tfimrjurnmsdua RUITEIBOER FRISCHBAAI IV. 151. Woensdag 21 December 1927 111° Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bifvoegse MEDEDEELING. ProVineieDieuWs LINTVELT'. BAZAR Stadsnieuws ABONNEMENT! Prtj» par fevrtrUfti ia Goe» f2, luiten Goe» f2,—. Afzonderlijk» nummer» 5 oent. Ver»ob»jnt: K«iiad»«-. Woecwdns- m VriJ(fcg«TOod. GOESdE g COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Klaeuwens Ross' Dy akkers- en Uitgsverabearijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elk» regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1928 OP ONS BLAD ABONNEEREN. ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER. SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS m bat NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk i». bij vooruit betaling geplaatst teflon 75 oent, voor hoogstens 6 regel». Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk WOENSDAG 28 DECEMBER, vóór de» middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE In varband met de feestdagen zal de „Goescbe Courant" deze week ZATER DAGMORGEN inplaats van Vrijdag avond verschijnen. K«id doodgekneld. Zaterdagmiddag was de landbouwer de V. tie Ritthem bezig aan het kortmalen op den dorschvloer. De hakseumolen werd gedreven door een op het erf staande rosmolen, waarvoor een paard was spannen, dat door het 6-jarig zoontje van den landbouwer werd geleid. In de omgeving van dien rosmolen lie pen eenige kinderen te spelen, waaronder het zevenjarig dochtertje van De V. Op een gegeven oogenblik is dit kind op den drijfstang van den rosmalen gaan zitten en daaraf gevallen. Het is daarbij terecht gekomen onder den drijfstang, waardoor de kleertjes werden gegrepen en bet kind eenige malen met kracht tegen den hard bevroren grond werd geslingerd. Op het hulpgeroep van de kinderen kwamen spoe dig eenige bewoners yan het huis. Het land werd ernstig gekwetst opgeno men en gaf geen teekem meer van leven. De in allerijl ontboden arts DeWeerd van Nieuw- en St. Joosland consta teerde dan ook den dood. Hoek Koning»tra»t - Megdelenastreat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELE1N EN AARDEWERK. 29 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Dan hi*ld hij plotseling midden in zijn uitbarsting op, ofschoon zij geen pog.ng gedaan had hem tot zwijgen te brengen. Haar rustige blik was geen oogenblik teruggedeinsd voor den zijne. Met het uiterste geduld had zij naar hein geluis terd. Toch was door de een pf andere ontastbare oorzaak de woeste stroom van zijn verzet tot staan gebracht. Er volgde een korte stilte. „Ik vrees, dat ik vanavond geen erg passend gezel schap voor beschaafde menschen ben zeide hij. „Ik zal afscheid van u nemen". Hij 'hield haar hand even vast. „Mag ik u nu en dan eeas komen bezoeken". >,Ik hoop van tijd tot tijd op Baron mead te komen", antwoordde zij kalm. Maar u zoudt mij een groot ge degen doen, als u aiet meer bij mij wam". Hij keek haar aan met een blik, die au onnaspeurlijk geworden was. „Ik zal ëiat Uqhlc* fefpa uw wil", aeida hjj. Colijnsplaat. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad wa ren afwezig de leden W. Flips© en W. Po'tappel, de eerste met, de tweede zon der kennisgeving. Ingekomen was een schrijven van den heer G. Israël Sr., waarin hij mededeel de zijn benoeming tot lid van het burger lijk armbestuur aan te nemen. Van den heer Slotenia was een derge lijk schrijven ingekomen betreffende zijn benoeming tot lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Van den heer J. Verburg Jz. was een verzoek ingekomen om zijn vermindering van pacht reeds dit jaar te doen ingaan, in plaats van 1 Januari 1928. Hierop werd afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, over het voortgezet lager onderwijs wordt de begroeting 1928 gewij zigd. De post voor dit onderwijs wordt geschrapt. Naar aanleiding hiervan wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten de verordening tot regeling van het voortgezet lager onderwijs in te trekken. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier, is besloten tot het bou wen van een nieuwe pastorie. Nisse. Maandag vergaderde de gemeen teraad. Alle leden waren aanwezig, ter wijl er één vacature was. De geloofsbrie ven van het nieuwe raadslid de heer A, Vette werden onderzocht en werd beslo ten tot zijn toelating. In verband met provinciaal blad no. 101 van 2 December 1927, werd van de begrooting geschrapt de uitgaafpost voor den vervolgcursus ah hier, daar hiervoor geen gelden meer mogen uitgetrokken worden. Inmiddels zal getracht worden, door particuliere bijdra gen hierin te voorzien. Het schrijven van d© Kon. Ned. Politiehondenvereenigiing werd aangehouden. Het adres vloekverboc werd verworpen. De begrooting van 1927 werd gewijzigd in verband met overschrij ving van eenige posten. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd cte heer A. Slabbekoom. Het reglement van het* burgerlijk armbestuur werd met een alinea uitgebreid in verband met op name van bestedelingen in gezinnen, waar van de leden eerst door den geneeskun dige moeten worden onderzocht. Herbe noemd werden tot lid L. O. commissie den heer Joh. A. Rh. Bommeljé. Als Leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren H. Dane, A. Vette, J. van Liere. M. Nieuwenhuijze en Joh. A. Rh. Bom meljé. De vaceerende betrekking van con cierge van het gemeentehuis zal worden bekend gemaakt. Oproeping zal geschie den voor sollicitanten, die tevens de ver plichting zullen hebben het achter- en bovengedeelte van het gemeentehuis te huren. De betrekking van bode en con cierge zal dus voortaan gescheiden zijn. M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABR5EKEH Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Vrijdag a.s. te 2 uur namiddags ii ring bijeenkomen. „Dank je antwoordde zij eenvoudig. En zoo verliet hij haar. HOOFDSTUK XIV. Een groot ding. Daar de predikant zijn vrouw ver loren had, had Dot als eenige doch ter veel en velerlei te doen, zoodat het voor haar niet moeilijk was zoo geheel in die bezigheden op te gaan, dat zij geen tijd over had om met den leerling van den predikant om te gaan. Haar broer was weer naar de uni versiteit gegaan en dus had gezegde leer ling geen enkel voorwendsel om nog wat te blijven, wanneer de 'lessen afgeloopen waren, ofschoon hij veel dingen verzon, die niet tegen een nader onderzoek be stand zouden blijken. Doch al zijn vindingrijkheid liep op niets uit. Dot kon ook vindingrijk zijn en zij ontweek hem zoo handig, dat hij na verloop yan een week zijn pogingen opgaf. Hij liep in doe dagen rond met een zekeren ernst, maar het was niet de ernst van een overwonnene, doch meer liet hardnekkig geduld van iemand, die zeker is ten slotte toch te zullen slagen. Dot, die hem dikwijls door het keuken raam nakeek, wanneer hij wegreed, merkte dat meer dan eens op en was dientenge volge des te meer op haar qui-viv#. Zij Agenda Ingekomen stukken. Verzoek van de Vereeniging voor chris telijk Uitgebreid Lager Onderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor aan schaffing eener nieuwe leermethode ten behoeve van het onderwijs in wiskunde. Verzoek van het bestuur der christe lijke lagere school om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van nieu we leermiddelen. Voorstel tot vaststelling der gemeente lijke vergoeding, als bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1925. Voorstel tot vaststelling der driejaar- lijksche afrekening van de vergoeding voor exploitatiekosten der bijzondere Lagere scholen, ingevolge het bepaalde bij art. 101, 8e lid der Lager Onderwijswet 1920 Voorstel tot vaststelling opnieuw der vergoeding ex art. 101 der Lager Onder wijswet 1920 aan de bijzondere scholen over de jaren 1922, 1923 en 1924. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie van Nederiancisdhe Gemeen ten aangaande het al of niet wenschelijke van verkoop van met rijksvoorschot ge bouwde woningen en voorstel daaromtrent. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van een woning aan den Molendijk. Voorstel om aan den heer J. de Kruy- ter toe te staan tot 31 December 1928 in functie te blijven als gemeente-archi varis. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van leges. Benoeming van leden in verschillende commissiën en besturen. Vaststelling der gemeen te-begrooting voor 1928. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen. Red.). De archivaris. B. en W. stellen den. raad voor aan den heer J. de Kruyter vergunning te ver leenen om nog gedurende een jaar in functie te blijven als gemeente-archivaris, ondanks het feit dat hij den 65-jarigen leeftijd reeds beneikt heeft. B. en W. deelen mede, dat zij op zijn behoud als ambtenaar prijs stellen. had zich vast voorgenomen te zorgen, dat zij Bertie in de eerste maanden niet alleen zou ontmoeten. Zijn aandringen dien avond op Baronmead had haar pijn lijk gewond. Zij was vreeselijk bang voor wat hij zich gedwongen zou voelen tegen haar te zeggen, was bijna angstig alleen bij het denkbeeld van een verklaring, want dat hij alleen verontschuldigingen maken zou, was ondenkbaar. Het was makke lijker voor haar om hun prettigen vriend- schappelijken omgang op te geven, of schoon dat op zichzelf toch werkelijk niet makkelijk was, en alleen door een uiterste krachtsinspanning kon zij het ge voel, dat zij daardoor veel verloor, op den achtergrond dringen. Zij was vast besloten, dat zij hem hun vroeger zoo prettigen omgang zou doen opgeven. Zij was nu bijna volwas sen, zeide zij, en een dergelijke intieme omgang kon verkeerd uitgelegd worden. In dit moeilijke geval vroeg zij aan niemand raad. Haar vader ging te veel in zijn studie en in zijn overpeinzingen op, oim haar te kunnen raden, ja zelfs om te kunnen beseffen, dat zij raad tioo- dig had. Trouwens Dot was haar heele leven haar eigen weg gegaan. Haar jonge gezonde geest was niet gewend om te worstelen met problemen, maar daarom 'anhoopte zij niet. Zij nam zich beslist voor om dit zoo goed al# zij kon uit te Onbewoonbaar Den raad wordt in overweging gege ven heit pand Molendijk ®o. 1 onbewoon baar te verklaren, daar de eigenaar de noo- dige verbeteringen niet wil doe» aanbrengen. Geld voor boeken, enz. Het bestuur van de vereeniging van christelijk U. L. O. vraagt een bedrag ad f 181,50 voor de aanschaffing van boeken voor wiskunde, in verband met een wijziging in het leerplan. B. en W. stellen voor dit verzoek in to willigen, en voorts om aan de christelijke lagere school aan den Westwal f 1013,06 V2 toe te staan voor de aanschaffing va* nieu we leermiddelen. Administratiekosten. Voorgesteld wordt voortaan f0,40 per leerling uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen voor z.g. admi nistratiekosten. Exploitatiekosten bijzondere lagere scholen. B. en W. deelen den raad mede, dat ingevolge het bepaalde bij art. 101, 8ste lid, der Lager Onderwijswet 1920, de vergoeding der bijzondere lagere scholen voor exploitatiekosten om de drie jaren verminderd wordt tot liet bedrag, hetwelk noodig is tot goedmaking van de over dat tijdvak ten behoeve van die scholen werkelijk gemaakte kosten. Voor 3 bij zondere lagere scholen in deze gemeente loopt dat tijdvak van 3 jaren van 1 Januari 1922 tot en met 31 December 1924 en voor de voormalige christelijke school aan de Wijngaardstraat van 1 Januari 1922 tot en met 31 December 1922. Voor deze scholen is achtereen volgens telken jare een voorschot op ge melde vergoeding toegekend, terwijl daar na, nadat over het betrokken dienstjaar de gemeente-rekening door Ged. Staten was gesloten, de definitieve vaststelling der vergoeding heeft plaatsgevonden, ter wijl door B. en W. 31 Augustus 1927 aan den raad een voorstel is gedaan tot herziening van ue eerder vastgestelde som men in verband met een later opgekomen omstandigheid met betrekking tot de uit gaven door de gemeente gedaan voor pem- sionneering van vak-onderwijzers en be ambten. Nagegaan is hoeveel de betrok ken schoolbesturen met inachtneming van het voorstel van 31 Augustus 1927 zou den kunnen ontvangen en hoeveel slechts ontvangen mag worden in verband met de plaats gehad hebbende controle der bescheiden der door deze besturen ge dane uitgaven. Volgens deze berekeningen is door het r.-k. kerkbestuur der H. Ma ria Magdalena ten behoeve van de Jon gensschool aan den Westsingel en van de Meisjesschool aan de Viasmarkt meer besteed aan uitgav»n dan krachtens de daarvoor gestelde regelen voor die scho len aan gemeentelijke vergoeding kan wor den gegeven. Van eenige teruggave door dit bestuur voor deze scholen is dus geen iprake. Ten opzichte van de Hervormde school aan de Nieuws'traat zij vermeld, dat door deze school zonder de ver hoogde uitkeering ah bedoeld in het voor stel van B. en W. van 31 Augustus 1927 een bedrag van f9,99V2 is te veel vechten, door van haar talrijke huishou delijke plichten een barrière op te rich ten, die zelfs den meest vermetelen rid der zou ontmoedigen. Doch bij het opbouwen van haar ver dedigingsstelsel was er één macht, waar mede zij vergat rekening te houden en waartegen zij dus geen maatregelen trof een macht, die desniettemin in staat was door één aanraking het geheel©, zoo zorg vuldig opgetrokken gebouw te doen ineen storten. Toen zij op den Zondagochtend na haar bezoek aan Baronmead als een der laat sten uit de kerk kwam, zag zij Lucas Errol op het openstaande kerkhofhek leunen. Hij groette haar met dien vriendelij ken innemenden glimlach, waartegenover het bijna onmogelijk is je verlegen of niet op je gemak te voelen. Toch kreeg zij een kleur, toen zij hem zag, en graag zou zij, als de gelegenheid zich daartoe aange boden had, een anderen weg ingeslagen zijn. Want iets verder op den weg was Bertie aan den motor aan het scharrelen. .,Het is me een groot genoegen u weer te zien, miss Warring," zeide Luca9 op zijn prettigen, langzamen toon. „Ik had zoo'n kleine hoop, dat u hier langs zoudt komen. Ik heb uw vader vóór den dienst gesproken en hij heeft mij beloofd, dat hij mij zijn orchideeën zou Jaben zien. „O," zeide Dot, die zenuwachtig ver genoten, hetwelk op de nog te genieten hiervoren bedoelde verhoogde uitkeering in mindering zal worden gebracht. Ten opzichte van de voormalige christelijk© school aan de Wijngaardstraat zij ver meld, dat ingevolge het voorstel van 31 Augustus 1927 de uitkeering voor exploi tatiekosten is bepaald op f 3853,08. IWaar door het bestuur dier school slechts* aan spraak kan worden gemaakt wegens wet tige uitgaven op een bedrag van f 2840,01 V2. komt een som van f3853,08 min f 2840,01 V2 is f 1013,061/2 niet voor vergoeding in aanmerking. Echter is des tijds uitgekeerd niet het volle bedrag van f3853,08, doch slechts f3382,40, zoo dat ©en som van f 542,38V2 moet worden teruggestort. Met betrekking tot het hier voren genoemd bedrag van f 1013,06V2 verwijzen B. en W. naar hun voorstel tot toekenning van ditzelfde bedrag aah het bestuur der christelijke lagere school aan den Westwal voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Verkoop van vereenigings- woningen Door den raad werd destijds de wiensch uitgesproken, dat B. en W. een onderzoek zouden instellen naar de mogelijkheid van verkoop van met rijksvoorschot gebouw de woningen. Te dien eind© hebben zij zich gewend tot den minister van arbeid. Vervolgens hebben zij aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, hetwelk de administra tie van alle woningbouwvereenigingen con troleert, verzocht te willen onderzoeken, of verkoop overeenkomstig d© door den minister gestelde voorwaarden, uit een financieel oogpunt bezien, voor d© ge meente voordeelig zou wezen. In zijn rapport komt het bureau tot de conclusie, dat bedoeld© verkoop van woningen geen noemenswaard financieel voordeel voor de gemeente met zich zal brengen. B. en W. adviseeren daarom den be- staanden toestand te handhaven. Wijziging legesheffing. B. en W. schrijven den raad: Meermalen komt het voor, dat inlich tingen uit het bevolkingsregister worden gevraagd ten behoeve van de samenstel ling of correctie van adresboeken. Ook vragen enkele kerkgenootschappen om pe riodieke opgaaf hunner leden, die zich alhier komen vestigen en ook door ver zekeringsagenten worden wel geregelde op gaven verzocht. De verordening voorziet hierin niet en de bestaande heffing van f 0,25 per naam is hiervoor te hoog. B. en W. stellen mitsdien eenige uit breiding der regeling voor. Verder meenen zij te moeten voor stellen, de heffing wegens trouwen op een bijzonder uur of bijzonderen dag of wel in de raadzaal iets te moeten ver minderen, in de verwachting, dat zulks tot een hoogere opbrengst zal leiden; tlians wordt er van de bestaande gele genheid slechts sporadisch gebruik ge maakt. De concept-verordening luidt: Art. 1. 1. Het bepaalde sub 1 van de eerste meed nog eens in de lichting van Bertie te kijken. „Gaat u dan mede naar de pas torie en wacht daar even." „Mag ik?" zeide Lucas. Hij richtte zich wat op en bracht zijn gewicht op de kruk over. Verlegen bood Dot hem haar arm aan. „Laat mij het maar doen!" zeide Ber tie, doch Lucas aanvaardde liever de hulp van het meisje. „We zullen maar door den tuin gaan," zei Dot. „Dat is even den wieg over." Hij liep vreeselijk moeilijk onder het naar beneden gaan, en toen zij angstig naar hem keek, zag zij, dat hij zijn lip pen op elkaar klemde. Een eindeloos me delijden met den ongelukkige verdreef haar verlegenheid, en zij riep over haar schou der heen: Bertie, help jij je broer 'lie ver; je bent dat meer gewend." In een oogwenk was Bertie naast haar, schoof zijn arm onder den schouder van zijn broeder en nam het gewicht bijna ge heel van den kruk af. Zijn jeugdige, vliugge kracht droeg den zwanen last zonder eeni ge moeite en met de voorzichtigste teeder- heid, en Dot, die van boven af het too- neeltje gadesloeg, doorhuiverde een ril ling, die haar hart plotseling sneller deed kloppen. Het was zeker een knappe jon gen, zooals 'hij zelf gezegd had. t (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1