60 cent per pond Gravin Pia N°. 122. Gij, Zij en... Wij Vrijdag 14 October 1^27 1I48 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. SAMOS PRIMA 11,10 rin Koloniën. Medische Rubriek. LANGE KERKSTRAAT 42 Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant sj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Henry Fond', die mam waartegen alle hoogteen;ge automobielen. „Pa" zeggen althans behoorden te zeggem tracht op zijn manier medb te werken tot betere internationale verstandhouding en de mu ren en muurtjes van sectarisime en natio nale vooroondleélen af te breken. Zoo kon men onlangs in zijn blad „de Dearborn Independent" lezen: Ongeveer tien mil- lioen woorden per week. weven thans de twee kanten van den At'amtischen Oceaan tesaam. Dat is werkelijk van beteekenis. Ongeveer vier honderd mi'.lioen vriend- chappelijke woorden werden met Europa gewisseld' het afgeioopen jaar zaken-, persoonlijke telegrammen, nieuws. De jong ste telegrammen zijn van een nieuw gllooii en veel sneller daim de oude. De draad- looze wordt tot grootere snelheden op gevoerd'. Binnenkort zullen, naar de ex perts verklaren, lange telegrammen over den Oceaan heen ge-„fotografeerd" wor den, zooals nu reeds met portretten ge beurt. Al deze dingen belieekenen goedkoo- per verbinding, een stijg'ng van onze kennis van elkaar en afneming van de ver deeldheid De wisseling van tien iniil- lioen vriendschappelijke woorden per week vermindert oorlogsgevaar. Waarmee de papa van alle hoogbeenige ehikels zeer zeker gelijk bad'. Op voor waarde dan, dat ai die tien müiioen woor- n, dan ook werkelijk vriendschappe ijk zijn. Maar Dit is niet altijd het geval. Re den te meer, hiernaar te streven en indier- diaiad de steeds verder voortschrijdende vervolmaking der techniek tot een zegen dier memsdhheid in alle opzichten te maken. Maar dtaze gedachte van Ford bracht ons op iets andtars. Kijk, hij wilde door tien mi'lioen woorden per week twee con tinenten nader tot elkaar brengen en el kaar beter doen begrijpen. Maar wij, ie elkaar eiken dag zie|n en spreken! kuintien, zonder huip van telegrammiejn maken wij wel altijd het juiste gebruik van deze woorden, zijn die wel altijd vriendschappelijk", zooals Ford de tele grammen tusschen continenten widie doen zijn? Zie, wij menschen die e1kaar eiken dag zien, wij zijn niet gescheiden door een Atlantische Oceaan. Maar bet heeft soms wel van, of er tusschen omis een andere Oceaan gaapt, maar dan een van verkeerd' begrijpen, misduiding van el- kaars bedoelingen, van sectariswie, krin getjes-geest, wantrouwenVelen van ons hebben nog de gewoonte, om de we in luxe rietverpakking Fa. 1. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 89 FEUILLETON DOOR H. COURTHS—MAHLER. Hij nam haar band en bracht die aan zijn lippen. „Ik houd dit kleine bandje vast, hot is van mij, tot in a'.le eeuwigheid!" zeide hij innig. Zij reden verder; zij letten met op den weg; hun oogen zochten voortdurend e.- kanders stralend-gelukkige gezichten; bet was een geluk, dat de paarden den weg zoo goed kenden! „Hans", sprak Pia, toen zij Buchenau hadiden bereikt, „bet thee-uurtje is al lang voorbij, de zon is reeds ondergegaan! Juffrouw Doroemann stond op het bor des naar hen uit te kijken. „Ach, lieve hemel, gravinnetje!" nep zij uit. „Wat hebt ge ons een onrust bezorgd 1 Wat zijt ge lang weggebleven! De heer graaf is er zenuwachtig van ge worden!" Pia sprong, door Hans geholpen, van het paarden liep op juffrouw Doraemann reld te verdeden, of liever: hun wereldje te \endieeiem in twee helften. De eene helft dat zijn zij (zelf). De andere helft dat zijnde anderen. Gij en zij Maair ze vergeten, diat a lie verschil en en wantrouwen en oneiepiigheid slechts kui> nen overwonnen wordzm, wanneer we ons wereldje (en de fiieele wereld) niet meer in partijtjes bezien, in dien geert van het „Gij en zij", doch in, den zin van „Wij". Wanneer we dus niet mieer ons zelf op een voetstukje plaatsen, ons zoo verbazend veel beter achten diamde anderen, cm vanaf dat voetstukje neerzien op de anderen. „Het voedsel voor het gezin is .niet vueesch en brood, maar bedachtzaamheid en onzelfzuchtigheid, want deze houden dta vreugde levendig", merkte onlangs Frank Grane op. Terecht. Maar dit voed sel is niet alleen goed voor het geziim, maar voor de gemeenschap eveneens. Om- d'at het uitingen zijn van een vriieedelij- ken, liefdbrijken gieesit, diie omherroe- pelijk bij ieder, dien ge in, dien geest te gemoet komt en bejegent, vriendelij ke gevoelens zal wakker roepen. Aan deze blijmoedige gedachten wordt in die laatste jaren steed's meer aandacht ge schonken. Vooral ook bij de opvoeding der kinderen. Vandaar dat een man, a's bijv. G. C. Appeil kon verklaren: In den grond' is het kind van heden „all right", en dat be teekent dat de burger van mor gein, met al de voordeielen van het leven van heden, weer een stukje beter zal zijn, dan de burger van heden. Omdiat, onder den invloed vian Vol- kenbondspropaganda en andere diergelijke opbouwende s troomingen, den kinderen van bedien geleerd wordt, dat er geen ver schillende vijandige kringetjes zijn, geen muurtjes van zelfverheffing en geen „Gij en Zij", doch slechts„Wij". Een krankzinnige? Het Maleiscbe blad' „Sinar Indonesië" ontving een klacht uit Koedoes over mis handeling van verdachten in eien diefstal zaak door den politie-opziener W. F. D. in de maand Mei j.l. Het ergst werden mishandeld de ver dachten Warso, Sarpini en diens vrouw uit de des sa Grikekwedi Volgens de mishandelden zouden eerst hun handen vastgebonden en hun mond gekneveld zijn, waarop zij geslagen werdjen. De vrouw werd met 'beide voeten in den grond ge plant, naakt uitgekleed en met benzine overgoten, vervolgens „met een vlam metje hij beetjes aangestoken". Zelfs de vrouw van den opziener kon dat niet aanzien en trachtte de mishandelde ie hulp te komen, doch zij werd zelve ge slagen, zoodat zij viel. Waarschijnlijk omdiat hij dat niet verdragen kon, werd toen door Sarpini bekend, dat hij den® diefstal gepleegd had met den djoeroe- toelis (schrijver) van Hadji Moslee, den bestolene. De naam van dien djoeroetoelis was Nasroem, doch de politle-opziainer verstond Masroem, en daar dit de naam was van een rechercheur van de alge- meene politie, sloeg de politie-opziener diezen rechercheur zonder verdere na vraag een blauw oog. Masroem nam er toe; zij pakte de oude vrouw bij de schou ders en sprak vol overmoed: „Niet knor ren, Dornemannetje! Daar staat mijn ver loofde! Die duldt niet, dat ik beknord word!" Juffrouw Dornemann was verheugd, maar volstrekt niet verwonderd; zij lach te en sprak: „Dat heb ik al lang zien aankomen! Ik wettisch u hartelijk geluk, mijn lief freuletje!" 1 Pia legde haar de hand op den mond. „Stil, het is nog een geheim, Dor nemannetje! Papa weet het nog niet eens Zij ging haastig het huis in; Hans ging dicht naast haar. Hand in hand traden zij de kamer van graaf Buchenau binnen. Deze blikte op in de beide, jonge, gelukkige gezichten; Hans legde zijn arm om Pias schouders en schoof haar naar haar vader toe. „Ik breng u «mijn verloofde, lieve va der!" sprak hij ontroerd.. Graaf Buchenau stond' haastig op; een glimlachje verhelderde zijn ernstig ge laat; met goedgespeelde verbazing keek hij Pia aan. „Zoozoo? En is het ditmaal ernst? Ik zou daarop maar niet ai te zeer ver trouwen, mijn beste Hans! Wie weet, of het booze meisje je niet opnieuw weer in dien steek laat!" geen genoegen mee en diende een aain- k'acht in. Dit gebeurde op 8 Juni 1927. Volgens berichtgever moet het een ge wone zaak zijn, dat uit de woning van den polit'Ie-opziener hulpgeroep klinkt; menschen die in de buurt woonden, moe ten er om verhuisd zijn en 14 Jui erd in een put op het erf vain diien opziener een inlander aangetroffen, diie zich zou opgehangen hebben. Bij de schouw'ng door dr. Rozenb.ek bleek, dat het lichaam vol teekencn van mishandeling was. Schrijver vindt het eigenaar lig, dat die dokter later den poiitie-opzicner krank zinnig verk'aarde. In het zoekehhui» wor den nu menschen verpleegd, die door dien politie-opzicner mi handel:1 zijn, en deze werd' 16 Juli door den assistent-resident geschorst en 1 Augustus d a.v. ontslagen. Voorts werd' op 12 Augustus hadji Moslee ondier eede gehoord door den land raad' van Koedoes en in verband met die zaak o ok dta mantel-poli tie M. Soediro beschuldigd van mishandeling. Schrijver juicht dlit toe, doch vraagt wat men met den poliliie-opziener denkt te doen. A v d DIGGELAAR RQOSEMCAAL Kind'erdroomen. Een Zweedsch onderwijzer, de heer Oscar Dahliberg, vertelt in „Arkiv for Psychologie og Paediagogik", dat hij aan dta leerlingen der drie hoogste klassen van een lagere school heeft verzocht hun droomen eens te beschrijven en toen is gebleken, dat de Pia legdta haar armen om zijn hals en vlijde haar wang tegen de zijne. „Neen Papa, mijn lieve, lieve Papa! Ditmaal ben ik werkelijk in ernst zijn verloofde en niets, niets zal ons ooit weer kunnen scheidtan! Ik heb hem zoo lief, Papa! Éénmaal in mijn leven heb ik u voorgelogen, dat was toen ik u ver leide, dat ik Hans niet liefhadwant ik heb nimmer opgehouden', hem lief te hebben!" Hij hief haar hoofdje met zijn hand omhoog en vroeg: „Mijn kleine Pia, hoe komt het dan, dat je hem je liefde nu hebt durven be kennen?" Pia wendde zich om naar Hans; hij keek haar teeder aan en zij vloog hem in dta armen. „Vertel jij maar alles aan Papa, Hans! Ik ga mij intusschen ver Ideedien! Ik kom heel gauw terug!" Zij kuste hem en snelde de kamer uit. De beide mannen keken haar na. Daarop verteldta Hans von Ried aatn Pia's vader alles, wat er gebeurd was; dtaze luisterde onrustig toe en zuchtte diep, toen Hans uitgesproken was. „Den hemel zij dank, dat alles zich ten goede heeft geschikt!" sprak hij ern stig. „Als het toeval niet geholpen had» door je dien brief voor je voeten te UW ADRES VOOR Geneesmiddelen Verbandstoffen Toiletartikelen enz. A. C. VAN DER REST, ASS. APOTHEKER. minstbegaafdta leerlingen slechts zelden droomen. De droomen betroffen dikwijls de school, doch nimmer de lesuren, gedu rende welke zij werden onderwezen. De gewaarwording welke het meest bij de droomen de kinderen voorkwam, was die van angst. Ze beleven groote gevaren en moeilijke omstandigheden, ze worden in kelders opgesloten of wel ze droomen, dai ze ziek zijn en zullen sterven, soms diroomen ze ook, dat ze van een of an deren boom vallen. Van de 50 droomen, waarop het onderzoek betrekking had, waren er slechts twee gelukkige droomen en in beide gevallen waren dat meisjes. In gas gestikt. In het huis Laan van Meerdbrvoort 448 in Den Haag woondle de tandarts dr. G„ J. Wijchgei. Woensdagmorgen zijn hij en zijn echtgenoote dood op hun slaap kamer te bed gevonden, terwijl het ge- heele huis met gas was gevuld. In verband met dit tragische voorval meldt men het volgende: Vrijdagmorgen waren dr. Wijchgei en zijn vrouw op reis gegaan. Tot het dienst meisje zeide mevrouw, dat zij maar en kele dagen weg zouden blijven. Maan dag moest het meisje weer terug komen; dta overige dagen had zij vrij. Toen het dienstmeisje Maandagmorgen aanbelde, kreeg zij geen gehoor en zij dacht daar om, dat de heer en mevrouw Wijchgei nog niet thuis waren gekomen. Zij ging heen en belde den volgenden morgen weer aan. Ook toen ontving zij geen gehoor. Zij vond' het wel wa,t vreemd, maar dacht, dat de dokter en zijn vrouw nog een paar daagjes langer waren uitge bleven. Toen zij echter Woensdagmorgen weer aanbelde en weer geen gehoor kreeg, dacht zij, dat er wel iets gebeurd' kon' zijn. Zij waarschuwde daarop de politie. Da delijk kwamen een inspecteur en eemige rechercheurs. Daar zij door de deur niet binnen konden komen» zijn zij bij de buren aan den achterkant over de schutting ge klommen. Zij openden de keukendeur, en een sterke gasluebt kwam hen tegemoet. Het doordringen in het huis ging langzaam. Allereerst 'bleek, dat in de keuken de gas slang defect was; deze had Losgelaten van de kraan aan den muur. De slang was wat te wijd en daarbij oud, en daar de kraan openstond, was het gas eruit gevloeid. Verder bleek, dat er melk ge kookt was. Men had, toen. dit klaar was, het kleine kraantje aan het toestel dicht gedraaid, maar niet de groote kraan, i Later heeft men kunnen vaststellen, dat dta heer en mevrouw Wijchgei Zondag avond zijn thuisgekomen. Zij zijn 'toen naar dta huiskamer gègaatri, en mevrouw heeft wat melk gekookt om voor het naar bied' gaan nog thee te drinken. De slaap kamer van het echtpaar ligt op de tweede laten waaien, zou ook het geluk van mijn kind vernietigd zijn geworden door de slechtheid van die vrouw. Het is wei een bewijs van een door en door slecht ka rakter, dat zij Pia, die haar nimmer eenig leed heeft berokkend, die brieven toezond!" Hans nam het kleine, ieeren taschje met de brieven en wierp- het in den baard., waarin een vr ooi ijk vuur brandde, de vlammen grepen, het terstond aan. „Op dien dag in Baden-Baden heb ik haar te openlijk mijn verachting getoond, vermoed ik!" sprak Hans. „Ik herinner mij, dat haar oogen van haat fonkelden! De slag, dien zij toebracht, gold mij en niet Pia! Misschien heeft zij er nauwe lijks bij gedacht, dat baar wraak niet alleen mij, maar ook Pia treffen zou. Zij zal echter in haar eigen lot voldoende geste aft zijn voor het kwaad, dat zij aan richtte. Laten wij die gebeele geschie denis vergeten!" Zwijgend zaten de beide mannen bij een tot Pia weder verscheen. Zij droeg een ragfijn, wit kanten kleedje, dat haar betooverend stond; haiar wangen gloeiden haar zonne-oogen straalden en het gou den haar omgaf als een stralenkrans haar fijngevormd kopje. Hans von Ried voelde zijn hart storm verdieping. Het gas, dat uit de keuken steoomdle, is steeds hooger itn het huis gestegen. De deuren stonden bijna alle open, ook die van de slaapkamer. Toen de politie kwam, stroomde het gas nog steeds door. Door het openschui ven van ramen werd' het zoo goed moge lijk verdreven. Een dokter kon slechts den dood der slachtoffers vaststellen. De familie iis oogenblikkelijk door de politie van het ge beurde in kennis gesteld. Het echtpaar had geen kinderen; het was vermoedelijk naar Amersfoort geweest. Gasontploffing. Woensdagochtend heeft in eien onbe woond benedenhuis in de Karei van Gel derstraat te Arnhem een gasontploffing plaats gehad, toen een electricien bezig was, in dat huis een electrische leiding aan te leggen. Het bleek, dat de vorige bewoners de gasleiding met kranten had- dien dichtgas topt, waardoor liet gas in het huis is gekomen, en dat het tot ontploffing werd' gebracht, toen de electricien met vuur werkte. De man werd' met eemige kwetsuren naar het ziekenhuis vervoerd!. In dta woning werd groote schade aange bracht. Een muur werd' geheel wegge slagen, deuren en ramen werden verbrij zeld'. Ook het bovenhuis heeft ernstige schade gekregen. Ook daar is een muur weggeslagen; de bewoners werden niet verwond'. In die straat zijn een groot aan tal ruiten verbrijzeld1. De kabel aangeraakt. Bij de werkzaamheden aan den proef- poldler te Enkhuizem wordt gebruik ge maakt van eliectrischem stroom, die door middel van een moodkabel wordt afgetakt van het stoomgemaal „Het Grootslag". Door het aanraken van dezen, kabel kreeg die 24-jarige werkman Evert de Wit den vollen stroom door het lichaam. Hij was op slag d'ood. De ongelukkige laat een vrouw en een jeugdig kind. achter. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De vaccinatie. De geneeskundige medewerker van de „N. Roitt. C." meldt, dat het feit, dat] zich bij de toepassing van de nieuwe entstof voor dta inenting tegen de pokken eenige gevallen hebben voorgedaan van bier sen-ontsteking, in medische kringen is besloten aan de regeering in overweging te geven den indiriecten dwang tot in enting tegen de pokken te herzien. DE BESTE VARINAS OOK verkrijgbaar in extra Zich te kwaiiteit. achtig bonzen. Zijn geluk trad hem tege moet, een groot, rein, zonnig geluk! Hij trok het in zijn armen. Elkander omvat houdend, traden zij op den vader toe. wiens oogen vochtig glansden. Pia omhelsde hem en kuste hem innig; zij gevoeldb in haar hart een groot, diep medelijden met hem, want nu pas kon zij begrijpen, hoe zwaar hij geledbm had. „Papa, mijn lieve Papa!" fluis terde zij. Hij drukte haar tegen zich aan en de liefde van zijn kind was een zachte bal sem voor zijn ziel. Toen gravin Eckhoff in November naar Riedberg kwam, vond zij daar druk werk; zij moest Hans helpen, om het slot voor dta jonge gebiedster in gereed heid te brengen. In het volgendta voorjaar zou gravin Pia reeds met Hans von Ried in het huwelijk treden In het begin van December werd' voor het eerst een groot, schitterend feest op Riedberg^ gegeven! Alle vrienden enken nissen uit den omtrek waren genoodigd en bovendien vele gasten van andere plaat sen; bij die gelegenheid stelde Hans vqn Ried gravin Pia als zijn verloofde voor (Slot volgt).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1