RUITENBOER Uw Zenuwen IN®, m. Woensdag 19 October 19317 ill0 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. DE SCHOOLARTS DOOR H. G. FRASER. LINTVELT's BAZAR Mijnhardt's Zenuwtabletten Buitenland Rechtszaken. PpoVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiên worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Op Zaterdag 25 Juni j.i. werd te Oostburg eene vergadering gehouden om het onderwerp .Schoolarts" te bespreken, en om na te gaan welke maatregelen zour dén genomen kunnen worden, om die zoo zegenrijke instelling ook voor ons district en gewest deelachtig te worden. Reeds vóór genoemden datum, waren over dat onderwerp in ons district en ge west meerdere besprekingen, vergaderin gen en voordrachten gehouden en ik twij fel er niet aan gedachtig aan het: Keu len en Aken zijn niet op één' dag gebouwd of er zal nog wel eenigen tijd verloo- pen, alvorens het, voor onze schoolgaande jeugd', en alzoo voor het toekomstige ge slacht, zoo belangrijke doel, bereikt is. Eeme der oorzaken hiervan mag zeker wei genoemd' worden, het bij velen onbe kend zijn met doel en werking van de instelling schoolarts en het is hoofdzake lijk om die reden, dat ik langs dezen wil 'trachten, zooveel in mijn vermogen is, wat meer licht daaromtrent te ver spreiden. Ik zeg dit hoofdzakelijk ook, omdat mij meermalen gebleken is, dat omtrent die aangelegenheid, over 't algemeen ge nomen, verkeerde begrippen bestaan, deels uit onkunde, maar ook heiaas! deels wil lens en wetens. Ik kom in het verdere gedeelte van mijne mededeeLngen van zelf nog wel hierop terug. Schrijver dezes is geen geneeskundige, doch gedachtig aan het gezegde: „ieder ijvert voor zijn zaak het meest", kan het ook wel zijn goede zijde hebben, dat het onderwerp eens van een leeken-standpunt bezien wordt. Allereerst dus na de vraag: wat is een schoolarts Evenals in, een ketting verschil lende schakels zijn die den geheeliem ketting aaneen houden, zoo zou men den school arts ook kunnen beschouwen als een scha kel in het maatschappelijke leven. Hij toch vormt, als 't ware, een scha kel tusschen het schoolgaande kind (met zijn oudiers) en de geneesheer, die in een bepaald huisgezin practiseert. Hoe moeten we dit verstaan? Laat ik, om dit goed te begrijpen en duidelijk te maken eerst een blik wer pen op een groot gebeuren in het huiselijk en maatschappelijke leven, n.l. de ge boorte van het kind. Ik mag zeker wel veronderslellen, dat de mees ten der lezers en lezeressen zoo- iets zelf wel eens hebben medegemaakt Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORCELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. EERSTE DEEL. HOOFDSTUK I. De ontbrekende harten. Plotseling schalde de muziek uit de groote balzaal beneden opde vrouw, die alleen aan het open raam op de eerste verdieping stond, haalde haar schouders op en huiverdb even. De avondlucht woei frisch en 'koud! om haar blooten hals, maar behalve die lichte, onwillekeurige rilling scheen zij het nauwelijks op te merken. De kamer achter haar was schit terend' verlicht, maar leeg. Wel waren er eenige speeltafeltjes 'klaar gezet, maar dè kaarten lagen nog onaangeroerd. Mo gelijk dat de aantrekkingskracht van de balzaal almachtig was, in ieder geval was nog niemand van hen, die zich daar meestal vervelen, in dit toevluchtsoord doorgedrongen, behalve deze rijzige, sta tig© vrouw in haar glanzende, gloedvolle groenzijden japon, die, met haar gezicht als toekomstig vadér of moeder en zij, die dat nog niet hebben medegemaakt weinu!, die kunnen er misschien wel wat van leeren voor die toekomst. Door eerstbedoeiden zal a'licht geziegd worden: „weinig nieuws", dooh dit is, evenals zoovele zaken in 'die wereld, be trekkelijk, omdat hetgeen ik nu zal zeg gen, in verband' met het verdere, dat ik bespreken zal, toch nog weer wel iets nieuws is, althans door da meesten niet als zoodanig zal bekeken zijn o'f wor den. Ik bedoel n.l. dit. Het kind wordt geboren met, al of niet, db hulp van den geneesheer. Deze beschouwt het kind een oogenbiik en zegt dan gelukkig meestal „ik felici teer jelui een flinken jongen of zoon of eene flinke dochter" en geeft het kind dan ter verdere behandeling aan de ba ker over. De dokter bemoeit zich dan verder hoofdzakelijk met de moeder en als dit afgeloopen is en het kind kant en klaar in db wieg ligt, gaat hij daar ook eens naar toe, om even een kijkje te nemen en vertrekt dan, om nog eenige dagen (daarna zijn bezoek aan moeder en kind te herhalen. Nu neem ik voor een oogenbiik aan, dat alles goed gaat met beiden, ook b.V. wat voeding van het kind betreft en dat het een normaal, gezond' kind is, dat verder gunstig en voorspoedig opgroeit. Het zal natuurlijk wel eens gebeuren, d'at de dokter voor dat kind gehaald moet wordbn 'bij voorkomende ziektege vallen, ook ziet hij het b.v. bij (het in enten, maar overigens Het kind komt op den leeftijd van naar schoolgaan en wordt op het daar voor vastgestelde tijdstip mees lal door vader of moeder of wie ook en gewapend met het pokkenbriefje, daarheen gebracht. Op een bepaald' tijdstip verlaat het de school weer voor goed, gaat een ambacht leeren, komt in het boerenbedrijf, gaat verder leeren, enz. en|z. en als er ml niets bijzonders voorvalt, wordt het, als het een jongen is, gekeurd) als hij loten moet en ais het een meisje isjal dan komen afwijkingen van het gewone, meestal pas aan 't licht als zij getrouwd iis. Maar nu moeten we die ontwikkeling van het kind tot volwassen man of vrouw eens bezien van een ander standpunt. Meestal toch openbaren zich minder guns tige verschijnselen pas op iets meer ge vorderden leeftijd dan dien van het kind. En de groote vraag is nu, waren die ver schijnselen er al niet, toen de dan vol wassene nog kind was en daarop moet, helaas! dikwijls ja geantwoord worden. Hoe komt dat? nu laat het door ieder onzer maar eerlijk erkend' worden, meest al uit onkunde, doch ook vaak uit een: „nu het zal wel zoo erg niiet zijn, het zal wel zoon vaart niet loopen" van db ouders, waarhij dan nog komt, dat het kind in zijn groeijaren meestal niet d.b ongunstige verschijnselen zoo openbaar vertoont, maar die op lateren leeftijd dik wijls zoo jammerlijk voor dbn dag tre den en die toch', zoo al niiet geheel, dan toch zeker voor een groot gedeelte had- dien kunnen voorkomen wooden, wanneer men, juist in db kinderjaren, er meer naar den avond gekeerd, de kille lucht inademde als iemand, die van benauwd heid1 dreigt te bezwijmen. Zij blijkbaar had' het raam opengeworpen. Haar ge- handschoende vingers rustten op het hout werk aan weerszijden. In haar heele hou ding was een zekere verlegenheid, een spanning, die in iedere lijn duidelijk uit kwam. Haar hoofd was lichtelijk gebo gen, alsof zij ingespannen naar iets keek of luisterdb. Toch had' ze onmogelijk iets kunnen hooren hier, waar ze stond boven het rumoer van muziek, gelach en stampemdb .voeten, d'at van beneden tot haar door drong en de avondstilte met gedruisch vervulde. En ook was er niets i>n te zien in de nauwe zijstraat, waarin zij keek. De dbur van de kamer stond op een kier en ging door den tocht steeds wijder openstaan. Niet lang meer zou het duren, of zij was wijd' genoeg open, dat allen, die door de gang kwamen, de slanke gestalte, die daar beweginglooê voor het open raam stond1, konden opnemen. Nu was het al bijna wijd' genoeg. Neen, het was wijd' genoeg, want plotselng bewoog de deur zich niet meer. De tocht bleef door de kamer dwarrelen en woei het zachte bruine haar om de slapen der jonge vrouw op, maar de deur stond stil, als gehoorzamend aan een onzicht bare hand. komen tot rust en worden gesterkt door Glazen Buisje 75 c. Bij Apoth. en Drog. aandacht aam geschonken had. Een voorbeeld' uit de natuur! Men plant een vruchtboompje langs een muur of schutting. Zoolang het nog jong is, kan, men het meestal leidien, zooals men het hebben wil, maar probeert hel eens ais het boompje volwassen is! Zoo ook het kind! Er wordt b.v. gemerkt, dat het kind op zoowat 7 a 8-jarigen leeftijd' minder goed ziet. Word't nu bijtijds ingegrepen, door den dokter te raadplegen, dan kan, voor later dikwijls alles, althans veel verhol pen wordbn. En zoo zijn die voorbeelden bij het kind, men zou kunnen zeggen, voor 't grijpen. O ogen, ooren, neus, tanden, adem hal ingswerktuigenom nu maar niet eens vain tallooze vergroeiingen te spreken. Etn nu enkele vragen tot U, gij ouders of verzorgers van kindleren: gaat gij met uw kind', gedurende zijn schoolplichtigen leeftijd wel eens of liever nog een paar malen gedurende dien tijd, naar Uw dokter met het verzoek uw kind eens grondig te onderzoeken! Of wat zult U zeggen., als Uw kind op lateren leeftijd bij U thuis komt met db mededeeling: vader of moeder, ik ben afgekeurd voor die of die betrekking voor slecht zien, of de baas heeft mij weggezonden, omdat ik met het werk niet zoo goed' medekon als de anderen, enz. enz. Zal het dan daar van binnen niet bij U kloppen enmaar neen, ik wii|L en mag op al diie vragen geen antwoord' geven, maar moet dat heeiemaal aan U zelf overlaten. Na dit alles goed bekeken en over wogen te hebben zal het, dtankt mij, voor allen dbidelijk zijn, dat in delze aangelegenheid' iets gedaan moet worden en dat zou ik nu, in 't algemeen, willen noemen, geneeskundig schooltoezicht. Hoe d'at ingericht moet zijn? In den loop van mijne verdere mede- dleelingen hoop ik, dat allen duidelijk te maken. Zooals allen bekend' is, verplicht de Staat ieder ouder of verzorger van kin deren, deze, als zij op den daarvoor aangegeven leeftijd zijn gekomen, naar school te zenden. En nu zou ik dit wil len zeggen, dat wanneer de Staat tot schoolgaan dwingt, dan moet de Staat ook toezien, dat het kind daarvan geen schade ondervindt, met andere woorden het geneeskundig toezicht op de scholen moet op den duur eene Staatszaak wor den. Maar zoover zijn we helaas! in Nederland nog lang niet. Terwijl toch in andere landen, Engeland, Zweden om er maar een paar te noemen dat toe zicht al geruimen tijd geregeld is, loo- pien we hier in ons land', wat dat be treft, nog in db allerkleinste maat van kinder schoentjes (Wordt vervolgd). Een volle halve minuut gebeurde er niets; dan werd plotseling en stil, als een beeld1 uit een tooverlaptaam flitst, een mannenhoofd zichtbaar. De woeste, vu rige oogen van een man, met iets sta- rends in hun blik, namen de beweging- loozegestalte brutaal, van het hoo.fd1 tot de voeten, op. Er volgde weer een oogenbiik van niets gebeuren, alsof db binnendringer bij zichzelf overlegde, wat hij doen moest; en vastberaden, maar volkomen kalm, stiet hij db deur heeiemaal ope|n en ging binnen. Het was een tengere, keurig gekleedb man., wiens gladgeschoren gezicht met de hooge kaakbeemdbren een diep inspringen den mond vertoonde. Z,ijn glanzend zwart haar, d'at hem onmiskenbaar op een vreemdeling deed Lijken, droeg hij in een scheiding vlak boven zijn hoofd. Zijn stap was licht en behoedzaam als die van een kat. Zijn blikken zweefden de kamer rond, dóch kwamen, als werden zij er magne tisch heen getrokken, steeds weer terug naar db vrouw aan het raam. Doch zij merkte niets van hem, maar hij, volstrekt niet uit het veld geslagen, ging kal|m aan een van de tafeltjes achter haar zitten en nam een §pei kaarten op. De dansmuziek i/n de zaai beneden werd hoe langer hoe luider. Sommige OVERZICHT. Oppositie in Rusland. De Stalin-groep, die op het oogenbiik Rusland de regeeriog in handen heeft, rat een hoogen toon aan tegen db op positie van Trotski, Zinovjef en de hun nen, maar schijnt in haar hart toch niet geheel onbevreesd voor die oppositie te zijn. Trotski c.s. beweren een terugkeer tot het oer-communisme te willen eft betoogen, dat Rusland, sedert de invoe ring der nieuwe economische politiek (de „nep steeds mieer in de richting van het kapitalisme is afgegleden. Dat wordt door Stalin en de zijnen wel ontkend), maar niettemin is het een feit, dat Rus land', om kapitaal en werktuigen voor zijn ontwikkeling te erlangen, belangrijke con cessies aan buitenlandsche kapitalisten- groepen heeft gedaan en dat hierdoor ook weer een zekere mate van binnenlandsche kapitalisme ontstaan is. Boecharin heeft nu bij de opening van het communistische vakvereenigingscongres te Moskou een rede gehouden, waarin hij het prijsgeven der „Nep" aankondigde. Volgens Boecharin is het thans niet meer noodig het feit te verbergen, dat de verslapping van het sovjet-regime in de steden en op het land een Leninistische manoeuvre is geweest. Die manoeuvre is volkomen geslaagd, maar de omstandig heden vereischen thans een manoeuvre in tegengestelden zin, gericht tegen de par ticuliere kooplieden m de steden en te gen db „koelaks", de rijkere boeren in db dorpen, die in de jaren, 'dat de sov jet-regeering haar positie versterkte en de binnenlandsche economische politiek grootere vrijheid heeft gelaten, tot aan zienlijke welvaart zijn gekomen. Thans evenwei moeten db bolsjewiki hun ver dedigende tactiek laten varen om den al- gemeenen strijd tegen het particulier ka pitaal te hervatten. Boecharin maakte even wel in Riga niet precies duidelijk, waarin dfeze nieuwe manoeuvre bestaan zal. Hij verklaarde slechts, dat het de bedoeling is, db armste boeren te gebruiken voor db vernietiging van de nieuwe bourgeoisie, db koelaks in de dorpen en de particu liere kooplieden in de steden. Dit pro gram van Boecharin klinkt waarschijnlijk ernstiger dian het in werkelijkheid uitge voerd' zal worden. Men beschouwt het voor een deel als een poging om de op- positie tevreden te stellen', die op den strijd tegen de Nep"-men(seken en de rijke boeren aandrong. Dat die tevreden stelling in het openbaar noodig werd ge oordeeld, bewijst intusschien wel, dat de sovjet-regeering, ondanks haar hooge woord, niet geheel onverschillig tegen over do eischen der oppositie kan blijven. Staking. In het Duitsche bruinlkolengebied is een omvangrijke staking uitgebroken. Naar uit Halle wordt gemeld, werd in midden-Duitschland door ongeveer 90 pet. der arbeiders het werk neergelegd. In het midden-Duitsche bruinkolenbekken is het over het algemeen niet tot ernstige incidenten gekomen en de regeering be schouwt den toestand dan ook als vol komen rustig. Dioor het departement van arbeid wordt er op gewezen, d:at voorshands niet ge dacht kaïn worden aan nieuwe bemidde lingspogingen in de bruinkolen staking, diaar deze bemoeiingen momenteel geen kans van slagen hebben. Eerst dient te worden afgewacht, welken omvang de stakingsbeweging zal aannemen. Door den verrekijker. De „Sunday Chronicle" drukte een interview af, dat een medewerker van dit blad heeft gehad met den ex- kroonprins, waarin deze voorspelde, dat het niet zoo lang meer zal duren, dat zijn vader, de ex.-keizer in triomph zal terugkeerèn naar Potsdlam, om in dienst van den vrede werkzaam te zijn. In de Riviera hebben opnieuw huiszoekingen plaats gehad' bij verdachte personen. Er zijn 20 Italiaansche anar chisten gearresteerd', die waarschijnlijk uitgewezen zullen worden. dansers zongen zelfs. Nu en dan hoorde men een mannenstem door het rumoer heen brullen als het loeien van een stier. Telkens als dit gebeurde, lachte de man aan het tafeltje een flauw lachje en huiverdb de vrouw aan het raam weer. Plotseling, in een oogenbiik van stilte, begon hij te spreken. Hij telde de kaar ten met bliksemsnelheid in hoopjes uit, keerde er hier en daar een om, zonder ook maar één enkelen keer om te zien. „Zeg eens", zeide hij met een' teme rige, eenigszans nasaal klinkende stem, „u zult mij moeten zeggen, hoe oud u bent! Hebt u daar bezwaar tegen?" Bij zijn eerste duidelijk uitgesproken woord draaide zij zich om. Het elec- trische licht schitterde eensklaps op haar bleek, trotsch gelaat. In een benauwend zwijgen keek zij hem aan. „U kunt het gerust doen", zeide hij met iets overredends in zijn toon. „I(k zweer u, dat ik het aan niemand zeggen zal. Toe nou!" Heel kalm keerde zij zich om en deed het raam dicht. Dan ging ze met een zekere waardigheid naar het tafeltje, waar aan hij zat, en bleef daar staan. „Ik denk, dat u een verkeerde voor hebt", zeide zij op een toon, waarin on danks het koel-vormelijke toch iets van meisjesachtige zachtheid1 lag. Met een plotselingen ruk van zijn hoofd Politierechter te Middelburg. D. G„ 40 jaar, koopman te Kapelle werd ten laste gelegd, dat hij. op 15 September 1927 te Schore opzettelijk 2 ruiten van de herbergkamer van Van der Borgt, heeft stukgegooid. Deze zaak werd' 8 dagen uitgesteld tot een nieuw onderzoek ter terecht zitting. Reclame voor Zeeland. Mej. Ochs, die bewoonster van het Schótsche Huis te Veere, zal in db a.s. wintermaanden lezingen houden in eenige groobe steden van Amerika over ons eiland Walcheren, speciaal Veere, Middelburg; ook Goes, Zierikzee. Zij zal optredbn in het boerencostuum van 1800, en hoopt een goede reclame te maken in de nieuwe wereld' voor „de tuin van Zeeland". Vraag en antwoord. Op vragen van het Eerste Kamerlid Lindeijer: Is het dén minister bekend, dat met den verlichtingsmotor aan boord van de mo tor afhaalboot no. 8 te VLissmgen, bedoeld in de vragen van ondergetekende, welke 2 September zijn ingezonden en 5 Sep tember 11927 aan uwe excellentie zijn medegedeeld, reeds op 4 September 1927 een explosie heeft plaats gevonden, waar door deze motor gedeeltelijk uit elkaar werd' geslagen en sedert dien. datum on bruikbaar is, terwijl ook van dien datum af uitsluitend' van de petroleumverlichling gebruik wordt gemaakt? Is de minister niet van meening, dat als gevolg hiervan nn het antwoord' van uw excellentie van 20 September 1927 op be doelde vragen toch moeilijk lean gesprokén worden: dat de plaatsing van bedoelden motor geen stagnatie zal veroorzakendiat keek hij haar aan en sprong op. „Pardon, het spijt mij vreeseüjk. Wat moet u wei van mij dénken? Ik zag u voor Mrs. Damer aan. Neem mij als het u belieft niet kwalijk!" Zij glimlachte even, het harde ver dween uit haar gelaat. Ook dit leek nu even meisjesachtig. „Zoo erg is het niet. Ik begreep da delijk, dat het een vergissing was". „Een idiote vergissing!" verklaarde hij met nadlruk. „En u lijkt bovendien heeie maal niet op Mrs. Damer. Wacht u op ietaandl? Wilt u liever, dat ik ga?" '„Zeker niet, ik ga zelf." „O, neen!" verzocht hij met iets smee- kewds in zijn toon. „Dat zou ik me zelf zeer kwalijk nemen. En werkelijk, dial heb ik niet verdiend". Weer lachte zij flauwtjes. „Ik ben er heusch niet boos om, maar u wacht na tuurlijk uw partner. En ik „Neen, ik wacht op niemand'. Mijn partner heeft mij snood verraden, om met een ander te spelen. Ik liep hier al leen binnen, om wat afleiding te zoeken. Neen, ik ga niet weg tenzij ik u ver veel, natuurlijk in dat geval behoeft u mij maar weg te sturen". Vragend keek zij naar de kaarten voor hem. „Wat voert u daarmede uit? Is het een spelletje?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1