Binnenland Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. afwonen, kunnen de ouders in aanmer king komen voor vergoeding van ver voerkosten. Daarbij doen zich de zonder lingste gevallen voor. Een aantal jaren geleden is bet gebeurd, dat een vader meer dan f 500 per jaar vervoerkosten verlangde Die vader hield 11 l zelf paard en rijtuig en Wilde op deze wijze zijn kind het door hem verlangde onderwijs doen deelachtig worden en tevens zijn equipage productief maken Wat lang niet onzakelijk gezien was In Amerika doet men anders; als het kind te ver van de school woont, dan laat men de school naar het kinu komen In Ontario (Canada) heeft men thans twee -scholen op wielen" ten bate van kinderen die zeer afgelegen wonen langs de Canadian Pacific en de andere groote spoorlijnen. Het zijn kindeven van spoor wegwerkers, boschwachters trappers, enz Enkele spoorwagens zijn voorzien van schoolbanken, borden en ander school meubilair Ze stoppen bij elke daarvoor aangewezen plaats voor drie zes dagen al naar het aantal kiuderen, die onder wijs moeten hebben. Het maximum aan tal leerlingen is twaalf. Als er meer zijn moet er een gewone school geopend wor den Pij aije stopplaatsen wordt minstens eens per maand halt gehouden, zooveel mogelijk wordt zorg gedragen, dat de leerlingen tusscheu twee bezoeken van den schoolwagen in werk ter oefening kunnen maken. L)e scholeu op wielen worden over al met enthousiasme ontvangen en reeds hebben tal van volwasse? en, hoofdzakelijk Franscb Canadeezen, verzocht om onder wijs in Engelsch door een school op wielen. De telefoon van den burgemeester. In het raadsverslag van Hedel in het »,Hsg." Bij den post telefoon ad f 100 vindt het lid' Sonnevelt dezen post te hoog. De telefoon is doorgelegd naar Hiet huis vatn den burgemeester waar spreker om ver schillende redenen tegen op komt. Hij is voor bezuiniging. Spr. ziet het nut er niet van in. Hij vindt het zelfs ongewenscht. Als de burgemeester getrouwd was zou spr. het heel gewoon vinden, maar nu hij in den kost is kunnen de menschel» ook gebruik maken van die gemeentetele foon. Voor db gemeente is dat maar een uitgezoek. De voorzitter heeft de telefoon ïioodig voor db openbare veiligheid. Er wordt geen misbruik van gemaakt. Het lid' Van Oss is er ook tegen om het gebruik diat de familie waar de bur gemeester inwoont er ook van kan malkem. De voorzitter betoogt dat de aansluiting een zaak is van B. en W. De aansluiting opheffen kan men niet, dit blijft spr. handhaven, maar men kan den post er voor wijzigen. Het adviseert het lid Son nevelt daartoe een voorstel te doen. Het lid Sonnevelt zegt dat dit toch een wassen neus is, als de post dien hij zou voorstellen toch wordt overschreden. „U kunt wel een radio willen aanschaffen - De voorzitter roept den spreker tot de ordb en verzoekt hem niet dergelijke za ken in het geding te brengen. Het lid' Sonnevelt stelt ten slotte voor om f75 op de begrooting te brengen, al- zoo een vermindering van f25. Dit voorstel wordt aangenomen m©t al gemeen© stemmen. De voorzitter zegt, diat daarmede tot db opheffing bij hem, nog niet is beslo ten. Dat is maar goed ook, aldus spr. *en trouwens die begroeting is ook door Ged. Staten nog niet goedgekeurd. Het Liefdesdrama tc Steenbergen. Men meldt aan liet „Vad omtrent de poging tot moord en den zelfmoord te Steenbergen nog nader Wij hebben een onderhoud gehad met de beide getroffenen, wier toestand voor uitgaande is. De 22-jarige mej. v. d Wegen gaf ons het volgende relaas van het gebeurde. Maandagmorgen ongeveer vier uur werd zii gewekt door een aauhoudend kloppen op de deur. Daar op dit uur wel eens meer personen komen om melk bij haar te koopen besloot zij even te gaan zien wie buiten stond. Zij gluurde door het ruitje aan de achterzijde van de woning en zag daar een man staan. Denkende, dat men haar vader, den 55-jarige v. d W. kwam halen om naar de fabriek te gaan besloot zij de deur open te doen Toen zij de deur geopend had, wenschte de persoon die buiten stond haar goeden morgen Tot haar grooten schrik ontdekte zij, dat het de 29-jarige Van Meel was die haar reeds eenigen tijd van te voren eenige malen had gevraagd. Nauwelijks had hij den morgengroet geuit, of hij schoot tweemaal op haar. Zij voelde, dat zij getroffen was en riep luidkeels „Vader, Van Meel schiet mij dood." Op dat geroep kwam de vader, die boven sliep de trap afstormen ge volgd door zijn beide zoons, Van Meel, ziende, dat de oude v. d. W. haar te hulp kwam richtte zijn revolver op haar vader, dien hij in de borst trof. Zij sloeg onmiddellijk de deur dicht om v M. het verder schieten te beletten Hij sloeg daarop bet zijruitje in en bleef voort durend schieten. Hij moet zoolang hebben geschoten tot de revolver leeg was. Daarop ging hij den straatweg op. Op 150 M afstand heeft Van Meel zijn revolver weder geladen en heeft daarna de loop van zijn revolver in het oor gezet en dezen afge trokken. Hij was onmiddellijk dood oor eenige menschen die naar de fabriek gingen werd hij langs den weg gevonden terwijl zijn revolver aan zijn voeten lag Op een vraag door ons gesteld, of Van Meel haar reeds eenige malen van te voren had lastig gevallen antwoordde zij dat hij haar reeds eenige malen had gevraagd om verkeering met haar aan te gaan en ook aan haar vader had Van Meel deze vraag gesteld. Zij had daarop ceu on:- kenuend antwoord gegeven. Van Meel stond gunstig bekend en moet in een vlaag van waanzin hebben gehandeld De keizer aan het werk Gelijk gemeld, is de voormalige Duitsche keizer voornemens, aan de gemeente Doorn een rosarium aan te bieden, dat op zijn terrein aan den straatweg ?,ooru - Drie bergen gelegen is. Om het terrein vlak te krijgen, moeten natuurlijk verscheiden oude hoornen vallen en thans kan men Z M. iedere» ochtend evenals reeds vroeger aan een audere zijde van zijn landgoed, de zaag zien hanteeren om de reeds gevelde hoornen klein te krijgen Zooals men weet beschouwt de voor malige keizer dit als eeu gezonde lichaams beweging en de heeren uit zijn naaste omgeving werken ijverig mede aan de- opruiming van al het hout Tegen 10 uur verschijnt hij op het terrein, waar de arbeiders druk in de- weer zijn, met zijn takkels, begroet op hoffelijke wijze den leider van het werk en maakt een babbeltje met het personeel. Dan gaat de jas uit en in zijn oranje - vest. wei kt hij een paar uur ijverig met de zaag, welke tegenover hem door een der werklieden wor t gehanteerd Ook thans heeft „dit aan den weg n'mmeren" veel bekijkr en menig auto met j uitschers vertrekt niet, voordat de vroegere heerscher op de gevoelige plaat is gebracht. Geen scliijndoode In ons blad van Maandag hebben wij een bericht uit Wassenaar aan het//Vad." opgenomen, waarin gewag was gemaakt van een êchijndoode. Een nader doorde „N.R.C ingesteld onderzoek heeft niet tot een be vestiging van dit bericht gelei I, zoodat de berichtgever blijkbaar het slachtoffer van een flauwe grap is geworden. De brand in den auto. Mevr. de G. die eenige weken geleden naar liet huis van bewaring te Zwolle werd gebracht, in verband met den brand in den auto tusscheu Olst en Wijbe, waarbij haar echtgenoot in de vlammen omkwam, is weer op vrije voeten gesteld De chauffeur, de heer A ten K. even wel, werd gisteren opnieuw door den rechter van instructie in verhoor genomen en daarna weer in vrijheid gesteld. Gedegra deerd. J 1 Maandagavond kwam de raad van Workum in spoedvergadering bijeen, oa ter bespreking van de ernstige toestanden, welke aan de gasfabrieken zouden heerschen Omdat deze van persoonlijke aard waren, wilde de voorzitter geen inlichtingen ver strekken De raad ging dan ook in geheime zit ting. Naar nader bericht wordt, heef' de raad den directeur der gasfabriek benoemd tot baasfitter in dit bedrijf. Roekeloos r ij den. Jn antwoord op een adres der drie een trale landbouworganisaties om maatrege len tegen roekeloos rijden op den open baren weg, heeft de Minister van Justi tie geschreven, dat er, naar het oordeel der procureurs generaal met de noodige strengheid wordt opgetreden, en dat er geen termen aanwezig zijn voor een aan schrijving aan de parketten. Anderzijds mag de Minister niet verhe len, dat de verschillende ambtsberichten er op wijzen, dat de plattelandsbevolking dikwijls zelf mede-schuldig is aan ver keersongevallen, doordat deze bevolking zich zeer weinig stoort aan de verkeers- voorschriften. Mogelijk zoude voor de landbouwver eeuigingen een nuttige taak weggelegd kunnen zijn, door harerzijds mede te wer ken, om het in acht nemen der verkeers regelen door de plattelandsbevolking te be vorderen Geen bioscoop meer. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen bioscoopbond heeft, nu de nieuwe belastingverordening in Sittard in werking is getreden, uitvoering gegeven aan het vroeger gepubliceerde besluit om tot stop zetting der bioscoop exploitatie in de ge meente Sittard over te gaan uit overwe ging dat het bioscoopbedrijf een vermake lijkheidsbelasting van 30°'0 niet kan op brengen Als uitvloeisel van dit besluit zullen vanaf heden geen bioscoop voor stellingen in ti tard meer gehouden wor den. Een a f g r ij s e 1 ij k drama. De „Montag" beval een bericht uit Klausenburg (Oostenrijk) over een onge- Looflijke geschiedenis, die zich in de Zeveinburgsche gemeente Cziktapiocza moet hebben afgespeeld'. In dit dorp leef de een 70-jarigie grijsaard, Sitefan Cse- doe genaamd, van wien verleid werd, dat hij verscheidene rnillioenen Lei in een kast verborgen hield. Op zekeren dag verscheen te zijnen huize een ambtelijk© commissie, beslaande uil een lid van het gemeentebestuur, d.n notaris en e:n an deren ambtenaar, benevens ee.i gendarme. De ti veren deJ den den ouden man mede, dat zij gekomen vva.en om zijn inven'.ari.s te regisVree&em in verhand met de ver mogensbelasting en hij zou 'evens moeten beslissen wie zijn erfgenamen zouden wor den. De grijsaard, die n et meer spreken kon, schrok hevig bij het hoeren van deze mededeel in gen. Men doorzocht hel huls en vond inderdaad in een kast e_n bedrag van niet meer of minder dan 1 A/g mill. Lei. De wethouder riep daarop den ouden man toe, diat een testament gemaakt zou worden, waar'n de leden van de com missie" als erfgenamen zouden worden opgenomen. Toen het document gereed was werd1 het den kluizenaar ter tseke- ning voorgelegd. Men druk [ie hem een pen in da hand en met de Kuip van een der ambtenaren kwam na veel moeite de onderteekening tot stand. Tijdens zijn agitatie verloor Csedoe het bewustzijn. Hij werd vervolgens op voorstel van den wethouder in een doodkist gelegd en den volgenden dag leraarde besteld. De wet houder had zich intusschen die II/2 mil- iioen Lei toegeëigend. Zijn medeplichti gen eischten evenwel verdeeling vian de buit; het gevolg was een aanklacht. Een gerechtelijke commissie heeft in- tusschen de moordenaars gearresteerd. Een eigenaardig proces. De schilder Carmoin, zoo vertelt /.Co moedia", kwam op een goeden dag zijn atelier binnen en begon daar een groot aantal van zijn schilderijen, die hem niet meer bevielen, stuk te scheuren. De lappen gooide hij in de vuilnisbak Een voddenraper kreeg ze in de gaten, zocht de passende fragmenteu bij elkaar en ver kocht ze op de mark' 'Ie gingen van hand tot baud, tot ze in liet bezit van een slimmerik kwamen, die vier van de presentabelste stukken liet verdoeken Deze werden gekocht door den schrijver Francis Carco Enkele jaren geleden be sloot Careo zich van een aantal schilde rijen te ontdoen, waarbij ook de vier Camon's. Hij deed ze in de veiling bij Droot. De schilder, die van 't geval ge hoord had, protesteerde en maakte er een rechtszaak van op groüd van het feit, dat de expositie en den verkoop van de door hem vernietigde doeken hem benadeelde in zijn reputatie als kunstenaar. Hij vroeg 5000 fr. schadevergoeding. Hij werd 111 dezen eisch gestennd door de lYSociétede la propriété artistique". De zaak, die lang hangende bleef, kwam deze week eindelijk in behandeling. De verdediger van den schilder beriep zich op het moreele recht van den kunstenaar op zijn eigeu werken hij is het die be schikt over hun bestaan of niet bestaan; hij kan ze bewaren of vernietigen. Indien hij ze verscheurt, mag niemand ze, tegen zijn wil, weer herstellen De andere partij, de schrijver Carco en de twee kunstkoopers, door wier handen de stukken waren gegaan, stelden zich op het standpunt dat de doeken door den schilder waren prijsgegeven. Hij had ze niet vernietigd, maar overgelaten aan den gelukkigen vinder; de verschillende koo- pers waren dus de wettige eigenaars ge weest. Bezitrecht, zoo besliste hun advo caat, gaat boven moreel recht. De vier schilderijen»Paysage de Caseis", ,/Espagnole", //Place Clichy" en „Lac" getiteld, zijn, in tegenwoordigheid van Francis Carco, naar het gerechtshof overgebracht. De volgende week wordt de zaak voortgezet. Speurhonden. I11 Duitschland is den laatsten tijd herhaaldelijk twijfel geopperd aan de betrouwbaarheid van de gegevens, die speurhonden over de daders van mis drijven leveren. De twijfelaars zeggen dat de honden gemakkelijk van het spoor raken, wanneer andere uienschen het pad van den misdadiger kruisen, dat de hon den geneigd zijn de rechte lijn te volgen, zoodat een misdadiger ze van het spoor kan brengen als hij zig-zag loopt en dat de reuk van een spoor sneller verdwijnt dan men geneigd is aan te nemen, enz Om die beweringen te toetsen heef; dr Moll, zenuwarts te Berlijn, met vier speurhonden van de Berlijnscbe recherche allerlei proeven genomen. Hem is daarbij gebkken, dat de reuk van een spoor zeer lang waarneembaar blijft voor een bonden ueus. Een hond wist tweemaal achtereen een 11 uur oud spoor te volgen. Dat een hond vau de wijs kan raken, als andere menschen het pad van den gezochte kruisen, is juist gebleken, maar tevens, dat goede speurhonden het rechte spoor dan nog weten ie vinden. Het is een kwestie van aanleg en training. Met een doelmatige teeltkeus valt in die richting veel ie bereiken Niettem 11 is het wen- schelijk dat na een misdaad zoo weinig mogelijk menschen op het terrein ervan loopen. Het publiek moei doordrongen worden van het belang zich daarvan te onthouden Dr. Moll komt lot de con clusie, dat in het strafproces de gegevens, door speurhonden aangebracht, „niet als een volkomen geldig getuigenis aan te merken zijn, maar wel als zeer belang rijke aanwijzingen." Bij zijn proeven had dr. Mol gezorgd dal de leider van een I oud onbekend was met de taak die aan het dier gestold weid. Men zou anders de kans loopen dat de leider den hond ce uitvoering vergemakkelijkte. Ook werden nooit twee gelijke proeven genomen. Het doo denhuis. Een huivering bevangt eiken rasechte» New Yorker, als hij in zijn jacht naar don almachtigen dollar, even zijn blikken laat rusten op het statige huis, dat zich aan den hoek van Broadway en de 70ste Strp.at verheft. Want in dat oogenschijn- lijk zoo rustige, emotielooze huis hebben zich gruwelijk geheimzinnige gebeurtenis sen afgespeeld. Zeven jaar geleden werd in dit huis Joseph El well, een bekend sportman en bon-vivaut, op ontzettende wijze ver moord. Nimmer slaagde de politie erin, ook slechts het geringste spoor der mis dadigers te ontdekken. De geheele aange legenheid zou wellicht langzamerhand in het vergeetboek zijn geraakt, indien zich niet dezer dagen juist in datzelfde, huis op den hoek van Broadway en de 7üste siraat de 23 jarige mevrouw O'Briens van het leven had beroofd- Wat echter de ge heimzinnigheid in beide gevallen ten top deed stijgen, was dat alle twee keeren 011 middellijk na het p'egen der daad in het doodshuis de telefoon begon te rinkelen en de medebewoners door eën onbekende stem van de gebeurienis op de hoogte werden gesteld. Nauwelijks was de arme mevrouw O'Briens gestorven of de telefoon ging en die onbekende stem verzocht het dienst-1 meisje even in de kamer vau haar me vrouw te gaan zien. Toen het meisje de kamer betrad, zag zij tot haar ontzetting de jonge vrouw dood op bed liggen Naast haar lagen drie gesloten brieven en liet geld voor postzegels. Het bleek, dat me vrouw O'Briens besloten had, vrijwillig uit het leven te scheiden 11a een heftige woordenwisseling met haar man over den naam van het jongste kind, dat zij naar haar moeder Edith had willen noemen, maar dat hij als Maud naar zijn moeder had aangegeven. Wie echter zoowel zeven jaar geleden, als ook nu weer, de tele fonische waarschuwing heeft gegeven, zal wel steeds een raadsel blijven. E x-k e i z e r i 11 Z i t a. De gewezen keizerin Zita zal zich voor een tijdje terugtrekken in een klooster te Burgos, (Noord-Spa 11 je), teneinde niet verplicht te zijn om een Hongaarsche af vaardiging te ontvangen, die prins Otto er toe dwingen wil van zijn recht op den troon van Hongarije afstand te doen. J. C. H. A. Quack f Men meldt ons uit Utrecht In den afgeloopen nacht overleed hier ter stede op 70»jarigen leeftijd luitenant generaal J C. H. A. Quack. Garage uitgebrand* Men meldt ons uit Zaandam Door onbekende oorzaak ontstond heden nacht brand in een garage te Wormer- veer. De garage brandde geheel uit, 8 autobussen en een luxe auto werden eèn prooi der vlammen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. OverledenHendrik Kosten, 31 jr., gehuwd met Maria den Boer, wonende te 's Heer Arendskerke; Pieternella Maria de Fouw, 9 jr., wonende te Colijnsplaat. LICHT OP. Donderdag 3 November 4.57 uur Vrijdag 4 November 4.55 uur .WEERBERICHT. Hoogste barometerstand' 775.3 te Cler mont. Laagste barometerstand 738.4 te Vestmanoer. De verwachting tot den avond van 3 dezer luidt: krachtige, later sterk afine- miemdb Z.W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. VEILINGSVËREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 1 November 1927. PEREN: Doyenne de Cornice f70 a f84, Duchess© d' Angoulenie f38 a f55, Williams Duchesse f 17 a f31, Soldat Laboreur f 18 a f34, Comtesse de Paris f 12 a f 26, Beuaré Clairgeau 116 a f 42, Beurré Alexander Lucas f 18 a f36, Beurré Napoleon f20, Beur- ré Bacheiier f 11 a f21, Bergamot.© d' Es- ;n f9, Nouveau Poiiteau f 10 a f 26, Leotiier f7 a f21, Le Curé f5 a 'f9, Jod'enperen f 9 a f 15, Alexandrine Dröuil- lard f28, Calabasse Tirlemont f7 af 15, Groene Chaumontel f4 a f9, Bruine Clhaumontei f 4 a f 7, Peren zonder zaad huis 8 a f 10, Bergamotten f5 a f9, Winter Suikerijen f4 a f 7, Scheileb ellen f5 a f8, Witte Cozije f3 a f 5, Winter Louwtjes f4 a f7, Winter Vijegeperen f3 a f7, St. Remey f4 a f6, Ponds peren f4 a f7, Gieser Wildeman f 6 a fll, Kieiperen f5 a f 10, Afval- en Kroetperen f 1 a f 5, alles per ,100 K.G., APPELSGoudreinettien f 12 a f32, Landsberger Rekietten f8 a flOji Adams Permain f5 a f9, Transp. db Croinceis fll a f33, Sterappels f 10 a f 18, Pre sent van Lunferen f 15 a f28, Groninger Kroon f8 a f 15, Princess© Noble f8 a f 14, Cox Oranje Pipping f 12 a f 18, Cox Pomona f6 a f 10, Notarisappels f 10 a f21, Willem Saalappels ,f 7 a fi8, Dubbele zure Bellefleurs f9 a f 13, Zpre Bellefleurs f7 a f 15, Westlands.lhe Bel lefleurs f4 a f6, Franscihe Bellefleurs f 4 a f 6, Lanes Prins Albert f7 a f 12, Bramley Seedling f5 a f8, Hondsmuilen f6 a f 9, Zomer Court Pendu f 5 a f 10, Court Pend'u f4 a f7, Reinette d' Or f4 a f7, Zomer Paradijs f6 a f 8, Bis marck f5 a f7, Golden Noble 'f,4 a f6, Jacques Lebel f3 a f6, Koolappels f 3 a f 5, Grauwzuur f 4 a f 7, Tante Dorja f4, Belle et Bon f7, Zoete Campagner f5 a f8, Zoete Armgaarde f6 a f 12, Zoete Bellefleurs f4 a f7, Zoete Tobber f4 a f6, Zoete Ruéter f5 a f7, Tuin- zoet f8 a fll, Huismanszoet f5 a f7, Kand'ijzoet f5 a f7, GelderscShe Holaart f4af8, alles perlOOK.G., DIVER SEN: Tomateta f7 ja f 10 per 100 K.G., Bloemen f7 a f21 per 100 bos, Noten f 0,90 per 10.0 stuks, Hazen f2,51 a f3,31 per stuk. VERKODPINGEN EN VERPACHTINGEN. November 10 's Heer Arendskerke, bouwlanden, Pilaar. 11 Goes, zware ölmeboonien, Pilaar. 12 Heinkenszand, boomen; landbouw- sdhuur ter verplaatsing, db Kok. 16 Goes, vendutie, de Kok. 16 Nisse, woonhuis, wagenhuis en erf, Pilaar. 16 Nisse, inboedel, Pilaari' Nieuwdorp, woonhuis met schuur, erf, tuin, boomgaard en bouwland, Pilaar. Goes, inboedel, de Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 8 10 en 11, Prins van Oranje, On derling Kunstgenot, „De Kribbebij- ter". 21 Schuttershof, Sonare-kwartet. December 1 Prins van Oranje, Solistenconcert' Toonkunst. 11 Schuttershof, Kon. Rederijkerskamer Zwolle, „Phyllis". Januari: 6 Schuttershof, Kon. Letterl. ver. J. J. Cremer te Haarlem, „Tieneik©". 27 Schuttershof, Kon. Enk. Ver. „V. Z. O. D." te Rotterdam, „De koe koek". Februari: i>.. 18 Schuttershof, Kon. Reder. Kamer Jan van Beers te Utrecht, „Fneu- leken". April: 10 12 en 13, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, „Bergopwaarts". 27 Prins van Oranje, feestavond hert denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". ADVERTENTIËN. DE BEURS. Een solide finatrc. instelling met uitk. Staatsloterij wensckt nog eenige actieve Agenten en Hoofd-Agenten aan te stellen op gunstige voorw. Gemakk. werfkkring en goede bijverd., zoowel voor dames als keeren, ook winkeliers, coiffeurs, assuram- tiebodes, enz. Inl. worden verstrekt Bij kantoor DE BEURS, Kruiskadb 25, Rotterdam en door den Inspecteur beden- avond tusscken 7 en 9 uur en Donderdag morgen^ van 9—10 uur in Hotel „TI- VOLI", Stationsplein, Goes.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3