Gr in nik-Pi tietjes MIJNHARDT's Rechtszaken. Onze Leestafel. Gemengd Nieuws. W etenscbappen. Een zeer bekend dramaturg verliet eens dien schouwburg, toen hij een werkvrouw zag, die bezig was de gang te schrobben. Hij was in een heel goede bui, zijn stuk had geweldig succes, hij had zoo juist een ovatie van het enthousiaste publiek gehad, kortom hij had1 alle reden om in z beste humeur te zijn. Hij bleef een oogeniblik staan en zei toen: „Hebt u idee om morgen naar den schouwburg te gaan?" De werkvrouw richtte zich op uit haar bukkende houding, kedik hem aan, glim lachte tegen he n en atoitwcordide toen spijtig „Morgen kan ik nietmaar kunt u misschien Woensdlag?" i I „Ben je getrouwd?" vroeg een direc teur van een maatschappij aan een man die een betrekking zocht. „Neen, mijnheer". „Dan kunnen wij je niet gebruiken. Wij moeten menschen hebben, die geleerd heb ben te i I Gast, die zich in het klachtenbeek er over beklaagd heeft, dat hem een half glas bier gebracht, en een heel g'.as bere kend werd, tot den keilner: „Hier heb je je klachtenboek terug". Kellner: „Houdt u het maar zoo u hebt toch immers ook nog een bief stuk besteld1?" Professor Mattheus doet zijn gewone wandeling door het bosch. Aan den zoom van het woud ziet hij koeien op een weide grazen en verheugt zich over die welge daanheid van het rund. Daar iaat een vogeltje, dat kwinkeleerend boven hem heenvliegt, ongevreesd iets op zijn mouw vallen. Een zelfvoldaain glimlachje glijdt over 't gezichtt van den wijsgeer. Be hoedzaam met den top van den linieer wijsvinger dit aandenken verwijderende, zegt hij bij zich zeiven: „Hoe heeft moeder natuur toch alles ingericht, dat de koeien niet in de lucht rondvliegen". Loopjongen: „Mijn baas verwondert zich over alles. Bij alles wat ik hem ver tel, slaat hij zijn handen in elkaar". Schoenmakersjongen: „Mijn baas doet dat ook. Maar meestal zit mijn hoofd dan tusschen zijn handen." Lina: „Kom toch hier in de schaduw, Marie, het is niet om uit te houden in die brandende zon' Marie: „Ik dlank je; denk je, dat ilk mijn mooien parasol voor niemendal kocht heb?" stel in, de heer Catshoek doet dit ook, eveneens dè heer Wailien. De heer Onderdijk volgt dit voorbeeld, doch de heer Erasmus doet dit eerst na langdürigen aandrang. Het wegenplan werd daarna z. h. s. aangenomen. Weg Westkapelle. Het voorstel van Ged. Staten werd zonder discussie of stemming goedege- keürd. Een verkeerscommisie. De heer Welleman blijft voorstander van een vaste commissie boven een jaar lijks bijeen te roepen vergadering, gezien ook zomer- en winterdiensten. De commissie moet adviseerend blij ven en om dit goed te doen uitkomen stelde spr. voor te lezen, dat de commis sie niet aan de verschillende belangheb benden doch aan Ged. Sta'.en voorstellen zal kunnen doen. Inplaats van alleen afzonderlijke ad viezen zuilen Ged. Staten een georgani seerd advies krijgen. Als men de dienstregeling beziet, komt men tot dè conclusie, dat veel kan en mpet verbeterd worden als er samenwerk king is en ieder wat wil geven en nemen. E# is geen .sprake van opdragen, doch van verzoeken van Ged'. Staten, De heer Onderdijk zal met zijn fractie hét" voorstel steunen; men voorkomt aller- lekop- en aanmerkingen in de pers. Men moét deze dan ook tot die commissiever gaderingen toelaten, dae het publiek dan voorlichten kan. De heer Van Dixhoom stond aanvan kelijk niet onsympathiek tegenover de mo tie, maar nu duidelijk blijkt dat de com missie alleen adviseerend zal zijn, was spr. voor dé motie. De heer Van Qusseldorp zeide, dat allen weten het nut van overleg. Ged. Staten vinden het echter beter direct met dé betrokkenen te- kunnen onderhandelen, dan. dat er eerst weer een commissie van advies tusschen staat. Het is niet zoo eenvoudig, dat men kan zeggen, men neemt wat en men geeft wat. De aanwe zigheid van de pers zal wellicht maken, dat de spoor- en tramdirecties minder mededeelzaam zijn, maar als men de zaak publiek wil doen zijn, dan neemt spr. het voorstel over de pers toegang te ver kenen tot de bijeenkomsten. Spreker bleef er bij, meer te ver* wachten van dè bijeenkomsten zooals Ged. Staten zich die voorstellen, dan van een vaste commissie. De heer Welleman lichte nader toe, dat Ged. Staten de vergaderingen 'toch zeker zullen kunnen bijwonen. De kans op bemiddeling zal groote? zijn bij meerdere bijeenkom sten eeineir commissie, dan bij één vergadering per jaar. De heer Van Dusseldorp verdedigd nader het standpunt van Ged. Staten en de heer Onderdijk zeide dank voor dif toezegging, dat de pers toegelaten zal worden, die tenslotte nog altijd Leieo is iets weg te laten. De motie-We'leman werd vcrworpei met 23 tegein 15 stemnen. Vóór stemden de V.-D., Je S.D.A.P en verder de heeren van Dixlijom, Moei ker, van Oeveren, Wailien, Kakebeeke, de Jonge en Diekmam. In dè middagvergadering kwam aan de orde de wijziging der Provinciale wet De heer Adriaainse heeft uit de af dee- lingsverslagen bemerkt, diat men de strek king van zijne motie niet goed heeft be grepen. Ook volgens prof. Buis zijn Gedl eene commissie uit de Prov. Sa ten. Spr. en zijn medevoorsteilers willen dien band behouden, zulks uit een provinciaal belang en ook om de verantwoordelijkheid van dè Ged. Staten te behouden, dus van de mannen, die door de Staten gekozen zijn. Zij moeten het reglement door de Staten voor hun vastgesteld', opvolgen. Spr. zet dit nader uiteen aan de hand van uitspra ken van deskundigen. Het gaat hier om een recht van de Prov. Staten niet los te laten, want dan krijgt men in de eeuwig heid niet terug. De heer van der Beke CalLnfels meent: dat de Ged. Staten twee taken hebben. Reeds bij de grondwetswijziging van 1887 is de controle aan de Prov. Staten ontno men en nu moet dè Prov. wet daarmede in overeenstemming worden gebracht. De heer van 't Hoff zegt, dat het hier gaat om meer kracht te geven aan dè Voikssouvereiniteit en dat keurt spr. en zijn kring juist niet goed. Als men zoo doorgaat zouden B. en W. ook van alles verantwoording schuldig zijn aan den raad. Een preventieve werking ziet spr. niet in de controle en de Staten zouden er niets mede bereiken en zich zelf dus naar be neden halen. Bovendien is de Statenvergadering niet geëigende vergadering voor controle op gemeenten, daar er zoo veel leden van gemeentebesturen zitting in hebben. De heer Dieleman sprekend voor zich zelf niet als lad vati Ged. S'aten, geeft} to dat Ged. Staten is eene commissie uit de Statein, eene van las thebbers maar cok is het een administratief lichaam. Als zoodanig zijn zij niet verantwoording schuldig aan de Prov. Staten, die men toen reeds in hun autonomie beknibbeld' heeft, waaruit blijkt, dat het niet de bedoeling kan zijn, zijn hen met controle te belasten. De pro vincie staat niet boven de gemeente, maar is de verzameling van gemeenten. Het toe zicht gebeurt dian ook niet namens de Prov Staten. Machtbekieeders zijn geen verant woording schuldig aan degenen, die hen kozen. Men moet personen kiezen, die onafhankelijk zijn en zelfstandig kunnen iptreden. De heer Brandsma wijst ook op het verschil ten deze tusschen de Prov. wet en de grondwet. Gevaar bestaat dat Ged. zouden beïnvloed worden door de Prov. Stalen. De Kroon is er ten sio'tte om tegen de Ged. Staten te zeggen tot hier toe en niet verder. Ook bestaat de groote kans, dat Ged. Staten zich van een interpellatie toch niet veel zouden kunnen aantrekken. De heer De Baere meent, dat het nog niet zoo zeker is, dat het in 1887 de bedoe ling is geweest om de controle aan de Prov. Stalen te ontnemen, want in 1905 heeft men ook ten deze niets aan die Prov. wet veranderd. Het is maar ten deele juist, dat de controle op de gemeenten ver zou afstaan van dè Prov. huishouding. Ged. Staten is toch ook een politiek college en dit blijkt dikwijls bij de beslissingen. De Kroon kan wel kennis nemen van een be roep, doch kan Ged. Staten niet tot ver antwoording roepen. Het is een stap achteruit op den weg der democratie. De heer Kodde meent, dat de beslis- gen van Ged. Staten toch openbaar komen Als het beschouwd moet worden als ad ministratieve rechtspraak is inmenging van anderen zeker niet goed. De heer Van Dusseldorp meent, dat hij na het gesprokenen kort kan zijn in de verdediging van het standpunt van Ged. Staten, dat ook schriftelijk reeds uitvoe rig is geschiedt. Het toezicht is wel dege- ijk aan Ged. Stalen opgedragen. Men kan toch' niet eischen, dat de Prov. wet niet in overeenstemming blijft met de grond wet. Ged. Staten zijn bij hunne beslissin gen gehouden aan de bepalingen der wet en aan 'hun eigen geweten. Nadat de hoeren Adriaanse en Diele man nogmaals hun stamdipunt hadden toe gelicht, werd de motie verworpen met 25 tegen 12 stemmen. Voor stemden de V.D., de S.D.A.P. en de heeren Erasmus, Van Dixhoorn, Moelker en Reilingh. Hierna sloot de voorzittter de bualen- DE DOORBRAAK TE DEN BOSCH. rivier de A Met geweldige kracht stortte het l. De scheepvaart kon hierdoor niet water uit de Zuid Willemsvaart in de doorgaan. gewone zit'.timg der Staten in naam der der Koningin. De winterzi ling der Provinciale Staten van Zeeland zal Dinsdag 29 November worden geopend. Borssele, Bij de Woensdag alhier ge houden aanbesteding van de werken voor de verhooging en verbreeding van den zeedijk van den Van Ci'tterspolder, werd ais volgt ingeschreven: C. v. d. Klappe te Oosteriand f22.700; R. Verscheliing te Terneuzen f21.990; j. de Bree te Temeuzen f21.700; C. Verwater te Ma de f21.666; H. Kostense te Wemeldinge f 21.000; H. van Seventig te Vucht f20.799; A. Timmerman te Dordrecht f20.227; W. de Boks te Hoek f19.990 M. van de Velde te Bruimisse f19.980; J. M. Dekker te Rotterdam f 19.777 A. Fouidraine te Goes f19.200; A. de Bruijn te Temeuzen f 19.158; N.V. Mu- buwat te Willemstad f18.694; J. Wolse te Eilewoutsdijk f17.790; M. Hoogeste- te Wemeldinge f16.860; L. van Boven te Eilewoutsdijk f 16.683; L. P. Cor- s tan je te Wemeldinge f16.680; H. Goe- degebure te Nieuwdorp f 16.155 en J. Verheijke te Eilewoutsdijk f 15.994. Het werk is gegund aan den heer J. Vert- heijke. i Kapelle. Woensdagavond werd de cursus voor bijenteelt, die 33 leerlingen telt, geopend'. De lessen zullen gegeven worden in één der lokalen van de open bare schooi, door den heer S. A. dè Visser van Kruimiingen. Het initiatief gaat uit van de vereeniging van oudleeriingen der tuinbouwcursussen. Daartoe vanwege het Nutsdèpar- tement Kapelle uitgenoodigd trad Woens dagavond in het lokaal van Mej. E. Han son de heer A. Alt, toonkunstenaar te Bols ward op, met het onderwerp: „Lo hengrin", romantische opera in drie aclen. Deze begaafde spr. werd ingeleid door den voorzitter van het Departement. Pia nomuziek en lichtbeelden lichtten het ge- iprokene toe. Nisse. Naar wij vernemen, heeft de heer J. Vermue (R.K.) ais lid van den gemeenteraad bedankt. Zijn opvolger is de heer A. Vette. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 30 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Verdacht van mijneed. Uit Hulst zijn gevankelijk naar Mid delburg overgebracht de arbeiders N. v. D., 20 jaar, en R. d:. B., 20 jaar, bei den woonachtig te Moerbeke (België), tegen wie door den kantonrechter te Huist een bevel van gevangenneming was uit gevaardigd, op grond van vermoedelijk gepleegden meineed in een op Dinsdag dienvooraf gaande gehouden strafzitting van het kantongerecht te Hulst. Het betrof hier de strafzaak tegen C. C., 35 jaar, koopman te Overslag, die gedagvaard was als vendiadht van op 14 Juli j,l. 's nachts te half twaalf vanuit België een drietal runderen binnen de gemeente Overslag le hebben ingevoerd, daarbij overtredende de Veewet. De beide aangehoudenen waren in die zaak als getuige gedagvaard en ieder hun ner was volgens den verbaliseerenden ambtenaar, geleider van een rund geweest, wat zij toen ook bij hun' aanhouding erkenden. Toen zij nu door den kantonrechter daarover werden gehoord, werd door bei den de feiten ontkend, en beweerden zij daar in den bewusten nacht in het ge heel niet te zijn geweest. De ambtenaar der directe belastingen die de feiten constateerde, getuigde even wel, dat hij beiden an den bewusten nacht als geleider van een rund in België had zien ioopen. „Louteringen", door Jan H. Eekhaut. (G. W. den Boer Middelburg). Een vijftigtal verzen in fri'sihen om slag. De Zeeuwsche d'chler Eekhaut is voor de lezers van „Ons Zeeland" geen om bekende, cn daarom zal de uitgave van dezen bundel zeker velen verheugen, al is hij in menig opzicht een teleurstelling. Uit de groote verscheidenheid van vorm en rythme blijkt al dadelijk dat Eekhout zijn richting nog niet heeft gevonden. Eenerzijds bemerken we een verwant schap aan dè Vlaamsche groep, o.a. Dans op de deel, zeker een zijner gaaf ste verzen en „Meisje", dat aan Os'.ayen doet denken. Ook blijkt dit uit zijn Chris tus-verzen, hoewei deze meer bij de Jcmg- Katboiieke groep staan, vooral wat den vorm betreft. Maar aan den anderen kant er een zeer sterke verwantschap met Nijhoff. Als voorbeeld laten we uit Eek hout's „Vreemde tocht" volgen: Een ieder weet een lieve wijs En ieder kent een wrange smart Het is een donker-vreemde reis Van hier tot aan God's hart. en Nijhoff in „De Schipper' Het leven is een vreemde reis, Ons hart een donker ding Maar een kenmerkend verschil is, dat Eekhout's mystiasme meer verhevigd' is; gebouwd op een sterkbesefle overtuiging; soms uitbarstend in hartstochtelijk gebed: O, Vader God!, ik bidde U vurig, voor allen, voor allen sla ons denken te pletter! (Christus). En dan weer in een spontane, kinder lijke ontroering: O Heer, hoe thans de zoete vlam van Uw naaktheid blank bloeit over het odter der aarde Eekhout wil te veel ow den vorm beerscben; gevolg: te sterke gebondenheid in vaak een strompelend ryljhime, zooals in dè Christusverzen. Maar de gave ver zen zooals Christus, dè zwemmer, Lied 1, Gebed om eenvoud e.a. maken het aan schaffen van dezen bundel zeker waard. „De molens van Zeeuwsch Vlaanderen", door S. Collot d' Escury. In dit rijk geïllustreerd werkje be schrijft Jkvr. S. Collot d' Escury d© windmolens die nog in Zeeuwsch Vlaan deren te vinden zijn en ook de pas ver dwenen molens. Uit het voorwoord blijkt dat van 1890 tot 1927 niet minder dan 41 molens verdwenen en dat er nog slechts 36 over zijn. Ongetwijfeld' zal dit boekje dè moienvrienden aanzetten tot den strijd om verdère verminking van het Zeeuwsch- Vlaamsche landschap te voorkomen. Het is te hopen diat de schrijfster na Zeeuwsch Vlaanderen ook in de overige gedeelten van Zeeland de geschiedenis der moLns gaat vastleggen. Licht. (W. de Haan Utrecht). De jongste aflevering bevat het tweede artikel over „De keuze van e_n beroep ,Het dierlijk leven in opgerolde en in gesponnen bladeren", „Verkoudheid^ en influenza", „Egyptische tempelbouw en Ihet vervolg van „Over lezen Verschillende uitgaven. In dè cowboy-serie, Uitg. J. T. Swart- senburg te Zeist, verscheen „De vallei van de Cimarron op Groenland' benzine te maken. V/oems- dag is de kwestie in het Foiketng ter sprake gebracht. Mein wees erop, dat men den te Londen verblijf houdenden Dcenschen ingenieur Harald Nielsen, die reeds een speciale studie van de extractie van benzine uit kolen heeft gemaakt, zou kunnen vragen om zijn speciale methode op kolen van Groenland bee le passen. Benzine uit kolen. Een draadloos bericht maakt melding van hot feit, dat de Deemsche regeening voorbereidingen treft tot Ihet onderzoek van de mogelijkheid oni uit steenkolen De ramp van de „Prinses Ma falda". Over den ondergang van het Italiaan- sche stoomschip „Principessa Mafalda" worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. l'e catastrophe had plaats tegen 7 uur 's avonds, toen de passagiers aan het diner zaten. Het schip is b'ijkbaar zeer snel gezonken, zoodat een deel der pas sagiers uiet meer in staat was de reddings booten te bereiken. Kort nadat het water begonnen was 't schip binnen te dringen, volgde een ontploffing, waardoor het schip nog meer beschadigd moet zijn. Reeds terstond nadat het water begon binnen te drin gen, gaf de bevelvoerende officier den marconist bevel noodseinen uit te seinen, waarop spoedig vijf stoomschepen, w o. het Nederlandsche stoomschip Athena, ter plaatse verschenen, De Athena redde 500 passagiers. Tijdens het zinken van het schip speel den zich aan boord onbeschrijfelijke too- meelen van een paniek af Moeders zoch ten hun kinderen te redden, mannen hun vrouwen, zoodat het slechts met moeite gelukte de reddingsbooten voor zinken te behoeden. Vele passagiers sprongen over boord, alleen van een reddingsgordel vooizien. Het reddingswerk duurde den geheelen nacht en werd bij het aanbre ken van den dag nug voortgezet. De „Principessa Mafalda" bleef vier uur drijvende, nadat zij noodseinen had uitgezonden. Het bericht van de ramp, welke het stoomschip „Principessa Mafalda" heeft getroffen, heefi te Rome groote opwinding veroorzaakt. Het ministerie voor de scheepvaart wordt overstelpt met vragen van familieleden van passagiers en be manning, om bijzonderheden over de ramp. Het vermoeden, dat de „Mafalda" op een rif is gestooten, schijnt juist te zijn. De „Mafalda" behoorde tot de oudere schepen en zou het volgende jaar buiten dienst worden gesteld. Het was echter met alle moderne hulpmiddelen en veiligheids- inrichtingen voorzien. De laatste telegrammen te Londen ont vangen over het verlies aan menschen- levens bij de ramp van de „Principessa Mafalda", melden dat het verlies geringer is dan eerst gevreesd werd. Volgens een bericht, ontvangen door de maatschappij van de Principessa Mafal da», werden Woensdag nog slechts 34 passagiers vermist. Van het Fransche stoomschip „For mosa" is van een der opvarenden van het stoomschip „Prinses Mafalda» een verhaal ontvangen over de ramp. Aan boord van de „Mafalda" hebben direct nadat de opvarenden zich bewust werden van wat er gebeurd was, hartroerende tooneelen zich afgespeeld Na de eerste ontploffing brak onder de passagiers een paniek uit. Allen trachtten van het schip te komen. Toen na verdere ontploffingen tenslotte alle lichten uitgingen, werd de toesland aan boord nog erger. Heftige tooneelen speelden zich af. De officieren trachtten tevergeefs de passagiers tot kalmte te manen en zij moesten met geweld optreden, vooral tegen vrouwen met kinderen, die de wanhoop nabij waren. De kapitein trachtte door luid sprekers de opvarenden tot kalmte te te brengen en verzekerde dat er vol doende tijd was voor allen om het schip te verlaten. Hij liet de scheepskapel het Italiaansche volkslied spelen. Toen de reddingsbooten klaargemaakt werden, gaf hij bevel dat de vrouwen met

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2