RUITENBOER N°. 133. Woensdag 9 November 1927 ill* Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Binnenland Uit de Pers. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE t COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant pfijSMBn en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf AD.VERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Tien jaren sovjet. Ook Maandag heeft Moskou de over winning op het kapitalisme herdacht. Er zijn parades en demonstnaties gehouden ein de stemming was alom ongemeen geest driftig. Dank zij de zorgvuldige voorbe reiding van het feest, is die feestelijke stemming wellicht ontstaan en de „ope ning der gevangenisdeuren" door mddel van dë algemeen© amnestie zal daar ook wel toe bijdragen. Eigenlijk is die am nestie het hoofdnummer. Alle mogelijke boeven zijn er door vrij gekomen, en dat janhagel zorgt nu natuurlijk ook voor db noodige uitbundigheid. Dat het overigens niet juist is, van „aigemeene" amnes-tie te spreken, hoewel dat door de sovjets na tuurlijk gedaan wordt, weet men. Poli tieke veroordeelden blijven er buiten ein juist tegen hen richt de sovjet-inquisitie zich het scherpst. Van een beëindiging der na 't verbreken der Engelsch-Russi- sche betrekkingen ingestelde terreur blijkt dan ook nog niets, al wordt ze niet meer zoo fel gevoerd' als in de eerste angst- weken, toen er geen dag zonder executies voorbij ging. De angst is trouwens wat geluwd, de anti-Engelsche propaganda, is op den achtergrond geraakt. Dit kan trou wens ook wel uitsluitend veroorzaakt zijn door de simpele overweging, dat het moe - lijk feestvieren is wanneer steeds de dre.- ging van den komenden oorlog den men- schen voor oogen gehouden wordt, ge lijk tot voor kort geschiedde. Intusschen zuilen de feestelijkheden besloten wor den met de overdracht aan de regeering van dertig vliegtuigen, welke gebouwd zijn uit db opbrengst der vrijwillige inzame ling voor de luchtvloot, die gevolgd is op het verbreken der betrekkingen met Enge land'. Dat is dan misschien wel de inlei ding tot een hernieuwde angstpropaganda. Een scherpe rede. Lloyd George heeft een rede gehou den, waarin hij de buitenlandsche politiek van Engeland' scherp heeft aangevallen. Hij verlangde, dat er in het openbaar een uitvoerig debat over de buitenland- sche politiek van Engeland zal worden gehouden, daar het stilzwijgen, dat men tot nu toe in acht heeft genomen, voor dbn vrede noodlottig zal worden. Het verdrag van Locarno was slechts een stap op den weg naar den wede. Andere stappen zullen moeten volgen. Verder drong Lloyd George krachtig aan op het tot standkomen van de ont wapening. Bij het vredesverdrag is tot Duitschland', Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije gezegd', dat zoodra deze landen ontwapend waren, de overwinnende sta- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 10 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Hij scboof een breeds® fauteuiL bij en ging tegenover haar zitten. „Nu kunnen we tenminste gezellig praten", zeidb hij. „Maar heusch, u moest werkelijk meer op db jacht gaan. Ik heb u nog nooit in het veld' gezien. Wat voert u toch zoon heelen dag uit? „Heel veel." „Wat dan?" drong hij aan. „Ik help myn man zoo goed als ik kan met het besturen van zijn bezittin gen en probeer daarbij een oogje te hou den op de armste pachters. En horen- dien studeer ik veel piano. Voor andere dingen blijft er dan niet veel tijd over „Wat? Speelt u?" zeidb Nap vol be langstelling. „Ik speel zelf ook, maar geen piano viool. Lucas vindt het prettig, anders zou ik er al lang mee uitgescheiden zijn, geloof ik. Maar door den regel moet ik het zonder begeleiding doen. Er is niemand' bij ons, die accompagneeren kan. Het klinkt een beetje ijl, d'at speten alleen". ten dit voorbeeld zouden volgen. Genoem de staten hebben thans 2 a 300.000 solda ten, die niet eens behoorlijk uitgerust zijn, terwijl de overige landen no-g over eer macht van 10.000.000 soldaten beschikken Zij hebben hun bewapening in het geheel n:et verminderd, geen enkel vliegtuig-eska der of geen enkele batterij is afgeschaft. Een aanranding. Twee mijnwerkers uit Hoensbroek heb ben Zondagavond den heer Eggen, be ambte bij dë staatsmijn Emma uit Roens broek, toen hij aldaar uit een café kwam, overvallen. Zij brachten hem een diep© steekwond© in den rug toe, welke een der longen raakte. De man werd in levens gevaarlijken toestand' naar het zieken huis te Heerlen vervoerd. De beide daders zijn gearresteerd. Overval. Zaterdagochtend, omstreeks half 12 vervoegde zich ten huize van den heer H. aan dë Rozenstraat te 'sGravenhagi een man van ongeveer 26 jaar, die aan het dienstmeisje zeide, dat hij een pakje aan den heer des huizes had af te geven. Het dienstmeisje zeide, dat mijnheer niet thuis was. Toen dë man dit hoorde, deed hij eenige stappen naar voren en greep het meisje onverwachts bij dë keel en trachtte haar op dën grond te werpen. Het meisje verzette zich en begon luidkeels te gillen. De man vond het toen maar geraden er van door te gaan. Men heeft hem tot op heden niet kunnen opsporen. Het pakje bleek een steen te bevatten. Valschheid' in geschri hrif te. Een anonyme brief heeft dë justitie te Dordt op het spoor gebracht van de frauduleuze handelingen, welke gepleegd zouden zijn door kapiteins van de sleep- vaartmaatschappij Rhea te Dordt, welke handelingen zouden hebben bestaan in het opmaken van valsche schadërapporten bij aanvaringen, waardoor een verzekerings maatschappij te Rouaan voor belangrijke bedragen zou zijn benadeeld. De justitie heeft daarop de aanhouding gelast van de directeuren der Rhea D. v. L. te Dordt, en J. B. te Rotterdam, alsmede van den walkapitein v. D. te Dordt. Deze laatste moet het opmaken van valsche staten hebben erkend', waarbij hij mededeelde, dat hij zou hebben gehandeld op last van d© directeuren, die dit echter pertinent zouden hebben ontkend. Vrijdag heeft de justitie te Dordt ge arresteerd den heer Van L. te Dordt en dën heer B. te Rotterdam, directeuren dër Rhea, en Van D., in dienst van die maatschappij. De rechtbank heeft een be vel tot inbewaringstelling van bedoelde personen verleend'. De raadsman der heeren Van L. en B. is mr. J. Salomonson te Dordt. Deze heeft aan dë rechtbank verzocht, de voorloo- pige inhechtenisneming op te heffen, welk verzoek de rechtbank Zaterdag van de hand' heeft gewezen. Daarop heeft de raadsman aan den rechter-commissaris ge- Op Anne's gelaat kwam ook eenige belangstelling. „Vertel er eens wat meer van", vroeg zij. „Van wat voor muziek houdt u het meest?" „Och, van alles, van Kerstliederen tot sonaten toe. Maar ik speel nooit voor mijn eigen genoegen en Lucas vindt alles mooi." „Dat is immers uw oudste broer?" vroeg Anne. „Ja, en dë beste, dien mem zich den ken kan", antwoordde Nap met ongewone warmte. „Hij is ongeneeslijk mank, de arme kerel, en lijdt onuitstaanbare pij nen. Ik begrijp waarachtig soms niet, hoe hij het uithoudt. In zijn plaats had ik me ai lang een kogel door mijn hoofd ge jaagd1". „Misschien is hij daar te goed voor", opperde Anne. Hij keek haar scherp aan. „Wat ver staat u ondër goed?" „Ik bedbei een man, die zonder recht9 of links te zien, zijn plicht doet". „Is dat uw ideaal?" vroeg hij. „Er zijn mannen genoeg, die dat doen, maar wier leven toch allesbehalve onberispelijk is". „Dat is best mogelijk", gaf zij toe. ,Maar als een man zijn plicht doet, heeft hij niet vergeefs geleefd1. En het kan nooit iemands plicht zijn zichzelf van het leven te berooven." „En hoe zoudlt u „plicht" willen om schrijven?" vroeg hij. vraagtf invrijheidstelling tegen cautie, wat die rechtercommissaris op conclusie van den officier van justitie heeft toegestaan. De heer Van L. en B. zijn daarop Zater dag in vrijheid gesteld. Ten opzichte van dien heer D. is ©en diergelijk verzoek riet ingediend, zoo dat deze nog in hechtenis verblijft. De heeren Van L. en W. zouden de strafbare handelingen gepleegd hebben in hun kwaliteit van directeur der Rhea. Met deze handelingen moeten aanzienlijke be dragen gemoeidzijn. Van andere zijde deelde men mee, dat een instructie is ingesteld tegen een be ambte van dë sleep vaar tmaatschapp ij Rhea ter zake van valschhe'd in geschrifte, ge pleegd' met assurantie-verklaringen, ente gen dë beide directeuren ter zake van het uitlokken hiervan. De frauduleuze handelingen zouden over ©enig© jaren loepen en zouden, be langrijke bedragen betreffen. De beide directeuren ontkennen iedere schuld. Een Fransche oplichtster. Ongeveer een half jaar geleden woonde op den Singel te Amsterdam een Fran- caise op kamers. Zij maakte er haar werk van bij groote magazijnen bestellingen te doen en bepaalde zich daarbij niet tot klei nigheden. In hoofdzaak kocht zij naai machines en stofzuigers en bijna altijd twee stuks tegelijk. Zij liet die bestellingen bij haar thuis bezorgen, maar aan betalen dacht zij niet. De meeste firma's leverden grif, slechts een enkele nam het zekere voor het onze kere en verkocht niet op crediet aan een onbekende. Een firma misschien heb ben andere het ook gedaan, maar dat is niet bekend' won informaties in bij een particulier bureau. De informaties luidden gunstig. Achteraf is echter gebleken, diat bet bureau het gunstige rapport uitsluitend hierop had' gebaseerd, dat de dame een maand' kamerhuur vooruit had betaald. De Francaise wist zich uiterst correct voor te doen en maakte een gunstigen in druk. Zij was in gezelschap van een heer die als tolk fungeerde. Toen zij te Amsterdam haar praktijken een tijdje had voortgezet, kwam een der leveranciers tot dë ontdekking, dat hij wel eens kon zijn bedrogen. Hij deed aangifte bij db oplitie van het bureau Singel, die een onderzoek instelde. De Francaise had echter haar kamer verlaten en had! ge adres achtergelaten. Zij was dus niet te vinden. De politie bleef echter waakzaam en dezer dagen is zij er in geslaagd dame in Den Haag te arresteeren. Ook de tolk is aangehouden. De te Amsterdam gekocht naaimachines en stofzuigers heeft zij in dë residentie beleend' bij banken van leening. Daar zijn thans dë meeste artikelen gevonden. Het vechtend© raadslid. Eenige weken geleden heeft voor de Haarl. rechtbank terechtgestaan het raads lid Eyking van Beverwijk wegens het ver spreiden in de verkiezingsdagen van pam fletten met beleedigenden inhoud. Door drt pamflet achtte een lid van een polit. partij zich beieedigd. In deze zaak was onder meer als getuige opgetreden een aannemer uit Beverwijk. Naar aarleiding daarvan Een lichte blos kleurde haar wangen. Zij keek langs hem heen in het vuur. Er was een diep-droeve trek om haar lip pen, toen zij antwoordde: „Mij is het niet gegeven veel te doen. Ik moet mij tevreden stellen met het werk, dat het meest voor de hand ligt". Nap staarde haar doordringend aan. „En als ik hetzelfde deed", vroeg hij op zijn toenemenden toon, waarin onmisken baar iets aanmatigends lag, „zou ik dan een goed1 man zijn?" „Ik ken uw capaciteiten niet", zeidë zij. „Ik heb een zeer grooten aanleg voor het slechte in mij", zeide hij met ©en cynischen trek om zijn diinne lippen. Weer ontmoette zij zijn blik. „Dat spijt mij", zeidë zij. „Werkelijk? Maar waarom? Heeft de duivel niets aantrekkelijks voor u? Bijecht eens eerlijk op!" Hij boog zich voorover en keek haar, uitdagend, recht in de oogen. „Ik zeg u ronduit, ik ben niet, wat men in den dagelijkschen omgang goed1 noemt. Maar en nu niets dan de waarheid' zou u iets meer om me ge ven, als ik het wel was?" Zij glimlachte. Er ging ongetwijfeld iets fasoineerend's uit van het naar haar opgeheven gezicht met dë vurige oogen en den woesten mond. Misschien waren zijn lippen wreed', maar zij waren niet grof. Integendeel zij waren uiterst ge.- voelig. begaf het raadslid zich Zaterdagavond naar het bouwwerk, waar dë aannemer werkzaam is. Er ontstond toen een vecht partij tusschen het raadslid en den aanne mer, waarbij dë aannemer een schop kreeg en met een lat bedreigd werd. De aanne mer gaf dën heer Eyking een schap tegen den buik. Eyking g.ng toen naar huis, haalde een hamer en. toen hij op den Alk- maarschien weg den aannemer in diens auto ontmoette, wierp hij den hamer door de ruit van de auto naar den aannemer4, maar raakte gelukkig dezen niet. Zoowel het raadslid als de aannemer hebben aan gifte bij dë politie gedaan. Het raadslid heeft zich onder doktersbehandeling moe ten steden. Moord en zelfmoord? Maandagavond omstreeks 5 uur heeft iemand' uit Valkenburg aldaar in een boschje, dat niet ver van de kom der ge meente ligt, twee lijken gevonden van een man en een vrouw. Zij moeten daar geruimen tijd gelegen hebben en verkeer den in vergaanden staat van ontbinding. De marechaussees stelden onmiddellijk een onderzoek in. De identiteit der lij ken kon evenwel niet worden vastgesteld. Alleen werd' in esn der portefeuilles, wel ke dë man bij zich droeg, een papier ge vonden waarop hoogstwaarschijnlijk de naam J. A. Franssen. Dit stemt overeen met dë letters J. A. F. op den zegelring diien hij droeg en de letters J. F. in zijn hoed. Naast de lijken werd een revolver gevonden. De man was gekleed in een donkerblauw cosituium, droeg lichte kou sen en bruine schoenen. De vrouw droeg een lichten mantel, lichte kousen en lichte schoenen. In een der portefeuilles van den man werd nog een tweetal portretten van een vrouw gevonden, waarschijnlijk van de vermoorde vrouw. Verder bevond zich aan zijn horlogeketting een medaillon, waarin een tweetal kinderportretten. Die justitie te Maastricht stelde een onderzoek in, waarna de lijken op de plaats van het gebeurde zijn begraven. Men denkt hier aan een geval van moord, gevolgd door zelfmoord'. Nieuwe industrie in Limburg Volgens het Limburgsch Dagblad' heeft Zaterdag een bespreking plaats gehad op initiatief van den burgemeester van Am stenradë met medewerking van liet fonds voor sociale instellingen dër staatsmij nen, waarbij men er in slaagdë de Rhei- nische Parasyn Werke te Bonn te doen besluiten haar zetel en werkkring naar Amstenrade over te brengen. Bij die fabriek, waarin kumstd'armem vervaardigd worden, zullen eerst 40 en later enkele honderden dochters van mijnwerkers te werk worden gesteld. Dit is de eerste industrie in de mijnstreek, die werk aan vrouwelijke arbeidskrachten zal verschaf fen. Deze kunstdarmen worden gefabriceerd uit zijde, welke bepaalde behandelingen ondergaat, waarbij aan de te verwerken zijde dierlijke stoffen worden toegevoegd. De op deze wijze gefabriceerde darmen vervangen natuurlijke darmen en worden vooral gebezigd' door export-slachterijen. Sommige Nederland sche export-slachte rijen zijn afnemers van dë te Bonn ge „Ja", zeide zij eindelijk. „In alle op rechtheid', ik houd meer van fatsoenlijke mannen". „Dat was nu niet precies mijn vraag", zeidë Nap, zijn kin vooruitstekend. „Ik geloof, dat u best in staat is daaruit uw eigen conclusies te trekken", antwoordde zij vriendelijk. Hij wendde zijn blik van haar af en begon peinzend een tarwekoekj© te eten. Anne gaf hem een kopje thee, dat hij tusschen zijn voeten op het haardkleedje zette. Er volgde een lange stilte. Zij merkte iets in de atmospheer, waardoor zij zich niet erg op haar gemak begon te voelen. Leek hij op ©en kat, zooals hij daar ineengedoken over haar zat? Neen, er was niets van ©en huisdier aan hem, ofschoon zij zich indenken kon, dat hij zou spinnen, als hij in zijn schik was. er was ongetwijfeld iets katachtigs aan hem, een soepel© gratie, een ge- ruischloosheid', een listige valschheid, die haar tot het besef brachten, dat zij voor- ichtig in haar omgang met hem moest zijn. Hij was een man dat voelde zij als bij instinct om voor op te passen, een man met een tijgerachtig temperament, lief als een poesje, dat in de zon zit, meedoogenloos als een duivel in den storm. Ja, hij was zeker ais ©en tijger, ontzag inboezemend' zelfs als hij in rust is. Zij had nooit te voren ©en zoo domineerendo persoonlijkheid' ontmoet. Het maakte op vestigde industrie. Het ligt in de bedoe ling der maatschappij, binnenkort reeds te beginnen met den bouw van de fa briek ondër de gemeente Amstenrade. Het kort Kamerverslag. Blijkens het afd'. verslag der Tweede Kamer over het voorsiel-v. d!. Waerden tot het weder uitgeven van een Kort Kamerverslag betuigden „sommige" leden hun instemming, doch konden „verschei dene" leden niets voor de weder invoe ring gevoelen. Sommige leden gaven in overweging de zaak eerst naar ©en com missie van voorbereiding te verwijzen. Ontginning van woesten grond'. In de gemeente Emmen zullen dit jaar met rijkssubsidie eenige groote com plexen woesten grond (tezamen 50 a 60 H.A.), toebehoorendë aan eenige parti culieren, worden ontgonnen. Ongeveer 40 H.A. is gelegen tusschen Erica en Klazi- naveen. De regeerimg verleent voor die ontginningen 45 a 50 pCt. subsidie van de arbeidsloonen. De bedoeling is op deze particuliere ontginningen voornamelijk werkloozen uit de gemeente Emmen te plaatsen, die wegens leeftijd, gezinsom standigheden enz. moeilijk elders tewerk gesteld kunnen worden. Nieuwe afzondering. We lezen in het „Hbld.": De bisschop van Roermond acht het niet toelaatbaar, dat de aan zijn zielszorg toevertrouwde roomsch- katho lieken lid zijn van het Roode Kruis. Zoolang er alleen sprake was van dë oorlogstaak van het Roode Kruis, en voorzoover liet die taak betreft, bestond dat 'bezwaar nieti, of althans waren er omstandigheden, die meer dën opwogen tegen dit bezwaar. Nu echter het Roodë Kruis meent zich op de oorlogstaak te moeten voorberei den óók door in vredestijd de ziekenver pleging ter hand te nemen, nu scheidt de bisschoppelijke herdersstaf de roomschr katholieke schapen van de andersdenken de bokken. Van ©en „op gelijken voet staan met onze katholieke ziekenverple ging" mag geen sprake zijn. En dan verbazen deze heeren zich straks, als een dergelijke uitlating, die bedoeld of onbedoeld voor „andersden kenden" kwetsend is, leidt tot reactie, die men dan als „bekrompen anti-papisme" aan de schandpaal kannagelen. Wat bo vendien een nieuwe gelegenheid biedt om te doen uitkomen, hoever men boven die anderen verheven is. Een andere vraag is, 'hoever deze af zondering van algemeen Nederlamdsche be wegingen en strevingen zal wonden door getrokken, nu dat zelfs bij het Roode Kruis geschiedt. Stuurt men aan op ©en soort roomsch- katholieken kerkelijken staat in den Staat dër Nederlanden Dan zal men er zich toch terdege rekenschap van moeten geven, dat de ver antwoordelijkheid voor de daardoor ge wekte reacties geheel en ten volle rust haar een half-aantrekkelijken, half-af stoo tenden indruk, wekte in haar een gevoel van tegenzin, die echter geen afkeer was. „Ik wou, dat u dit alles hardop zeide", begon plotseling Nap; „u hebt zulke in teressante gedachten; het is werkelijk zelf zuchtig van u die voor u te houden". „Dat zoudt u niet zeggen", zeide zij, „als u wist, wat ik dacht". Hij keek haar vreemd aan, terwijl hij zijn kopje van dën grond nam. „De nar dër Koningin is ©en bevoorrecht persoon", zeide hij. „Wanneer de deur van haar lusthof voor hem gesloten is, klimt hij tegen dën muur en kijkt erover heen". „Dat is niet bepaald' ©en discrete ma nier van doen", merkte zij op. „Bescheidenheid, Lady Carfax, is slechts een ander woord voor seniele aftakeling. En tot nog toe heb ik bij mij geen symp toom van die kwaal ontdekt". Met een arrogant gebaar dronk hij zijn thee uit en gaf haar zijn kopje, om het nog eens te vullen. „Wat juist dë reden is, dat ik geen plan heb, om boven op den muur te blijven staan", zeidë hij. „Ditmaal graag een sterker kopje, als het u belieft". Een onvaste hand begon aan de deur te wriemelen. Anne keek verschrikt op. Het bloed' steeg naar haar wangen. „Mijn man, denk ik", fluisterde zij. .(Word! vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1