Purol bij Ruwe Handen Uit den Westhoek Stadsnieuws Buitenland ProVincienieuWs Wel wat laat. Woensdag kwamen de ie Jen der pro vinciale staten bijeen om o.a. te beraad slagen over bet provinciaal wegenplan. Slechts één dag vóór deze zitting ver schenen de stukken op dit voorstel betrek king hebbend, en waaruit men kennis kcln nemen van de in de afdeelingen naar vo ren gebrachte bezwaren en wenschen. O zou het geweoscht zijn dat dergelijke bescheiden voortaan vroeger aan de open baarheid werden prijs gegeven. Het pu bliek zou zich dan vóór de zitting rustig van het betrekkelijke onderwerp op de hoogte kunnen stellen. En de Statenlediein wat natuurlijk van heel wat grooter belang is zouden dit eveneens kunn: Want ook zij ontvangen db bescheiden meestal te laat. Eerst Dinsdag b.v. hadden z'ij gelegenheid' het a f dee 1 ing s ver slag te bestudeeren, wat gezien den omvang van het wegenpLan niet meer voldoende kon geschieden. Traagheid mag van tijd tot tijd haar voordeelcn hebben, doch in dit geval wil het' ons voorkomen dat het algemeen belang meer-bij spoed gebaat i; Het ministerieel bezoek. Gistermiddag heeft het bezoek van den minister van arbeid aan Goes plaats ge had. Te 14.11 uw arriveerde Z. Ex. aan het station waar hij door het college van B, en W. werd begroet. Onder leiding van den heer Rothuizen werden daarop Bouwplan I en III bezichtigd. Vervol gens werd gewandeld naar de goedkoop- woningen aan den Polderweg, die ten zeer ste de belangstelling van dien minister op wekten. Ten slotte bezocht Z.Ex. nog Bouwplan II en de Keuringsdienst van Waren. In hotel de „Korenbeurs" gebruikten db hooge bezoeker en het college van B en W. de thee. Te 5 uur vertrok minister Siotemaker de Bruine naar Midelburg. Een ziekenhuisvereemjing. Door de Afd. Zuid- en Noord-Beve land van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst werd op hare vergadering dd. 22 ApriL de wenschelijkheid uitgesproken te overwegen de oprichting van een zieken huisvereeniging op Zuid-Bevelandzulks in navolging van wat in Leiden, Woerden, Aiblasserdam en op andere plaatsen is be reikt. De bedoeling hiervan is dat een zoo groot mogelijk aantal inwoners van ons eiland door het betalen van een jaarlijk- sche bijdrage van ongeveer f2,50 het recht krijgen op een uitkeering van f 2,50 ge durende 30 dagen in een kalenderjaar als tegemoetkoming in ziekenhuisonkosten. Waar voor db echte armen wel gezorgd wordt, de rijken zich zelf kunnen helpen, blijft er een grooie middenklasse over die juist voldoende haar brood heeft maar voor wie ziekenhuiskosten dikwijls een fi- nancieeie katastrophe wordt. Deze groep wjllen wij op bovenstaande eenvoudige wij ze heipen. Doch ook de beter gesitueerde kan lid! wordien en de Armbesturen kun nen ook voor de gezinnen te hunnen laste hun bijdrage leveren. Hoe meer er lid wor den, hoe meer er gedaan kan worden. Zoo is het in Leiden al mogelijk 40 °/o der operatiekosten en Röntgen opnamen te ver goeden. De commissie uit de afd. voornoemd zal Maandag a.s. in hotel Centraal alhier dbze zaait voorbereiden en bespreken. Huwelijksleven in 't Verleden. De heer A. M. Wessels schrijft ons: Een der wekeiijksch terugkeercncle at- tractie's voor een zeker deel van het Goesche publiek, is de Donderdagmiddag, speciaal het uur van één tot twee. Ais men op dit tijdstip over de Groote Markt loopt, treft men altijd, bij de trappen van het stadhuis, een aantal belangstel lenden aan waaronder vaste klanten die getuige willen zijn van het geluk, dat weer eenige menschenkinderen wacht. Reedis lang voor het uur kort de me nigte zich den tijd, met op levendige wijze, de levensgeschiedenis van de „trou wers" op te halen en naarmate men het bruidspaar goed of slecht gezind is, val len de beoordeelimgen uit. Eerst wanneer het laatste koetsje of rijtuig is wegge reden, verspreidien - de belangstellenden zich, om dande volgenden Donder dag weer present te zijn. Na db voltrekking verlaat ook de bur gervader de trouwzaal en alles is voorbij. Maar zoo ging het vroeger niet. Het is zeer interessant eens na te gaan, voor welke taak de burgemeester vroeger ge plaatst werd. In het notulenboek onzer stad van lull, staan er wat het huwelijksleven betreft, heel wat besluiten, aan welke besluiten streng de hand werd gehouden. Als men in Ter Goes wilde huwen, moest men eerst onder verhoor bij den burgervader, die op vaderlijke wijze naars- telijk onderzocht, ol de bruid of bruide gom wel gedbopt was. Was dit in orde, dan werd de graad der bloedverwantschap nagegaan. Vervolgens moest de jongeman tot 25 jaar en die maagd 20 jaar schrif telijk bewijzen, dat zij permissie hadden van de ouders. Maar daarna kwam er een teer puntje aan de orde, n.l. hst onderzoek, of geen van beiden afspraken had met een andier inzake de trouwerij. Dat puntje gaf noga! eens aanleiding tot wrijving, want als een afgewezen minnaar zich wilde wreken, schreef deze aam de burgemeester, diat de bruid hem trouw beloofd, had, zooda' deze dit dan eerst uiut moest zoeken. Als dan per slot alles tot bevrediging was beantwoord, gaf de burgervader per missie, maar alvorens verder te gaan, moest men eerst naar de rentmeester der stad, om trouw belasting in de stadskas t; storten. Was hieraan voldaan, dam ging men onder de geboden. Als dan ten slotte het huwelijk op het stadhuis voltrokken was en de burgemees ter hun hartelijk gelukgewenscht had', wees hij or op, dat er een tweetal raiadsbeslu.il ten waren, die men in de feestvreugde ni; moest vergeten, maar die geëerbiedigd moesten worden. Dit was ten eerste het raadsbesluit, dat men niet buiten de wallen of poorten der stad mocht feestvieren. Het geld van het bruilofstfeest moest binnen Goes blij ven. Overtraden zij dit verbod', dam moest mien 20 schellingen boete aaa de stads kas dokken. Ten tweede mocht het feest niet lan ger duren, dan tot dien anderen dag 12 uur. Deed men het langer, ©en strenge boet© werd' toegepast. Maar de zorg der burgemeester en Vroedschap strekte zich verder uit over de gehuwden, dan de trouwdag. Vrede, vrede boven alles moest er in de stad Goes zijn. In ditzelfde notulenboek staat vermeld, dat het aan de gehuwden verboden was tegen elkaar op te spelen. Als een der dienaren van den Baljuw, zoo iets hoor de, kreeg het echtpaar dadelijk 20 reis boete. Herhaalde zich dit voor de tweede maaL aldus d® Goesche notulen werd het 40 reis. Hielp deze tweede k: ook niet, dan werd het echtpaar voor de Goesche Vierschaar gebracht, waar zij streng onderhanden werden genomen. De burgemeester was wei de persoon die ai die „Vrede '-zaakjes op moest knappen. Ik denk dat onze goede burgemeester, die wij nu bezitten, maar vreemd op zou kijken., als hij, na volbrachte diag- taak, rustig binnenzat, en mannen en vrou wen aan de deur kreeg, die zonder eikaar de levensreis wenschten voort te zetten en daarvoor zijn hulp inriepen. Ten opzichte van dez© zaak was de Raad zeer scherp. Een scheiding werd voor de stad Go©s: als een groote oneer geacht. In 1627 belde er bij den burgervader ook een vrouw aan, die uit het huwelijks bootje wilde stappen. De burgemeester daagde haar voor de Raad, die besloot dat zij binnen 8 dagen zich bij baar wederhelft moest voegen en andiers de stal uit. Ook van een ander paartje, dat niet verdér samen het levenspad wilde bewan delen, staat vermeld, dat de Raad be sloot, beide maar eens een jaartje in gijzeling te zetten.. Dat was een probaat middel dacht mien. Hel erlangen om weer bij elkaar te zijn, zou er door groeien. Zoo ziet men, diat het heden en ver leden, nog wel iets scheelt. De Raad van heden zou nu geen echt- scheidkigszaakjes meer behandelen. In ieder geval, die eer komt onze voor zaten toe Zij meenden het goed mei het welzijn der stad. Plakken of niet? De Raad van Arbeid schrijft ons: 1. Bij ziekte of ongeval moet geplakt worden gedurende den tijd genoemd in Art. 1638c van het Burgerlijk Wetboek, onverschillig of het daar bedoelde loon wordt betaald of niet. 2. Aangenomen werk in zuiver juridl- sdhen zin komt slechts zelden voor. Bijna altijd' is het loondienst in den vorm vain aangenomen werk en daarvoor moet wel degelijk worden geplakt. Er is in den iaatsten tijd in de wet niets veranderd. De meest bekende uitspraak van dein Centralen Raad van Beroep luidt b.v.: „Landarbeid, door een landarbeider voor een landbouwer in diens bedrijf verricht, moet worden geacht te geschie den in loondienst, immers ingevolge ar beidsovereenkomst ook al wordt het loon berekend naar de bewerkte hoeveelheid en dus in den vorm ais bij aanneming van werk, daar in dergelijke gevallen de verhouding tusschen partijen aan het aan nemen van zelfstandigheid bij den werk nemer in den weg staat". 3. Over een geheel jaar is 48 of 50 zegels, zoojals wel wordt veriekl, niet genoeg. Een jaar heeft 52 weken en daai om moeten 52 zegels geplakt worden 4. Weekzegeis moeten geplakt wor den wanneer op meer dan drie dagen in één ka lender week bij denzelfden werk gever gewerkt is; hoe lang of hoe kort op een dag is gewerkt doet er niet toe. 5 Dagzegeis moeten geplakt worden op eiken dag waarop, wordt gewerkt, al is het maar c„n halve dag of een schoft. Bijeen tellen van gedeelten van dagen tot hieele en van diagen tot weken is niet geoorloofd. 6. Wanneer moet er geplakt worden? Voor of bij elke loonbetaling. 7. De rentekaart meet opgezonden worden legen of op den vervaldag, die op de kaart is aangegeven, niet later. Gewapend beton. Sedert in het laatste' kwiafrt der 19e eeuw het gewapend "beten als nieuw bouw materiaal werd aangewend, zijn reeds ve'le werken hiermee uitgevoerd; Evenwel wij ken dé eigenschappen van het nieuwe materiaal zeer sterk af van die der van oudsher gebruikte bouwmaterialen en bie den de constructies daardoor aan den ontwerper vele moeilijkheden. Het aan tal deskundigen op dit gebied is niet b ijs te groot en zeker zou het uitstekend' mate riaal meer gebruikt wordien, indien men er beter mes vertrouwd ware. Thans woird't alhier een gelegenheid geopend, waar door bouw- en waterbouwkundigen ruimere kennis op dit terrein kunnen verkrijgen en we twijfelen dan ook niet, of de te openen cursus zal in een wezenlijke be hoefte voorzien. Voor nadere bijzonder heden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. „Het biechtgeheim". „Het biechtgeheim" is een van die stukken, welker repu aije ger.d moet wor den door een appreciate! spel der execu tanten en van dezen groote inspanning vordert, wil de onderneming slagen. Het thema is hoogst eenvoudig en brengt wei nig nieuws; het concentreert de aandacht op een der delicate kwesties van den Ka tholieken godsdienst n.l. het geheim van dien biecht, aan den biechtvader opgelegd. Een der consequenties van dezen plicht beeft de auteur op fantastische wijze uit gewerkt. Een monnik n.l. bezit de schrif telijke bekentenis eens moordienaars van diens delict; een onschuldige de broer van den monnik wordt voor de dader uitgekreten en ter dood veroordeeld. De monnik echter wordt door zijn biecht geheim gehouden, de bekentenis te ver zwijgen. Op het moment dér executie waarbij monnik en moordenaar tegen woordig zijn wordt deze laatste door de hand Gods door den bliksem getrof fen en sterft; dit juist tijdig genoeg, dat de monnik thans van zijn geheimhou ding ontslagen zich op het schavot kan werpen en zijn breeder voor het mes der guillotine behouden. Een liefdes intrige is kunstig door deze handeling heen geweven en geeft het geheel een we- reidsch tintje. Voor den objectieven be schouwer houdt het stuk een dier vraag punten in, waarop- van zijden ver schillende opinies zouden inkomen. Wij telden in het geheel minstens drie moord aanslagen en een onnoemelijk aantal be loften van zelfmoord. Anton Burgdorffer gaf een waardigen, acceptabelen monnik, wiens karakterspel tot het eind bewonderenswaardig bleef. Met Rika Kloppenburg, die zijne blinde moedér vertolkte, werd door dit tweetal een interessant spel gegeven, wat dé ver dere bezetting niet steeds bereiken kon. Wei deed Jan Versteeg 'het soms goed als vader van een der ad spirant-bruiden. We zijn van meening, dat uit dit stuk „ge speeld" is, wat er uit te „spelen" was, en betreuren slechts langdurigheid der entr'- acten, die in zeer abnormale verhouding stonden tot den duur der bedrijven. Een half-bezetle Schuttershof-zaal was het financieel© resultaat van dezen avond. Op den verkeerden weg. De politie heeft drie Goesche jongelui v. Z., M. en V., 18 en 17i jaar oud, aainge* houden ter zake van diefstaL van lood len nadeel® van -de firma Mas see. Dinsdag avond bemerkte een voorbijganger dat op het pakhuis der firma aan den Keizersdijk ich- personen bevonden- Dieize- gingen bij zijn nadering op de vlucht. De man waar schuwde de politie en kon een signalement opgeven. Woensdag daarop werden de hierboven genoemde jongens aangehouden en ondervraagd. Zij bekenden vier weken geleden lood van het pakhuis te hebben ge stolen en Dinsdagavond opnieuw een po ging daartoe te hebben gedaan. Verschil lende stukken lood werden reeds- los ge sneden, de komst van een voorbijganger erhinderde het vervoer .van het Jood. Te vens bekenden de jongens dat zij eeni'gen tijd geleden getracht hebben- zich toegang te verschaffen tot de woning van de fa milie D. Het lood is aan een opkooper hier ter stede verkocht. De politie onderzoekt in hoeverre het mogelijk zal zijn den opkoo per van heling te beschuldigen- Botsing. Hedenmorgen reed de vraihtau o, be stuurd door den heer Adriaanse' uit de Ganzepoortstraat alhier, tegen de brug leuning dér Steenenbrug. Dc brugleuning werd gedeeltelijk ver nield. De auto bleef evenwel op dén wal staan. Het voorste gedeelte der auto werd in elkaar gedrukt. Beicle inzi- lenden kwa men met dén schrik vrij. Landbouw-Bioscoop. Deze week rolt in de Landbouw-Bios coop „Nitchevo", een Paramount-film, die verhaalt van het smokkelieven. Mén zie de advertentie hierover in dit nummer. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 30 October -des morgens te half elf uur: Ds. J. Koekebakker. OVERZICHT. Bittere Macht. Het proces-Schwarlzbard, dat zich af heeft gespeeld, gaf den „Figaro" eenige droefgeestige gedachten in de pen, die niet rechtstreeks op het procés slaan, maar -een meer algemeen© s trekking hebben Ondankbaarheid, zegt liet; Blad', 'is een afschuwelijke ondeugd; zij'is -onze natio nale ondeugd. Alle geleerden, alle kunste naars en alle schrijvers, Viert Frankrijk zijn prestige in de wereld 'verschuldigd is, zijn hier te Lande miskend, vaak (be- leed'igd, soms vervolgd. Het meer-enideel dier uitvindingen en ontdekkingen, welke sedert anderhalve eeuw het leven der menschheid gewijzigd hebben, zïjtn van Fran-schen oorsprong; de eleclrischë tele grafie, da diraadlooze, de weer-,spin. en naaimachines, de gasverlichting, de eerste spoorwegen, de eerste stooiksdhe- pen, de onderzeebooten, de eerste lucht ballonnen, de eerste bestuurbare lucht schepen, de eerste telefonen, de kleuren fotografie, de rotatiepers, de cinemato grafie, enz. dit zijn volgens de Figaro" dan altijd alle Fransche uit vindingen of ontdekkingen. Zij hebben aan buitenlanders ontzag lijke fortuinen verschaft. De Fransche uitvinders hebben zich, indien zij rijk wa nen, geruïneerd; waren zij arm, dan zijn ze van honger gestorven. Vijftig jaar later heeft men oen gedenkplaat op hun geboor tehuis gespijkerd! i r De overwinnende generaals in Enge land, zoo vervolgt de „Figaro", zijn- niet! slechts met roem en eer overladen, maar men heef t ze kasteelen en dé miüioenfen pond sterling gegeven, welke noo-dig zijn hun eerste plaats onder de aristocratie te handhaven. Bij -ons stuurt men ze eiken Zondag uit om op kerkhoven hét woord te voeren; men stelt ze ten toon op de podiums, op officieel© gala-bijeenkomsten, om de menigte, die de poii'ici zou uitjou wen, op eerbiedigen afstand te houden. Dat is hun heeie saLaris.... En in den strijd voor het heil der maatschappij en voor de Fransche beschaving, worden de bur gers, die hun kracht, hun hersenen en hun leven in dienst stellen in de worsteling tegen de barbaarschheid, tegen de onwe tendheid en de domheid, uit de hoogte behandeld door -de salonbotterikken, de klaploopiers der politiek, de ridders van het geld'. Aan de andere zijde van de barricade sc'hreeuwt men hun toe: .Stom melingen! Vergelijk eens hetgeen je bent met hetgeen je zou zijn ais je niet rond- spartelen zou in idéalen en scrupules". Daarom, zoo besluit het blad, wordt het soort eerbare menschen, met uitroei ing bedreigd. Eenige ouderen behouden de loyaliteit, vastgenageld in hun hart, als een lachwekkende infirmateit, welke zij niet meer kunnen genezen. Doch db jongeren wachten, er zich voorzij wil len geen dupe zijn In ongenade. Het partijbestuur van de Russische com munistische partij heeft dé knoop maar doorgehakt en Trotski en Zinowjef uit dit bestuur gezet. Deze uitsluiting bere kent practisch het eindé van de politieke loopbaan van deze beide politieke leiders der -oppositie. Volgens uit Moskou af komstige geruchten zouden zij zelfs met verbanning naar Siberië worden bedreigd, indien zij mochten voortgaan, met hun tegen Stalin gerichte actie. In het uitzetting,sbesluit heet het, dat Trotzki en Zinowjef, na hun beloften van Augustus, dé partij wederom bedro gen hebben, doordat zij den fractiestrijd tegen de partij en hare eenheid op een peil gebracht hebben, dat grenst aan de oprichting van een nieuwe partij in ver- eeniging met dé burgerlijke intellectueel:n. Speciaal de deelneming aan de oprich ting van een geheime drukkerij, waaraan ook partij Loozen medededen, is Trotzki en Zinowjef zeer kwalijk genomen. Teekenend voor deze uitzetting is, dat Trotzki en Zinowjef beidén Joden zijn en hun val duidt dan ook op liet klaarblij kelijk einde van de deelneming van het Joodsche element aan het tegenwoordig revoiutionnair bewind in Rusland. Op het oogenbiik wordt slechts één belangrijke post bekleed door een Jood, en wel door Litwinoff, dm adjunct-Vo'kfcommi-ssaris voor Buitenlandsche aangelegenheden. De „Prawda" wijdt ©cn- uitvoerig ar tikel aan de uilzetting van Trotzki en Zinowjef uit het centrale comité. Het blad noemt deze de laatste waarschuwing aan. Trotzki, die thans in December voor het forum van het partijcongres zal moe ten bewijzen, dat hij nog als bo-'siewïek kan worden beschouwd. Indien bij hierin niet slaagt, zal hij als lid der communis tische partij worden geroyeerd. De Aardenburgschc kwestie. De bekende Aardenburgschs verkiezings kwestie zal op 11 November voor de recht bank te Middelburg worden behandeld Van de vier leden van bet betrokken s embu- reau is er één gedagvaard He anderen zullen als geiuigen optreden In totaal zullen 68 gelu gen worden gehoord. De verdediging zal worden gevoerd door de advocaten Meijer en Hoeben te Breda. 's Gravenpolder. Uitslag openbare -erkooping gehouden door notaris O. van Dissel te Goes op Vrijdag 28 Oct. 1927 te 's Gravenpolder voor den heer A. A O. van Overbeeke aldaar, van 54 Aren 80 c.A. bouwland te 's Gra venpolder aan P. Kousemaker te's Gra venpolder en I Nieuwenhuijse te Hoede- kenskerke voor f 14ÜU per 39 Aren 24. c.A. of den hoop f 2089,13. 55 Aren 50 c A. bouwland aldaar aan J. de Kok te Nisse voor f 1485 per 39 Aren 24 c.A of den hoop f2100 34. 54 Aren bouwland aldaar aan J. de Kok voornoemd voor f 1306 per 39 Aren 24 c.A. of den hoop f 1797,24. 54 Aren 46 c.A bouwland aldaar aan W. Westdorp voor f 1111 per 39 Aren 14 c. A. of den hoop f 1456,97. 27 Aren 70 c A. bouwland aldaar aan C. v. Liere te 's Gravenpolder f 2000 per 39 Aren 24 c A of den hoop f 1411,80. Hansweert. De maréchaussee A. Roth alhier, wordt me ingang van 5 November a s voor 2 maanden te Apel doorn gedetacheerd. Kloetinge. Uitslag openbare verkoo- ping gehouden ie Kloetinge op 27 Octo ber 1927, door notaris E. O. van Dissel te Goes, van een perceel bouwland te Kloetinge aan de Mannee weg groot 1 tl A 39 aren, kooper hiervan werd de lieer laoob Dekker Lzn. te Kloetinge voor f 1010,per 39 aren 24 centiaren of den hoop f 357 7.78. Kapelle. Uitslag openbare verkoo- ping gehouden te Kapelle op 27 Oct 1927 door notaris E. C. van Dissel te Goes voor de familie Kramer-Van Lin- douk, van 1.35X0 IIA. bouwland en wisschenbosch te Kattendijke aan den Hillewerveweg aan H. A. N ij-sen te Kapelle voor f4870 per HA. of den hoop f6598,85; 0 31.10 H.A. bouwland te Kapelle aan den Hillewerveweg aan H. A. Nijssen voornoemd voor f5710 per H.A. óf den hoop f 1775,81. 4 aandeelen 5 f 12.50 in de weegbrug Kapelle-Biezelinge, voor een lotaal be drag van f314 Middelburg. Dirk Schilfer zal Don derdag a s. in de concertzaal alhier zijn 5011ste concert geven. Het programma be vat o a. Wanderer Fantasie, op 15, Fr. chubertGaspard de la Nuit, volledige Cyclus, M. RavelVariaties op een Wals tWiener Blut) van Johann Straus Schafer Manuscript), Wissenkerke. Uit de 42 sollicitanten voor Vader en Moeder van het gebouw voor ouden van dagen (Vredestein) zijn benoemd de heer Janse en echtgenoote, wonende te Essen (Duitscliland), geboortig van Doesburg. Wolphaartsdijk. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd mej. J. M. de Vos te Kamper land. Wemeldinge. Gisteren hield het comité voor Chr winterlezingen een flink bezochte algemeene ledenvergadering in het kerkgebouw der Chr. Evang. gemeente alhier. De voorzitter, J. A. Dominicus, deelde mede dat het ledental gestegen was tot 240, w.o. 20 leden woonachtig buiten deze gemeente. Vervolgens deelde hij mede op 2 Dee a.s, Ds. Kamsteeg, predikant te 's [leer Hendrikskinderen een spreekbeurt zal vervullen met als onder werp „FrancisCus van Assissië", terwijl achtereenvolgens voor genoemd comité zullen spreken Ds Kaajau uit Utrecht en 's. de Veij Mesdagh uit Rotterdam, resp. in Februari en Maart 1928. Uit bet verslag van den penningmeester bleek dat was ontvangen f 315,72$, uit gegeven f 283,80, alzoo een goed slot van f 81,84$ Bij monde van den heer Aruinooge werd de vergadering mede gedeeld dat alle bescheiden bij den penniiigmees'er in orde waren bevonden en tot goedkeuring daarvan kon adviseeren.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2