteld moeten worden. .u. Gedurende eenige dagen zal een nor male dienst over het kanaaL-nog wel onmogelijk blijven De diensten tusschen Nëwhavcn en Dieppe en tusschen Fouthamp on en le Havre worden voortgezet. Alle vlieg- diensten van Croydon naar het continent moesten nog gestaakt blijven wel is een vliegtuig uit Oostende te Lympne aan gekomen Ook het telegraaf- en telefoonverkeer s nog oreral gestoord Nog steeds zijn er 3600 defecte tele- l'oongeleidingen geknapt door weer en vind en het is meer dan moeilijk inter- :ommunale verbindingen te krijgen. De koningin op schaatsen. 5 De koningin heeft gisteren schaatsen eenden op het ijs langs bet paleis in iet bosch. De,'prinses reed op de Haagsche Jsclub Post op Nieuwjaarsdag. Zooals bekend is, zal op Zondag 1 fanuari niet meer dienst worden verricht lan op andere Zondagen het geval is, d.w z wat den besteldienst betreft, dat icrgens in Nederland op dezen Zondag en bestelling plaats vindt, brhoudens e Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen uitsluitend van de buitenlandsche correspondentie en die welke voorzien is van het etiquete Op Zondag bestellen. Correspondentie, op Zaterdag 31 Dec. gepost, zal derhalve vrij zeker aan groote vertraging in de bestelling onderhevig zijn. Belanghebbenden, die spoedcorrespon- lenties moeten verzenden, wordt derhalve n overweging gegeven, deze per expresse e doen besteilen. Extra busliehting zal alleen in het riterste geval geschieden, indien gevaar oor overvulling der bussen zou onts aan. Een ongelukkig schot. Bij een te Kailenbroek gemeente Bar- \eveld, gehouden drijfjacht, heeft een 74- jarige jagerjachtopziender bij ongeluk een 0-jarige drijver in bet hoofdgeschoten en tamelijk ernstig verwoud. Ook de zich in de nabijheid van den drijver bevin- lende 41-jarige zoon van den schutter werd door eenige hagelkorrels getroffen. Ook e e nh u 1 d e. Woensdagavond had de 50e begrootings- zitting van den Amsterdamschen raad plaats. Bij den aanvang heeft de burge meester de heer W. de Vlugt, aan dit feit herinnerd en gecons'ateerd dat de raad nierdoor een record op zijn naam geves tigd heeft. De eerste spreker voor de avondzitting de heer Vermeulen, heeft den burgemeester gehuldigd voor zijn correct beleid geduren de die 50 zittingen. Ongeveer een half uur na den aanvaDg, toen 3e discussies in vollen gang waren, bracht de hoofdbode een bloemstuk binnen, een groen kussen waarop in roode letters het cijfer 50 en legde dat op de tafel voor den burgemees ter neer. De hulde van een onbekende ontlokte aan de raadsleden een hartelijk applaus- f 50.000 verduisterd Ondanks de strengste geheimhouding, die aan ied -r iets van de zaak kon weten, was opgelegd, slaagde „de Avondpost* er na veel moeite in op het spoor te komen van een zeer belangrijke malver satie, welne op het Centraal Bureau van de Statistiek te 's-Gravenhage is gepleegd. Hoewel het blad nog niet over alle finesses zekerheid heeft kunnen krijgen, waarom het deze niet publiceert, is het volgende gebleken. Bij een onderzoek in de boeken en be seheiden van genoemd bureau moet .den controleerenden amblenaren eenige eigen aardigheden zijn opgevallen, welke op fraude wezen. De hoofdambtenaar D. K., refsrendari

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2