BIJVOEGSEL GOESGHE GOURAUT PAPIER. Voor de VrouW De Hollandsche Waschvro uw JE ZEEPPOEDER W etenscbappen. ProVincienieuWs Kunsten. Uit de Pers. VAN DE VAN VRIJDAG 14 OCTOBER 1927 Het denkbeeld, om papier le maken van plan ten vezels, vlas, hennep, kafccen, hout enz., is betrekkelijk nieuw. In die eerste tijdien, waarin de menschelijke gedachte dbor teekeins of letters uitgedrukt werd, schreef men op steen, metaal, hout, ivoor en dergelijke. Vervolgens leerde men die renhuiden voor dat doel gebruiken: in het begin ongelooad,later beraad en daa maakte mien spoedig groote vorderingen. Vooral db volkeren in Noord-Afrika wa ren met het vervaardigen van 'beschrijf bare dierenvellen pergament noemde men het, rt&ar de stad Pergamon zeer vertrouwd cn o.a. de Israëlieten hadden het in die kunst zoover gebracht, dat Egyptische koning Pto'emaeus Philadel phia s dè fijnheid van het perkament, hem door den hoogepriester Eleazar gezonden en waarop een afschrift van het Israëliti sche ritueel was geschreven, niet genoeg kon bewonderèn. De Egyptenaren benutten als schrijfma teriaal vooral de papyrusplant, die later, ook dbor Romeinen en Grieken voor hun geestesproducten van hooge waarden werd gebruikt. Voor brieven en yoor schpolgi bruik bezigde men, evenals hier te lande nog in dë 2 e helft der 15e eeuw, met was overgoten plankjes, die men na ge bruik weer gemakkelijk (kon gladstrijken, Voor zoover men kan nagaan, werd in later eeuwen noch in Duitschland, noch in Engeland van het papyrus gebruikge maakt; in Italië en Frankrijk werd het later door het perkament vervangen. In de 11de eeuw werden nog alleen, de pau selijke builen erop geschreven. Omstreeks de 8ste of de 9de eeuw hadden dé Arabieren de kunst uitgevon den, om van katoen en van hennep papier te maken. Zij gebruikten daarvoor de ruwe katoejp. Toen int Europa de papiermolens wa ren uitgevonden, vervaardigde men het papier ook van reeds gesponnen katoen. Groot waren de vorderingen, die men van toen af in het vervaardigen van pa pier maakte. Welhaast kon men het ook van linnen fabriceeren; men is het ech ter niet eens over de vraag, waar en wan neer dat het eerst geschiedde. Sommige meenen, dat de Mooren het uitgevonden en naar Spanje gebracht hebben; anderen noemen de Duitschers de uitvinders ervan. De eerste molen, waarop dat papier werd vervaardigd zou in 1340 in Anoona (Italië) en 7 jaar later een in Beieren zijn gebouwd. In de 15de eeuw vond men ze in de Zuidelijke Nederlanden en in 1586 stond' er een in Dordrecht, de eerste in deze streken, spoedig, in 1592, door een te Arnhem, te Hat tem en le Alk maar, gevolgd. In 1609 hield men zich op de Veluwe met het papiermaken be zig, in 1613 te Apeldoorn en in 1616 te Zaandam. De Fransche protestantsche uitgeweke nen hebben deze nijverheid hier tot groote ontwikkeling gebracht. Onder hen was Martin Orges, die in 1613 den papier molen te Apeldoorn oprichtte, één der bekendsten. In 1672 trokken de Ve'.uwsche papiermakers voor de legers van Lode- wijk XIV weg naar de Zaan, waar de papier-industrie na dien tijd tot grooten bloei kwam. Het Hollandsche papier was reeds toen in het buitenland zeer gezocht, vooral voor het drukken van kopergravures. Tot in 1840 vervaardigde men het papier uit sluitend van linnen en katoenen lompen, hoewel men de mogelijkheid om het ook van andere grondstoffen te vervaardigen, reeds had aangetoond. In dat jaar werd Gottfried Keller, de zoon van een wever te Hainichem (Sak sen), door het zien van wespennesten op de gedachte gebracht, houtvezels voor de papierfabricatie te bezigen. Vijf jaar later werd die gedachte in de papierfabriek te Alt-Chemnitz voor het eerst in prak tijk gebracht en het verkregen product voor het „Frankenberger Kreisblatt" ge bruikt. In 1871 vonden Ekmann en Mit- scherlich de bewerking der houtvezels met zwavelig zuur uit, waardoor de duurzaam heid van het van houtvezels vervaardigde papier verhoogd wordt. De ongereinig- de houtvezels worden voor courantenpa pier, de gereinigde voor boeken gebruikt. Voor kostbare werken en ook voor pla ten wordt nog steeds het linnenpapier, diat nog wel uit de hand vervaardigd wordt, gebruikt. De ontzaglijke ontwikkeling van het krantenlbedirijf is alleen mogelijk geweest door de uitvinding van Keiier, maar heeft tot gevolg gehad, dat geheeie landstreken werdén ontboscht, tot groote schade, in verschillend opzicht, voor de betreffende landstreken. Men zocht daarom voortdu rend naar de mogelijkheid andere grond stoffen, die thans zoo goed als waarde loos zijn, voor de papierfabricatie te be- I nuiten, waarvoor vooral in aanmerking komen rijststroo, bamboe, e.d. Daaraan schijnen echter nog ve'erlei bezwaren ver bonden te zijn, die een a'gemeen gebruik in den weg staan, zoodat het nog wel eenigen tijd zal duren eer men daarvan kan profiteeren. Kleeren opknappen. Er zijn allerlei van die kleine, han 'i„e huismiddeltjes om klecdingstukkcn, die door dragen of andere oorzaken geleden hebben, weer een nieuwe, frissche gloed te geven. Fluweel bijvoorbeeld', dat dit seizoen weer veel gedragen wordt, kan door dragen soms erg gekreukeld en „ge plet" zijn. Daarvoor helpt opstoomen heel goed. Houdt het gekreukelde of geplet te deel boven een bak (of ketel) kokend, flink stoomemd water, met den onderkant van de stof boven het water, zoodat de stoom erdoorheen naar boven trekt. De haartjes van het fluweel zullen door deze behandeling zich weer oprichten en recht- gaan staan, waardoor het er weer uitziet als nieuw. Een zwart zijden jurk, die niet meer zoo mooi zwart is, als eerst, kan een stuk opgehaald worden door afspon zen met heete koffie (goed1 gezeefd!) Vetvlekken worden daarmee meteen ver wijderd en de zijde krdjgt wiser natuurlijke glans. Opstrijken, terwijl de stof nog eenigszins vochtig is. Regenspatten op kleeren kan men wegmaken door ie schoon©, vochtige dioek op de stof te leggen en dan met een matig worm ijzer te strijken. Modderspatten moet men al tijd eerst goed lattin drogen, waarna men met dén kant van een muntstuk (een cent bijv.) het modderkorstje breekt. Daarna zachtjes borstelen, om de modder niet in het goed' te wrijven. Eventueel© vlek ken of „moeten", die achterblijven, kun nen weggemaakt worden met een lapje met wat zuivere alcohol. Heel wat hoofd brekens veroorzaakt soms het moo'e zij den borduursel of tres, dat een moo:e japon garneert. Soms is dé japon nog prachtig, maar het borduursel is vuil ge worden door het dragen. De hee'.e gor- nieering er afhalen, reinigen en er weer opzetten, dat is iets, waartegen die huis vrouw dikwijls opziet. Nu, dat is ook niet nooidig. Doe wat wijngeest op een scho teltje, neem een kameelharen borsteltje (of kwastje), doop dat in deri* wijngeest en ga daarmee over elk deel van het borduursel, tot het heelemaal schoon is, Vooral telkens het kwastje goed in den wijngeest uitspoelen. Op die manier wordt het prachtig schoon, zonder dat het van de japon afgehaald hoeft te worden. En die leelijke knieën in den broek van Uw man? Die zijn er ook uit te krijgen. Keer de broek om, binnenste buiten, maak die knieën vooral flink dbor en door nat, en strijk die plekken met een gced warm ijzer. Een paar keer herhalen, tot de stof weer ingekrompen is tot den normalen omvang ende knieën verdwenen zijn. Nuttige wenken. Vetvlekken in het karpet zijn leelijke, onfrissche dingen. Die we als volgt ver wijderen: In een halve liter heet wateir doen wie een eetlepel ammonia. De vetvlek wrijven we nu stevig met een stukje zacht flanel, dat we in dit mengsel gedoopt heb ben. Daarna de plek droog wrijven met een schoone lap. Vervolgens de vlek bedek ken met een papje van volders aarde en koud water. Laten opdrogen en als het heelemaal droog is, afschuieren. Dan moet de vetvlek op de vlucht zijn. Stoelen en tafels kunnen het zeil soms leelijk krassen, wanneer er geen meubel- glijders onder zitten. Een handige manier om dit te voorkomen is, onder de pooitein ronde (of vierkante, al naair de vorm van de poo'ten) stukjes vilt te lijmen. Had u die citroenen zoo lang bewaard en zijn ze nu heelemaal hard geworden en uitgedroogd? Dat is te verhelpen. Doe ze in een pan met heet (niet kokend) water en zet ze achter op het fornuis, waar het niet al te warm is, gedurende een uur of twee. Haal ze er dan maar uit en droog ze af. Don zullen ze weer zacht en sap pig zijn. Gebruik ze niet eerder, dan dat ze heelemaal koud zijn. Vlekken en leringen in mahoniehouten meubelen kunnen verwijderd worden met een weinig zuringzuur en waber. Wrijf ze met een kurk, die in de vloeistof gedoopt is, totdat de kleur van het mahoniehout weer normaal is. Dan het hout afnemen met water, afdrogen en wrijven op de ge wone manier. C h o c o 1 a d e p u d d i n g. Een eenvoudige chocoVdepudding ma ken we van 1 kan melk, V2 ens poeder chocolade, 8 glad afgestreken eetlepels maizena, IV2 ons suiker. De melk wordt aan de kook gebracht, terwijl men intus- schen poederchoco'ade, su-ker en miair zena droog dooreen mengt. Hierbij giet men langzaam, terwijl men goecl' roert, de kokende melk. Dit gaat weier in, de pain terug. In laten koken onder voortdurend roeren, totdat men de bodem van de pan gaat zien. Vervolgens de pudding in een met koud water omgespoe dein vorm doen. Een vanillesaus je smaakt er heerlijk bij. Het koekoeksei. P. F. Bunyard, lid van- het Engeiseh dierkundig genootschap, heeft schriftelijk aan de Ornithologen-club te Londen mee gedeeld, dat hij er na veel moeite in ge slaagd is te ontdekken hoe de koekoek haar ei in een nest van andere vogels legt. Hij had zich verdekt opgesteld bij het nest van een karekiet, waarin twee eitjes lagen. Plotseling kwam die koekoiek aan vliegen, die op den rand van het^ nest ging zitten, met den kop er in dook en een soort braakbewegng maakte. Daarna stak de vogel nogmaals den kop jn het nest en vloog met een eitje in den bek weg. De karekieten waren middelerwijl opgedaagd en sputterden luid tegen de in dringster. Toen Bunyard het nest inspec teerde, vond hij er nog twee eitjes in, maar ditmaal was één 'n koekoeksei. Hij merkt op, dat zijn waarneming de theorie bevestigt van den Franscben dier kundige Fabre, dat de koekoek haar ei eerst inslikt en het dan in het nest van de vogels, waaraan ze dë zorg voor haar jong wil toevertrouwen, uitbraakt. Ministrieel bezoek. M'nister Lambooy is voornemens Maan dag 17 dezier te Vlissingen een bezoek te brengen aan het opleidingsschip Noord1- Brabantteneinde een indruk te krijgen van de geoefendheid der matro zen, die de opleiding verlaten'. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Voor de oudheidkundige verzameling van hat Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen «te Middelburg zijn den laat- snen tijd' weer zeer vele voorwerpen van meer of minder historische waarde ont vangen, waarvan wij vermelden: verschil lende munten en penn'ngen, fragmenten van oud glas- en aardewerk, gevonden bij graafwerk in het voormalige huis „Dom burg", aan de Markt te Middelburg; een plattegrond der fundamenten van de kerk en omgeving in het verdronken dorp Nieuwlande (Z.-Bev.); f ragmen tien van aardewerk uit den Biezelóngscben Ham (Z.-Bev.); witmarmeren fragmenten van de graftombe van Tuyll van Seroos- kerke uit de kerk te Kapelie (Z.-Bev.). Verder een bronzen Frankische speM met knop, opgevischt in den mond van de Weslerschelde; fraai bewerkte mesheften, voorstellend o.a. Eva met den Appel, Ma ria met Christuskind enz., gevonden op Walcheren; een koperen lepel met Go- thische letters, gevonden te Sluis; een miid- deleeuwsche flesch, een steelpan vanlood- glazuur-aardewerk en andere voorwerpen, gevonden bij graafwerk in den Achter singel te Middelburg. Nog troffen wij aan onder de aanwin sten: vier wandkaarten van Zuid-Beveland, resp. omstreeks 1300, voor de overstroo ming van November 1530; na de groote overstroomingen der 16e eeuw en in den tegenwoordigen toestand; een groote ver zameling fragmenten van Romennsch aar dewerk en metaal gevonden bij Arents- burg, twee groote voorraadspotten uit de 16e en 17e eeuw, een apothekerspot on versierd' „Stemgut" 17e eeuw, alles ge vonden te Middelburg. Ten slotte een tweetal hand schriften, een van wijlen dén heer Walraven en be ttende een naamlijst van in Zeeland in het wild groeiende planben en een „Be schrijving© van dë Disteileierkonst", door J. van Dalen en B. van Dalen Jansz. te M id'delburg 1780 Kattend ijke. De gemeente-veldwachter L. M. Wisse, wiens standplaats Wil- helminadorp is., hoopt 20 November a.s. 25 jaren in dienst der gemeente te zijn. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Kapelie. Tusschen wachtpost 36 en 37, nabij het station Kapelie-Biezelinge moest dë personentrein van 5 uur 15 m., komendë uit de richting Roosendaal Woensdag wegens een defect aan de ma chine (een gebroken cylinder) blij sen staan. Na een vertraging van 2 uur kondën de reizigers overstappen in den sneltrein. Ook bagage en post werden overgeladen. De defecte machine met wagens kon eerst later vertrekken richting Vlissingen. Het geval gaf groote drukte. Middelburg. In de Woensdag gehouden raadszitting kwam o.a. aan de orde de OP HET VLIEGVELD SCHIPHOL TE AMSTERDAM KWAM DE ZER DAGEN EEN TRACTOR AAN, WELKE GEBRUIKT ZAL WOR DEN VOOR HET IN- EN UITBRENGEN VAN VLIEGTUIGEN. mededeeling van B. en W., dat zij ge tracht hebben voldoende krachten te krij gen dbor een vrijwillige brandweer, maar dat zich slechts 47 aanmeldden, zoo dat zij voorstellen het te laten zooals het is, namelijk aanwijzing der bedienaars der spuiten bij loting. Uitvoerig werd gesproken over de vra gen van dan heer Mes (r.k.) naar aan leiding van tekorten, ontstaan bij de Al gemeen© Woningbouwvereeniging en het antwoord' van B. en W. daarop. De heer Mes wees op db z.i. groote salarissen va,n voorzitter, secretaris ein penningmeester en zeide, dab er in 1925 bij B. en W. reeds sterk op aangedrongen is sterkere controle op die vereeniging te houden. Nu heeft men een ongedekt ver lies van f5329,121/2 voor de gebouwen op het Bagijnhof en een van f7709, die aan den Stijfselweg. Spr. meent, dat de bestuursleden ze ker van goedien wil zijn, maar aan het hoofd der vereeniging staan personen, die niet gewend zijn dergelijke groote kapi talen' te beboeren. De heeren Paul en, Ondier dijk, beiden S.D.A.P., verdedigden naar aanleiding van het gunstig accountantsrapport het doen en laten van het bestuur. De heer Hol lander (a.r. meent, dat de fout zit bij de oprichting, toen o.a. niet voldoende met mogelijk huurveriies werd! gerekend en de prijzen te krap werden bepaald. Aan de orde kwam ook het voorstel van de meerderheid van B. en W. om niet in te gaan op het voorstel van de commissie voor georganiseerd overleg om die commissie te wijzigen en wel voorna melijk om de hóófden te vervangen. Na ampele bespreking werd dit voorstel aan genomen met 9 tegen 8 stemmen. Nadat de beide wethouders de verga dering hadden verlaten kwam andermaal ter tafel het voorstel tot pensionneering van de wethouders, waartoe in principe reed's was besloten. Na verschillende besprekingen werd niet 9 tegen 6 stemmen een voorstel aange nomen, waarbij de raad besluit, gezien den fimancieelen toestand van de gemeente, het aanhangige voorstel te verwerpen. Wel blijft er kans dat een voorstel van den heer Den Hollander, om aan de wet houders na hun aftreden het eerste jaar 60 °/o, het tweede 40 °/o en het derde 25 °/o van hun salaris uit te keeren nog weer later in den raad zal worden be handeld. Rilland-Bath. Uitslag openbare ver knoping gehouden op Woensdag j.l. te Bath door notaris E. C. van Dissel te Goes van een woonhuis en erf te Bath, groot 1 A. Kooper hiervan werd de heer Chr. Kok te Bath voor f 570, Wemeldinge. Door den architect S. de Koning te Goes, werd Woensdag aan besteed' de uitvoering van verfwerken en behaogwerken in het tehuis „Vrede Best", namens het Burgerlijk Armbestuur te We meldinge. Inschrijvers waren: C. M. Smit te Ierseke f2780; V. Th. Lagendijk te Wemeldinge f2490; J. van Willegen te te Ierseke f2350; J. M. Elenbaas te Ierseke f2195; L. van Es te Ierseke f2095; J. M. van Es te Wemeldinge f2084; W. J. van 't Veer te Biezelinge f1885; D. Bruggeman te Goes f1775; W. Polderman te Krabbendijke f 1756; L. A. db Pauw en J. F. de Bliek te Hans weert f1720; M. Verplakke te Goes f 1595; J. de Graaf f te Goes en J. Hundbrsmarck te Kattendijke f 1548; J. van IJzerloo te Kruiningen f1539; K. L. Kramer te Kloetinge en H. K. Kramer te Kapelie f 1447 (gegund). Een literair proces. De heer Henri Borel, kunstredacteur van „Het Vaderland", heeft bij den Officier van Justitie te 's Gravenhagie een klacht ingediend ter zake van beleediging tegen den heer Pannekoek, medewerker aan de letterkundige periodiek „Den gul den Winckel" en tegen de schrijfster Alie Smeding, vroeger te t Enkhuizen woonachtig. Alie Smeding heeft eenigen tijd gele den een roman „De zondaar" geschre ven, waarop van ver schillende zijden cri- tiek is geoefend. Ook de heer Borel schreef er in afkeurenden zin over in de kolommen van „Het Vaderland De heer Pannekoek heeft daarop Alie Smeding geïnterviewd en in dit onder houd kwam ook de critiek van den heer Borel Ier sprake. De schrijfster van „De Zondaar" zou zich toen tegenover den heer Pannekoek op een beleedigendie wijze over den heer Borel hebben uitgelaten. Die heer Pannekoek heeft deze beleed i- gend geachte uitdrukking in zijn inter view opgenomen en gepubliceerd. Thans heeft de heer Borel gemeend het er niet bij te moeten laten en zich tot de Justitie gewend. Den heeren Borel en Pannekoek werd reeds door de politie een verhoor afge- INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Redactie Goesohe Courant. Het tooneei stelt voor: De Voorstad te Goes. Bestrating opnieuw gelegd! en degelijk aangestampt. Prachtig. (36 uur later). Werkman ijverig bezig nieuw gelegde bestrating op te breken voor herstelling aan nieuw gelegd riool. Hoera, Leve de Gemeentekas. CITROEN. MARKTBERICHT. Middelburg, 13 October 1927. Op de graanmarkt was die aanvoer ruim. Jarige Tarwe f 16f 16,50; irifeu- we Tarwe f 10T 14; Krooinerwtenf 24 f28; Maanzaad f40f43,50; witte b0omen, ongelezen f24f28; idem ge lezen f29f31; lange bruine bootten f 18f25; rondë bruine boonen f 39-f 45. Boter f 1,—part. prijs fl,10.' Kipeieren f9,part. prijs f 10, Eendeieren f7,part. prijs f8, Nederland en België. Onder het kopje „Tweeërlei methode», schrijft 1/Het Hdbld"-i Het Gentsche gemeentebestuur ziet 11a overleg met de regeering waarin de internationalist Van der Velde een rol speelt geen aanleiding tot viering van het eeuwfeest van de kanaaiverbinding met de Nederlandsche Schelde, zoolangj; de tusschen Nederland en België han gende kwesties aan de orde blijven. Ais Cockerill zijn eeuwfeest tien jaar vertraagd viert, doet officiëei België zijn uiterste best, om te verhiuderen, dat men zich daar bewust zal worden vajïjiet feit, dat Willem 1 in de Zuidelijke Ne derlanden evenzeer als hier boven>!ide thans bestaande Belgische grens de wek ker vaii leven in handel en nijverheid was, dat aan zijn daadwerkelijk initatief ver schillende van België's grootste onderne mingen hun aanzijn 'danken. 1, Zoo vat men ginds de bevordering van goede be'rekkingen tot Nederland op. En bij ons? De achterkleindochter van Willem 1 heeft een echt vorstelijk antwoord ge geven op die vraag zij onderscheidde den heek Greiner, directeur-generaal der Coc kerill fabriekenmet een Nederlandsche orde naar aanleiding van het jubileum. Het was diens vader, die voor 16 jaren bij een ontvangst van Belgische ingenieurs, in Nederland in 1911, de gelegenheid gaarne had aangegrepen om te doen uit komen, dat de' Belgische groote nijver heid aan de 'dynastie der Oranjes zeer groote verplichtingen had. Een koninklijk gebaar, dat de Belgische regeering te denken kan geven over de vraag, wat de beste methode is goede nabuurschap te bevorderen.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1