WAAROM GLASWERK LINTVELT's BAZAR. Stadsnieuws Binnenland Land en Tuinbouw Sport Laatste Berichten koop n zoovelen hun Komt zien en OORDEELT zelf. 1 lichamelijke oefeningen te vragen. Dit werd met algemeene stemtmen aangenomen, Enkele wijzigingen in de gemeantebr grooting voor het gasbedrijf wierden goed gekeurd. Ged. Staten wenscheo v vervolgonderwijs a f 576 en dit geld naar onvo: gen. Over het vrij werd be raadslaagd. in c\ Lingo Viele, raadt Daane ai n, P Rijk tot aan Buteijn. Allen vinden dat een prachtig hoeveel zou dat wel kosten en ,s dat boven I'en in de Zanddwarsstraat r' veel ineer noodig? De Dreef is ook g tic gerioLeerd. Ossewaarde wiiick dit overbrengen naar de werkverschaffing. In stemming werd gebracht om dat geld van de begrooting af te voeren. Aange nomen met 10 voor, 1 tegen. (J. Osse waarde). Daarna werd in stemming ge bracht dit bedrag over te brengen naar onvoorzien. Aangenomen met 9 voor, 2 tegen. (Scheele en Ossewaarde). Ged. Staten hebben den raad te berich ten, dat nog ingelascht moet worden, dat ook de besbedeling moet goedgekeurd wor den door 'den dokter om in een goedge keurd gezin te mogen worden uitbesteed. Bij de benoeming tot leden van het bur- gerlijk armbestuur vroeg Ossewaarde be noeming van een andere richt mg dan de gewone heerschende. Af tredenden zijn C. Hartoog en Jac. Willemsen en de mede aanbevolenen C. Hirdes en J. de Koöijer. De hear J. C. Bom kan niet nalaten de beide aftredenden wegens hun verdiensten aan te bevelen. In een vacature, die nu komt in die van Kramer kan hij den heer Jan Bakker aanbevelen, dan blijkt dat niet een seete-geest heerscht. De heer de Jager ried aan dat alle richtingen in het burgerlijk armbestuur zullen worden vertegenwoordigd. Hij citeerde een stuk van Dr. Wallien uit de ,,Midd. Crt.' van 17 November 1927. De heer Willem sen becritiseerde een ingekomen stuk van eenige ingezetenen, die evenredige ver tegenwoordiging wenschen. Daar schuilt z.i. een addertje onder het gras. De heer J. Ossewaarde weersprak zulks. De heeren C. Hartoog en Jac. Wil lemsen werden herkozen en de heer J. Bakker gekozen als lid van het burgerlijk armbestuur. In de gascommiss.e werden de aftredenden herkozen, de heeren Schee- Ie, Mol en Daane. Ook de aftredenden in de werkverschaffingscommissie werden herkozen. In de schoolcommissie werd gekozen de heer A. Hartoog, havenmees ter, in de commissie tot wering van yschoolverzuim werden al de anderen her benoemd en als nieuw lid de heer L, K. Kramer. Tot gemachtigden der N.V Waterleiding Maatschappij „Zuid-Beve land" werden .benoemd de heeren J. Slui ke, C. Hartoog en P. de Koeijer. Inzake al of niet subsidieering aan de Centrale Holland voor immigratie naar Canada ontstond een heele discussie, waar aan een 6-tal raadsleden deelnamen. Dit duurde ruim een uur, waarna besloten werd nadere inlichtingen te vragen. Kerstmis en sneeuw. Tegen verwachting in is het dit jaar toch nog een witte kerstmis geworden. Ten deele dan. Nadat op eersten Kerst dag de gestadig neerzwiependen regen de wereld triest en somber en zoo geheel anders deed lijken dan we het ons bij overlevering maanden te voren voorstc-v- len, vlokte Maandag de donzige sneeuw uit den winterhemel, en binnen enke.e uren was over de geheele omgeving, zoo ver het oog speurde, het ideale kerstkleed gespreid. Den geheelen namiddag en avoind h.e,d de sneeuwval aan en binnen enke.e uren reeds kon men een in Zeeland sporadisch voorkomende hoeveelheid sneeuw opmer ken. De wind joeg de dwarrelende vlokken op.... de sneeuw plakte zich in een dikke laag tegen straten, huizen en ven sters en deed alles onwerkelijke ge stalten aannemen. De winter hield cour in het smetteloos- bLanke gewaad dat den natuurliefhebber en den kunstzinnigen aardbewoner onver mijdelijk in devote stemming ter receptie doet gaan. Sneeuw en vooral een sneeuwval zoo als Maandag over ons kwam, levert ech ter niet louter vreugden op. Want met ieder kan er zich tegenover stellen zonder te ontkomen aan de practische bezwaren, die velen zeer begrijpelijk met een zwaar hart een dreigende sneeuwbui tegemoet doen zien. Sneeuw pleegt behalve schilderachtig n.l. ook onhebbelijk te zijn, welke laatste aanvechtbare verdienste tot uiting komt in de poging om een stokje te steken in de maatschappelijke regelmaat, waarbij de rnensch zich over het algemeen^ nog zoo kwaad niet bevindt. Maandag is dit de sneeuw alleszins gelukt. Bewoners uit den omtrek, op tweeden Kerstdag dra bereid om in Goes zich de afleiding te bezorgen die het eigen dorp onthoudt, namen Maan dag aan den sinds menschenheugenis in zwang zijnden uittocht naar de stad geen deel. De sneeuw stak een stokje voor de, Kc. ontspanning der Zuid-Bevelaindsche dorps igd eneen dito in de gleuf van diverse Goesche laden, welke op twee:1e: Kerstdag legen het nachtelijk uur gewoonlijk in staat zijn een glimlach op het gelaat en de bekende telbeweging in de hand der eigenaars van allerlei zaken te too veren. De Goesche amusements- en gezellig heid sinrich tin gen had het Kerstmannetje het sneeuvygeschenk mogen sparen. Even zoo de reizenden, die spoor- of tram- boekjes-fantasie met den besten wil ter wereld niet kunnen waardeereu. De plannen van de Kerstreizigers in spoor, tram enz., zijn door de sneeuw anders verloopen dan zij zich gedacht hadden. Het verkeer toich ondervond een niet geringe stagnatie. Maandagavond reeds waren diverse trei nen zeer geruimen tijd te laat cn Dinsdag leek het er nog op dat plots alle horloges en klokken, betuurd door reizigers, aan merkelijk voorliepen. Maandag arriveerde de laatste trein uit Holland circa l1/^ uur te laat in Goes. Dinsdagmorgen liep de eerste trein pas te kwart voor elf Losplaats van te 8.16 uur binnen. Geem enkele trein is gisteren tijdig vertrokken, Behalve de tremen ondervonden de autobussen veel hinder van de sneeuw, zoodat het geheel verkeer van en naar Goes een absoluut abnormaal karakter aannam. Het behoeft wel geen betoog, dat een en ander van veel invloed was op de markt Slechts weinige bezoekers en wel geteld twee étaleeremde marktkooplui, hadden den moed met de natuur van meening te ver schillen en te doen alsof het niet ge sneeuwd had. Gistermorgen ving van gemeentewege reeds op een vroeg uur de strijd met de sneeuw aan. Aan den staf van pu blieke werken werden vele werkloozen toegevoegd, welke laatste gelegenheid had den te bewijzen dat werkloosheid en ge brek aam werklust geien broertje en zusje zijnl Wellicht zijn het de werkloozen gewieest die met de idealisten de sneeuw, welke de lucht op tweeden Kerstdag zoo gul los liet im stilte zegenden „Hosanna" had tweeden Kerstdag een Marktoomcert beloofd, doch alweer de sneeuw deed de belofte niet in vervui ling gaan. In plaats van op de Marlet werd in de Graanbeurs geconcerteerd. Lampen, omhangen met roode kapjes, werpend een getemperd licht in de ruime benedengang en in- de grootste ziekenzaal aan de muren versieringen van dennen groen, guirlandes van hulst, schilderach tig uitkomend tegen het witte plafond en elkaar kruisend in de groote zaal, aan welker eind in een zee van electnische lichtjes, de kerstboom schitterde, be lichtend het kerstrood, waarin de vele ge schenken, keurig verpakt lagen. Zoo zag een deel van het ziekenhuis aan den Oost- wal er uit op den avond van den tweeden Kerstdag. In die groote zaal 50 patiënten, overge bracht van uit de andere zalen en de ka mers en allen starend naar de mooie licht jes en het stemmige groen en vol verwach ting verlangend naar het groote gebeuren: het Kerstfeest". De directrice met alle verpleegsters en leerling-verpleegsters voor zoover deze met het oog op de patiënten, die he laas niet overgebracht mochten worden, aanwezig konden zijn waren bijeen om in dit uur mede te leven met hunne pa tiënten, voor wie zij dagen lang alles voor bereid hadden. Toen bestuur en genoodigden binnen getreden waren, sprak ds. Steinz een stich tend openingswoord' en ging in gebed voor, daarna begon de viering. Aandoenlijk mooi klonken in deze om geving de Kerstcantate en de andere stich telijke liederen door zusters onder de lei ding van den bekwamen dirigent Tam- minga ingestudeerd. Wat kwamen de pracht-klanken van het dubbel-kwartet, bestaande uit leden van de Zangvereniging van den heer Tam- minga de zaal binnenruaschen en zich wel ven over de ter neder liggende patiënten, wier gelaatstrekken uiting gaven van wat in hen omging bij het genieten van dezen uitmuntenden zang. Welk een verwonderde uitdrukking kwam weer op de lijdende gezichten, toen de padvinders, die zich reeds zoo verdien stelijk hadden gemaakt met het aanbrengen van de keurige versiering, in alle zalen en kamers eenige nummers op de fluit bliezen. Wat deed dat geluid aangenaam aan en hoe tooverdem deze zachte klanken weer een uitdrukking van dankbaar genieten bij de hoorders. Treffend was het oogenblik, doen ds. Steinz de Kerstvertelling las en deze nader verklaarde en op de mooie eenvou dige bewoordingen wees, waarin deze voor de geheele wereld zoo belangrijke gebeur tenis wordt weergegeven. Toen was er ademlooze stilte en allen hingen aan de lippen van den leeraar, die zoo' juist de harben der aanwezigen wist te treffen. Wat ging van dat oogenblik een wijding uit en hoe waarde toien de echte kerst stemming rond. Het feest mocht niet lang duren, die emotie was voor vele patiënten groot, dit begreep ook de voorzitter van het Gasthuisbestuur, de heer Joh. Pilaar, toen hij spoedig in hartelijke bewoordingen de directrice, de zusters, ds. Steinz, den heer Tamminga, de leden van het dubbel- kwartet, den Hopman Mr. Wessel met zijn Vaandrigs en Padvinders en allen, die door gif ben als anderszins tot het sla gen van het feest hadden medegewerkt, bedankte. Toen nog de uitdeeling der geschen ken! Wat straalden de gezichten der pa tiënten, wat klonken blijde uitroepen en welke dankbare blikken werden naar direc trice en zusters geworpen. Het feest was ten einde. Zij, die het bijgewoond hebben, gingen naar huis, me denemend de herinnering aan een aan doenlijk mooie kerstviering en verkwikt door de groote liefde, die Durectrice en Zusters voor de lijders in het gesticht gevoelen. Spoedig was in het groote gebouw, zoo rustig door zijn eenvoud van lijnen, ook inwendig de rust wedergekeerd1, slechts een dankbare herinnering waarde geruischloos rond. Benoemd. Benoemd met ingang van 1 Januari 1928 de assistent B. A van Geijn van het post- en telegraafkantoor alhier tot assistent le klas e. Tot griffier bij het Kantongerecht al hier is benoemd Mr. K. S. van Andringa, thans griffier bij het Kantongerecht Lemmer. Beroepen. Beroepen bij de Geref. Gemeente te Goes Ds. A. de Blois te Dirksland. Pluimvee-temfcoons ieiling „Zeelandia". De derde nationale tentoonstelling van pluimvee, watervogels, konijnen, sier- en postduiven, die van 24 tot en met 27 December j.l. in de „Prins van Oranje" is gehouden, werd Zaterdagavond j.l. ge opend door den burgemeester, den heer G. A. Hajenius. Spr. die het eere-voor- zitterschap van deze tentoonstelling heeft aanvaard, zeide te begrijpen, dat deze vereeniging een goed doel beoogt, een aangename verpoozing tusschen de dage- lijksche bezigheden. Daarom wil hij dit werk gaarne steunen. Spr. wees vervol gens op de inzendingen, die hij hoogst belangrijk noemde en eindigde zijn ope ningswoord met den wcmsch voor het welslagen der tentoonstelling. De voor zitter van „Zeelandia" bracht een woord van dank aan allen die aan het orgami- seeren van deze expositie hebben mede gewerkt. Een en ander werd overstemd door het ongegeneerde gekraai der hanen. De tentoonstelling was inderdaad zeer belangrijk. Zij miste het rommelige, slor dige karakter van bijna alle pluimvee- tentoon stellingen; de organisatoren hebben geen pogingen gespaard om een fraai geheel te verkrijgen, en waren daar vol komen in geslaagd, smaakvolle stands, keurige hokken, hier wat groen, daar een paar vlaggen. En dan de inzendingen. Er was voor deze expositie veel belang stelling, ook buiten de provincie, en er waren zeldzaam mooie exemplaren, voor al op het gebied van duiven en kippen aanwezig. Bui ben de inzendingen waren er verschillende artikelen die het bekij ken waard waren. We noemen Flit, een middel tegen insecten, petroleumproduct van de Standard Oil Company, hier ver tegenwoordigd door den heer v. d. Peijl, Goes; de dammitlamp, een practische en goedkoope uitvinding, gedemonstreerd door den heer Korstanje, Goes; een zeer smaakvolle stand van den heer F. J. Thiery, Goes, die ochtend^ en opfok- voer van eigen fabrikaat aan de markt brengt, en de Philips-radio - stand van K. Bareman, Goes, zorgde tevens voor mu zikale illustratie. De tentoonstelling is druk bezocht. Een bijzonderheid is, dat, waar Zaterdag pas de keuring plaats vond. reeds 2den Kerstdag de prijzen konden worden uitgereikt. De schaatssport. Na één nacht vorst is hedenmorgen reeds gereden op de kleine vest. Meubelmagazijn A. J. M. Jacobs. Dit meubelmagazijn heeft een enorme verandering ondergaan, niet alleen bene den, doch ook boven. i Komt men de winkel binnen, dan treft terstond ter weerszijden een groote ruimte voor étalages. Hier is een flinke voorraad meubelen ten toon gesteld, van de kleinste tot de grootste. Alles zeer overzichtelijk. Verder gaande komt men bij een podium waar de axminster en tapis belge-tapijten liggen opgestapeld, dit ter vergemakke lijking bij een keuze. Dit podium is voor Goes iets geheel nieuw. Langs een breede trap komt men in de afdeeling bedden enz. Nog hooger treft mien een enorme •gplaats. Ook is hier de stoffeerderij ondergebracht. Naar de heer Jacobs ons vertelde, heeft zijn inrichting een oppervlakte van 450 M2., waarvan slechts 150 M2. voor bergplaats en stoffeerderij beschikbaar is. We twijfelen er niet aan of deze verbou wing heeft iets tot stand gebracht, dat met menig meubelmagazijn in grootere steden vergeleken mag worden. Onderscheidene firma's en vrienden hadden bij de opening van hun belangstel ling blijk gegeven. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Met rijwiel de linkerzijde der weg hou den: A. G. te Kloetinge, W. T. J. B. te Goes, terug aan ouders, F. V. te Kloetinge, geen straf toegepast, B. T. te Kloetinge f 0,50 s. 1 d„ J. v. L. te Nisse f2 s. 2 d., F. M. te 's Heer Abtskerke f5 s. 5 d„ J. J. P. te Krab- bendijke 5 s. 5 d., A. V. te Nisse f10 s. 10 d. Een rijwielpad anders dan met een rij wiel berijden: A. W. G. te Din teloor d f 10 s. 10 d. Te Kloetinge met motor harder rijden den 20 K.M. per uur: W. P. B. te Goes flO s. 10 d. Door dien Hoogen Raad der Neder landen is het door C. B. en W. F. B. te Goes gedaan beroep in cassatie ver worpen, beiden door den kantonrechter te Goes veroordeeld wegens overtreding Brandweer - verordening te Goes, tot f 10 s. 10 d. Hooger beroep is aamgebeekend door P. H. J. V. te Schore, verdocht van over- ding Motor- en Rijwielwet, veroordeeld tot f 100 s. 1 maand; door A. J. v. L. te Kapelle, verdacht van overtreding Hin derwet, veroordeeld tot f 100 s. 30 d.; door W. H. J. v. d. HL, verdacht van overtreding Motor- en Rijwielwet, ver oordeeld tot f25 s. 25 d. Z. L. M. Het verslag van de algemeene vergade ring der Z. L. M. moet wegens plaats gebrek tot Vrijdag overstaan. Hoog water. Uit Deventer wordt gemeld. Door den geweldigen wateraanvoer is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de buurtschap Gelselaar de noordelijke dijk van de Bolksbeek doorgebroken op dezelfde plaats als in Juli j.l. Dinsdagmiddag baande het water zich met kracht een weg door de reeds onge veer 15 M. breede opening. Onder Gelselaar en Markelosche Broek staan honderden hectaren weiland onder water. Ook de wegen staan blank en een aantal boerderijen liggen geïsoleerd. Veel ingekuilde aardappelen en veevoer kunnen als verloren worden beschouwd. Dit ie reeds de vijfde doorbraak van be- teekenis in één jaar tijds. De ingevalleu vorst verergert den toestand nog aan merkelijk. Post op Nieuwjaar. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende de uitvoering vaD den P., T. en T.-dienst op 1 Jan. a s antwoordt de minister van Waterstaat Bedoeld was os., uit te drukken, dat in beginsel de dienst op 1 Jan. zich niet onderscheidt van den dienst op een anderen Zondag. Wat betreft de uitzonderingen, die op dit beginsel zullen moeten worden toege laten, worde gewezen op het volgende De brievenbussen mogen niet verstopt raken en moeten dus in voldoende mate worden gelicht. Door den toevoer van stukkeu op de kantoren dit zal uiter- aard alleen op de grootere kantoren en de expeditiekantoren zijn mag de hoeveel heid niet zoo groot worden, dat de achter stand op 2 'Jan. niet zou kunnen worden ingehaald. Vreeselijk auto-ongeval. Zondagmiddag, omstreeks half vier, heeft in den Haarlemmermeerpolder 'n ontzet, tend auto-ongeluk plaats gehad. Dien middag was dr. A. S. van Nierop, wonende Van Eeghenstraat te Amsterdam, met zijn echtgenoote en twee dochters per auto naar Den Haag vertrokken toen, even voorbij Halfweg, ter hoogte van de timmerfabriek, de auto door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak in de ringvaart is gereden. De 50-jarige reeds genoemde dr. van Nierop, directeur van Bensdorp's Choco ladefabriek, zijn 44-jarige echtgenoote mevr. Van Nierop—Polak Daniels en hun twintigjarige oudste dochter zijn bij dit ongeval omgekomen. De jongste dochter, bij wie de levensgeesten nog konden worden opgewekt, werd met een inmiddels uit Amsterdam gerequireerden auto-brand- card van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina Gasthuis aldaar vervoerd. Haar toestand is redelijk wel. Mond- en klauwzeer in Engeland. Uit Londen wordt gemeld dat het uit breken van mond- en klauwzeer in 25 verschillende haarden in zes ver uit elkaar liggende centra van besmetting het de partement van landbouw heeft genood zaakt een verbod van vervoer voor hoorn vee af te kondigen in vrijwel de geheele Midlands en gedeelten van Yorkshire en Lancashire. Runderen, varkens en geiten mogen niet zonder bijzondere vergunning van het besmette gjbied overgebracht worden en het houden van veemarkten is aan scherpe beperkingen onderworpen. Luchtvaart. Weer een vliegtuig vermist. De Amerikaansche vliegster mevr. Gray son is Vrijdag op het Curtiss vliegveld te New-York opgeslegen m t een Sikerski- vliegtuig, bestuurd door den Noor Omdal en den Amerikaan Brice Goldborough, om naar New-Foundland te vliegen. Zij 1 niet aangekomen en behoudens da een verminkt en onvoltooid gebleve draadloos bericht, waarvan de inhoud wa dat zij met haar vliegtuig in moeilijkhede was geraakt is er niets naders van hai vernomen. Daar het vliegtuig slechts vor 24 uur benzine aan boord had vreest mei het ergste, men koestert maar weinij hoop op een veiligen afloop van he avontuur. Ontspoord. Men meldt ons uit Oostburg: De locomotief van de stoomtram Bres, keusMaldegem is heden nabij Oostburj tengevolge van de sneeuw uit de raili geloopen en omgeslagen. De machinist ii Auto-ongeluk. Men meldt ons uit Pernis Gistermiddag te ongeveer 4 uur kwam een luxe-auto met 3 personen van eer begrafenis, sloeg door de gladheid var den weg over den kop en kwam in een slool terecht. De passagiers konden worden gered Een van hen de 70-jarige mej. C Loddorbijl ia echter in den avond over leden. Hoog water. Men meidt ons uit Grave De Maas is in de laatste 24 uur 16 c.M. Aan den grond. Men meldt ons uit Hoek van Holland Het Amerikaansche schip Saeca.Rappa is hier aan den grond geloopen. BURGERLIJKE STANQ VAN GOES. Geboren: Johanna Maatje, dochter van Johannes Meindert Broekstra en van Maatje Martha de Bokx., Francina, d v, Hubrecht de Kok en van Jacoba Maria Fait. OverledenJohannis Verhage, 89 jr., wedn,, van Aaltje Strijd., Pieter van Beveren, I jr., zoon van Johannis van Beveren en van Jacoba Bastiana Adriana Schippers. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 21 dezer luidt: Krachtige matige O. wind, heider tot licht bewolkt, droog weer, des nacht: matige tot strenge, matige tot lichte vorsl overdag. VEILINGSVEREENIG1NG ZUID-BEVELAND TE GOE« Veiling van 27 December 1927. APPELS.' GoudrcV 1 a Baumans Reine' f5, f 15, Sterappels f 18. Ccurr a f6, IJzikcn 14, ZoetëOkragaarde f9 a f 14, Poinme d' Oranje f7. Kioetappels f 0.20 a 0 Kg., DIVER TS1 a f2,10 per 100 1 .,6' a f3,79 per stuk.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3