Gravin Pia N\ 125. Maandag 17 October 1927 111° Jaargang. Buitenland Binnenland Uit de Radiowereld Koloniën. Sport ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Romeijisclie kwestie. TusscJien de Italia arische regeering en het Vaticaan is sedert eemigen tijd eem gedacbtemwisselimg aan den gang over de oplossing van de Romeinsche kwestie, n.i. die mogelijkheid van een verzoening tuisschen het Quirinaal en het Vaticaam. Het pauselijke blad „Osservatore Ro mano", dat, zooaLs gemeld, een oplos sing aanstaande acht, publiceert de voor waarden onder welke de Pauselijke Stoel tot het bijleggen van het conflict bereid zou zijn. Het blad' zegt, dat de zoogenaamde garantiewet van 1870 geheel onvoldoende is. De Paus beschouwt zich geenszi als vrij. Een bevredigende oplossing ie vinden is de taak van de Italiaansche regeering. Zulks is echter onmogelijk wanneer men bij voorbaat het denkbeeld van het wederoprichfcen van den kerke- iijken staat verwerpt. De onafhankelijkheid van den Paus, zoowel jegens Italië als jegens alle an dere staten, moet vast gewaarborgd wor den. Het Vaticaam. wil zich nimmer tot speelbal van de ItaUaansche diplomatie la'en maken. Italië moet een gebied1, al is het nog zoo klein, aan den Heiligen Stoel af staan. Het is de plicht van den Ita liaanschen staat het vroeger begane on recht (n.i. dè inlijving van het grond gebied van den Kerkdijken Staat) we der goed te maken. De toestand in China. De burgeroorlog der Chinieezen is eem aaneenschakeling van verrassingen. Die Noordelijke legers van den dictator Tsjang-tso-iin hebben in de afgeloopen week een geduchte nederlaag toegebracht aan hun tegenstanders de Shansi-troepen, Een opmarsch' van de laats tgenoemden, die ziich bij de nationalisten hadden ge voegd en Tsjang-tso-iin willen verjagen, werd'ten Noord-Westen van Peking plot seling gestunt. Tsjang kondigde zelfs aan, dat hij het geheele nationalistenleger overhoop had geworpen en op zijn beurt thans Ide pro vincie Shansi zou biinnenidir.ngen. Maar de krijgskans is alweer gekeerd Terwijl de berichten van de laatste da gen van groote overwinningen van het Noordelijke leger gewaagden en in het hoofdkwartier van Tsjang-tso-lin verze kerd werd, dat het grootste gedeelte van het Shamsi-feger ter sterkte van ongeveer 80.000 man uiteengeslagen was melden de correspondenten van verschillende bla den thans uit Peking plotselinge aanvallen van het Shansi-leger in de buurt van Pe king en berichten, dat vliegende colon nes van het Shansi-leger aan de operaties der Noordelijke troepen veel, afbreuk dden. Een dezer afdeeiingen moet zelfs tqt 40 mijl van Peking verwijdbrd door gedrongen zijn. De plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken te Peking, verklaarde aan de buitenlandsche correspondenten, dlat het niet onmogelijk was, dat binnen een paar uur het gebulder der kanonnen 90 FEUILLETON DOOR H. COURTHSMAHLER. Velen der gasten hadden gravin Pia Buchemau nimmer tevoren ontmoet, de meesten hadden echter wel van haar ge hoord; de wonderlijkste verhalen omtrent haar hadden de ronde gedaan. De men- schen, die Pia reeds van vroeger kenden, waren verwonderd en verrukt over de groote verandering, die met haar plaats gevonden had. Barones Soltau trok gravin Eckhoff mede naar een s/til hoekje en sprak glim lachend tot haar: „Ge hebt een meesterstuk van opvoe dingskunst geleverd, mijn waarde gravin! Men'kent gravin Pia ternauwernood terug, ik kon bijna niet gelooven, dlat zij hetzelfde meisje van vroeger was! En zij maakt maakt volstrekt niet deo indruk, dat het haar moeite heeft gekost, aan te leeren, wat haar vroeger ontbrakWaarlijk, graaf Buchenau kan u nimmer genoeg dankbaar zijn voor de voortreffelijke wdjze, waarop voor de muren van Peking gehoord zou worden. Voor de buitenlandsche nederzettingen bestaat er echter volgens hem geen l vaar, daar het slechts kleinere troepen- afdbeiingen zijn, die met elkaar in gevecht gewikkeld zijn. Amerikaannclbe berichten meiden, dat de wacht van het Amerikaam- sche gezantschap te Peking versterkt is. De Marcobrug, die 9 mijl ten Z.W. van db hoofdstad ligt, wordt met den meesten spoed in staat van verdediging gebracht, Een groot deel der' Noordelijke troepen zou door de onverwachte manoeuvre van het Shansi-leger gevaar loopen, van zijn verbindingen te worden afge:ineden. Op een conferentie dier Zuid-Chinee- scha nationalistische partij zou besloten zijn de regeering van Hankow te ontbinden en de door Tsjang-kai-shek geslichte re geering van Nanking als de eenige en uitsluitende regeering der nationalisten, in Zuid'-China te erkennen. Generaal Tang moet tot opperbevelhebber over alle Zuid- Chineesche troepen zijn benoemd. Zakkenroller geknipt. Vrijdagmorgen half elf kwam de 15- jarige kantoorbediende J. v. d. W., uit de Hendrik Costerstraat te Rotterdam van de kantoren der Nederi. Handels maatschappij aldaar, waar hij voor zijn patroon, din firma C., een biljet van f 1000 had gehaald. Hij kwam langs de Vischmarkt, waar het verkeer op dat oogenbiik gestremd was. Naast den jon gen stonden drie mannen, oogenschijniijk eveneens te wachten, tot db verkeersagent het teeken van dooriooipen zou geven. Een dezer mannen hield een zwarte lee ren' tasch tegen den jongen aangedrukt, die toen eensklaps voelde, dat zich vin gers bewogen langs zijn borstzak, waari hij diet biljet geborgen had. De jongen sloeg de tasch weg, greep den pols van den man en riep Luidkeels: geef mij dat biljet van f 1000 terug! De beide andere mannen trachtten *nog den jeugdigen kan toorbediende te overbluffen door op lui den toon aan te bieden, mee naar politie te gaan, maar de jongen hield voet bij stuk, en de zakkenroller gaf hem het gestolen biljet terug. „En nu nog de f2,die los in mijn zak zaten", riep de jongen, om tijd te winnen en de aandacht te trekken, wat hem ook gelukte. Een vischboer en andere omstanders begonnen zich met het geval te bemoeien en aangezien db drie mannen vreemdelin gen bleken, die gebroken Duitsch spra ken en de jongen een flinken en betrouw baren indruk maakte, begon het publiek er op aan te dringen, dat klager en be schuldigde naar de Paauwensteeg zouden gaan. De man, die het biljet gestolen had', sprong toen op het voorbalcon van een wagen van tramlijn 7. De jongen, de vischboer en anderen brachten den ver keersagent ter plaatse met een paar woor den op de hoogte, en deze agent liet nu het verkeer voor een kort poosje aan zijn lot over, sprong op een voorbijrijdenden auto, haalde de tram op het Beursplein in en haalde den zakkenroller van het voorbalcon, waar hij in een hoekje ineen gedoken stond. De twee medeplichtigen waren inmiddels ontkomen, doch de po- gij hebt goedgemaakt, wat hij verzuimde! Ik maak u mijn compliment Gravin Eckhoff lachte fijntjes. „Dat compliment verdien iik' niet, me vrouw!" antwoordde zij. „Eerstens was de opvoeding, die graaf Buchenau zijn kind gaf, niet zoo verkeerd, als ge schijnt te meenen, want hij heeft het hart en het verstand van gravin Pia voortreffelijk we ten te leiden en bovendien veel waarde gehecht aan een gezond lichaam. Wat Pia ontbrak, waren slechts uiterlijke klei nigheden en dat zij zich die zoo spoedig eigen heeft gemaakt, was niet mijn ver dienste! Zij had een andere, machtiger leermeesteres, db liefde!" Tante Maria was injniig verheugd' over het geluk, dat Hans en Pia in hun lief hadden gevonden. „Ik zou, als het anders ge(weest was, ook werkelijk aan mijn menschenkennis zijn gaan twijfelen!" had1 zij tot Hans gezegd', toen hij haar van zijn geluk ver- teddb. Graaf Buchenau vond' weinig behagen in de drukte en de gezellige vroolijkheid om hem heen. Maar ter wille van zijn dochter woon de hij tot het laatst toe het feest op Riedberg bij. En eenige weken later mocht juffrouw iitie heeft een goed signalement* van hen. Op het politiebureau bleek de gearres teerde te zijn de 23-jarige Pool G., diila reeds meermalen wegens zakkenrolerij veroordeeld is. Een droevig lot. Op 27 Sept. j.L arriveerde te Rot terdam het Deensche s.s. „Feddy" met acht Estlandsche stow-aways aanboord, die elk 600 mark aan de bemanning van het schip hadden betaald om op die manier de reis mede te maken. Hun doel was Antwerpen, waar eenigen van hen cchmec- ties hadden en waar zij werk hoopten te krijgen. Na een viertal dagen te Rot terdam hebben gelegen, vertrok het schip weer en waren zij verplicht mee te gaan, daar de vreemdelingendienst hen hier niet toeliet. Ter hoogte van Poortershaven vernamen zij echter, dat het schip niet naar Antwerpen doch naar een EngeLscke haven koers zette, waarop zeven van hen over boord sprongen. Drie werden toen door een sleepboot opgepikt, terwijl de vierde den wal wist te bereiken. Drie van hen verdronken, waarvan twee te Heek van Holland1 en de dierde bij Poor- tershaven werden opgevischt. Donderdag werden de twee eersten', de 23-jarige kantoor bediende E. M. M. Raas tas en de 20-jarige los-werkman A. Uripea, beiden uit Rieval, op de alge- meene begraafplaats te Hoek van Hol land ter aarde besteld. De Estlandsche consul en Ds. v. d. Horst te Hoek van Holland' voerden het woord, terwijl hun vier geredde makkers een krans op hun graf Legden. Voor hun ouders werd een foto van het graf gemaakt. Tucht en weilevendheid. Mede naar aanleiding van het feit, dat onze straatjeugd mej. Dorange, de Fran- sche amazone die te paard een tocht door West-Europa maakte en ons land door trok, ergerlijk heeft gevolgd en gemoles- trcerd, zond het bestuur van de Tuchtunie een request aan den minister van Onder wijs, waarin de Tuchtunie den minister verzocht, in de leerplannen der lagere middelbare scholen op te nemen het on derwijs in tucht en wellevendheid. De vaccinat'iedwang Gelijk wij reeds hebben gemeld, is in medische kringen besloten aan de regee ring in overweging te geven dbn ïndirectem dwang tot inenting tegen de pokken te herzien. Het desbetreffend adres, door het hoofdbestuur van de Nederi. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst gericht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; luidt als volgt: Het Hoofdbestuur der Nederland sctie Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, gezien het aantal gevallen van encepha litis, waarvan sommige met dbodelijlcen afloop, optredende na en klaarblijkelijk in verband met een te voren verplichte in enting tegen pokken; gezien db gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in ver band' met vaccinatie met het op de nieu we wijze bereidde vaccin; acht het zijn plicht Uwe Excellentie in overweging te geven den indarecten vac- cinedwang tijdelijk op te heffen. Domemann het beleven, dat het sLot Bu chenau zijn poorten weder voor een scha re gasten' opende. Gravin Pia vervulde op innemende, be vallige wijze de plichten van gastvrouw in het huis haars vader. Voor dit eerste feest op Buchenau waren ook de beide baronessen Lindau met haar ouders uitgenoodigd en zij had den de uitooodiging aangenomen. Hïlde en Herta bleven na het feest nog enkele gen in Buchenau en de graaf luisterde met een wonderlijk glimlachje naar het vroolijke geschater van de drie meisjes, dlat het geheele huis scheen te vervul len; hij moest erkennen, dlat er betoo ve ring uitging van die blijde, zorgelooze jeugd'. Een stille weemoed' sprak uit zijn trek ken; zijn somberheid en zijn bitterheid hadden plaats gemaakt voor berusting. Zijn gedachten hielden zich minder bezig met het leed, dat zijn Leven had verwoest, zij keerden dikwijls terug naar een verder verleden, toen ook hij' nog jong en zor geloos en blij was! Hans en Pia waren innig verheugd over db verandering in hem. Het was voor een groot deel aan Tante Maria's tegewwoor- wheid te danken, dat hij meer en meer tot het gewone leven terugkeerde. Haar Overigens overtuigd van het groote nut der vaccinatie inzake het voorkomen van pokken, resp. van pokken-epidemiën, zou het hoofdbestuur het op prijs stellen, wanneer db gelegenheid tot ko telooze in enting en her-inenibing, zooais die in art. 18 van db wet, houdende voorzieningen tegen db besmettelijke ziekten is vastgesteld, onverminderd bleef gehandhaafd, opdat aan de vrijwillige inenting niet de minste belemmering worde in den weg gelegd. Door den heer Krijger zijn aan den minister van arbeid, handel en nijverheid beid de volgende vragen gesteld: le. Is de minister bereid mede te dbelen of bij de inspectie voor den dienst der volksgezond reeds bekend zijn ge worden gevallen van encephalitis of an dere hersenaandceningen bij personen, die met de nieuwe entstof tegen pokken wer den geënt 2e. Indien bovenstaande vraag in be vestigenden zin mocht worden beant woord', is de minister dan bereid mede te deeien of hij reeds adviezen heeft ver zocht en ontvangen betreffende de vraag of ter zake dient te worden gehandeld? 3e. Deelt die minister het gevoelen van professor dir. H. Aidershoff, direc teur van 's rijks serologisch instituut te Utrecht, uitgedrukt op pag. 1213 van de laatst verschenen „Medbdeelingen" van genoemd instituut, dat de indirecte dwang tot vaccinatie thans niet langer kan wor den gehandhaafd, en, zoo ja, is Zijn Excellentie dan bereid te bevorderen, dat voorstellen tot opheffing van dien dwang ten spoedigste bij de volksvertegenwoor diging worden ingediend? De Culemborgsche moordzaak Naar de „Tel." van de zijde der ver dediging in de Culemborgsche moordzaak verneemt, zijn aan de justitie belangrijke gegevens verstrekt, welke er op wijzen, dat anderen dan de thans verdachten, de da ders, althans de medeplichtigen, zouden zijn. Aangifte van radio- ontvanginrichtingen. Zooals bekend' is, zijn de bezitters van een radio-ontvanginrichting verplicht, van de aanwezigheid van een zoodanige inrich ting kennis te geven aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor in hunne woonplaats. De aandacht van belanghebbenden wcrdlt er op gevestigd' dat in geval van verhui zing een nieuwe aangifte meet plaats vinden. Een noodlottig au to bus ongeval. Uit Makasser wordt gemeld: Een autobus is bij Kampong Pintoe Besi tegen een boom opgereden. De com mies bij de posterijen, de heer Brou wer, de oommies bij 's lands lias, de heer Trouerbac(h, de aspirant-opzichter bij de B. O. W., db heer Hartman Kok, en de chauffeerende heer Bruggeman, werden gedood. De toestand van zes anderen, tact en haar schranderheid deden hoar menig woord spreken, dat een goede snaar in. het hart van den' verbitterden man wist te 'treffen en hij vond' behagen in haar geestige gesprekken, die niet enkel de op per vl aide der dingen beroerden. Zij bleef tot aan het huwelijk van het jonge paar in Riedberg; Hans had dat haar dringend verzochtalleen in de Kerst week ging zij voor eenige diagen, naar haar dochter toe, omdat zij zoo verlangde haar kleinzoontje weder te zien. Kort voor Paschen vond het huwelijk van gravin Pia plaats. Het slot Buchenau schitterde dien dag in volle pracht! In den namiddag ving het jonge paar de huwelijksreis aan; Hans wilde Pia een stukje van de wereld laten zien, vóór hij haar naar Riedberg voerde. Tante Maria had beloofd, tot aan hun terugkomst in Riedberg te blijven en zich het lot van graaf Buchenau aan te trekken, zoodat hij niet door zijn eenzaam achter blijven in zijn vroegere somberheid zou terugvallen. Toen het rijtuig, waarin het jonge paar gezeten was, over db brug rolde, waar Pia eenmaal in haar jongenspakje over de leu ning had' gedanst, wees Hans haar op de plek, waar hij haar voor het eerst had o. w. drie inïandsche vrouwen, is hopeloos. (De naam van den vierden doode is geseind' ais Leruggeman, doch vermoede lijk is bedoeld Bruggeman). Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van db gister luiden als volgt: N. A. C.—Wilheilmina 2—4. P. S. v.—N. O. A. D. 3—1. Willem II—M. V. V. 0—3. B. V. V.Eindhoven 03. Roermond'L.O.N.G.A. 3—2. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde luiden als volgt: MiddelburgAlliance 10. D.O.S.K.O.Zeelandia 01. VlissingenBreda 30. RoosendaalBredania 03. Dongen-T. A. C. 5-2. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde Luiden als volgt: GoesZierikzee 30. S.I.N.O.T.O.Vlissingen II 3—1. TerneuzenZeelandia II 73. GOES—ZIERIKZEE 3-0. Gistermiddag halfdrie had alhier aan db Poidersche weg onder groote belang stelling de ontmoeting plaats tusschen*- Goes en Zierikzee. Goes verscheen com pleet; Zierikzee met 1 invaller. Als scheidsrechter Schot het begin-signaal geeft, zien wij dat beide ploegen aan el kaar gewaagd' zijn. Direct gaat Goes tot het offensief over, doch door het goede verdedigen en het goede opstellen van den doelman van Zierikzee gaan de aanvallen verloren. Tot de rust gaat het spel op en neer, met Goes iets in db meerderheid. Na de rust wordt direct goed! aangepakt van beide zijden. Ais er ongeveer 20 min. gespeeld is, zet de linksbinnen van Goes goed voor, de mid denvoor bemachtigt het leder, speelt om een speler heen en schiet hard' in (10). Door db luide toejuichingen aangevoerd trekt Goes weer ten aanval, ongeveer vijf mniuten later schiet db middenvoor nog maals op het doel en het is 2-0. Nu is Goes niet meer te houden en is veei sterker. Maar toch moet de Goes-doel- man herhaaldelijk de handen uit de mou wen steken, wat hij naar behooren doet. Ongeveer 15 minuien voor het einde wordt nu door de linksbinnen een doelpunt toe gevoegd' (30). Daarna wordt aan weers kanten vlug spel geleverd, maar punten blijven uit. Wanneer Goes met dit elftal zoo blijft spelen, dan is er groote kans dat zij een krachtig woordje zullen mee spreken over het kampioenschap. De stand1 van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Goes 4 4 0 0 8 13—j2 Walcheren 2 2 0 0 4 91 Middelburg 11 2 2 0 0 4 7-0 Terneuzen 2 10 12 75 Sinoto 3 1 0 2 2 4—12 Zierikzee 3 1 0 2 2 29 Zeelandia II 3 0 0 3 0 616 Vlissingen II 4 0 0 4 0 3—9 „Daar zat ik; liefste!" sprak hij. „Daar kwam het geluk mij in wilde, koene spron gen tegemoet en vlijde zich in letterlijken zin aan mijn voeten neder! Maar toen.be greep ik dat nog niet! Nu echter heb ik grepen en ik houd het voor eeuwig vast!" Zij vlijde zich tegen hem aan en vroeg zacht „Was je niet ontsteld, toen de wilde jongen zich in een meisje ontpopte? Hij lachte een gelukkig lachje. „Ontsteld? O neen, alleen maar gren zeloos verbaasd' over het kleine, menscbe- lijke wondertje, dat volstrekt geen ijdel- heid scheen te kennen! Maar toen kon ik nog niet droomen, dat ik de toekomstige vrouwe von Riedberg voor mij zag! En hoe aardig ik den wilden jongen met zijn vroolijke sprongen ook vond', het lieve vrouwtje, dat ik thans in mijn armen' houd, bevalt mij toch veel beter! Zij maakt mij niet alleen vroolijk, zooals de jongen deed, maar zij maakt mij ook onzegbaar gelukkig. Dicht tegen haar echtgenoot aangedrukt, zich door zijn groote, onveranderlijke liefde gesteund voelend, ging gravin Pia het nieuwe leven, het geluk tegemoetl" EINDE. I j J J

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1