N\ 136. Woensdag 16 November 1627 111° Jaargang Buitenland LINTVELT's BAZAR Binnenlaod A. C. VAN DER REST, ass. APOTHEKER Land en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Ml i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescbe Courant pijgpiSjjiiJ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke «gel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Briand over het vredeswerk. In een te Nantes gehouden rede beeft Briand over het vredeswerk gesproken-, waaraan hij zich geheel gewijd heeft. Ik heb gemeend, zeide hij, dat wij aan de wereld Frankrijk m-oestcn toornen zoo ais het werkelijk is, ni. beslist vreedzaam. Ik ben gelukkig in dien schoot van dien Volkenbond de samenwerking van goeden wil te vinden van de vertegenwoordigers van alle laihdën. Men zegge wat men wil over de do-o-r mij voorgestane politiek, maar zeker is, dat de vrede behouden werd en be-.eotagd. En ik ben er zeker van of, indien er geen organisme als de Volkenbond bestaan had, zekere gebeurje- nissien móet een tragischer! loop zonden genomen hebben en de volken wellicht opnieuw in bloedige botsingen zouden ge raakt zijn. Frankrijk, om trouw le blijven aan zijn ideaal en de toekomst te verkrijgen, waarop het recht heeft, beeft zich met beslistheid naar den vrede gewend en die volken uitgenoodigd om in geval van con filet scheïdsrechlelijke uitspraken te tref fen. Dit sluit echter niet uit, datj de noo- dige voorzorgen genomen worden voor het geval dat de hoop op vrede beschaamd zou worden. Ik ben een man, ging Briand voort, die al zijn voorzorgen heeft genomen. Indien men ai de verdragen nagaat, die onder de ingeving van de vredesgedachte werden gesloten, zal men zien, dat er stevige waarborgen in veiligheid zijn, dat nooit nauwkeuriger voorzorgen werden j nonnen dan sedert de twee of drie laatste jaren, waarin wij getracht hebben den vrede te versterken. Sprekende over de Fransch-Duitsche betrekkingen, wee-s Briand er op, dat bij, Franschman, het was die een volk dat gisteren nog zijn vijand was, had uitge noodigd in den Volkenbond te treden, en dat hij er zich tot nu toe niet over behoeft te schamen. Mannen als Luther en Stresemann, die de belangen van hun land verdedigen, handelden steeds met groote loyaliteit. Briand twijfelde er niet aan of zij zouden op dien weg voortgaan Het Fransche en het Duitsche volk hebben kwaliteiten en gebreken zooals alle volken. Maar het mag niet gebeuren, dat alle tien, of alle twintig, of alle vijftig jaar die volken tegenover elkaar worden geplaatst. Indien liet z-oo was. zou men aan de toekomst der volken moeten wanhopen. Sovjet-intriges. De Baltische stalen deen- tegenwoordig om beurten van zich spreken. Litauem ligt sedert jaren overhoop met Polen en Hock Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 13 FEUILLETON RUITEHBOER DOOR ETHEL M. DELL. Zij kreeg een kleur, keek een oogen- blik boos, maar dan kwamen er ondanks haar zélf, kuiltjes van een glimlach in haar wangen. Bertie, je bent een kwa jongen. Zeg het nog eens, a.ls je durft „Ik durf niet", zeide Bertie. „Neen, dat geloof ik niet. Maak je excuses". „Neen, nou niet! Niet in het publiek!" protesteerde hij. „Ik zal vanavond even aankomen en dan kan je me de biecht afnemen, voor ik naar bed ga". ^Dan ben ik niet thuis zeidb Dot met haar neus in die lucht. „Dat ben je wei. En in iedbr geval moet ik je toch opvangen, als ik maar lang genoeg wacht", zeide Bertie niet vroolijke zelfverzekerdheid. „Wat wil jij Zijn heele uitdrukking veranderde, toen hij zijn broer zag, die naast hem was ko- mien staan. Die ontmoeting scheen hem onaangenaam te stemmen. Doch het was blijkbaar volstrekt Nap s ieder gerucht nopens toenadering wordt door een bericht over nieuwe moeilijkhe den gevolgd. Letland alarmeerde onlangs de wereld met het handelsverdrag dat het met Rusland gesloten heeft Estland heeft z'n proces-Birk gehad, dat een heele voorraad sovjet-intriges aan het licht bracht en het heeft sedert dien van mi nister van buitenland sche zaken verwisseld. Dr. Akei, die deze functie waarnam, is vervangen door den gezant te Helsingfors, Heilat. Of dit een wijziging in Estland's koers op het gebied der buitenland sche politiek beteekent, zal nog moeten blijken. Weliswaar is Estland op zich zelf, even; min als de andere Baltische staten, ©er land van veel bete-ekenis, doch de gebeur tenissen in de Russische randstaten val len vaak in een grootier kader. Per slot van rekening vervullen die landen de rol van voorposten tegen het bolsjewisme. On der dr. Akel heeft Estland die rol goed vervuld, voornamelijk ten gemoege van Engeland. Nu Letland in zekeren zin uit geschakeld is, wordt het vervullen van die rol moeilijker en er wordt wel be weerd, dat Abel's ontslag samenhangt met zijn mislukte actie tegen, de onderteeke- ning van het Letsch-Russische verdrag. Daarbij is toen het proces-Birk gekomen. De publicaties die met de onderteekening van dezen gewezen gezant in de Russi sche pers verschenen zijn, waren zeer oompromitteerend voor Akei's buitcnland- sche politiek. De minister heeft hem dan ook, toen liet geval begon, een verrader genoemd. Nu beeft Birk wel tijdens het proces verklaard, dat de geheime Rus sische politie die stukken zelf had opge steld en dat men hem gedwongen had, ze te teekenen. Er zijn getuigen geweest die deze verklaringen bevestigd hebben, maar geheel opgehelderd is de zaak niet. Hel proces liet, bij alle omstandigheid waar mee het gevoerd werd', sommige punten in het duister. Dat het met Bark's vrij spraak moest eindigen-, verwonderde niet, maar de gang van zaken was onaangenaam voor den minister, die nu tot -op zekere hoogte gedésavoueerd werd. De voortzet ting van zijn politiek kan nu wel door z'n opvolger ter hand worden genomen en de zilveren koorden, die Estland met Engeland verbinden het heeft er aan zienlijke sommen geleend pleiten daar ook wel voor. Doch de houding van Let land heeft de omstandigheden eenigermate veranderd en men zal moeten afwachten, welke consequenties minister Hellat daar uit trekt. De onrust in Mexico. Naar uit de stad Mexico gemeld wordt is op den candidaat voor het presidenb- schap der republiek, -generaal Obregon, een aanslag gepleegd. Toen generaal Obre gon zich per auto, vergezeld van zijn echtgenoot©, naar een stierengevecht be gaf, werd hij achtervolgd door een auto mobiel, waarin drie mannen gezeten wa ren, van wie er twee bommen wierpen naar den auto van den generaal. Obregon en zijn echtgenoot© konden zich nog juist in veiligheid brengen voor de belsche ma chines ontploften. Hierna werd een opwin den-de jacht op de daders begonnen, die tenslotte gearresteerd konden worden. bedoeling niet aan de predikantsdochter voorgesteld1 te worden. „Wil je mijn paard even vasthouden?" vroeg hij. Bertie knikte van ja en sprong van zijn paard'. Lady Carfax kwam naar hen toe en hij ging haar tegemoet. Haar grijze oogen glimlachten hem een vriendelijk welkom toe. „Ik vroeg me juist af, of u- er zijn zoudL" Hij maakte een diepe buiging. „Het is een groote eer voor mij een oogetniblik in uw gedachten le zijn". „Zoo makkelijk vergeet ik mijn vrien den gelukkig niet", zeide- zij. „Ha, daar zie ik er nog een paar. Excuseer me even." Zij ging regelrecht naar Dot toe, gaf haar en haar broer een hand' en bleef en kele o-ogenblikken met haar staan praten. Nap bleef vlak achter haar staan en weldra keerde zij zich om, om hem in het gesprek te betrekken. „Heb je dé zen mijnheer Errol vroeger al ontmoet, Dot? Mr. Errol Miss Waring!" Dot boog weer timet een vuurroode kleur, maar het volgendb oogenblik ver loste een gelukkige ingeving haar van baar verlegenheid1. „Maar u kent, geloof ik, Bertie Er- rol niet, is het wel, Lady Carfax?" vroeg zij. „Mag ik hem even aan u voor stellen. Hij krijgt les van vadbr". „Wanneer hij niet op de vossen- of Do vaccinati e-k w e s t i e. Verschonen is het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling in de wettelijke bepa lingen betreffende de vaccinatie. De minister herinnert er in zijn itoe- iichting aan, dat in Juli j.L werd beslo ten, de verstrekking van derm,o-vaccine te slaken en neuro-vacc:ne te verstrek ken, waarmede in Spanje zeer gunstige resultaten werden bereikt. Di-t besluit was niet gegrond op gebleken of veronderstel de schadelijkheid van de dermo-vaccine, maar was alleen gegrond op het feit, dat -deze vaccine niet de neuro-vaccine wei bacterie-steriel is. De ervaring Left helaas geleerd, dat ook hiermede niets ten goede bereikt kan worden. In enkele gevallen van enting met de neuro-vaccine hebben zich eveneens aandoeningen in het centraal zenuwstelsel voorgedaan. Bij deze memorie is een door -den hoofd inspecteur van de volksgezondheid, dr. Ter burgh, samen-gestelde statistiek van de sinds 1924 te zijner kennis gebrachte ge vallen gevoegd. De regeering staat nu voor het tot dus ver in geen enkel opzicht opgehelderde ver schijnsel, dat in een zeker aantal gevallen na vaccinatie tegen de pokken ernstige ziekte verschijnselen optreden, die in en kele gevallen een doodelijk verloop heb ben gehad. Dat de vaccine zelf oorzaak van het optreden van de verschijnselen zou zijn, is niet gebleken. Het behoeft geen betoog, dat met alle kracht gezocht wordt naar de verklaring, die dan tevens de mo gelijkheid van bestrijding van het verschijn sel zal kunnen brengen. In afwachting daarvan, heeft de regeering zich ernstig afgevraagd, of zij de bestaande wettelijke bepalingen betreffende -het verbod van schoolbezoek door niet-gevaccinee-rden, on verzwakt mag handhaven. Die vraag heeft zij, naar het advies van den Gezondheids raad te hebben ingewonnen, ontkennend beantwoord. Daarom wordt voorgesteld, art. 17 van de wet voor den tijd van 3 jaar buiten werking te stellen. Mocht binnen dien tijd onverhoopt de wetenschap nog niet geslaagd zijn-, de raadselen op te los sen, dan kan die termijn verlengd worden. Aan den verantwoordelijken minister moe ten echter met betrekking tot de scholen zekere bevoegdheden wordien gegeven voor het geval, dat pokken worden waargeno men, o.m. de bevoegdheid, allen zoowel leerlingen als onderwijzend personeel, die niet of niet volgens de wettelijke bepalin gen gevaccineerd zijn, van scholen te we ren. Bovendien moet, zoo dra pokken op treden of gevaar voor overbrenging van elders bestaat, kunnen worden voorge schreven, dat er dagelijks gelegenheid voor kositelooze inenting en herinen-ting moet zijn. Ten einde de vaccinatie, die voor de be volking een heilzame werking heeft gehad, zooveel mogelijk tot de levensgewoonten van het volk in al zijn geledingen te doen blijven, zal door een geregelde samenwer king tusschen medici en inspectie de ken nis van de vaccinatie met alle kracht moe ten moeten bevorderd. op de snippen jacht is of koekjes bakt", zeide Bertie. „Een heele lieve jongen, La(dy Carfax. Hij kent bijna alles. Ik weet zeker, «dat u van hem zult houden". Dot protesteerde lachend. „Hij is niet aardig en niet knap, al verbeeldt hij het zich. Ik geloof niet, dlat bij iets van va der leert. Het grootste gedeelte van den tijd! studeeren ze natuurlijk historie". „Dat is in ieder geval onschuldig!" merkte Nap met een snauw op. „Ja, heel onschuldig", stemde Bertie, hem recht in- zijn oogen kijkend toe. „En heel interessant", zeide Lady Car fax, naar haar paard! gaande. Ralph wilde haar helpen, doch Nap duwde hem op zij. „Dat is mijn taak", teemde hij met iets in zijn oogen, dat den jongen Engelsohman dadelijk terug deed deinzen. „Ploert!" fluisterde Dot woest. En Bertie, die weer te paard gestegen was, Lachte tusschen zijn opeengeklemde tandien. Enkele minuten later reed de stoet weg. De geheele menigte stroomde plotseling weg; dé honden voorop, paarden, auto's, rijtuigen en dé gewone zwermen voetgan gers in bonte volgorde. De zon scheen door den nevel. Het was prachtig jachtweer, ofschoon het er naar uitzag, dat het wel op regen kon uiit- Herplaatsing wegens misstelling. TE GOES, Lange Kerkstraat 42, vindt U de meest uitgebreide zaak in Geneesmiddelen, Verband stoffen, Verplegings-artikelen, Bandages, Instrumenten, Chemicaliën, Bronwateren, Toilet-artikelen, enz. GENEESMIDDELEN: ook alle Verpakte, zooals Sainatogen, Sanguinose, Kalzan, Nujol, Levertraan, Nierpillein.enz. De echte Homoëo-patisdhe Geneesmiddelen van Dr. Schwabe. VERBANDSTOFFEN: Watten, Windsels, Pleisters, Taft, Gazen, periodieke Verbanden enz., Verbandtrommels. VERPLEGINGS-AR TIKELEN Koo-rtsthermometers, Glycerjnespuitcn, Urinalen, Ondersteken, Irrigatoren, Luchtkussens, Hospitaal linnen en verder alle artikelen en Instrumenten die daartoe beboeren! De bekende Putnklrol IerZiekenmeubelen en Kunstlede maten op bestelling! BANDAGES: Elastieken Kousen, Gordels, Buik- en Breukbanden, volgens maat, ook op Dokter's voorschrift! BRONWATEREN: Victoria, Frans Jozef, Karlsbader, Vichy, Apenta, Tassiilo, enz. enz. TOILET-ARjT IKELEN Tandpasta's, Tandenborstels, Zeepen, Sc heerartikelen, Poeders, Crèmes, Eau dé Cologne, ParfumsBoldoot, „4711", Coty, Houbygant, Yardley, Farina enz. Alle Geneesmiddelen Gewaarborgd! De andere artikelen Gegarandeerd! Medische Personenweegschaal en Baby-balansen! Lange Kerkstraat 42 GOES Telefoon 168. Trouwe koe. Een veehandelaar te Herwijnen had, naar de „Volkskr." meldt, een koe ge kocht op de markt te Gorinchem van een boer uit Scheiluinen. Hij bracht het beest in de weide en ging na een paar dagen eens kijken. Het -beest wias echter verdwenen, en bij onderzoek bleek, dat het beest naar de oude weide te Scheiluinen was terugge keerd, een afstand van ruim 3 uur. Daar bij moet de koe de Linge en de Keulsche vaart overgezwommen zijn, om zoodoende de oude wei-de weer te bereiken. De iepziektie. Er zijn in Culemborg bijzonder veel iepen geplant. Honderden en honderden forsche hoornen staan diaar, langs Plan tage en „dreven" en singels, kaarsrecht en regelmatig naast elkaar, lanen vor mend, gelijk men er weinige in ons land aantreft. Helaas, ook deze prachtige boomen- groepen zijn niet gespaard gebleven door de alom heerschende iepziekte. En zoo staat het gemeentebestuur van Culemborg voor de noodzakelijkheid, eenige van haar mooiste lanen te moeten laten omhakken. Wei is het grootste deel der hoornen gézond, maar men zou een zeer misvormd geheel overhouden, als alleen de zieke en doode boomen verwijderd en door jonge boomen vervangen zouden worden. Van daar, dat de gemeente er niet aan ontko men zal, de prachtige twee- en vierrijige lanen geheel te doen rooien. Een oplichfster. In een hotel te Deventer kwam Maan dag een keurig gekleede dame met groenen Sir Giles reed' met den jagermeester voorop. Hij scheen in een beter humeur dan gewoonlijk. De strakke uitdrukking was van zijn gezicht verdwenen. Zijn vrouw reed1 met Nap naast zich meer aan het eind van de stoet. Zijn broer was vlak achter hem; hij had een ontevreden trek op zijn gelaat, wat Nap op de een of andere occulte manier ge merkt bleek te hebben, want toen zij op een grasvlakte kwamen en de menigte zich wat verspreidde, keerde hij zich in zijn zadel om en zeide: „Rijd1 voorop, Bertie! Ik kan niet ve len, dat je vlak op mijn hielen zit". Bertie keek hem aan, alsof hij een scherp antwoord klaar had, doch hij hield het in. Met zijn lippen dicht op elkaar reed1 hij voorbij en ging voorop. Nap glimlachte. „Die jonge puppy is de beste van het Errol-nest", zeide hij. „Maar hij 'heeft geen slaag genoeg gjehad. Niet mijn schuld hoor, maar van mijn broer". „Een knappe jongen om te zien zei- dé Anne. Nap's glimlach werd sarcastisch. „Ze ker, een knappe jongen, Lady Carfax, maar knappe jongens worden niet altijd knappe mannen. Soms veranderen zij in onuitstaanbare kerels". Anne liet dit onderwerp met een in stinctmatig gevoel, dlat zij het op dal punt niet eens zoudlen blijken te zijn, los. „Een groot verschil tusschen u beidén mantel en bruinen hoed, die voor enkele dagen -pension vroeg voor een rustkuur, zooals zij beweerde. Zij liet het zich aan niets ontbreken, bestelde dubbele rumgroc, die voor een ouden zeerob wel sterk ge noeg zou zijn geweest, zat verder aan de kletstafel van het hotel te midden der be zoekers en sprak daar over allerlei on derwerpen van den dag. In de nachtlij st stond zij ingeschreven als te zijn L. Prins, 43 jaar, zonder be roep, afkomstig uit Den Haag. De dame maakte groote verteringen en verdween plotseling met haar bagage. Mevr. Prins liet alleen over in haar kanier een nagel- schuiertje, een doosje met tandpoeder, nummer van de „Haagsche Post" en van de „Weltspiegel". De politie is thans be zig deze dame te zoeken. De rekening is natuurlijk onbetaald. Loondorschers en de wegenbelasting. De minister van financiën heeft aan de centrale landbouw-organisaties (het Kon. Nederl. Landbouw-Comité, deR.K. Nederl. Boeren- en Tuinders bond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land) bericht, dat hij geen termen kan vinden om te bevorderen (gelijk deze or ganisaties gevraagd hadden), dat aan loom- dorschers onder bepaalde voorwaarden vrijstelling van wegenbelasting voor de door hen gehouden tractors wordt verleend', daar uit de geschiedenis van de Wegen- in leeftijd', niet?" vroeg zij. „Acht jaar", zeidb Nap. „Ik ben der tig, Lucas vijf jaar oudier. De meeste menscben zien mij voor den oudste aan." „Waarom?" vroeg zij verwonderd- Hij haalde zijn schouders op. „Zoo erg verwonderlijk is dat niet. Lucas heeft db laatste tien jaar op een plank gelegen en ik hij keek haar lachend' aan ik niet". „O!" zeidb Anne en vroeg niet verder. Voor het eerst dirong zich de vraag aan haar op, of zij er niet beter aan ge daan zou hebben dezen man wat meer op een afstand te houden. Hij had een invloed op haar, die haar bang maakte, zij moest het zich bekennen, of zij wilde of niet. Toch wist zij, terwijl zij eenigszins afgezondbrd van de anderen voortreden, zeer zeker, dat de beslissing van deze zaak niet in haar hand' lag. Van den be ginne af was zij niet vrij in haar keus geweest. Op dien avond van het Jachtbal was hij db poorten van haar eenzame citadel binnengedrongen, en ofschoon zij er vol strekt niet zeker van was, dat zij het prettig vond, dat hij1 er was, besefte zij ten volle, dat het nu te laat was om te trachten hem er nog uit te krijgen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1