GOESCHE GOUHAMT Bieten rooien Voor de VrouW BIJVOEGSEL DE SCHOOLARTS DOOR H. G. FRASER. Sport ProVincierueuWs VAN DE VAN VRIJDAG 28 OCTOBER 1927 (Vervolg). De schoolarts ontvangt bij den aanvang van zijne werkzaamheden eene ins-truclie, waarin deze duidelijk zijn vermeld. Di schoolarts mag geen pardculiere practijk uitoefenen en is alleen en uitsluitend voor heit onderzoek cn c1© keur mg an de school gaande kinderen en voor het toezicht op de scholen, voor wat hei hygiënisch ge deelte daarvan be reft. Hij houdt sOeeJs voeling met de ver schillende hoofden der scholen, d.w.zl in over leg met deze bepaalt hij dagen en uren, waarop door hem een 'onderzoek over een zeker aantal kinderen van een bepaalde school zal ingesteld worden. Het desbetreffende hoofd der school zendt dan een schrijven aan de ouders der te onderzoeken kinderen, met uitnoo- diiging met hun kind op den bepaalden diag, uur en plaats ie willen verschijnen tot het instellen van het ondérzoek. Overal, waar de schoolarts werkzaam is, voldoen nagenoeg alle ouders daaraan. Door één schoolarts wordt het onder zoek gedaan over pl.m. 4000 kinderen en dit heeft meestal plaats in het le en 4e schooljaar en buiten de school. Bij het eerste onderzoek worden voor ieder kind kaarten opgemaaktt en de ouders gewezen op eventueel© gebreken van hunne kinderen, met verwijzing naar den huis-arts of specialist. De schoolarts stelt den huis-arts op de hoogte van zijn onderzoek. De huisarts, aldus reeds goed voorge licht, behandelt dan verder, als de ouders met hun kind' bij hem komen, dit laatste. En men ziet dus hieruit ten duidelijk ste dat de huisdokter ook huis- (dat wil zeggen behandelenden) dokter blijft. Het hangt er dus maar geheeL van af of idb ouders met hun kind bij hem komen. En welke ouders zullen dit met doen, als zij weten, dlat dit in het belang van de toekomst van hun kind is Aan U, Ouders! daarop antwoord te geven. Door het onderzoek is veel le voorko men, ten opzichte van de oogen, ooren, ademhaling, tanden, enz. En nu zijn door mij in mijn geheele betoog nagenoeg nog geen cijfers genoemd en ik wil dit ook niet te veel doen, slechts eend paar wil ik aangeven, 10 °/o der kinderen hebben oogkwalen, 30 °/o der kinderen hebben slechte tanden, 60 °/o der kinderen hebben Engeische ziekte. Meestal wordt in het begin van de werk zaamheden van dein schoolarts van deze of gene zijde tegenwerking, al.hans geen bepaalde medewerk ing ondervonden, maar dat wijzigt zich al heel spoedig, als men de nut ige werking van de instelling maar eenmaal ziet en begrijpt. Dan wordt do toestand al zoo, dat als een onderwijzer bij een zeker kind iets merkt waarover hij dénkt, dat het tbeste is dien schoolarts te raadplegen, hij ook met het kind1 meesital met voorkennis der ouders naar dezien 'toegaat, om hem zijn opmerkingen mede te dealen, over tuigd, dat zoowel onderwijzer als ouders zoodoende in het belang van hen kind en diens toekomst handelen. Eenigen tijd geleden, is door het hoofd bestuur der Vereenigiing Volksonderwijs eene commiss.e ingesteld tot onderzoek van de beste wijze van inrLch'ing van in stelling, enz. van geneeskundig schooltoe zicht ten pLatteLande. In het geneeskundig schooltoezicht ten platte lande, aldus die commissie, kan op eene der volgende wijzen worden voorzien 1. Aanstelling tot schoolarts van een der ter plaatse gevestigde artsen (aldus in nevenbetrekking); 2. ais voren, met bepaling, dial due schoolartsen werken onder leiding cn con trole van provinciale inspecteurs; 3. aanstelling van districts- (beroeps-) schoolarts, hetzij direct door het provin ciaal bestuur, hetzij door combinatie van gemeenten met steun en onder toezicht van het provinciaal bestuur cn 4. aanstelling van Rijksdislrictschool- artsen. De commissie is van oordeel dat de re gelingen onder de pun ben 1 en 2 bedoeld, niet aanbevelenswaardig zijn. Natuurlijk bieden zij wel eanige voor deden a. Het toezicht kon worden uitgeoe fend zonder veel tijdverlies., tengevolge van de groote afstanden en b. Den practiseeremdén arts kunnen en zullen reeds vele bijzonderheden bekend zijn. Hiertegenover staan echter zeer groote nadleelen: 1. Bij deze regelingen toch blijft het toezicht eene (soms zeer ondergeschikte)) nevenbetrekking. 2. De arts, die veelal eene geringe vergoeding ontvangt, zal aan deze neven betrekking ook slechts geringen tijd1 kun nen besteden, terwijl in tijdien van groote drukte in de praktijk, zooals die zich iregiel matig voordeen, de schooi zee- zeker zal te lijden hebben. 3. De arts (in deze dus schoolarts) zal tegen sommige oudiers s'.ir ng moeten optreden, hetgeen zijne verhouding te ge over de bevolking moeilijk kan maiken. De commissie verklaart zich, op grond van het vorenstaande voor de aanstel 1 ng van berceps-sdhoolartscn. Men heeft dus die keuze tusschen de onder de punten 3 en 4 genoemde rege lingen, die bei Jen van beroeps-artsen uit gaan. De commissie geeft aan die, genoemd onder punt 4 (Rijksregeling) de voorkeur. Maar hoe ook gewenseht, zoo is he' zeker wel aan te nemen, da' deze in de eerste lijden niet verwezenlijkt zal worden. Blijft dus over de provinciale regeing ondier punt 3 genoemd. Déze heeft trou wens, naar het oord-iel der commissie, veel aanlokkelijks. Men zou hierbij n.i. kunnen den hei aan door de provinciale be turen benoemde en bezoldigde schoolartsen. Te vreezen is echter, dat zich ook hier bdzwa.en van finaolieeien aard zul en doen galden. Er is echter ook nog een middenweg moge lijk en wel de volgende: De provincie wordt in districten ver deeld; de in het district gelegen gemeen ten worden uitgenoodigd gezamenlijk een districts-schoolarts' aan te stellen en le bezoldigen; zoolang niet door alle ge meenten aan die uitnoodigin-g is voldaan, wordt in de kosten naar verhouding door de provincie bijgedragen. (Slot volgt). Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: N. A. C.—M. V. V. P. S. V.Eindhoven. B. V. V.Wilhelmina. Roermond'N. O. A. D. L. O. N. G. A.'Willem II. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld DongenAlliance. T. A. C.Breda. RoosendaalZeelandia. Middelburg—D. O. S. K. O. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden borden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: Zeelandia II Walcheren. ZierikzeeS. I .N .O .T .O TerneuzenViissingen II. HulstMiddelburg II. Kloxen, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vise h praatje. Daar binnenkort het goedé jaargetijde voor een paar veelgegeten vischsoorten begint schelvisch, kooptijd' half No vemberhalf Februari, kabeljauwDe cemberMaart is het wel eens goed', het een en ander te vertellen over koken en stoven van visch. Welke visch déze maand eigenlijk „goed" is? Schol, heil bot, tarbot, snoek, griet, karper, saus- baars, waterbaars, tong, paling, forel. Over een paar weken komt daarbij schel visch, hokking, panharing, spiering, en nog weer een paar weken later kabeljauw. Voor het koken van visch neemt men een groote pan, die met water gevuld wordit, dat men aan de kook brengt. In het wa ter doet men één flinke eetlepel zout op èike liter. Het koken is verder vrij een voudig. Men doet er de schoongemaakte gekerfde visch in en kookt die, tot ze gaar is. D[at probeert men, door aan een vin te trekken. Kan men die er ge makkelijk uittrekken, dan is de visch gaar, en kan die voorzichtig met een paar schuimspanen uit de pan genomen wor den en op een verwarmden vischschotel gelegd1 worden. Om slappe visch (zooals schelvisch of kabeljauw wel kan zijn) wat harder te maken, doet men wel een scheutje azijn in het kookwater. De lever van schelvisch en kabeljauw wordt dade lijk bij het schoonmaken van dé visch in koud water gezet en apart, in het vischwa- ter gaar gekookt. De lever moet echter schoongemaakt worden, door de galblaas voorzichtig te verwijderen. Het stoven van visch heeft de voorkeu-r boven het koken, omdiat hierbij niets van den smaak verloren gaat. Dit steven doet men meestal in een. stoofpap (niet deksel er op) in wat PRINS HENDRIK BEZOEKT SITTARD. Maandag reikte Prins Hendrik aan de afdeeling Sitttard van het Ne- derlandsche Roode Kruis een vaandel uit, dat geschonken is door de Beschermvrouwe van de afdeeling, Gravin de Rou- chechouart de ia Rochejacquel'n. De prins bij het veriaten van het Bisschoppelijk college, uitgeleide gedaan door den Direc teur van het college: Rechts: de leden van de afdecl'ng Sittard van het Roode Kruis. bouillon, een flink stuk boter en desge- wenscht een schijfje citroen. Onder het stoven, moet men de visch af en toe be druipen met het sausje, waarin ze gestoofd wordt. Het stoven duurt ongeveer uiur, soms iets korter. De saus komt na het stoven mee op tafel, en dat is het groote verschil met gekookte visch, waar men heit vischwater (en daarmee een deel van dé geur) wegwerpt. Het zou n'et kwaad zijn, ais er wat meer visch gegeten werd1. Visch is een uitstekend voedsel en wel zoo verteerbaar als vleesch. N uttige wenken. Slaat die kamerdeur dikwijls te ver open en wordt daardoor het behang of de muur door de knop beschadigd? Neem een flinke kurk en sla die met een spijlkeir in dén vloer, een eindje van den muuir af. Een eenvoudige deur stopper! Roestige strijkijzers? Haal ze eens over een lapje, waarin een stukje bijenwas gebonden is. En schuur ze daarna flink over wat grof zout. Dan zullen ze gaan glimmen als spiegels. Die oudie zwarte schoenen kunt u< best nog wat opknappen. Neem een versche sinaasappelschil en wrijf dé schoenen flink met dé binnenkant van de schil. Daarna met een zachte doek opwrijven. Prikte u zich in den vinger met naaien en kwamen er dlaardooir kleine bloed vlek jes op het goed'? Bedek die met matte stijfsel. Op laten drogen en dan afschui eren. De vlekjes zijjn dan verdwenen. Koffievlekken kunnen dijkwijls verwij derd worden met een oplossing van eier dooier in glycerine. Of liever gezegd, men mengt een eierdooier met een gelijke hoe veelheid1 zuivere glycerine door een. Dit mengsel wrijft men op dé koffievlekkem (in linnengoed). Laten drogen en dan in koud water uitspoelen. Op. dezelfde ma nier behandelt men theevl-ekken. Gooi oude zeemieeren handschoenen niet weg. Haai dé knoopen er af en knip dé vingers er af. Kjniiip ze open en naai ze aan elkaar. Dan heeft U een prachtig poets lapje voor zilverwerk, enz. Bewaar dé vingers om over de stoppen of kurkten te trekken van fleschjes, d'ie erg goed afgesloten moeten zijn. Eenvoudig nagerecht: Appelmoes met vla. Op V2 liter melk neemt men 2 flinke eetlepels suiker en 2 zelfde lepels vla- poeder. Van de melk neemt men een paar lepels apart en mengt er de suiker en vlapoeder mee aan. Dit giet men, onder roeren, in d© .kokende melk. Een paar minuten laten doorkoken en koud laten worden. De appelmoes, met suiker bereid, maakt men op de gewone manier, laat ze koud worden en doet ze in een vla-schotel. Vervolgens bedekt men de moes met dé koude via. Provinciale Staten. In de Woensdagmorgen gehouden zit ting van dé S'aten waren aanwezig 38 leden. Afwezig de heeren Overhoff, Van Waesiberghe, Van der Wart en Fruylier, Aan dé orde was het eerst het Provinciaal wegenplan. De heer De Jonge besprak het eerst dén weg VlakeYerseke en wees er o.a. op, dat de oesters meer over Kruiningenr Yer.seke worden \erzonden, daar pe afs'atnd ongeveer een derde korter is. Men he spaart dius op dea weg haven Yersek© station Kru'.ningen eenige kilometers. Dit blijft ook het geval als eventueel een nieuw station het bestaande zal ver vangen. Sprejker diende in dezen geest een voorstel in. De heer Erasmus wil uitspreken, dat het de Staten spijt, dat de weg Hoofd- plaat-Biervliet-Verbindlngsweg niet in het rijksplan is opgenomen. De heer Onderdijk bepleitte rijwielpa den op' den weg Middelburg- Seroo skerke- Domburg in het belang dier veiligheid; ook van dén weg Domburg-Westkapelle-Mid deiburg als die fietspaden ook geschikt zijn voor het uitwijken met auto's. Spr. stelde voor laatstgenoemden weg 4.5 M. breed te maken met aan weerszijden ©en rijwielpad van 0.60 M. en van zoodanige constructie dat zij bestand zijn tegen het berijden van uitwijkende voertuigen. De heer Van Dixhoom vroeg of het mogelijk was, dat in deze plannen nog meer wegen verbeterd worden., daar alleen in Z. Vlaanderen nog 8 gemeenten niet aan het net aangesloten zijn. De heer Kodde was van meening, dat dé zaak te ver gevorderd is om met kam 3, op succes op wijzigingen aan te dringen. Spr. voelde ook voor de kortere wegen op Zuid-Beveland en bepleitte meer ge lijkheid inzake het aanbrengen van rijwiel paden. Spr. meende, dat de Staten niet al les kunnen overzien en hij vertrouwde dat Ged. Staten bij de verdere uitvoering met dé opmerkingen rekening zullen houden. De heer Weileman wilde de zaak in het algemeen beschouwen. Hij meendé, dat Ged. Staten een gelukkige greep deden, ai blijven er wenschen over. Spr. weet, dat Zeeland bij het vaststellen vain het rijkswegenplan te weinig heeft gekregen. Spr. vertrouwde, dat Ged. Staten met kiem om opname van meer wegen hebben aangedrongen. Hij meende, dat het Zeeuwsch© we genplan niet zonder meer mag worden aangenomen; het is geen drijverij, maar het is niet onze schuld1 dat Zeeland uit verschillende deelen bestaat. Hij meendé, dat een nieuwe aandrang op wijziging van het rijkswegenplan door Ged. Staten, niet moet worden tegenge houden en zij daarom kunnen toezeggen een herziening van het provinciaal we genplan. De heer Moelker achtte den weg Vla keYerseke ook niet van groote betee» kemis. Spr. meende, dat de weg Oud- VossemeerSt. Annaiand ook in gedach ten moest worden gehouden. De heer Koster stelde voor een weg d'oor de Blikstraat aain te leggen. De heer Wallien was niet zoo pessi mistisch als dé lieer Kodde en had nog wel vertrouwen in dé regeering. Er is nog altijd kans, dat aan het ver zoek om de wegen opgenoemd in zijn motie van dé zomerzitting wordt gevolg gegeven. Mochten deze wegen geheel in het gedrang komen, dan heeft spr. naar ©en middel gezocht om te voorkomen, dat deze wegen niet geheel in liet -gedrang komen, en hij stelde daarom voor le be sluiten, dat vertrouwende, dat de regee- ring aan dé motie voldoet, nog op het provinciaal plan te brengen Breskens HoofdplaatBiervliet, 's Gravenpolder- Schor©, weg door de Blikstraat en Oud- VossemeerSt. Annaiand. De heer Joziasse bepleitte een betere weg 's GravenpolderBiezelinge. De heer dé Pauw bepleitte de belangen van den weg door de Blikstraat. Spreker sloot zich aan bij den lieer Koster; dit zal 4 K.M. bedragen en dan is men 1.5 K.M. over het maximum, maar dat zal toch geen bezwaar ontmoeten bij dé re geer ing. De heer Kakebeeke vroeg of het wel juist is, dat de provincie beiast wordt met het onderhoud van dien weg Kapeile- Gorishoek, die zij bij ruiling heeft ge kregen reeds enkele jaren geleden en men daarmede geen rekening heeft gehouden. Deze weg moet bij het rijk in ondérhoud blijven en dan komen er meer kilometers vrij voor de provincie. Spr. zegt, dat men dient vast te stellen in welk tempo de wegen zullen verbeterd1 worden. De heer Catshoek steldé voor bij den minister aan te dringen op het opnemen van dén weg St. PhilipslandSteenber gen in het rijks- of provinciaal plan. De heer van Dixhoorn besprak nader de verbinding ZaamslagAxelSluiskil ais beter dan die voorgesteld door den heer Koster. De heer Dumoleyn erkende gaarne, dat er. eenige verbetering zal komen in Zeeuwsch Vlaanderen, doch ondersteunde het voorstel van den heer Koster. De heer Van der Weyde wees ©r op, dlat de automobiel langzamerhand is ge worden het vervoermiddel, dat verbete ring van dé bedekking en verbreeding der wegen vordert. Daarom is men gekomen tot dé wegenbelasting om de wegen te kunnen verbeteren. De plannen zijn of moeten nu worden vastgesteld. Bij de imdeeiing van het wegenplan moest met de verschillende deelen der provincie reke ning wonden gehouden. Spr. zeide, dat er geen sprake van is, dat overschrijding van het maximum aantal K.M. zal wor den toegelaten door den minister. Gedl Staten zouden natuurlijk ook gaar ne hier en daar nog enkele wegen op het plan hebben gebracht. Men vergete niet, dat herziening der plannen mogelijk blijft en dan zal zeker met op- ein aanmerkingen rekening worden gehouden. Spreker drong dan ook aan op intrek king van alle voorstellen en gaf dé ver zekering, dat Ged. Staten met ernst zul len werken aan nog mogelijke wijzigingen. Het voorstel de Jonge zou geen be zwaar ontmoeten, ais niet het gevaar dreig de, dat het station Kruiningen zal worden opgeheven. Tot dén heer Kakebeeke zeide spr., dat als het plan is vastgesteld, Ged. Sta ten een lijst moeten maken welke wegen het eerst aan de beurt zullen komen. De kosten zullen in dé millioenen loopen. Spr. wees er op-, dat het rijk bij over name van provinciale wegen toch nog bijdragen blijft vorderen, evenals de pro vincie bij overname van poldér- of ge meentewegen. De voorzitter verzekerde ook zijner- ijd's, dat Ged. Staten bij wijzigingen weer bij dé Staten zullen komen. De heer dé Jonge handhaafde zijn voorstel; dé heer Catshoek vroeg nadere inlichtingen. De heer Weileman bleef ontevreden over het rijks-plan, maar wil geen spaak het wiel steken. De heer Kodde vroeg of elke weg nog weer in dé Staten zal komen, of dat de Staten niets meer te zeggen hebben. Dc heer Onderdijk vroeg hetzelfde, vooral in verband met zijn voorstel in zake dé rijwielpaden. De heer Van dér Weyde deelde mede, dat de kwesties van de wegbedekking enz. voor iederen weg nog weer bij de Staten zullen komen. Spr. wees er op, dat de provincie reeds uit het wegenfonds over 1926 een uitkeering zal kunnen krijgen; wat juist het belang is van dé buitenge wone zitting. Verschillende leden voerden daarna nog het woord'. De heer de Jonge trekt dan zijn voor-

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1