I I I I I GOESCHE COURANT I RÜSTENBOER I m N\ 142. Woensdag 30 November 1927 1118 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Inzending St. Nicolaas-prijsvraag. ProvincieDieuWs LINTVELT's BAZAR Stadsnieuws I I I I I I I ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f2, buiten Goe3 f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant g y en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke pegel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 ow voormiddag. Wij herinnelren onze lezers er aan, dat do inzending van de oplossingen van bovengiiioemden prijsvraag, moet geschie den vóór VRIJDAG 2 DECEMBER, des morgans 10 uur, aan het BUREAU TURFKADE. Uit elk gezin mag slechts één oplossing ingezonden worden. ADMINISTRATIE GOESCHE COURANT 's He_r AreidsV.erke. Maandagmiddag kwam de raad in voltallige vergadering bij een. Medegedeeld werd dat B. en W. hebben bepaald, dat de burgemeester, bij ongesteldheid of afwezigheid zal worden \ervangcn door den wethouder Ja: s. Nijsse en bij ongesteldheid of afwezigheid van dezen door den weihouder J. J. de Jager. Daarna stelt de voorzitter allereerst aan de orde de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1928. Bij het opnoemen van den post .presentiegeld van de leden van den raad", vindt de heer J. van dia Weeie de raming van dezen post op f72 wei wat laag en zou hij deze gaarne ge raamd zien op een bedrag, dat de raads leden in staat stelt om zonder finatnoieeje schade te lijden, de raadsvergaderingen bij te wonen. Ook de heer Vermue komt het voor dat de raming van het presentie geld op f72,te laag is en zag liever óf het presentiegeld afgeschaft óf het met een flink bedrag verhoogd. Met het bedrag waarop het thans is geraamd, kan hij zich niet vereenigen. De heer Sandee daarentegen gelooft niet dat de finan cieels schade, die het bezoeken van de raadsvergaderingen tengevolgje beeft, zoo groot is en zou eerder wenschen, dat het presentiegeld van de begïroot'ng wende afgevoerd, dan dat het werd verhoogd. De heer Schipper acht hot uit een finan cieel oogpunt voor den werkman een be zwaar zich ais raadslid te geven en is er voor, teneinde aan dat bezwaar zoo veel mogelijk Tegemoet te komen, dat aan de leden een behoorlijk presentiegeld als ver goeding voor loonderving worde uitge keerd. De heer v. d. Weeie stelt voor het presentiegeld te verhoogen van f 72, op f 144,welk voorstel, door den heer Schipper ondersteund, in stemming ge bracht met 8 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Tegen stemden de heeren J. Sandee, P. v. d. Dries, H. v. Gorsel, J. Nijsse, J. J. de Jager, W. S. de Vlieger, Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 20 FEUILLETON I DOOR ETHEL M. DELL. „Zoo, eindelijk wakker!" zeide hij. „En een heele boel beter ook. Neen, ik zou nog maar niet probeeren me te bewegen. Ik geloof niet, dat het u erg lukken zal. U bent er wonderbaarlijk goed afgeko men, my lady, wonderbaarlijk goed. Maar niettegenstaande dat, zult u toch een veer tien dagen of zoo hier moeten blijven. Een gekwetste rugge^raat is niet iets om mee te spotten". „Is dat alles?" vroeg Anne. Dadelijk werd hij omzichtiger. „Ik zeg niet, dat dat alles is. Doch in ieder geval zullen we geen gewaagde dingjan doen. Maar laat ik u mogen geluk wenschen, dat u in zulke goede handen gevalLeri bent". Hij keek over Anne's hoofd naar iemand, die aan den anderen kant van het bed zat; Anne keerde zich zachtjes om, om den persoon, die zij begreep, dat P. Oudkerk en D. W. Lindenbergh. Op voorstel van den heer Schipper wordt de post „onderhoud van torens" met f400,verminderd, daar het thans nog niet met zekerheid is vast te stellen, of het op dezen post geraamde bedrag voor 'herstelling van den toren te 's Heer Arendskerke in 1928 wel zal worden uit gegeven. Tegen het voorstel van den heer Schipper stemden de heeren Jacs. Nijsse en j. J. de Jager. Bij den post „onderhoud van de ha vein" vraagt den heer v. d. Weeie of het uit baggeren van die haven niet kan geschie den door werkloozen. De heer de Jager zegt dat daartegen wel eenig bezwaar bestaat, omdat voor de uitvoering van dit werk verschillende materialen benoodigd zijn, waarvan niet ieder is voorzien. Aan den post „jaarwedden van onder wijzers" gekomen, brengt de voorzitter in bespreking het verzoek van Mej. T. J. Harthoorn alhier om verhooging haren1 jaarwedde als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Nieuwdorp. B. en W. achten het tegenwoordige tractement van f300,voldoende en stel den mitsdien voor op het verzoek afwij zend te beschikken. Na eemige bespreking, waaruit blijkt, dat meerdere leden voor verhooging zijn, wordt op voorstel van den heer Schipper, ondersteund door den heer Lindenbergh, met 6 tegen 5 stemmen besloten de jaar wedde met f 50,te verhoogen en te brengen van f300,op f350,Tegen stemden de heeren J. Sandee, P. v. d. Dries, Jacs. Nijsse, J. J. de Jager en P. Oudkerk. Hierna wordt de begrooting in haar geheel in stemming gebracht en met alge meen* stemmen voorloopig vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft, in ont vang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f92.800,04 en met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 1546*58Vs- Ainu kooien in behandeling de begroo- tingen ran het burgerlijk armbestuur van 's Heer Arendskerke en voor het groot armbestuur van 's Heer Hendriks kinderen voor het dienstjaar 1928. Eerstgenoemde wordt vastgesteld in ontvang en uatg£ op f 34.704,48 en laatstgenoemde in ont vang en uitgaaf op f6929,10. Het suppletoir kohier van! de honden- belasting voor het jaar 1927 wordt vast gesteld op f 10, Naar aanleiding van een '6-tal inge komen verzoeken om ontheffing van beta ling van hondenbelasting voor het dienst jaar 1927 wordt met aigemeene stemmen besloten ontheffing te verkenen aan Jacs. Rijk tot een bedrag van f2,—, aan A. de Jager tot een bedrag van f4,aan M. Visser tot een bedrag van f4,aanj. Heijmsdijk tot een bedrag van f3,aan W. Heijligers tot een bedrag van f3, en aan J. M. Blankenburgh tot een be drag van f3, Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke werd herbe noemd de heer J. Smit Jz. en tot lid van het Groot Armbestuur van 's Heer Hen- drikskinderen de heer P. de Putter. Tot lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente werd herbenoemd de heer J. v. Houte, terwijl tot leden van die in deze gemeente bestaande commission tot wering van schoolverzuim werden benoemd te daar zijn moest, te zien. En toen zag zij voor het eerst de vrouw, die Lucas Er- rol's huis bestuurde. Zij had meer dan eens van haar ge hoord. De menschen glimlachten, o, niet onvriendelijk, wanneer zij den naam van Mrs. Errol noemden; een goed soort, beweerden zij, maar 'hoe goed, dat wist haar Bchepper alleen. Zij was grof in ieder opzicht. Het was het eemige woord, dat haar goed beschreef: grof van been derenstelsel, grof van gelaatstrekkengrol van lichaamsbouw, zoodat zij zelfs moei lijk adem haalde, wat haar echter vol strekt niet belette zich vlug te bewegen. Haar stem was diep als die van een man en klonk, wanneer zij lachte, nog dieper. Doch nu lachte zij niet. Op haar ge zicht was vriendelijke bezorgdheid te le zen. „God zegene het kind!" zeide zij. „Je kent me nog niet. Ik ben Mrs. Errol, beste meid, Mrs, Lucas Blenheim Errol. En als u iets noodig hebt, behoeft u maar te knikken, dan zal ik er, zoo goed als ik kan, voor zorgen." Zij sprak met een sterk Amerikaansch accent. Een echte Yankee was Mrs. Er rol en zij had geen enkele reden om dat feit te bemantelen. Zij wist, dat de men schen om haar lachten, doch daar bleef 's Heer Arendskerke de heeren J. v, Houte, L. v. Vessem, D. W. Linden bergh, C. Buij teler en D. v. d. MaaLe; te 's H eer Hendrikskinderen de heeren: F. J. W. Boogaard, J. Rouw, P. Oud- kerk, A. G. Verburg en M. Vermeule; en te Nieuwdorp da heeren: L. Mei se, H. Goedegebure, H. Steenblok, P. Blok en C. Vos. Voor den tijd van 3 jaren, werd we derom tot havenmeesteres aan den Zuid- Kraaijertpolder herbenoemd Mej. Wed. J. Kieboom. Tot af ge vaardigden ^ïaar de vergadering van aandeelhouders van do N.V. Water leiding Maatschappij „Zuid-Beveland" werden benoemd de heeren D. W. Lin denbergh en P. Oudkerk. Vervolgens werd besloten de termijn, waarvoor de gemeente is toegetreden tot het Werkloosheidsbesluit 1917 met één jaar te continueeren. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van den minister van bimwemlamdsche zaken en landbouw, werd besloten het reglement op de instellingen van weldadig heid in deze gemeente aan te vullen met de bepaling, dat tot uitbesteding van een arme miet zal worden overgegaan, voor dat door een geneeskundige schriftelijk is verklaard, dat hem na onderzoek van alle leden van het gezin, waaraan de uit besteding zal worden toevertrouwd is ge bleken, dat de gezondheidstoestand van geen hunner een gevaar oplevert voor hunne huisgenooten. Op een verzoek van de firma Rid- derhof van Dijk, te Zeist, om vergunning voor radio-distributie wordt met aigemeene stemmen besloten afwijzend te beschikken. Aan C. Louwerse en C. Rijk wordt eene tegemoetkoming toegekend in de kos ten bedoeld in art. 13 der Lager Onder wijswet 1920, van f25,per kind per jaar. Alsnu komt ter tafel een verzoek van het bestuur van den bond teigen het schen den door 'het vloeken van Gods Heiligen naam, om regelingen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruiken van Gods Heiligen Naam in het Openbaar is verboden. De voorzitter zegt, dat de meerderheid van het college van B. en W. voorstelt aan het verzoek van bovengenoemden bond te voldoen. Na eenige bespreking wordt met 8 tegen 3 stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Tegen het voorstel stemden de heeren van Gorsel, Schipper en Lindenbergh. Tenslotte komt in behandeling een voor stel van B. en W. tot verkoop van 43 boo- men, staande aan den toegangsweg naar het station 's Heer Arendskerke. Met aigemeene stemmen wordt besloten de be handeling van dit voorstel aan te houden tot later. Bij de rondvraag wijst de heer Linden bergh er op, dat in verband met de inwer kingtreding van de nieuwe motor- en rij- wielwet, het voetpad naar het Eindewege slechts aan één kant met f ietsen mag bereden worden, wat voor de fietsrijders een groot bezwaar oplevert en stelt voor dit voet pad, door het plaatsen van een bordje „Rijwielpad" als zoodanig te erkennen. De voorzitter zegt, dat dit een zaak is die tot de competentie van B. en W. behoort, doch aan deze zaak zijn volle aandacht te zullen wijden. De heer Schipper zegt, dat tengevolge van den aanleg van de waterleid ing naar zij onverschillig onder. Zij liet hen la chen. Zij glimlachte om zichzelf. „Heel vriendelijk van u", prevelde Anne. „Volstrekt niet", zeide Mrs. Errol op gewekt. „Ik (vind het erg prettig je hier te hebben, beste meid. En denk nu niet, dat je hier tot last bent, want ik doe niets liever dan voor een jong meisje zorgen. Dat is nou 'het grootste genot, dot de Heer mij geven kan". Anne glimlachte even en voelde een warmte in haar hart, die zij in tijden niet gekend had. Zij probeerde haar nieuwe vriendin een hand te geven, maar iedere beweging was haar zóó pijnlijk, dat ze gilde en de poging onmiddellijk opgfcf. Doch dadelijk daarop had' Mrs. Errol haar hand gegrepen en boog haar breed, maar wonderbaar zacht gezicht, dat slechts door enkele rimpels ontsierd werd, over Anne heen. „Daar, schatje, daar!" zeide de moe derlijke stem, ondanks haar grofheid toch zoo liefdevol. „Je bent nog stijf, maar dat spreekt vanzelf. Blijf mi maar stil liggen en laat alles aan mij over Inderdaad had zij besloten de geheele verpleging op zich te nemen, en toen de dokter weg was, begon zij Anne te laten zien, dat zij best in staat was de ver- nieuwe woning van A. Westveer in den Zandweg, een groot gat in de straat is ontstaan, dat spoedige herstelling be hoeft. De voorzitter zegt de waterlei ding te zullen aanzeggen zoo spoedigi mo gelijk voor de herstelling te zorgen. De heer v. d. Weeie wijst op een af sluiter van de waterleiding op Coudorpe, die even boven dsn grond uitkomt en ge vaar voor vallen van de voetgangers op levert. Verder vraagt de heer v. d. Weeie voor wiens rekening het onderhoud komt van den berm onderiangs don. West- Kraaijertschen dijk ter hoogte van Cou dorpe. De voorzitter zegt, dat in dezen niet de gemeente, maar particulieren on derhoudsplichtig zijn. De heer v. d. Dries zegt, dat de maat schappij van de Ned. Spoorwegen van plan is op den Nieuwen Kraaijertschem dijk een spoorwachthuisje te bouwen en vraagt of deze zich ook in dezen moet gedragen naar de bouwverordening en of zij ook rekening zal hebben te houden met de in de vorige vergadering vast gestelde rooilijn. De voorzitter zegt in loco een onderzoek te zullen instellen. De heer Sandee spreekt den .wensch uit, oat de vergaderingen ^van den raad voortaan met gebed zullen worden ge opend en met dankzegging gesloten. De voorzitter geeft den heer Sandee in overweging zich daartoe met een schrif telijk voorstel tot den raad te wenden. Ten slotte dankt de heer v. d. Weeie den voorzitter, dat hij ditmaal de raads vergadering in de middaguren heeft be legd en verzoekt ook in het vervolg de vergaderingen des namiddags te houden. De voorzitter zegt met den wensch van den heer v. d. Weeie zooveel moge lijk rekening te zullen houden. Z. L. M. (Vervolg). Bij de Vermogensbelasting, de Verde- digingsbelasting Ia en Ib en de Successie belasting. Aan Ged. Staten is geadviseerd dat geen vergunning gpgeven moet worden voor de afpaling van eendenkooien, daar de eenden in verschillende deelen der pro vincie zooals in Schouwen en op Wal cheren groote schade, vooral aan de erw ten aanrichten. Inzake verzekering tegen stormschade heeft onze maatschappij als haar meening uitgesproken, dat deze moet geschieden bij Molestrisico van Centraal Beheer, en dat het stichten van. een rijksfonds hier voor, uit opcenten van de personeele be lasting, geen aanbeveling verdient. Aan bet Koninklijk Nederlandsch Land bouw-comité is geschreven, dat bij in voering van een verplicht zevende leer jaar, de duur van het onderwijs aan de lagere landbouwscholen niet van vier op drie jaar moet worden teruggebracht. Aan de kringen is ingevolge een ver zoek van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-comité verzocht op te willen geven, welke plaatsen voor de stichting van een lagere landbouwschool in aan merking kunnen komen. Te Hulst zal door 'het boekhoudbureau der Z.L.M. een cursus in landbouwboek- aetwoordelijke taak, die zij op zich geno men 'had, te vervullen. Een beroepsver pleegster had niet beter voor haar kun nen zorgen. „Ik heb een groot gedeelte van mijn leven in ziekenkamers doorgebracht", var- telde zij Anne. „Eerst mijn man en toen die arme Lucas, mijn oudste zoon. Mam- Lucas wil niet hebben, dat ik hem meer verpleeg. Hij vindt 'het niet prettig, dat zijn moeder hem in zijn slechte oogenblik- ken ziet, en tusschembei.de heeft hij ver schrikkelijke pijnen. Als er dus niet zoo nu en dan eens een patiënt was, 2ooals u, dan zouden mijn verpleegtalenten lee- lijk achteruitgaan". Uit alles bleek zoo duidelijk, dat zij genoot van de taak, die zij zichzelf opge legd 'had, dat Anne haar slechts glimla chend bedanken kon. Zij was hulpeloos als een kind en zou-, zelfs als zij gewild had, de zorgen van haar gastvrouw niet hebben kunnen weigeren. Ook had zij nog te veel pijn, om dien eerstien dag van haar verblijf te Baronmead veel hotitie van haar omgeving te nemen. Den eersten tijd vroeg zij ook niet naar haar man, vermeed het zelfs zijn naam te noemen, doch langzamerhand begon zich een zenuwachtige angst van haar meester te maken, die, naarmate de urwn houden worden gegeven. De Werktuigencommissie der Z.L.M. is gemachtigd, om niettegenstaande de Bond van Aardappelhandelaren zijn me dewerking hiervoor niet verleent, zelfstan dig een onderzoek in te stellen naar de bruikbaarheid van de nasorleermachine. Besloten wordt f600 crediet te verlee- nfin voor de in 1928 in Zierikzee te houden tentoonstelling. De contributieregeling 1928 blijft als die in 1927. Het dagelijksch bestuur krijgt machtiging om voor 1928 te komen tot de goedkoopere uitgave van den almanak. Het jaarverslag zal er niet meer in worden opgenomen. Het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant zal voortaan beschikbaar gesteld worden voor leden van niet-aange- sloten Iandbouwvereemigingen a f2, en voor leden van de V. P. Z. of veilings- vereenigingen en tuinbouwvereenigingpn a f 1,50 als deze organisaties genegen zijn de uitgave van het blad te steunen. Aan den Ned. Bond van aardappel- bandelaren zal nogmaals verzocht worden om aan de voorstellen van het hoofdbe stuur tegemoet te komen. Deze voorstel len betreffen afschaffing van 1% kor ting en het gebruik van de 30 m.M. hor eventueel voor bepaalde soorten. De heer P. Lindenbergh voorzitter van de arbi trage-commissie lichtte het voorstel van het bestuur toe. Spr. ontraadde opzegging van de overeenkomst, welke door het be stuur wenschelijk geacht wordt als geen overeenstemming kan worden bereikt. Na een uitvoerige discussie wordt be sloten oin aan de aigemeene vergadering voor te stellen de overeenkomst op te zeggen als de arbitrage-commissie niet tot overeenstemming kan komen inzake de aardappelhor. De heer Kiompe deelt mede een tele fonisch onderhoud te hebben gehad met iemand op de Rotterdamsche markt over de aanwezigheid aldaar van Belgisch vee. Ook heden waren weer 50 Belgische koeien aangevoerd. Aan eenige leden uit Zeeuwsoh Vlaanderen is evenwel niets bekend van doorvoer door Zeeuwsch Vlaanderen. Aangenomen word t een voor stel aan de regeering te adviseeren geen uitgebreide maatregelen te nemen (ver boden strook) teneinde het Belgische vee te weren, doch om te verzoeken de be staande controle te verscherpen. Aan de orde komt vervolgens de be spreking van het rapport inzake de be strijding van de runder-tuberculose. De heer A. van Overbeek is het niet met de rapporteurs eens. Als men hier het Friesche systeem gaat invoeren, maakt men zich evenals in Friesland schuldig aan de poging om andere provincies met ziek vee vol te stoppen. Spr. licht zijn stand punt uitvoerig toe en wisselt oja. nog met den heer Siebenga van gedachten. Deze laat ste is de meening toegedaan dat men een systeem ter bestrijding van de tuberculose moet hebben dat belanghebbenden aanmoe digt. Het rapport wordt door het dag. bestuur aanvaard. De beer W. Kakebeeke vraagt of de regeering er niet toe gebracht kan wor den om den weg ZeelandNoord-Bra bant bij Woensdrecht spoedig te verbe teren. Men, wacht te lang om aan dezen schandelijken toestand een einde te maken. Jhr. van Vredenburch zegt dat het aanbeveling verdient deze zaak nog eens verliepen, steeds grooter werd. Toen hef echter scheen, dat ook Mrs. Errol uit eigen beweging niets wilde zeggen, ver mande zij zich en dwong zij zichzelf te spreken. „Is mijn man nog niet geweest?" vroeg zij. „Neen, lieveling". Mrs. Errol glim lachte haar vriendelijk toe, maar haar toon moedigde haar niet tot verder vra gen aan. Anne bleef een oogenblik stil liggen. Het was een moeilijke kwestie. „Heeft hij ook niet laten vragen?" vroeg zij ten slotte. „Ik dacht of heb ik het ge droomd? dat uw zoon me vertelde, dat hij zou komen". „Dat heeft hij ook gedaan", zeide Mrs. Errol. „U wilt er misschien met Nap over spreken?" Anne weifelde. Mrs. Errol was reeds bij de deur. Hier betrof het een ver antwoordelijkheid, die zij niet op zich durfde nemen. Doch Anne riep haar terug. „Neen, liever niet!" zeide zij met een flauwen blos op haar wangen. „Roep hem niet! Zooveel heeft het niet om het lijf!" I (Wordt vervolgd). I I I

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1