Gemengd NieuvVs. Voor de Jeugd Ben drievoudig bruilofts feest. Een zeldzame feestdag staat een der goed in Apeldoorn bekende families Oj> 23 October as te wachten, nl een gou den een zilveren- en en een eerste brui loftsfeest op die i datum. Het echtpaar Schotman - Tijhuis is dien dag 50 jaren in «en echt verhouden hun kindereu. het echtpaar Van Welsumvchotman, 25 ja ren, terwijl om dien dag nog merkwaar diger te maken het kerkelijk huwelijk zal voltrokken worden tu-'schen een dochter van laatstgenoemden en den heer Ferg huis Voor deze laatst j inzegening heeft de aartsbisschop op verzoek van Deken P vau Beurden, wegens den Zondag dispen satie verleend. Het gouden echtpaar geniet ^p 77 ja rigen leeftijd nog een goede gezondheid; alleen de onderdanen van de gouden bruid weigeren hun dienst, zoodat zij in een wagentje moet worden voortbewogen J5en knap paard. Benige jaren geleden hebben te E'ber feld iwee paarden Prinses Trixie" en „Per Kluge Hans* de aandacht getrokken Zij gaven blijk van een verstandelijke ontwikkeling, die moeilijk uit trucs te verklaren viel en wetenschappelijke mannen in verbazing bracht Zoo werd verzekerd dat „Der Kluge Hans" zonder moeite derde machts wortels uit groote getallen wist te trekken. In Virginië (Ver Staten) is thans de evenknie van de Elberfeldsche paarden ontdekt. Een kleine boer bij Chesterfield is de eigenaar, en nadat het knappe paard in de streek bekendheid ha'd gekregen, zijn enkele geleerden zich van de juistheid der verhalen gaan overtuigen. Onder hen zijn prof. Franklin Johnson, hoogleeraar in zielkunde aan de universiieit te Rich mond. dr. Kinley Gale, neuroloog aan het Tucker Sanatorium e.a. Allen zijn tot de s'otsom gekomen dat het paard, de drie jarige merrie „Lady", supra normale geestvermogens heeft. Het geeft precies aan hoe laat het is, spelt correct vreemde woorden a's sclerose enz Het sterkste is echter dat het, bij een bezoek van een predikant, dr. Machlachlan, den naam van diens vrouw, welken nie mand in den kring kende, juist opgaf Kinderen van de buren van den boer hebben de merkwaardige hoedanigheden van het paard ontdekt Als zij iets ver stopten wist de gladde „Lady* liet dadelijk te vinden Reusachtige bevolkings groei De bevo'king van Japan zal dit jaar practisch met 1,500,000 zielen toenemen, als het overschot van de geboorte over de sterfte gedurende de rest van het jaar gelijk is aan het geweldige record dat in de maanden Januari, Februari en Maart bereikt werd Kr zijn in die maanden 708,906 kinderen geboren, tegenover 845,248 sterftegevallcn. Lit beteekent een toeneming van ongeveer 50 pCt. verge leken bij 1926, welk jaar reeds de hoogste cijfers in de Japansche historie vertoonde, I e toeneming in het eerste kwartaal van dit jaar is grooter dan vóór 1900 ge durende een heel jaar. De geweldige cijfers van het vorige en van dit jaar hebben tot besprekingen orer de beperking der geboorten geleid. En bet is interessant, dat terwijl drie jaar geleden elke publieke aanbeveling van geboortebeperking als onwettig beschouwd werd. nu een groot aantal autoriteiten haar thans propageeren. Een gevaarlijke wedden schap. Op Templinsee bij Herlijn is als gevolg van een weddenschap eeu waanzinnig waagstuk volbracht. Fritz von Opel toonde met zijn wereldrecord motorboot Opel I! aan, dat het mogelijk is, een vliegtuig in volle vaart te bestijgen en weer Ie verlaten. In tegenwoordigheid van de pers vliegpolitie en tal van sportliefhebbers vlogen de vliegers Raab en Katzens'ein dicht boven het water, waarop de Opel- boot er achteraan joeg op haar grootste snelheid Voorop de boot stond de piloot Schindler. Deze greep een afhangend touw, toen de boot onder het vliegtuig was en klauterde omhoog. Na een half uur rust werd de krank zinnige toer in omgekeerde richting vol bracht, iets wat tot dusver onmogelijk werd geacht De Opelboot bereikte in razende vaart de aan een touw onder het vliegtuig bengelenden piloot met het voorste gedeelte en - men kon toen Schindler bereiken en onbeschadigd aan boord nemen. Onvoorzichtige speelse h- h e i d. Bij het schoonmaken van een riool in Stuttgart hebben werklieden een revolver en eenige handgranaten gevonden, die daar waarschijnlijk reeds sinds de revolu tietijd lagen. In den schafttijd kwamen schoolkinderen voorbij, die met de haul granaten begonnen le gooien tot er een ontplofte, waardoor 15 kinderen lichte erwondingen opliepen. De wieg van Romano Mus s o 1 i n i. Men schrijft uit Rome aan de Nou Freie Press Op en in louter patriottieke symbolen zai de jongste Mussolini, Romano, het wonder van zijn eerste levensmaanden beleven Een ltaliaansoh blad beschrijft als volgt de wieg, die hem door het nootschap der Italiaausche Kunstenaars is geschonken. Het prachtige kunstwerk schijnt met zijn diverse motieven de voor naamste elementen van de natuur, zee hemel en aarde, te lichamen. De wi.g van zwaar eikenhout rust op een eiken voetstuk, waarin monsters van alle itali aansche delfstoffen zijn ingelegd, zoodat het is alsof zij rechtstreeks op den heili gen bodem des vaderlands schommelen De dolfijn en de adelaar, die de wieg dragen zijn van verguld brons, aan het hoofdeinde is de wieg versierd met snij werk, dat bijen en korenaren voorstelt, aan het voeteinde met den Jictorenbundel en het onderschriftJaar V. Voor deze wieg hebben de verschillende provincies nog afzonderlijke gaven geschon ken. Tarente zond een kostelijke wollen deken, Vene ië een kostbaar kanten wiege kleed, Latium een wijwaterkom van geperst leer, Sardinië een bonte linnenkoffer. Ca labrië damasten lakens, Umbrië een stel changeant aardewerk, enz. enz. V r ij h e i d b 1 ij h e i d. Nu de A merikaansche drankpolitie, ondanks de vele millioenen die jaarlijks hiervoor worden ui gegeven, niet in siaat blijkt, het hoofd te bieden aan het leger van smokkelaars, dat zijn tenten rondom de Unie heeft opgeslagen, heeft zij het plan opgevat, niet alleen tegen den importeur en den veikooper, maar ook tegen den verbruiker te gaan optreden, en wel op een wijze die het vertellen waard is. Als tegenwoordig in Amerika iemand zich op den openbaren weg aldus ge draagt, dat de politie vermoed^ dat zijn vroolijken toestand wel eens kon samen hangen met de consumptie van een geestrijk vocht, zoo wordt deze „vrijt burger* van den „vrijen staat", alle protesten ten spijt, kort en goed mee genomen naar het bureau, waar hij zich aan de volgende -ingenieuse proeven heeft te onderwerpen. Allereerst krijgt de verdachte twee leege glazen voor zich, waarvan er een gevuld wordt met een zwakke oplossing van kaliumbichromaat, dat een heldere roode kleur heeft Hierna ontvangt het slachtoffer een glazen buisje, met het verzoek de uitgeademde lucht hierdoor in de vloeistof te blazen Wordt deze groen gekleurd, dan is de waar schijnlijkheid van misdaad zeer groot, want genoemde kleurverandering is karak teristiek voor alle reductie-producten waartoe ook de alcohol behoort. Daar er zich echter bij vele maag- en darmziekten ook nog andere reduceerende gassen zooals bijvoorbeeld zwavelwaterstof in de uitgeademde lucht kunnen bevinden, wordt thans overgegaan tot een omslach tiger, maar daardoor ook absoluut be trouwbare proef. Terwijl de arrestant een leege gummibalion moet opblazen, vult de ijverige politieman het tweede glas met gedistilleerd water, voegt daarbij voorzichtig eenige korreltjes jodium en wat kaliloog, waarin hij vervolgens de gummiballon langzaam leegperst. Be»at de uitgaande lucht nu ook het geringste spoortje alcohol, dan ontstaat direct de typische jodiumgeur en bij grootere hoe veelheden vormt zich zelfs een geelbruin neerslag. Zooals men ziet is deze ambte lijke controle heel wat gevaarlijker dan die der bezorgde echtgenoote, die zich met een kus wil overtuigen of manlief niet gebitterd heeft. De z.g, voorspoed van de Ver. Staten. Het is niet al goud wat er blinkt. En de secretaris der afdeeliug der metaalvak ken van de Amerikaan Federatie van den Arbeid Frey, heeft dit ten opzichte van wat hij den z g. „voorspoed" der Ver Staten noemt, onomwonden gezegd. Vol gens deze heer Frey zijn er op het oogen blik in de Ver. Staten 1.000.000 werk- loozen, en 3 500.000 arbeiders (mannen en vrouwen) die maar den halven tijd werken. De slapte openbaart zich vooral in de steenkool - textiel- en kleedingindustie. De vooruitzichten voor den a s winter zijD dan ook wat de V St. betreft in het geheel niet heel rooskleurig Het is moei lijk om de juistheid der mededeelingen van Frey te toetsendaar de officieele nijverheidsstatistiek te Washington volko men onvoldoende is ingelicht. Schandelijke methoden in een weeshuis. Eenigen tijd geleden werden door de communistische raadsfractie te Keulen ernstige k'achten geuit over in het wees huis te KeulenSilz bestaande opvoe dingsmethoden. Deze beweringen klonken zoo ongelooflijk, dat men, naar de Keul- sche correspondent van de „Frankf. Z meldt, algemeen slechts aan communis- De zon lokt naar buiten, doch - het is waschdag. En de.waschdag stelt zijn eischen. De huisvrouw kan het goed niet in den steek laten. Toch kan zij vlug klaar zijn, door Rinso te gebruiken, 's Nachts weekt dan ai het vuil los, hetwelk's mor gens al het zware werk bespaart. Nog vóór den middag kan het goed al buiten hangen, klaar om te strijken. Koop nog heden een pak! DE LEVER-S ZEEP MIJ., VLAARDINGEN tische overdrijving dacht. Iutusscheu werd een oommissie van onderzoek ingesteld Volgens de voorstelling der commu nisten zouden weezen vaak dagenlang in een onderaardsehen kerker worden opge sloten, bijna zonder licht en lucht Het onderzoek is thans afgeloopen en volgens de „Rheinische Z." is gebleken dat de beweringen van de communisten in hoofdzaak juist waren (de man van de „F. Z." voegt hieraan toe, dat deze mededeeling van de „R. Z." ter bevoeg der plaatse bij navraag niet is tegen gesprokenZoo moet o m zijn vastge steld, dat de kerker in hét weeshuis nog niet eens voldoet aan de eischen, welke aan dergelijke inrichtingen in Pruisische gevangenissen worden gesteld De vensters zijn sterk getraliedzij ontvangen licht door een smallen koker, die bovendien nog met een klep is voorzien. In deze duistere ruimte bevindt zich niets anders dan een krib, een stoel en een closet emmer. Gestrafte kinderen moesten soms een week in dit hol door brengen hel eten werd hun, evenals in een gevangeniscel, door een kleine opening in de deur toegereikt Tevens moet gebleken zijn, dat de weezen maar al te vaak geranseld werden De „R. Z.» eischt, dat de verantwoor delijke directeur van het weeshuis on middellijk zai worden ontslagen. De Amerikanen op hun plaats gezet Het waren pijnlijke oogenblikken voor de te Londen vertoevende leden van het Amerikaansehe legioen, toen de bisschop van Londen hen Zondag in de kerk vau St. Margrel als volgt toesprak „Ik ben volkomen zeker zoo zeide hij dat den jongelui op de scholen van uw groote land niet geleerd wordt Groot-Brittannië lief te hebben zooals zij moesten doenja, jongelui met wie ik gesproken heb, hebben mij zelfs ver zekerd, dat hun geleerd wordt dit land te haten. „Ik geloof met heel mijn ziel en ik zeg het tot al uw vertegenwoordigers, dat de geheele toekomst van de wereld hiervan afhangt, dat onze twee naties vereenigd blijven door banden van liefde, kameraadschap en overeenstemming." In het vervolg van zijn rede wees de bisschop er nog op, dat de Britsche en Amerikaansehe naties twee verschillende nooden hadlen. Amerika stond op zich zelf en liad geen uitgestrekt rijk noodig. Engeland zou binnen drie weken gebrek lijden, als het geen andere bronnen had om zich uit te voorzien. Men moest elkaar niet misveistaan want Groot-Britannië had dingen noodig, waaraan Amerika geen behoefte had. Zij moesten elkaar vertrouwen, en in Amerika moest niemand denken, dat Engeland, omdat het een zeker aantal kruisers noodig had, de wereld wilde beheerschen. Franse he oorlogsslachtof fers. Bekend is, dat in den wereldoorlog meer dan 1,700.000. Franschen gesneuveld zijn; minder bekend is het aantal gewonden dat op l Januari 1927 pensioen genoot. Op dien datum waren er 710 951 verminkten over de volgende rubrieken verdeeld 404.606 met verminkte ledematen; 235.804 met longkwetsuren, 27.281 met oogkwet suren, van wie 2528 blind zijn; 17.730 met oorkwetsuren, van wie 4338 geheel doof zijn 8588 met geschonden gelaat en 24.502 die aan verstandsverbijstering lijden Bij dit geweldige aantal oorlogsslachtof fers zijn dus niet gerekend de lichtge kwetsten en zij die tusschen 1918 en 1927 tengevolge hunner wonden gestorven zijn. De zelfmoord van een fat. Een welgekleed jong man, aldus ver telt een Engelsch blad, kwam Zondag een van de voornaamste koffiehuizen van Triest binnen en bestelde een kop koffie. In af wachting van zijn bestelling liep hij naar een spiegel en begon zijn das te ver strikken. Dit scheen hem groote moeite te kosten en na een vier- of vijftal ver- geefsche pogingen om de strik naar zijn zin te krijgen, ging hij weer zitten, nam een blaadje papier uit een opschrijfboekje en schreef er iets op. Hij stak het docu ment in een enveloppe, haalde een revolver te voorschijn en pleegde zelfmoord. Men maakte de enveloppe open en las: „Ik kan mijn das niet behoorlijk strikken Daarom maak ik maar liever een eind aan mijn leven". WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hans-weert ruim een half uur vroeger). Amsterdam sche tijd. Dagen 15 Oct 16 17 18 19 20 21 H oogwater V rm Nam 5.58 6 42 7.29 8.26 9.53 11.27 0.04 6.17 7.03 7 56 9 09 10 41 0.36 Laagwator Vrm. Nam 11.38 0 04 0.54 1 52 3.11 4.- 6 02 0.29 1.21 2.22 3.52 5.31 6 28 VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 12 Octoiber 1927. Groene boonen f 15, Aardappelen f 6,30 Pooluien f2 a f3,10, Rapen fl a f 1,10, alles per 100 K.G., Riapen f 5, Wor telen f 5, beidie per 100 bos, Bloemkool f3 a f 15, Roode ko-ol f 1,20, Kropsla f 1,30, Andijvie f2 a f2,10, a'les per 100 stuks, Hazen f 1,39, Fazanten f 0,60, Watersnippen f0,05, alles per stuk. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 12 October 1927. Groote veiling. Kroet f2,80 per 100 K.G. Kleine veiling. Nouveau Poiteau f 13 a f 20, Doyenne die Comice f 25 a f 45, Beurré Durandeau f 12 a f23, Williams Duchesse f 16 a f 28, Beurré Wilhelmina f 10 a f 18, Beurré Clairgeau f 12 a f20, Jodenperen f5 a f8, Pondsperen f5 a f8, Gieser Wildeman f 6 a f 10, Kleiperen f 4 a f 7, Beurré Ballet f8 a f 14, Diverse peren f4 a f8, Comtesse de Paris f 15 a f21, Transparante dé Croncels f25 a f41, Warnersking f 16, Signe Ti'.lisli f 18 a f 35, Jacques Lebel f8 a f 12, Goud- rcinetten f 10 a f21, Sterappels f 13 a f 18, Groninger Kroon f 8 a f 10, Paradijs f7 a f 10, Adams P-ermain f6 a f8, Reinette d'' Or f5 a f7, Witte Calville f7 a f 10, Campagner zoet f6 a f8, Armgaard' f 7 a f 10, Holiandsc'h zo-at f 6 a f8, Bijenkorf f7 a f 11Tumzoet f 8 a f 11, Bendferzoet f7 a f9, Honclsmuüem f 7 a f 9, Diverse appels f 4 a f 10, Val- en kroetappels f3 a f6, Tomaten f4 a f 8, Blauwe druiven f 53 a f 63, alles per 100 K.G., Noten f0,40 a f 1,12, Bloemkool f7, Roode kool fll, Sa vol je kool f10 a f 12, Andijvie fl, Kipeieren f9,30, alles per 100 stuks. Beste jongens en meisjes, De antwoorden op de vorige raadsels luiden als volgt: 1. Portemonnaie (oorlogs schip, riviermond, treurwilg, Engeland mosterd', oester, nagel, noot, dak, in, e). 2. Wie goed' doet, goed ontmoet. Nieuwe raadsels zijn: 1. Ik ben altijd maar een klein ding, veel kleiner dan een mensdh of zelfs maar een kind; en toch, je zou het haast niet kunnen gelooven, steek ik altijd bo ven den menscli uit. Hoe is dat nu mo gelijk en wie ben ik wei? 2. Neem van elk der onderstaande woorden één letter, dan krijg je dien naam van een zangvogeltjeEenvoud', politie, - Indiaan, bakker. 3. Neem de helft van een emmer en doe daarbij een el, dan krijg je een vogel naam. Welke is dat? OOM KAREL. HET HUIS VAN DE HONDERD SLAPERS. Vrij naar een oud sprookje. Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden. Koning Komijntje zat drie dagen en drie nachten achter elkaar na te denken, met een diepe rimpel in zijn voorhoofd. Hij zon op een middel, om te voorkomen, dat prinsesje Roosmarie zich zou prik ken. Eindelijk meende hij het gevonden te hebben. Het eenigste waar het prin sesje zich aan zou kunnen prikken, dat zou zijn een spinnewiel. Want het was nog in den ouden tijd, dat er nog spinnewielen waren. Daarom gaf hij bevel, dat alle spinnewielen in het heele land verbrand moesten worden. Omdat de menschen na tuurlijk allemaal heel veel van prinsesje Roosmarie hielden, deden ze zonder mor ren, wat de koning beval. Toen was de koning eindelijk weer gerust en lustte hij weer net zoo graag spikkeltjeskaas als voorheen. En koningin Zonmestraa'tje lach te weer even vriendelijk en blij als vroeger. Zoo groeide het prinsesje op, zooals dé goede feeën gezegd hadden. Ze kreeg een lief gezichtje en een lief hartje en ze was heel gelukkig. Want ze wist natuur lijk niet, wat de booze fee gezegd had, toen ze gedoopt werd. Toen het prinsesje dus zestien jaar was geworden, gaf ko ning Komijntje 'een groot feest, waarop alle vriendinnetjes van het prinsesje moch ten komen theedrinken. Jelui begrijpt, dat ze natuurlijk ook nog wei wat anders kre gen, dan thee alleen. De kok bakte na melijk van de fijnste roomtaartjes- die je maar bedenken kunt. En tot slot zou hij nog een groote tulband maken, met krenten en rozijnen en sucadénl Maar er gebeurde iets, waar niemand op gerekend had. 's Middags ging het prinsesje met haar vriendinnetjes verstop pertje spelen. Alle vriendinnetjes verstop ten zich, door het heele paleis heen, en daarna moest Roosmarie hen zoeken. Nu was het Prinsesje heel knap- in het zoe ken, zoodat het niet lang duurde, of ze had alle vriendinnetjes gevonden, op één na! Die had zich zoo goed verstopt, dat prinsesje Roosmarie haar maar niet kon vinden. Ze keek in alle kamers en kasten en hoekjes en kwam eindelijk dn een donkere kelder terecht, waar maar een heel klein lichtje brandde. Roosmarie was nog nooit in dén kei-der geweest en ze was heel verbaasd, dat ze daar in een hoekje een oude vrouw zag zitten, die aan een wiel zat te draaien. Ze ging naar haar toe en vroeg: Wat doet U daar, wat is dat voor een wiel? „Dat is een spinnewiel", zei de oude vrouw en vervolgde: „Speel er maar eens mee, als je wil 1" I Roosmarie deed het en op eens prikte zich in dén vinger en ze nep „au I" De oudé vrouw lachte boosaardig en liep gauw heen. Op diat oogenblik kwam ko ning Komijntje binnen, die Roosmarie kwam zoeken, omdat ze zoo lang weg bleef. Hij zag dadelijk, wat er gebeurd was en nam het prinsesje mee naar boven, naar zijn eigen slaapkamer waar hij haar op bed- legde. Dadelijk viel het prinsesje in slaap. En hoe de koning en koningin Zonnestraaltje en de vriendinnetjes ook riepen, ze werd niet meer wakker! Maar het vreemdste kwam nog! Want één voor één kregen ze allemaal een verschrikke lijke slaap. Koring Komijntje begon heel hard te gapen en viel in slaap. Koningin Zonnestraaltje ook. De vriendinnetjes gaap ten om het hardsten vielen in slaap! De kok, die juist binnenkwam, met een reusachtige tulband, om hem aan den koning te laten zien, kreeg zoon slpap, dat hij met zijn tulband op den grond ging zitten enin slaap viel. De keu kenmeid, die juist in een pan met karne melk sche pap roerde, viel in slaap met haar hoofd in de pan! Dat was wel een beetje benauwd, zoodat ze heel luid be gon te snorken! Het maakte precies een geluid, of iemand een dikke plank door zaagde met een botte zaag! De schild wacht, die op de trappen van het paleis dé wacht hield, viel in slaapen zoo ging het met iedereen in het paleis met de dienaren en de hofdames, de paarden en de honden en de muizen en de katten. (Wordt vervolgd). LICHT OP. Zaterdag 15 October 5.36 uur Zondag 16 October 5.34 uur Maandag 17 October 5.32 uur

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 3