N#. 119. Vrijdag 16 December 1997 lil8 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Een groote parade met klein garnizoen. Medische Rubriek. Stadsnieuws STER-TA BAK ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOSSCHE g COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuw en» ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1928 OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Het bovenstaande mag zeker van toe passing worden geacht op het ingiediende wetsontwerp, houdende bepalingen tot re geling van den kleinhandel in alcoholhou dende dranken, dat behoudens enkele klei ne afwijkingen geheel overeenkomt met het in 1927 door den minister van ar beid, handel en nijverheid aan verschil lende colleges en organisaties van belang}- hebbenden vertrouwelijk toegezonden voor- on twerp-drankwet. Wanneer men kennis'heeft genomen van het, met toestemming van den minister van arbeid gepubliceerde advies van den Nijverheidsraad d.d. 14 Maart 1927, zal het verwonderen, dat de minister tot vrij wel ongewijzigde indiening van het onder havige wetsontwerp is overgegaan. Men had mogen verwachten, dat dit rapport voor den minister aanleiding zou zijn ge- wteest het ontwerp zoo al niet geheel terug te nemen, dan toch zeer belang rijk te verbetenen. Hiervan is evenwel geen sprake geweest. Vooropgesteld moet worden, dat drank misbruik als een zoo gewichtig maatschap pelijk gevaar is te beschouwen, dat van de zijde der industrie alle medewerking kan worden verwacht, wanneer het gaat om een effectieve bestrijding van het al coholisme. De nijverheid in haar geheel heeft een gezonde, krachtige arbeidersbe volking noodig. Zij is er zich van be wust, dat naast moreele overwegingen ook groote zakelijke belangen eischen, dat die bevolking in haren zedelijken en mabe- rieelen welstand niet wordt aangetast door overmatig alcoholgebruik. Intusschen moet men het gevaar voor alcoholisme onder onze bevolking niet overschatten. Voor een deel als gevolg van de geldende Drankwet, voor een an der deel tengevolge van de verbeteringen in de inrichting en het beheer van de café's en restaurants en niet het minst door de veranderde mentaliteit der be volking, die bij het toenemen harer ont wikkeling meer acht slaat op de verzor ging van hare gezondheid, tenslotte door de beoefening van de sport, neemt het drankmisbruik, voorzoover dit nog be staat, geregeld af. Nadat in 1919 de wet telijke acht-urendag werd ingevoerd kon enkele jaren later officieel worden ge constateerd, dat de vrije tijd niet tot grooler drankmisbruik had geleid. Waar men echter tot nu toe steeds streefde naar de beteugeling van misbruik van sterken 27 FEUILLETON RUITERB0ER DOOR ETHEL M. DELL. „Dank je. Ik ben je voor die woor den zeer verplicht. Wil je even mijn voorhoofd af betten? Ik ben te moe om me te bewegen. Boney, Bertie is over het algemeen een aardige jongen. Waar om terg je hem zoo „Omdat ik een jaloersche duivel ben zeide Nap tusschen zijn tanden. „Onzin, onzin! Je hebt een onstuimi- gen aard, dat weet ik, maar „Meer dan dat", viel Nap hem in de rede. „Neen, neen, je kunt jezelf best be dwingen, als je wilt. En waarom ja- loersch? Wij zijn alle broeders. Zeg Bo ney, ik zal je misschien pijnlijk kwetsen, maar je hebt Bertie een gemeenen^ slag toegebracht. Dat was vaisefi spel". „Wat kon je anders verwachten?' mom pelde Nap. „Ik verwacht betere din&gen. Als je dan een beest moet zijn, w<ees dan ten minste een eerlijk beest. Als» je niet kunt ftalaten hem nu en dan een. klap te drank, signaleert tot een ieders verwon dering de minister van Arbeid, Hande! en Nijverheid in zijn toelichtende memo rie bij dit wetsontwerp nu een n euw ge vaar, n.l. een toenemend bier- en wijn- alcoholisme om daarmede een algeheeie inperking van het gebruik van alcoholische dranken, ook van de zwak-alcoholische dranken te motivearen. Op welke gron den echter de minister tot de overtui ging gpkomen is, dat in ons land zulk een overmatig gebruik van bier en wijn is ont staan, kan niet uit de toe'ichting worden opgemaakt. De minister volstaat met eemi- ge algemeen g|este!de en oncontroleer bare mededeelingen, doch blijft in gebreke de daaraan ten grondslag liegende feiten te vermelden. Dit laatste verwondert niet, omdat daar tegenover feiten staan, die tot het tegen deel van 's ministers beweringen doen con- cludeeren. Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het bierver- bruik per hoofd der bevolking van 41 L. in de periode 1902'06 gedaald tot 25.2 L. in 1925. Ook uit de opbrengst- cijfers van den bieraccijns blijkt een ge leidelijke afneming van het bier verbruik Vermenigvuldigt men het in 1904 geïnde bedrag aan bieraccijns met 11.9, omdat in 1926 voor dezelfde hoeveelheid bier 11.9 maal zooveel accijns was verschul digd dan in 1904, dan was de opbrengst van den bieraccijns per hoofd der bevol king in 1926 slechts 58 pet. van die in 1904. Ook het verbruik van wijn in ons land is zoo middelmatig, dat toch moeilijk van wijnalcoholisme gesproken kan worden. Vóór den oorlog daalde het geregeld tot 1.12 L. per jaar per hoofd der bevolking; daarna is het iets toegenomen door de bijzonder lage valuta-prijzen in Duitsch- land en Frankrijk, doch nog steeds is het gebleven beneden het gebruik in de ja ren omstreeks 1800. Uit de aangehaalde cijfers kan, in te genstelling met 's ministers' gjevoelen, de conclusie worden getrokken, dat in het algemeen van een toenemend bier- en wijn-alcoholisme in ons land geen sprake kan zijn! Slaap van kinderen. Ais de nachtrust voldoende is geweest en het. kind dus uit zichzelf vroegtijdig wakker is geworden, dan is er voldoende tijd voor het ontbijten beschikbaar en dan is er ook gelegenheid om het huiswerk nog even na te zien en een les nog even over te lezen. Dan zijn ook de hersenen ontvankelijk om be.t gegeven onderwijs met goeden uitslag te volgipm, aldus het „Weekblad voor Higiëne". Hoe is het nu met het kind dat des avonds in den regel te laat naar bed gaat? Moeder moet het 's morgens wakker ma ken en nog eens en nog eens roepen vóór dat het opstaat. Dit kind is niet uitge slapen en niet uitgerust, lichamelijk noch geestelijk. Het wordt grommig| wakker en draait zich nog eens om; het spselfc niet, het zingt niet en het is niet uit bed ven, geef hem dan tenminste gelegjeo heid terug te slaan. De manier, waarop je daarmede te werk ging, was in één woord schunnig". „Wil je soms, dat ik mijn excuses maken zal?" vroeg Nap norsch. „Dat is natuurlijk onzin. Hij zou maar denken, dat je 'hem nog voor den hieldt. Klop hem nu eens op zijn schou der en zeg hem, dat hij het zich maar niet aantrekken moet. Dan zal hij het wel begrijpen". „En hem feliciteeren met de dominé's dochter?" snauwde Nap. „Waarom niet, kerel?" „Ben je dan werkelijk van plan hem te laten trouwen met het eerste het beste meisje, dat zijn dollars naloopt?" „Het is niet om de dollars", zei de millionnair vriendelijk. „En zij loopt hem volstrekt niet na. Zij loopt juist weg". „Dat komt dikwijls op hetzelfde neer." „Wees toch niet zoo cynisch, Boney! Dat is zoo verduiveld goedkoop! Daar, nou ben ik voorloopig met mijn standje klaar. En ga nou Hudson even roepen, wil je? En zeg aan Lady Carfax, dat ik bang ben, dat ik vanavond haar niet, zooals ik gehoopt had, zal kunnen bezoe ken". „Weet je, dat zij plan heeft morgen weg te gaan?" vroeg Nap. Ja, dat weèt ik. En ik geloof, dat zij groot gelijk Swuft". krijgen. De bromstem van vader is noodig om het nog juist op tijd „op" te krijgen. Vlug aangekleed, dikwijls on- gewasschen met onverzorgjen mond, komt het beneden. Een paar hapjes brood wor den vliegensvlug naar binicen gewerkt, het ontbijt wordt niet gekauwd, maar met wat melk weggespoeld. Loom, in zichzelve gekeerd, nuldcg, schnkach ig, jaioersch en hatelijk soms tegenover zijn medescholie ren, leeft het zijn onbegrepen jeugd in arien moede voort. De ouders dragen hiervan de schuld; zij zijn de oorzaak, dat het kind op het einde van het jaar niet naar een hoogere klasse wordt be vorderd en dat het lichaam en het karak ter van hun kind nadeel ondervinden. Een kind moet ruim voldo - nde nachtrust hebben. Wat ruim voldoende is, is niet nauw keurig te definieeren, maar het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn geworden. Een kind moet tijdig en uit zichzelf wak ker worden, zóó tijdig, dat voor alle bo ven beschreven verrichtingen gemakkelijk tijd beschikbaar is. Het meet bij het ont waken duidelijk teekenen geven, dat het is uitgeslapen, het moet vroolijk zijn en bewegingsdrang vertoonen. De duur van den slaap is van heel veel beleekenis, maar bovendien ook de uren, waarin geslapen wordt. Een nacht rust van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's mor gens is even lang als van 108 uur en toch is de uitwerking op het kind niet gelijk. Het is een bekend feit en het wordt algemeen als juist erkend, dat de vroege uren van de nachtrust het meest verkwikkend zijn. Kinderen van 610 jaren behooren 's avonds om 7 uur in bed te liggen. Kinderen van 1012 jaar om 7 Va uur. Nu komen de jaren, dat het huiswerk gaat meespreken. Het kind, dat gymna sium of H.B.S. of lyceum bezoekt, be hoeft in de eerste schooljaren niet langer dan twee uren aan zijn huiswerk, te be steden, zoodat er voor eigen ontspanning voldoende ruimte is gelaten, als het kind van 1214 jaren om 8Va uur in bed ligt. Goes als woonplaats. ,We ontvingen de tweede druk van den „Gids der voornaamste gemeenten van Nederland", uitg. N.V. Drukkerij en Uitg. Mij. „De Vlijt" te Arnhem. In den tweeden druk van dit practische boek is het aantal beschreven gemeenten uitge breid tot een honderd-tal en daardoor is het boek een prachtige vraagbaak gp- worden voor hen, die zich vestigen wil. Ook Goes komt in den Gids voor. Het lijkt ons interessant hier af te druk ken wat er van onze woonplaats geschre ven is: „Onder de groofere plaatsen der pro vincie Zeeland is Goes wel het meest gunstig gplegen voor de verschillende ver bindingen met de reeks van eilanden-. Het is feitelijk het middelpunt, het centrum, waarop de overige deelen der provincie zijn aangewezen. Door deze bevoorrechte ligging met zijn groot „achterland" is Goes een wel varend stadje geworden. „Zij is er nog niet toe in staat", zei- de Nap met iets woests in zijn #tem, „Het is onzin. En ik heb het haar ge zegd ook. Maar zij wou niet naar me luisteren". „Zij kan in deze kwestie het best zelf oordeelen", zeide zijn broeder. „In ieder geval verkeert zij in een zeer moeilijke positie. Wij kunnen en mogen haar niet fo-rceeren, om die nog langer te la voortduren. En bovendien heeft haarman hij moge dan zijn wie hij wil het eerste recht op haar". „Vindt je dat?" „Dat niet alleen, maar het is zoo", bevestigde Lucas bedaard, „of je het prettig vindt of niet". Nap ging niet verder op het punt in, maar zijn gezicht was hard als staal', toen hij wegging, om Hudson te zoeken. Toen hij echter even later verzocht bij Anne toegelaten te worden, scheen zijn bittere stemming geheel verdwenen. Als iemand, die zeker is welkom te zijn, stapte hij de kamer binnen. „Hebt u lust in een partijtie schaak?' vroeg hij. „Val haar nou niet lastig. Nap", zeide zijn moeder. „Waarom moet zij nu haar laatsten avond besteden, om jou- te amu seeren?" „O, neen", protesteerde Anne. „Uw zoon doet juist alles om mij plezier te doen". Op 1 Januari 1927 was het bevolkings cijfer in totaal 8799, waarvan behooren tot de Nederd. Hsrv. 5152, tot de Geref. Kerk 928 en de R.K. 1664. In den gemeenteraad hebben de ver schillende partijen het volgend aantal ze tels: 4 C.-H.; 3 V.-B.; 2 A.-R.; 2 R.-K. en 2 S.D.A.P. Goes, 't middelpunt van een bloeiende landbouwstreek, is 'n echte handelsstad, tevens een standplaats vatn een tamelijk groot aantal rijks-, provinciale- en ge meente-ambtenaren, diensten en admini straties. De stad zelf en haar geheele omge ving, vooral het bijzondere Zeeuwsche cachet van een en ander, is vol beko ring (Zeeuwsche kleederdrach'.en, ruime vergezichten over het water, bloeiende boomgaarden, boog opgiaand hout enz.). De aard van Goes als centrum, brengt met zich een uitstekende verzorging van het onderwijs; door instellingen van ver schillende richting wordt voortdurend "in vreedzamen strijd gestreefd naar het beste. Er is nog voldoende woongelegenheid de gemiddelde huur bedraagt f 450, tot f 700,-. Ook is er bouwterrein to bekomen tegen matig© prijzen. Voortdurend wijdt 'het gemeentebestuur zijn zorg aan de verbetering en verfraai ing van de wallen en plantsoenen, een geheel nieuwe hoofdverkeersweg door Goes is onlangs voltooid, terwijl op on derwijsgebied zorg werd gedragen voor het stichten van verschillende nieuwe schoolgebouwen, het subsidieeren van an- meentebestuur wordt alles gedaan om Goes -aS loij zoop 'uropo^j -zua -zua azap te maken tot een plaats waar men zich gaarne vestigt. Aardige uitstapjes zijn te maken naar Vlissingen, Domburg, Zie- rikzee, Schouwen, Zeeuwsch Vlaanderen en Bergen op Zoom en omgeving en wie de geneuchten der groote stad zoekt, is per auto in plan. 2 uur te Antwerpen. Tarieven voor gas, electriciteit en water. Gas: voor huishoudelijk gebruik f0,10 per kub. M.; voor muntgas f0,11 per kub. M.; terwijl bij grootverbruik reduc tie wordt verleend tot 4 cent per kub. M. toe. Electrificatie der stad wordt met kracht voorbereid. Waterleiding voor huishoudelijk ge bruik: in woningen niet vallende onder arbeiderswoningen met minder dan 4 ver trekken f8,per half jaar; toegelaten waterverbruik per half jaar 20 kub. M„ daarboven naar verhouding tot bij 7 ver trekken en meer f 15,per half jaar met een verbruik van 33 kub. M. Voor closet, bad, gevel- en tuinkraan wordt af zonderlijk betaald. Voor industrieel ge bruik van 40 tot 27 Va cent par kub. M. per jaar. Onder wij s a. Middelbaar Onderwijs; Rijks H. B. S. met 5 j. c. (schoolgeld afhankelijk van aanslag in de rijksinkomstenbelasting); Rijks Landbouwwinterschool (schoolgeld f20.-). b. Nijverheidsonderwijs: Ambachts school met 3 j. c.; Vakschool voor meis- Nap glimlachte. „Steek die in- uw zak, alma mater!" zeide hij en ging zitten. „Lady Carfax is veel te wellevend, om Iets anders te zeggen", antwoordde Mrs. Enrol. „Lady Carfax zegt altijd de waarheid", zeide Nap, terwijl hij de stukken begon op te zetten, „wat de reden is, dat pile jongelui haar aanbidden". „Ach", zeide Mrs. Errol zeer beslist, doch zonder eenige hatelijkheid, „ik dacht dat dat nu eigenlijk het laatste was, wat jij op prijs zoudt stellen." „Ja, het klinkt vreemd, maar tegenwoor dig i-s het juist het eerste", zeide Nap. „Wat, gaat u nu, alma mater? Ik jaag u toch niet weg?" Toch stond hij op, om de deur voor haar open te doen; en Mrs. Enrol verliet de kamer zoo- ongeveer als iemand, die aan een onuitgesproken wepsch gevolg Nap kwam terug en zette het spel ver der op. „Misschien- wilt u wel zoo goed zijn u er in het vervolg van te onthou den over mij te spreken als over den zoon van de doorluchtige vrouwe", zeide hij. „Dat vindt zij niet prettig". „En waarom niet?" vroeg Anne ver wonderd. Hij keek naar haar op, als peinsde hij ergens over. Dan teemde hij: „Ja, ziet Ut mijn eerwaarde moeder is nu niet be- auld Mü je noem* trotedh op mij. Als Het is geen kunst, met groote woorden iels nieuios in den Kandei te brengen. De STER-TABAK is geen nieuw merk, doch heeft sedert vele jaren het hart van iederen pijprooker veroverd door hare ongeëven aarde kwaliteit. De rookers van STER-TABAK beantwoorden ons streven naar kwaliteit met hun vertrouwen. Wij zullen dit vertrouwen niet beschamen! N.V. Theodorus Niemeijer Groningen en Rotterdam Erkend, de beste jes met 3 j. c.; Handelsavorodschool met 4 j. c. (schoolgeld f 15,onvermog|en- den gratis). c. Lager Onderwijs: ChristelijkeDagf- normaallessem. Verder openbare, christe lijke, r.-k. scholen voor Lager en U.L.O. en bewaarscholen, zoo openbare als r.-k. en christelijke. Ziekenverzorging. Op het gebied van ziekenverzorging kan als oudste inrichting worden genoemd de ziekenafdeeling van 'het eeuwenoude Gasthuis, die kort geleden is uitgebreid tot een modern, aan alle eischen voldoend ziekenhuis. In aanbouw is een r.-k. zieken huis. Verder wordt hulp verleend door de Goesche wijkverpleging^ afdeeling der Zeeuwsche Hervormde Diacones senin- richting, die zich ook belast met de be strijding der tuberculose, alsmede door de r.-k. ziekenveiplegingl „St. Joanna". Het meergenoemde Gasthuis is zoowel voor armlastige als voor klasse-patiënten. Ook het r.-k. ziekenhuis zal daarvoor worden bestemd. Kerkgenootschappen. De volgende gpzindten hebben in Goes kerkgebouwen: N. H.; Doopsgpz.; Geref. Kerk; Oud Geref.; ,Vrijz. H,; Vlij Evang. Gemeente. Openba re vermakelijkheden. Door de aankoop en geheele verbou wing en restauratie van de gjebouwen „Het Schuttershof" heeft de stad goede vergaderzalen en gpschikte gelegenheden voor het houden van conferenties, ten toonstellingen, muziek- en zanguitvoerin gen, comedievoorstelüngien, tuinfeesten enz. Als hoogste entreeprijs wordt gere kend pl.m. f2,plus stedelijke belas ting en auteursrecht. Op het gebied van muziek en tooneel dient in de eerste plaats vermeld te wor den de gemengde zangvereemiging der af- het Bertie was, dan.ja, u zelf zult moeten toestemmen» dat Bertie de beste uit 'het nest is". Zijn manier van doen bracht haar op een dwaalspoor, doch het lag niet in haar aard op mystificaties in te gaan. Glim lachend zeide zij dan ook: „Ik moet nog steeds ondervinden, dat 11 zoo verachte lijk bent". „Er is nog veel, dat u ondervinden moet", zeide Nap raadselachtig. „Maar wilt u zoo goed zijn den eersten zet te doen?" Zij deed het zwijgend. Te voren had den zij reeds verscheidene partijtjes ge speeld. Hij had er een gewoonte van ge maakt iederen avond bij haar op haarka mer te komen, en ofschoon zij geen mata dor in 'het schaken was, was het voor 'haar een welkome afleiding voor den voortdurenden angst, die zoo zwaar op haar drukte. Nap was een uitstekend schaker; toch scheen hij plezier te heb ben in het armzalige spelletje, dat zij speelde. Misschien vond hij het prettig haar aan zijn genade overgeleverd te voelen. Zij had een sterk vermoeden» dat hij dikwijls met opzet den strijd ver lengde, ofschoon hij zich zelden liet verslaan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1