Sport ProVincienieuWs Stadsnieuws Binnenland bureau om te verklaren van den deskun- idüge en meent dat het vaststaat* dat er geknoeid' is. Dat kan alleen door verdachte zijn geschied. Spr. vorderde wegens valsch held in geschrifte zes maanden gevan genis straf. De verdediger mr. Houben uit Breda bepleitte vrijspraak op grond dat niet komen vast te staan diat er geknoeid en zeker niet dat de verdachte dat heeft gedaan. Uitspraak 25 November. Voetbal. HOLLAND-ZWEDEN. Te Amsterdam heeft gisteren een voet balwedstrijd plaats gehad tusschen hel Hollandsche en bet Zweadscbe elftal Even voor het einde maakten de Hol landers een doelpunt, zoodat zij met 10 den wedstrijd wonnen. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van dë gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: BredaZeelandia 32. RoosendaalMiddelburg 20. VlissingenD.O.S.K.O. 72 BredamiaAlliance 21. T. A. C.Dongen 20. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: Middelburg IIGoes 33. Zeelandia IIHulst 14. De stand van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Walcheren 4 4 0 0 8 162 Middelburg II 4 2 2 0 6 11-4 Zierikzee 5 3 0 2 6 12-13 Vlissingen II 6 2 0 4 4 9-12 Hulst 2 1 1 0 3 5-2 Temeuzen 4 1 0 3 2 811 Sinoto 4 1 0 3 2 5—16 Zeelandia II 6 0 0 6 0 8-27 5 4 1 0 9 16-5 Rijkssubsidie burgerwachten. Het is volgeins die „Limb. K." de be doeling van Minister Kam, dat de bedra gen voor subsidie en oefengeld van de burgerwachten voor 1928 met verminderd worden, en gehandhaafd blijven als voor 1927, voor de burgerwachten in Limburg, Zeeland' en het grootste gedeelte van Noord- Brabantbenevens voior een grens strook van de Oostelijke provinciën. De Ferry-boot. De heer A. C. de Vos te Middelburg, lid' van de Kamer van Koophandel, meldt ons, een schrijven gericht te hebben aan het bureau van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, om een onderzoek te willen instellen of voor db Ferry-boot een certificaat van zeewaardigheid is af gegeven. Van het bureau van db Kamer heeft hij een schrijven ontvangen, dat de ter sprake gebrachte kwestie in onderzoek is aangenomen. Van de Vrijz. Dem. partij. In db Zondag te Middelburg gehouden vergadering van de Federatie Zeeland van de Vrijz. Dem. partij, heeft de voorzit ter, de heer D. A. van Gelderen, arts, er o.a. opgewezen, dat niettegenstaande de democratische partijen in de Staten van Zeeland' vooruitgingen, de V. D. van 3 op 4 zetels, de andere partijen hun geen Ged. zetel lieten bezetten en de aftre denden alle herkozen, maar wat hij nog erger noemde, moeten hebben afgespro ken bij eventueele vacature db verhouding in Ged'. Staten Ongewijzigd te laten. Bi) de gemeenteraadsverkiezingen was de par tij in Zeeland minder gelukkig en spr. meent, dat o.a. alles moet gedaan wor den om te doen uitkomen, dat de V. D. niet gelijk zijn aan de S.D.A.Pen dat een Vrijz. Dem. arbeider niet meer in het N.V.V. kan blijven. Spr. juicht het verwerpen van het trac- ■taat met België toe, maar betreur* het diat de feestelijkheden in verband met het 100-jarig bestaan van het Kanaal Ter- neuzenGent zijn uitgesteld, hij had zoo gaarne dit verbroederingsfeest zien plaats vinden. Spr. bracht hulde aan minister oee- iaerts van Blokland' voor zijn houding te Genève en meent, dat alle strijders in ons land voor de nationale ontwapening daarin kracht zullen vinden voor verdere propaganda. Wijzende op het streven naar vecihtta- rieyen en actieve handelspolitiek, meent spr. diat dit een middel is om met woor- idbn, die de massa niet begrijpt invoer rechten binnen te halen, terwijl Nederland zich steed's voor vrijhandel uitsprak. Het vraagstuk van vrijhandel of bescherming dient bij de a.s. tweede kamerverkiezin gen door de kiezers te worden beoordeeld. Waar dë gemeentebelastingen nog steeds zoo drukkend zijn, dient bij alle uitgaven gevraagd te worden „is het beslist noo- dig", niet of het wenschelijk is alleen, Op deze inleiding volgde een korte discussie, waarbij er o.a. op gewezen werd dat het dikwijls moeilijk is te beslissen wat noodzakelijk en niet alleen wensche lijk is, dat blijkt bij de Zeeuwsch-Viaam- sche Waterleiding, waarvan ook vooruit strevende raadsleden niet eens de noodza kelijkheid weten. Medegedeeld werd dat de vergadering van den Vrijz. Dem. Bond het volgendë jaar te Middelburg zal wor den gehouden. De heer M. Maas te Schone werd' tot secretaris herkozen. De overige punten dër vergadering waren van huishoudielij ken aard. Colijnsplaat. Tot notabelen der Ned, Herv. Gemeente alhier werden herkozen db heeren Adr. de Pree Az„ W. Flip se en A. Schuit. - Zaterdag herdacht de heer Th, dë Fouw Gz. den dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst trad op de hofstede Nieuwe Zorg" alhier, eerst bij den heer G. Israël Sr. en later bij d'iens zoon den heer G. N. C. Israël. Zooals te begrij pen is, is deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgegaan. Naar aanlei ding van zijn jubileum is hem de bronzen eere-medaille van de orde van Oranje- Na ssau toegekend'. Van de heeren G, Israël Sr. en G. N. C. Israël ontving hij enveloppes met inhoud. Driewegen. Herkozen tot kerkvoogd bij dë Ned. Herv. Kerk de heer W. van Waardë. s Heer Hendrikskinderen. Vrijdag namiddag kwamen vele ambtsbroeders ds. Kamsteeg gelukwenschen met zijn 25-jarig jubileum en boden hem blijvende herinne ringen van vriendschap aan. 's Avonds van 68 uur kwamen vele gemeenteleden en na 8 uur die in eenige kerkelijke be diening werkzaam zijn. De heer D. J. v. d. Graaff bood na mens dë gemeente geschenken aan en iprak Z. Eeerw. en familie hartelijk toe met den wensch dat het den jubilaris nog lang gegeven moge worden als herder en ieeraar deze gemeente te dienen. Ds. Kamsteeg was zeer erkentelijk voor dit alles en dankte allen namens vrouw em kindëren. Zondagmiddag hield ds. Kamsteeg in verband met zijn 25-jarig jubileum zijn gedachtenisrede, naar aanleiding van esaja 55 8. Spreker zeidb dat deze woorden hem in zijn veelbewogen leven menigmaal hadden bedroefd, verblijd en ontroerd en ontwikkelde voor een aandach tig gehoor deze hoofdgedachten. Na de prediking dankte hij de gemeente voor db groote aanhankelijkheid hem in deze dagen vooral, betoond. De onderscheidene vrienden hier tegenwoordig uit zijn vroe gere gemeenten Sir Jamslamd en Stave- nis&e dankte hij in 't bizonder en wachtte hen allen na afloop van den dienst in de pastorie. Ouderling Oudkerk sprak na mens dë gemeente een woord van dank en bemoediging. Ds. dë Voogd namens collega's, classi caal- en provinciaal kerkbestuur. Deze toespraken werdën door Z.Eerw. beant woord1, waarna de gemeente hem staande toezong dë zegenbede uit Psalm 134. Het kerkgebouw was tot ip alle hoeken gevuld, waaronder velen uit naburige ge meenten. Heinkenszand. Zondag j.l. gaf de too- neelvereeniging „St. Joseph" uit Goes al hier een toonëeluitvoerimg in de zaal van den heer A. Vermeulen'. Opgevoerd werd het dramatisch stuk „De zoon van den veroordeelde", in 5 bedrijven,. Het talrijke publiek dat was opgekomen, heeft ge noten. Krabbendijke. Vrijdagavond trad al hier voor het Nutsdepartement op Mr. Dr. Joekes te 's Gravenhage, met het on derwerp: „De beteekenis van den Vol kenbond". Spr. zette het doel en strekking van dit instituut te Genève op zeer dui delijke wijze uiteen. Voor de pauze be- prak hij de samenstelling van dezen Bond, dë Volkenbondsraad, die de groote lijnen aangeeft en de daaruit voortvloeiende con ferenties op humanitair, intellectueel, so ciaal, hygiënisch en economisch gebied en na de pauze het groote doel van den Volkenhond. Hij verklaarde zeer duide lijk het Verdrag van Locamo en hel protocol van Genève, arbitrage, beveili ging en bewapening". Deze lezing werd met groote aandacht gevolgd door het vrij talrijk publiek. Een strijkje luisterde tot groot genoegen der aanwezigen deze bijeenkomst op. Met een woord' van dank aan den spreker, werd deze tweede nuts- lezing gesloten. Middelburg. Naar wij vernemen heb ben een 8-tal leden van de Geref. Kerk te Middelburg hun lidmaatschap bij een ichrijven aan den Kerkeraad opgezegd. Een commissie uit dit college is thans met een nader onderzoek ten deze belast, en zal er a.s. Donderdag aan de ver gadering rapport over uitbrengen. Nisse. Voor den herhalings-cursus der openbare school, die 13 November aan vangt, hebben zich 10 leerlingen aange meld. Ovezand. Herkozen tot notabele der Ned. Herv. Gemeente de heer P. J. van dër Slikke en gekozen (in de vacature G Boeij, die tot kerkvoogd is benoemd) de heer A. Ganseman. Schore. In dë vacature D. van Koe- veringe is tot notabele dër Ned. Herv. Kerk alhier gekozen dë heer B. Nieuwen huijse. Herkozen C. C. Stols. Naar wij vernemen heeft dë ba zar, ten bate van den aankoop van een orgel voor dë jcngelings-, meisjes- en knapenvereeniging, ongeveer f 170 netto opgebracht. Wissenkerke. Door den notaris J. K. C. Matthijs te Kortgene werd' voor de wed. M. H. Markusse-van der Heijd» publiek verkocht: een woon- en winkel huis, erf en schuur aan dë Voorstraat, groot 2 A. 50 c.A., aan J. J. van der Maas A. Az. alhier, voor f3360, plus 8V2 pet. onkosten. Ministerieel bezoek. De minister van Waterstaat vertoefde Zaterdag j.l. in Goes en in den omtrek, waar bij in gezelschap- van den commis saris der Koningin in Zeeland een bezoek bracht aan de werken van den locaal- spoorweg. Dc minister werd rondgeleid door den directeur der spoorweg mij. Ir. Jenny Weyerman en door den heer Ri chel. Geruimen tijd werd in Hoedekens- kerke vertoefd in verband met de voorge nomen verbetering van de aanlegplaats der provinciale booten. De rijbewijzen. Heden zijn door den burgemeester aan de personen, die hero bekend zijn in de jaren 1918 en 1919 een rijbewijs te heb ben verkregen, aanvragen toegezonden voor hel 'verkrijgen van een nieuw rij bewijs. Een ieder, die in 1918 of 1919 een rijbewijs heeft gekregen en heden geen aanvrage voor een nieuw bewijs heeft ontvangen, kan daarvoor alsnog een for mulier op de secretarie bekomen a s. Vrij dagmorgen tusschen 9 en 12 uur. Eervol ontslag. Bij Koninklijk besluit is te rekenen van 1 Juli 1927 aan den technische ambtenaar van den Rijkswaterstaat met verlof, W. H. J. van der Hooft alhier, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Opening stopplaatsen. In een achterstaande advertentie doen de Nederlandsche Spoorwegen mededee- lingen over dë opening van stopplaatsen op de tramwegen GoesWemeldinge en GoesWolphaartsdijksche Veer. Landbouw-Bioscoop. Het eerste hoofdnummer dat deze week op het witte doek der landbouwbio scoop geprojecteerd wordt doet in menig op zicht dienken aan het tooneelstuk „Oud Heidelberg". In „De koning op stap" toch komt de hoofdpersoon evenals in „Oud Heidelberg" in een omgeving van alle hof-etikette vrij, beide hoofdpersonen wor den verliefd op een aardig „doodgewoon" meisje, beide ook moeten ten slotte erva ren dat vorsten eenzaam zijn. De film is absoluut geen navolging van het beroemde tooneelstuk, doch het komt ons voor dat dë scenario-schrijver bij het ontwerpen van zijn werk onder de bekoring van „Oud Heidelberg" is geweest. Adolph Menjou krijgt in dëze film een schitterende gele genheid om z'n charmant talent te ont plooien. Heerlijk is het te zien hoe dëze vorst het leven als een spel beschouwt en als een moderne Don Juan z'n triomphen behaalt. Na Menjou geeft Bessie Love de meest de aandacht trekkende vertol king. Het spel van deze twee artisten alsmede die zorg die aan het geheel besteed is, deed „De Koning op stap" tot een zeer goede film worden. Tegen het einde dachten we: Als nu het slot alle» maai0 niet bederven gaat, en als de schrijver maar niet de banaliteit pleegt om deze twee menschen in het huwelijksbootje te zetten". Hij deed zulks niet, doch maakte een fraai, ietwat tragisch besluit aan dit vroo- lijke spel. „Ik ben niet bang", de tweede film van het programma is iets minder sterk dan het eerste nummer, doch scenario als spel zijn toch weer goed genoeg om ontgooche ling te voorkomen. Er komen enkele Amerikaansche malle dingen in voor, doch als geheel is deze film een aardige ontspannings-rolprent. De titels beloofden deze week niet veel, doch de films zelf hebben de verwachtingen overtroffen. Een programma dat menzon- der voorbehoud kan aanbevelen. Burgerwacht. Vrijdag j.l. werd in het „Schutters hof" alhier de jaarvergadering gehouden van de Goesche Burgerwacht, vi elke flink bezocht was. De voorzitter, de heer M. C. van den Bout, wees er in zijn openingswoord op, dat, gezien de treurige toestand die er in Europa heerscht, er nog geen aanleiding bestaat om het instituut der vrijwillige burgerwachten op te beffen. Uit liet jaar verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat er dit jaar veel animo be stond voor de schietoefeningen. De finan tieele toestand is van dien aard, dat er ook nu weer een batig saldo is. Met blijdschap werd hierbij gememoreerd de verhooging van de gemeentelijke subsidie die van f 100 op f200 werd gebracht De secretaris penningmeester, de heer Van Ballegoijen de Jong, werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. Melis, die bedankt had, werd gekozen de heer C. M. Kegge, Medegedeeld werd dat de schietbaan de zen winter in orde za) gebracht worden. Besloten werd om volgend jaar in Sept deel te nemen aan den Landdag, die van wege de Ned, Bond van Vrijw. Burger- ten te 's Gravenhage zal gehouden worden. Daarna had de nil reiking plaats van de diploma's, behaald door de verschillende leden bij de door kapitein van Aalst af genomen schietvaardigheidsproeven, n 1 de heerenJac. v. Zweeden, M. G. v. d Wiele, B. J. v. d. Berg en L. J. J. Meijler, (klasse A, diploma met zilveren kruis), M. de Jonge, I. Gunst, C. Sinke, J. Gunst, W. J. v. Doeselaar e.n M. C. v d. Bout (klasse B met bronzen kruis) en A. A. Nederhand, J. Laport, P. Kodde, P. Droogers, Mr. C. M. Kegge en T. Faberij dc Jonge (klasse C, diploma). Vervolgens werd aan de heeren J Rouw, M. G. v. d. Wielen, Jac. van Zweeden en L. J. J. Meijler een diploma met verguld zilveren kruis uitgereikt voor het dezen zomer behaalde koningschut- tersehap le klas van den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten. Alsnu werd de uitslag bekend gemaakl van de plaatselijke wedstrijden, n.l. A. Lauwerkrans. (Wisselprijs). 1 Jac. van Zweeden 139, 2 L. J. J. Meijler 137, 3 C. Sinke 135, 4, J. M. van Riet 134, 5 J. Donner 134, 6 J. Kriekaard 134, 7 J. Gunst 133, 8 W, J. van Doeselaar 133, 9 M. van Stee 133, 10 A. Jansen 132, 11 M. G. van der Wiele 129, 12 P. Melis 129, 13 B. J. van den Berg 129, 14 M. de Jonge 127, 15 J. Rouw 126, 16 P. Droogers 125. 17 I. Gunst 118, 18 A. A. Nederhand 117, 19 A. Zandee 113, 20 P. Kodde 109, 21 L. Korstanje 108, 22 A. Hille- brand 103, 23 Dr. J. van den Berg 101, 24 G. M. den Herder 95, 25 T. Faberij de Jonge 84, 26 J. C. van de Velde 75, 27 Mr. C. M. Kegge 58, 28 J. Laport 36, 29, C. Ruitenbeek 83. B. Personeele baan 1 M. G. van der Wiele 46, 2 Dr. H, Snoek 46, 3 Jac. van Zweeden 45, 4 J. M. van Riet 43, 5 M. van Stee 43, 6 B. J. van den Berg 42, 7 A. Jansen 41, 8 J. Gunst 40. C. Vrije baan buks 1 M. G. van der Wiele 200, 2 J. Rouw 199, 3 C. Sinke 199, 4 W. J. van Doeselaar 199, 5 M. van Stee 198, 6 J. M. van Riet 198, 7 P. Melis 198, 8 I. Gunst 198, 8 B. J. van den Berg 197, 10 J. Gunst. Eerebaan buks 1 M. G. van der Wiele 100, 2 M. van Stee 100. Dagprijzen J. Rouw 93, J. Gunst 94, C. Sinke 87, Rozenprijs M. G. v. d. Wiele 42 rozen. Hiervoor waren nog extra prijzen ge- ;even door de heeren Joh. Pilaar, T. Faberij de Jonge, C. Sinke, Jac. van Zweeden, v Hove en J. C. v. d. Velde. De heer Van Zweeden dankte de com mandant en het bestuur voor de geschon ken prijzen, terwijl de heer Burgemeester, die ook nu weer door zijn tegenwoordig heid blijk gaf met de burgerwacht mede te leven, het bestuur en de leden dank e voor de belangstelling, en de hoop uitsprak dat de burgerwacht nog vele jaren zal blijven bestaan. Nadat de voor zilter de burgemeester had dank gezegd voor de gesproken woorden en zijn tegen woordigheid, sloot deze de vergadering. Aanklacht tegen een geneesheer. Op last van den officier van justitie is het lijk van de onlangs te Leiden overle den mevr. B. opgegraven en gerechtelijk geschouwd. Dit is geschied wegens het vermoeden, dat de geneesheer N,, die me vrouw B. bij haar bevalling beeft behan deld, niet die zorgen aan haar gewijd heeft die van een geneesheer verwacht mogen worden, aan de gevolgen waarvan mevr. B. zou zijn overleden. De justitie stelt thans een uitgebreid onderzoek in, in hoeverre deze vermoedens op werkelijk heid berusten. Een aanklacht tegen den geneesheer is ingediend Het mes. Op de kermis te Meerssen ontstond gisteren tusschen eenige kermisgangers twist, welke zoo hoog liep, dat den 22- jarigen H.U. een zevental messteken in de borst werd toegebracht. In levensgevaarlijken toestand is de man door den Geneeskundigen Dienst van Maastricht opgehaald en in het zieken huis aldaar opgenomen. Vergiftiging? De dochter van het echtpaar J v. K. wonende in het Tevelshofje te leiden, trof gisteren haar 86-jarige vader dood aan, terwijl haar 84 jarige moeder be wusteloos was. De eerste hulpdienst heeft de vrouw naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat hier vergiftiging in het spel is. Op verzoek van de politie stelt prof Van Itallie te Leiden een onderzoek hiernaar in. Wijziging der ziektewet. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging der Ziekte wet Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat dit wetsontwerp strekt tot verwezenlijking van het in de Troonrede van het vorige jaar vermelde voornemen der regeering om de Ziektewet in te voe ren, nadat deze zal zijn gewijzigd, in het bijzonder in dezen zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. Behalve op het punt van deze voorzienin gen bevat het wetsontwerp verschillende andere wijzigingen en aanvullingen, waar door naar het oordeel van den minister vaa arbeid, handel en Nijverheid de tot standkoming vódr de invoering der wet wen schelijk, ten deele zelfs noodzakelijk is Deze vinden voor een deel hun motief in de omstandigheden, dat na de totstand koming der Ziektewet reeds 14 jaren zijn voorbijgegaan. In den loop dier jaren zijn als gevolg van den wereldoorlog verande ringen in de economische verhoudingen ingetreden, waardoor een aantal bepalin gen der Ziektewet, welke welstands- en oongrenzen stellen, niet meer beandwoor- den aan de bestaande toestanden. Voorts kwamen wijzigingen van andere regelin gen, alsmede internationale verdragen tot stand, waarmede de Ziektewet in overeen stemming behoort te worden gebracht. Onder deze groep van wijzigingsvoorstel len behooren mede de voorstellen, verband houdende met de regeling van het Zieken fondswezen bij afzonderlijke wet. Voorgesteld wordt thans om hetgeen in de bestaande Ziektewet voorkomt met be trekking tot de voorziening in geneeskun dige hulp uit die wet te doen vervallen. Wellicht kunnen dit wetsontwerp en het ontwerp-Ziekenfondswet, terzake waarvan een nota van wijziging aan de Tweede Ka mer is toegezonden, tezamen door de Stat en-Generaal worden behandeld. De wenschelijkheid is echter bovendien gebleken aan den kring van de onder de Ziektewet vallende groepen van personen uitbreiding te geven. Voorgesteld wordt de verzekering zich te doen uitstrekken tot alle loonarbeiders, onverschillig of zij in dienst van een onderneming dan wel in dienst van een particulier arbeid ver richten en onverschillig ook, of zij in vasten dan wel in lossen dienst arbeiden De verzekering wordt voorts onafhanke lijk gemaakt van de hoogte van het loon van den arbeider. Derhalve zullen, als gevolg van het loslaten van den eisch, dst de arbeid in dienst van een onderneming moet worden verricht, ook de personen, uitsluitend belast met het verrichten van huiselijke of persoonlijke diensten onder de verzekering komen te vallen, onver schillig of zij al dan niet bij den werk gever inwonen. Voorzoover ten aanzien van inwonende arbeiders behoefte mocht blijken voor eenige bijzondere regelen, afwijkende van de algemeene regeling der wet, omtrent bijv. de uitkeering en bere kening van hnu toekomende ziekengeld, opent artikel 164 der Ziektewet daartoe de gelegenheid. Ook de uitsluiting van de verzekering van den arbeider, wiens dagloon een nader vast te stellen bedrag te boven gaat, zal komen te vervallen. Intusschen zal, naar het voorbeeld der Ongevallenwetten, geen ziekengeld naar een hooger dagloon dan acht gulden kun nen worden vastgesteld. De geld etende hond. Een inwoner van Treebeek had op ta fel 3 biljetten van f 25 liggen. Na be zoek van den bakker en melkboer was er een verdwenen. Deze waren echter niet in de kamer geweest, doch wel zijn eigen hond. De man verdacht zijn hond van den diefstal en liet hem voor alle zekerheid bij den slager dooden en de maag openen. Het biljet kwam werkelijk te voorschijn, en wel in stukken gebeten, die opgeplakt zijn om van de Munt 25 gulden los te krijgen, meldt de „Limb. Koer", Om een meisje. Te Hoensbroek beeft Zaterdagavond een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zekeren P. en S. kregen ruzie om een meisje. De twist liep zoo hoog, dat P. een mes trok en S. daarmee een drietal steken coebracht. De marechaussee vond 8. later op den avond in hoogst ernstigen toestand langs den weg liggen. Door bloedverlies was hij geheel verzwakt. 8. is naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, Zijn toestand was

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2