Binnenland Sport Gemengd NieuWs. licht op. veilingsvereeniging k.b.o. te kapelle. burgerlijke STAND over de maand November 1927. watërgëtïjëëTvoör wemeldinge. nis geschied van het stoffelijk overschot van ds. J, H. Donner, in leven voor zitter van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van de krankzinnigen in Zee land en Geref. predikant te Breda, die op zoo onverwachte en tragische wijze overleden is. De kerk van de stichting was geheel gevuld, toem om 12 uur de plechtigheid, welke onder leiding stond van ds. De Vlugt van de stichting Vrederust, werd geopend met het zingen van Psalm 89 vers 19 en gebed. Met de familie van den overledene waren bij deve plechtig heid het voltallige bestuur der stichting en de meeste bewoners ervan aanwezig. Ds De Vlugt voerde het eerst het woord. Hij richtte zich tot de weduwe met woorden van troost en schetste ver volgens de verdiensten van ds Donner voor de stichting Vrederust. Ds. i onner was de stichter daarvan en 20 jaar lang voorzitter en verder is hij ook eenige jaren geestelijk verzorger van de stichting geweest. Altijd heeft hij voor de stich ting gewerkt met de liefde en de kracht waarover hij beschikte. Hierop spraken de heer Van Zadelhof namens den kerkeraad van Breda, ds. Egging namens de classis Klundert, ds. De Vries namens de provincie, de heer L. J. van Voorthuizen namens het be stuur der stichting, dr. 1 ikland namens stichting en personeel, en ds. De Voogd uit 's Heer Arendskerke, die de laatste oogenblikken van ds Donner's leven in diens gezelschap was geweest. Nadat Psalm 17 8 was gezongen, had de teraardebestelling plaats waarbij ds. Le Cointre van Pergen op Zoom de gebeden verrichtte Nederland gaat zijn gang. Nederland gaat stilletjes z'n gang, is ongeveer de samenvatting van een artikel in het Neues Wiener Journal, getiteld „!as Antlitz Hollands", geschreven door Theodor Mayer Het artikel, ofschoon het natuurlijk ook enkele onjuistheden van kleine proport'e bevat, geeft blijk van een zeer goeden kijk op ons land en volk, zijn mentaliteit en geschiedenis De schrijver vestigt eerst de aandacht op het feit, dat Nederland in de wereld geen goede en geen kwade jers heeft: Nederland beeft heelemaal geen pers. Voor velen is het alsof ons land heele tnaal niet bestaat Het heeft immers geen geruchtmakende „affaires" gehad, die tot een dramatische explosie aanleiding ge geven hebben eu haar tournee door de wereldpers maakten. Ook het politieke leven is hier vergeleken bij het buiten landsche politieke leven, zeer kalm De volksveriegenwcordiging maakt meer den indruk op een buitenlander van een be- stuurs dan van een politiek college. Jn r e groote buitenlandsche politiek bepaalt zich de rol der Nederlandsche diplomaten tot eett bevorderen van den vrede en de vredesgedachte. Kortom, Nederland dringt zich niet op den voorgrond, het gaat zoo stilletjes zijn gang. Het nadeel van die eenigszins passieve houding is dat ook over dit land zoo weinig gesproken wordt, wanneer goede en groote dingen worden tot stand ge. bracht In dit verband weidt Mayer in den breede uit over de drooglegging van de Zuiderzee, den bouw van de nieuwe sluizen in IJmuiden en den woningbouw van overheidswege. Wat hij over dit laatste onderwerp zegt laten we hier woordelijk volgen „Wat Holland, toen ergens anders nog niemand dacht over een oplossing van het woningbouwprobleem van over heidswege, op dit gebied tot stand heeft gebracht, is een voorbeeld voor allen. Het heeft een type woningen geschapen, welke het midden houdt tusschen de hooge kazern wouingen en den tuindorpachtigen lagen villabouw een type, waaivan men zeggen kan dat het de toekomst heeft". Maar van deze feiten en van zooveel meer weet de wereld eigenlijk niets Dat komt, omdat het Nederlandsche volk, volgens Mayer een klein-burgerlijk karakter heeft. Er is wel een zeer oude adel, voor wien de betrekkingen aan het hof zijn. Maar de adel is voor het volk meer een deco ratie bij plechtige gelegenheden dan een organisatie in het volksleven Dat klein burgerlijke viudt genoemde schrijver terug in de ontwikkeling van ons sociale leven. Het gaat zoo geleidelijk, stilletjes zijn gang Zonder rumoer, zonder heel het economische leven platslaande stakingen en uitsluitingen, zonder kleinere of groo- tere pogingen om een revolutie tot stand te brengen. Hetzelfde verschijnsel heeft de schrijver opgemerkt in onze handels politiek. Ook hier weer het stilletjes zijn gang gaan, maar ondertusschen heel wat presteeren op het groote handelsterrein. Zoo gingen de voorvaderen stilletjes hun gang en veroverden een groot deel van den wereldhandel voor hun land, nu nog gaat het niet anders. Toch moet deze weg ongetwijfeld leiden tot een solieden opbouw van Nederland's economische leven Eveneens in de onderlinge verhouding der verschillende standen en de mensehen in het algemeen heeft Mayer dat terug- getrokkene bemerkt, dat hij aldus typeert er worden geen hoogten geschapen, van waar de meerdere neerziet op den min dere, slechts afstanden worden afgepaald. Ieder blijft graag wat hij is, houdt graag wat hij heeft, verdraagt ongaarne eenige inmenging van anderen. Als voorbeeld daarvan wijst hij op den landhuisbouw ten onzent Geen land ter wereld heeft zooveel landhuisjes als in bossehen ver stopt, waar men voor en met de zijnen ongestoord leven kan, dan juist ons land Waarom anders zijn er bijna geen land huisjes op de ongeveer 40 K M. lange duinenrij tusschen Haarlem en Bergen aan Zee? Juist omdat men daar niet op zichzelf blijven kan, maar als 't ware in een glazen huis woont. We moeten ons citeeren uit bovenge noemd artikel staken. We deden maar hier en daar een greep met een para phrase onzerzijds. Het doet goed, wanneer in den vreemde zoo waardeerend over ons land wordt geschreven, al heeft het ver langen om te kunnen waardeeren den schrijver hier en daar ook parten gespeeld, zoo waar hij het heeft over de godsdien stige en kerkelijke controversen en daar van zegt, dat ze zonder 'olijvenden partijstrijd uitgevochten worden. Maar, de gansche indruk, welken het artikel maakt, is er een van groote waardeering, waar voor we den schrijver zeker dankbaar moeten blijven en waarom we de onjuist heden hem gaarne vergeven. Trouwens, hoe moeilijk is het om over de mentali teit enz. van een ander volk te oordeelen Lagere in komsten-belasting Over het wetsontwerp tot verlaging van het tarief der inkomsten-belasting en van wijziging van artikel 248 A der Gemeente wet en van artikel 126 quinquies der Provinciale wet heeft de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer schrif telijk en mondeling overleg gepleegd met de regeering. Aan het verslag betreffende dit overleg is het volgende ontleend. De vraag of aangenomen dat een verlaging van de inkomsten-belasting gewenscht is het geen in het ontwerp wordt voorgesteld, voldoet aan de eischen welke aan een zoodanige verlaging moeten worden ge steld, meenden verscheidene leden ont kennend te moeten beantwoorden. Deze leden zouden boven het voorgestel-Je stelsel van verlaging verre verkiezen een stelsel, waarbij het belang van het laagst belastbare inkomen zou worden verhoogd bijv. van f 800 op f 1200 gebracht en daarnaast ook het bedrag van den aftrek voor gehuwden en van den kinderaftrek verhooging zou ondergaan. Zij meenden, dat thans die aangeslagenen te wier aan zien over het algemeen een vermindering het minst dringend zou zijn, de meeste verlaging zullen krijgen. Eenige leden wensebten bovendien, naast een algemeene verlaging van het tarief een bijzondere verlaging voor de bezitters van groote gezinnen en wel in dezen vorm, dat voor elk kind boven een zeker aantal de thans geldende kinderaftrek zou worden ver hoogd. Ook werd de afronding van de verlaagde belastingbedragen geenszins als noodzakelijk beschouwd. De minisler van financiën merkte hier tegenover op, dat de veronderstelling als zou de ontworpen verlaging de grootste vermindering brengen voor de aangesla genen, te wier aanzien zoodanige vermin dering het minst gewenscht is, niet juist is. De strekking van het aanhangige ont werp is niet de opzet van 1919 te eorri geeren. De progressie aangebracht in dat jaar van hoogconjunctuur is z.i. nog vol komen voldoende. De minister bleek evenwel bereid aan de opgemaakte opmerking, betreffende de afronding der bedragen, tegemoet te komen door voor alle inkomens 20 pet. lager te gaan dan het bestaande tarief. Een daartoe strekkende nota van wijziging is reeds ingediend. Een revolverschot gelost. Te Den Bosch is Woensdagavond op den caféhouder Neukirchen een revolver schot gelost, dat hem door de mouw van den rechterarm is gegaan en hem niet ge kwetst heeft. De aanleiding was dat de dader, die in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde, den toegang tot het café geweigerd werd. De inmiddels opge belde politie arresteerde den man. Bij zijn verhoor wenschte hij niet te zeggen, wie hij was. Hij schijnt uit Budel afkomstig te zijn. Een dief op Urk.ontsnapt. In den nacht van Dinsdag op W oensdag werd op het eiland Urk een vrouw wakker door eenig gestommel. Zij zag, dat zich iemand in de slaapkamer bevond. On middellijk sprong zij het bed nit, doch de dief greep haar bij de keel, waarna een korte worsteling ontstond. De indringer slaagde er tenslotte in zich los te rukken en te ontsnappen. De man van de vrouw, door liet geraas ook wakker geworden, kon hem nog juist zien vertrekken. Bij onderzoek bleek hij een geldkistje met f 110 te hebben medegenomen. Daar hij zijn gelaat zwart had gemaakt, is omtrent zijn identiteit niets bekend. Vrees voor een buurman. Aan het station te Apeldoorn arriveer de met den trein uit Zwolle een 18-jarig jongmensch, dat een taxi aanriep naar het Koninklijk palijs Den portier verzocht hij om een onderhoud met de Koningin De portier vond het gewertttcht de poli tie op te bellen, die den jongeman met zijn taxi naar het politiebureau vervoerde, 'ij onderzoek bleek dat hij het ouderlijk huis was ontvlucht uit vrees voor zijn buurman, die hem telkenmale bedreigde De politie heeft hem naar de ouderlijke woning teruggebracht. A it u e k e. Dinsdag heeft het echtpaar van den l'oomran l imieken te Tergen op Zoom zijn gouden liuvi elijksfeest gevietd. Tegelijk herdacht tnej. van den Boom van Ginneken, onder de militairen meer bekend als Anneke, den dag waarop zij 65 jaar ge leden voor het eerst met de troepen- afdeelingeii meetrek otn versnaperingen te verkoopen ok in de kazernes kon men tnneke geregeld met haarkoopwaar vinden Om elf uur begaf een deputatie, be staande uit officieren, onderofficieren en soldaten, zich naar de woning van de jnbilaresse. Zij werd door deze deputatie uit naam van het geheele garnizoen te Bergen op Zoom gelukgewenscht en kreeg een geschenk in couvert ,s Avonds is het echtpaar een serenade gebracht door de harmonie Eendracht maakt Macht. Millionnairs in Nederland In het Maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek zijn gepubli ceerd de uitkomsten der vermogensbelas ting over het belastingjaar 1926 1927. Er blijkt uit, dat het aantal million nairs, dat over 1920 1921 bedroeg 1239, met een gezamenlijk vermogen van 2704 millioen, en over L9251926 ach teruitliep tot 1057, met een totaalver mogen van 2255 millioen, over 1926 1927 wederom steeg tot 1145, met een vermogen van 2475 millioen Gaat men de verhouding na van het vermogen van deze groep personen tot het vermogen van alle aangeslageneu te zanten, dan blijkt dat deze verhouding over 1920 1921 bijna 20 pet. te zijn, over 1925 1926 ruim 17 pet en over 19261927 ruim 18 pet. Voorts wijzen de cijfers uit, dat te 's Gravenhage naar verhouding het grootst aantal vermogens boven f 100.000 voor komt, n 1. 27.60 pet.; daarop volgen Amsterdam met 22.45 pet. Nijmegen met 21.15 pet., Arnhem met 20.81 pet. en Rotterdam met 20.24 pet. Het lijk in het duivenhok. Door de politie te Gorinchem zijn aan gehouden de beide verdachten in de be kende abortus-zaak alhier, genaamd H Koppers, en K Michels. Zij worden naar den Haag overgebracht. N ader wordt gemeld -. Woensdagavond 7 uur werden de twee personen, de S3-jarig H J. K bijgenaamd ttooie Henk, en J. A. M die bij eerst genoemde als knecht in dienst was, door twee agenten te Gorinchem gezien. Beide mannen deden nog al opvallend en trok ken de aandacht van de agenten Het signalement van de beide gezochten was door de radio en door de dagbladen al gemeen verspreid, en bij onderzoek kwam al spoedig aan het licht, dat dit geheel klopte met de twee personen Men stelde de Haagsehe politie van de aanhouding in kennis, en deze verzocht de overbrenging naar Den Haag. Zij werden daar direct aan een verhoor door hoofdinspecteur Hol onderworpen. De knecht viel al spoedig door de mand in zooverre dat hij verschillende feiten bekende. Een volledige bekentenis heeft hij nog niet afgelegd. K., die beschouwd wordt als de voor naamste dader, ontkent pertinent, iets van het geval af te weten. Met het Duitsche meisje had hij, naar zijn zeggen, nooit iets te maken gehad. Middelerwijl zijn de politie echter nog meer gegevens ter oore gekomen. Zoo verdenkt men K. van nog enkele gevallen van het opwekken van abortus uit den laalsten tijd. Ook is het volgende nog vermeldens waard De knecht, die tevens bij K. in de kost was, sliep op een zolderkamertje. Bij het onderzoek der politie viel het op, dat de dekens van het bed van den knecht verdwenen waren. Het lijk van het Duitsche meisje, dat in de Waalhaven te Botterdam werd ge vonden, was gewikkeld in een paar dekens, waarvan men vrij zeker meent te weten, dat zij aan den knecht toebehoorden. Woensdag van de vorige week, zoo verklaarde de knecht nog, lazen zij het bericht van het vinden van het lijk in een krant. Zij zijn toen dadelijk weggegaan. Per voet gingen zij naar Botterdam en van daar naar Dordrecht. Eenige dagen later kwamen zij te Gorichem aan. Daar zij geen cent op zak hadden moesten zij door bedelen in hun onderhoud voorzien. Gisterochtend zijn zij opgesloten, in afwachting van hun voorgeleiding voor den officier van justitie en hun insluiting in het huis van bewaring, waarheen in middels ook de vrouw van K. reeds is overgebracht. Luchtvaart. Lindbergh. Kolonel Lindbergh beeft weer een non-stop vlucht van 3200 K M gemaakt van Washington naar Mexico City, welk traject hij in 27 uur en 10 minuten heeft gevloten, of gemiddeld 120 K.M per uur. De juichende menigte, die men op 25.000 tot 80.000 personen schat, ver brak de politie-cordons, waardoor het noodig werd den vlieger te doen fscor» teeren door een wacht van politieagen'en op motorrijwielen. Dindbergh begaf zich direct naar presi dent Calles, die hem hartelijk begroe te Ook de Amerikaansche gezant was ter verwelkoming aanwezig. Schaatsen. Nederlanders naar Oslo, Aan het einde dezer maand zullen de volgende negen Nederlandsche rijders naar Oslo vertrekken, nl. de heeren W. Kos, H. B. Jongbloed Unterhorst Jr, Pronk, Edema, Sonderman, v. d. Scheer, de Bruyn, Hooftman en Heide Deze heeren zullen o.a. aan de Euro- peesche kampioenschapen, die daar op 21 en 22 Januari gehouden worden, deelnemen. De vier van de beste rijders zullen later in Davos aan de wereldkampioen schappen deelnemen en daarna aan de Olympische Spelen te St. Moritz. Athletiek. Dat het den Zeeuwschen Athletiek Pond ernst is met haar streven, om de beoefening der athletiek in Zeeland op hooger peil te brengen, blijkt wel hieruit, dat reeds Dinsdag j 1. een demonstratie tevens les in lenigheidsoefeningen, voor de leden der aangesloten vereenigingen werd gegeven te Middelburg. Deze les had plaats in het daarvoor zeer geschikte gymnastieklokaal van de kazerne, welwillend afgestaan door den garnizoenscommandant. Overste Bierman Door een 20-tal leden van genoemden bond werden de oefeningen met veel animo gevolgd en uitgevoerd. De leiding berustte bij den heer Koers, leeraar in lichaamsoefeningen te Middelburg. Indien deze groote animo blijft beslaan zal getracht worden dezen avond door meerdere avonden te laten volgen. De gebruikelijke vrijspraak Een Parijsche naaister had dezen zomer haar man, een chauffeur, met een revolver schot gedood. Na het drama had zij erkend verkeerd te hebben gehandeld en haar daad diep te betreuren, welke daad zij dezer dagen voor de Parijsche jury herhaalde. Nog geen jaar getrouwd, had het echtpaar uit elkaar moeten gaan om een eind te maken aan dagelijksche scènes. Op uitnoodiging der vrouw zelf was de chauffeur in de echtelijke woning gekomen om zijn spullen weg te halen. Er ontstond opnieuw twist en de vrouw had toen met den revolver van haar man, welk wapen zij gehouden had, dezen doodgeschoten op het oogenblik dat hij met zijn valies in de hand zou heengaan Na een roerend pleidooi van haar advocaat (zoo melden de Pransche bladen) heeft de jury haar vrijgesproken. Een Kerstgeschenk. De Duitsche Rijksdag heeft aangenomen het regeeringsvoorstel om met Kerstmis 25 millioen mark te verdeelen onder behoeftige kleine renteniers, trekkers van ouderdomsrente en gewezen rijksarbeiders en beambten. Stigmata. In een Berlijnsch variété zal weldra een mijnwerker uit Silezië, Paul Diebei, optreden die, indien hij zicb concentreert, geheel gevoelloos is en in alle willekeu rige plaatsen van zijn lichaam naalden kan laten steken. Diebei beschikt echter ook nog over andere hoedanigheden die in zekeren zin herinneren aan het raadsel van Konnersreuth. Hij kan naar believen overal op zijn lichaam bloedende wonden te voorschijn roepen. "Wenscht men bij voorbeeld dat Diebei op de borst een bloedende wonde in den vorm van een hart krijgt, dan verschijnt een dergelijke wonde binnen twee minuten. Diebei zal voor hij in het variété optreedt eerst door een aantal geneesheeren worden onder» zocht. Brand in een ziekenhuis. Te Quebec heeft een hevige brand ge woed in „St. Charles Hospital". Waar schijnlijk zijn 26 kinderen en een ver pleegster om het leven gekomen. Er worden nog 33 kinderen vermist, fn den vuurgloed begaven zich plotseling de vloeren, zoodat de patiënten in het bran dende gebouw werden ingesloten. Bij het reddingswerk werd door de brandweer schier bovenmenschelijke moed aan den dag gelegd. Er speelden zich hartver scheurende tooneelen af. Zaterdag 17 December 4.15 uur Zondag 18 December 4.15 uur Maandag 19 December 4.16 uur Veiling van 14 December 1927. PERENSt. Remey f 9 a f 13, Ponds peren f6 a f8, Gieser Wildeman f 5 a f 15, Kleiperen f6 a f 14, Jodenperem f 6 a f 8. Winter Suikerij f 4 a f 6, Kroet- peran f 1 a f 4. alles per 100 Kg.. AP PELS: Goudreinetten f 10 a f42. Zure Bellefleur f8 a f 14, Court Pendu f2 a f 6, Reinelte dOr f2 a f 4, Hondsmuilen f5 a f8, Lanes Prins Albert f8 a f 15. Bijenkorf f4 a f 10, Pomme d' Oranje f8 a f 15, Zoete Campagner f 6 a f9, Hollandsch Zoet f3 a 14, Grauwzoet f3 a f4, alles per 100 Kg., DIVER SEN Noten f 0,50, Savoije kool f 8 a f 10, Roode kool f 8 a f 12, Witte kool f7 a f9, Kipeieren f 9,30, Poel-eieren f 7,30, alles per 100 stuks. Konijnen f2,60 a f2,70 per stuk. 's HEER ARENDSKERKE. Geboren: 8, Johannis, z v. Johannes Schipper en Hendrika Schaalje. 11, Petrus Engelbertus, z.v. Gijsbertus Johannes Hoeven en Dingena Maria Visseren. 12, Engel Adriaan, z.v. Engel Adriaan Otte en Leuntje Johanna Braamse. 19, Martina Johanna, d v. Wilhelmus Johannes van Griensven en Anna Timmermans. Ovetleden5, Elizabeth Jozina Eek- hardt, 79 jr. wed. van Jacobus Bommeijé. 10, Wilhelmina Dekker, 3 maanden, d.v. Marinus Dekker en Maria Otte. 15, Maria Goeree, 82 jr. wed. van Pieter Meulblok, 16, Maria Schipper, 15 maanden, d v. Matthijs Schipper en Anna van Schaik. 23, Willemina Hoebeke, 64 jr., echtg. van Marinus Lamper. KLOETINGE. Gehuwd: 24. Marinus Kramer, oud 25 jr., j.m. te Putte en Pieternella Janna de Kam, oud 22 jr., j.d, Overleden 10 Leijntje Oele, oud 50 jr., echtgenoote van Willem Harinck. 21. Jacobns Marinus Straub, oud 78 jr., echtgenoot van Jannetje de Jonge. WOLPHAARTSDIJK. Geboren 12, Johanna Cornelia, d.v. Cornelis van Strien en Johanna Boot. 17, Abraham Martinus, z.v. Marinus Kaboord en Geertruida Huisson 19, Adriaan, z.v. Adriaan van de Kreeke en Maatje Geertruid van Sabben, 21, Cornelis Marinus, z v Kornelis Proos en Katharina Polderdijk. 24, Johannis Marinus, z.v. Marinus Johannus Mol eu Jacomijna Johanna Cornelia de Bruijne. 25, Martina Laurina, d.v. Jacob Schipper en Jannetje Ossewaarde. 26, Adriaan, z.v Cornelis van Liere en Ida Eraanje. 3, Levenloos geboren kind van Willem Beeke en Pieternella den Hollander. Gehuwd: 3, Adriaan Sandee, 20 jr. jm., te 's Heer Arendskerke, en Paulina van Strien, 18 jr jd. te Wolphaartsdijk. 10, Pieter Jacob Hage, 28 jr. jmte Nieuw en St. Joosland, en Pieternella Oreel, 24 jr. jd. te Wolphaartsdijk. 10, Pieter Bliek, 34 jr. jm. en Catharina Adriana de Bokx, 30 jr. (weduwe van Pieter Laendert Koets). WISSENKERKE. Geboren: Jacobus Pieter, z.v. J. Dieleman en Janna Wisse. Lena Cornelia, d.v. A, Wisse en P. J. Dieleman. Geertruida Tannetje, d.v. J. Westerweele en J. A. Goulooze. Jacobus en Elisabeth Maria, z. en d. van A. Buijze en H. G. M. Ketelaar. Gehuwd Jau Westdorp, 24 jr. jm. te Rotterdam en Lena Aartje Verburg. Willem Cornelis Noordhoek, 44 jr. wedr van J. K. de Roo en Cornelia Breure. Pieter Izaak van der Moere, 24 jr. jm. en Janna Jacoba Leendertse, 19 jr. jd. Overleden Dirkje Maria van der Heijde, 63 jr. wed. van M. H. Marcusse. Wil helmina, IJ- jr. dochter van Corn. B. de Kam. Abraham Remijnse, 57 jr. echtg. van Maria Israël. Antheunis Lootens, 68 jr. jm. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amaterdemsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 17 Dec. 9.33 10.14 2.54 3.28 18 10.38 11.18 3.50 4.32 19 11.43 5.07 5.38 20 0.22 0.39 6.10 6.81 21 a 1.10 1.26 6.57 7.14 22 1.66 2.09 7.40 7.53 23 2.35 2.44 8.17 8.29

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 3