RUITENBOER Lange Kerkstraat 42 A.C. Vrijdag 9 December 1927 ill6 Jaargang, Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel Ken groot midden= standsbelang. Droevige resultaten Medische Rubriek. ProVinciemeuvVs VAN DER REST, Sport N°. 116, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. CsOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant J en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel Adverteotiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1928 OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Nu de Eerste Kamer vermoedelijk over enkele weken zal gaan behandelen het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Naamlooze Vennootschappen, willen wij er nog eens op wijzen, hoezeer met name ook de Middenstand wordt getrof- ien door de bepalingen in de nieuwe wet: welke de strekking hebben om de open baarheid in fanulieveninoo t schappen te be vorderen. Wanneer iemand een zaak heeft, die hij wil laten voortbestaan na zijn aftreden of overlijden, is de vorm van een naam looze vennootschap te kiezen als de beste ter bestendiging van het bedrijf. In de meeste gevallen behoeft de Middenstan der, die zijn zaak omzet in een gesloten naamlooze vennootschap, geen beroep te doen op de geldmarkt. Wel zal hij bij de oprichting registratie-rechten hebben te betalen, en ook zal hij de dividend- en tantième-belasting moeten voldoen. Er zijn in ons land meer dan 17.000 naamlooze vennootschappen, die geen beursnoteering bezitten. De nieuwe wet wil de openbaarheid ook ten aanzien van deze familie-vennoot schappen doorvoeren. Nu behoeft een op richter van een gesloten vennootschap vol strekt geen publiciteit te schuwen, maar wat hebben buitenstaanders er mede te maken? Welk algemeen belang is er mede gediend? Men bezit zeLf alle aandeelen; heeft geen geld aan derden gevraagd; is dus ook aan derden geen rekenschap ver schuldigd. Maar dan' gaat het ook niet aan om de zakengeheimen, om de vrucht van jaren langen arbeid aan den eersten den besten man van de straat mede te deeien. De Regeering heeft als motief aange voerd, dat de openbaarheid moet dienen om meerdere waarborgen aan de credi teuren te geven. Nu ziet men toch, dat in de Regeering gpen kooplieden zitten! Alsof men iemand, dien men niet kent, crediet geeft! En ai wordt aan de ba lans gèen publiciteit gegpven, in de prak tijk bestaat deze zeer zeker. Geen enkele bank zal ooit een belangrijk crediet geven aan een naamlooze vennootschap zonder eerst haar eigen accountants te hebben gestuurd. Wanneer echter, een Midden stander in zijn zaak geen geld van ande ren nootdag heeft, is het te begrijpen, dat hij huldigt het oud-Hollandsche gezegjde: houdt de handen uit de kas en de oogen uit de boeken! De gesloten naamlooze Vennootschap is een bedrijfsvorm, die meier en meer in 24 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. In den open haard, waarom een grooi» divan en verschillende makkelijke stoe len stonden, brandde een groot vuur. „Uitstekend", zeide Lucas. „Help mij even op den divan. Nap! „Het zou 'heel wat beter zijn, als je wat in je kamer ging rusten", zeide Nap. „Bertie en miss Waring zijn ge woon elkaar gezelschap te houden Weer voelde Dot den steek in zijn woorden. Hij was blijkbaar in een prik kelbare stemming. Dadelijk zeide zij: „Als ik mag, ga ik liever dadelijk naar Lady Carfax „He, neen", viel Bertie haar boos in de rede. „Jij blijft hier met ons thee drinken, is het niet Lucas?" „Dat is mijn plan", zeide Lucas, „als miss Waring zoo vriendelijk is ons gezel schap te houden En hoe graag zij ook weg had willen Dot moest nu wèl blijven. Zij1 gebruik is gekomen, niet tot het ontduiken van belastingen, maar ter bestendiging', van het bedrijf. De Regeering moest dus al les doen om het voor diien bedrijfsvorm zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Zij moet zich derhalve onthouden van maat regelen gelijk deze, die dm Middenstand zoozeer treffen. Het is onbegrijpelijk, dat de Tweede Kamer dit wetsontwerp heeft aangenomen; men moet het driemaal over lezen om het te gelooven. Het is ver moedelijk geschied bij gebrek aan beter werk maar waarom dan de vacantie niet iets langer genomen? Het glaat er toch niet om, dat men wetten krijgt, maar dat men goede wetten krijgt. Het i haast niet aan te nemen, dat de Eerste Kamer dit wetsontwerp zal laten passee- ren; moge zij bedenken, dat aanneming van dit ontwerp groote schade zou be- teekenen voor de economische belangen van den Middenstand! De Nederlandsche Veneeniging Voor Armenzorg en Weldadigheid heeft dit jaar in haar algemeen© vergadering, den steun aan werkloozen met de gevolgen daarvan behandeld. Uit de verschillende prae-adviezen, welke op die vergadering uitgebracht werden, kiezen we alleen het prae-advies van den heer Jurrema, direc teur van de Am sterdam sehe Vereenigis van Armenzorg. Belangwekkend, maar tevens dr-oevig en idemoraiiseenend is het betoog, waarin genoemde heer de resultaten der onder steuning van werkloozen in de drie vol gende punten samenvat 1. de werkioozen-ondersteun'ng bevor dert en werkt in de hand dat de werkman van oordeel is, dat hij in zijn goede dagen met voor de kwade behoeft te sparen de gedachte: ,,ik krijg bij werkloosheid toch ondersteuning", ontneemt hem alle energie om voor de toekomst te zorgen zelfs is gebleken, dat wanneer iemand door toevallige omstandigheden over gje- noeg spaargeld beschikken kon om zich tijdens werkloosheid te behelpen, hij diit geld niet aanraakte en liever van ,,'t steun trok", dan dat hij uit zelfrespect zich- zeiven hielp. 2. Ook heeft de werkloozen-onder- steuning geleerd, dat „de familieband en zelfs de wettelijk© onderhoudsplicht niet meer werkten"; m. a. w. een werkiooze, die ld oor zijn broers of familie geholpen kon worden, weigerde diie hulp en liet alleen zijn recht op steun gelden; dit kwam zelfs meermalen voior bij vader en zoon, die over en weer wettelijk tot on derhoud van elkander verplicht waren, en 3. de werkiooze toonde geen lust, ais hij werkloos was in zijn gewone werk, een anderen werkkring te zoeken. Ter wijl op een kantoor een bediende uit een expeditie-afdeeLng, bij malaise dezer af- deeling, t ijdelijk naar een andere afdeeling op hetzelfde kantoor bijv. die van boek houding overgeplaatst wordt, zeg|t „de arbeider", die bijv. schoenmaker is: „ik dank er voor zelfs in een leerfabriek te gaan werken; ik ben schoenmaker en als ik door werkloosheid dat niet kan zijn, ben ik niet anders danwerk iooze, d.w.z. „rechthebbende" op steun, hoopte vurig, diat Nap hen van zijn ge zelschap zou bevrijden, doch deze had de een of andere reden om te blijven. Hij hief zijn broer op den divan en nam dan zelf plaats in een stoel aan dien anderen kant van het vuur. Zonder naar hem te kijken, merkte Dot, dat hij haar gade sloeg; zij voelde zijn onderzoekenden blik, dien zij niet zien kon; wist, dat die boos- Bertie merkte het blijkbaar ook, want hij keek norsch en nijdig, iets wat zij van hem volstrekt niet gewoon was. Hij zette een stoel voor haar neer dicht bij Lucas. ,Wij zullen u moeten verzoeken de honneurs waar te nemen, miss Waring" zeide deze laatste. „Mijn moeder moet bij Lady Carfax blijven". „Een goede geleg(enheid voor miss Wa ring om haar bekoorlijkheden le doen uitkomen", spotte Nap. „Maar ongetwij feld is Bertie reeds lang ingewijd in de geheimen' van het thee zetten. Een pret tige bezigheid, niet, Bertie?" Bertie bromde iets tusschen zijn tan den en keerde hem den rug toe. „Geef hem veel suiker, miss Waring", raadde Nap aan. „Hij is buitengewoon argeloos. Met een beetje geduld en han digheid van uw kant zal hij heel gauw uit uw hand eten. En daarna is alleen nog eia niet verplicht iets anders te doen". We vermelden deze droevige resulta ten zonder ©enig commentaar; ze spre ken voor zichzelve luide genoeg. Aesthetische chirurgie. In onzen, door s'ormachtigcn dralng naar jeugd beheersch'en tijd, waarin mien het wonderbaarlijke schouwspel beleeft, mannen, die op den drempel van den bejaarden leeftijd staan, charleston te zien dansen en matrones met knievrije rok ken en polkakoppen te zien rondwande len, is de aandacht van de artsen met verdubbelden ijver geconcentreerd op heit probleem der verjoeging, dat van oudsher geleerden zoowel als kwakzalvers heeft aangetrokken. Ondanks de successen, die Woromoff met zijn vermaarde operaties behaalde, maakte het gecompliceerde en het kostbare van het procédé, dat dit voor de groote massa onbereikbaar wa9. Maar zonder al te veel moeilijkheden is daarentegen de zoogenaamde „aestetische chirurgie" in staat, de schade, die de tijd in het menschelijk in het bijzonder in het vrouwelijk gelaat aanricht, tot staan te brengen en de tijd schijnt niet ver meer te zijn, dat men geregeld zonder veel ophef den chirurg zal bezoeken, om ver schillende diefecten miet regelmatige tus- schenpoozen te laten verwijderen:, zooals men tegenwoordig den tandarts op gezette tijden met een bezoek vereert In een onlangs verschenen geschrift ver telt een Fransche doktones, mevrouw dr. Suzanne Noël, over haar ervaringen op dit gebied, waaraan zij sedert 1912, ech ter met een stagnatie van vier jaren ge durende den wereldoorlog, heeft gewijd. De chirurg© wijst op het belang van haar procédé voor werkende menschen, daar er helaas in verschillende beroepen, in het bijzonder in die van representatie- ven aard, voor oude lieden weinig kans meer is om een aanstelling te krijgen. Men hecht alleen waarde aan jonge, nog niet verbruikte werkkrachten en rimpels-, plooien, slappe trekken, trainmzakjes on der de oogen, zijn voor vrouwen, die wer ken tenminste even gevaarlijk als voor kunstenaressen op het toonsel. De schrijfster maakt melding van man nen zoowel als van vrouwen voor welke physiek verval gelijkstond met werkloos heid en die door de behandeling in staat werden gesteld, hun beroep ongehinderd voort te zetten. En waaruit bestaat de behandeling? Uit de huid van het gelaat, die met de jaren ruimer en rimpeiiger wordt, snijdt men een overbodig stuk weg, de wondranden worden aaneengehecht en daardoor wordt de straffe spanning bereikt, die uitslui' tend de jeugd eigen is. De instrumenbe|i, die voor de operatie noodig zijn, heeft mevrouw dr. Noël zelf bedacht en de maar een beetje vrouwelijke overredings kracht noodig, om het aardige vog|el in de kooi te krijgen. Het is een mooi exemplaar, en een boel goud bovendien. Het zou jammer zijn hem te laten ont snappen. Er zijn er heusch met veel van zijn soort." De plagere onbeschaamdheid van die woorden deed Dot over haar geheel© lichaam trillen. Aan de houding van Bertie begreep zij, dat ook hij woedend was, maar zij durfde niet naar hem te kijken. Zij trachtte haar aandacht te bepalen bij een opmerking, die Lucas tot haar richtte, doch zij antwoordde slechts op goed ge luk af. Waarschijnlijk zag hij haar verwarring, want al heel gauw wendde hij zich van haar tot Nap en betrok hem vastberaden in het gesprek, terwijl Bertie, heel bleek maar volkomen zichzelf meester, naast haar ging zitten en eveneens begion te praten. Dot deed haar best, om zijn pogin gen te steunen, maar met Nap's spotten de oogen van de andere zijde van het vuur op haar gezicht, was het haar onmoge lijk haar gedachten een andere wending te geven. Dat dachten zij dus van haar Zij dach ten dat! Zij had een gevoel, alsof zij gewogen was en te licht bevonden. Zij toch reeds kleine wondie wordt handig onder het haar verborgen, zoodat zij mel ding kan maken van een patiënte, die des namiddags werd geopereerd' en des avorids een receptie bij het Servische gezant schap bezocht! Locale anesthesie maakt de opera tis tot een kinderspel, de wond wordt ook volgens een speciale methode gehecht en een enkele interventie is vol doende, dat bij die vrouwen tusschen 30 en 40 jaar de frisehbeid van hals, kin en het gebied van de jukbeenderen dn de sla pen te 'herstellen. Een gevaar dreigt, namelijk die moge lijkheid, door het spannen van de gelaats huid den stand van de oogen op C'hinee- sche wijze te veroorzaken, maar mevrouw dr. Noël verklaart, deze klip te kunnen omzeilen. De foto's in het boek, die door den fotograaf van een ziekenhuis te Pa rijs zijn gemaakt, bevestigen de gunstige verandering van de patiënten. Maar me vrouw Noël is eerlijk genoeg, den beperk ten duur van deze verjonging toe te ge ven. Haar mes is geen. tooverstaf, die eeuwige jeugd kan schenken. De opera tie kan de uitwerking van den tijd wel corrigeeren, maar niet te niet doen. De huid, die verwelkt en slap is geweest, zal het opnieuw worden. Lachen en schreien^ leed en blijdschap griffen weer onver biddelijk hun teekens in het menschen- Laat en het oogenblik moet onherroepe lijk komen, dat dezelfde oorzaken weer dezelfde gevolgen hebben. Dan moet men opnieuw een beroep doen op den aesthe- tischen chirurg Provinciale Staten. In druk is nog verschenen het voor stel tot wijziging der Provinciale begroo ting voor 1928. De inkomsten worden daarbij verhoogd door de volgende pos ten meer op leges ter Prov. Griffie, die van f 6000,op f 14.000,worden ge bracht; geldleening voor de uitvoering van buitengewone werken f1015.300,;idem ter voorziening in de kosten van de elec- trificati© van de Zuidgroep f278.000, idem van de Noordgroep f485.000,—. Verder wordt een post „uitkeering uit het wegenfonds" memorie uitgetrokken, in afwachting van de vaststelling daarvan door het rijk en een ad f 1000,ais bij drage der gemeente Zierikzee in de kos ten van het uitdiepen en op diepte hou den.' van de haven en de zwaaiplaats al daar. Van de uitgaven worden de posten „schrijfioonen" en „archief" van memo rie gebracht op resp. f 1000,en f 600, De post „subsidiën voor handelsscholen en cursussen" wordt verhoogd van f9720,op f15.720,en een nieuwe post geraamd van f250,voor „sub sidie aan het Schoolmuseum" te Middel burg". De bij de inkomsten bedoelde bui tengewone uitgaven zijn: renteloos voor schot aan de spoorwegmaatschappij „Zuid- Beveland" f417.333,34, omdat in 1927 over dit bedrag niet is beschikt; rente loos voorschot voor de tramlijn Bresbens- Hoofdplaat f 136.693,om dezelfde re den; subsidie in de kosten van verbetering van den weg van Zierikzee naar Brou- nam zich plechtig voor, dat zij, zoo lang zij leefde, nooit meer een woord tegen Nap Errol zeggen zou. Iedereen zeide, dat hij een ploert was, en iedereen had gelijk. HOOFDSTUK XII. Broeders „Kom binnen!" zeide Mrs. Errol „Anne, kindlief, de kleine miss Waring komt eens naar je kijken. Ik ben erg blij je eens hier te zien, beste meid. Ik heb dikwijls in de kerk naar je gekeken, ter wijl ik eigenlijk had moeten bidden en met iemand anders, doen ik heel goed ken, is dat ook het geval." Dot had een vuurrood© kleur, toen zij naar den, divan ging, waarop Amme in Met den grootsten nadruk zeide zij nog tot zichzelf, dat zij zich nooit, nooit meer vrijwillig binnen de muren van Baronmaed zou wagen. Doch toen Anne haar glimlachend de hand toestak, vergat zij dat alles als bij fcooverslag. Onwillekeurig liep zij wat vlugb ger en knielde naast haar neer. Om de een of andere reden voelde zij niet haar gewoon ontzag voor de lady van het majo raatshuis. Dat droef-kijkend gelaat met de jdiiep-omkringde oogen wekte in haar iets, dat sterker was, iets, diat haar haar eigen leed vergeten deed. ASS. APOTHEKER. (Aparte afdeeiing Toiletartikelen) wershaven f 100.000,voor dit doel is geraamd voor 1927 f240.000,waar van tot nu toe rond f20.000,— is veir- werkt; aanleg van een nieuwen verbin dingsweg in de gemeente Groede f25.500,kosten verbetering van de steigers enz. te Kamperland f26.000, idem steigers enz. te Kortgene f4200, idem straatweg Neuzen-Axel f15.000, idem verbreeding en verbetering weg| Bui tenkistGroede f20.500,idem stei ger Hoedekenskerke f20.000,kosten van plaatsen waarschuwingsborden in ver band met 'het Motor- en Rijwielreglement f25.000,bouw van een wachtkamer o.a. voor den Prov. stoombootdienst op de Weslerscheide f200.000,idem van dienstlokalen enz. te Viissingen f 25.000,Voor de beide ieeningen voor Noord- en Zuidgroep zijn gelijke postien als leeningen aan de P.Z.E.M. uitgetrok ken en de post ad f 1000,voor de ha ven te Zierikzee is ook als uitgaaf ge raamd. Onvoorzien wordt verminderd niet f5496,34 en gebracht op f20.684,91. Het eindcijfer der begrooting in ontvang en uitgaaf wordt f 3.725.569,25. Voelbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: N. A. C.Roermond. Willem II—B. V. V. WilhelminaP. S. V. EindhovenN. O. A. D. L. O. N. G. A.—M. v. V. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: ZeelandiaBreda. AllianceDongen. ViissingenRoosendaal. D. O. S. K. O.-T. A. C. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: Middelburg IIHulst. TerneuzenWalcheren. „Voelt u zich wat beter?" vroeg zij. „Ik heb zoo vreeselijk met u te doen ge had". „Het is heel lief van je om eens naar me te komen kijken", zeide Apme zacht. „Ja, Dot, ik voel me wat beter. Ik mag weer wat loopen en morgen ge ik naar huis". „Daar geloof ik niets van", zeide Mrs. Errol gewichtig. „En als je gjaat, dan .ga ik mee, om je verder te verplegen". Anne glimlachte, zonder erop te ant woorden. „Ga zitten. Dot en vertel me eens wat voor nieuws er is. Ik weet, dat jij alles hoort". „Maar er is niets gebeurd", zeide Dot. „Iedereen heeft natuurlijk zijn mond vol over het nieuwe gemeentehuis, waarom we er een noodig hebben, waarom het er niet is en wanneer we er een zullen hebben. Heusch, er is absoluut geen uws". „Liev© kind", zeide Mrs. Errol, „ieder een heeft een flinke rammeling noodig en ik zou die graag persoonlijk toedie nen. Iedere stad behoort een openbaar gebouw te hebben; nu wil mijn zoon er graag een laten bouwen en nu willen ze het hem niet toestaan." „Ik ben bang, dat mijn man de .groot ste sta-in-den-weg is". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1