Gravin Pia IV. 120. Maandag 10 October 1927 lil8 Jaargang. DE MOTOR- en RIJWIELWET Bij Scheren Buitenland Rechtszaken. Land en Tuinbouw ProVincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooz© Vennootschap Goesche Courant 1.01 Kt\T en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Daar op 1 Nov. a.s. 'dé 11'ouwe motor en rijwiel-wet en bet motor- en rijwiel- reglement in werking treden en daar op dien datum een ieder geacht wordt met dè diverse bepalingen bekend te zijn, la ten we bieromdbr een en ander uit de nieuwe wet volgen. Wij zullen bierbij de bepalingen in zake bet verkrijgen van een nieuw rijbe wijs achterwege laten, omdat dienaan gaande in ons blad reeds uitvoerige in lichtingen zijn gegeven. De maximum-snelheid. De max imum-sne beid zal door autori teiten na 1 November niet lager gesteld mogen wordlen dan 20 K.M. per uur voor auto's en motorfietsen en 10 K.M. per uur voor rijwielen. De maximum-snel heid kan alleen gelden voor wegen binncin bebouwde kommen van gemeenten. In sommige gevallen mag op die wegen, wanneer er in bet algemeen een zeer groote verkeersdrukte heerscht en ook op bruggen, de maximum-sne beid tot 12 K.M. 'worden verlaagd. Verbod van doorrijden. Zeer strenge bepalingen zijn in de wet opgenomen ten aanzien van ben, die na een botsing, aan- of overriding door rijden, zonder zich om de betrokkenen te bekommeren. Men is verplacht, gewon den te helpen en zoo noodig te vervoe ren. Zij, die zich daaraan niet houden, kunnen worden gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Onafhankelijk hiervan blijft natuurlijk de mogelijkheid bestaan van een strafvervolging wegens het ver oorzaken van den dood of van lichame lijk letsel door schuld, terwijl de eige naar van de auto aansprakelijk gesteld wordt voor de schade, tenzij aanneme lijk gemaakt kan worden, dat die schade te wijten is aan overmacht, daaronder be grepen de schuld van iemand voor wiien de eigenaar niet aansprakelijk is. Voor wie gestopt moet worden. De bestuurder van een motorrijtuig is verplicht op eerste vordering te stop pen en zijn nummer- en rijbewijs te too- nen aan ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie, ambtenaren der invoer rechten en accijnzen, ambtenaren van verkeers-inspecties en aan ambtenaren en beambten van den rijks- en den provin cialen waterstaat, waaronder ook desiuis- en brugwachters, alsmede de wegarbei- ders, voor zoover de tot deze laatste drie categorieën behoorenden zijn aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter. Verkeers teeken s Zeer streng zal voortaan moeten wor- dein gelet op het geven van verheers teekens. Dit geldt voor alle weggebrui kers, behalve voor voetgangers. Alien moeten met hun arm, automo bilisten desverkiezend met z.g. richting wijzers, aangeven wanneer zij naar rechts of links wenschen af te buigen. Voerlie den moeten dit met hun zweep doen. Het vaartvermindëren of stoppen moet 87 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Zijn oogen vlamden toornig op. E«en diepe zucht, die bijna als een gesteun klonk, ontsnapte aan zijn borst bij de ge dachte, wat die brieven hadden teweeg gebracht. „En den volgenden morgen vluchttte je naar huis! Waren deze brieven daar schuld aan vroeg hij. Zij klemdie haar handen ineen en drukte haar tandien vast op elkaar! Wat deed het er eigenlijk nog toe, of zij hem haar eigen gevoelens verried, nu het haar toch niet gelukt was, hem dit leed te besparen? „Dat doet niets ter zake!" antwoordde zij mat. Hij drukte haar handen met een juich kreet tegen zijn borst. „Pia, mijn lieve Paa!' riep hij met van verrukking stralende oogen uit. „Laat mij gaan smeekte zij ver schrikt. „Neen, ik laat je niet gaan, Pia! Eerst moet je mij zeggen, of je gevlucht bent, omdat die slechte vrouw je de wordlen aangeduid door het goed zicht baar iterzijde op en neer bewegen van een der armen; voor auto's desverkie zend door het inschakelen van een z.g. stoplicht; voor voerlieden door het op steken van de zweep. Regels van den weg. Op een kruispunt van wegen heeft het verkeer, dat van rechts komt, steeds den voorrang. Dut geldt niet alleen voor auto s en rijwielen, doch ook voor alile andere voertuigen, alsmede voor gelet- ders van vee. Aleen militaire colonnes gaan onder alle omstandigheden voor. Nimmer mag, door wie ook, de linker zijde van den weg worden gehouden, tenzij d'it noodzakelijk is voor het uitwijken blij het inhalen. Ook geleiders van vee zullen hiermedb rekening dienen te houden. Voetgangers zijn verplicht, voor zoo veel mogelijk, op die wegen aan motor rijtuigen, rijwielen of andere rlij- en voer tuigen behoorlijk ruimte tot voorbijgaan te laten, doch ook omgekeerd zijn de be stuurders van motorrijtuigen, rijwielen of andere rij- en, voertuigen verplicht zoo veel mogelijk aan voetgangers behoorlijk ruimte tot voorbijgaan te laten. Signalen.. Auto's moeten voorzien zijn van ten minste één ééntonigen hoorn, op 100 M. afstand' goed hoorbaar. Het geluid moet zwaar zijn, in tegenstelling met de mo torrijwielen, waarvan de hoorn een schel len toon moet hebben. Binnen die bebouwde kommen mogen alleen met een hoorn signalen worden gegeven, buiten die bebouwde kommen kunnen ook sirenes, klaxons of mecha nische fluiten worden gebruikt. Het laten schrikken van paarden of vee moet worden vermeden. Rijwielen moeten voorzien zijn van ten minste één bel, op 50 M. duidelijk hoor baar. Het is wielrijders verboden eemig ander geluidsignaal dain de bel te gebruiken. Verlichting. Auto's moeten een half uur na zons ondergang tot een half uur vóór zons opgang aan de voorzijde zijn voorzien van twee lantaarns, die voorwaarts een hel der wit licht uitstralen en aan de liitker- achterzijde van een Lantaarn, d e achter waarts een rood licht uitstraalt. Gekleur de zijglaasjes zijn verboden. Motorrijwielen en fietsen moeten o.p dé genoemde uren voorzien zijn van één lamp aan db voorzijde en van een roodbn reflector aan de achterzijde. Deze roode reflector moet ook worden aangebracht op alle andere rij- en voor tuigen en wel aan de llmkerachterzijde. Deze laatste categorie kan voor wat de voorwaartsche verlichting betreft, vol staan met één lantaarn, te plaatsen 0 db uiterste linkervoorzijde. Ook aanhangwagens zullen moeten zijn voorzien van twee lantaarns aan de voorzijdb en een rooide lantaarn aan de achterzijde. De lantaarns aan den voor- brieven toezond, die haar eenmaal ge schreven waren door een man, die zoo dwaas was, te meenen, dat hij haar lief had!" „Pia", zei Hans., „zeg mij, of het waar is, dat die brieven je het plan deden opvatten, je verloving met: mij te verbreken! Ach Pia, Pia, ik had mij vast voorgenomen, je rust niet te versto ren, vóór je eigen hart je zeggen zou, diat je mij de goddelijke gave van je liefde toch ten slotte nog zoudt kunnen schen ken! Maar nu, nu kan ik niet lan ger wachten! De zaligste hoop is an mij ontwaakt, sinds het oogenblik, waar op ik den brief zag liggen, dien een goed gunstig lot van je schoot omlaag dbed vliegen. Het was mij, alsof mij een blind doek van de oogen werd gerukt! Ik smeek je, Pia, ik smeek je, mij te zeggen, of deze brieven je bewogen hebben, je woord1 terug te nemen, of deze brieven inderdaad tranen aan je dierbare oogen hebben ontlokt". Zij blikte naar hem op; sidderend en met trillende lippen vroeg zij zacht: „Heb je haar dian niet meer lief, die schoone vrouw?" Hij drukte haar handen legen zijn oogen, tegen zijn mond'. „Neen, Pia, neen! Ik heb geleerd1 haar te verachten en ik heb ingezien, diat ik géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzee- pen de baardoppervlakle inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL kant zullen ter zijde een helder wit licht moeten uitstralen. De lichtsterkte voor lantaarns van mo torrijtuigen is bepaald op de ver'ichting van een afstand van 25 M., voor het rij- dbn met een snelheid van hoogstens 40 K.M. en op 100 M. wanneer met een grooteren snelheid dan 40 K.M. wordt gereden. Verblindende verlichting is verboden le. binnen de bebouwde kom2e. als het motorrijtuig stils'aat en 3e. bij het passeeren van auto's, motorrijwielen, fietsen, rij- of voertuigen en vee, van het oogenblik af, dat het op 100 M. is ge naderd, tot op het oogenblik, waarop de ontmoeting heeft plaats gehad'. (Wordt vervolgd). OVERZICHT. Tegen Primo en den Koning. Terwijl Spanje's heerschers, de koning en koningin van Spanje, generaal Primo de Rivera en de ministers van oorlog en marine zich in Marokko vermeien in het schouwspel van paradèerende troepen en de huldebetuigingen der inland sche stamhoofden aldaar in ontvangst nemen, schijnt in Spanje zelf de politie nog druk in de weer te zijn met het opsporen en onschadelijk maken der den huidigen Spaanschen staatsvorm minder wel gezin den, die de jongste samenzwering haar aan de hand deed. In de off idee'e berichten dier Spaan sche regeering werd aan het re- voluitionnair complot weinig beteekenis ge hecht. De Temps", die deze meening dbelt, verzekert, dat de politie van den aanvang af er alles van af wist, zoodat het haar niet moeilijk viel, om in den nacht van 30 September op 1 October reeds een „vangst" te maken van een paar dbzijn revoJutionnairen, welk aantal inden loop dér volgende dagen verdubbelde. Als organisator wordt dan genoemd een leeraar aan een handelsschool, Bartelonne y Mas genaamd, welke onlangs een bank opricht te, die hij echter weer spoedig moest op heffen. Met dezen zouden o.a. zijn aange houden de heer Barriobero, een advocaat, en gewezen republikeinsch Kamerlid, wel ke ook reedis vroeger in politieke troebelen betrokken was, en de hoofdredacteur van die „Libertad", de heer Lezama; voorts verschillende subalterne officieren en een aantel anarchisten, in wier bezit bommen werden aangetroffen. Deze bommen, die van militaire af komst zouden zijn, moesten dienen om een aanslag te plegen op den koning en de koningin, als deze op den lsten Octo ber naar Madrid teruggekeerd, zich in een open rijtuig van het station naar liet paleis begaven. De „Temps" meldt nu, dat uit de inbe- in haar slechte een hersenschim, liefhad 1 Dat alles is lang reeds voorbij! Mijn liefde, de innige, reine ailes-overheer- schendé liefde van mijn hart geldt jou, jou alleen, mijn dierbare LievelingDaar om zie je mij zoo zenuwachtig, zoo opge wonden! Als die brieven werkelijk de aanleiding van je vlucht waren, dan durf ik hopen, dét de reden, waarom je wei gerde, mijn vrouw te worden, niet was. diat je mij niet liefhadt! Dan heb je uit trots en uit schaamte een leugen gezegd Dan heb je je ware gevoelens voor mij willen verbergen, dan heb je mij lief, Pia! Gauw, mijn lieveling, zeg mij, of ik gelooven mag, wait ik zoo lang en zoo vurig reeds hoopte, zeg mij, dat je mij indierdaad liefhebt! Ontneem mij mijn laatsten twijfel! Pia, ik smeek je, zeg mij die waarheid!" I Een donkere blos was onder zijn woor den naar haar wangen opgestegen; zij blikte hem aan, alsof zij het wotnidier, dat zij hoorde verkondigen, niet gelooven kon! Zacht, bijna onhoorbaar kwam het over haar lippen „Ja, ik vluchtte, omldlat ik deze brieven gelezen had', omdat ik mij er over schaamde, dat ik een man liefhad, wiens hart aan een andier toebehoorde!" Met een onderdrukten kreet trok hij haar aan zijn borst, zoo dicht, dat zij zich niet bewegen kon. 1 ilaggcnomen documenten niet slechts blijkt, dat een omverwerping der huidige regee ring beoogd werd, doch ook, door welke personen het kabinet van de nieuwe repu- blikeinsche regeering zou gevormd worden en wie de gouverneurspiaatsen in de provinciën zouden bezetten. De namen van veis repiiblikeinsche leeraren, die zich uit db politiek terugtrokken, zouden op de gevonden lijsten voorkomen. Het aantel gearresteerde personen steeg volgens de „Temps", tot over de 300. ff De aanleiding van den wereldoorlog. Wie heeft db schuld aan^ het ontstaan van den wereldoorlog Duitschland, Frank •ijk, Rusland? Het zal well een omopge- geloste vraag blijven. Daarentegen kost het niet veel moeite, na te gaan. wie de onmiddellijke aanleiding van den heilioo- zen wereldbrand is geweest. Het is name lijk de voor eenige dagen overleden prins Alfred van Momtennevo, gewezen groot meester van het Oostenrijksch-Hongaar- sche hof, vertrouwensman van Frans Jozef en de meest autocratische en iinifcransigante vertegenwoordiger van het Habsburgsche tijdvak. Prins Momtennevo was een aartsvijand van Frans Ferdinand, die op 28 Juni 1914 te Serajewo vermoord' werd. Hij wist dat het Weensche hof was ingelicht over het bestaan van een samenzwering, maar hij waarschuwde den aartshertog niet, zoodat men hem ais dien aanstichter van den groo- ten oorlog mag beschouwen. Prins Montemnevo was een 'bloedver want van niemand' anders dan Napoleon I, in dien zin, dat zijn grootmoeder, Maria- Louise, na den dood van den grooten kei zer, een morganatisch huwelijk had aange gaan met een graaf van Montenmevo. Zoo heeft honderd jaren na Napoleons dood, een van zijn bloedverwanten Europa an dermaal in een oorlog gewikkeld, die in vier jaar tijd's meer rouw gebracht heeft, dan al de Napoleontische oorlogen in twintig jaar te zamen. een zware eisen. Voor db Dordtsche rechtbank hebben terecht gestaan twee arbeiders, uit Hen drik Ido Ambacht en Ridderkerk. Zij hadden 16 Juli j.l. onder Hendrik Ido Ambacht den agent van politie G. To merus, toen deze hen op jachtovertreding betrapte, aangevallen en mishandeld, waar door hij een verwonding aan het hoofd, veel bloedverlies, een hersenschok en een pijnlijke zwelling aan dén rechteromder- arai kreeg. Tot- eind Augustus heeft hij geen dienst kunnen doen. Het O. M. eischte zes jaren gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Knoeierij in poot- aardappelen In het jongste nummer van het „Land bouwblad voor Z. en N. Br." deelde „Pia, mijn lieve, dierbare, kleine Pia! Nu 'ben je de mijne, voor altijd!" bracht hij uit, zich bedwingend, om haar niet door zijn onstuimigen hartstocht te ver schrikken! Maar zij hoomdb het snelle, wilde bonzen van het hart, waartegen zij rustte en luisterde daarnaar als in een wonderzoeten, bedwelmenden droom. Met een blik, die hem tot in het diepst van zijn ziel ontroerde, zag zij naar hem op. „Hans, ach Hans, is het wer kelijk mogelijk? Ik ük durf het niet gelooven! Je hebt mevrouw von Brenken liefgehad, die wondermooie vrouw, je had haar zoo vurig lief, dat heb ik immers zoovele malen' met martelendb duidelijkheid uit je brieven aan haar ge lezen! En nu, nu zou je mij lief hebben? Mij, een dbm, eenvoudig ding? Ach neen, neen, het kan niet waar zijn! Men kan toch geen tweemaal lief hebben Hij glimlachte en drukte met onuit sprekelijke teederheid zijn lip,pen op haar angstig vragende oogen. „Kind1, kind, mijn lief, dwaas kindje! Wat heb je jezelve gekweld! Zie mij aan, kijk mij recht in de oogen! Zeggen die je niet, wat je voor mij bent? Mijn hoogste, mijn dierbaarste, mijn kos telijkste goed! Niets of niemand vindt naast jou nog plaats in mijn hart! Je vult dé Hoofdred. bovenaan de eerste kolom ye: Naar ons deze week werd medegedeeld is dézer dagen getracht Belgisch poot- goed per schip in een der havens van Zeeland aan te voeren en per wagon van het dichtsbij zijnde station met be stemming naar Frankrijk te verzendén. Wij hebben' déze zaak nader in ondier- zoek en zullen daaromtrent geen nadeire mededeeliingen doen alvorens de feiten geheel vaststaan. Echter meenen wij een beroep te moeten doen op onze leden, wanneer vermoedens van fraude bestaan hunne omgeving, zij onmiddellijk tele fonisch of telegrafisch het kantoor van de Z. L. M. daarmede in kennis stellen, opdat direct een onderzoek kan wor den ingesteld. Het gaat wel is waar niet om onze eigen poters, doch om buiten' and sche on der Nederlandsche vlag te verkoopen. Dat daarmede de naam van ons product gevaar loopt, zal ieder erkennen en wij zullen dan ook niet schromen de feiten, wanneer déze voldoende vaststaan, mede te deelen en de namen van de zwende laars wereldkundig te maken. In hetzelfde nummer wordt op eetn andere plaats het volgende staaltje vain knoeierij meegedeeld ontleend aan het Belgische Boerenbondsblad „De Boer". Een Brusselsehe firma deed aardap pelen opkoopen in dé omgeving van Lier. Deze werden als plantgoed verhandeld, raarbij een certificaat werd1 afgegeven luidende; Koninkrijk der Nederlanden. Deze plantaardappelen, voortkomende uit de beste aardappelvelden van Nederland, zijn gekeurd geweest door den Inspecteur, Hoofd' van den Plantenziektenkundigeln Dienst. Wat wil nu het geval? diat de ver bouwer een briefje in dé zakken had gestopt waarop stond: Ik zend deze aard appelen uit de omgeving van Lier. Een antwoord a. u. b. (Dit is de vertaling van het in het Fransch gestelde briefje). Prima Hollandsche poters dus! En of d!aar winst op zit. De Belgische firma koopt voor fr. 60 dé 100 .KG. en ver koopt ze voor fr. 160. Hoog bezoek. Prins Hendrik is voornemens, deel te nemen aan op Vrijdlag 21 dezer door de rentmeesters van het Kroondomein te houden excursies in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het jubileum van het Temeuzensch kanaal B. T. A. meldt het volgende uit Gent: Het gemeentebestuur had besloten, om ter gelegenheid' van het honderd-jarig be staan van dé haven en van het Temeu zensch kanaal groote feesten te organisee- ren, welke het karakter dér Belgisch- Nedérlandsche broederschap moesten dra gen. Overeenkomstig wenken, ontvangen valn dé Belgische regeering, zal het college van schepenen thans met de, uitwerking van het définitief programma der feeste lijkheden wachten totdat de kwestie van het tusschen Nederland en België te het geheel, lieve, kleine, d'waze Pia met je gouden hartje en je reine ziel! Kind, wat heb ik geleden! Het leven zou voor mij geen waarde meer gehad heb ben, als ik je had' moeten verliezen! Ik vreesde, dat je een anderen man je liefde hadt geschonken!" Zij schudde met een zalig lachje het hoofd'. „Ach meen, Hams., neem, altijd heb' ik jou alleen liefgehad'; ik geloof vamaf heil eerste oogenhlik, waarop ik je heb gezien! Toen wist ik nog niet, dat mijn gevoelen voor je liefdb was! Ik wist dbt pas, toen ik je brieven' aam mevrouw von Brenken had gelezen. Telkens opnieuw moest ik ze lezen en dan benijdde ik die vrouw om de lief de, die je voor haar koesterde. Ik kan maar niet begrijpen, waarom zij je geen wederliefde schenken kon! Ach Hans, ik ben nog geheel verward' ondanks alle gelukzaligheid! Ik ik kan nog niet nalaten, te twijfelen! Ik ben immers niets, niets in vergelijking met die wonder- schoome, fiere vrouw!" Hij nam haar hoofd in zijn handen en keek haar met groote teedérheid in de oogen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1