RUITËMB9ER N°. 452, Zaterdag 21 December 4927 441a Jaargang. Dit nummer bestaat drie bladen. uit ARMOEDE. ProVincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. »S» 1 «RAIVT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke «gel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regeL Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1928 OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER- SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS De win tea' as gekomen eai voor velen beteekent dit armoede. In enkele bedrijven is in den winter zoo goed als geen werk. hetgeen voor een zeer groot deel der bij dat werk betrokkenen niet anders as in de praktijk van hot leven als armoede lijden. Als de zomer, het voor- en het najaar gunstig was, dan hebben ze zoo< veel kunnen overleggen, dat ze door den winter heenkomen kunnen, maar als d seizoenen hun niet gunstig waren, gaan ze met een bezwaard hart den winter in. Doch gedurende het geheeie jaar zijn er steeds menschen, welke niet weten, hoe van den éénen dag in den anderen te komen, terwijl het leven doorgaat, zijn eischen stelt, die nu eenmaal vervuld moe ten worden. Men kan de maag niet af- binden; al is men nog zoo sjofel gekleed, gekleed gaan moet men toch; er moet een dak zijn om onder te wonen. De mensch, die niet voorzien kan in de eerste levensbehoeften van zichzelf en de zijnen, heeft een zwaar kruis te dragen. Wij, die misschien beter gesitueerd zijn, kunnen het ons moeilijk indenken, wat het is niet te weten, hoe rond en uit te komen; geen gat in de toekomst te zien. We stellen liet ons in een voor beeld altijd maar voor oogen. Ge hebt een jongen of meisje, dat naar school gaat; het kind is nog jong, het weet dein weg van huis naar school en van school naar huis, maar buiten het bekende pad weet het heg noch steg. Op een dag raakt het op één of andere wijze het spoor bijster; ge wacht op de thuiskomst van uw kind, het komt niet, het wordt later en later, de duisternis valt in, ge wordt radeloos, ge gaat zoeken, vraagt buren en vrienden om mee te helpen, neemt de politie in den arm. Wat een bange uren maakt ge dooreindelijk hoort ge de blijde tijding: het kind is gevonden, heel aan het andere einde van de stad, misschien wel op een eenzamen buiten weg vond men het schreiende. Wat een angstige zorgen hebt ge doorwor steld. Welnu, dat zijn de bange nijpende zorgen van den huisvader en de hui: moeder, die met hun gezin in de ar moede gedompeld zijn. We kunnen met vreugde cojistateere*!, dat in de laatste jaren de maatregelen, genomen van overheidswege of door par ticuliere vereenigingen, in zooverre doel treffend geweest zijn, dat voor een goed doel de armoede weggenomen is, of schoon we niet zouden willen onder schrijven de stoute stelling, dat daardoor in onzen tijd alleen nog maar van ar 30 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Dat heeft niet veel pijn gedaan, hè oude jongen?" vroeg hij opgewekt. „Kom Dot. Jij kan hem nu wel een arm geven, terwijl ik de auto ga halen. Er zijn nu geen trappen meer naar de pastorie, dus gaat het zoo best". Zijn luchthartige opgewektheid verjoeg de laatste verlegenheid van Dot. Met een opwekkend gevoel van verlichting cleed zij, wat hij vroeg. Die laatste seconden van gemeenschappelijk zorgen hadden, ten minste tijdelijk, de kloof overbrugd. „Dat is heel vriendelijk van u", zeide Lucas Er rol, terwijl hij weer op haar arm steunde. „Maar het is eigenlijk een luxe, dien ik me niet permitteerem moest, want ik kan op den vlakken grond heel goed alleen loopen". „Ik vind het zoo verschrikkelijk voor ul" zeide zij hef tig,Hoe houdt u het uit „We kunnen dragen, wat me moeten", zeide hij glimlachend. „Maar daarom doen we het allemaal moede door eigen schuld gesproken kan worden. Iedere poging om armoede te lenigen, in welken vorm dan ook, mits niet de moedwillige armoede in de hand werkende moet door ieder weldenkend mensch worden gesteund en toegejuicht. Vergeten we één ding nooit. Achter deze menschen staan de kinderen, die eens voor heel hun leven tot armoede veroordeeld zullen worden, wanneer niet de ouders opgeheven kunnen worden uit de jammerlijke diepte, waarin ze zich bevinden. Wat hebben wij voor, wij, die geregeld ons werk hebben, of op andere wijze in ons onderhoud kunnen voorzien, boven degenen, die ook werken willen', maar wien de gelegenheid om door eer lijken arbeid in hun onderhoud te voor zien, niet wordt geboden? De gunstige positie, waarin wij verkeeren, moet ons ertoe brengen naar vermogen mede te helpen om hier of daar in de duisternis een blij lichtstraaltje te doen vallen. Vooral in deze dagen van kerststem ming mogen de gedachten uitgaan naar de behoeftigen, die de gewijde vreugde ont beren, omdat armoede een kille band om het hart legde. Worden zij iets meer van onze kerst vreugde deelachtig, dan de lichtjes van kerstboomen, die door de ruiten naar bui ten glinsteren. Cclijnsplaat. Maandagavond hield de landbouwvereeniging „Umitas" in hotel „De Patrijs" alhier, hare jaar ver gadi: ring, bijgewoond door slechts 14 van de 115 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen boekjaar het ledental daalde van 119 op 115, doordat 7 leden uittraden en 3 leden toetraden. De reke ning van den penningmeester, die te vo ren was nagezien door een commissie! bestaande uit de heeren W. de Regt, P. C. de Lange en M. A. Schikker, werd goedgekeurd. De ontvangsten be liepen f51.878,01, de uitgaven f51.848,73, dus een goed slot van f29,28. Het af tredend bestuurslid de heer M. de Bruine werd als zoodanig herkozen. Besloten werd in het komende voorjaar wederom een algemeene vergadering te beleggen en (den secretaris der Z.L.M., de heer Siebenga, uit te noodigen iin die vergade- een lezing met lichtbeelden te houden. Dinsdagavond werd in café „Coo- mans" alhier, de jaarvergadering van d; ijsclub „Ons Genoegen" gehouden, bijge woond door 25 leden. Uit de rekening en verantwoording van den peniningmees ter bleek, dat de ontvangsten in 't af geloopen jaar hadden bedragen f 148,04, de uitgaven f97,55, alzoo een goed slot van f 50,49. De aftredende bestuursle den, de heeren J. C. Nieuwdorp', voor zitter en H. M. Haringman, bestuurslid, werden herkozen. Bij de rondvraag werd het plan geopperd voor een ijsfeest. Be sloten werd dit te houden, zoodra het bestuur de baan daartoe geschikt acht. Krabbendijke. Ds. M. Hofman alhier heeft bedankt voor het beroep naar Lei den. nog niet'zeide Dot en opende het H naar de pastorie. „Ik geloof, dat dat voor een groot deel van je temperament afhangt", zei de de Amerikaan. „Een jongen als Nap bijvoorbeeld, die één en al kwikzilver is, zou zeker nu en dan aardig te keer gaan. Maar van zoo iemand moet je wat door de vingers zien". „Ik geloof, dat u van iedereen wat door de vingers ziet", zeide Dot im pulsief. „U dan niet?" vroeg hij. „Neen, daar ben ik erg bang voor". Er volgde een stilte. De tuindeur was achter hen dichtgevallen. Ze waren al leen. Lucas Errol's blikken maten den af stand tusschen hen en het huis, bleven dan een oogenblik peinzend op niets in het bijzonder rusten, richtten zich dan op het meisje naast hem. ,Men moet fair zijn, miss Waring", zeide hij zacht. „En ik kan me niet voor stellen, dat u met opzet tegenover iemand unfair zoudt zijn. Weer bloosde zij. Er was iets in zijn manier van optreden, dat zij niet ten volle begrijpen kon, maar waarom zij in geen geval boos kon worden. „Niet met opzet dat spreekt van zelf", zeide zij, daar hij blijkbaar op een antwoord wachtte. Kruinmgen. In een voltallige vergade ring kwam de gemeenteraad Maandag avond bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester. Nadat de voorzitter mededeeling had gedaan van verscheidene ingekomen stukken, kwam maar aanleiding van de keimisgev'ng van Ged. Stalen aan den raad der gemeente om van de be- begrootjng van 1928 af te voeren ds gelden uitgetrokken voor te geven vrij ver volgonderwijs, van gemeente- of bijzon dere cursussen, nadat de koninklijke be slissing was gevallen, het uittrekken van gelden der gemeente voor dergelijke cur sussen. B. en W. stellen voor de be staande cursus der openbare school met 1 Januari 1928 te sluiten. Zij stellen zich voor dit onderwijs te regelen volgens de voorschriften, vroeger gegeven voor het wettelijke vervolgonderwijs. Volgens voor stel van B. en W. worden nu door den raad ingetrokken de regels, die gegeven waren voor het geven van het vorige (ver volgonderwijs, met algemeene stemmen. Evenzoo worden met algemeene stemmen op voorstel van B. en W. ingetrokken de regels, gegeven voor het gegeven vrije vervolgonderwijs op de bijzondere school. Nu komt het voorstel van B. en W. in behandeling tot invoering van openbaar vervolgonderwijs, zooveel mogelijk over eenkomend met het wettelijk vervolgon derwijs van eenige jaren geleden. Na een langdurige discussie, waarin besloten wordt minstens 4 vakken van liet la onderwijs op te nemen onder de vakken, die zullen onderwezen Worden, wordt geheeie verordening door B. en W. daar toe ontworpen, door den raad met alge meene stemmen goedgekeurd. Alle posten, betrekking hebbende op het te geven vrije vervolgonderwijs wor den o-p voorstel van B. en W. op de begrooting geschrapt, terwijl dezelfde pos ten daarin worden opgenomen voor het te geven wettelijk vervolgonderwijs, dat zal aanvangen op 1 Januari 1928. De bijzondere school zal nu voor zichzelf moeten zorgen, omdat daar het wettelijk vervolgonderwijs niet wordt gegeven. Verschillende benoemingen door den raad vinden plaats. Benoemd wordt tot lid van het burgerlijk armbestuur het af tredend lid, de heer A. van den Be Benoemd worden tot leden van het plaat selijk schooltoezicht Mevrouw Beth- Meijer en de heer Jan Komejan. Herbe noemd worden de heeren A. van der Straaten en J. J. Framjoijs tot leden van bijstand voor de gasfabrieken. De hee ren B. J. Elsoian en J. Ko stens© worden wederom benoemd tot leden van de com missie, die jaarlijks de vergadering der N.V. Waterleiding te Goes bijwoont. Bij de rondvraag bracht de heer Fram- „Natuurlijk niet", stemde hij op zijn beleefden eenigszins moeden toon toe. Wanneer u bijvoorbeeld met een vriend uit was en beiden door een schorpioen gestoken werd, dan zoudt u dat toch den schorpioen inpeperen en niet uw vriend". Zij weifelde met haar antwoord, daar zij plotseling begreep, waar 'hij (beenwil- en zich toch niet al te zeer wou bloot geven. Hij las haar aarzeling op haar gelaat. U behoeft voor mij niet bang te zijn," zeide hij met zijn, hem eigen, innemend glimlachje. „Ik beloof u op mijn woord van eer, dat uw antwoord niet tegen u gekeerd zal worden." Onwillekeurig glimlachte zij. „Ik ben niet bang voor u, maar „Maar herhaalde hij. „Ik geloof, dat er heel wat schorpi oenen zijn," zeide zij op ©enigszins treu- rigen toon. „Ik zou er verscheidene kun nen noemen, waarvan de ©en al venijniger is dan de andere". .,Ik begrijp u," zeide Lucas. Hij stak zijn hand weer onder haar arm en drukte dien zacht. „En om daaraan te ontkomen, gooit u alles, wat u dierbaar is, weg?" vroeg hij. „Neem me niet kwalijk, dat ik het zoo zeg, maar is dat wel verstandig?" Zij gaf geen antwoord. Hij begon moeilijk in de richting van het huis te loopeo. ?oijs ter sprake de donkere avonds vóór lichte maan, dat de lantaarns niet bran den en de heer Burkink enkele donkere plaatsen op Hansweert, waar ter vervanging van ontbrekend maanlicht een brandende lantaarn zoon nut kon doen. Ofschoon de voorzitter beloofde deze zaken in de vergadering van B. en W. te zullen bespreken, stelde hij zi toch niet de resultaten voor, die de beidie sprekers er van verwachten. Wemeldinge. In de op Maandagvoor middag alhier gehouden gemeenteraads vergadering was de heer A. Dominicus met kennisgeving afwezig. Ingekomen is het rapport van den hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat, betreffende den toe stand der sloot aan den Nieuwendijk. De heer Karei se dringt aan op verbetering van gemeentewege. De voorzitter zegt nog steeds van meening te zijn, dat deze ver betering niet rechtstreeks Ligt op den weg van de gemeente, doch wil medewerken om hiermede ter bestrijding van de werk loosheid tot demping en rioleering van de sloot te besluiten.. Spr. zegt, dat reeds een commissie is gevormd, die voor werk verschaffing zal trachten zorg te dragen. Op 'het verzoek van de Nederlandsche Politiehond-vereeniging om toe te treden als lid en het adres van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam, wordt afwijzend beschikt, omdat de gemeente reeds subsidie ver leent aan de Zeeuw sc'he Poktehondendres- seervereeniging en in de politie-verorde- ning het vloeken as strafbaar gesteld. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het adres van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond om adhaesae te betuigi aan een aan de kroon gericht verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor het in stand houden voor een Chr. lagere tuin bouwschool te Kapelle. De heer J. A. Dominicus dient een tegen-voorstel in om aan dit adres ad- haesie te betuigen. Spr. wijst op een door den minister gestelde voorwaarde, dat aan dergelijke scholen voor andersdenkenden vrijstelling moet worden verkend van de vakken maatschappij-leer en godsdienst onderwijs. De voorzitter is persoonlijk voor oprichting van en tuinbouwschool te Kapelle en steunt het voorstel-Domi nicus. De heer Lindenbergh merkt op, dat nu van 2 zijden om een tuinbouw school gevraagd wordt, de kans om deze te verkrijgen wel vermindert. Spr. zegt dat tegenover de door den minister stelde voorwaarde staat de voorwaairde door de R.C. geestelijkheid gesteld dat kinderen van haar kerk niet op een pro testant sche school mogen worden toege laten. Spr. meent, dat wanneer wij aan een Christelijke school medewerken, we de zaak in het algemeen tegenwerken. De heer Karelse is persoonlijk voor een tuinbouwschool te Goes, doch wil over het bezwaar hetwelk zijnsinziens bestaat voor een dergelijke school te Kapelle heenstappen. Spr. noemt het verre van fatsoenlijk van den Tuindersbond om voor 28 scholen subsidie te vragen, terwijl er slechts voor 10 gelden beschikbaar zijn en acht het op die manier geld verm sen. Voorts keurt spr. af dat hier een kleine organisatie een grootere met veel Plotseling begon hij, zonder naar haar le kijken, weer te spieken. „Ik geloof, dat u een verstandige vrouw zijt, miss War ring, en u weet even goed als ik, dat je niets voor niets krijgt. En de grootste dingen kosten natuurlijk het meest. En als we die niet kunnen bekostigen, dan moeten we die aan ons laten voorbijgaan. Maar indien we dat wel kunnen dan geloof ik, dat 'het verstandig is de kleine dingen te laten schieten en te zien het groote in ons bezit te krijgen. Die kleine dingen zijn zoo akelig onbeteekenend in vergelijking daarmee." Hij hield op, maar Dot bleef zwijgen. Het was echter geen zwijgen uit verle genheid, daartoe had hij te vriendelijk gesproken. Hij keek haar niet aan vóór zij vlak bij het het huis waren-, toen merkte zij, dat zijn blikken haar om een antwoord vroegen. „Zeg eens, miss Waring, u is toch niet boos, dat ik dat alles gezegd heb?" Zij wendde zich dadelijk tot hem en met een gezicht dat één vriendelijkheid was, zeide zij: „Ik geloof, dat u ©en beste kerel bent, Mr. Enrol! Hij schudde zijn hoofd. „Ik ben bang, dat ik tot niet veel nut ben, maar toch ben ik u heel dankbaar voor uw goede meening. Ha, daar komt uw vader." De predikant kwam hun haastig over meer leden tracht op zij te dringen. De heer J. A. Dominicus komt op ver schillende beweringen van de vorige spre kers terug en meent tenslotte dat de mi nister waken zal voor eventueele geld- vermorsing. Spr. zet zijn standpunt nog nader uitvoerig uiteen. De heer Linden bergh zegt dat de zaak te veel uitgedijd wordt. Spr. is voor adhaesiebetuiging noch aan het een noch aan het ander. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen; tegen stemden de (heer Dominicus en den voorzitter. Op verzoekschriften om ontheffing van hondenbelasting van J. de Bourgraaf, H. van Oosten, J. van Oosten ©n A. Min- naard, wordt gunstig beschikt. In verband met de ter wijziging terug ontvangen ge- meentebegroo ting 1928 wordt besloten me t ingang van 1 Januari 1928 in te trekken de regeling voor den gemeentelijken avondcursus en opnieuw vast te stellen- eein verordening tot regeling van het vervolg onderwijs. Het personeel van den avondcursus wordt aangesteld voor het geven van het \ervolgonderwijs. De begroot'ng word't naar aanleiding hiervan gewijzigd en de kosten van den avondcursus overgebracht naar den post vervolgonderwijs. De jaarwedde van den gasmeester wordt met ingang van 1 Januari 1928 vastgesteld op f1800. Goedgekeurd wordt de begrooting van liet Burgerlijk Arm bestuur voor den dienst 1928. Besloten wordt tot ondefhandsche verhuringen van gemeentewoningen en perceelem tuingrond. Vervolgens worden benoemd tot leden der Commissie tot wering van school verzuim, de 'heeren F. Dominicus Kzn„ M. Hoogesteger Fzn., C. de Koeijer, W. H. van Moort en A. Baaij, tot leden van het Verplegingscomité de heeren A. Dominicus en H. Kosten, tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer F. Burger, tot leden der Gasoommissie de heeren M. Hoogesteger Fzn., J. Karelse Azn. en J. Smits, tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde naar de alge meene vergaderingen van de N.V. Water leiding Maatschappij resp. de heeren F. Wabeke Azn. en A. Dominicus. Vast gesteld wordt een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van den raad en een aanvulling van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur in verband met het voorgestelde geneeskundig toezicht bij uitbesteding van armlastigen. Voor be strijding van werkloosheid in deze ge meente wordt een orediet verleend van 25 pet. der totaal kosten, welke zullen wor den gedragen door de gemeente, de Ned. Herv. Kerk, het Burgerlijk Armbestuur en de Ned. Herv. Diaconie. Bij wijze van proef zal een geneeskundig school toezicht plaats hebben in het jaar 1928. Bij de gewone rondvraag wijst de heer Smits op de wenschelijkheid van het aam- brengen van straatverlichting aan den sta tionsweg, van het schoonhouden van den Bonzijweg en van het verplaatsen dier mu ziektent. Tenslotte wordt door den voor zitter den leden van den Raad dank ge zegd voor de behartiging der gemeente belangen in het afgeloopen jaar en wordt de vergadering gesloten met de beste wein- schen voor het volgend jaar. liet grasperk achterop. Hij haalde hen in op het voetpad vóór het huis en dwong zijn bezoeker binnen te komen en wat te rusten. De orchideeën waren in de serre. Hij meende een zeer zeldzame variëteit te hebben. Wanneer Mr. Errol in den salon wilde gaan, zou hij ze gaan gaan halen. Op die manier vond Bertie, toen hij binnenkwam, zijn broer in een botanisch gesprek verdiept met den geestdriftigen predikant, terwijl Dot verdwenen was. Zoodra hij dat gemerkt had, ging hij haar zoeken. Hij kende uitstekend den weg in het onderhuis der pastorie en be gon daar een systematische naspeuring, zonder haar echter te vinden. Alle ver trekken keek hij zonder succes rond. Hij was al van plan zijn pogingen te staken in de veronderstelling, dat zij naar haar eigen kamer gegaan was, toen hij plot seling haar stem op de zoldertrap hoor de. Zij riep zenuwachtig om hulp. Dat was genoeg voor Bertie. Hij vloog al schreeuwend, dat hij kwam, de trap op. Hij vond haar op de bovenste ver dieping in een groote kast, dat voor het bewaren van fruit diende. Zij was op een oude vermolmde trap geklommen, die symptonen vertoornen, dadelijk te zullen invallen, en om niet te. valkan hield zij zich met haar beide handen krampachtig aan de bovenste lade van een kast vast. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1