RUITENBOER Hollandsche Waschvrouw" St. Nicolaas -Verrassing. T. P. VIRULY Go's N°. 126. VAN ONS i ST00MZEEPZ1EDERIJ „DE HAMER" - GOUDA. Maandag 21 October 1927 ill6 Jaargang. Buitenland Uit de Radiowereld Koloniën. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Een interview. In liet Berliner Tageblaitt" publiceert db hoofdredacteur Theotdicr Wolff een interview rust Lloyd' George over de groo ts problemen der internationale po'i'iele. Hij is van meeiniing, diat het bolsjewis me in Rusland' nog gedurende ©en reeks van jaren, misschien tien of zelfs twin tig, zal blijven heerschen en dat het zal worden opgevolgd door de dictatuur. Dic tator kan een man van het type van Trotski worden, dien Lioyd George als den bekwaamste van allen beschouwt. Wanneer Rusland opnieuw in de poli tieke arena verschijnt, zal daardoor de positie van Duitschianid aanzienlijk ver beteren wegens db overeenkomst van be langen in sommige opzichten tusschem Duitschiand en Rusland. Lioyd George gaf te verstaan, dat hij de Engelsehen afkeurde, wier laatste wijs- beid een afbreken der betrekkingen met Rusland' geweest is. Hij noemde den arbeid van Slreseimanin een voortreffelijke politiek. In db heele geschiedenis heeft nog nie mand het ooit met Polen klaar gespeeld. Tot een herziening van het Verdrag van Versailles kan men slechts door den Volkenbond komen. Duitschiand heeft zich in db discussie over de levensmogelijk heid' van het land nooit beroepen op het door Ciémenceau onderteekende schrij ven, dat aan graaf Broek dor ff Raintziau te Versailles overhandigd werd. In d.em brief weigert hij formeel de op 16 Juni 1919 d'cor graaf Broekdcrff gevraagde verandering van de verdragsbepalingen, waarin op aandringen van Lioyd George en Wilson de volgende zin opgenomen is: „Het verdrag schept tegelijkertijd de ver- e'is bte organen om .alle internationale pro blemen langs den weg van discussie en overeenkomst vreedzaam te regelen em de middelen te vinden, waardoor van tijd tot tijd! de regeling van 1919. naar mat© zich nieuwe feiten en omstandigheden voordoen, behandeld en aangepast worden kan". Geen medewerking. Van oprechte medewerking aan het slagen van 't Volkeinbondss'treven blijkt in den laatsten tijd bij Engeland weinig. Men merkte, dat tijdens de Assemblee, men merkt het thans op db oonferentie- Col.ijn en tenslotte bespeurt men het bij db benoeming van lord Cecil'sopvolger in het Briitsche kabinet dat hij, evenals Cecil deed, bij den Volkenbond zal heb ben te vertegenwoordigen. De uitverko rene is Ronald Mc. Neill, een der die<- hards onder de conservatieven en volstrekt geen warm Voikenbondsvrjend, gelijk Ce cil dat wel was. Te Genève is men over deze benoeming dan ook zeer teleurge steld en begint men zijn hoop uitsluitend te vestigen op een nederlaag der conser vatieven bij db volgende algemeene verkie zingen. Want zoowel Labour als de libe- FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Wat, gaat u nu? Laat mij met u knedë gaan. Ik heb haast niets anders te doen". Hij schoof de kaarten weer bij elkaar en sprong op. „Waar mag ik u brengen? Wilt u misschien het een of ander gebruiken?" Zij nam zijn arm, dien bij haar aan bood', aan, doch wilde niet naar de buf fetten. „Zullen we naar de balzaal gaan? Ongetwijfeld hebt u den volgenden dans besproken?" „U?" vroeg hij nieuwsgierig. „Dat is de kwestie met antwoord- de zij. „Juist we,L Daar draait alles om. Zeg dat u den volgenden dans niet bespro ken hebt!" Zijn manier van spreken kreeg nu iets jongensachti'gs-vurigs. Hij had zijn temerigen toon afgeworpen als was het een kleedingstuk. „Zeg het drong hij aan. Zij stond op den drempel als iemand, die in tweestrijd verkeerde. „En a,ls nu eens niet vrij was?" Hij lachte. „Daar is wel een middel voor te vinden, zou ik denken. En bo<- ralcn hebben op hun programma een on dersteuning door Engeland van de Vol kenbond spo li tick staan, zoodat er met die partijen eerdbr land te bezeilen zou zijn. Het iis overigens merkwaardig, dat kwes ties van buitenlandsche politiek door de partijien op hun programma's worden ge bracht, daar hiermede de traditie van vele jaren gebroken wordt en men weer terug dreigt te koenen tot den. tijd toen een/ over winning der „Whigs" of der „Tories" over Engeiands houding zelfs tijdens oor logen, besliste. Voor het overige schijnt ook onder de jongste conservatieve Lagerhui, sleden te leurstelling over Mc. Neiilll's benoeming te bestaan, omdat men in plaats van den 66-jarige liever een jongere en, vooruit strevender kracht bencemd had willen zien. De gemiddelde leeftijd der 21 kabinets ministers is 57 jaar en de toonaangevende mannen zijn bijna allen nog een stuk daar boven. De zender te Huizen. De christelijke luisteraars hebben nu hun eigen, radiio-zender gekregen. Zater dagmiddag te twee uur is de dienst op dezen zender, die te Huizen gebouwd is, plechtig geopend. Bij deze gelegenheid sprak jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeretnbrouck, voor* zitter der Tweede Kamer en oud-eerste- minister, voor den microfoon een rede uit, waarin hij in de eerste plaats God dankte, dat Hij m Zijne goedheid het werk van christelijke beschaving zegende. Dit coalitie-werk, in de lucht gebouwd, evenwel geen luchtkasteel, maar een ster ke burcht, d'ien de christelijke aan elkan der vertrouwde volksgroepen heden geza menlijk gaan bewonen, zal uit zijn torens in harmonieuze samenwerking de stem men van het christelijke beschavingsleven laten klinken. Want deze burcht is niet opgericht alleen ter eere van. kunsten, we tenschappen en het hedendaagsclie we- reldirumoer, maar ter eere van Hem, Die van alle ware beschaving het middenpunt vormt. Op radio-gebied is er in den laatsten tijd een en ander veranderd. Veler opvat tingen ondergingen aanmerkelijke wijzi gingen. Tot voor koirt werjd de radio doos niet weinigen beschouwd als een zaak van ontspanning, van vermaak. Deze mee ning is veranderd. Ons volk ziet thans algemeen in, dat wij hier te doen hebben met een beschavingswerk van groote be- beekenis. Gewis, de vrees is uitgesproken, dat dë radio een middel zou blijken te zijn ons volk, reeds zoo verdeeld', nog meer te splitsen en te splijbeln. Is, zoo vraag ik, de radio niet eerder een middel elkan der beter te ieeren kennen en waardeu ren De geestelijke eenheiid' van ons volk iis ruim drie eeuwen geleden verbroken. Lange jaren hebben dë verschillende voiksdeelen naast elkander geleefd zonder elkander le kennen, zonder elkander in vendien de Konilngin kan geen kwaad doen. Wees geen slavin van de groote godin Conventije. Zij is zoo afschuwelijk vervelend1." Zijn donker-vurige oogen glimlachten haar vrijmoedig toe. Het was duidelijk, dat hij niet veel tijd verspilde vóór het altaar der godheidi, die hij verfoeide^ Maar ondanks al het beziellende, dat eriin lag, blieven zij toch iets charmeerendJs houden. Zij aarzelde nog even en was verloren. „Nu, waar zullen we heengaan?" ..lik weet een heerlijk plekje, waar we kunnen zitten, indien Uwe Majesteit zich wil verwaardigen met mij mee. te gaan, een hoekje, waar mien kan zien, zonder gezien te worden. „Dat Is altijd een voordieeltje, niet waar?" ,,'U schijnt hier goed thuis te zijn," merkte zij op, terwijl zij wJlloos toeliet, dat hij haar in triomf meevoerde. Hij glimlachte veelbeteekenend. „Een voorzichtig generaal "neemt altijd zijn ter rein goed1 op", zeide hij. HOOFDSTUK II. De na,r der Koningin. Het door hem uitgekozen pieltje had zeker het voordeel geheel afgezonderd te zijn. Het was een kamertje aan het eind1 van een der lange, smalle gangen, die het hotel zooveel had; het eenige licht, waarop het zich beroemen kon, viel door een vierkant gat in den imuur, waarin vroeger een raam geweest was. ff' dra bleek, dat zij meer van de lading van de „Tjisalak" afwisten dan de nu verbaasde officieren, want de eieren be vatten voor drie en twintig duizend gul den aan opium. De buit werd binnenge haald en in beslag genomen. De lach van dë scheepsofficieren bleef evein gul, maar toch zullen zij met wee moed denken aan de groote premie, die met deze affaire gemoeid staat en die hun nu ontging. ZENDT UW LINNENBONS GEDURENDE DE MAAND NOVEMBER AAN ONS IN EN U ONTVANGT ALS EXTRA CADEAU EEN hun geestelijke en godsdienstige strevin gen te begrijpen. Waar alle persoonlijke aanvallen wor den vermeden gelijk zeer zeker in dezen omroep zal geschieden' waar een ieder zich bepaalt tot de eenvoudige» verkondiging van zijn denkbeelden, zal strijd gemeden worden, zullen veel voor- oordëelen worden weggenomen. Door dë katholieke radio wordt onze katholieke eenheid steviger. Onze mis sionarissen, brengend' het geweldige offer dër eenzaamheid, levend buiten de be schaafde wereld, worden weder in oinzen kring opgenomen. Daardoor wordt het moeilijkste missiewerk vergemakkelijkt; bemoedigd en gesteund volbrengt de missi onaris met meer vrucht zijn heilzaam werk. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de nieuwe zender, door Ne- dërlandsche kracht en nijverheid gebouwd, d'oor de luchten een nieuwe drijfkracht mocht worden tot nationale saamhoorighead van moedërland en overzeesche gewesten. De minister van waterstaat, mr. H. van der Vegte, hield de openingsrede. De minister zeidë, dat de indienststel ling van dezen zender indirect ten goede komt aan de luisteraars van alle richtin gen, aan het Nederlandsche volk in zijn geheel. Het bezit van twee zenders heeft bovendien nog dit voordeel, dat men meer dlan tot nu toe „elk wlat wils" zal kun nen geven, een omstandigheid, welke voor ons volk, dat in vrijheid nu eenmaal blij heid' vindt, van groote beteekemis is. Elke nieuwe stem in het stemmenkoor van den aether brengt met betrekking tot het vaststellen van dë golflengte ern stige moeilijkheden mede. En de voor dezen zender bepaalde lengte van 1840 M. word't min of meer bedreigd door stemmen uit schier alle landen van Eu ropa: Scheveningen, Parijs, Köningswus- Door dat gat konden zij, die nieuwsr gierig waren, in den hall beneden kij ken, die toen juist vol was met dames, welke zich' naar dë resteuratieizialen ver drongen, waarvan de ingang ook nog even zichtbaar was. Een oude canapé was in dat kamer tje geplaatst; zwijgend gingen zij erop zitten. De man lachte flauwtjes in zich zelf. „Ik voel me als een vluchteling", zei dë hij. Zij 'leundë met haar arm. op het kor- zijn en keek naar beneden,. „Een vluch teling voor de verveling?" vroeg zij. „Dat zijn we allen min of meer". „Dat ben ik niet met u eens", ant woordde hij onmiddellijk; „alleen ver- velendë mienschen vervellen zich altijd". „Dat ben ik niet met u eens", ant woordde zij, zonder zich om te keeren; k,en dat moet ik wel uit zelfver- dbdiging". Hij leunde voorover om ha^r gelaaid m het licht te zien. „Verveelt u zich dan?" Zij glimlachte flauwtjes. „Daarom heb' ik juist een nar aangenomen." „Bij Jupiter zeide hij, „dan ben ik blij, dat uw keus op mij gevallen is Zij maakte een ongeduldige beweging. Is het niet wat overbodig dat te zeg gen?" „Waarom?" „Omdat u heel goed weet, dat er niet veel keus was". terhausen, Nordëich, kunnen a'le werken op een gollkngte van 17501950 M., ter wijl storing ook van minder bekende sta tions in België, Denemarken, Noorwe gen, te veel om op te noemen, niet tot db onmogelijkheden behoort. Een con ferentie in Washington zaL zich met dit vraagstuk bezig houden. Door samenwerking van verschillende stroomingen in ons volk is deze zender verkregen, ter behartiging van groote reli gieuze en cultureel© belangen. Met het volste vertrouwen schakel ik zijn stem in in dit onzichtbare wereldverkeer, mo ge hij met goed' beleid zijn roeping ver vullen, ter volvoering van dë taak, welke de samenwerkende organisatoren zichzelf hebben opgelegd'. Opiu m in eieren! Onlangs vervoegdë zich de chef van de opium-recherche met eenigen zijner mannetjes aan boord' van de „Tjisalak" te Soerabaja. De scheepsofficieren zoo vertelt het „Soer. HbldL" zaten juist genoeglijk aan tafel, maar de politie man deelde mede, dat hij gaarne eens den sleutel van het centercastell had, want dat daar een partijtje eferen in moest liggen, welke hij niet vertrouwde. Uiteraard' werd de vroolijkheid groot over dit vermoeden, en menige kwinkslag werd gehoord, maar tenslotte begaf men zich toch naar die bergplaats van de eieren. Er waren vijf manden aan boord, elk vol van dë bekende Chineesche in klei gepakte eitjes, afkomstig van Amoy en bestemd' voor Makasser. De politiemenschen namen de eieren eens aandachtig in oogenschouw en wieL- „Dus een klwestie van bij gebrek aan beter opperde hij. Zij wendde haar blik van de menigte benedbn af. „Ik wil u dlat niet betwisten", zeide zij. „Ik moedig niet graag den eigen liefde bij een man aan. Dat is' altijd een sterke plant". 1 i „Sterk" is niet het juiste woord1", zei de hij. „Zeg liever „weelderig", dan bent u er dichter bij. Maar ik onderschrijf uw meening ten volle. Wij zijn een ra,s van verwaande, egoïstische, brutale apen, die ons verbeelden, dat we heel wat be- teekenen, totdat op een goeden dag een aardige vrouw in ons leven komt en ons als een rij mariomnetten naar haar pijpen laat dansen. Maar is die aardige vrouw er ook maar eenigszins gelukkiger om, gelooft u, door ons zoo van ons voet stuk te stooten? Ik vraag me soms af, of ze bij het zien van het zaagsel niet liever zou willen, d'at zij het niet gedaan had." Het temerige in zijn stem was weer heel duidelijk, toen hij zijn laatst© woor den zeide. Zijn kiin rustte op zijn hand. Hij nam haar met een kritiischen blik op, die iedere bijzonderheid opmerkte en overwoog. Maar zijn onderzoekende blik maakte haar geen oogenblik verjegen. Zij door stond' hem zonder blijkbare inspanning. „Ik kan cynisme niet uitstaan", zei dë zij openhartig. Hii haalde zijn schouders op. „Dat kunnen cynici, echte cynici, nooit". Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft J. L. te Wemeldinge wegens het rijden met een motorrijtuig met zoodlanige snel heid' en op zoodanige wijze, dat de vei ligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht, veroordeeld tot f25 boete subs. 25 dagen hechtenis, met ontzegging van dë bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van, 1 jaar. Wegens rijden met een motorrijtuig zon der licht werd M. J. K. te Goes ven oordeeld tot f 25 boete subs. 25 dagen, hechtenis. De Culemborgsche moordzaak. In verband met de heropening van het onderzoek in de Culemborgsche moord zaak verneemt het „Hbid." het volgende: Door de beslissing van het Arnhemsche gerechtshof is aan den trechter-commissa ris te Tiel opgedragen een onderzoek naar dë betrouwbaarheid van de getuigen mej. Haverman en De Smale; in dë tweede plaats een schriftonderzoek van de ano nieme brieven in het' dossier. Het proces-verbaal van dë tweedaag- sche zitting van het gerechtshof kwtam zeer onlangs gereed en is naar Tiel ver zonden. Na bestudeering van dit zeer lijvige dossier zal de rechter-commissa-: ris kunnen overgaan tot dë benoeming van deskundigen. Hierbij kan worden op gemerkt dat ter vermijding van gevoelig heden de instructie niet zaL worden ge voerd door den rechter-commissaris1 mr. Hofdijk, maar door mr. D. Kaars Sype- sfeyn, rechter te Tiel. Het deskundig schriftonderzoek zal be trekkelijk weinig tijd vorderen, maar wel zal er veel tijd gemoeid zijn met het onderzoek der te benoemen psychiaters- deskundigen. Tot dezen zal vermoedelijk behooren dir. Scbnitzler, die voor het Hof werd gehoord en de geheele behandeling van de zaak meemaakte. Door de ver dediging werd verzocht als tweede des kundige prof. Wiersma aan te wijzen. In het geheel zullen er drie psychiaters- dieskundigen worden benoemd, hetgeen op het meer dan gewone gewicht van het onderzoek wijst. In den regel worden slechts twee psychiaters aangewezen. Het onderzoek zal geruimen tijd in beslag nemen. Mej. Haverman woont te Assen, zoodat reizen naar de plaats daar voor noodig zijn. Het kan als uitgesloten worden be schouwd, dat het Arnhemsche Hof reeds „Maar ik ben geen cytmicus". „Is u daar zoo zeker van?" „Volkomen zeker". „Em u zegt mij toch, dat u nooit den man vleit. Dat ais met elkaar in tegen spraak. Of is u misschien een mannen- haatster?" Zij rildb als tochtte het plotseling. „Op die vraag zou ik liever niet onmid dellijk antwoorden", zeide zij. „Heel voorzichtig van u", meendie hij. „Maar weet u wel, dat ik u een excu(us schuldig ben?" „Neen, dat weet ik niet!" „Niet? Laat ik dan eerlijk opbiech ten. Dat doe ik gauw. Toen u zooeven zeide, dat u vijf-en-twimtig was, geloofde Sk u niet. Nu wel. Dat kleine trekje van voorzichtigheid is voor mij overtuigend bewijs genoeg". „Ik zeg gewoonlijk de waarheid", zei die zij eenigszins uit de hoogte. „Ja, alleen genieën kunnen handig lie gen. Het gaat mij ook niet zoo gemakke lijk af, als ik wel eens zou willen. Maar een vrouw van vijf-en-twintig moest er ook niet uitzien als een prinses van acht tien een vermoeide prinses bovendien, die eigenlijk al lang op bed moest liggen". In haar lach klonk nu iets bitters. „U bent zeker niet het soort genie, dat u zoud't willen zijn zeide zij, „evenmin als ik een prinses van achttien ben". (Wondt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1