RUITEM80ER N°. i. Nieuwjaarsii timmer Ii5a Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegse Bij de jaarwisseling Stadsnieuws ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes 2 buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant fSgj|||jljj3 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, eUoe regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wederom luiden de klokken het afscheid van het jaar dat voorbijging, d; verwelkoming van het nieuwe dat komen gaat. Oudejaarsavond hoe weemoedig het, op dezen laatsten avond van het jaar te droomen van de dingen, die niet weer- ommekomen; hoe zoet te mijmeren over genoten vreugde, maar ook, hoe bitter om te peinzen over ondervonden teleur stelling. Teleurstelling hoe weinigen zijn er. die hiermede geen kennis maakten in hun leven. Ouderen van dagen en volwassenen kunnen we menigmaal over hun 'teleur stellingen hooren spreken; ook de rijpere jeugd kent ze en zelfs aan de kinder wereld zijn ze niet heeleinaai vreemd, Hoogst moeilijk is het dan ook aan te leurstelling te ontkomen en waar zulks haas't niet gaat, rijst vanzelf de vraag hoe ons tegen haar te wapenen? Het lijkt ons uitgemaakt, dat ze ons vijandig tegenover staat, ons krenkt en grieft en vaak heel onaangenaam aandoet. Zeker is het, dat de teer- en fijn-gevoeligen dikwijls het meest onder teleurstelling lij den, maar toch ook op die menschen, welke men rekent heel sterke zenuwen te hebben, mist teleurstelling geenszins haar uitwerking. Ziet ge dien vader daar? Hoe- vele jaren heeft hij er niet op gehoopt dat zijn zoon hem in zijn bedrijf zou opvolgen; doch die zoon slaak deze ver wachting den bodem in, door naar zee te willen, hetgeen dien vader ten zeerste teleurstelt. Beschouwt die jonge vrouw; hoe bitter is zij teleurgesteld; weenend staat zij bij den overgang van het oude in het nieuwe jaa'r een blik op het ledige wiegje, waaruit het stoffelijk overschot van een teeder wichtje grafwaarts is ge dragen dat kindje, waarvan zij zich zoovele illussies had gemaaktthans voor goed van haar weggenomen! Hoort dien pre diker, hoe vaak reeds maande hij aan tot meerdere beoefening van velerlei deugden doch in plaats daarvan zag hij ondeugd en ontucht voortwoekeren, ook onder degenen, die naar zijn woor den wel heetten te luisteren, maar er geenszins naar handelen. O, welk een harde teleurstelling was zijn deel! „Wat had ik mijn best gediaan", zegt een ander, „om dat werkstuk af te maken. Ai mijn vrijen tijd stak ik erin, mijn beste krach- 'ten besteedde ik er aan en met verlangen zag ik den dag naderen, dat ik het zou kunnen aanbieden en toener werd haast geen oog aan gegeven, slechts een simpel „dankje" trof mijn oor, wat was ik teleurgesteld. Maar zoo gaat degene, dien wij hier sprekend invoerden, ver der, „ik begon tegen mijzelf te zeggen, dat ik mij naet zooveel van mijn werk had moeten voorstellen, dat ik een te goeden dunk van mijzelf ha'd gehad en bovendien, wat ik mooi vond, behoefde toch een ander niet altijd zoo in bewondering te 33 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. En toen heb ik de puntjes eens flink op de i gezet. O, over het algemeen was ik heel vriendelijk. Maar ik geloof toch, dat hij heel goed weet, hoe ik over hem denk. En morgen ga ik die lieve Anne halen, om hier te .lunchen Bij welke opgewekte mededeehng Mrs. Errol een van haar kopjes nam en met een triomfantelijk gezicht uitdronk. „Ik heb hem gezegd", vertelde zij ver der, „dat hij wel eens een beetje meer op zijn reputatie mocht letten, want dat hij zoo langzamerhand voor den plaatse- lijken Blauwbaard begon door te gaan. O, ik was even openhartig als Georg Washington. En ik heb hem gezegd, dat er in de heele Vereenigde Staten geen man bestond, die een neger zoo zou be- handelen als hij zijn vrouw. Ik geloof, dat dit hem eenigszins verraste, want hij begon te stotteren. En toen had ik na tuurlijk gewonnen spe<l". „Dat zal werkelijk stichtelijk voor La dy Carfax geweest zijn", teemde Nap. brengen." En zoo werd tenslotte tot de conclusie gekomen van zichzelf eens duch tig te herzien en de oorzaak van de teleur stelling niet in de eterste plaats buiten zichzelf te zoeken. Hoevele andere voorbeelden zouden wij niet van teleurstelling kurrjen geven op zeer verschillend terrein, zoowel in liet huis gezin als op de markt des levens; overal is een smartelijke ervaring er de grondtoon van. We dienen ons dus krachtig te maken, ons innerlijk zijn te versterken tegen de wreede teleurstelling. Ze moet ons niet kunnen lam slaan; gelukkig zijn er ook thans nog van die optimistische naturen, die ondanks alle teleurstellingen zich we ten staande te houden in het leven. Hun veerkracht doet hen zich telkens weer op heffen, en waar ze schromelijke teleur stelling ondervonden hier, beginnen ze mei nieuwen moed niet slechts, maar ook met engelengeduld elders hun werk, en onder- tusschen beschouwen ze de teleurstelling als een opvoedingsmiddel in de grooie leer school des levens. Wanneer wij onszelven, zoowel op stof felijk als op geestelijk gebied, hooge eischen stellen, zal ons menige teleurstel ling bespaard blijven, en al komt er van tijd tot tijd een over ons, dat we dan de kracht bezitten mogen, ze met opgewekt heid te dragen. Zoo kan het nieuwe jaar ons tot een zegen zijn! Algemeene vergadering Z. L. M. In het Schuttershof is Woensdag de algemeene vergadering van de Z. L. M. gehouden. Mr. P. Dieleman, die de bij eenkomst leidde sprak er zijn leedwezen over uit, dat slechts weinig leden aanwe zig waren. Spr. heette de heeren I. G. J. Kakebeeke, directeur van den land bouw, A. v. d. Weijde, vertegenwoordiger van Ged. Staten, het college van B.emW. en de secretaris van Goes welkom. Ver volgens werden de leden herdacht, die in het afgeloopen jaar door den dood aan de vereeniging ontvielen. De voorzitter deed vervolgens mede- deeling van de verschillende besluiten en plannen die we voor het meerendeel on langs in het verslag over de Hoofdbe stuursvergadering opnamen. We melden dus thans alleen nog: De heer Jac. Kasse van Veere werd tot eere-lid der Z. L. M. benoemd. Het Hoofdbestuur besloot den almanak der Z. L. M. aan te houden, maar voor een goedkoopere uitgave te zorgen. Besloten is 'het landbouwblad beschik baar te stellen voor leden van niet-aange sloten landbouw-vereenigingen a f2,en voor leden van de V. P. Z. of veilings- vereenigingen en tuinbouw-vereenigingen a f 1,50, mits deze organisaties genegen zijn de uitgave van het blad te steunen. In verband met het binnensmokkelen van vee uit België is medegedeeld, dat een stren ger toezicht aan de grens gewenscht wordt geacht; ontraden is echter de instelling van - een grens-zóne. Dr. S. E. B. Bierema, lid der Twee de Kamer, hield vervolgens een rede over „Ik ben niet zoo dwaas als jij wel schijnt te denken", wendde Mrs. Enrol zich tot Nap. „Lady Carfax heeft er geen woord van gehoord. We hadden ons gesprek in het park. Ik had met opzet mijn auto halverwege in het park laten wachten en noodzaakte aldus Zijns Hoog heid mij daarheen te brengen. Hij was bijna sprakeloos van woede, teen ik klaar was, doch hij kon mij bij liet wegrijden nog juist een impertinent oud wijf noe men. En ik noemde hem een gentie- tn". Mrs. Errol hield even op, om haar tweede kopje thee uit te drinken. „Ik was aardig buiten adem", begon zij weer. „Maar £k had hem eens flink gezegd, waar het op stond, en ik twijfel niet, of hij zal er zijn volle en zorgvul dige aandacht aan wijden, wat per slot van rekening het mooiste is, dat ik ver wachten kan. Misschien heeft de arme Anne er geen voordeel van, nadeel zal zij er zeker niet van ondervinden, en ik ,,'heb er mijn slinger aan gehad". Het is nu vijf weken, dat zij hier vandaan is en in al dien tijd is zij net één keer hier geweest, en toen zijn er, vermoed ik, zulke harde woorden gevallen, dat zij tegen een tweede bedoek al te veel opziet". „Een schande]" riep Berde vurig. „Ik zal haar morgen zelf- toet de auto gaun halen. We zullen te hat .ter eerg een sport- den algemeenen toestand van den land bouw. Spreker begint er op te wijzen, dat de algemeene toestand van den landbouw wei nig bevredigend moet worden genoemd. Ook de laatste Troonrede gewaagde van weinig loonende prijzen en moeilijkheden bij den afzet. Wanneer mien de index cijfers raadpleegt ziet men, dat deze voor tarwe 123 en voor suiker 115 boaragen en hetzelfde kan worden gezegd van de ver schillende vleeschsoorten. Alleen voor boter kaas en kaas zijn de cijfers gunsti ger. Wanneer men de exportcijfers na gaat, die de laatste maanden buitenge woon gunstig zijn, zou men bij oppervlak kige beschouwing bijna tot de conclusie komen, dat de landbouw wel zeer moet bloeien. Men heeft dit echter alleen kun nen bereiken door geweldige prijsconces- sies, zooals spreker met voorbeelden staaft. Wanneer men de prijzen, die de Land bouwer voor zijn producten kan bedingen vergelijkt met die kosten voor levens onderhoud, ziet men aanstonds, hoezeer de verschuiving der prijzen in het na deel van den landbouwer is geweest. De prijsdaling der Lan dbou v- ar lakeien is met gevolgd door een evenredige prijsverlaging voor de nijverheidsproducten. Dit is geen verschijnsel. Er is tegenwoordig een schrijnende tegenstelling tusschen de be looning der stedelijke bevolking en van hen, die in den landbouw een bestaan moe ten vinden. Ook op de Internationale Economische Conferentie te Genève is geconstateerd, dat de moeilijkheden in dien landbouw veroorzaakt worden door de verbreking van het evenwicht tusschen de prijzen van landbouwproducten en die der n ij verheid s voor tb ren geselenDit geeft de koopkracht der landbouwende bevolking verlaagd, wat weer zijn terugslag op de nijverheid doet gevoelen en daar de werk loosheid veroorzaakt, die op haar beurt weer den afzet der landbouwproducten tegenhoudt. Zoo hangt het eene onver brekelijk met het andere samen. De landbouw is het beroep, dat over de geheele wereld de meeste beoefenaren vindt. De ruil der lar 'oouwariikelen te gen de voortbrengselen van de nijverhe.d vormt den grondslag van den wereld handel. In den landbouw wordt zoowel door ondernemer als arbeider een laag loon verdiend. De eigenaar-boer op vele zand gronden werkt tegen een uurloon van nog geen 25 cent, waarbij dan van pacht waarde gen sprake is. Met name in Ame rika is herhaaldelijk betoogd, dat de land bouwende bevolking ais groep hoogere leveoseischen moest gaan stellen en an ders moest weigenen te produceeren, even als de vakarbeiders dat do<en. Spreker betoogt, dat daarin z.i. een kem van waarheid schuilt, maar dat een klein land als het onze daarmede natuur lijk niets bereiken kan. Het is echter alleszins wenschelijk, dat men door inter nationale regelingen tracht de productie zooveel in overeenstemming met het ver bruik te brengen, mits daarbij met de be langen der consumenten rekening wordt gehouden. De Internationale Economische Confe rentie heeft veel gegevens verschaft, waar over men vroeger in het duister verkeer- feest arrangeeren. Zou ze van sleden houden?" „Het zal mie benieuwen of zij komt", mompelde Nap. Mrs. Errol begon aan haar derde kop je. „Zij zal komen", zeide zij zoo beslist mogelijk, en niemand opperde meer eeni- gen twijfel. Ofschoon het reeds half Maart was, was men nog in het hartje van den winter. Er was veel sneeuw gevallen en een aan houdende vorst, die daarop gevolgd was had Baronmead tot een Alpen-paradijs gemaakt. Uren lang werd er dagelijks ge sleed en schaatsen gereden; terwijl een dansje den avond om deed vliegen. Ber tie had op het ijs reeds met succes een gymkhana-race georganiseerd en arran geerde nu een gemaskerd feest op den vijver vóór het huis. Onder zijn leiding werden de vetpotjes en lampions in de boornen en struiken geplaatst. Hij had het druk genoeg met al die toebereid selen, maar liet ze toch den volgenden ochtend in den steek om met zijn moeder naar het majoraatshuis te rijden. Zijn vurige ijver om dat te doen werd ver klaard, toen hij haar zeide, dat hij even aan de pastorie wou aanrijden om den predikant over te halen zijn dochter des avonds te brengen, om mede van de partij te kunnen zijn, welk plan dadelijk zoozeer de goedkeuring van Mrs. Errol Wegdroeg, dat zij tot groot» vreugde van Bertie ERNSTIGE TRAMBOTSING TE DEN HAAG. Tengevolge van de glad heid op de rails heeft er een zwaue hotsing plaats gehad, tusschen lijn 11 on de Westlandsche Stoomtram aan den Loosduinschen weg te Den Haag. de. Sedert 1913 is de bevolking op de geheele aarde met 5 pet. toegenomen, de productie aan voedingsmiddelen en grond stoffen met 1618 pet. Dit geldt echter de geheele wereld: voor Europa zijn de cijfers heel wat minder gunstig. De toe neming der bevolking bedraagt hier i pet. die der voedingsmiddelen en grondstof fen 5 pet. Vooral de tropen vertoonen de laatste jaren een geweldige toeneming der productie en zijn daarom voor ons een gevaarlijke concurrent. De tropen bren gen immers ook dezelfde artikelen voort als onze landbouw produceert als suiker eetbare oliën en vezelstoffen. Bijna twee derde van de wereldproduc tie aan suiker bestaat uit rietsuiker en slechts een derde uit bietsuiker. Het suikerverbruik is nog voor een reus achtige uitbreiding vatbaar. Dit bedroeg in Nederland in 1906 13V2 K.G. per hoofd der bevolking, thans 26 K.G. Wan neer maatregelen worden genomen om de productie de eerste jaren niet verder uit te breiden, zal het meerdere verbruik de te groote productie binnenkort kun nen opvangen. De verleden jaar ingestelde interdepar tementale commissie, die de moeilijkhe den bij onze suikerbietencultuur zou on derzoeken is nog niet met haar onderzoek gereed gekomen. Het is ongetwijfeld veel beter dat een algemeene internationale re- beloofde een goed woordje bij den do- miné te zullen doen. Hij en zijn moeder deden elkaar nooit vertrouwelijke mede- deelingen, maar zij begrepen elkander zoo dóór en dóór, dat woorden overbodig waren. Zoo reden zij dus beiden in de opge- wekste stemming weg, terwijl Lucas, leu nend op Nap's schouder, naar den vijver ging, om naar het schaatsenrijden te kij ken en een oogje te houden op Bertie's voorbereidingen voor het avondfeest. De stemmen van de tobogangers be reikten hen van af een heuvel, die een halven mijl verder lag, en klonken helder door in de vrieslucht. „De andere kant van den heuvel is prachtig voor skiën", merkte Nap op, „veel beter dan je in deze streken ver wachten zoudt. Maar niemand schijnt er erg in te hebben. Ik was er van ochtend vroeg al een paar maal op uit en heb verschillende plekken geprobeerd, d;e vrij wel gingen, maar die helling bier is on getwijfeld de bestel" „Na tot drie uur gedanst te hebben?' vroeg Lucas. „Wat een rustelooze kerel ben jij tochl" Nap lachte. „Je moet toch iets doen, na zonsopgang slaap ik nooit. Dat ligt met in mijn natuur". „Je zult nog zoo mager als een brand hout worden", glimlachte Lucas. „Op het oogönblik ben je toch al niet erg vet geling wordt geiroffen dan dat ieder land afzonderlijk door op een of andere wijze bescherming te verleenen voor eigenland de moeilijkheden tracht op te lossen. Voor een land als Nederland, welks landbouw een exportbedrijf is geworden, is het veel moeilijker met tarieven iets te bereiken dan voor een land, dat zooals Duitschland over de geheele linie landbouwproducten invoert. De afzet van onze producten vormt het zwakke punt. Zonder deze afzetmoeilijk- heden zou onze landbouw er heel wat beter voorstaan. Onze landbouw is vrijwel in ieder opzicht afhankelijk van deze exportmogelijkheid zelfs daar waar men dit niet zou verwachten. Spreker wijst in dit verband op den uitgebneiden graanbouw in de provincie Groningen, die drijft op de cartonindustrie, die geheel een export bedrijf is. Daarom zou het voor onzen geheelen landbouw van zoo groot belang zijn, in dien de principes van de Economische Conferentie ook in de practijk toepassing mochten vinden. Vcorloopig lijkt het daar op helaas nog niet al te veel. In elk geval dient de afzet onzer producten zoo veel mogelijk bevorderd te worden en dient ons Department van Buitenland- sche Zaken veel activiteit te betoonen, waaraan thans nog wel het een en ander ontbreekt. niet veel meer dan vel' over been". „Onzin, kerel. Ik ben zoo taai als leer. Het moet al heel treurig met me gesteld zijn, wanneer ik met klaarlichten dag op bed ging liggen. Kijk die dame eens een achten beschrijven! Het is om te rillen!" „Wie bedoel je? Mrs. Van Rhyjl? Ik dacht, dat je zoo'n bewonderaar van haar was." Nap trok zijn neus "op. „Zeg eens, waar zit jouw aangeboren scherpzinnig heid Ik heb nooit haar schaatsen rijden bewonderd. Dat staat ongeveer ge1- lijk met het dansen van Mrs. Damer. In viteer die als het je blieft nooit meer om te komen dansen. Ik ben niet tegen haar opgewassen. Wij zijn een mooi span voor een bokkenwagen". „Ik dacht, dat jij' Mrs, Damer nog al mocht", zeide Lucas. Weer trok Nap zijn neus op. „Op jacht, dan gaat het wel. Laat haar in haar sfeer, dan kan ik haar op prijs stellen". „Geloof jij, dat er één vrouw is, die jij op prijs kunt stellen?" vroeg Lucas onverwacht. Nap wierp hem een blik toe, die scherp was als een zwaard. Zijn slanke gestalte richtte zich bruta;al op. Maar zijn ant woord was bijzonder zacht en vastberaden. „Dat geloof ik wel". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1