RUITENBOEft Tla gwaJj&hmck r LUXE DOOS N\ 159. Woensdag 25 November £927 ill0 Jaargang, Buitenland Binnenland LINTVELTs BAZAR V. ROSSETS TABAK MILO en POORTERS TOEBACK Rechtszaken. W etenscbappen. ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- GOESCHE B COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant ||§tÉi|S|ggJ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 ut» voormiddag. OVERZICHT. Hot Belgische kabinet. Het Belgische kabinet beschouwt zich sedert Maandagmiddag demissionair. Al dus werd in een ministerraad besloten, na een exposé van de Broequeviile over den toestand en de reorganisatie van het leger in verband met kader, bewapening, vestingsysteem en den duuir van den dienst tijd. De minister van landsverdediging zed- de daarbij, dat het onmogelijk was, thans reeds het wetsontwerp betreffende de ver mindering van den diensttijd in te dienen en stele1» voor de subsidie van het ensemble van bet militair probleem toe te vertrou wen aan een speciale commissie uit poli tici en militaire technici bestaande. De socialistische ministers verklaarden zich niet met dit uitstel te kunnen ver eenigen. Daar men niet tot overeenstemming kon geraken, besloot de negeering het collectief ontslag aan den Koning aan te bieden. De socialistische ministers hebben on der drang van hun partijgenooten hun ontslag moeten uitlokken. Ook tusscben Baels, den minister van landbouw, en Jaspar zouden moeilijk heden gerezen zijn over het ontworpen kanaal, tusschem de Schelde en het ka naal GentTerneuzen. De afgetreden regeering blijft voorloo- pig de loopende zaken waarnamen. Jaspar die opdracht heeft gekregen het nieuwe kabinet te formeeren, zou reeds geslaagd zijn. De nieuwe regeering zou als volgt zijn samengesteld: Jaspar, eerste minister en koloniën, de Broequeviile, na tionale verdediging, Houtart, financiën, Baels, openbare werken en landbouw, ka tholieken; Hijmans, buitenlandsche zaken, Janson, justitie, Vauthier, kunsten en we tenschappen, Lippens, spoorwegen en ver keer, liberalen; Heyman, nijverheid en arbeid, democratisch katholiek. De porte feuille van bininenlandsche zaken zou eveneens aan een democratisch katholiek toegewezen worden. In memoriam Mr. H. C. Dres sélhuys. Volgens het „Vad." zal binnenkort uit voering worden gegeven aan het reeds lang gekoesterd plan om in Den Haag een monument op te richten ter eering van de nagedachtenis van wijlen Mr. H. C. Dresselhuys. Het monument, dat een Hoek Koningstraat - Magdalemastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 16 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. spoedig weer beter c/oor wettig beschermd tegen vervalscbingenl In Buisjes van40en 75ct.Proefbuisjes25ct blijvend gedenkteeken zal zijn voor het nageslacht, zal door een Nederlandsch kunstenaar worden vervaardigd. land geisoieert Doch er volgde geen antwoord. Het hoefgetrappel scheen te versnellen tot een onvasten draf, dat was alles. En na korten tijd hoorde hij het niet meer. Zij was dus nu in huis, had nu licht en confort en weer vloekte hij haar uit, dat zij, niettegenstaande de koude, den re gen en de duisternis, niet op hem gewacht had. Weer begonnen de grillige lichtjes voor zijn oogen te dansen, doch nu slechts hier en daar. Wanneer hij er strak naar keek, om te zien wat het eigenlijk was, ontsnapten zij hem. Ook voor die lichtjes stelde hij in zeker opzicht zijn vrouw ver antwoordelijk. Wat was haar bedoeling met hem zoo in dien steek 'te laten? Ho© durfde zij het huis, dat het zijne was, binnengaan, terwijl hij hier nog in het duister rondtastte? Hij geloofde, dat zij, als zij durfde, zijn eigen deur voor hem gesloten zou hóuden. Hij wist ze Ameland is geïsoleerd. Reeds vijf da gen is de verbinding verbroken en is geen post aangekomen. De winlerprovisae is nog niet ingeslagen zoo'dat men vreest dat er, indien het winterweer niet ver andert, spoedig gebrek aan verschillende artikelen zal komen. Getracht zal worden met een sleepboot aan het wesberstrand te komen, om ver schillende zeelieden en o.a. ook den dijk graaf, Th. M. Th. van Weideren ba ron Remgers, in de gelegenheid te stelle» Ameland te verlaten. De klompen-industrie. De minister van arbeid heeft aan de burgemeesters van onderscheidene platte landsgemeenten verzocht, hem een opgaaf te verstrakken van het aantal populieren in hun gemeente, alsmede den stand van den aanplant en de opruiming van die boomsoort. Dit verzoek houdt verband met een bij den minister ingekomen klacht over den uitvoer van popuÜerambout, waardoor de klompen-industrie zou worden bedreigd in haar bestaan. De onregelmatigheden te 's Hertogenbosch. Aan het te 's Hertogenbosch verschij nende ..Huisgezin" ontleenen wij: ,,Wij hebben een uitvoerig onderhoud gehad met iemand, die volkomen op de hoogte is met de zaak van de z.g. mili taire corrupties, die in ons garnizoen ge pleegd zouden zijn, en daarbij is ons ge bleken, dat van corrupties in den eigen lijken zin van het woord geen sprake is en dat de heele zaak, waarover in den laats ten tijd zoo druk geschreven en sproken is, valt terug le brengen tot en kele informeel© handelingen, in zooverre door betrokkenen, o.w. drie officieren in afwijking van de geldende militaire voor schriften gehandeld, hetwelk door hen evenwel is gedaan om de goederen in kwestie, welke in hun opdracht voor het leger vervaardigd zijn, op de voor het Rijk voordeeligste wijze te doen maken. Voor privé-doeleinden is voor hen echter niets gemaakt en hiermede vervalt elke beschuldiging van corruptie. De militaire schoenmaker v. O., die de zaak aan het rollen gebracht heeft, ge voelde zich ontstemd door het feit, dat hij naar zijne meening te veel gecontro leerd werd door den beheerder van de garnizoens-schoenmakerswerkplaa ts luite nant v. K. en vooral heeft hij dezen offi cier kwalijk genomen, dat een cloor hem (v. O.) gedaan verzoek om aanstelling van een tweede hulpkracht door den be heerder voornoemd is afgewezen, omdat naar de meening van luitenant v. K. de ker dat zij hem haatte, zooals hij haar haatte! Dan plotseling gebeurde er iets vreemds. Plotseling verrees, scherp ge sneden als een camee voor zijn koorts^ achtig-opgewonden fantasie, tegen de drui pende duisternis het gelaat van zijn vrouw. Bleek en rain als het gelaat van een hei lige scheen het voor hem als een ster. Er lag geen verwijt in haar oogen, geen minachting. Maar zij keken door hem heen, keken aan de andera zijde van hem, en zagen hem niet. Een koude rilling doorhuiverde hem, een onuitsprekelijke, naamlooze angst. De vloeken stierven weg op zijn lippen. Hij staarde en staarde. En terwijl hij staarde, verdween het visioen voor zijn oogen in het niet. Weer was hij alleen in de duisternis en den neerdranzenden regen, alleen met een zacht brabbelende stem, die van binnenn hem scheen te komen en toch ongetwijfeld de stem was van een duivel, die spottend lachte op de maat van het hoefgetrappel van zijn paard en hem zeide, dat hij k was, gek, gek, gek. Drie minuten later reed hij gewoon den stal binnen. Een groepje knechts sprongen verschrikt uiteen, toen zij hem zagen. Het geflik ker van het licht verblindde hem, maar arbeidsprestatie van v. O. (berekend door omzetting van zijn arbeidisbomnen in ar beidsuren) die aanstelling van een tweede hulpkracht niet wettigde. Van O. heeft daarin een motief gevonden op sÜinksche wijze enkele in 1923 en 1924 gepleegde feiten, door hem ais onregelmatigheden beschouwd, bekend te maken. Hij heeft zich daartoe gewend tot den intendant van de 3e divisie, de W., te Breda, waar hij ongeveer half April geweest is. De intendant heeft daarop alhier een voorloopig onderzoek doen instellen door kapitein F., toegevoegd aan den intendant der 3e divisie, en daar dit geen bevredi gende resultaten opleverde, heeft de W. persoonlijk een plaatselijk onderzoek inge steld. Dit onderzoek wees uit, dat v. O. de feiten in kwestie niet waar kon maken, wat voor intendant de W. aanleiding is geweest de zaak in handen te stellen van den regiments-commandant baren v. D alhier, die andermaal een onderzoek heeft ingesteld. De regiments-commandant heeft toen gemeend, op grond van getuigenver klaringen, v. O. te moeten straffen, ten eerste omdiat deze op slinksche wijze de feiten aanhangig heeft gesteld, n.l. dit niet volgens den hierarchischee weg had gedaan en ten tweede omdat deze zijn beschuldigingen niet kon waar maken. Van die beslissing door den regiments commandant genomen is v. O. in hooger beroep gegaan bij den commandant van de lichte brigade le 's Gravenhage, die na onderzoek de beslissing van baron v. D. gehandhaafd heeft. Toen heeft v. O. hiermede niet tevre den, de zaak aanhangig gemaakt bij het Hoog Militair Gerechtshof, waar ze begin September in behandeling is geweest. De uitslag hiervan was, dat de straf aan v. O. opgelegd, door het Hoog Militair Gerechtshof werd geannuleerd wegens ge brek aan overtuigend bewijs. Bij het Hoog Militair Gerachthof had v. O. vier punten naar voren gebracht: le. het maken van particulier werk door den zadelmaker B.; 2e. het maken van particulier werk door den kleermaker J.; 3e. het afgeven van rijksleer door ser geant C. voor het maken van oliebusjes- f oudralen 4e. het maken van foudralen voor ver- bandbussen. Doordat de zaak nu ook in laatste in stantie voor het Hoog Militair Gerechts hof was behandeld, was zij feitelijk afge daan. Van O. heeft hierna esn verzoek inge diend om overplaatsing naar Venlo, het welk door de bevoegde autoriteit is in gewilligd. De eene partij, als we het zoo noemen mogen, blijkbaar niet content, dat de zaak na de behandeling voor het Militair Gerechtshof feitelijk was af; daan, heeft gemeend haar opnieuw aan da orde te moeten stellen door publicatie in het „Volk" en zoo is deze opnieuw aan het rollen gebracht. De heele zaak is terug te brengen tot enkele informaliteiten, gelegen in de wijze waarop het leer is afgegeven en de fou- dralen zijn besteld (men zie de punten 3 en 4 hierboven genoemd). Dit is namelijk niet geschied langs den weg aangegeven door de militaire voorschriften. De op fcoeh meende hij te zien, dat zij hem vreemd aankeken. Hij slingerde den staljongen, die naar voren kwam, om zijn paard over te nemen, een vloek toe. „Wat staar je me zoo aan! Wat is er aan de hand?" De jongen mompelde iets onverstaan baars. Sir Giles sprong van zijn paard en keek nijdig rond. Zijn beenen waren stijf en hij stond er niet al te vast op. „Wat mankeeren jullie toch snauwde hij. „Jullie ziet er uit als een collectie doodshoofden. Hè, wat is dat?" Plotseling had hij iets opgemerkt, dat hij nog niet gezien had, iets, dat hem woe dend naar voren deed loopen. Want daar stond midden op het stalplein in elkaar gedoken op drie beenen de schimmel, die zijn vrouw bereden had. Kreupel en vuil, overdekt met modder en schuim, met een groote, gapende, bloedende wond aan den schouder, den kop neerhangend van uit putting, stond daar de schimmel. „Wat is dat?" vroeg Sir Giles weer. „Waar is myiady?" Een huivering scheen door de knechts te gaan. Een algemeen zwijgen volgde. Dan strompelde de oude Dimsdale, de butler, die op den drempel van den stal stond, naar voren en antwoordde: drachtgevers hebben ten deze verzuim ge pleegd, doch zij hebben dit gedaan met de intentie den voor het Rijk goedkoopsten weg te volgen. Ook de feilen onder de punten 1 en 2 genoemd, zijin onbewezen gebleven. Van corruptie as dus geen sprake Er is tenslotte alle aanleiding voor do veronderstelling dat persoonlijke veeten in deze onverkwikkelijke zaak een groote rol gespeeld hebben. ST. N I COLAAS-CADEAU INHOUD: f 1,70 en f 1,20 PER DOOS. Politierechter te Middelburg. Mishandeling. W. tl. G., 31 jaar, landbouwer te Goes; was op 1 November 1927 ter zake van mishandeling veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis, tegen welk vonnis hij in verzet was gekomen. Eischf 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f5 boete of 5 dagen hechtenis. Oneerlijk. C. G., 32 jaar, landbouwer te Hoede- kens kerke, was gedagvaard ter zake dat hij op 12 of 13 October j.l. 250 K.G, macadam, toebehoorende aan het Wa terschap Hoedekenskerke heeft weggeno men. Eisch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak f20 boete of 20 dagen hechtenis. De sprekende film op komst? In den aanvang van het volgend jaar zal, naar „De Courant" meldt, het Neder- landsche publiek kennis maken met de sprekende film. Het vraagstuk is thans volkomen opge lost door den ook in ons land bekenden Berlijnschen uitvinder Heinrich Küchemi- meisfcer. Zoowel bekend is, was het probleem theoretisch reeds eerder uitgewerkt en gerealiseerd, alleen bij de practijk stuitte men op schier onoverkomenlijke fabrica- ge-moeilij kheden Het Küchenmeistersche beginsel is zoo verbluffend eenvoudig, dat men zich ver wonderd afvraagt: hoe is het mogelijk, dat men op die gedachte niet eerder is ge komen. Op dezelfde filmstrook, die altijd gebruikt werd, wordt het geluid fotogra fisch vastgelegd. De transformatie van deze optische ragistreering, geschiedt in een klein en betrekkelijk zeer goedkoop technisch appendix, dat in weinige oogen „Het beest is alleen teruggekomen, Sir Giles." „Wat?" sprak zijn meester. De oude man keek hem met eerbiedige vastberadenheid aan. Nooit had iemand Dimsdale zenuwachtig gezien. „Zooals ik u zeide, S;r Giles", ant woordde hij met een zekere koppigbemd. „Het beest is alleen teruggekomen". „Net juist aan komen loopen", viel een stalknecht in. „We begonnen het al vreeand te vinden, dat myiady zoo lang uitbleef, toen hij in dezen toestand binnen kwam hinken. Het schijnt, dat myiady een ongeluk gehad heeft". Sir Giles keerde zich zóó driftig naar hem om, d.at hij maar direct een eind aan zijn veronderstellingen maiakte. En na zijn woede wat uitgevloekt te hebben, wendde hij zich weer tot Dimsdale. „Wat moeten we doen? Nadat we den eersten vos gedood hebben, heb ik haar niet meer gezien „En waar is dat ongeveer geweest, Sir Giles?" vroeg Dimsdale. ,Op weg naar Baronmead. Al uren .eden!" Dimsdale dacht na. „Zou het dan niet het beste zijn op Baronmead te laten in- formeeran?" „Waarachtig niet!" liep Sir Giles uit. Weer dacht Dimsdale na. „Reed my- blikken aan ieder film-projectie-toestel kan worden vastgeschroefd. En het fonetisch resultaat, is zoo schitterend, dat zelfs de geluidsreproduc tie van de modernste radio- of gramafoon- apparatuur met overtuigende cijfers ge slagen wordt. Er is een internationale handelsmaat schappij in wording, waaraan ook bekende Neder lands che industrieelen deel nemen, die zach voorstelt het apparaat in Februari 1928 over de geheele wereld tegelijker tijd in exploitatie te nemen. Onheil voorkomen. Toen een dezer dagen een arbeider woonachtig te Zaamslag zich in den avond naar huis begaf, bemerkte hij in het schijn sel van zijn brandende rijwicllantaam, dat op de tramlijn aan de Neuzenscbe straat weg een ijzeren hekje op de lijn lag. Hij nam het hekje op en verwijderde dit. Een oogenblik later kwam de stoomtram al daar voorbij, zoodat een zeer waarschijn lijk plaats gehad hebbend ongeluk kon worden voorkomen. De invloed van den locaal-spoorweg. Men schrijft uit Ellewoutsdijk aan de „M. Crt. De gemeenten in Zuid-Beve- land welke een haven bezitten, kunnen zoo zacht aan tie berekening voor 1927 gaan opmaken, welke financieel nadeelige gevolgen het aanleggen van de Zuid-Beve- landsche Spoorwegen, voor die gemeente heeft en hoe hopeloos hun budget in de war gestuurd wordt. Maar deze ongun stige resultaten waren te voorzien want het was voldoende bekend en men heeft er nimmer een geheim van gemaakt, dat juist de bedoeling voorzat, bij den aan leg van dc spoorlijnen de nabijheid van gemeenten met havens, zooveel mogelijk te vermijden, in het plan lag nooit goe deren en laodproducten naar de havens te vervoeren, maar wel ze er aan te onttrek- trekken. Doch voor kleine plaatsen die tot nog toe een druk havenverkeer had den, beteekent de spoorweg een strop en waarvoor dan nog 50 jaar lang een vnij belangrijk subsidie op te brengen is. In onze gemeente bedroeg de opbrengst der havenrechten over de verloopen 25 jaren gemiddeld f 4400 per jaar; het laag ste bedrag in 1902, was f 1600 het hoog ste in 1921 f 8600 en waar het gemeente lijk budget zich in de laatste jaren wel veel heeft aangepast ook aan de vrij be langrijke hoogene ontvangsten wegens havenrechten en die opbrengst, naar vrij nauwkeurige raming, zeker wel tot plm. f 2000, (een vermindering van plm. f 4000 per jaar) zal kunnen worden .teruggebracht, is dc vrees niet ongegrond, dat de belas ting, die in de beide laatste jaren toch al niet gering was, n.l. 4 pet. van het belas- baar inkomen in 1926 en 2V2 pet. in 1927 dermate zal moeten worden verhoogd, dat ze bezwaarlijk te dragen zal zijn, en daar tegenover staat maar geen enk-el lichtpunt. Waarlijk, de Zuid-Bevelandsche spoor lijn, waarvan het station Ellewoutsdijk, op ruim een half uur afstand van de dorps kom staat, heeft aan onze gemeente niet veel geluk gebracht, doch- het moet toch ook erkend, dat de landbouw er geen on- lady met iemand in het bijzonder?" vroeg hij dan. „Neen, dat geloof ik niet. Wacht eens even. Ik meen me nou te herinneren, dat ik haar heb zien praten met dien ploert van een Errol, diezelfde, die onlangs hier geweest is. Maar wanneer precies weet ik niet meer. In ieder geval" en zijn stem klonk nu luider „wil ik met die lui niets te maken hebben. Dat heb ik eenmaal gezegd, en daar blijf ik bij". Dimsdale bromde in zijn baard. „Het schijnt mij toch de eenige weg toe, Sir Giles. U kunt myiady toch niet misschien onder een heg laten sterven, zonder iets te doen, om haar te vinden". Hij sprak op zeer beslisten toon en keek daarbij zijn meester recht in zijn met bloed doorloopen oogen. „Dat kan maar nieit zoo, Sir Giles", drong hij aan. „Hoogstwaarschijnlijk zal die jonge Mr. Errol ons een aanwijzing kunnen geven. In zulk een ernstig geval mogen we niets onbeproefd laten. Ik zal het op mijn eigen verantwoordelijkheid doen, als u dat liever wilt, Sir Giles. Maar zenden moeten we iemand". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1