Gemengd Nieuw7s Allerlei. halsslagader door, zoodat de dood van het slachtoffer direct intrad. P. is later door de politie gearresteerd en heeft zijn daad reeds bekend. De beide jongelieden waren bij hun ouders woonachtig. School voor kunst. Maandagmiddag heeft de plechtige ope ning plaats gehad van de Kon. school voor kunst, techniek en ambacht te Den Bosch. Te half twaalf arriveerden te Den Bosch prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant Laman Trip. Te 1 uur onthulde de prins, na ten huize van, den burgemeester, mr. F. van Lamschot, het noenmaal gebruikt te hebben, in het nieu we voorgebouw een borstbeeld van de ko ningin. De minister van onderwijs a. mr. J. B. Kan, opende vervolgens met een rede de school. De moord op Pisuisse. Uit het nader onderzoek is duidelijk ge bleken, dat-ran de zijde van den dader Tjakko Kuiper het vooropgezette doel om mevrouw Pisuisse te doodeu aanwezig was. Het schijnt dat hij zich speciaal van Den Haag naar Amsterdam heeft begeven om de daad te plegen. De brieven, ten geta le van zes, welke op hem bevonden zijn en welke het adres der naaste familieleden vermeldden, zijn in. den trein geschreven De politie heeft deze niet geopend en zij zullen ook niet geopend worden. De parabellum Een automatisch pi stool van Duitsche makelij was van zeer zwaar kaliber, namelijk 9.5. De kracht ervan blijkt uit het doordringingsvermo gen der projectielen. Een ervan, die de zijde van Pisuisse heeft getroffen, heeft aan den anderen" kant- het lichaam veria ten. De agent, die Pisuisse om hulp heeft hooren roepen en op eenigen afstand, zon der hulp te kunnen bieden, het gebeurde heeft gezien, verklaarde, dat de dader na het echtpaar Pisuisse te hebben neerge schoten, de revolver tegen de maagstreek zette. Door het schot werd de getroffene tmet kracht achteruit geslingerd. Achteraf, schijnt het, dat meer dan zes schoten gelost zijnde houder, die op zijn minst.^cht patronen bevat, was ge heel leeggeschoten. De herkenning door famili deden of be kenden een zuivere formaliteit heeft, gisteren in het Binnengasthuis plaats ge- had. De lijken zijn daarna ter beschikking van de familie gesteld. Een gerechtelijke schouwing zal niet nlaats vinden, daar het recht tot straf vordering vervalt met den dood van den verdachte. Een der politieagenten van het post huis Halvemaansteeg was door het gebeur de zoo geschokt, dat hij zich niet in staat gevoelde zijn verderen dienst te verrich ten. Hij is daarop naar huis gezonden. Naar «de Tel.» van bevoegde zijde ver heemt, blijkt dat tusscken Kuiper, die aanvankelijk en sinds 1 Augustus verbon den was aan het gezelschap van Pisuisse, en den heer en mevrouw Pisuisse vele moeilijkheden van persoonlijken en zake- lijken aard gerezen zijn. Kuiper, die door een en ander èn als mensch èn in finan cieel opzicht in zeer benarde positie is geraakt, moet door de onoplosbaarheid der moeilijkheden tot den staat van wan hoop zijn gekomen waarin hij de daad jedreef. Wij lezeu nog in het Vaderland» Tjakko Kuiper, de jongeman, die Za terdagavond het echtpaar Pisuisse dood geschoten heeft en daarna zelfmoord pleeg de, heeft Zaterdagmiddag reeds met het plan rondgeloopen. Een paar dagen lang had hij er reeds op los geleefd. Blijkbaar had hij al zijn geld opgemaakt. "Want toen hij Zaterdag middag meteen paar kennissen biljartte in een artistencafé te ,s-Gravenhage, vroeg hij een van hen tien gulden ter Teen. „Om naar Amsterdam te gaan», zei hij er bij. De kennissen rieden het bem af, maar hij zette door. Toen fyeii spel uit was, ging Tjakko Kuiper heen. „Geef me een hand, het is de laatste keer dat jullie me zien» zei hij nog. In de drukte van het café ging de. beteekenis-van zijn woorden ver loren. De kennissen geloofden het niet en schonken er geen aandacht aan. Maar toen zij 's avondS-'van -'het gebeurde hoor den, herinnerden zij zich zijn woorden Nederland en België. De „Residentiebode» wijst er op, dat door de oplossing der ministercrisis in België Vlaanderen weer meer in het ge drang komt. Herinnerend aan uitlatingen in de „Standaard" over het kabinet en het feit, dat de heer 'Hymans, de man der be juchte circulaire over Limburg daarin is opgenomen, zegt het blad De vriendschap van Hymans voor Frank rijk evenaart blijkbaar zijn vijandschap jegens Nederland. Dat is echter nog niet het ergste Deze man gaat niet bepaald recht door zee, werkt met s'inksclre midde len „De Stand." herinnert niet voor niets aan zijn beruchte circulaire over Limburg en aan zija even befaamde houding te Ver sailles! En met dien man moet Nederland „vrienschappelijk» gaan onderhandelen in zake het Verdrag! Hef zou eerst al een zeer moeilijk werkj zijn geweest én België én Nederland te bevredigen. Wij vreezeD, dat het optreden van minister Hymans de zaak geheel on mogelijk zal maken. Is het daarom wellicht den touwtjestrek- kers achter de schermen, die in België heel machtig zijn, te doen? Dan zou deze an ders totaal onbegrijpelijke, benoeming ver klaard zijn. Maar dan zal het voor Nederland dubbel zaak zijn, op zijn tellen te passen, de oogen wijd open te zetten voor wat daar ginds gebeurt. Het Rooke Kruis en de R K. In een onderhoud van het „Hbld.» met inr. G. v. Slooten Az., secr.-gen. van het Boode Kruis, zei deze dat er bij den bisschop van Roermond, die het bekende schrijven aan de katholieken onder zijn geestelijke leiding liet uitgaan, een mis verstand moet bestaan. „Voor zijn vermaning aan zijn geloofs genooten beroept de bisschop zich enkel en alleen op het feit, dat wij ons in vredestijd ook met ziekenverpleging willen bezighouden, op welk gebied de katholie ken dan wijl zij hun geloofsgenooten gaarne onder eigen, ook geestelijke, ver zorging nemen, niel met ons zouden kun nen samenwerken. Deze opvatting moet ik uit den aard der zaak geheel eerbie digen, maar ik kan toch niet als juist erkennen, dat wij ons met ziekenverple ging in het algemeen zouden bezig hou den. De zaak is deze, dat het K. B. van 1925 ons niet alleen een oorlogstaak op legt, doch eveneens een vredestaak, waar van het doel is. ons op onze oorlogstaak vóér le bereiden. Zoo bepaalt art. 8 dat wij, ter voorbereiding van onze oorlogs taak in lijd van vrede steeds beschikbaar moeten houden 7500 bedden, zoomede de noodige artsen, hoofdverpleegsters en ver pleegsters. Voorts 2000 helpsters en 2400 leden van transportcolonnes. Tot onze voorbereidingstaa k behoort óók hetgeen met zooveel woorden is vastgelegd „het bevorderen van de opleiding van verpleegsters en helpsters en de vorming van transportcolonnes." „U voelt dus wel, dat wij, om aan deze verplichtingen, onze officieele, nationale organisatie bij K. B. opgelegd, te kunnen voldoen, eenige eigen ziekenhuizen moeten onderhouden. Daarin leiden wij ons Roode Kruis-personeel op, dat in tijd van oorlog kern moet dienen van de veel grootere organisatie, welke ODze oorlogstaak zal moeten uitvoeren. Inmiddels meldt het „Limb. Dgbld.» dat in de te- Maastricht gehouden ver gadering van het district Limburg van iet Roode Kruis, m. a. st. besloten is zich geheelte richten naar de bezwaren van den bisschop van Roermond. p r u j niet ineenrijdf trein! n d i Gistermiddag, ongeveer zes uur, wilde een leerling van de M. T. S. te Haarlem, wonende te Koog aan de Zaan, aan het station te Haarlem in een electrisehen trein springen, die al in beweging was Hij stapte mis, kwam tusschen de wagens terecht en werd overreden. Een op het station juist aanwezige geneesheer uit Amsterdam verleende de eerste hulp, en liet den zeer ernstig gewonde overbrengen naar liet gasthuis, doch daar bleek dat hij reeds was overleden. Auto ougeluk Maandagavond omstreeks vijf uur is na bij Alphen (Noord-Brabant) een droevig ongeval geschied. Op den onbewaakten overweg bij wachtpost 10 van de spoor lijn TilburgBaarle Nassau is een perso nenauto door een juist passeerenden trein gegrepen. Het voertuig, een huur auto uit Tilburg, waarin behalve den eigenaar be stuurder den heer J. v, tleugten, vier personen waren gezeten, werd rog een eind weegs door den trein meegesleurd en totaal vernield. Een der passagiers, allen Tilburgers, de heer H. v. Esch, een groen tenhandelaar, werd onmiddellijk gedood. Een ander groentenh andelaar, de heer H v. d. Linden bekwam o m. een beenbreuk en ernstige inwendige kneuzingen. Hij i later overleden. Een derde inzittende de schoenmaker J. Donders, kreeg een her senscbudding. De beide overigen, de heer v. Heugten en zekere H de Rooy, kwa men met lichte verwondingen vrij V. d. Linden en Donders zijn per auto van der. geneeskundigen dienst te Tilburg, nadat twee doctoren de eerste hulp hadden verleend, naar het gasthuis te Tilburg overgebracht. Hulp, die uit de lucht kwam val lem. Mejuffrouw Howe, de onderwijzeres het dorp Ninilichic op het afgelegen Cook Island, 115 mijl van Aushorage in Alaskï gelegen, had zich Donderdag bij het schoonmaken van een geweer, dat plotse seling afging verwond. Hulp was er op het eiland voor haar niet te vinden en daarom seinde zij draadloos naar Auchorage hulp. Auchorage verzocht aan Seidoria, dichts tb ij z i jnde haven om het meisje met een boot af te 'halen, maar er stond zoo storm, dat geen enkele boot uit durfde varen. Toen zijn de vlieger Rusell Marrill en dr. Haverstock per vliegtuig u.tgerust met ski's, naar Coiok-eiland gegaan, waar zij op een meer nabij het dorp neerstre ken. Per hondenslee brachten zij de ge wonde in het vliegtuig en ondernamen ver volgens de terugreis. Zij zijn behouden te Auchorage aangekomen. Een gezellige huurster. Voor de rechtbank te Weenen heeft eein koopman esn proces verloren, dat de huis heer van zijn vrouw hem had aangedaan tot ontruiming van de won ng. Hij woont sinds twee jaar wei niet meer met zijn vrouw, maar werd toch aansprakelijk voor haar optreden geacht en verloor het proces met Jans. Het bleek, dat de jonge, zeer over spannen vrouw, herhaaldelijk nachtelijke rustverstoringen verwekte, welke tot klach ten der overige huisbewoners aanleiding gaven. Ze heeft orgieën en champagne- fuiven georganiseerd en vaak zagen de overige bewoners haar stomdronken. Ook werd herhaaldelijk gezien hoe ze in een morphine-roes a la Monna Vanna, naakt met enkel een badmantel of een peignoir haar woning verliet en rondliep in het voorhuis of den voortuin. Gewoonlijk had ze bij die gelegenheden een revolver in de hand. In dergelijk oostuum bracht ze herhaaldelijk de huisbewaarster een be zoek en dreigde haar neer te paffen als ze babbelde tegen dsn huisheer. Op een dag sloot ze haar knecht en kamenier in haar woning op en eerst na l ang bidden en smeeken kon het meisje haar mevrouw er toe krijgen de deur weer open te ma ken. Zij en de knecht liepen toen spoor slags naar de politie en s avonds verscheen een politiedokter met een rijtuig en eenige agenten. De dame praatte allerlei wartaal en scharmaaide met een revolver; ze werd beetgepakt en naar een kliniek gebracht, waar vandaan ze later naar een sanatorium is doorgegeven. Of haar man nu al betoogde dat ze niet toerekenbaar en dus niet verantwoordelijk voor haar daden was geweest en dat hij in elk geval niets van al die streken van zijn vrouw had geweten, t baatte m niets. En de huisheer mag de woning ontrui- sn. In stijl blij ven. Een landelijk Duitsch nationaal Lid van den Beierschen landdag, wiens vrouw we gens het was schen van melk tot ettelijke honderden Mark boete was veroordeeld, trad in het debat over de Bejersche Land bouwbegroting op als woordvoerder van zijn fractie. Hij maakte, propaganda voor het gebruik van de goede producten van den Duitschen landbouw en herinnerde aan de vermaning der regeering: Drinkt Duitschen wijn! Men moest daar, zei hij, aan toevoegen: Eet Duitsch vleesdh! Waarop een stem van den achtergrond interrumpeerde: En giet Duitsch water bij Duitsche melk! Wetenswaardigheden. In 't begin van den wereldoorlog had men op den Parijschen Eiffeltoren pape gaaien als schildwachten geplaatst, die steeds bij het naderen van vliegtuigen een vreeselijk lawaai maakten. Spoedig raak ten zij echter gewend aan het geronk der motoren en toen trof de maatregel geen doel meer. Men maakt tegenwoordig kunstmelk uit sojaboonen. Het eerste modeblad werd in de 16de eeuw te Frankfort uitgegeven het was in het Latijn gedrukt. Te Londen worden damestabakspijpen verkocht, welke met diamanten ingelegd zijn. Het grootste metalen viaduct van de we. reld de grootste hoogte boven de vallei en de grootste opening is het viaduct van Garabit bij Saint Flour. De gezamenlijke koloniën van Enge land zijn 97 maal zoo groot als het land zelfdie van Oostenrijk bestaan slechts 1/10 van de oppervlakte van het moeder land Paderewksi, de groote pianist, kan meer dan 500 composities uit zijn hoofd spelen Geheimschrift. In tijden van oorlog wordt veelvul dig gebruik gemaakt van geheimschrift, Ieder oorlogvoerend land tracht zoo veel mogelijk te weten te komen van den vijand, van den toestand in het leger, de sterkte, de strategische posi tie, van de gevoelens der burgerlijke bevolking en van zoovele andere zaken die nuttig zijn te weten, om met meer kans op overwinning maatregelen te nemen. Iedere mogendheid» heeft vaak een leger van spionnen in haar dienst, Een groote moeilijkheid is het, hoe de berichten uit het vijandelijke land te krijgen naar het land, in welks dienst de spion zijn werkzaamheden verricht. Daar wordt van alles op verzonnen om den speurzin van de legerleiding in het te verraden land, die natuurlijk steeds op haar hoede is, te verschalken Geschiedt de overbrenging van be richten schriftelijk, dan moet natuurlijk van geheimschrift gebruik gemaakt worden, want anders zou bij onder schepping van het bericht de vijand het geheim te weten karnen en er zich dan naar kunnen richten. Allerlei vernuftige soorten geheim schrift, het eene nog moeilijker te ont raadselen dan het andere, heeft men in den loop der tij den uitgevonden en toegepast Reeds in de oudheid werkte mén met eheimschrift Een paar aardige staaltjes laten we hier volgen Uit de Giieksche geschiedenis nemen we het volgende De Spartaansche overheid had twee gladde, ronde stokjes, precies even lang en even dik Trok een veldheer met zijn leger uit, dan nam hij één der beide stokjes mee, terwijl het andere in Sparta achterbleef, onder berusting van de regeering Moest er nu een bericht uit Sparta naar den veldheer gezonden worden, of omgekeerd, van het leger naar de regeering in Sparta, dan werd het stokje zoodanig met een riem omwon den, dat de randen van den riem nooit over elkaar vielen, maar steeds juist tegen elkander aansloten Het stokje, met den riem omwonden, werd in de lengte beschreven oyer de riemranden heen Dan nim men den riem van het stokje af, waardoor de samenhang van het geschrevene geheel verbroken werd. Kwam de brief in den vorm van een riem bij bet overbrengen in handen van den vijand, dan was de kans, dat de brief ontcijferd werd, zoo goed als buitengesloten Lukte het, den brief veilig over te brengen, dan wond de ontvanger den riem om het stokje en kon hij zonder moeite van den inhoud kennis nemen. Het stokje was dus de sleutel van het geheimschrift. Een ander verhaal uit Perzië, is ook niet onaardig Het was in den tijd van koning Darius ongeveer 500 jaar voor Christus. Hij had eenige steden op de kust van Klein-Azië veroverd en uit één dier steden een gijzelaar meegenomen naar Perzië De gijzelaar hoorde heel wat belangrijks, dat hij gaarne in het ge heim naar zijn vaderstad zou overbreu gen. Maar hoe? Hij verzon er iets op. Hij had een slaaf, die een oogziekte had. Voor die kwaal nam de gijzelaar zijn slaaf in behandeling Daarbij schoor hij diens hoofd zoo kaal als een knikker en be werkte daarna den kalen schedel met een stift. Zooals een zeeman soms zijn arm tatoueert, zoo prikte hij zijn slaaf met een paar woorden een belangrijk be richt in de schedelhuid. De slaaf was voor een oogbehandeling bij zijn mees ter toegelaten en mocht een poos in het donker blijven. Dat was het strenge voorschrift van den gijzelaar. Er mocht volstrekt geen licht in de oogen van den slaaf komen, gedurende een paar weken niet. Maar daarna zouden zijn oogen naar alle waarschijnlijkheid ge nezen zijn. Dat wekte geen argwaan en de slaaf bleef in een donkere kamer, töt zijn haren voldoende gegrooid waren, zoo- dat niemand den brief op zijn hoofd kon lezen. Nu mocht de slaaf weer in het volle licht. Hij wandelde naar de stad van den gijzelaar, naar een vriend van deze. Die liet het hoofd van den slaaf kaal scheren en kon toen den brief lezen. ROTTERDAM, 29 Nov. 1927. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 213 paarden, 8 veulens, ezels, 1836 magere runderen, 810 vette runderen, 209 vette kalveren 280 graskalveren, 546 nuchtere kalveren, 283 schapen of lam meren, varkens, 258 biggeijf 7 bokken of geiten, 19 overloopers. Prijzen per J kilokoeien van 80 tot 34 tot 42 tot 45 tot 49^ tot 52J ct„ ossen van 38 tot 40 tot 45 tot 47-J tot 50 tot ct .stieren van 35 tot 86 tot 40 tot 42 tot 44 tot 46 ct., kalveren van 55 tot 60 tot 72-J tot 77 J tot 80 tot 90 ct., schapen f tot f per stuk, lammeren f tot f varkens tot ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 200 tot f480 tot fkalf - koeien f215 tot f440, stieren f130 tot f470, pinken f 130 tot f160, vaarzen f180 tot f230, paarden f200 tot f310, slaehtpaarden f 100 tot f 170, hitten f 100 tot f200, veulens f75 tot f 100, biggen f7 tot f 13, biggen per week f 1,25 tot f 1,75, overloopers f 18 tot f28, gras kalveren f 60 tot f 100, fok nuchtere kal veren f20 tot f30, slacht nuchtere kal veren f 12 tot f 19. MARKTBERICHT. GOES, 29 Nov. 1927 Aanvoer iets ruimer. Handel zéér flauw. Oude tarwe fa f Nieuwe tarwe f 10,a f 14, Goudgerst f 12,a f 12,50 Haver f 10,a f 11, Kookerwten f22,a f27,— Kroonerwten f22,a f27,50 Schokkers f af Bruine boonen f18, a f28, Paarde boonen fa f Maanzaad f 30,a f 40, Karwijzaad fa 1 1 Aanvoer boter pond. Aanvoer roomboter pond a f 1,10 Eieren per 100 stuks f9,70 Boter per kilo f 1,80 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 2,42J Middenprijs boter per i kilo f 0,90 a f 0, Boter aan particulieren f 1,a f0, Eieren aan particulieren verkocht~ll cent. Ganseieren groote cent. Kleine cent, Eendeneieren cent Poeleieren 7 cent Middenprijs afwijkende boter f 0, per p Bierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland A .P.Z. Aangevoerde eieren 4000 stuks. Prijs f 10,— a f 0,per 100 stuks, MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158 Amsterdam. Marktover zicht. De eerste dagen der week waren de prijzen voor alle soorten aardappelen zeer vast, dit kwam door de sterke vorst en vooral de Eigenheimers en Friesche Bor- gers werdeu sterk gevraagd met optoo iende prijzen tot f 5,50 voor Zeeuwsche iigenheimers en f 5,25 voor Friesche Borgers. Van andere soorten is de prijs reeds te hoog om nog hooger te gaan, of Amsterdam moet van de aanvoer per chip door ijs geheel afgestoten worden. Was de vorst van de afgeloopen week doorgegaan, dan was in 14 dagen tijds de voorraad op geweest en zou noodge dwongen de aanvoer per spoor moeten, wat met veel hooger kosten gepaard gaat. Daarom is voor speculanten, welke iets op Amsterdam ondernemen willen, aan te bevelen in de maand December als het voor de schippers een stille tijd is, met deze accoord te maken. Vroeger jaren werden in Amsterdam de pakhuizen voor de wintermaanden voigedaan, tegenwoor dig gebeurt dit haast niet meer wegens de hooge arbeidsloonen. Daarom kan men beter een flinke aardappelenscbipper aan nemen tegen overeeu te komen prijs, om na aankomst in Amsterdam er een maand mede te blijven liggen. Verder iedere week langer extra liggeld. De verlader moet zorg dragen dat de lading aardap pelen goed in stroo verpakt is. Zeeuwsche industrie, hiervoor komt grooter vraag, met betere prijsdit door- dat Eigenheimers en Borgers 75 cent a f 1,hooger verkocht worden. De In» dustrie's een mooie ronde aardappel mits goed gesorteerd, bonken hiervan brengen ook nog f3,80 a f4,met yeel vraag Voor Drentsche ''en Ovérijsselsche Eigenheimers is goede vraag. Verlading van deze soorten kon verleden week niet vinden door de vorst. Duinzand, IJpolder en Haarlemmermeer aardappelen geen aanvoer. Naar Bravo's is de vraag niet zoo groot meer als voor 14 dagen, dit doordat ze te hoog in prijs gaat. Zeeuwsche Blaauwen en Blauwe Eigen heimers weinig gevraagd en moeilijk te verkoopen. Zeeuwsche Bonten, wanneer eerste soort, gevraagd. Voor Flakkeesche en Spuische Eigenheimers, ook Drielin gen, is goede vraag met hoogere prijzen, oorzaak weinig aanvoer van deze soort. j 28 Nov. 1927 werden de olgende prijzen aan de aardappelmarkt ZEELAND: p. H.L.of 70 K.G. Laagst Hoogst Bonten f 6,- f 6,75 Bonten poters f 8,25 f 3,50 Blauwen f 5,50 f 6,- Blauwe poters f 3,25 f 3,50 Blauwe Eigenheimers f 4,70 f 4,90 Redstar f 0,- f 0,- Bravo's f 6,- f 6,50 Bravo's poters f 8,75 f 4,- Eigenheimers f 5,25 f 5,40 Eigenheimer poters f 4,- f 4,50 Juin 60 K.G. f 5,75 f 6 Vlaamsche Eigenh. f 0,- f 0,— Industrie f 4,10 f 4,25 FRIESLAND: li-'! Borgers f 4,90 f 5,- Blauwe Borgers f 4,50 f 4,90 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 776.3 te Aber deen. Laagste barometerstand 737.3 te Isafjord. De verwachting tot den avond vain 1 December luidt: zwakke tot matige N.O. tot Z.O. wind, nevelig of betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen in het N., in het Z. mogelijk eenige regen, iets koudea.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2