Sport StadsnieuWsi;; Kamer - Overzicht, ProVincieiueuWs Binnenland half December de behandeling der zaak zou hervatten; een tijdstip valt niet aan te geven, doch zeker wordt het in Ja nuari 1928. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van de gister ge peelde wedlstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: N.O.A.D.N.A.C. 2—1. M.V.V.-HP.S.V. 2-0. L.O.N.G.A.—B.V.V. 3-. Wilhelmina,Roermond 31. EindhovenWillem 11 101. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van dë gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: ZeelandiaDongen 60. D.O.S.K.O.Viissingen 22. BredaBredania 11 AllianceRo o sendaal 1 -1 Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klass' luiden als volgt: WalcherenTerneuzen 51 Viissingen IIZeelandia II 31. De stand van de Zuidelijke 3e klasse is tot op beden: Goes 4 4 0 0 8 13-2 Middelburg II 3 3 0 0 6 12-1 Walcheren 2 2 0 0 4 91 Temeuzen 3 1 0 2 2 810 Zierikzee 3 1 0 2 2 6—11 Sinoto 3 1 0 2 2 412 Viissingen II 5 1 0 4 2 810 Zeelandia II 4 0 0 4 0 721 Het Nederlandsche elftal. De Technische Commissie te Leeuwar den in vergadering bijeen, heeft het Ne- dteriandsch elftal samengesteld, dat 13 Nov. a.s. te Amsterdam tegen Zweden zal uitkomen. De ploeg is als volgt van rechts naar links gekozen: Van dier Meulen, doel; Denis en Van Kol, achter; VerLegh, Massy en Van Boxtel, midden; Elfring, Smeets, Tap, Gdhring en Weber, voor. Het opmerkelijke feit heeft zich dus voorgedaan, dat men Van Heel, een der beste Nederlandsche voetballers, heeft ge passeerd', al is het dan ook voor een ver dienstelijk speler als Van Boxtel uit N.A.C.die nog nimmer voor het Neder- iandsch elftal is uitgekomen en voor den wedstrijd tegen Denemarken als reserve naar Kopenhagen reisde. Overigens bestaat het team uit dezelf de spelers, die in den laatstee interland wedstrijd voor Nederland uitkwamen. Als reserves zijn aangewlezetnv. d. Aa, Krom en Ruisch. Het spel van verkennen. Volgens het nieuwe Pladvindersregle- ment van „De Nederlandsche Padvin- dërs", dat zoo juist is verschenen, wordt db padvindersbeweging thans ook in ons land overeenkomstig de bedoeling van dbn stichter, Sir Robert Baden Powell, als een spel opgevat en wel: „Het Spel van Verkennen voor Jongens Het nieur we reglement heet dan ook de Spelre gels van genoemd spel. Blijkens dit reglement wordt een ge heel andere organisatievorm gevolgd dan vroeger, toen de afdeelingen federatief de vereeniging vormden en het Hoofdbe stuur kozen. Thans benoemt t Hoofd kwartier, dat met de internationale be weging in nauw verband staat, zijn verte genwoordigers in de diverse districten en machtigt het plaatselijk bestuur om, op grond' der spelregels, als afdeelingen van „De Nederlandsche Padvinders op te treden. M Door dë instelling „speciale troepen is het mogelijk gemaakt padvinderstroe pen op te richten, die verbonden zijn aan fabrieken, jeugdvereenjg.ngenker ken, scholen etc., terwijl d'ie corpora ties dan hun eigen leiders voorstellen. Benoemd. Tot administrateur van het gasthuis alhier is benoemd de heer A. Adriaan- sen te Viissingen, thans ambtenaar bij de Kon. Mij. „De Schelde". Tot bediende in het abattoir is benoemd db heer J. Maat hier ter 6tede. De rijbewijzen. Men schrijft ons: Heden zijn door den burgemeester aan de personen, die hem bekend zijn pm het jaar 1914 een rijbewijs te hebben ver kregen, aanvragen toegezonden voor het verkrijgen van een nieuw rijbewijs. Een ieder, die in 1914 een rijbewijs heeft gekregen en geen aanvrage voor een nieuw bewijs heeft ontvangen, kan daar voor alsnog een formulier bekomen op db secretarie a.s. Vrijdagmorgen tus- fëchen 9 en 12 uur. Landbouw-Bioscoop. Het actueele nieuws heeft deze week voor Zeeland' bijzondere waarde door de opnamen van een ring steker ij te paard', in Zeeuwsche kleederdracht. Van de twee hoofdnummers die op het programma prij ken is „Een vorstelijke doornenkroon", een historisch spel, zeer zeker het beste, Rijk is de aankieeding im dit 'vorstendrama en prachtig het spel van Lewis Stone als de wufte Clhristiaan II en van Alice Terry. De regisseur is er in geslaa een harmonisch en boeiend geheel op te bouwen. In de klucht „Excuseer", die zich in hoofdzaak in dan trein, afspeelt, zijn vooral de vertolking van den eeuwig dronken handelsreiziger en de sensatio neeie manoeuvre met een vliegtuig te waar- dieeren. Van het fijn-komische werk, zoo als we dat door de Duitsche filmfabrie ken leerde kennen, hebben de Amerika nen over het algemeen nog niet de Euro- peesche eischen aangevoeld. Interessant is hat steeds weer op te merken welke komische effecten het bij den in menig opzicht zoo kinderlijken Amerikaan „doen Grootebiijspel-talen'enzijnerook in Amerika ongetwijfeld genoeg, maar we hebben zoo het vermoeden dat ze op een of andere wijze door de regis seurs bedorven worden. Een verdienste van „Excuseer" is het vlotte tempo, dal weer typisch-Amerikaansch is. TWEEDE KAMER. Vrijdag kwam aan da orde het wets ontwerp betreffende de goedkeuring van een overeenkomst met de N.V. koninklijke Mij. „De Schelde" te Viissingen, be treffende het verschaffen aan de wierf dier Mij. van een ruimeren uitgang naar De heer Krijger (C.-H.) herinnert er aan dat het gaat om ontbinding van het contract met „De Schelde" van 1913. Spr. begrijpt niet, hoe een dergelijk con tract ooit is kunnen worden goedgekeurd. Spr. kan over het algemeen wel met db nieuwe overeenkomst meegaan, het valt echter te betwijfelen of db regeering ook thans niet te ver gegaan is. Met de re ling betreffende de sluis kan spr. ac- coord gaan, doch hij voelt wel eenige bezwaren tegen de belastingregeling. De heer Knottenbelt (V.-B.) bepleit aanneming van het ontwerp, omdiat er groots financieele belangen bij betrokken zijn. Een onschatbaar voordeel is liet, dat de staat van het contract van 1913 afkomt, waar tegenover deze een sluis verschaft. Spr. is van oordbei, dat niets onredelijks aan „De Schelde" :s gegeven en hij zal om deze reden voorstemmen. De heer Van Aalten (V.-D.) zegt, dat hij allerminst db bewondering van den heer Knottenbelt deelt. Voor hem is de vraag: welke strop is voor dbn staat het kleinst, die van het oude, of die van het nieuwe contract. Als we dit wetsontwerp aanvaarden, doen we dit met een bloe dend hart, omdat „De Schelde" uit de overeenkomst heeft weten te halen wat er in zit. De regeling van db belastingen acht spr. zeer bedenkelijk. Nadat de heer Kersten (S.G.P.) nog het woord' heeft gevoerd en de [minister het wetsontwerp heeft verdedigd, wordt het zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De nieuwe rijbewijzen. Men verzoekt ons vanwege het Provin ciaal bestuur opneming van het volgende Zij, die in 1914 een rijbewijs ontvingen en thans een rijbewijs overeenkomstig de nieuwe voorschriften verlangen, moeten zich ter secretarie hunner woonplaats ver voegen vóór 7 November as, Zij beko men daar kosteloos een aanvraagformulier en desverlangd voorlichting en hulp bij de invulling daarvan. Geneeskundig onderzoek bij deze aan vragers niet vóór 29 October. Uitreiking door de Griffiie tusschen 14 en 26 November a skosten Provincie f 1.50. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding, Door den heer 11. A. van Dalsem te Hulst is een brochure uitgegeven, getiteld //De voorgenomen Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding een volksramp». Hierin komt hij tot de conclusie, dat de voorgenomen Zeeuwsch-Vlaamsche wa terleiding een volksmisdaad is en hij noemt het een leugen dat de waterleiding geen verhooging van belastingdruk zal brengen Jongetje overreden. Zaterdagmorgen heeft in de St. Jan straat te Middelburg een auto-ongeluk met doodeiijken afloop plaats gehad. Toen de vrachtauto van de ijsfabriek „De Noordpool» uit Goes de straat van de zijde van de Kade was opgereden, kwam het 3-jarig zoontje van Bwonende aan de Vischmarkt, een winkel uitloo- pen De kleine werd door de auto over reden. Een der wielen ging over het hoofdje heen en verpletterde dit, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het lijkje van den jongen werd naar de ouderlijke woning vervoerd. De auto, die geladen was met 30 staven ijs van 25 K.O., werd in beslag genomen, en de beide inzittenden naar het politiebureau overgebracht voor het verder onderzoek. Middelburg. Door den kunstschilder R Kimpe wordt deze week in het kunst museum te Middelburg eene tentoonstel ling van 56 zijner bes e werken gehou den. Vooral zijn er een groot aantal stadsgezichten nit^ Middel burg en Vee e, het Beursgebouw te Viissingen en een paar kijkjes op Dordrecht. Ook land schappen ontbreken niet en vooral blijkt de heer Kimpe veel in den winter te hebben gewerkt, Ziju werken blinken uit door goede teekeningen en kleur rijkheid. Naast deze werken is er ook ,de Ge kruisigde», die vooral door de lijdens trekken als goed geslaagd mag worden aangemerkt. Ook enkele portretten van boerinnen en visschers maken een goeden indruk. Hansweert. Het sleepschip „Aurore* is op het kanaal op het achterschip van de „Casablanca» gevaren waardoor het roer van dit schip zoodanig beschadigd is, dat het schip de reis niet kon voortzetten Met behulp van een tweede boot, is bet schip dezen voormiddag naar Ant werpen afgesleept. Hoedekenskerke. Alhier is weder om een geval van roodvonk geconstateerd. Ierseke. Voor het beroep naar de Ger gemeente alhier bedankte Ds. Kersten van Botterdam. Kloetinge. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Afwezig wegens onge steldheid de heer C. Zweedijk. Na opening worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld Ingekomen stukken a. Goedkeuring wijziging begrootiuu 1927 b. Schrijven van de nationale bond vau handels--en kantoorbedienden „Mer eurius», waarbij wordt gewezen op de werking van particuliere bureaux voor arbeidsbemiddeling en waarbij een betere regeling van de arbeidsbemiddeling wordt verzocht. Beide stukken voor kennisgeving aan genomen. c. Verzoek van P. J. de Wijs,om ontslag als correspondent der arbeidsbe middeling in deze gemeente. Op voorstel van den voorzitter wordt dit verzoek, daar het slechts enkele dagen geleden is inge komen, aangehouden tot de volgende vergadering d. Missive van Ged. Staten met ver zoek dit reglement van het Burg Arm bestuur in dien zin te wijzigen dat bij uitbesteding van personen eerst een ge neeskundig onderzoek plaats heeft van het gezin waarin de opname geschiedt. Na eenige bespreking wordt besloten het reglement van het Burgerlijk Armbe stuur in dien zin te wijzigen. Hierna komt in bespreking de vraag of van gemeentewege al dan niet avond onderwijs zal worden gegeven. De voorzitter deelt mede dat naar aan leiding hiervan een verzoek is ingekomen van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en de Oudercommissie die adviseeren het daarheen te willen leiden le. dat bedoeld onderwijs rechtstreeks zal uitgaan van gemeentewege 2e. diensvolgens het destijds genomen besluit waarbij genoemd onderwijs werd opgeheven en aan particulier initiatief was overgelaten te herroepen; 3e. het uur-loon voor het onderwijzend personeel te bepalen op f 1,50 4e. zoo mogelijk de lessen met 1 November a s. te doen aanvangen. Alle leden geven te kennen om het onderwijs van gemeentewege te doen geven. Na een langdurige bespreking wordt een verordening ter regeling van dit onder wijs vastgesteld, een verordening tot hef fing van schoolgeld en wordt het per soneel der openbare lagere school aange wezen om les te geven aan dien cursus voor avondonderwijs. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt beslolen de ambtenaars woning tegen brandschade te verzekeren op beurspolis. Bij [de rondvraag vraagt de heer de Rijk of het wenschelijk zou zijn dat de lantaarn bij den overweg, juist waar het dorp begint, wat langer te laten branden en of een verderop staande lantaarn niet verzet kau worden daar 4eze ip Jiet ge drang komt. De voorzitter zegt toe deze zaak te znllen onderzoeken, De heer Straub vraagt of een reglement van orde aanwezig is. De voorzitter an'- woordt bevestigend. Te heer Straub zou dan gaarue dit reglement eens in willen zien, waarop de voorzitter antwoordt dat zulks mogelijk is. De heer Straub vraagt naar de riolee ring der secretariswoning De voorzitter zegt, dat de rioleer.ng is zooals van de oude huizen De heer Straub zegt. da de toestand veranderd is, er komt nu veel meer water. De voorzitter zegt,; dat de voorgestelde regeling door de kerkvoogdij niet is aanvaard. De heer Straub zegt, dat de kerkvoogdij dit niet kon doen omdat de buizen in de rioleering van de pastorie te klein zijn W el heeft de kerk voogdij toestemming gegeven om een ge heel nieuwe rioleering te leggen dwars door den paslorietuin. Hij kan meedeelen dat de kerkvoogdij beslóten beeft bet water var die woning niet te ontvangen in de vijver in den pastorie-tuin. De voorzitter antwoordt dat bij de zaak nog eens nader zal onderzoeken. Hierna sluiting Vcere. Uit het kanaal onder deze gemeente is hedenmorgen l;et in verre gaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van eeu onbekend manspersoon op gehaald. Wolfaartsdijk. Alhier zal een tuin- bouw- wintercursus worden1 jjehouden in een der lokalen van de openbare school. Reeds 25 deelnemers hebben zich aange meld. Er znllen 3 lessen per week worden gegeven, onder leiding van de heereh C. van der Slikke van Wolfaartsdijk, Clement te Heinkenszand en Provoost, directeur van Zeelana's proeftuin te Wilhelminadorp, Hevige ontploffing. Te Zaandam heeft gisteravond óp den Burcht een d'roevig ongeluk, plaats ge had', dat den dood van een 15-jarigen jongen ten gevolge had en waarbij negen personen, volwassenen en jongens, gewond werden. Het geval heeft zich als volgt toege dragen: Op den Burcht was een feestpark^in- gerich't, ter gelegenheid van liet 30-jdrig bestaan der Zaatidamsche Winkelier aver- eeniging. Het was een soort kermis. Op een oogenblik, dat het daar zeer druk was, werd plotseling een hevige knal gehoord en werd een aantal menschen tegen den grond geslagen. Spoedig bleek, dat het toestel van een fotograaf, d'ie gewoon is op straat opna men te maken, uit elkaar was geslagen, naar vermoed wordt door ontploffing van magnesium of soortgelijke stof. De stuk ken vlogen naar alle kanten en drongen zelfs door den ijzeren wand van de dans zaal van den heer Joh. Vet, voor welke inrichting het ongeval plaats vond. Van een jongeman, den 20-j. Vloon uit Koog aan dë Zaan, geraakten de klee- ren in brand'. Gelukkig was spoedig een brandbluschapparaat uit de danstent bij dë hand en kon de getroffene'voor erger worden bewaard. Hij bekwam ernstige brandwonden aan het hoofd en de"5 beide handen. Het ergst was dë 15-jarige David Da me van het Visschersjiop er aan toe. Deze liep een gapendb buikwonde op. H,ij is heel spoedig daarna overleden. De fotograaf zelf, Raaphorst genaamd', die er vrij goed onder vandaan is geko men, kreejg brandwonden in het gezicht en aan een arm. Vender werdén gewond: G. Schoen, 12 jaar; P. Sclt'oots, 10 jaar; J. Jacobs, 18 jaar; B. Wijinhoud', 24 jaar; allen van Zaandam; De Beus, van Pur- merend' en De Haas, van Monnikendam. Alle gewonden werden naar het ge meentelijke kliniek vervoerd', 'om te wor den verbonden. Sommigen, die aanvanke lijk tijdens de hevige, algemeene ontstel tenis, meenden ongedeerd te zijn, kwamen kort daarop tot de ontdekking, dat zij vrij ernstig geblesseerd1 waren. Zoo ontdekte een jongen, dat het bovenleer van zjjn schoen, door een stuk metaal van het fototoestel doorsneden was. Ook zijn voet bleek hij te hebben bezeerd. De danszaal geraakte in brand', doch de vlammen kon den spoedig met behulp van de in de in richting aanwezige brandfelu,schapparaten worden gedoofd. De toestand van de gewonden is niet onbevredigend. Omwenteling in het veen- bedrijf Naar aan de „Crt." medegedeeld werd is door ir. Horch, directeur der Griendts- veen Maatschappij, een turfbaggermachine uitgevonden, waardoor een omwenteling in het veenbedirijf tot stand! zou worden gebracht in een voor dat bedrijf gunsti- gen zin. Het blad heeft zich tot ir. Horch ge wend, waarop deze mededeelde, dat door hem deze nieuwe machine, waardoor pers- of machinale turf kon wotfdën gemaakt, inderdaad uitgevonden is. Ir. Horch wees er op, dat voor het veetibedrijf de oude graaf methode voor fabriek sturf niet meer ioonend is, zooals uit de resul taten der laatste jaren is gebleken. Ook die snellere vervening voorgesteld' door de commissie Zaalberg is niet aan te beve len. Te veel graven is verkeerd, omdat daardoor de prijs van de fabrieksturf ge drukt wordt, wat trouwens'door de verve- ners aan de regeering is medegedeeld. De prijs van dë middelsoort steenkolen- is momenteel plm. f 15 per ton en diaar dë turf 3900 calorieën cn dp steenkool plm. 7800 calorieën warmte ontwikkelt, mag de turf, als concurrentieproduct niet duurder zijn dan franco do<?r ons land f 7,50 per ton. Daar dë vervener minstens f 6 per ton moet hebben, zien we, dat de f 1,50 vracht per ton, nog niet tot Zwolle toereikend is en de turf dus alleen maar 'in of nabij 'het veengebied' als concurrentie product baarde heeft. De ieveringsprijs moet dus lager. Dit kan niet met dë tegenwoordige turf baggers voor machinale turf, o.rndat hier voor nog 'altijd1" 10 man no o dig zijn. In Duitschland worden turfbaggers gebruikt, waardóór de productie 2 maal zoo groot is en waa,rbij slechts 6 a 7 man werken. Deze turfbaggers zijin echter in Holland niet te gebruiken, omdiat hier de putlengte cn veidbreedte niet groot genoeg zijn. Hier immers is het veen dojor wijken in smalle plaatsen verdeeld en in Duitsch land niet. Ik meen nu in beginsel aldus ir. Horch een turfbagger voor onze stre ken te hebben geconstrueerd', waardoor bet aantal arbeidskrachten geringer wordt en dë prijs in de toekomst kan dalen tot f 4 per ton. Persturfhierdoor gemaakt, heeft het voordeel bestand 'te zijn tegen nat weer, ómdat de buitenste laag voor water ondoordringbaar wordt, terwijl te vens dë vrachtprijzen dalen, omdat deze turf dichter is. Ik zie in machinale turf en in de nieuwe turfbaggers, z'oo eindigde ir. Horch, dë toekomst van het veen. Het Nederlandse h - Belgisch verdrag. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting voor buitenlandsche zaken lichten we het vol gende gedeelte, dat handelt over de ver houding tot België. Verscheidene leden achtten verduide lijking gewenscht van de zinsneden, in de Troonrede aan de verhouding tusschen Nederland en België gewijd. Is het .vragen, deze leden de bedoeling van deze zinsneden geweest, tegenover België te doen blijken van onze bereidheid om mede te werken aan een herziening van de verdragen van 1839 Zoo ja, dan moeten zij overbodig te achten zijn. Im mers uit de beraadslagingen over het ten slotte niet goedgekeurde tractaat over 1925 is van het bestaan van een zoodanige bereidheid reeds voldoende gebleken Andere leden uitten dte onderstelling, dat de Tegeering het nuttig heeft ge vonden in de Troonrede onze goede ge zindheid nog eens uitdrukkelijk tot uiting te doen komen tegenover de houding van egens ons onvriendelijke elementen in België, welke in woord en geschrift het bestaan van een zoodanige gezindheid in twijfel hebben getrokken. Ook omtrent een ander punt bleek ver schil van meenitig te bestaan. Waren sommige leden van gevoelen dat het be lang hetwelk ook naar hun inzien onmis kenbaar gelegen is in een zuivere ver houding tusschen Nederland ,gn België, op dit oogenblik onzerzijds oerder ont houding dan actie vordert, andere leden stelden daartegenover als hun meening, dat het gewenscht is ouze verhouding tot België zoo spoedig mogelijk tot klaarheid te brengen, Sommige leden spraken het vertrouwen uit, ^at de Troonrede niet bedoelt, dat alle onderwerpen, welke in het niet aan vaarde verdrag voorkwamen, opnieuw in behaudeling moeten worden genomen Zij wenschten onderscheid te maken tusschen de wenschen van België en de wijze, waarop daaraan onzerzijds tegemoet ware te komen. De discussies over dit laatste ware eerst te aanvaarden, wanneer onzerzijds moet worden erkend, dat aan die wenschen een redelijke grondslag niet ontbreekt. Dat het samenstel der genoemde vraag stukken thans het voorwerp is van een nader onderzoek hier te lande, werd met ingenomenheid vernoinën. Met klem drong men erop aan, dat bij dit onderzoek in ruime mate buiten de departementen staande deskundigen en vooral ook de vertegenwoordigers der belanghebbenden zullen worden gehoord. Ook waarschuwde men ertegen, dat in een hetzelfde, voor altijd gesloten tractaat een samenstel van belangen zott worden geregeld, welke geen natuurlijk verband met elkander hebben en welke voor een deel slechts in afzonderlijkè, opzegbare verdragen op hun plaats zouden ziju. Men dacht daarbij bijv. aan de regeling van het loodswezen op de Stehelde. Tenslotte vertrouwde men, dat de regee ring ernstig rekening zou houden met

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2