GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Onze Rijmkroniek KleinVee^Teelt. Voor de Vrouw winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid verzachten geneest ProVinciemeuWs VAN DE VAN VRIJDAG 16 DEC. 1927. NA DE MOTOR- EN RIJWIELWET. In liet kleine Nederland je Doet thans iedereen aan sp-ort. Maar door heel die racers-manie Wordt 't mens jhznie .en stee s bekort. Holland's wegen smal en glib'rig Kunnen n'et bergen groot verkeer, Daar de auto's, motor fietsen t Onveilig maken, meer en meer. Het gedoofde lichten stelsel Werd getreden met dien voet Wat tot slotsom zooveel jaren Dikwijls kostte menschenbloed 's Lands regeering bracht thans uitkomst Stelde veiligheid in zacht Ten behoeve van de fietsers Door 't verplicht rood-achterlicht. Omdat Nederlands regeering Nooit geen halve wetten stelt, Maak e zij haar rijwieiwet zóó Dat al wat rijdt werd meegeteld. Ja het rijtuig en den gierbak, Zelfs de handkar en de brik, Zijn nu veilig in het donker Door 't verlicht nood-achterlicht. Zie', maar nu een vraag mijnheeren, Waarom nu niet ingesteld, Dat ook krui- en kinderwagen, Bij deez' wet werd meegeteld? Is he': 1 even van den kruier Ai is 't dan Jan-boezeroen Dan niets waard voorde gemeenschap, Is daar nu niets aan te doen? En dan nog die huw'iijks-auto Is dat geen factor van gewicht? Wee1, dat in dien vier-wie!'gen wagen Hoop van heel 't vaderland ligt. Wie weet wat oog kan gebeuren, Och 't is toch maar voor de gijn, Dat de krui- en kinderwagens Prijken met onveilig sein. Hulde Neer land's senatoren Voor uw doorzicht en beleid, Met die roode reflectoren Redt gij 't Land van narigheid. Hulde werkers, nijv're zwoegers, Neemt-den dank van groot en klein, Want zij allen zijn 'm 'i donker Veiüg met onveilig sein. J. v. H, Seizoenwenken. Het kippenhouden is gemeenlijk al e?n werk, waarbij veel nadenken en. overleg aan te pas komt, doch in dezen tijd van het jaar, met zijn korte dagen, is dit al in bizondere mate het geval. Vergeet n'et dat de kippen thans het grootste ge deelte van het etmaal in hun nachtver blijven moe'en vertoeven en dus bijzon dere maatregelen noodig zijn, om hen in een goede conditie te houden. In de eerste plaats moeten die nachtverblijven dus pri ma in orde zijn, dus droog, tochtvrij en toch ook weer goed geventileerd. Ook moeten de dieren voldoende bewegings vrijheid kunnen hebben. De groove pluim veehouders hebben hun stallen zoodanig ingericht, dat de kippen ook den dag in hunnen rondbrengen. Ze rekenen dan 4 hippien op elke vierkante mieter bodem oppervlakte, terwijl de hokbodem bedekt is met een dikken laag turfmolm of kort stroo, waar het voer in gestrooid wordt, zoodat ze krabben moeten om aan hun kostje te komen, althans wat het harde voer betreft, zoodat ze vrijwel den hee- len dag in de weer zijn. Missen ze die bewegingsvrijheid, dan zullen ze al spoe dig op een hoop gaan zitten om dan te verkleumen en van den leg af te raken. De kleine tappenhouders kunnen hun ren daarvoor bestelmmen, door die goed los te houden, wat men kan doen, door er den bovensten, gewoonlijk hard geworden laag af te steken, er een flinke laag turfmolm op te strooien en dan om te spitten. Men strooit het graan dan door de ren en harkt het er onmiddellijk ook in onder. Her haalt men dit dagelijks dan zal de ren steeds mooi los bllijven en het regenwar ter er ook veel sneller in weg zakken, dan anders het geval is. De mest moet nog meer dan anders verwijderd worden, op dat er geen onaangename luchtjes in het hok hangen. Hoe frisscher de atmosfeer is, des te aangenamer de kippen 'het er er hebben. Men geve de kippen zoo vroeg mogelijk hun meelvoer, dat vochtig wordt aangemengd, zoodat het ietwat kruimelig is. Voor de kippenhouders diie dit slechts even doen kunnen, is deze methods beter dian de droogvoefJlermeithode. Voor de groote bedrijven staat die zaak anders, daar de droogvoederme'hode een enorme tijdsbesparing beteekent. Tegen den mid dag geve men ze dan een handje haver, ook al weer ondergeharkt en 's avonds, een uurtje vóór het naar stok gaan, hun portie hard voer. Voorts overdag nog een portie groenvoer, bestaande uit bo rekool, knolraap of suikerbieten. Al de; dingen geven ecb'.er weinig, wanneer de dieren niet van prima afstamming zijin en naar de juiste eischen opgefokt. Winter leg is een erfelijke factor en door een juiste teeltkeuze kan deze eigenschap in de dieren worden vastgelegd. Maar zelfs de dieren van de bes'e afstamming kun nen groote teleurstellingen gjaam vormen. Wanneer ze n'et behoorlijk ziiin opgefokt Vooral moet daarbij tegen een streven naar .vrceglegrijpheid worden gewaar schuwd. Het is betrekkelijk een kunstje om van jonge hennen spoedig da eers'e eitjes te rapen, let weö: eitjes, want flinke, volwaardige eieren wonden dat nooit. Een goed uit de kluiten gewassen jonge hen, zal al gauw flinke markt- eieren gaan geven, welke enkele centen per stuk meer opleveren, terwijl de die ren zelf ook in veel beter conditie ver- keeren en desnoods ook nog eens tegen een stootje kunnen. De methode om de diphterie te bestrijden is tegenwoordig onder de kippenhouders wel zoo bekend (het inenten met het serum van Prof. de Blieck en Dr. van Heelsbergen), dal we met die ziekte niet veel rekening meer hebben te houden. Hoenders, die 's win ters een diphterie-aanval hebben moeten doorstaan, kan men gerust als fokdieren uitschakelen, daar men er alleen slechte broedresultaten mede-verkrijgen zal. Kip penhouden is mieer dan het geven van eten en drinken en het rapen van eieren en vooral in den wintertijd is dat het ge val. En nog maar ai te dikwijls wordt deze eenvoudige waarheid uit het oog verloren. Een droge koude zal de kippen weinig hinderen, wanneer zij maar voldoende voer kunnen opnemen, maar anders wordt de zaak, wanneer het guur en nat winterweer geworden is, omdat de kippen daar be paald aan lijden. Zorgt dus, dat de hokkien zoodanig zijn, dat de dieren daar beter in kunnen verblijven dan in de buiten lucht. Voor de kleine kippenhouders staat de zaak wat anders, daar hun type nacht verblijf gewoonlijk wat anders is. Maar dan hebben zij toch zeer zeker een af geschut hoekje in de ren, misschien heb ben zij wel een geheel beschutte ren, waar de dieren zich tegen het natte, gure weer beschermd weten. Is er sneeuw gevallen, dan dient men extra op zijn hoede te zijn. Kippen houden heelemaal niet van sneeuw, wat ze trouwens ook niet onder stoelen of banken steken, daar ze bij voorkeur binnen blijven. Ruim dan ook, op him gebruikelijke loopplaats, wat sneeuw op en strooi daar wat turfmolm of kort stroo op, zoodat zij droog loo- pen en strooi in die turfmolm of in dat strooisel wat graan, opdat ze wat te doen hebben. Veeg ook de sneeuw van het dak af, opdat zwakke plekken in de dak bedekking het niet zullen opgeven. Het lijkt heel wat, maar in een klein half uurtje zijn al die voorzorgsmaatregelen getroffen en heeft men zich zelf en de kippen een groot genoegen gedaan. Geef Uw dieren een prima meelvoerlaat goed koop niet duurkoop worden. Van prima mengsels zullen de dieren gewoonlijk niet meer dan een 40 gram per dag opnemen en van de goedkcopere al spoedig een 20 gram meer, zoo dat het goedkoope er dan al lang weer af is. Het gaat daar net zoo' mee als met onze middagpot. Van een vette pot, waar een goed stuk vleesch zit, eten we niet zoo bar veel meer, maar o wee, wanneer dat er in ontbroken heeft! Zeker, we krijgen onze maag gevuld, maar hoe lang duurt het, of we hebben al weer trek. Overdenk dit alles eens en handelt er dan naar! Nuttige wenken. Het stukmangelen van knoopen. Dit kan op de volgende wijze voorkomen wor den, Voordat het kleedingstuk gemangeld wordt, legt men het gedeelte, waar de knoopjes voorkomen, in het midden en zorgt, dat ze in de plooien van het goed komen te liggen. Als men 'het goed dan voorzichtig mangelt, zullen de knoopjes niet stuk gaan. De zorg voor de handen bij het koken. Om de handen bij het koken niet te be derven, moet men nalaten warme pannen zonder pannelappen aan te vatten. Deze kan men gemakkelijk zelf breien van grof ongebleekt katoen of men kan ze zoo koopen. Gedurende en na het koken moet men de handen slechts met lauw water wasschen om het springen van de huid te voorkomen. BERLINTREPTOW. Hce hier de belangstelling aan den dag (nacht) werd gelegd om het schouwspel der jongste maansverduistering gade te slaan. Het wasschen van zieken en kinderen. Zieken en kinderen wascht men het vlugst wanneer men de zeep in het water op lost, waardoor het uitzeepen van wasch- lap of spons onnoodig wordt. Is het wa ter hard, bijv. welwater, dan moet men er ook wat borax in oplossen. Men moet voor het afdrogen warme handdoeken ge bruiken, omdat deze sneller vocht op nemen dan koude. Na 'het wasschen van het haar bewijzen warme handdoeken vooral uitstekende diensten en wordt kou vatten dikwijls voorkomen, omdat men het haar veel droger kan krijgen op deze manier en de hoofdhuid goed warm ge masseerd wordt. Een recept. Het maken van rolpens. 2 K.G. rundvleesch, pl.m. f 3,20. 1 K.G. var kens vleesch, pl.m. f 1,60, 3 afgestreken lepels zout, 1.5 nootmus kaat, 3 theelepels witte peper, 1 theelepel fijne kruidnagel, tezamen pl.m. f 0,20. To taal f 5, Penzen (5 kleintjes), prijs aan te vra gen bij Uw slager, het zal ongeveer 60 a 75 ets. bedragen. Bereiding. Het vleesch wasschen, in kleine stukjes snijden of grof door de vleesclimaohine malen. Men kan het ook in grove stukjes hakken. E'r dan het zout en de kruiden goed doormengen en massa zoo één nacht laten staan op een koele plaats, om de smaak van de krui den in het vleesch te laten trekken. De penzen goed schoonmaken in Iauvr water en er met grof garen zakjes van naaien, maar één kant openlaten. De zakjes moeten ongeveer 30 c.M. lang en 20 c.M. breed zijn. De zakjes niet te stijf met vleeschmassa vullen, ze dicht naaien en 2 uur in kokend water met zout laten koken. Ze daarna op een vergiet laten uitlekken en koud worden. De rol pens dan in een steeiniem pot of glazen flesch leggen en ze bedekken met een mengsel van 3 deelen azijn en 1 deel wa ter of koolmat van de rolpens. De pot of flesch daarna sluiten met vochtig perka ment papier. Voor het gebruik moet de rol pens ongeveer 3 weken blijven staan. Onze eerste hulp. Behandeling van kleine wonden. De kleine verwondingen, die het dagelijksch leven zoo dikwijls veroorzaakt, zijn niet alleen een bron van onaangenaamheden doch dikwijls een bron van gevaren. Zij eischen daarom een groote zorg en er is groote behoefte aan een eenvoudige en zekere behandeling. De tegenwoordig gebruikelijke maatregelen bij de behande ling van zulke verwondingen kan men niet doelmatig noemen. Het zoo geliefde uitwas schen der wonde brengt, het moge eenvoudig met water of met antisepfci- cum gebeuren, geen zuivering, doch een vervuiling. Het op de handvlakte zit bende vuil wordt in de wonde gespoeld. Het blijft daar in de plooien en bochten van het weefsel en in de fibrinestolsels, die neerslaan op de wondvlakte, zitten en verhoogt de waarschijnlijkheid van een infectie' buitengewoon. Even ondoelmatig is het dichtkleven der wonde door pleis ters of collodium. Daardoor maken wij een broed kamer op de wonde, waarin de kiemen die gunstige voorwaarden voor een sterke ontwikkeling vinden. Het prac- tisch resultaat is, dat deze kleine ver wondingen zeer dikwijls slecht genezen en dat zij meestal het uitgangspunt zijn van onaangename en zelfs ernstige in- fectie's. (Slot volgt). Provinciale Staten, De dienst Hansweert Walsoorden. In de zitting van 29 November wer den in handen van Ged. Staten gesteld om advies een adres van belanghebbenden bij den land- en tuinbouw enz. uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waarin wensdhen worden kenbaar gemaakt betreffende den provincialen stoombootdienst Hansweert- Walsoorden ten aanzien van de vracht tarieven van goederen enz.; den Zondags dienst en de laadruimte op die boot en een adres van den A.N.W.B. waarin adhaesie met het eerstgenoemde adres wordt betuigd ten aanzien van den Zon dagsdienst. Ged. Staten kunnen daarmede in verband de volgende mededeelingen doen. De vrachttarieven van goederen zullen aan een herziening worden onderworpen. Deze aangelegenheid heeft reeds de aan dacht van de commissie van toezicht. Aaav gaande den Zondagsdienst zal een onder zoek worden ingesteld; indien het noodig blijkt, zal die worden uitgebreid tot 3 reizen heen en weer per dag. Het ge brek aan laadruimte op de boot, dat zich wel eens heeft voorgedaan, zal moge lijk kunnen worden verholpen door de boot op weekdagen meer reizen te laten doen, waardoor de goederen over meer booten worden verdeeld. Ook dit punt is reeds in voorbereiding. Ged. Staten stellen voor, de adressen voor zooveel noodig ter verdere behandeling in hunne handen te stellen. Geen ambtenaren-reglement. De heer L. J. A. van der Harst en 19 andere ambtenaren ter Prov. Griffie zonden een adres in, waarin zij, in ver band met het voorstel tot vaststelling van een reglement betreffende den rechtstoe stand van de ambtenaren in dienst der provincie, te kennen geven, dat de thans ter Prov. Griffie bestaande toestanden naar hunne meening geen aanleiding ge ven, tot de vaststelling van een reglement als bovenbedoeld en zij verzoeken, met tot die vaststelling over te gaan, doch de toestanden, zooals die thans ter Griffie bestaan, te handhaven. Ontslag van den heer Fruytier als lid van Ged. Staten. In zijn mededeeling aan de Staten, dat de heer Fruytier gemeend heeft met ingang van 1 Januari' om redenen van gezondheid ontslag te moeten nemen als lid van Ged. Staten, zegt de commissaris der Koningin, dat de Statenleden, evenals Ged. Staten, zeker met leedwezen een man zien heengaan, die gedurende tal van jaren zijn beste krachten in dienst van liet gewest heeft gegeven. De commissa ris stelt zich voor, de verkiezing ter ver- illing van de vacature aan de orde te stellen in de openbare vergadering, wel ke, indien de Staten zich met het voor stel vereenigen, zal worden gehouden op 17 Januari a.s. Voorgesteld wordt voor 1928 een sub sidie ad f1500,te verleenen aan de commissie voor de hygiëne van het kind, en een ad f328,99, zijnde het vierde ge deelte van het bekort over 1926, aan de N.V. Stoomtram Walcheren. Ged. Staten dienen een afdruk in van een advies door den raad van Advies aan den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. uitgebracht en waarin eerstgenoemde zegt met ingenomenheid kennis te 'hebben ge nomen van de groote verbetering, waar door een spoedige electriciteitsvoorziening der Noordgroep mag worden verwacht, alleen wenscht hij een bepaling opgeno men te zien, waardoor de Riaad van Be stuur bij eventueele invoering van een vast rechttarief of bij levering op abonnements- voorwaarden de grondslagen hiervoor niet hooger mag stellen dan de prijzen voor normale omstandigheden igeldende. Geiten. Woensdagmiddag vergaderde op de bo venzaal van het café „De Eendracht" te Middelburg, de vereeniging tot verbete ring van het geitenras in Zeeland, onder voorzitterschap van den heer Tj. E. B. Kielstra, die de aanwezige afgevaardig den welkom heette, er op wijzende, dat de opkomst niet zoo groot als verleden jaar was. Spr. deelde mede, dat de heer Zwagerman, adviseur der vereeniging, ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Het bestuur stelde voor om overeen komstig het desbetreffend verzoek aan de Ned. Commissie voor geitenteelt, twee achtereenvolgende jaren tyh cent per geit te betalen, voor de vorming van een waarborgfonds voor de Nationale ten toonstelling in 1928 te Den Haag te hou den en als tweede voorstel om aan de tentoonstelling mede te werken door op kosten der vereeniging twee groepen gei ten, dus 2 bokken en 8 geiten in te zen den en daarvoor op de begrooting een van f 150,— uit te trekken. De voorzitter lichtte deze voorstellen toe met er op te wijzen, dat tijdens de Olympiade veel vreemdelingen in ons land worden verwacht en men hen een goeden indruk van onze paarden, vee en klein vee wil geven op die tentoonstelling. Spr. meent, dat het waarborgfonds wel geheel op zal gaan. Toch meent hij dat Zeeland moet medewerken, het kan vol gens de gemaakte verdeeling 3 groepen inzenden van 5 stuks (1 bok en 4 geiten van minstens U/2 jaar oud). Het bestuur meent, dat men twee groepen van het beste vee uit Zeeland moet inzenden. De bokken zijn makkelijk te vinden, en de heeren Sietema en Versluijs willen de lang niet makkelijke taak op zich ne men de beste 8 geiten uit te zoeken. Voor iederen groep moet f 15 worden betaald, maar er is toegezegd, dat de veraf gelegen provincies eenige tegemoetkoming in de vrachtkosten zullen krijgen. De bedoeling is de dieren met een vrachtauto heen en weer te brengen en er zal iemand mede moeten om de dieren op de tentoonstelling te verzorgen. Beide voorstellen werden zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangeno men. De voorzitter bracht dank voor den steun in deze aan het bestuur verleend. Het bestuur had voorgesteld bij kring tentoonstellingen der Z. L. M. te bepalen dat {30 beschikbaar moeten blijven voor het vervoer der geiten naar en van het tentoonstellingsterrein, en totaal f40 of f 50 te geven, terwijl het overige ook voor de afd. „geitjen" moet worden gebruikt. Door den Kring Oostelijk Zuid-Beve land en de afdeeling Zuiddorpe was ge vraagd ook den N.C.B. te noemen; de algemeen secretaris der Z. L. M. meent, men dan moet splitsen de f30 voor het vervoer en bijv. f20 voor subsidie. De kring Walcheren wil eiken aanvraag op zichzelf beschouwen. In een en ander zag hel bestuur aanleiding om zijn voor-

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1