RUITEIBOER Het Wieg-ekind. N\ 150. Woensdag 2 November 1927. Ill8 Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. Koloniën. Land en Tuinbouw Pro vin cieme u \Vs ABONNEMENT Pri)9 per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. .Verschijnt: Maandag-, 'Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COIIRANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Tangier. De prins van Ud'ine, een neef van dien koning van Italië, heeft te Tanger een onderwijsinrichting geopend. Aan deze schijnbaar onschuldige bezigheid zit meer vast dan uit deze simpele zin zou blij ken. De prins van Ud'ine is met een I'ali- aansch eskader naar Tamger gevaren, waaruit wel blijkt, diat men eerder met een demonstratie dan met een eenvoudige onder wij spl echtigheid te doen heeft. Ve len beschouwen het Faliaansche optreden dan ook als een aankondiging van nieuwe Italiaansche voorwaarden inzake de rege ling van het statuut van Tanger. Jules Sauerwein zegt daarentegen in de „Ma- tin" dat men Mussolini's staatsmamsbe* leid onrecht zou aandoen, indien men een parallel zou trekken tusschen dit be zoek en de provoceerende demonstratie vaai ex-keizer Wilhelm, toen deze in 1905 aan boord van zijn torpedojager „Pan- ther" plotseling een bezoek aan Agadir in Marokko bracht. Want reeds driemaal, aldus Sauerwein, namelijk in 1900, 1902 en 1912, heeft Italië zijn „dcsintcrensement" ten opzich te van Marokko te kennen gegeven, in 1912 in den vorm van een conventie, on- dèrteekend door Poimcaré als voorzitter van den Framschem ministerraad en Tit- tomi, destijds Italiaansch gezant te Parijs. Wat nu het Tangerstatuut betfreft: dé situatie is volkomen duidelijk, aldus ver volgt de schrijver. Frankrijk en Spanje voeren momenteel onderhandelingen over dit statuut. In het verloop dezer besprekinr gen is tot uiting gekomen, dat het karak ter der Tangerzone internationaal behoort te blijven. Bij het onderhoud, dat de Brit-» sche minister van bui enlandsche zaken, Chamberlain, onlangs met Primo de Ri vera heeft gehad1, heeft eerstgenoemde krachtig er op aangedrongen, dat Spanje zijn eischcn zou matigen, in welk geval hij gaarne bere d was, zijn goede diensten bij de Fransch-Spaasische besprekingen aan te b eden. Op zijn beurt h eft Primo onmiddeLijk or!.end, dat c!e Tangerkwesitie tusschen Frankrijk en Spanje ge.egeld en deze regeling vervolgens met medewerking van Engeland en Italië geregistreerd moet worden. Wij weten reeds bij voorbaa1, wat Ital.ë verlangt: het karakter van een diplomar tieke vertegenwoordiging voor zijn consul- generaal te Tanger, een rechter in het Gemengde Hof en de aanwelzigheid van een Italiaansch officier, die de volstrekte neutraliteit der Straat van Gibraltar moet controleeren. Tegen inwillig ng dezer eischcn bestaat geen enkel bezwaar. Derhalve is het bezcek van het Italiaan- sche eskader aan Tanger in geen enkel opzicht een verontrustend fe.it. Wat Ma- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat, SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Z ij maak te een kleine voorwaar tsche be weging, als wilde zij zijn bevel gehoor zamen, doch ging dan weer terug. „Neen heusch, het is beter, dat ik op mijn man wacht." t „Neen, het is beter, diat u dat niet doet!" zeide hij met nadruk. „Ik heb hem zooeven gezien. Hij zat in dien rook- salon, ik zal maar niet zeggen in welk een toestand. Dat weet u toch wel. Maar jals u verstandig bent, laat u Darnier maar voor hem zorgen en gaat u met mij mede". Dat gaf den doorslag. Ze trok de kap van haar mantel over haar hoofd1 en ging zonder een woord te zeggen naar de deur. Errol trok vlug een overjas aan en volgde haar dan op het bordes. Een groote dichte auto was juist voorgereden. Hij hielp er haar in. „Lieve hemel, wat is u koud!" zeide hij. Zij gaf geen eafwoord. rokko betreft, zijn wij gerust, daar wij er volstrekt van overtuigd' zijn, dat Italië de verplichtingen zal nakomen, die het driemaal achtereen heeft bekrachtigd. Frankrijk en Amerika. Na de totstandkoming van een Fransch- Duitsch handels\erdrag heeft Amerika zich gehaast ook tot een nieuwe regeling der handelsbetrekkingen met Frankrijk te ko men. De minister van handel, Bokanowski, is naar Washington geweest om de on derhandelingen te voeren en zij duren na zijn terugkeer nog voort. De minister ver klaarde in een interview dat een defini tief accoord in het zicht is. Frankrijk heeft een eerste succes be haald, doordien tijdens de onderhamfle- lingen een voorloopig tarief het goede renvervoer tusschen de beide landen zal regelen. In dit voorloopige tarief staat Frankrijk aan de Vereenigde Staten de zelfde behandeling toe, welke Amerika vóór het tot stand' komen van bet Duilfech- Fransche verdrag heeft genoten, behalve in die gevallen, waar de aan Duitschland toegestane minimum-tarieven hooger z-ijn dan de vroegere tarieven. De Vereenigde Stalen zuilen dus tot het einde van de onderhandelingen dezelfde rechten als voor het tot stand komen van het Duitfsch- Fransche handelsverdrag genieten. Des kundigen zuilen thans de verschillende punten, waarover de onderhandelingen zul len loopen, gaan onderzoeken en waar schijnlijk zal a's gevolg daarvan een be sluit verschijnen, waardoor de nomencla tuur, vooral voor artikelen der chemische industrie, gewijzigd zal worden. Boka nowski verklaarde nog niet le weten, of de aanstaande onderhandelingen, te Was hington of te Parijs gevoerd zullen wor den, maar beide regeeringen zijn verlan gend' naar een spoedige overeenkomst. Politierechter te Middelburg. OngewenscMe menschiicve ikLqchI A., 18 jaar, boenenkjieAt ie Ove- zamd, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 September j.l. te Ovezand, een fluit signaal beeft gegeven ten toeken dat dia naleving van dë Motor- en Rijwielwet aldaar werd gecontroleerd, door de po litie, terwijl hij dat signaal gaf aan eein wielrijder die zonder licht reed op dien avond. Eiseh: f20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. De hardhandige. W. d. G„ 31 jaar, landbouwer te Goes, werd beklaagd, dat hij op 2 Aug. j.l. te Goes Janna Lisseveld heeft mishandeld door haar met een steen tegen den rug te gooien. Eisch: f20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. Beleediging. A. K„ 65 jaar, koopman te Colijns- piaat, werd verdacht dat hij op 23 Sept. j.l. te Colijnsplaat J. A. Coomans heeft beleedigd. Eisch: f Ï0 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. In hooger beroep. Door J. H„ 49 jaar, winkelier te Na iets tegen den chauffeur gezegd te hebben, stapte hij ook in en ging naast haar zitten Bijna onmiddellijk daarna v'ogar ze door de lange, slechtverlichte straat. Anne Carfax leunde onbeweeglijk ach terover in haar hoek. Het schijnsel van het kleine electrische lampje op haar ge laat liet zien, hoe bleek en vermoeid dait was. Haar oogen waren dicht. De man naast haar zat recht als eem kaars, zijn blik strak gezicht op het raampje voor hem, zijn lippen opeenge klemd. De handschoenen, die hij den ge- heelen avond aan gehad had, hield hij nu in zijn handien, terwijl zijn vingers er aan één stuk door aan zatetn te trekken, zoo dat het zachte leer aan stukken scheurde. Nu waren zij de stille straat uit en kwamen in een volslagen dbisternis. Plotseling, maar heel kalm, begon An ne: „Het is heel vriendelijk van u, Mr. Errol!" Hij keek haar aan. Om dit tegen hem te zeggen, had zij haar oogen open. ge daan, maar dadelijk vielen haar oogleden weer vermoeid' dicht. „De vriendelijkheid k geheel aan uw kant, Lady Carfax", zeide zij langzaam. „Wamt al weet u anderen daartoe te in- spireeren, dan. blijft die deugd toch uw eigendom". Zij lachte en sloot haar oogen weer. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid vam de kleine op sommige plaatsen vaak rood en bran derig zijn en zelfs stuk gaan. Dit ver zacht en geneest men met PU ROL. Colijnsplaat is hooger beroep aange'.ee kend tegen het vonnis der rechtbank van 14 Oct. j.l., waarbij hij ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel (imet een auto) te Kortgeme in Juni j.l. is ver oordeeld tot f 50 bcete of 50 dagen hech tenis. De officier van Justitie was reed's in hooger beroep gekomen. Door H. A. v. D., notaris te Hulst is cassatie aange teekend tegen een von nis der Rechtbank (Kamer vcor Burger lijke Zaken) van 26 October j.l. waarbij hij wegens het opmaken van een akte, zonder dat daarin alle voornomen van eeni der verschijnende partijen zijn ver meid', is veroordeeld tot f3 of 3d. b. Toelating in Indië geweigerd. De Oostenrijker Pelhovuc, die na een afwezigheid van een 10-tal jaren weer in Indië wenschte terug te kecren, is niet toegelaten omdat hij verdacht wordt re laties met Moskou te onderhouden. Hij reisde op een Hollandsch paspoort, terwijl hij vreemdeling is. Zijn bagage bestend uit 100 koffers, waarin aan miilioenen aan waarde-papieren en duizenden aan goud geld1, dat geborgen was in honderden pak ken en zakken. Voorts had hij ook che micaliën bij zich, o.a. een hoeveelheid cyaankali, voldoende om geheel Batavia te vergiftigen. Pathovuc is reeds vroeger om dergelijke redenen in Griekenland ge weigerd'. Besmette Nederlandse he kruisbessen Op vragen van den heer Van den Heu vel, lid van de Tweede Kamer, betref fende de te nemen maatregelen in geval van stopzetting van den invoer in Enge land van met Amerikaanschen kruisbes- senmeeldauw besmette Nederlandsche kruisbessen, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw geant woord': Ondër ge tee kende heeft kennis genomen van db op 14 Juli 1927 in het Engelsche Lagerhuis gestelde vragen in zake invoer van Nederlandsche kruisbessen en van het daarop gegeven antwoord. Ondergeteekende is uit den aard der zaak van oordeel, dat tijdig alles gedaan moet worden om een stopzetting van den invoer in Engeland van kruisbessen uit ons land te voorkomen. Het aanwijzen van bepaalde ui Weersta tions voor kruisbessen zou in de meel- diauwwet geen steun vinden en een doel treffend toezicht op de naleving van zulk een bepaling zou groote moeilijkheden op leveren. Zulk een maatregel schijnt ook Blijkbaar praatte zij liever niet. Hij keek nu naar zijn gescheurde hand schoenen en wierp die ongeduldig weg. Tien minuten lang sprak geen van bei dén. De auito reed zacht door den nacht als een bezielde wagen der goden. Zelfs de wielen snorden niet. Het was, als wer den zij op vleugelen voortgedreven. Tien minuten lang zat dé man als een standbeeld voor zich uit te staren, ter wijl dé vrouw bewegingloos achterover leunde. Na de tien minuten verminderde dé vaart. Zacht kwamen zij neer op aarde en hielden stil. Errol maakte het portier open en stapte uit. „Hebt u een sleutel?" vroeg hij, ter wijl hij haar zijn hand' gaf, om uit te stappen. Zij stond' hooger dan hij en keek haif- diroomerig, als iemand, die uit een die pen slaap ontwaakt, op hem neer. „Weet u wel", begon zij glimlachend', dat ik dacht, dat u Ruiitenboer was?" „U hebt gedroomd", zeide hij vrij barsch-. Zij huiverde, toen de koude nachtlucht haar tot dé werkelijkheid terugbracht, en oogenbiikkelijk kwam haar gereserveerde houding weer terug. I i „Dat geloof ik ook", zeide zij. „Neem me niet kwalijk. Zijn we al thuis? Ja, ik heb den sleutel." ,1 niet noodig, daar voor invoer in Engeland een certificaat vereischt wordt, als gevolg waarvan geen zending naar Engeland ens land' ongeïnspecteerd verlaat. Door in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen binnenlandsch vervoer van besmette bessen onder strenge voarwaar- den toe ie staan, wordt clandestien onge controleerd vervoer en noodelooze schade voor dé kweekers en verdere belangheb benden voorkomen. In het onder het eerste punt bedoelde antwoord deeld bovendien de Engelsche minister van landbouw trouwens mede, dat zich geen enkel geval van meeldauw bij ingevoerde Hollandsche kruisbessen heeft voorgedaan, noch dat het ministerie eenige klacht heeft ontvangen. Provinciale Staten. Voorstellen voor de najaarszitting. In de zomervergadering werd aange houden een verzoek van de commissi:© tot behartiging der belangen van de monu menten in de kerk te Burgh om een sub1- sidie van ten hoogste f 1000,Aan de Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archae- ologische Commissie werd door Ged. Sta ten opgedragen, om een grondig onder zoek nopens deze sub sidie-aanv rage «n te stellen. Deze commissie meent, dat waar ook de drie andere epitaphia zoo goed mogelijk zijn hersteld', het te betreuren zou zijn indien voor dit vierde, dat van J. de Huybert en echtgenoote, het be langrijkste, monument de middelen ont braken. Waar dé leiding van het werk bij het Rijksbureau voor de Monumenten zorg in alleszins bevoegde handen is, e viseert dé commissie ook vanwege de provincie een bijdrage te geven. Ged'. Staten wijzen er op, dat door die Stalen tot dusver alleen subsidiën werden verleend voor herstelling van monumentale gebouwen. Intusschen is het afgebrar kerkgebouw te Burgh hersteld', zonder dat een beroep op steun der provincie is gedaandrie van de vier beschadigde graf monumenten zijn eveneens zonder bijdrage dér provincie weder in orde gebracht; het zou te bejammeren zijn, wanneer het vier de in geschonden toestand moest blijven bestaan. Waar door Rijk en gemeente in dé kosten der restauratie van bedoeld monument wordt bijgedragen, terwijl van dé Kerkvoogdij, alsmede van particulie ren, reeds niet onbelangrijke sommen zijn ontvangen, meenen Ged. Staten, dat er in dit bijzondere geval voor de Provincie aanleiding bestaat, een blijk van belang stelling te geven en zich niet geheel aan het verleenen van steun te onttrekken. Waar evenwel, afgaande op het adres, reeds in totaal ongeveer f2800,bijeen is en de kosten der onderhavige restaura tie f3500,bedragen, is een subsidie van f 1000,uit de Provinciale kas Zen ker niet noodig. In overeenstemming met den algemeenen regel aangenomen voor gebouwen, meenen Ged. Stalen, dat ook hier dé bijdrage der Provincie niet booj- ger behoeft te gaan dan ongeveer 10 °/o van de kosten d.i. f350,Van deze som wensc'hen Ged. Staten f 100,te vinden op de begrooting 1928 en f250, uit den dienst 1930 te voldoen. Door het Bestuur der Vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg, is een bijdrage verzocht uit de Provinciale fond sen voor het jaar 1928. De vereeniging heeft een tekort van f700,Waar het hier betreft een jonge vereeniging, die nog moet trachten zich een verzekerde positie te verwerven, zijn Ged. S'.aten van oor deel, dat er aanleiding bestaat het ver zoek in te willigen. Ged. Staten wensehen daarbij evenwel uitdrukkelijk vast te leg gen, dat deze bijdrage, naar hunne mee ning althans, niet beschouwd' mag worden als het uitvloeisel van een bepaaldelijk aan dé Provincie opgedragen taak, doch meer als een bewijs van belangstelling in het totstandkomen eener instelling, waarvan het nut gaarne wordt erkend. Zij stellen daarom voor aan de vereeni ging voor éénmaaL f250,toe te ken nen, teneinde haar door de eerste moei lijkheden heen te helpen en aldus de mo gelijkheid op haar voortbestaan in hoo- gere mate te verzekeren. Waar thans vroonen en vrijlondén Bn c'.q. ook gebouwde eigendommen ten aan zien van ver keer s verbeteringen alleen aan slagen kunnen worden voor bijdragen voor „een belangrijke wegsverbetering door het aanbrengen van kunstbedekking", stellen Ged. Staten voor in de plaats daar van te lezen „eene belangrijke verkeers- verbetering". Dit omdat het geen twijfel lijdt, of de genoemde landerijen en ge bouwde eigendommen hebben niet alleen bij een bovenbedoelde wegverbetering doch eveneens bij andere verkeersverbeteringen, b.v. bij een spoorwegaanleg e.d'„ groot Zij nam zijn hand' en stapte even eens uit. „Goeden avond, Mr. Errol! En nog maals dank!" Hij bood niet aan de deur voor bz open' te maken. In dé gang brandde een licht; hij bleef kalm staan tot hij den sleutel in het slot hoordé draaien, 6tapte toen weer in dé auto en trok het portier dicht, zonder antwoord te geven op haar laatste woordén. Anne Carfax vroeg zich verwondérd af, of haar droom hem misschien belee digd kon hebben. HOOFDSTUK IV. Bakochtend'. „He, hoe vervelend! Nou moet ik van ochtend' bakken", zeide Dot Waning, terwijl zij in de pastorie met een ongedul dige beweging van de ontbijttafel opstond. „En ik had juist zoo graag alles van het bal gehoord'. Je hadt best wat vroeger beneden kunnen komen, Ralph „Maar zusje-lief zeidé de dominé s- zoon, terwijl hij zijn boterhammen flink met boter en honig besmeeirdé, „wees nog maar blij, dat ik beneden gekomen ben, nadat ik den halven nacht gedanst heb met Mrs. Damer, die nou niet bepaald zoo licht als een veertje is". Verder willen Ged. Staten bepaald zien, dat zij ontheffing kunnen verleenen van dé bepaling, dat de benoeming van dijk graven, hunne plaatsvervangers en gezwo renen voor zooveel polders of waterschap pen betreft, welke niet belast zijn met ver dédiging tegen zeewater of opper water dér groote rivieren, door de vergadering van ingelanden moet geschieden, tien minste binnen twee maanden vóór de af treding of binnen drie maanden na het ontslag over overlijden. In dé zomervergadering werd beslo ten aan dë Vereeniging tot verbetering van het schapenras in Zeeland voor het jaar 1927 een subsidie toe te kennen van f 100,onder meer onder voorwaarde, dat het Rijk eene subsidie van ten minste f200,verleent. Bij de verdeeling van het totaalbedrag dat van Rijkswege voor steun aan dé schapenfokkerij wordt be stemd, kreeg Zeeland slechts f 100, en bleek dat verhooging tot f200,voor 1927 niet meer mogelijk was. Ged'. Star ten stellen voor het besluit te verande ren en te lezen, dat het Rijk minstens f 100,moet bijdragen. Door den Ned. Bond van Technici' te Amsterdam is aan de Staten verzocht, als grootste aandeelhouder der N.V. P. Z.E. M. aan hare vertegenwoordigers in de aigemeene vergadering van aandeel houders opdracht te geven, om hunne voile medewerking te geven tot het doen instellen der door den Bond van die Ai gemeene vergadering gevraagde onpartij dige commissie, die zou moeten onderzoe ken, welke dé oorzaken zijn geweest, „die „Dat jok je. Ik weet zeker, dat je dat niet gedaan hebt. Zoo iets dwaas kon je me niet op dë mouw spelden". Toch bleef zij op weg naar dë deur even staan, om verdere bijzonderheden te hooren. „Ook al goed. Dan deed ik het niet", zeide Ralph kalm. „En Sir Giles was niet dronken als een tempelier en rolde niet door de balzaal en brulde geen ko mieke akelige komieke bedjes, tot dat iemand hem meenam naar de restau ratiezaal en hem zóó vol stopte mei whisky, dat hij niet meer zingen kon!" „O, Ralph, het is toch niet waar! Hoe beestachtig! En was Lady Carfax er?" „In den beginne wel, maar zij is ge- eclipseerd'. Waarheen weet ik niet". „Die arme Ladjy Carfax! Hoe ake lig voor haar! Ralph, ik zou dien kerel ik weet niet wat kunnen dben". „Ik ook", zeidé Ralph van harte. „Het is een gemeene dronkenlap, en als hij niet in het krankzinnigengesticht terecht komt}, dan mag ik geen dokter worden". „Misschien sterft hij voor dien tijd wel aan delirium", plaagde Dot. „Waar hij ook aan sterft", zei Ralph', „ik zal met het grootste genoegen mee helpen hem te begraven. Maar zou je nou niet liever die koek gaan bakken? Ik heb hem bij dë thee noodig." (Wondt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1