Kolopiëi). Kamer Overzicht. Pand ei) Tuinbouw Binnenland Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. burgerlijke STAND over de maand November 1927. burgerlijke stand van goes. vergaderingen EN voorstellingen enz. advertentiën. w. de bruine, hij, met de Ferry-boot ©enige reizen Vlis- singenBreskens gedaan worden bij stormweer uit het N.-W. en wanneer er een !h arde eb loopt en dan kan de kun dige kapitein Notebaert en zijn bemanning eerst verklaren of de boot zeewaardig is. Bij stormweer te varen, daarmede be doel ik niet met noodweer, maar aan den kapitein; .over te laten om dan te varen zooals hij doen zou als hij op de raderboot was". De heer- Vos wensch'.e daarom geen gebruik te maken van de uitnoodiging aan», gezien hij het nut van zoo n tocht niet kan inzien. Groede. Een landbouwer te Groede heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij, per rijwiel Op weg naar zijn buis, door drie personen werd aangevaikfo, die hem be roofden van een bedrag van f6000. 's Heer Hendrikskinderen. Bij de ver kiezing voor notabelenwerden de aftre dende beeren D. J. v. d. Graaff en A. G. Verburg herkozen. Kapelle. Maandagmiddag is de bijna 71-jarige vrouw van de wagenmaker J. B. te Kapelle overleden. De vrouw werd aangereden in den avoind ,v/n 18 Novem ber door de motorrijder P. Koemaan uit Kioe tinge en is niet meer Hij kennis ge komen. Aan den aannemer A. de Bour- graaf te Kapelle zijn gegund bet bouwen van drie bouten kassen (warenhuizen) te Krabbendijke. Maandagmiddag, beeft Sint Nico- laas met zijn knecht dé openbare school bezocht en daar alle kinderen gul ont haald. Eik k'nd kreeg behalve veel lekkers een fraai geschenk. Middelburg. Dinsdagavond tegen 12 uur werd brand ontdekt in de sigarenmakers- werkplaats van den heer R. in de Schuit- vlotstraat te Middelburg. Spoedig was de brandweer ter plaatse, maar kon niet ver hoeden dat de werkplaats en opslagplaats geheel uitbrandde, terwijl de aagrenzende limonadefabriek ook nog al schade be kwam. Wei kon uitbreiding tot het hoogs gebouw van de aan de andere zijde staan de nutsbewaarschoo! worden voorkomen, Te één uur kon de brandweer groeten]- deels inrukken. Wemeldinge. Ds. M. J. C. Visser bedankte vóór 'bet beroep naar Eikerzee. In November zijn ingekomen: ,A. C. M. Segers, dienstbo.de, van Goes; K. Noels, bakkersknecht, van Borssele; H. van Rosmalen, bankwerker, van. Am sterdam; M. J. C. Visser, hulp-prediker, van Groningep. Vertrokken: Ant. Boot, bakkersknecht, naar Zierikzee; H. van .Rosmalen, bank werker, paar Ams'erdam, Ternatestr. 24. Yerseke. Zaterdagmiddag j.l. werd in de versierde' garage van den heer E. J. van der Pöiji alhier, daartoe welwillend afgestaan, diet^St. Nicoiaasfeest gevierd door de cfiea 110 leerlingen der Nuts- be waar scholen. Batavia niet langer besmet! De besmet vcrklar.rig van Batavia met cbolera is opgeheven. TWEEDE KAMER. De oud-gepensionneerden zijn gisteren met den kous op den kop thuis gekomen. De Tweede Kamer verwierp mi. de mo tie-Oud, die bedoelde een pensaoenver- hooging van 70 inplaats van 40 in te stellen. Eveneens werd verworpen een amendement-De Visser, dat alle ambte naarssalarissen zou doen verhoogen met 5 Aieen de beier De Visser was er voor. Bij de behandeling van de postbegroo- tiiig kwam mevrouw Bakker-Nort'nop te gen het afschaffen der 4e bestelling te Groningen, een zaak die meer betreft dan een plaatselijk belang. De afgevaardigde merkte op, dat thans een brief die na 9 uur v.m. te Den Haag is gepost eerst 24 uren later in Groningen wordt be steld. Ook voorrandeine groote plaatsen overweegt men intrekking der avondbe stelling. Met verschillende Kamerleden kunnen we-beweren dat deze bezuinigings maatregel van Tante Pos indruisebt te gen het algemeen belang, n In de avondvergadering gedurende de behandeling van de begrooting van justitie maakte Mr. vanSassevan IJsselt zich tot tolk van de grief in de Katholieke pers over de aanwezigheid van den substituut- griffier bij de tweede stemming voor den gemeenteraad van Aarderiburg. De mi nister was de meening toegedaan, dat het in de Aardenburgsche omstandigheden (er was een ernstige knoeierij geconstateerd) niet gewenscht kon zijn om een plaatse lijke autoriteit met het toezicht te be lasten. Opnieuw is geklaagd over de salariee- ring van de' rechterlijke macht en over de stemplicht. Veel verder kwam men er niet mee. Te middernacht begon de klachten- stroom te vloeien over politioneel optre den in verschillende dorpen van het land. De yeldwachlers enz. weten nu dat bun gedragingen zelfs tot de Kamer door dringen. Winterbesp uiting. De afdeeling land- en tuinbouw van de N.V. U.irechtsche Asphaitfaibriek deed ons een interessante verhandeling toeko men over „De winterbespuiting", een noodzakelijk werk voor den fruitteler. Deze bespuiting vormt de verdediging der vruchtboomen en struiken tegen de blad luizen, de trelunade en andere parasieten. Het werkje is met tal van foto's ge ïllustreerd- Jhr. Van Vredenburch. De Brusselsche correspondent van het „Hbid." meldt; Het stoffelijk omhulsel van gezant Van Vredenburch rust vqorioopig in den tot rouwkapel ingerichten ontvaingsaloin van liet gezahtschapsgebouw. Achter de eiken last is tqgen een zwarten wand ter hoogte van den schoorsteen een smalle veihoogiing met een reeks zilveren kandelabers aan gebracht aan het hoofd- en aan het voet einde van den doode. Langs weerszijden is een hoog voetstuk gemaakt met grooten zilveren kandelaber. Rond de voetstukken liggen vele kransen en tuilen rozen en chrysan'hen van de leden van het gezant schap. Voor de kist, op een kussen, lig gen de talrijke onderscheidingen van den overledene. Aan het gezantschapsgebouw, van welks gevel de Nederlandsche vlag halfstok hangt zijn buitengewoon talrijke blijken van deelneming en rouw ontvangen. Op het aan dien ingang van het gebouw ge deponeerde register zijn reeds de namen der meeste' iedien van het diplomatieke corps en de Belgische ministers en auto riteiten -ingeschreven. Om half twaalf heeft Koningin Elisa beth aan mevrouw Van Vredenburch een rouwbezoek gebracht. In het gezantschaps gebouw "werd H. M. door den gezant- schapsraad en mevrouw Huyssen van Kat ten dij ke ontvangen. Van1 Koningin ^Vilhelmiina ontvingen mevrouw Van Vredenburch en haar zoon een treffend telegram, terwijl de Koning en, de Koningin der Belgen ,'s middags een prac'htigen krans zonden met een drie kleurig lint, waarop de namen „Albert" en „Elisabeth". Het aantal bloemstukken en kransen o.a. van de familie Van Vredenburch, van den, Bond van Nederlandsche Ver enigingen en lichamen in België en van veie Nederlandsche Vereenigingen en in stellingen afzonderlijk, was Maandag reeds zo^p groot, dat de lijkkist er geheel door bedekt was en ©en aanzienlijk deel van de rouwkapel er mee was gevuld. Woensdagochtend bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van den ge zant naar den trein voor Nederland, zou de militaire eer bewezen worden door vier detachementen infanterie, met de mu ziek van den staf, samen ongeveer een bataljon, onder bevel van een kolonel, en twee detachementen cavalerie, onder be vel van een generaal-majoor. De bijzetting zal morgen zon der vertojon op Eik en Duinen te 's Gra- venhage "plaats hebben. Voorloopig is de leiding van het ge zantschap als zaakgelastigde opgedragen aan ridder Huyssen van Katlendijke, gie- zantschapsraad. H u i s e 1 ij k drama. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de 53-jarige caféhouder A. J. S. van de Vlietkade te Rotterdam thuis en gaf zijn 29-jarigen zoon te kennen, diat hij het huis verlaten moest. Toen riep de moeder: „Jij moet er uit, haal je kleeren maar". De caféhouder werd hierdoor zoo opgewonden, dat hij een revolver trok en in de kamer twee schoten loste. Het eerste trof den zoon achter het oor, gelukkig was het een schampschot, het tweede schot miste. De vader rende de trap af, gevolgd door den zoon, die inmiddels ook een revolver had getrokken. Het wa pen weigerde echter. De vader schoot nog eens, de zoon trapte daarop de deur dicht, waarna de caféhouder buiten nog een schot loste, dwars door de deur, dat niemand trof. De man heeft zich daarna zelf bij de politie gemeld. De zoon i,s niet ernstig gewond. Drie boerderijen afgebrand. Te Heeze bij Eindhoven zijn 3 groote boerderijen afgebrand. De brand ontstond vermoedelijk door den slechten toestand van den schoorsteen in de boerderij der wed. v. d. H., welke hoeve m minder dan geen tijd in;de asch werd gelegd. Vandaar sloeg het vuur over naar de kapitale boer derij van J. H., welke eveneens totaal afbrandde. De derde boerderij behoort aan E. v. W. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. Er kwamen 3 varkens en 4 geiten in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Ontploffingen. Maandagmorgen omstreeks half-twaalf was men in de werkplaats van den Rot- lerdamschen Lloyd aan de Schiehaven Oostzijde te Rotterdam bezig met 'hel schoonmaken van een ijsmachine. Daartoe was een zuurstofapparaat gekoppeld op een van de pijpen van de machine, om deze pijp schoon te maken. Toen de af sluit kraan werd geopend, bleek de span ning te groot te zijn. en met groot gje- weld is de machine uit elkaar geslagen. Zes arbeiders zijn hierdoor gewond ge raakt. De r ij wiel merk en. De rijwielmerken voor het jaar 1928 zijn aan de postkantoren \erzoindcn. Met den verkoop zal op 1 Januari worden begonnen. Drie brandwachts bewusteloos In het winkelhuis van het perceel Utrechtsehe straat 67 te Amsterdam heeft Maandagavond een zgn kleine brand ge woed, waarvan de brandweer veel ongemak heeft gehad Het vuur was' ontstaan door tot dusver oubekende oorzaak in den kel der onder den galanterie winkel "Intrex. In dezen kelder lagen groote hoeveelheden emballage, waarbij kisten en veel zeegras opgestapeld. Vooral het zeegras verwekte een verstikkenden rook, welke uit het kelderraam opsteeg en de Utrechtsehe straat als het ware zwaar bewolkte. De brand weer, die slechts met twee motorspuiten was uitgerukt vatte het vuur aan. Drie brandwachts, met rookmaskers gewapend, begaven zich naar den brandenden kel der enkele minuten later werden de man nen bewusteloos uitgedragen. De genees kundige dienst werd inmiddels gerequi- reerd intusschen werd door personeel van de brandweer en door politie-agenten op twee brandwachts kunstmatige ademhaling toegepast. Men slaagde erin het bewust zijn van de mannen te doen terugkeeren Met behulp van een zuurstofapparaat werd ook de derde brandwacht door broe ders van den geneeskundigen dienst weer bijgebracht. De drie onwel geworden brandwachts werden per auto naar hun resp. woningen vervoerd. De brand zelf, die omstreeks kwart over elf was uitge broken, was om twaalf uur gebluscht. Een aanklacht. De heer L. Groenewegen, oud-stoom bootondernemer te Leiden, heeft bij den officier van Justitie een aanklacht inge diend tegen den heer J. D. Perquin, di recteur-generaal van de Hanzebank in het Bisdom Haarlem, met verzoek tot voorloopige inhechtenisneming. De aan klacht luidt, dat de heer P., in samen werking met den rechtskundige Mr. de Groot, op onrechtmatige wijze een credi teur zou hebben geëxecuteerd, door welke manipulatie een bedrag van f 12.000 ten onrechte zou ziju ontvangen. Bij den Raad van Toezicht van Advocaten is reeds een verzoek tot royement van den advocaat ingediend. Onschuldig veroordeeld. In 1913 is de landeigenaar Steven Thom ka te Szabatka wegens moord op zijn 18-jarige dochter Eva veroordeeld tot den dood door den strop, welk vonnis den 21 en Maart van dat jaar is voltrokken* Toen onlangs het huis, waarin Thomka woonde, gerestaureerd werd, vond men een verzegelden brief, waarin de dochter schreef, dat zij vrijwillig den dood inging, omdat zij de strengheid van haar vader niet langer verdragen kon. Uit den brief bleek duidelijk, dat Thomka zijn dochter niet vermoord heeft, doch dat het meisje zelfmoord gepleegd heeft. Thomka's ver wanten willen nu trachten een herziening van het proces te verkrijgen om althans 's mans goeden naam in eere te herstellen. Thomka is indertijd veroordeeld op de verklaring van eenige lieden, die op den kritieken dag bij hem te gast waren, Thomka was even een zijkamer binnenge gaan en vlak daarop klonk een gil met de woorden: „Gij hebt mij omgebracht vader! Toen de gasten de zijkamer bin nen snelden zagen zij Eva met een mes in het hart op bed liggen. Thomka ver dween eenigen tijd uit Szabatka, doch werd later gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Levensmoede. Te Charlottenburg hebben twee jonge meisjes en drie jongelui getracht gemeen schappelijk zelfmoord te plegen. Ze hadden in de keuken van de woning de gaskraan opengedraaid. De bewoners van het huis, die onraad bespeurden, konden de 5 wan hopigen te redden ze zijn ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Het was op de kamer van een 18-jarig chauffeur dat zich het drama afspeelde. De jonge man was sinds eenigen tijd werkloos evenals zijn kameraden. Maan dag hadden de 5 jongelui, die allen deel uitmaakten van den communistischen frontstrijdersbond, besloten samen in den dood te gaantoen de politie de woning binnendrong lagen ze bewusteloos op den vloer van de keuken. Ze bevinden zich thans allen buiten gevaar. De uitvoering van het drankverbod. In een overzicht van de resultaten der drankbestrijding in de Ver. Staten wordt gezegd dat er gedurende het ten einde loopende jaar 1319 Amerikaansche schepen in beslag werden genomen wegens een poging tot het invoeren van alcoholische dranken in de Ver. Staten. Daarvan hadden 3'tO schepen alcohol aan boord, terwijl 999 schepen geen lading hadden. Het vorige jaar werden er 330 buiten landsche schepen in beslag genomeD wegens het vervoeren van contrabande* Het overzicht deelt mede, dat de alcoholsmokkelaars gestadig betere en snellere schepen bouwen, die geschikter zijn voor bet doel en welker inbeslag neming moeilijker is. Alle klassen eir maten van schepen worden gebruikt in verband met den smokkelhandel. Het in beslagnemen der buiten]andsche schepen ging dit jaar in dezelfde mate voort als te foren. Er was echter een aanzienlijke vermindering te bespeuren in den ouwettigen handel onder de National Prohibition Act. In volle zee is het nochtans steeds mogelijk, ofschoon niet meer zoo veel voorkomend, om contrabande binnen het bereik der kust te brengen door middel van buitenlandsclie schepen en ze vaD daar in het land te vervoeren met snelle Amerikaansche vervoermiddelen. De Cana- deesche havens hebben echter iets van hun vroegere aantrekkelijkheid als basis voor de smokkelaars verloren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de scherpere bepa lingen, welke door de Canadeesche regeering ten opzichte van den door voerhandel in sterken drank zijn inge voerd. De groote smokkelaars lieten daarom Canada links liggen. Op de westkust trachten zij de Gezel schapseilanden ten nutte te maken en op de oostkust zijn de uitgebreider operaties naar St. Pierre en Miquelon overgebracht Het overzicht brengt in herinnering dat begin van dit jaar een conferentie te Lon den is gehouden ter bespreking van den algemeenen toestand. Ofschoon deze con ferentie tot geen verdrag leidde, kwam er een doeltreffender werking der getroffen maatregelen tot stand, waarbij de operaties door middel van Britsehe schepen be moeilijkt worden. In den loop van dit jaar zijn om en nabij 6 millioen dollars door de fede ratieve rechtbanken aan vonnissen eD boeten opgelegd. De statistieken toonen een zeer sterke toeneming van civiele zaken en een aanzienlijke vermindering van de crimineele onder de Drankwet De uitspraken ten gunste der Ver. Staten beliepen 352.097 dollars of'84 612 doL lars minder dan het vorige jaar, terwij] de crimineele zaken een bedrag van 5.646.707 boeten inhielden. Ds. N. M. de Ligt. f Men meldt ons uit Middelburg Gisteravond is na een langdurig ziek bed overleden de heer ds. N. M. de ligt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg. Geboren 7 September 1856 te Utrecht, deed de overledene op 10 September 1882 zijn intrede bij de Ned Herv. gemeente te Schalkwijk, om in 1886 dien plaats te verwisselen met Rhenen. Na 10 jaar kwam hij van daar naar Middelburg en heeft hij dus gedurende zijn ruim 45.jarige loopbaan slechts 8 gemeenten gediend. Gedurende een kwart eeuw, van 1901 tot 1926 was ds. De Ligt voorzitter van het Classicaal bestuur Buiten zijn predikantsambt heeft de overledene zich nog op velerlei ander gebied verdienstelijk gemaakt en dit werd erkend door zijne benoeming tot Bidder in de Orde van Oranje Nassau. NISSE. Geboren 13, Cornelis, z.v. Dingenus Meulenberg en Pieternella Maria Verburg. Overleden19, Johannes Matthijsse, 74 j., eehtgen. van Jacoba van Weele. OVEZANDE. Geboren5, Cornelis, z.v. H. van Antwerpen en N. Hoogen- boom. 14, Johanna, d.v. a. J. Goense en E. Ars. 29, Paulina Maria, d.v. J. Rijk en M. P. Verdonk. Gehuwd4, D. Raas, 51 jaar en a. de Punder, 37 jaar. Overleden 4, Pieter van Zundcren, 8 j. Overleden Willem de Bruine, 67 j., wedn. van W, M. de: Vos. Maria Kunst, d.v. M. Kunst en M. Lous te Colijnsplaat. Gehuwd: Jan Doorgeest, 24 j„ en Jo hanna Zweedijk, 25 j. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 778.2 te Riga. Laagste barometerstand 772.2 te Isaf- jord. De verwachting tot den avoind van 8 dezer luidt: meest matige N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vries punt des nachts, overdag zelfde tempera tuur. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 6 December 1927. PEREN: Comtesse de Paris f20 a f42, Zepherin Gregoiro f29, Groene Cbaumonlei f3 a f7, Beurré Alexander Lucas f 19, Beurré Bachelier f9, Beur ré van Lade f 13, Winter Louwtjes f 4 a f6, Winter Suikerijen f4 a f6. Fran cois Borgia f 8, British Queen f 8, Lim- burgsche Chaumontei f3 a f8, Gieser Wildeman f 6 a f 12, Kleiperen f 4 a f 8, Pondsperen f 5 a f 8, I Jzerperen f 5, Fop- peperen f 3, Kroetperen f 1 a f4, alles per 100 Kg., APPELS: Goudreinetten f 12 a f34, Baumans Reinetten f 10, Le- moenappels f 20, Present- van Engeland f 13. Blenheims Pipping f 7, Sterappels f 8 a f 12, Notarisappels f 6, Lanes Prins Albert f 6, Hcndsmuilen f 5, Groninger Kroon f6 a f8. Roode Paradijs f5, Tante Dora f6, Zure Bellefleurs f6 a f 12, Westlandsche Bellefleurs f4 a f5, Fransche Bellefleurs f 3 a f 5, Court Pön- ilu' f 4 a f 5, Peperappels f 4 a f 5, Zoete Campagner f5 a f9, Zoete Bellefleurs f5 a f9, Zoete Armgaaide f7 a f 12, Zoete Ruster f 3 a f 5, Huismanszoet f 5. Geldersche Holaart f4 a f7, Pomme d' Oranje f6 a f9, Kroetappels f0,40 a f2, alles per 100 Kg., DIVERSEN: Mispels f 10 a f 11, Spruiten f 15 a f23, Aardappelen (groote) f4 a f5, Aard appelen (poters) f2,90. Uien fl a f4, Rapen f 1, Wortelen f 1,90, alles per 100 Kg., Noten f 0,29, Savoije kool f4 a f5, Roode kool fl, Andijvie fl,70, alles per 100 stuks, Selderij fl a f2,30 per 100 bos, Hazen f 1,03 a f3,70, Fa zanten f 1,60. beide per stuk. VERKOOP INGEN EN VERPACHTINGEN. December: 9 Heinkenszand, verpachting bouwlan den, Pilaar. 15 Driewegen, verpachting bouwlanden, Pilaar. 15 Heinkenszand, verpachting bouw- en weilanden, Pilaar. 16 's Heer Arendskerke, verpachting bouw- en weilanden, Pilaar. 21 Wolphaartsdijk, verpachting bouw en weiland. Pilaar. 21 Wouw, draineerbuizenfabriek, Go- derie. 22 's Heer Arendskerke, 3 woonhuizen met schuur, erf en tuin, van Dié&l. 23 Yerseke, koffiehuis, woonhuis ea tuingrond, Kram. Rilland, koffiehuis, Pilaar. Nieuwdorp, woonhuis met schuur, erf, tuin, boomgaard en bouwland. Pilaar. Goes, inboedel, de Kok. Januari: 11 Goes, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. December: 11 Schuttershof, Kon. Rederijkerskamer Zwolle, „Phyllis". 15 Prins van Oranje, algemeene ver gadering van Ingelanden „Breede Watering bewesten Yerseke". Januari: 6 Schuttershof, Kon. Letterl. ver. J. J. Cremer te Haarlèm, „Tieneke 27 Schuttershof; Kon. Enk. Ver. „V. Z. O. D" te Rotterdam, „De koe koek". Februari: 18 Schuttershof. Kon. Reder. Kamer Jan van Beers te Utrecht, „Fneu- leken". April: 10 12 en 13, Prins van Oranje, Over ling Kunstgenot, „Bergopwaarts". 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". Heden overleed onze beste Neef, de heer in den ouderdom van 67 jaar. Familie J. en A. DE BRU YNE. 'Goes, 6 December 1927.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3