Grinnik-Pilletjes ProVincienieuWs Buitenland St. Nicolaas-Etalage Afdeeling Toilet-Artikelen. A. C. VAN DER REST Mama is voor de tweede maal ge trouwd. Haar echtvriend heeft O-beenen, Ze komt met haar man thuis en zegt „Elsie, geef je nieuwen papa esn hand „Maar, mama, hij is niet heelemaal nieuw meer." „Hoe zoo?" „Zijn beetnen zijn al verbogen." „Zou je ja zeggen, als ik je ten hu we lijk vroeg?" „Zou je mij ten huwelijk vragen als je wist, dat ik ja zei?" Ie Reiziger: „Heet u misschien Van Dijk, mijnheer?" 2e Reiziger: „Neen, mijnheer." Ie Reiziger: „O, dat spijt mij. Ais u Van Dijk heette, wist ik een aardigheid op uw naamd' Geleerde: „Dus de aarde bestaat al honderd duizend jaar." Boer: „Is u bij de schepping tegenwoor dig geweest?" Geleerde: „N.eeiQ, dat zeker niet, maar Boer: „Nou, hou je mond er dan over!" Hier zat hij, daar zij in de hoielwa- randa. Hij was vrij man, wat zij niet wist. Zij was weduwe, wat hij veronderstelde. Op eens komt het kleine jongetje van haar aanwaggelen. Hij: „Zoo kleine vent, hoe heet je!" Kleine vent: „Zoo en zoo. En bent u getrouwd Hij (met verbazing): „Neen". Kleine vent "(terug naar mama en dan luid vragend)„Wat moet ik hem nu nog meer vragen?" Op een school ondervroeg men de leer lingen over hygiëne. Aan den eersten jon gen werd gevraagd „Wat moet je doen om je tanden wit en gezond te houden?" „Borstelen", was het antwoord. „Wanneer moet men ze poetsen?" ,,'s Morgens, 's middags en 's avonds". „Waarmee poetst men tanden?" „Een tandenborstel!" „Zeer goed! maar heb je een tan denborstel?" „Neen, mijnheer". „Heeft je vader een tandenborstel?" „Neen, mijnheer". „En je moeder ook niet?" „Ook niet, mijnheer! „Maar hoe weet je dan iets van het gebruik van tandenborstels?" „We verkoopen ze thuis, mijnheer". Provinciale Staten. Wederom zijn eenige stukken voor de a.s. najaarsvergadering van de Staten van Zeeland in druk verschenen, die wij hier verkort laten volgen: Onderhoud m'onumentale gebouwen Naar aanleiding van de vragen van de heeren de Jonge bij de begrooting 1927 en Van der Wart bij de begrooting 1928 of voldoende zorg wordt besteed aan het onderhouden van met behulp van bijdra gen uit de openbare kassen gerestaureerde gebouwen, wijzen Ged. Staten er op, dat de besluiten tot het verleenen van bij dragen uit de Prov. fondsen geen voor schriften bevatten ter verzekering van de instandhouding der gerestaureerde gebou wen. Dit zou h.i. ook minder stroken met het karakter der Prov. bijdrage, die im mers slechts "bedoeld zijn als een bewijs van belangstelling, doch niet als een uit vloeisel van hetgeen meer eigenaardig als de taak der Provincie pleegt te worden beschouwd. Maar bij deze restauratie is vooral het algemeen Rijksbelang gemoeid en dient het rijk voorschriften te geven, ook omdat het in veel hoogere mate dan de Provincie door het uitoefenen van het bedoelde toezicht is uitgerust. Ged. Staten hebben daarom inlichtingen bij den minis ter van O., K. en W. gevraagd en deze heeft geantwoord, dat de verplichting tot behoorlijk onderhoud in de voorwaarden waarop rijkssubsidies worden verleend iis vastgelegd. Deze voorwaarden, die ter visie van de leden zijn gelegd, verzekeren het gewenschle volgens Ged. Staten in voldoende mate. Het toezicht op de na leving der bepalingen wordt uitgeoefend door de architectleden der afdeeling B der Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. Wijziging legesverordening. Overeenkomstig het verzoek van den minister van Waterstaat stellen Ged. Sta ten voor geen leges te heffen voor het afgeven van rijbewijzen ten behoeve van militaire bestuurders van dienstmotorrij tuigen, indien de aanvrage wordt gesteund door een officieele verklaring van den betrokken hoofd-officier. Tevens stellen Ged. Staten voor een geheele nieuwe ver ordening op de heffing van leges ter Prov. Griffie in te voeren, daar deze een en ander maal werd gewijzigd, en daardoor aan overzichtelijkheid heeft verloren, ter wijl zij bovendien ten aanzien van de ing oing en verantwoording der leges voor schriften bevat, waaraan onder de huidige omstandigheden niet meer kan worden voldaan. N aam s ver and c Overeenkomstig bet verzoek van het bestuur van den Calamiteuzen Annapol- der op Noord-Bevelaind, stellen Ged. Sta ten voor, dien polder weder den oorsprom- kelijken naam van „Jonkvrouw Annapol- der" te geven. Blijkens een door den Rijksarchivaris te Middelburg ingesteld onderzoek komt de polder, waarvan heit bedijkingscontract op 23 December 1727 te Middelburg werd verleden, in de eerste jaren na zijn ont staan voor als „Jonkvrouw Annapolder", „aizoo genaamd na Jonkvrouw Amina Agatha die Beaufort, dogter van de heer Mr. Hendrik de Beaufort. Ideere van Duijvendijke etc. etc.". In latere jaren schijnt de aanduiding „Jonkvrouw" ver vallen te zijn en wordt eenvoudigheidshalve gesproken van „Annapolder". Dienstlokalen Provinciale Stoombootdienst te Vlissingen. Krachtens besluit der Staten van 6 Juli 1888 werd ten behoeve van den Pro- vinicalen Stoombootdienst op de Wester- Scheide bij de aanlegplaats een gebouw gesticht voor kantoor met wachtkamer en bergplaats voor vrachtgoederen en mate rieel. Dit gebouw, waaraan intusschen ver anderingen hebben plaats gehad, voldoet niet meer aan de tegenwoordige behoefte. Bovendien zal dat gebouw op de tegen woordige plaats ten opzichte van den toe gangsweg naar de nieuwe aanlegplaatsen bezwaren opleveren. De tijd is volgens Ged. Staten gekomen, om over te gaan tot stichting van een nieuw gebouw op eene meer daarvoor geschikte plaats in de nabijheid van de aanlegplaatsen. Het ligt in de bedoeling het gebouw te doem bevatten, de noodige kantoren voor den directeur, de klerken met den walkapitein, den agent met de goederenklerken, een wachtkamer voor de passagiers en een goederenloods met afzonderlijke olieberg plaats, een en ander met W.C.'s, wasch- gelegienhedien, waterleiding, electrische lichtleidiing en centrale verwarming. De kosten van het gebouw worden globaal geschat op f25.000,Ged. Staten stel len voor tot den bouw van een en ander te besluiten. De rde re age nda De agenda bevat nog mededeeling van Ged. Staten over den stand der werkzaam heden der P.Z.E.M. Een voorstel tot toekenning van eervol ontslag aan den heer H. J. G. Hartman, als griffier der Sta ten, en aanbieding van eene voordracht tot benoeming van diens opvolger. Voorstellen tot aanhouding van een verzoek om vrijverklaring van den Calam. polder Borssele; van de mededeeling van Ged. Staten inzake het plegen van overleg tusschen „Het Groene Kruis" en het Wit-Gele Kruis" naar aanleiding van de aanvrage van diocesane Federatie „Het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Breda"; van het adres van de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland om een jaariijksche subsidie; en van de verzoe ken om verbetering van den stoomboot dienst HansweertWalzoorden. Ten slotte voorstellen' tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland; tot wijziging van het bijz. regle ment op het beheer van de uitwatering van de polders W.llem c.a. in Noord- Beveland; uitvoering van werken aan stei gers en wegen en voorts in verband met het motor- en rijwielreglement; lot ver leening van subsidie voor handelsonder wijs; afwijzing van het verzoek om sub sidie van het bestuur dier Centrale Ver- eeniging ter behartiging van de maatschap pelijke belangen van zenuw- en zielszie ken; vaststelling van een verordening krachtens art. 38 der wegenbelastingwet; idem van een reglement betreffende den rechtstoestand van de ambtenaren in dienst der Provincie; electrificatie van de Noord- groep; en wijzigingen in de begrooting(ein 1927 en 1928. Schriftelijke vragen. Door den heer S. Brand sm a is aan Ged. Staten gevraagd, of zij bereid zijn enkele inlichtingen te onderzoeken inzake het passagiersvervoer door de Stoomtram Walcheren op Zondagen, gedurende de tijdvakken 1 Oct. 19261 April 1927 en 1 April 19271 Oct. 1927. Volgens de antwoorden bedroeg het gemiddelde aantal passagiers op Zondag in de eerste Deriode 153 met f34,21 gemiddelde op brengst, in de tweede periode resp. 309 en f 81,49. Colijnsplaat. Ingelanden van den pol der Oud-Noord-Beveland vergaderdien Woensdag. Tegenwoordig of vertegen woordigd waren 45 ingelanden van de 47. In opdracht van een besluit der vorige vergadering, heeft het bestuur een plan overgelegd tot verbetering van den water afvoer onder Kats. De kosten van dit plan, waaronder begrepen aankoop van een strook grond over 2000 M. lengte, ter breedte van 2 M., werden door heft bestuur geraamd op f 12.000,welk be drag bij uitvoering van liet werk in slap pen tijd wel iets minder zou zijn. Na hierover gediscussieerd te hebben werd met 23 stemmen vóór en 22 tegen, op voorstel van den heer Bom in prin cipe, besloten de waterafvoer in den ge- hieelen polder te verbeteren. Daarna kwam het plan ter verbetering van den waterafvoer onder Kats in stem ming, hetwelk met 24 stemmen tegen 21 vóór, werd verworpen. Als bewijs van erkentelijkheid voor het samenstellen van het plan in korten tijd, werd den waterbouwkundig ambtenaar een gratificatie van f 40,toegekend. Ten overstaan van den Nolans J. K. C. Matthijs te Kortgene, werden Woensdag in het hotel „de Patrijs" al hier voor den polder Nieuw-Noord-Beve- land in het openbaar verpacht, diverse dijken, landerijen enz. De uitslag was als volgt In de gemeente Wissenkerke: Perceel 1inlaagdijken, weiland en riet veld, samen groot ongeveer 5.75.08 H.A. Pachter werd de heer W. C. van der Weeie alhier voor f400, Perceel 2: inlaagdijk, groot ongeveer 2.94.00 H.A aan dezelfde voor f 100, Perceel 3: bouwland en. dijksput, resp. groot 1.01.78 H.A. en 0.57.02 H.A. aan den heer Jobs. Geelhoed te Wissenkerke voor f 180, Perceel 4: bouwland en dijksput, groot ongeveer 2.05.26 H.A. aan Anth. Taze- laar alhier voor f 445, Perceel 5: bouwland, weiland en dijks- putten (0.93.50 H.A. bouwland en 0.39.85 H.A. weiland) aan Gebrs. van der Weele alhier voor f 150, Perceel 6: bouwland, groot ongeveer 0.90.09 H.A. en spekdammen, aan J. J. v. d. Weele Pz. alhier voor f 175, Perceel 7: bouwland, groot plm. 0.91.14 H.A. en rietveld aan D. Verburg Pz. alhier voor f 170, Perceel 8: dijksputten en rietveld aan P. H. Tazeiaar alhier voor f7, Perceel 9, 10 en 11: vischrecht bleven onverpacht. In de gemeente Colijnsplaat: Perceel 12het z.g. Schaarbosch, 0.34.50 H.A. weiland, aan D. v. d. Weele Cz. voor f 60, Driewegen. De collecte voor het te huis voor alleenstaande blinden te Wolf- heze, heeft opgebracht de som van f 49,45. K.ruiningen. Ten overstaan van Nota ris J. J. van Dijke te Kruoningen, werd op Woensdag j.l. in het „Wapen van Zeeland" ten verzoeke van de Erven Hoo- gerheide te Oostdijk verkocht: Ie. een huis met schuur en tuin, staande te Oosibdijk, groot 5 A. 25 c.A. voor f 800,Eige naresse werd Mej. Francina Hoogerheide Wed. van 't Leven te Krabbendijke. 2e. een perceel bouwland aldaar, groot 13 A. 20 c.A. voor f 610,Kooper werd de heer W. Beenakker te Oostdijk. Middelburg. In de Woensdagmidldag gehouden raadsvergadering was aan de orde een verzoek van den bond tegen, het gebruik van Gods naam en het vloeken, om een vloekverbod in te voeren. Reeds in 1923 en 1924 zijn dergelijke verzoe ken afgewezen en ook thans werd in dien geest besloten. Een verzoek van liet hoofdbestuur van den bond van politiepersoneel in Neder land om vacantiebijslag toe te kennen aan de agenten van politie werd z.h.s. van de hand gewezen. Na ampele discussie vereenigde de raad zich z. h. s. met het voorstel om aan den uitvoerder van rioleeringswerken een ver hooging van f4000 toe te kennen voor de onverwachte moeilijkheden, bij dit werk ondervonden door de aanwezigheid van loop- en drijfzand in den bodem. Antwoordende op de vragen van den heer Paul zeide de voorzitter, dat er wer kelijk op 17 October een partij van 1200 H.L. cokes verkocht is tegen f0,70 per H.L. franco schip, wat zuiver f0,65 be- teekent. Er was toen nog 2300 H.L. cokes over en op 14 November was dit 3000 H.L. en 300 H.L. parelcokes. B. en W. hopen en vertrouwen gedurende den win ter aan de aanvragen uit de stad te kunnen voldoen. De heer Paul zegt dat het verleden jaar toch spaak is geloopen, waarop de heer de Veer er op wijst dat dit gekomen as door de mijnwerkers stakers in Engeland en het stijgen der koienprijzen daardoor. De heer Ui. C. Ferweda werd defini tief benoemd tot klokkenist van den Ab dijtoren. Bij het voorstel inzake aanzuivering van het ongedekt exploitatieverlies van de algemeens woningbouwvereniging voor het complex Bagijnhof betoogde de heer Mes dat het voorgestelde maar een lap middel is en wilde hij het kapitaal aanspre ken voor dekking van het tekort. De heer Jeronimus meent, dat in plaats van een renteloos voorschot beter kan worden gewacht op het overschot van het onderhoudsfonds over dit en volgende jaren. De heer Paul bestrijdt dit en meent, dat B. en W. juist den goeden weg aan wijzen. DE WEDSTRIJD HOLLAN^DZW EDEN in het Stadion te Amsterdam, met een succes (10) gewonnen door de Oranje-ploeg. De toss. Na nadere uiteenzetting van den heer Onderdijk wordt het voorstel aangeno men met 3 stemmen tegen, die der'heeren Naezer, Jeronimus en Mes. Bij de rondvraag beoritiseerde dje heer Paul (s.d.) het, dat een ambtenaar bij de gemeente-bedrijven met den directeur van de electrische centrale te Vlissingen, die stroom levert aan Middelburg, naar Parijs is geweest. Hij vroeg waaruit de kosten betaald worden. Wethouder de Veer zeide, dat, doordat de reis met den auto van genoemden di recteur is geschied, dc gemeente onge veer f 40 te betalen had en dat de reis tien doel had, kennis te nemen van de nieuwste toestellen op de tentoonsteliling tie Parijs in verband met het bouwen van een nieuw schakelstation te Middelburg. Nisse. Woensdag werd a'hier door No taris Pilaar publiek verkocht een woon huis met schuur, wagenhuis, erf en tuin, in de gemeente Nisse, groot 6 aren 13 centiaren aan Cornells Pieter Schaalje al daar, voor f 1890, Yerseke. Dinsdag hield het Nutsdepar- tement zijn tweeden nutsavond in de goed bezette zaal Nolet met de voordraagster Mevr. M. C. Zwierzina uit Den Haag. Deze kweet zich uitnemend van haar taak. Hare duidelijke uitspraak en goéde dictie, kwamen voortreffelijk uit, vooral vóór de pauze in de fragmenten uit „Marijntje Gijzen's jeugd", door A, M. de Jong. Ook na de peuze waren er aardige mo menten in de humoristische voordrachten. Het publiek betoonde zijn dank voor het gebodene, ook voor de muziek van het Nuts-ensemble. De voorzitter, de heer K. R. Klaasesz, zegde in zijn slotwoord als derden nuts avond den 30 December toe met den declamator Elsacker, die ook in het vo rige seizoen alhier optrad. OVERZICHT. Eenheid. In den laatsten tijd wurdt in Duitsch land weer vrij veel actie gevoerd voor het tot stand brengen van den zooge- naamden „eenhei isstaat», de opheffing van de autonomie der bondsstaten en hun samenvoeging in éón bestuursverband Vooral van democratisch en socialistische ijde in Pruisen wordt die actie gesteund, maar eigenlijk is ze daarmee in de oogen van vele andere Duitschers al veroordeeld. Men weet, met hoeveel tact, volharding en wilskracht Bismarck jaren lang heeft moeten werken om het Duitsche keizerrijk e stichten. De oude koning van Pruisen was bij dit alles niet de gemakkelijkste figuur in Bismarck's spei bij voelde niet veel voor den titel van Duitsch keizer, die in zijn gedachten achter stond bij dien van koning van Pruisenhij duchtte bovendien moeilijkhedeu van de Zuid- luitsche staten. De „Mainlinie" tusschen den Noord-Duitschen bond en de Zuid. Duitsche staten was door de gebeurte nissen van 1870 voor zijn gevoel nog niet nitgewischt. En Bismarck heeft het ook niet kunnen vermijden, haar in stand te houden, door aan Beieren en W urtemberg, de bekende „reservaatrechten'' tóe te staan, welke duidelijk de zelfstandigheid van die staten binnen het Duitsche rijks verband demonstreerden. Na de ineen storting van de monarchie heeft de grond wet van Weimar in 1919 gepoogd, de Duitsche eenheidsgedachte over de Main linie te laten zegevieren en dat gelukte tot zekere hoogte de reservaat-rechte vervielen grootendeels Toch bleef er een zekere mate van antagonisme tusschen Noord en Zuid bestaan, dat zich weer verscherpte, toen de politieke tegenstel ling tusschen het reactionnaire Zuiden en het links georiënteerde Noorden ontstond. Na de verjaging van de Miinchensche radenregeering was Beieren zich in renc- tionnairen koers gaan bewegen en het doet dit nog steeds. Het zwarte Miiiichen staat instructief afkeerig tegenover alles wat uit het roode Berlijn komt en de gedachte van den eenheidsstaat komt uit de rijkshoofdstad. Maar nu heeft ze een propagandist gevo iden in den PruisDchen premier, den sociaal-democraat Braun. Dit feit alleen is eigenlijk al voldoende voor de Zuid Duitschers om de schrik om 't hart te krijgen ln 1866 hebben ze zich met wapengeweld, in 1870 met diploma tiek overleg tegen de Pruisische hegerno nie verzet en zij hebben geen zin om haar in 19i7, o( welk toekomstig jaartal ook, opgedrongen te krijgen. Want dat in een Duitschen eenheidsstaat, de talrijke en ac tieve Pruisen een overwicht zouden doen gelden, daarvan is men in Beieren over tuigd. Ondertusschen zijn de redenen, die Braun aanvoert vóór den eenheidsstaat, voor de Zuid-Duitschers redenen daartegen. Zich op Parker Gilbert's uitspraak beroe pend, dat het bestuur en de administratie in Duitschland te kostbaar zijn, daar ze in ieder land door een afzonderlijk appa raat worden gevoerd, in plaats van voor het geheele rijk door één apparaat, hee t Braun voor de instelling van zulk een apparaat gepleit Maar de Beieren en de andere Zuid Duitsche staten willen natuur lijk hun eigen administratie een zekeren wal tegen den Pruisischen invloed, niet missen. Onder deze omstandigheden mogen er nog zooveel nuchtere zakelijke redenen voor instelling van een eenheidsstaat pleiten politieke motieven houden haar tegen. Zoo zal het ook wel blijven voorloopig, misschien wel tot men haar door den oppersten nood gedwongen aan vaard, nl. wanneer het Duitsche rijk aan zijn tailooze regeeringen zoo ongeveer failliet is Rumoer. In het Engelsche Lagerhuis zette Mac Donald, de leider der arbeiderspartij, de bespreking in over den buitengewoon ern- stigen toestand in de mijnindustrie en verzocht om onmiddellijke maatregelen der regeering, ten einde de mijnen te reorganiseeren en een einde te maken aan de werkloosheid der mijnwerkers. Toen Dister, de minister van handel, opstond om te antwoorden, riepen de arbeiders-leden om Baldwin. Deze bleef kalm en onbewogen zitten met over el kaar geslagen armen. De kreten namen voortdurend in hevigheid toe. „Schande Een beleedigingDe hardste schreeu wer, Kirkwood, riep toen: „Dit is geen werk voor kwajongens 1» Duncan Gra ham riep: „De motie is er een van af keuring voor de regeering en niet voor het ministerie van handel De herrie werd zóó groot, dat de zitting een uur geschorst moest worden. Na de heropening der zitting gaf de voorzitter het woord aan Dister, doch Dister werd onthaald op nieuwe protesten der oppositie, die wilde dat Baldwin het woord zou voeren. De vertooning her haalde zieh nog eens, tot de voorzitter de zitting tot vandaag verdaagde. Na de schorsing bleven de leden van beide zijden tegenover elkaar zitten om elkaar scheld woorden toe te slingeren. Baldwin bleef enkele minuten op zijn plaats, waarna hij de zaal verliet onder gefluit van de arbeiderspartij. ADVERTENTIËN. ZIE SPECIALE UIT ONZE Ass Apotheker, Lange Kerkstraat 42, Tel. 168, GOES. Specialiteit in Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, enz.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2