GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL SINTERKLAAS, Vrouwenhanden ProVincienieuWs Rechtszaken. Sport Buitenland Binnenland VAN DE VAN WOENSDAG 30 NOV. 1927. Er zijn weinige volks-„feesten", die zóó algemeen worden gevierd in ons land, als juist het Simt Nicolansfeest. De feest vreugde is vrijwel algemorin en niemand is er, die zich aan het feestgedoe stoot. Integendeel. Maar niet altijd is dit zoo geweest. In het begin van de zeventiende eeuw, toen bovendoen de gewoonte be stond, het S.nt Nicoiaasfeest op zeer luidruchtige en buitensporige wijze te vie ren, werd het „lieve" feest van Sint Nïciaes tot inzet gemaakt van den heftigon strijd van Calvmsiten en „libertijnen". Eerst genoemden zagen in het St. Nico iaasfeest een „paepsche afgoderij". Zij vonden, dat op den Sint Nicolaasdag al lerlei „afgodische abuyzen en stoutighe den" gepleegd werden en een groot deel van de zeventiende eeuw duurde deze strijd voort, met wisselend succes voor de bestrijders. Totdat langzamerhand die ruwe kantjes er af sleten en het feest geheel en al zijn religieuse afkomst ver loor en werd tot een vriendelijk feest voor kinderen en groo'.e measchen zonder me:r. De kinderen vragen niet naar het hoe en waarom van den Sint. In hunne levendige kinderverbeelding bestaat hij als een goed aardig en mild man, die in een sterk tot de \erbeeidong sprekend, kleurig gewaad, met zijn Moorschen kneoht over de daken rijdt en hen alle goeds komt brengen. Bovendien, de figuur van Sinterklaas is een mengeling van de meest uiteenloo- pende historische en denkbeeldige perso nen, van uit den donkeren heldentijd, tot in de middeleeuwen, loopend van Wodan, den heidens chen dondergod (die op zijn vurig ros dooi de lucht reed en aldus den donder maakte), naar den bisschop van Myra die op 6 December 362 overleed (en een roem van liefdadigheid en zelf opoffering naliet) en verder nog naar een zeker weldadig bisschop in Spanje (en Frankrijk). Het is dus begrijpelijk, dat men t hans moeilijk meer aanstoot kan me- men aan dit door de eeuwen vervormde en tot een neutraal volksfeest geworden Sin terklaasfeest. Hel Sinterklaasfeest biedt de gelegen heid bij uitnemendheid, om de groots kunst van het geven te beoefenen. Dat is, het ge^en enkel en alleen om den begiftigde vreugde te bereiden, zonder eer voor zich zelf, zonder egoïstische bijgedachten. Het is he: vreugdevolle geven, voortkomende uit een gevoelen van vriietadelijkhe.d, zon der verwachting van tegenprestatie. En dat is het, wat juist aan dit simpele Sinter klaasfeest zoo'n warme gloed geeft, door de goede dankbare en vriendelijke ge voelens, die die daad van het geven weer bij den begiftigde wakker roept. Want zeide Sóphocleniet reeds, dat ,^r.ende- lijkheid de geboorte aan vriendelijkheid geeft"? Er wordt niet door alle wijsgee- ren de deugd van het gevein in stilte, zon der hoop op lof of eer, de zuivere piëteit volle daad dus, aks van de hoogste waarde beschouwd Dat dus een feest als dit van „Sint Nyclaes" zoo algemeen ge vierd wordt en zoo algemeen onder ons volk gewaardeerd wordt, is ©en verschijn sel, dat zelfs reden tot vreugde kan zijn. Want ligt daarin niet opgesloten, dat bij zoo 'alloos velen de behoefte en de wensch bestaat, om anderen vreugd" te bereiden, om anderen iets,te „geven"? Weken te vo ren worden daartoe .offers, kieiin en groot, gebracht, een milde, gevensbereide stem ming maakt zich woonplaats in vele har ten. Milde, goede vriendelijke gevoelens worden geboren en ontplooien zich, en al wat uit deze gevoelens voortkomt kan mits ze absoluut zuiver van motief zijn niet anders dan goed zijn. Velen ondervinden 'het hooge gevoel, dat bij den gever ontstaat, ais hij ziet, hoe groots blijdschap zijn gift bij den ander teweeg bracht. En ervaren iets van de waarheid, die in het oude gezegde besioiten ligt, dal het „zaliger te geven, dan te ontvangen is". Neen, „stoutigheden en afgodische abui zen" hebben met ons Sinterklaasfeest wei nig te maken. Al zullen er op den vijfden December nog wel heel wat „stoutighe den" gedebiteerd worden, in menig on deugend rijmpje. Of ja een enkele „stoutigheid" vindt misschien nog plaats. Door kortzichtige ouders, die hun kie.ne peuters een afgrijselijke angst bezorgen, door hen te dreigen met een boozen S:nt en een nog afschrikwekkender Piet Roet, die den ondeugenden peuter „mee naar Spanje, in den zak" zullen nemen. Ze meenen het niet zoo kwaad, deze oudiers. Maar ze weten niet, welk een foltering ze soms aan hun kinderen bezorgen, een angstfoltering voor de kleine, verschrikte zieltjes; en welk een onuitwischbare, don kere vlek ze op de vroegste jeugdherinne ringen van hun kleinen werpen. Sinter klaas is een goed, vriendelijk feest. Be derf dat voor de kinderen niet, met angst voorstellingen en, voor een kind, afschu welijke bedreigingen. Ge weet net, welk een schrik ge daarmee aan de kinderziel en uw eigen prestige berokkent. welke hu'shou lelijke arle'd errich'en, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90 ct, Tube 80 ct. PURül Vrijwillige Verkeers-Inspsctie. De Vrijwillige Verkeers-Lnspectie in Zeeland heeft de volgende verzoekschrif ten verzonden le, aan den Minis'er van Waterstaat om hem te wijzen op den ondrageiijken toes'tand op de verkeersweg Brabant Ze Jand in de Ca 'herspolder onder Woens- drecht, en hem te verzoeken hierin pro visoir, dan wel definitief zoo spoedig mogelijk verbetering te willen laten bren gen. 2e. aan de burgemeesters en wethou ders der gemeenten Nis se, S chore, Krui- ningen en Krabbcndijke, om hen te ver zoeken de zich op de hoofdverkeerswe gen, door die gemeenten, bevindende grint- kuilen te laten dempen, en voor zoover noodig de in voorraad te houden grint of bazait te laten bergen op daarvoor aan te leggen depots boven de slooten. Deze grinthoopen leveren voor eiken weg gebruiker des avonds groot gevaar op, daar zij op meerdere plaatsen een halve tot een meter op het rij vlak van den weg liggen. Vooral na de invoering van de lichtdemp verplichting is deze toestand nog zeer verscherpt. 3e. aan burgemeester en wethouders van Goes, met het verzoek in hunne ge meente een' parkeerterrein voor auto's an zin der wet aan te wijzen. V reemdelingen verkeer Men schrijft ons: Herhaaldelijk is in de laatste dagen, ook weder in den raad der gemeente Mid delburg, de vraag gesteld, of Vreemde lingenverkeer wat doet, om ter gelegen heid van de Olympiade in 1928 bezoekers naar deze streken te lokken. De vraag is het eerst opgeworpen in de vereeniging Handelsbelangen te Mid delburg. Haar bestuur stelde zich in ver binding met dat van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-verkeer te Middelburg; dit laatste riep de zusters- veneenigingen le VLissingen en te Goes op. De besprekingen gaven aanleiding tot het besluit om eene flinke actie te voeren tot bereiking van het voorgestelde doel. De vereenigingen te Middelburg, wier le den het meeste beLang hebben bij vreem- delingenbezoek stelden flinke geldelijke bij dragen beschikbaar; te Vlissingen ver wacht men geld te verkrijgen uit voorstel lingen door verschillende vereenigingen. In nfwachting van verdere reclame is reeds dadelijk gereedgemaakt een keurig bewerkte folder, waarin beknopt de merk waardigheden van Zuid-Beveland, Schou wen en Walcheren worden opgesomd en waarin aankondiging wordt gedaan van een driedaagschen toer, een deel van de genoemde eilanden en een uitstapje naar Brugge omvattende. Van dezen folder zijn exemplaren uit gereikt aan de vertegenwoordigers van talrijke reis bureaux uit ons land en uit den vreemde, die Woensdag 23 November j.l. in verband met de Olympische Spelen te 's Gravenhage vergaderdien met ver tegenwoordigers van spoorwegen en van de Alg. Vereeniging voor Vreemdelinglen- verkeer en anderen. De eerste stappen zijn dus gedaan. Er zal nu verder contact worden ge zocht met andere Vereenigingen in de aangewezen deelen van onze Provincie. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden is een subsidie gevraagd. Op deze wijze hoopt men door alge- meene medewerking te komen tot een re clame, welke niet alleen voor 1928 doel treffend zal kunnen zijn, maar ook, en niet het minst, ruimere bekendheid zal geven aan onze streken dus in de toe komst goede vruchten zal afwerpen. Provinciale Staten. Vergadering van Dinsdag 29 November des morgens te half twaalf. Aanwezig alle leden, bejhalve de heer Fruytier. De commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles vam Ufford open de de najaarszitting in naam der Koningin. Ingekomen waren de kon. besluiten tot goedkeuring van verschillende besluiten der zomerzitting, o.a. die tot vaststelling van de rekening over 1925 en van de begroo ting voor 1928. Mededeeling werd gedaan van den post voorkomende onder hoofdstuk 9 der uit gaven in de Prov. begrootingen voor 1926 en 1927, ter bestrijding van de behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen der begroeting; verder van de onderhandsche aanbestednngen en de presentielijsten van de vergaderingen van Ged. Staten. Aangenomen voor kennis geving. De mededeeling over de samenstelling 'er afdeeüngs- en algemeene verslagen werd op voorstel van den heer Adriaanse naar de afdeeüngen verwezen. Die inzake het onderhoud voor monu mentale gebouwen voor welker her=tel sub sidie uit de openbare kassen is verleend, werd voor kennisgeving aangenomen. Bij die inzake den uitslag van het rechtsgeding inzake de aanvaring tussdien eein hoogaaris van J. F. de Pauw te Bres- kens en het s.s. „Zeeland", wees de hesr de Pauw er op, dat men hier uriit kan lecren, dat niet te lichtvaardig tot een rechtsgeding moet worden besloten. Het stuk werd voor kennisgeving aange nomen. Dit geschiedde ook met de mede deeling van Ged. S'aten inzake vordering hulpbe'oon wegens door het s.s. „Noord- Beveland" verlejide hulp aan het klipper schip Watergeus 2". De medezleeiing cm zake tien s '.anti der werkzaamheden van tie P.Z.E.M. werd naar de afdeeüngen verwezen, overeen komstig het voorstel vam den voorzitter. Eveneens werd naar de afdeel iragen overgebracht het voorstel tot toekenning van eervol ontslag aan den heer H. J. G. Harlman ais griffier der Staten, en aanbieding van een voordracht tot benoe ming van diens opvolger. Eerst had echtec de heer Brandsma aan Ged. Staten die vraag gesteld of toen verleden jaar sollicitanten war.n opgeroe pen en de heer Hartman genegen bleek nog een jaar te blijven, of daarna aan die personen bericht is dat het niet ging om hun mindere bekwaamheid. En als diii toen niet gebeurd is, is het dan nu ge schiedt. Spr. vraagt dit omdat hij een naam onder de sollicitanten mist, j)ü& hij daar gaarne had opgezien. De voorzitter zeide toe de vragen aan Ged. S'aten te zullen, overbrengen. Bij het voorstel tot aanhouding van de aanvraag door de N.V. Stoomtram Wal cheren om subsidie was een nader adres van de betrokkene met mededeeling dat over 1927 een groot verlies valt te ver wachten. Op voorstel van den heer v. d. Beke Callenfels werd het verzoek naar de afdeeüngen verwezen voor 21 Dec., en hoopt men voor dien een voorstel van Ged. Staten tegemoet te kunnen zien. Aangehouden werden de verzoeken om vrijverklaring van den cal. polder Borssele en de mededeeÜngen inzake het plegen van overleg tusschen het Groene en het Wit-Gele Kruis. Bij het voorstel tot aanhouding van het adres van de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland om subsidie, be pleitten de heeren Reitiwgh en Wa-liliem spoedige behandeling, omdat kan worden gekomen tot aanstelling van een kinderarts en kan worden voldaan aan de voorwaar den gesteld voor rijkssubsidie. Besloten werd naar aanleiding daarvan, dat Ged. Staten zoo mogelijk voor 20 December een voorstel zullen doen en deze zaak op 21 Dec. in de afdeeüngen zal worden be handeld. In denzelfden gieest werd besloten ten opzichte van de verzoeken om verbetering van den stoombootdienst Hansweert-Wai- zoorden, waarvoor ook aanhouding was voorgesteld. Deze wijziging kwam op ver zoek van den heer Weileman. Aangehouden werd ten slotte nog het verzoek inzake verbetering van den steiger le Walzoorden. Ingekomen waren nog adressen van dien raad van Middelburg en van de Vereeni ging voor H. O. te Middelburg inzake subsidie voor Handelsonderwijs, een adres van ambtenaren ter Prov. Griffie inzake het voorstel tot vaststelling van een reglement betreffende den rechtstoestand van de ambtenaren, terwijl thans wordt voorgesteld een crediet te verleenen van f483.000 voor de eleetrificatie van de Noordgroep en daarvoor eenj 5 pet. lee ning aan te gaan. Hierna werden de afdeeüngen getrok ken, en werd besloten thans de voorstellen le behandelen, behalve die inzake de we genbelas ting wet, het amhtenarenregelement die betrekking hebbende op de P.Z.E.M. en de wijzigingen op 21 Dec. en in de openbare vergadering op 17 Januari, Na het trekken der afdeeüngen, vroeg de heer Wallien het woord en stelde na een inleiding de volgende vragen: 1. Zijn aan Ged. Staten de berichten in verschil lende Zeeuwsche bladen over de moei lijke bestuurbaarheid van de motorferry- boot, vooral bij eb, bij het bimnenloopen der haven van Bres kiens beleend?; 2. In- dien de boot inderdaad het onder 1 ge noemde euvel bezit, hebben Ged. Staten dan reeds afdoende maatregelen in voor bereiding om dit gebrek te ondervangen? Is bij de onder 2 bedoelde maatregelen ook begrepen een poging de havenmond van Bres kens verbreed te krijgen? Achten Ged. Staten afgezien van de bezwaren die de andere scheepvaart Op die haven van de motorferryboot reeds ondervindt deze verbetering niet een nadeel te zijn voor die andere schepen door onrustiger Ligplaats vooral bij storm. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten deze vragen schriftelijk of anders mondeling op 20 December zullen beant woorden. De heer Staverman vroeg niet meer te spreken van ferry doch van veerboot. Hierna werd de vergadering gesloten eui de volgende openbare vergadering be paald op Dinsdag 20 Dc. te 10 uur. 's Heer Abtskerke. In de Maandag middag j.l. gehouden vergadering van stem gerechtigden der Ned. Herv. Kerk wer den herkozen de notabelen M. de Witte en J. de Jonge. Als ouderling is herko zen de heer Lucas Korstanje. In de vacature van diaken werd gekozen de heer J. v. Oosten. Waarde. In de vergadering van het waterschap Waarde werd wegens het af treden van den heer J. J. Mol als dijk graaf een aanbeveling opgemaakt. No. 1 werd J. J. Mol, 2 M. H. J. West-' sirale, 3. P. Veirbrugge. In verband met de binn rnbormverhoo ging zal aan Ged. Sta'en goedkeuring worden gevraagd om hec bedrag, bcnoo- digd voor den aankoop van den benoo- digden grond tot ten hoogste f 15.000, van het Grootboek te mogen nemen. Ver der werd de begroeting dienst 1927'28 gewijzigd tot een bedrag van f5200, dit eveneens in verband met de binnen- bermverhooging. In hooger beroep. Door den officier van Justitie te Mid delburg en den Rijksadvocaat te Rotter dam is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 30 Sept. j.l., waarbij J. H„ 30 jaar, zonder be roep te Schone is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde verveer van een groo'.e hoeveelheid sigaretlenpapner over de Wester-Schelde, zonder dat dit te Ballh voor invoer was aangegeven. AthLetiek. Een Zeeuwsche Athletiekbond opgericht Naar aanleiding van etene lezing over Alhletiek door den heer Deenen, onder voorzitter van de Kon. Ned. Athletiek Unie in September j.l. te Middelburg gehouden, werd na afloop eene voorloo- pige commissie gevormd om te trachten te komen tot de oprichting van een Zeeuw sohen Athletielkbond Zaterdag j.l. werd met afgevaardigdtetn van aan te sluiten vereenigingen verga derd om tot definitieve oprichting over te gaan. Alle aanwezigen vereenigden zich met de definitieve oprichting van den Bond. Het aantal aangesloten vereenigingen is nog wei niet groot, maar verwacht mag worden, dat in de toekomst meerdere ver eenigingen zich zullen aansluiten. Het bestuur werd als volgt gekozen; voorzitter de heer K. de Vries, vice-voor zitter de heer Mr. J. Adriaanse, secretaris de heer J. v. d. Plas93, 2e secretaris de heer J. A. Bal, penningmeester de heer A. Everaars, commissarissen de hee- ren R. van Roo en J. Koers. Tot leden der technischs commissie werden benoemd de heeren K. de Vries, J. Koers en J. v. d. Piasse. Den 3en December zal reeds begonnen worden met de winter training in de zaal door het geven van lenigheids-oefeningen. OVERZICHT. Polen en Litauen. Tusschen Polen en Litauen is een he vige ruzie ontstaan over het bezit deir ha venstad Wilna en dit geschil heeft zich in den laatsten tijd, nu zoowel in Polen als in Litauen een dictatoriale regeering aan het bewind is, zeer toegespitst, zoo dat er thans, vooral door de zonderlinge interventie van Pilsoedski, een zeer groo- te spanning heersebt. Dat zou echter allemaal zoo erg niet zijn, als er nog niet wat grooter dingen achter zaten, n.l. de belangenstrijd tus schen Duitschland, Polen en Rusland in het Oosten. Duitschland en Polen willen geen van beide dat Polen in Li tauen al te vasten voet krijgt, Duitsch land niet, omdat zijn Oost-Pruisen dan heelemaal van Pooische invloeden omge ven is en Rusland niet omdat het dan al te groote macht van Polen aan de Oostzee vreest en daar, evenals Duitsch land, liever een niet al te krachtigen, maar nochtans onafhankelijken staat ziet Hoewel verder in geen enkel opzicht, ioopeo hier de belangen van Duitschland en Rusland parallel. Maar verder natuurlijk is het tussdhem deze twee lan den juist een concurrentiestrijd en er is dus een monsterverbond waartegen Po len, dat liefst alleen zijn eigen invloed en niet dien van Duitschland en Rus land, in Litauen ziet, tegen beide vijan dig staat. Als altijd heeft men voor deze slechte zaak een goed motief gevonden, n,l} handhaving van de onafhankelijkheid van het Litausche volk", welk motief door Rusland en Duitschland' broederlijk gedeeld wordt. Maar pas eens op wat men krijgt als misschien eens werkelijk de Pooische invloed uit Litauen ver dwijnt? Dan zal er van de onafhanke lijkheid van het Litausche volk heele maal geen sprake meer zijn. Thans is men aan alle kanten tegen eikander hevig aan het fulmineeren en in Polen en Litauen doet men dat boven dien nog onderling. In Litauen moet de crisis, haar hoogtepunt bereikt hebben. Maandag werden den geheeien dag con ferenties gehouden in het huis van pre sident Smetona, welke werden bijgewoond door de voornaamste ministers en mili tairen. Een aantal officieren begaf zich naar den president waar zij hun eisch herhaalden voor de vorming van een coa- iitie-regeering. Smetona gaf hun echter den raad zich niet met politieke kwesties te bemoeien en de minister van binmen- landscbe zaken, Musteikis, deeldie mede, dat de regeering geen verandering( in haar samenstelling in overweging zal ne men vóór de zitting van den Volkenbonds raad iin de volgende week. Daarna be gaven de officieren zich naar den premier Woidemaras, die hetzelfde ant woord gaf. Later zijn 20 officieren ge arresteerd, waaronder eenigen, die geen deel hadden uitgemaakt van de deputatie. Ondertusschen heeft Woidemaras het vol gende telegram gezonden aan Reuter's bu reau te Berlijn: „Er zijn overweldigen de bewijzen, dat zekere personen, die na de revolutiepoging te Tau roggen in September j.l. uit Litauen vluchtten, door de Pooische regeering worden gebruikt als aanstichters van een revolutionnaire beweging tegen de Litausche regpering. Ik ben bereid de normale betrekkingen met Polen te hervatten, als een bevre digende regeling met betrekking tot Wilna wordt bereikt, en als Polen blijk geeft van zijn bereidwilligheid om Litauens on afhankelijkheid te eerbiedigen". Maar tot nu toe blijft het conflict de hoogste be roering wekken en de Volkenbond zal zich binnen niet te langen tijd dan ook voor een bijzonder moeilijk probleem zien geplaatst. Het zal goed zijn als het Ge- neef sche instituut er in slaagt een op lossing aan de hand te doen. In de kerk gestorven. Toen Zondagavond in de Onze Lieve Vrouwekerk aan het Spaarne te Haarlem, het aanbiddingsfeest werd gevierd, waar bij pastoor J. F. C. Santfort van de R.-K. kerk in het Kleverpark de plechtig heden had verricht, zakte deze tegen, het einde onmiddellijk bij het altaar plotseling ineen. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Corruptie gasbedrijf. In een vergadering van B. en W. van Rotterdam is de magazijnmeester van het gasbedrijf, zekere V., wegens het aanne men van retourcommissies, ontslagen. V. was reeds geruimen tijd, terwijl zijn zaak in onderzoek was, met zieken verlof. Gebleken is, dat V. jaren achtereen bedragen van f2000,en meer van le veranciers 'heeft ontvangen. Het onderzoek tegen enkele lagere amb tenaren wordt voortgezet. De gevolgen van d r o n k e n s c h! a p In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur heeft de 20-jarige ty pograaf C. B., die te veel gedronken had in de Oude Ebbingestraat te Groningen ruzie gezocht met een daar passeerend gezelschap. Zonder dat daarvoor eenige aanleiding bestond trok hij zijn mes en zwaaide daarmede als een wildeman in het rond. Het gevolg was dat hij zich zelf daarmee in het rechterdijbeen stak, waardoor een slagader werd geraakt. Hij verloor dadelijk een groote hoeveelheid bloed en werd door voorbijgangers opge vangen. Per politiebranoard werd hij naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij tengevolge van het groote bloedver lies is overleden. Een moord Zondag heeft te Valihermond een moordaanslag plaats gehad, waaromtrent het volgende wordt gemeld Sedert eenigen tijd bestond hier een veete tusschen twee personen, genaamd P. en B., waarvan laatstgenoemde thans slachtoffer is geworden. De verslagene 'had eenigen tijd geleden tegen kennissen gezegd, als ik P. ont moet, zal ik hem den kop afsnijden. Toen nu eenige vrienden in een café P. over B.'s meisje hoorden snoeven, gingen zij onmiddellijk naar de woning van B. om het gehoorde te vertellen. B. ging nu met zijn twee vrienden naar bedoeld café om P. af te straffen. Deze was echter op de ontmoeting voorbereid en had eveneens twee vrienden bij zich. De beide partijen waren met messen ge wapend. B. liep dadelijk op P. toe, greep hem aan an sneed hem onmiddellijk den

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1