ONZE WEDSTRIJD RUITENBOER tijdens de Sint Nicolaas=weken. lil6 Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Daarvoor hebben wij weer EEN SPREEKWOORDEN WEDSTRIJD samengesteld, waaraan op de volgende wijze moet worden meegedaan N°. 110. Vrijdag 28 November iÜ27 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescbe Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, ellre regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Ook dit jaar zullen wij weer onze LEZERS EN ADVERTEERDERS LATEN SAMENWERKEN om de advertentiën voor de ST. NICOLAAS BIZONDER AANTREKKELIJK te maken. In alle advertentie», die voor de Simt Nicolaas drie maal zijn opgegeven» n.l. Vrijdag 25, Maandag 28 en Woensdag 50 November, plaatsen wij in den rech terbovenhoek een hoofdletter, b.v. A., B., C., D., enz. Elke serie A of B of C enz., vormt tezamen een spreekwoord, waarvan de beginletters van elk woord in de étalage der gelijkgeletterde annonces is gelegd. De volgorde der woorden wordt aangegeven in de advertentiën door Al, A2, enz. Nemen wij b.v. de spreuk: De kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt, dan ligt in de étalage van adverteerder Al een D, in de étalage A2 een K, in de étalage A3 een G. Het aantal advertenties met dezelfde hoofdletter, noodig om het spreekwoord te vormen, zal worden aangegeven. De letter A zou dan 10 woorden aan wijzen en dus ook in 10 advertentiën voorkomen. Men zoekt dus eerst het aangegeven aantal advertentiën met dezelfde lettier en in volgorde op en daarna kan men da voorletters der woorden in de étalage's van die winkels vinden om de spreek woorden samen te stellen. VOOR DEZEN WEDSTRIJD ZIJN VOOR DE GOEDE OPLOS SINGEN DE VOLGENDE PRIJZEN BESCHIKBAAR GESTELD: EEN EERSTE PRIJS VAN f 15, EEN TWEEDE PRIJS VAN f 10, EEN DERDE PRIJS VAN f 5,- Winnaar is degene, diie de meeste spreekwoorden goed heeft samengesteld. Het bedrag der prijzen moet worden besteed in een der winkels, die hieraan hebben meegedaan, waarvoor aan de winnaars een bon zal worden overhandigd, die aan de zaak waar gekocht wordt, in betaling kan worden gegeven. De bons zijn gesplitst in bedragen van f 5,De eerste en tweede prijs kan dus in meer dan één zaak besteed worden. De bons moeten worden gebruikt vóór 6 December 1927. Inzendingen moeten inkomen vóór Vrijdag 2 December 10 uur voonmiddags in de bus aan het bureau Turfkade 15, met opschrift: Inzending Prijsvraag". De uitslag wordt bekend gemaakt an het nummer dat diemzeifden dag uitkomt. Zoowel lezers uit Goes alis daarbuiten kunnen aan den wedstrijd deelnemen; al leen mag uit elk gezin maar één inzending geschieden. Medische Rubriek. Slakken als medic ij n De oude Grieken en de Romeinen ge bruikten als voedsel slakken, die zij op zilveren schalen opdienden bij hun gast malen. Plinius verhaalt, dat ongeveer 50 jaar voor Christus een Romeinsche rid der de eerste slakkentuinen oprichtte in Rome. Die slakken werden met zoeten wijn en tarwemeel vetgemest en moeten een zeer smakelijk gerecht zijn geweest, maar een goede maag kon niet meer ver orberen dan drie stuks, ais er twee eieren en een gerstekoek bij werden genuttigd. Dit bewijst, dat de gemeste slakken zeer vet en groot geweest moeten zijn. Niet alleen de lekkere smaak gaf den doorslag bij het eten van. slakken, maar ook en wellicht nog meer de omstandig heid, dat de mensch erdoor in staat werd gesteld, grooie hoeveelheden wijn te drin ken. Keizer Viteilius, die altijd dorstig 17 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. De omstanders keken elkaar in de stilte, welke op deze stoutmoedige woorden volg den, angstig aan. De vermetelheid van den butler was ongehoord. Geen van hen zou zoo tegen Sir Giles hebben durven optreden. Zenuwachtig stonden zij te wachten tot de fiolen van woede over den ouden man zouden uitgestort worden. De oude Dimsdale wachtte ook, doch staarde Sir Giles vastberaden aan. Als hij voor zichzelf angst mocht voelen, blij ken liet hij het in het minst niet. En even min gaf hij blijk opgelucht te zijn, toen de angstige spanning week en Sir Giles zich met een minachtend schouderophalen van hem afwendde. „Ga je gang dan maar! Het kan me niet schelen, wat je doet. En staan jullie me niet zoo aan te gapen, halve idioten! Ga aam je werk en haal den veearts. Het gekl groeit me niet op den rug, dat ik zoom duur paard maar zoo kam laten •crepeeren, Zeg Dimsdale, voor je iets was, hield daarom bijzonder van slakken die op zilveren roosters werden gebraden. Een Framsche natuurvorscher beeft op gravingen gedaan in de bouwvallen vam de badplaats viam keizer Nero, im de na bijheid vam Napels. Hij stiet daarbij op eem afvoerkanaal, dat met keukenafval was gevuld en waarin hij nüet minder dan 10.000 slakkenhuisjes vond. In de geneeskunde der Romeinen speel den de slakken eveneens een groote rol. Zij werden o.a. aangewend bij keelziekten. Het geloof aan de geneeskracht van slak ken bestond nog tot diep in de 19de eeujw bij een groot aantal artsen en tegenwoor dig is dat geloof bij het volk nog niet geheel verdwenen. In Beieren bijv. wrijft mien de wratten in met het slijm van de zwarte, naakte aardslak. Daarna moet men de slak op een meidoorn steken, dan zullen de wratten verdwijnen, zoodra de slak is verdord. Tegenwoordig weten de artsen beter, maar in t begin der vorige eeuw scbre- amders doet, breng je me eerst brandy en warm water op. mijn kamer. Versta je me?" Met die woorden stapte hij naar binnen, een atmospheer van verlichting en ver ontwaardiging achter zich latend. Doch al waren zijn woorden ongevoe lig, innerlijk voelde hij zich ai heel wei nig op zijn gemak, toen hij naar zijn ka mer ging. Hij liet zich op. den eersten den besten stoel neervallen en bleef d norsch voor zich uit zitten staren. Na tuurlijk was hij zedelijk verplicht zijn vrouw te gaan zoeken, maar zijn lichaam was er niet toe in staat. Zijn brein was als een smeulende oven, waarin angst en woede om den voorrang streden. Zijn le dematen waren als in looden boeien ge klonken. Hij hoorde een sitap in de gang, doch keek niet op. Besicheiidem werd er op de deur geklopt. Hij hoorde het, maar nam er geen notitie van. Zacht ging de deur dan open en de oude Dimsdale kwam binnen. „Er is nieuws, Sir Giles!" Sir Giles keek niet op, gaf evenmin antwoord, bleef strak in het niet staren. Dimsdale bleef naast hem staan. „Er is iemand met de auto van Baronme*d ge komen, Sir Giles", zeide hij, zeer duide lijk sprekend. „Mylady is van haar paard gevallen en daarheen vervoerd. Mr. Errol ven zij in Zuid-Europa bij borst- en longlijders nog een extract voor van ge kookte slakken en kreeften. En ook tegen tering werd het gebruik van slakken aan bevolen. Rauw opeten na bet ontbijt of het uitgeperste sap met melk drinken gold voor bijzonder heilzaam. Worden de slakken tegenwoordig niet meer als geneesmiddel voorgeschreven door de doktoren, als lekkernij worden ze in sommige landen nog genuttigd. In de landen langs den Donau bestaan nog soak- kenkweekerijen. Gedurende de groote Vas ten vervangen de slakken het vleesch. De „siakkenboeren" leveren jaarlijks groote hoeveelheden af naar Weenen. En ook Parijs krijgt zijn portie toegezonden uit de Donau-landen of uit Zwitserland. Voor ons gevoel zijn de slakken alles behalve smakelijk, maar de kenners te Weeoen en te Parijs, verzekeren, dat ze bijzonder lekker zijn, evenals de kikker boutjes, waarvan jaarlijks groote hoeveel heden uit Zeeland en Vlaanderen naar Parijs worden gezonden. Sport Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden wordein voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: B. V. V.—N. A. C. P. S. V.Roermond. Willem IIEindhoven. M. V. V.Wilhelmina. N. O. A. D.-L. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld*. ZeelandiaAlliance. ViissingenT. A. C. Roosendaal—D.O.S.K.O. BredaniaBreda DongenMiddelburg. vraagt of u met de auto. mee terug wik gaan, daar de toestand van Mylady zeer ernstig is". Hij hield op. Sir Giles zeide geen woord. „De knecht wacht, Sir Giles". Nog geen antwoord. Dimsdale wachtte even, boog zich dan eerbiedig voorover en legde zijn hand op den schouder van zijn meester. „Sir Giles!" Eindelijk richtte, naar het scheen miet de grootste moeite, Sir Giles zich even op. Even keek hij Dimsdale met zijn lodderige oogen aan. Dan: „Breng piu brandy en water, maar goed heet!" „Maar de knecht, Sir Giles!" „Wat?" Nog eens staarde hij voor zich uit, dan kreeg zijn woede de over hand. „Zeg hem, dat hij naar den duivel kan loopen!" donderde hij. „En breng, wanneer je dat gedaan hebt, breng dan brandy en water, maar goed heet!" Nauwelijks was Dimsdale weg, of hij viel in zijn vorige houding terug, norsch en nijdig voor zich uitstarend. Toen Dimsdale terug kwam, was hij op den stoel in slaap gesukkeld. HOOFDSTUK IX. De heer des huizes. „Zeg Lucas, kan ik binnenkomen? Nap Errol stond met een ongeduldigen Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: GoesW alcheren Middelburg IIS.I.N.O.T.O. Z ierikzeeTemeuzen HulstViissingen II. GOES-WALCHEREN. Wanneer a.s. Zondag liet weer mee werkt zal alhier op het terrein aan den Polderschen weg een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tusschen Goes I en Walche ren I (Middelburg), die ongetwijfeld een der belangrijkste ontmoetingen van de Zuidelijke 3e klasse A zal zijn. Walche ren dat tot dusver alle wedstrijden won en als een der sterkste clubs van die klasse gerekend mag worden, bezet op het oogembiik de tweede plaats op het ranglijstje, omdat Goes 9 punten uit wedstrijden en Walcheren 8 punten uit 4 wedstrijden behaalde, zoodat Goes 1 verliespumt heeft tegen Walcheren 0 ver- liespunben. Wanneer Goes alle zeilen bij zet en zich met élan in den strijd werpt, zal de Middelburgsche club wel van goede huize moeten komen, wil zij de overwinning behalen. Goes denkt om uw kans van. den dag en wint, anders daalt men van de bovenste plaats naar no. 3 van de ranglijst en Walcheren neemt uw plaats in, wat niet aangenaam voor het Goesche voetballend pubhek zal zijn. Wanneer de wedstrijd dóórgaat, zal het een aangename strijd om de eerste plaats zijn. ProVinciemeuWs Provinciale Staten. Door de vereeniging „Bijenteelt" te Schouwen en Duiveland, af deeling van den Nederlandschen Imkersbond en de afdeeiingen van de „Vereeniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland' op Noord- en Zuid-Beveland, Hulst, Oostburg, Walcheren en Zaamslag is ver zocht le wijzigen de bepalingen, dat het verboden is om op' of binnen 45 mebers van weg of voetpad korven met bijen te plaatsen en om op of binnen 100 meters van weg of voetpad die korven met de opening naar weg of voetpad gekeerd te plaatsen. Gehoord het advies van verschillende landbouw-organisaties en tu'nbouw-orga- nisaties en van den lioofd-imgenieur van den Prov. Waterstaat en den Rijksbijen- teeltecnsulent te Wageningen, st©H;m Gied. Staten voor die afstanden nader te bepalen op 10 en 50 meters, terwijl Ged. Staten ontheffing kunnen verieeimen voor wegen en voetpaden, gelegen builen de bebouwde kommen der gemeenten. Door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. worden bepalingen verzocht tegen de ver ontreiniging van wegen dioor stoffen, af komstig van de lading c.s. de wielen van voertuigen. Ged. Staten meenen, dat er voor een bepaling in Zeeland geen aam- aanleiding bestaat en trouwens zeer hin derlijk zou zijn. Alleen stellen zij een redactiewijziging voor van art. 70a waar bij het reeds verboden is mest, onkruid, „ruigte enz. enz. op- den weg te werpen, waarbij echter niet zijn begrepen ver ontreinigde stoffen, welke van de lading van een voertuig afvallen. Ten slotte stellen Ged. Staten voor, zoodanige wijziging aan te brengen, dat duidelijk uitkomt, dat landbouwwerktuigen niet vallen onder de verbodsbepaling van het berijden der wegen met twee of meer aan elkaar gekoppelde voertuigen. De wegenbelastingwet schrijft voor, dat het aan de Provincie toegewezen aandeel van de uitkeerang ten behoeve van He op die Prov. Wegenlij st voorkomende wegen verdeeld moet worden door Ged. Staten volgens bepaling van een door de Prov. vastgestelde verordening. In een ter vast stelling aangeboden verordening wordt be paald, dat zoo mogelijk voor 1 December Ged. Staten bepalen, welke van de bij ben ingekomen plannen tot aanleg of verbete ring van wegen voor uitvoering in aan- nerking komen. Jaarlijks wordt f70.000 beschikbaar gesteld uit de Prov. kas voor het verleenen van bijdragen voor aanleg of verbetering. Ten gevolge van de overneming van het veer VeereKamperland en de ver hooging van den veerdam, is het aantal reizigers niet onbelangrijk gestegen, en wel van 17.462 in 1925 tot 18.903 am 1926. Er wordt nu op bepaalde uren overgezet. Er is behoefte aan een be hoorlijke keerplaats op den zeedijksbimnien- bermweg en een toegang voor rij- en voertuigen op de veerdam. Ged. Staten stellen voor een en ander aan te leggen voor f26.000,Bij den steiger teKort- gene is in verband met de nieuwe motor veerboot het maken van een ducdalf noo dig, waarvan de kosten op f 4200,wor den geraamd. Evenals in 1922 achten Ged. Staten het gewenscht op een deel van den weg NeuzenAxel een nieuwe be strating te leggen, waarvan de kosten f 15.000,worden geraamd. Ter voltooi ing van den straatweg BuitenlustGroede wordt f20.500,aangevraagd. In ver band met het niet zeer dikwijls doorvaren van de booten van Tenneuzen naar Hans- trek op zijn gezicht aan de deur van de kamer van zijn broer; zijn hand had hij al aan den knop. „Kom binnen, oude jongen!" riep een vriendelijke stem terug. Met een ruwheid, die op agitatie scheien te wijzen, g'ng hij naar binnen. De ruime kamer was schitterend ver licht. In een makkelijken stoel bij 'het vuur lag de oudste Errol achterover, terwijl zijn oppasser, een gezette man met de trekken van een Amerikaansch- Indiaatisch halfbloed en vuurrood haar, de laatste hand aan zijn toillet legde. N ie t tegen staande hij zijn rijlaarzen nog aan had, hep Nap met zijn gewonen ge- ruisehloozem stap naar het vuur. „Vlug wat, Hudson," zeide hij, „Ik moet mijn broer alleen spreken." Hudson keek zenuwachtig naar hem en begon zich onhandig te haasten. „Neem er maar behoorlijk je tijd voor," zeide Lucas, „Nap, jongen, zou het niet beter zijn, als je je ging kleedeai?" Nap bleef voor bet vuur staan en trapte er met zijn voet in. „Ik eet vanmiddag niei mee," zeide hij. Lucas Errol ging er niet op in. Hij lag nog in» zijn stoel met zijn hoofd achter over en zijn oogen half dicht, een lij dende, aandoenlijke figuur met de schou ders van een gezonde, en de zwakke, ver schrompelde beenen van een verlamde, Zijn gelaatstrekken waren vriendelijk en zacht. Zonder de oogen, die diep in hun kassen lagen en de schrandere, snaak- sche uitdrukking van een oudere hadden, zou men hem niet meer dan zeventien jaar gegeven hebben. Hij lag onbeweeglijk, alsof hij gewend was uren lang in één houding te liggen. Hudson, zijn oppasser, zorgde voor hem met den deemoedigen eerbied van een slaaf. Nap begon zenuwachtig op en neer te loopen en moest al zijn geduld verza melen, om te wachten tot Hudson eindelijk weg zou gaan. „Nu kan je wel gaan, Tawny, zeide eindelijk de oude Errol. „Ik zal wel bel len, als ik je noodig heb. Nou, Boney, wat heb je op je hart. Maar ga eerst zitten als het je blieft". Er klonk geen ongeduld in zijn woor den, maar hij fronste toch even zijn wenk brauwen, toen hij ze uitsprak. Nap, die zich vlug omkeerde, zag het. „Voel je je niet zoo goed vandaag?" „Ga toch zitten", herhaalde zijn broer vriendelijk. „Hoe is het met Lady Carfax Blijkbaar met tegenzin ging Nap zitten. Het leek, alsof hij liever "bleef ijsberen. „Zij is nog steeds bewusteloos en zal liet waarschijnlijk blijven ook. De dokter ziet den toestand zeer ernstig in". „En is haar man gewaarschuwd?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1