een lang smal groen Bóekje Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. VERLOREN Geachte Burgers! heden naar omstandigheden redelijk te noemen. De marechaussee heefj P. gearresteerd. Hij zal ter beschikking' van de Jusfi ie worden gesteld. Uit den trein gesprongen Met den trein die Zaterdagmorgen om 11.15 uit Gorinchem vertrok, vver d, onder geleide van een politieman zekere G, de M. vervoerd, wiens aanhouding en voorbren ging door de Justitie te Dordrecht ver zocht was Ter hoogte van Sclieluinen, stond ge noemde De M. op en sprong, met liet hoofd voorover, uit het geopende portierraam van den snel rijdenden trein. Hoewel de veldwachter de kleeren van De M. nog greep, vermocht hij niet hem tegen te houden. Door middel van de nopfl rem werd de trein toen tot stilstand ge bracht. De M. werd bewusteloos, met bloe dend hoofd, naast de spoorbaan gevonden, en naar Giessen N'ieuwerkerk. ter behan deling vervoerd. Zijn verwondingen bleken eehter niet van ernstigen aard en des middags kon hij weder 'op transport maar Dordrecht ge steld worden. Examen-ko a>pta. Zaterdagmorgen zou een mijnheer uit Hilligersberg zijn examen Jöen tot het verkrijgen van een rijbewijs, hl et den examinator tufte hij langs den Scniedam- schen Singel te Rotterdam. Eensklaps kreeg hij opdracht, met den .wagen te keeren. De examinandus, wat zenuwach tig vanwege de wetenschap. Hat al zijn manipulaties nauwkeurig werden gade geslagen, wilde den motor uitschakelen, maar zette inplaats daarvan den wagen in de derde versnelling en als een pijl uit den boog schoot de auto vooruit, pardoes het kille, troebele singelwater in Terwijl het water met stralen uit dt kleeren droop, kropen de bibberende exa minator en examinandus uit de als een baksteen gezonken auto. Te examinator is in slijl gebleven hij liet .den examinandus voor het exa men stralen als een baksteen. Dijk doorgebroken. De boeibmkade van den „Anna Pau lowna»-polder waarlangs de polder „de Wieringer waard» zijn afgemalen water via de duikersluizen bij den „Oosthoek' op de Zuiderzee loost, is over een afstand van plm. 35 M. weggeschoven Enkele omwrnenden werden er in den avond opmerkzaam op gemaakt, doordat men strooming in de omringende slooten van den .Anna Paulowna,, waarnam, benevens het ruisehende geluid van bin nenstrooinend water, hetwelk spoedig bleek het gevolg te zijn van een afschuiving der boezemkade. Als gevolg hiervan is "dus, dat het uitgemalen"'water van den „Wieringer waard" thans in den „Anna Paulowna» loopt, inplaats van door de duikers bij laag water in zee geloosd te kunuen worden. Zoolang het ^It niet gedicht is, kan de Wieringerwaard* dus niet afmalen, en kanJ bij den Oosthoek niet gespuid worden Échter is men reeds druk bezig niet de voorbereidende bezigheden tot dichting van het gat.'Men heit een palen- rij in, tegen welke een houten beschoeiing zal worden aangebracht, vraarna de afge schoven grondmassa weer op haar plaati zal worden gebracht. Dit zal echter eerst kannen geschieden nadat het water van boezem en „Anna Paulowna' genivelleerd zullen zijn. Een s m o k k e 1 a a,r.s t r u c. De drankpolitie van dén staat Nieuw York is dezer dagen het slachtoffer ge worden van een nieuwen dranksmokkelaars truc. Enkele dagen geleden ontving de kustpoütie een .draadloos noodsein, mede deelende dat het stoomschip Metagama van de Canadian Pacific Line zich in nood bevond. In allerijl werden booten uitgezet naar de plek des onheils, .die echter, al daar aangekomen, geen spoor van een ramp konden ontdekken. Bij hun terug keer in Nieuw-York bleek trouwens, dat de Metagama geen enkel sein had gegeven Men meent dezecmystificatie te moeten toeschrijven aan een manoeuvre der drank smokkelaars, die op deze wijze de aan dacht der politie hebben weten af te lei den van de kust, waar zij' in dien tus- schentijd waarschijnlijk een flinke ladir.g alcohol aan land gezet hebben. Op baby passen. Een paar weken geleden heeft een En gelsch regeeringsdepartement een woor denboek van beroepen uitgegeven, een dik blauw boek van 1 p.st. Er kwamen de namen van een 30.000 verschillende em plooien iff voor. Maar nu kan het reeds achterlijk worden genoemd, want inmid' dels is het nieuwe beroep van „baby min. der», een persoon, die op een zuigeling past, waneer de ouders vermaak zoeken, opgekomen. Een nieuw beroep voor de veouw, en een beroep dat zeer nuttig is, griet op de duizenden dienstmaagd-looze huizen in de Londensche voorsteden Ouders, die behalve zuigelingen of kleine kinde ren ook verlangen hebben naar een avondje uit, kunnen in vele gevallen hun wonin gen niet 'verlaten, wanneer er een jong kindje is'. Een ondernemende vrouw is daarom het beroep van baby-waakster be gonnen. Zij komt in den avond, neemt het kind onder haar hoede en blijft op wacht tot'dé ouders térugkeeren. Deavon den van de „baby minder» zijn vele we ken vooruit besproken. De e"erste sneeuw. Nele Klauwaerdinne schrijft in hel Verloren Iloekskeu van Het Laatste Nieuws: Ik keek door 't,op,en raam, dat uitgeeft op den .tuin. Dat doe ik altoos vóór ik slapen ga de nacht buiten, donker zoo groot hij isde nacht binnen, met een kaarsvlam die scheef staat van de tocht; en ik tnsschen twee. nachteD in, beschut en ondqr dak Laten zij, iederen nacht, danken, zij die be-chut zijn. Ik kqftk door 't raam en peinsde el, 't regent niet meer, het nevelt. En ik stak mijn hoofd in den buiten schen nacht, en fflpl, riep ik, het nevelt niet, het sneeuwt Het sneeuwt 1 Ik zag plots geen nacht meer, maar een prentenboek, mijn eerste prentenboek uit verren tijd. Daarin was mijn liefste prentHet' sneeuwt Een „gekruld kind zit er aan 't raam, naast zijn moeder, en ziet buiten de sneeuw vallen. Ge weet, van die fluweeleu, dikke, goede, hartelijke sneeuw, gelijk onze houtgraveerders ze wisten te maken zacht alsof zij moest dienen voor de komst van het eeuwige sprookje. Het kind zei, 't stond er onder Het sneeuw! Ik voelde me, in den tijd van die prent, dat kind. En nu herhaal ik, op dezen St. Man tensnacht 'Het sneeuwt Ik ben dat kind gebleven Ik sta te kijken in den nacht en kan er niet van wég. Toen kwam een tipken van de maan door ïen winkelhaak in den hemel hel sneeuwde in den maneschijn. 'Hiermede was het spektakel romantisch kompleet. De tuin had een sneeuwwit gezicht. De zwarte parkmuur, een wollen bies. De boomen stonden paarsEet sneeuwde iri den maneschijn. Het was zoo stil, dat ik het eindeloos teer glijden hoorde van de vlakken door de lucht en over-elkander. In die muziek ben ik gaan slapen. Als het ochtend was, rookten de schoor steenen klassiek over de wilte wereld. De tuinier trok gebukt op witte klompen en verloste een krizant, die ging breken onder sneeuwvracht. Nog vielen vlokken maar zonder arristokratie, zonder stijl, zonder ziel, breed en platsneeuw voor arme jnenschen, met lekke schoenen. Een straatpiano kloeg toevallig ergens, ik weet niet waar. Een rukwind sloeg de vlokken in scheeven vallioek. 't Begon van het dak te druppen, en er kwamen diepe gaten in het sneeuwkleed. Toen viel de regen, en ijsbeerde bitsig. Laten zij danken, zij die beschut zijn De. witte wereld is gesmolten in den regenvalgelijk in de i val van den tijd, de jaren zijn verschimd, en het boek met de onvergetelijke prent Het sneeuwt 1 La at hem met rust. Er gaan steeds meer stemmen op om den Jfranschen onbekenden soldaat onder dentriomfboog te Parijs met rust te laten.. Elk gezelschap, elke vereeniging, elke. delegatie, die naar Parijs kómt, meent verplicht te zijn in het hezoek- program aan deze stad een huldebetooging aan den poilu inconnu te moeten op nemen. Dat zij zich voortaan deze moeite sparen. Léon Riotor, lid van den Parijsehen gemeenteraad, oud-strijder, heeft een vraag tot den prefect van politie gericht, „of deze niet liet lawaai van de manifes taties, die onder den triomfboog van het Sterrenplein het graf van den onbekenden soldaat bestoken, buitensporig vindt, dit graf, dat uit vaderlandsliefde en eerbied geboren is, en dat dagelijks geprofaneerd wordt door burleske eerbewijzen, welke alleen hun grond vinden in een onrein verlangen van publiciteitwaar men met name beurtelings de meest verschillende personages gezien heeft, wier enkele aan wezigheid de negatie zelf van het prin cipe van eerbied is, die dezen „heiligen steefl» in een kermistent veranderen». En de heer Riotor vraagt daarom den prefect dit schouwspel niet langer toe te staan. Kousen uit. Te New York hebben vijf boeven een stréek uitgehaald, die sterk aan een avon tuur van Tijl Uilenspiegel herinnert. Zij zijn Woensdagnacht het heiligdom van een Italiaansche club binnengedrongen, waar zij twintig leden, die aanwezig waren, in tótaal een achthonderd dollars afhandig maakten en hen daarna dwongen, hun kousen uit te trekken. De slachtoffers deden een beroep op het medelijden van de boeven door er op te wijzen, dat het buiten zoo koud was, doch zij bleven zoo hard als staal, zoodat de club-leden netjes hun schoenen moesten ontveteren en uit trekken en vervolgens hun kousen uittrek ken De bandieten plaatsten de kousen stuk voor stuk op een hoop in het midden van den vloer, en draaiden het heele zaakje ten slotte tot een machtigen Gordiaanschen knoop. De oolijke boeien poetsten daarop de plaat, met de vriendelijke waar schuwing „Past maar op, dat jelui geen kou vat". Toen een poosje later de ge waarschuwde politie ten tooneele verscheen vond zij twintig nijdige clubleden, pogend hnn kousen uit den Gordiaanschen knoop te ontwarren. Zooals men zich herinnert, heeft Tijl Uilenspiegel een soortgelijke aardigheid uitgehaald met de schoenen van een aan tal goedgeloovige lieden, die hem wilde zien ronddansen, maar hun schoenen in een ontwarbaren kluwen terug kregen. Vrouwen kleeding en wat ze kost. Men schrijft uit Londen aan het „Vad," De eenige industrie in Engeland en waarschijnlijk overal die na den oorlog met groote schreden is vooruit gegaan, is die, welke zich bezighoudt met vrouwekleeding in allerlei vorm. De. vrou wen dragen minder dan ooit. Maar haar garderobes zijn niettemin veel uitgebrei der en haar kleerenrekeningen zijn aan zienlijk hoooger. Officieele statistieken getuigen van den enormen groei van de kleedingindustrie in Engeland, van het groote aantal menschen, dat er zijn brood iu verdient en van de groeiende kapita len, die er in worden belegd. Zestien percent van de arbeidende bevolking van het land is in het kleeaingbedrijf. Meer dan 880.000 kleermakers maken dames costuums Er zijn bijna 800.000 naai sters en modisten of hoedenmaaksters Meer dan 40.000 personen werken in de bedrijven voor zijde en kunstzijde, ter wijl er biju 25.000 kantwerksters zijn. De Engelsche vrouwen verslijten, volgens de genoemde statistieken, jaarlijks een veertig millioen paar schoenen' vertegen woordigend een bedrag van 25.000 000 pd.st. De uitgaven aan zijde en andere japonstofl'en loopen in fabelachtige cij fers. Dehoedenrekeuinggaat de 14.000.000 pd.st. te boven. De afgeloopen vier jaren zijn er 2200 maatschappijen gevormd met een ge zamenlijk kapitaal van 22.000.000 pd.st. voor vervaardiging en dmzet van vrouwe kleeren. In 1924 werd er 3.000.000 pd.st in dit bedrijf gelegd, in 1927 tot nu toe 13.000.000. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, de mode der schaarsche bedekking heeft ten gevolge gehad, dat de productie van japonstof bijna vertienvoudigd is. De grootste toeneming vertoonen zijden goe deren. Voor den oorlog werd zijde alleen gedragen door welgestelde vrouwen. Nu draagt ook de fabrieksarbeidster zijde. Elke vrouw draagt zijden of kunstzijden kousen En zij heeft er veel meer noodig dan toen zij katoen of wol droeg. Elke vrouw, arm of rijk, heeft veel meer kleeren dan vroe ger. Een handig meisje kan in één avond een nieuwe zijden jurk maken. Daarom hebben alle vrouwen goed voorziene gar derobes. Zelfs aan eorsetten besteden de vrouwen van thans meer geld dan die van vroeger. De vervaardiging van japonnen en van eorsetten staat op hoogeren trap dan voorheen, Stijl en lijn is alles. En de vrouw van thans heeft geleerd met een paar el zijde een sierlijke avondjurk te maken. Zij heeft er een half dozijn iu een seizoen. Prinses Josephine's doop- j;urk. De doop van het Belgische prinsesje Charlotte, koning Albert's eerste klein kind, is een feestelijke plechtigheid van beteekenis geworden. Krachtens privilege, door de R. Kath. kerk aan de vorstelijke personen toegestaan, mocht de ceremonie plaats hebben in een vertrek de Mar meren Zaal van bet koninklijk paleis te Brussel. Het aardige zaaltje was met granaatroode kleeden behangen, en na tuurlijk was er een altaar opgericht. De grootouders van weerszijden waren, met de ouders present, en verder zooals men weet verschillende buitenlandsche prinsen en Belgische hoogwaardighe dsbekleeders Peter en meter waren prins Karei van België en de groothertogin van Luxem burg, terwij kardinaal van Roey, de aarts bisschop van Mechelen, de plechtigheid leidde. De kleine prinses droeg voor deze eer ste officieele gelegenheid in haar pril be staan een voile jurkje, afgezet met crêpe satin. De doopsluier was van kantdit kunstwerk, dat naar men zegt reeds voor de wieg van de kinderen van den Engel- schen koniDg Jacobus II heeft gediend, is in ieder geval drie eeuwen oud. De plech tigheid duurde een half uur en de baby doorstond ze zonder hoorbare blijken van ongeduld of ongenoegen. Het is een aardig kleintjegroote blauwe oogen in een bol gezichtje, dat door lichtblond haar wordt omlijst. Na den doop loonden de hertog en hertogin van Brabant hun eerstgeborene aan de hofdignitarissen, waarna koning Albert alle aanwezigen op een lunch in de Spiegelzaal invi'eerde. Schadelijk vleesch. Men meldt ons uit Haarlemmermeer: In een zevental .gezinnen te Nieuw Vennep hebben zich ziekteverschijnselen van ernstigen aard voorgedaan De slager J. had een ongekeurd veulen geslacht, dat aan een ziekte overleden was en dit vleesch in den handel gebracht. De eerste verschijnselen deden zich Vrijdag voor De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De toestand der patiënten was heden redelijk wel, slechts over een van hen maakt men zich nog ongerust. Ook in het gezin van den slager zijn zieken. Paniek in Hankau* SJANGHAI, 13 Nov. Generaal Tang Sengsji heeft vrijwillig afstand gedaan van zijn bewind in Hankau en de stad komt thans onder het beheer van de Nanking- regeering. Ho-tsjien, een der met de Nan- king-regeering verbonden generaals heeft nu de macht te Hankau in handen Naar gemeld wordt, tracht hij door strenge maatregelen de orde te Hankau te hand haven. Vijf honderd arbeidersleiders zijn ieeds door hem gearresteerd. Tang Seng-sji is Zaterdagmorgen uit Hankau vertrokken, waarschijnlijk met een Japansch stoomschip. De Hoenan troepen gaan voort de stad te ontruimen en de toestand is uiterst gespannen. Onder de Chineesche bevolking heerscht een ware paniek en er hebben verschil- lande incidenten plaats gehad, waarbij geweerschoten werden gewisseld, terwij! de soldaten tot plundering overgingen Alle winkels zijn gesloten, de buiten landsche concessies zijn gebarricadeerd en Japansche mariniers zijn aan wal gezet. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „De Kribbebijter". Goes, 14 November 1927. Geachte Hoofdredacteur, Naar aanleiding van Uw critiek op de uitvoering van „O. K." van Donderdag j.l. veroorloof ik mij, als bekipgstelkpde in „O. K.", hoewel ik niets? van Uw cri tiek wensch af te breken, mijn teleurstel ling kenbaar te maken. - In verband' met de opvoering van Vrij dag, waarbij blijkbaar rekening is gehou den met Uw bemerkingen, zou het te be jammeren zijn, dat dit naar buiten niet werd' te kennen gegeven. Ik en vele anderen zouden bet in het belang der jubileerende vereeninging zeer op prijs stellen indien U hiervoor in Uw blad' zoude willen medewerken. Met hoogachting, x Uw dw. J. WINGENDER. Ook andbren hebben ons medegedeeld, dat de laatste opvoering van bet stuk veel beter was dan de vorige. Niemand zal zich hierover meer verheugen dan wij. Want is deze verbetering niet bet bewijs dat regisseur, spelers en grimeur van O. K. beter voor den dag kunnen komen dbn zij Doncleravond deden Wij persoon lijk haden dat bewijs evenwel niet noodig. Wij kregen het bij vroegere voorstellingen al, hetgeen o.m. afgeleid1 kaïff' worden van het feit dat we, critiek leverende, O. K, beschouwden als een volwaardige veree niging, dus niet als een tooneelspelend troepje, dat men met een vriendelijk stukje uit het „journalistieke receptenboek voor dbn dilettant" mag af doen. Onze critische beschouwing van O. K. s jongste opvoering heeft vrij veel stof op gejaagd', vooral in de omgeving der be trokkenen. Daarom leek bet ons goed er hier nog eens op terug te komen. (Hoofdlred. G. C.) WEERBERICHT». Hoogste barometerstand 771.8 te Va lentin. Laagste barometerstand 750.6 te Janmayen. De verwachting tot dbn avond van 15 dbzer luidt: zwakke tot matige, later wek licht toenemende Z.W. tot Z. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, zachter. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 16 Goes, vendutie, de Kok. 16 Nis se, woonhuis, wagenhuis en erf, Pilaar. 16 Nisse, inboedbl, Pilaar. 17 Kruiningen, woon- en winkelhuis met schuur en tuin, van Dijke. 22 Goes, boomen, db Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ, November: 14 Oeconomische Spijskokerij, rekening en verantwoording. 14 en 15, Landbouw-Bioscoop, „De ko ning op stap" en „Ik ben niet bang". 17 Schuttershof, Wetenschapp. Belan gen, Mevr. J. van Ammers-Küller, „Uit en over de Opstandige!»". 21 Schuttershof, Sonare-kwartet. December 1 Prins van Oranje, Solistenconcert Toonkunst. 11 Schuttershof, Kon. Rederijkerskamer Zwolle, „Phyllis". Januari 6 Schuttershof, Kon. Letterl. ver. J. J. Cremer te Haarlem, „Tieneke". 27 Schuttershof, Kon. Erk. Ver. ,,V. Z. O. D." te. Rotterdam, „De koe koek". Februari 18 Schuttershof, Kon. Reder. Kamer Jan van Beers te Utrecht, „Freu leken". April: 10 12 en 13. Prins van Oranje. Onder ling Kunstgenot, „Bergopwaarts". 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 14 Nov. 1927. Vlasaanvoer10000 Groningen f 1,50 af 1,65, 1000 wit f 1,50 a f 1,65, 7800 geel f 1,50 a f 1,66. 600 Blauw f 1,25 a f 1,32*, 3670 Schoon Blauw f 1,45 a f 1,65. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f4,50 a f4,75, blauwe f5,50 a f5,80, bonten f 5,50 a f 6,20. Ajuinaanvoer weinig. Groote zomer ajuin f ,5— a f 0, Kleine ajuin f 2,a f 2,20, Pootajuin f 0,Maltha f 0,f 0,Zaai f 0,a f 0,sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,egyptische f 0,a f 0,beste f 0,a f 0,prima f 0, f 0,per 100 K.G. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 12,60 a f Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 12,55 a t 0, Mais Laplata f178*. Binnenlandsche: Tarwe f 10,— a f 15,— Rogge b 10,50 a 11,50 Haver 10,50 a 11,50 Gerst Chevalier 11,a 12,50 Wintergerst a Kanariezaad 11,a 12,50 Karwijzaad 17,a 38, Boekweit 12,40 a Koolzaad 19,— a 20,50 Mosterdzaad (bruin) 56,a 58, Mosterdzaad (geel) a Maanzaad (blauw) 37,— a 40, Lijnzaad (voer) 17,a 19, Lijnzaad (zaai) 22,a 24, Erwten 28,a 28, Schokkers a Bruineboonen a Zonbloempitten a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1403, eerste kwaliteit f 0,62 a f 0,64 tweede f 0,57 a f 0,60 derde f 0,53 a f 0,65 zouters f 0,a f0,export f0,59 a f0,61. Handel redelijk. ADVERTENTIËN. Voor de zeer vele blijken van. deelne ming ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vadbr, Behuwd- en Grootvader, den heer LOUIS DE KOEIJER, betuigen ondergeteekenden hun hartelijke!» dank. Wed'. L. DE KOEIJER— Hieltje. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Yerseke, November 1927. met aanteekeningen„afgeleverd' en niet betaald". Tegen belooning terug te bezor gen aan het Bureau van dit Blad. Elk mensch klaagt. Waarom? De tij den slecht, dure goederen. Maar als U mijn prijzen ziet, behoeft U niet te klagen. Beste MANCHESTER BROEKEN en JASSEN, in alle maten verkrijgbaar. Ook een prachtsorteering in DIREC- TOIRS van af leeftijd' 1 jaar. Denkt om de PRACHTIGE ZWARTE en GELE KLOMPEN, vanaf de kleinste tot de grootste maten. Aanbevelend', M. KOLE. Achterweg Klootingo.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3