RUITEHBOER N°. 158. Maandag 21 November 1927 lil6 Jaargang. Buitenland Binnenland hv ahardt's Hoofdpijn en K i e s p ij n- tabletten Rechtszaken. Kamer - Overzicht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,2(J, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverteotiên worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Nieuws uit Polen. Polen ligt overhoop met Litauen, welk la.ats.le land dein Polen er van beschul digd, een onderdrukkinig sipoliiitiek le voeren o.a. in het op La.tanen veroverde Wilna en omgeving. Anderzijds beschuldigt Po len Litauen van het niet nakomen van zijn verdragsbepalingen. Uiit de kringen van maarschalk Pilscedskii ontving de „Chicago Tribune" de mededeeling, de Pooische dictator besloten heeft den eindeloos-lij kenden strijd tusschen beide staten nog dit jaar definitief uit de we reld te helpen. Pilsoedski stelt op dit oogenblik een plan samen, dat door de Pooische dele gatie aan den Volkenbond zal worden voorgelegd. De juiste inhoud er van is nog niet bekend gemaakt, maar onder steld wordt, dat Polen aan den Bond zal \erzoeken, een ultimatum tot de Litau- sche regeering te richten, ei scheurde, dat deze het verdrag met Polen zal nakomen of anders de gevolgen er van aan zich zelf zal hebben te wijten. Litauen heeft, volgens de Pooische op vatting, de raadgevingen van den Bond in den wind geslagen, het heeft de terug gave geëischt van het Wilna-district. Het sluiten van de Litausche grens langs Po len en de onophoudelijke schermutselin gen aan de grens, zijn voorts gebeurte nissen, welke een voortdurende bron van gevaar voor den vrede m het Noord- Oosten van Europa zijn. De Polen verwachten „pp de hulp van Letten en Esthen te kunnen rekenen, wel ke Baltische volken ook al niet vriend schappelijk gestemd zijn jegens de fas cistische dictatuur irn Litauen. Het bewind van Smetoea-Woidemaras lieerscht le Kowno met strenge hand. Veie der leidende politici zijn dientenge volge uit Litauen moeten vluchten. Een optreden van den Volkenbond tegen Li tauen zou een eind kunnen maken aan Smetona's heerschappij en te Kowno een vooruitstrevend bewind aan het roer bren gen, dat aanstonds de normale betrekkip- gen met Polen zou herstellen. Aan Pilsoedski is een hooge Fransche onderscheiding te beurt gevallen. De Fran sche maarschalk Franchet d'Esperey heeft hem de militaire medaille overhandigd, hetgeen met een bijzondere plechtigheid in het presidentspaleis plaats had. De meeste bladen zien in deze huldiging slechts een Fransch complimentje, andere meenen.dat het Pools ch-Fransche verdrag van 1921, dat door Locarno wat verzwakt was, door het bezoek van Franchet d Espe- rey weer wat opgepoetst is. Naar den oorlog. Engeland zal dit jaar niet drje, maar slechts één nieuwen kruiser bouwen, zoo heeft marine-minister Bridgemn dezer da gen in het Lagerhuis aangekondigd. Amerika heeft daarentegen geen vloot- beperkingspiamnen meer. In een Reuter- telegram wordt gezegd In het Witte Huis werd Vrijdagmiddag herhaald, (gelijk president Coolidge het reeds heeft laten uitkomen, dat n.l. de vloot vermoedelijk met eenige kruisers zou vermeerderd wcnd:n) dat ds mislukking van de conferentie te Genève geen iinvLoed zou uitoefenen op het schcepsbouw-pro- gram, dat Coolidge volgende maan] aan hst Congres zal voorleggen.. Men beweer', dat Coolidge den indruk van die confe rentie te Genève als iets negatiefs be schouwt, daar de Vereenigde S laten reeds hun scheepsprogram hadden vastgesteld, dat eventueeL gewijzigd kon worden, in dien een overeenkomst omtrent beperking der bewapening met Engeland en Japan bereikt zou worden. Omtrent het aan tal kruisers, in het program opgenomen, wordt geen aanduiding gegeven, maar Reu ter verneemt, dat de plannen voor krui sers reeds in een veel verdter stadium zijn dan die voor onderzeeërs, met het resul taat, dat de aanbouw van onderzeeërs vertraagd zal worden. Dit is een gevolg daarvan, dat de marine-autoriteiten nog be zig zijn proefnemingen te' doen op nieuwe theorieën inzake den bouw van onderzeeërs. 15 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Snuivend en bezweet kleuterde de schim mei de glibberige helling op. Hij was vol strekt niet ingenomen met de manier van doen van zijn berijdster. Op den top liet Anne hem stilstaan. Maar ofschoon Anne beneden zich nog hier en daar geschreeuw en lawaai hoorde, was de mist in de enkele minuten, die zij noodig had gehad om op den top te komen, zoo dik geworden, dat zij niets meer onderscheiden kon. Het paard was na de klauterpartij buiten adem ge raakt, waarom zij hem toch eenige oogen- biikken stil liet staan, om hein wat te laten uitrusten. Het lawaai stierf wieg; zij ver moedde, dat de vos zijn vervolgers naar het andere eind der bosschen meetrok. Zij huiverde in den kouden damp om haar heen. Een gevoel van eenzaamheid, dat haar bijna pijnlijk was, bekroop haar. Zij begon half berouw te krijgen, dat zij het jachtgezelschap verlaten had. Maar wacht! Was zij wel heelemaal alleen? Uit het om haar klevend, steeds dikker wordend gordijn van mist, dron gen geluiden tot haar door het geluid De oneerlijke kerkvoogd. Zooals wij reeds meedeelden, heeft de 37-jarige D. P. Szn., penningmeester van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn, een bedrag van ongeveer f20.000,verduisterd ten na- deele van de betrokken kerkvoogdij. De heer P. was een algemeen geacht bur ger. Met twee broeders dreef hij een haringhandel op België, waarbij in de laatste jaren ook nog het artikel kaak was gevoegd. Ze voeren met twee groote motorschuiten geregeld naar en van Bel gië. In den Iaatsten tijd gingen er wel eens geruchten, dat de firma minder got zaken deed, doch daaraan werd weiring geloof gehecht, tot er kort geleden sprak was van een faillietverklaring. De president-kerkvoogd stelde met de andere kerkvoogden een privé-onderzoeik in, waarbij bleek, .dat P. verschillende effecten bij de Nationale Bank en andere banken had verpand, terwijl ook het kas geld zoo goed als geheel verdwenen was. Waar P. niet in staat bleek, het geld, dat hij voor de effecten had ontvangen, aan te zuiveren, zag het college van kerk voogden zich genoodzaakt, aangifte bij de politie le doen. Toen deze huiszoeking deed, vond zij een berooide kas en oen aan tal effecten, tezamen een bedrag van circa f20.000 vertegenwoordigend, daaruit ver dwenen. P. zelf was volgens verklaring van zijn huisgenooten des morgens ver trokken, zonder te hebben medegedeeld, waarheen hij ging. Onmiddellijk werd de justitie er in gemengd, die zijn opsporing en eventueele arrestatie gelastte. Vrijdagmiddag is het een inspecteur van politie gelukt P. in een café te Rot- diam te arresteeren'. P. heeft reeds bekend. Hij had het geld voor eigen zaken gebruikt en gehoopt, dat het met zijn zaken beter zou gaan om dan van naar boven klauterende hoeven, van het zware hijgen van een paard, van een mannenstem, diie het daer beurtelings aan moedigde en uitvloekte. Haar hart begon plotseling luid te ha meren. Zij kende die stem. Ofschoon zij den bezitter ervan slechts driemaal ont moet had, kende zij die maar al te goed. Waarom had hij juist dezen weg gekozen, vroeg zij zichzelf. Hij scheen haar vandaag bepaald te willen achtervol gen. Zij voelde den drang in zich opkomen een andere richting in te slaan, voor hij bij haar was. Zij voelde volstrekt geen lust in een tweede tête-a-têfce. Zij gaf den schimmel een klap met haar zweep, die blijkbaar harder aankwam dan zij bedoeld had, want het paard schrok en steigerde. Op hetzelfde oogenblik barstte beneden hen een lawaai van geblaf en gegil los, dat was als het schreeuwen van honderden duivels. Het rees door de mist op als uit een onzichtbare put en bracht den schimmel heelemaal builen zichzelf. In een woesten tegenstand tegen zijn berijdster ging hij op zijn achterpoo- ten staan, klauwde wild met zijn voor- beenen iri de lucht, brak, toen hij met een sitriemenden slag over zijn oor weer op dien grond gebracht was., uit, en vloog den heuvel af, recht op dat pandemonium van menschen en honden in. Had het jachtgenot niet aantrekkelijks voor zijn meesteres, met hem was het heel anders, Stillen spoedig de hevigste pijnen. Beide in buisjes van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten de papieren weder terug te koopen. Voor de Ned. Herv. gemeente te Kat wijk aan den Rijn is het een ernstige slag, omdat aan haar geldmiddelen door ver bouwing ais anderszins zware eischen ge steld worden. Van het verduisterde zal vermoedelijk niet veel terecht komen, diaar P. juist failliet verklaard is. Een royaal heerschap. Amersfoort werd dezer dagen bezocht door iemand, die zich uitgaf in verschil lende kwaliteiten, zich daarbij telkens an ders noemende en kwistig met universi teitsgraden werkende, vertelt liet „U. D Bij een caféhouder deed hij zijn intrede als ingenieur, opzichter van Waterstaat, beiast met het maken van een grootsch werk op telefoongebied op de Appelmarkt aldaar. Dae caféhouder mocht assisteeren bij het aanstellen van een uitgebreid per soneel. Een expediteur kreeg opdracht, om een partij materiaal op electrisch gebied te vervoeren naar Barneveld, waaraan een zeer hoog loon verbonden was. Voor de J. P. Adolf stichting te Achter veld werden eenige rieten manden en een kinderwagen besteld. Voor de schooivereeniging te Scherpen- zeel kreeg een bakker een mooie bestelling voor St. Nicolaas, n.l. 23 K.G. suir kerbeestjes, 25 K.G. speculaas en een aantal St. Nicolaaspoppen van een half pond. Bij een radiohandelaar werd ©en toestel a f387 besteld, met als conditie, dat spe ciaal Huizen duidelijk gehoord kon worden. Toen hij tenslotte nogmaals bij een banketbakker de schoolvereeniging te Scherpenzeel wilde goed doen, verscheen de recherche en nam den man mee naar het politiebureau. Hier bleek, dat hij ook redes te Hoevelaken deze praktijken had uitgeoefend. Daar hij in het „Politieblad" gesigna leerd werd, is hij naar Utrecht overge bracht. P hlips bic In verband met het feit, dat de tien duizendste werknemer door de Philips' Fabrieken te Eindhoven werd aangenomen heeft de N.V. Vereenigde Bloembolleiir culturen, v.h. Gebr. de Graaff en S. A. van Konijnenburg Co., te Noordwijk, tienduizend tulpenbollen aan de Philips' Fabrieken aangeboden, die deze bloememr hulde dankbaar aanvaard hebben. De tulpen zullen gebruikt worden ter versiering van de zich om de fabrieken en laboratoria bevindende perken en gazons. Uitvinding. Den heer J. Geelhoed, oud-machinist, ondanks haar wilde hij zijn jachtlust bot vieren. Gedurende de eerste seconden van die krankzinnige vlucht trachtte Anmie nauwe lijks hem in te houden. Het gebeurde alles zoo onverwacht, dat zij er al haar aan dacht aan moest wijden om in het zadel te blijven. De race was verschrikkelijk. De voort ijlende hoeven schenen nauwelijks den grond aan te raken. Ais schaduwen vlo gen zij door den opkomenden mist, dae klam in haar gezicht sloeg, toen zij naar beneden schoten. Zij had een gevoel alsof zij in een ijskouden, bodemloozen afgrond stortte. En toen kwam als een dolk, die door iedere zenuw sneed, vrees, een onuitspre kelijke angst voor de diepte, die zij niet zien kon, waarin zij als een razende neer- geslingerd werd. Zij hing aan haar zadel, maar deed toch een wanhopige poging om het dier een andere richting uit te krijgen. Doch het was volkomen ver- geefsch. Geen vrouwenkracht zou in staalt geweest zijn dien woesten galop te stui ten. Wel week het iets ter zijde, doch dat was alles, dan galoppeerde het weer als een dolleman verder. En dan plotseling kwam het in een oogenblik van vreeselijken angst, die ver schrikkelijker was dan zij ooit vroeger gevoeld had zonk de grond plotseling weg onder de voortsnellende hoeven. TaL- rijke lichtjes dansten verward voor haar thans huisbewaarder bij prof. C. P. Holst te Kijkduin, is het gelukt door middel van de propeller van een vliegtuig el< trischen stroom op te wekken. Hij 'heeft daar toe een klein mo del vliegmachine ver vaardigd, waarmee hij zijn proeven neemt. Het bijzondere voordeel is, dat de vlieg machines nu geen dynamo's behoeven mee te nemen en daardoor minder bevrachting hebben, daar haar voorschreef thans den bemoedigden electrischen stroom opwekt. De uitvinder heeft op zijn vondst octrooi aangevraagd en veriaegen. Thans is hij in onderhandeling met de firma Philips be Eindhoven. Emigratie naar Canada. Het bestuur van den aartsdiooesanen r.-k. boeren- en tuindersbond heeft aan zijne afdeelingen medegedeeld dat een in Canada gevestigde geestelijke zach bereid heeft verklaard het a.s. voorjaar met een groep van ongeveer 40 r.-k. jonge boeren naar zijn land te trekken, teneinde daar een z.g. Nederlandsche kolonie te stichten. De prijs der te koo pen boerderijen met ongeveer 60 H.A, land en eenvoudige bedrijfsgebouwen bedraagt f 2500,a f 3000,zoodat de jonge boeren, die mede wenschien te gaan, over 3 a 4000 gulden moeten be schikken. Bij voldoende deelneming zal een r.-k. kerk worden gesticht, en een Nederlandsche pastoor worden benoemd. Rechtbank tê Middelburg. Gevaarlijk voor het verkeer. A. J. d. J., 33 jaar, landbouwer, wo nende te Nieuwdorp, was door den kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot eene geldboete van f 100 of 1 maand hechtenis, wegens het in gevaar brengen van het verkeer, als bestuurder van een automobiel te Middelburg, op 15 Juni 1927, op den hoek MarktLangeburg. De verdachte en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie waren in hooger be roep gekomen. Eisch: f25 boete of 25 d. hechtenis. De strijd tegen de spoorwegen. J. F. J., 47 jaar, koopman te Goes, was door den kantonrechter te Goes ver oordeeld tot eene geldboete van f5 of 5 dagen hechtenis, wegens het rijden met eene automobiel met een snelheid van meer dan 10 K.M. per uur, over den spoorweg-overweg bij wachtpost 48 te 's Heer Arendskerke. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: vernietiging vonnis van den kan tonrechter f25 boete of 25 d. hechtenis, Overtreding Hindèrwet. C. B., 44 jaar, slager te Goes, was door den kantonrechter te Goes veroor deeld tot eene geldboete van f 50 of 50 dagen hechtenis, wegens overtreding der Hinderwet, n.l. een varken slachten en branden te Goes op 29 Juni j.l. op eene andere plaats dan door Burgemeester en Wethouders van Goes aangewezen was. oogen in haar hersens klonk een luid gegons weg duizelde zij in de ruimte. HOOFDSTUK VIII. De terugrit. Vreese'lijk slecht gehumeurd reed Sir Giles dien middag in den doordringen den regen van de jacht naar huis. De tweede vos had hen mijlen ver weggelokt en nog hadden zij er niet in kunnen sla gen hem te dooden. Het dier was hen ontsnapt, profiteerend van den stortre gen, die zijn spoor had uitgewischt. Dus was Sir Giles, die verschillende malen troost gezocht had in een teug brandy uit de groote zilveren veldflesch, zonder web ke hij nooit uitreed, in een stemming, die allesbehalve tevreden was met de wereld in het algemeen en zijn eigen geluk ijn het bijzonder. De schemering was reeds lange inge vallen, toen hij eindelijk de poort van zijn landgoed binnenreed. Zelf te afgejakkerd, om zich nog in te spannen, had hij het opgegeven om zijn afgejakkerd paard aan te zetten. Doch toen hij voor zich uit in de oprijlaan hoefgetrappel hoorde, begon hij, in de veronderstelling dat zijn vrouw voor hem uitreed, luid te roepen. Als zij het was, dan kwam zij later terug dan haar gewoonte was. Er volgde geen ant woord, waarom hij niet verder riep. Waar om zou hij het per slot van rekening doen? Hij voelde waarachtig geen behoefte aan De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis, overigens bevestiging vonnis van den kantonrechter. C. B., ais voren, was door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot eene geldboete van f50 of 50 dagen hechtenis wegens bet slachten van een varken te Goes op 30 Juni j.I. op een andere plaats dan door B. en W. was aangegeven. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis, overigens bevestiging vonnis van den kantonrechter. C. B., als voren, was door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot eene geldboete van f25 of 25 dagen hechtenis wegens bet slachten van een varken, door bet met een mes in de keel te steken, zonder voorafgaande bedwelming. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging vonnis van den kan tonrechter. Het verkeerde aambeeld. G. H., 34 jaar, smid en rijwielhande laar te Kapelle, werd ten laste gelegd dat hij 5 October 1927 te Kapelle do. rijksveldwachter C. de Jonge met een ijzeren voorhamer in de hand heeft ge dreigd de hersens in te slaan, en met een houten hamer boven het hoofd van den veldwachter heeft gezwaaid, onder toevoe ging van de bedreiging van hem de her sens in te zullen slaan. Eisch: f50 boete of 50 d. hechtenis. Dronken. L. V„ 48 jaar, werkman te Goes, was door den kantonrechter te Goes ver oordeeld tot 3 weken hechtenis en plaat sing in een rijkswerkinrichting, wegens openbare dronkenschap. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: 3 weken hechtenis en 1 jaar Rijkswerkinrichting, voorwaardelijk proef tijd 3 jaar. TWEEDE KAMER. Vrijdag is de marine-begrooting aan genomen. Vervolgens beantwoordde mi nister Kan de daverse opmerkingen over de begrooting van bannenlandsche zaken. Hij deelde mede burgemeesters, die zti. te oud zijn voor hun werk, ongetwijfeld ontslag te zullen verleenen. Inzake de an nexaties werd opgemerkt dat hij deze steeds zal bevorderen. De minister ont kende evenwel in het wilde weg te an nexe eren. De subsidie aan de burger wachten werd met f150.000,vermin derd. Men praatte lang hierover, doch de minister hield voet bij stuk. De debatben over de burgerwachten, geregeld terugkee- rend, zullen we laten schieten. haar gezelschap. Die trotsche houding van haar, die hem vroeger aangetrokken had, kon hij in den Iaatsten tijd niet meer uitstaan. Er waren oogenblikken, dat hij zelfs vermoedde, dat zij met minachting op hem neerzag op hem, den heer van het majoraatsgoed, die haar alles, wat zij in de wereld bezat, gegeven had. Onder het rijden vloekte hij binnens monds als een ketter. De duisternis vóór hem was al beprikt met kleine roode ster retjes, die, waarheen hij ook keek, flik kerden en flonkerden als vuurvliegen. Hij wreef in zijn oogen, waarop zij verdwe nen, om een klein eindje verder weer óp te lichten. De regen had hem doornat ge maakt. Hij huiverde en tastte weer vloe kend naar zijn veldflesch. De vurige vonkjes verdwenen geheel, toen de alcohol zijn bloed verwarmde en zijn hersens weer even opleven deed. Hij slaakte een zucht van verlichting. Weer hoorde hij het hoefgekletter op eenigen afstand vóór zich. Maar het klonk onregelmatig, alsof het dier kreupel was. Zou het de schimmei kunnen zijn, vroeg hij zich af. En zoo ja, waarom had Anne dan 'niet geantwoord Zij moest hem toch gehoord hebben. Hij knarsetandde van woede. Het was net iets voor haar on- beschaamdheid om hem op die manier te negeeran. Hij verzamelde al zijn krach ten en brulde zoo luid als hij kon in de duisternis. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1