60 cent per', pond GOESCHE COURANT Gravin Pia BIJVOEGSEL Amiant en Asbest. Voor de Vrouw Medische Rubriek. VAN DE VAN VRIJDAG 7 OCTOBER 1927 Uit de werken der oude k'assieke schrij vers is bekend', dat de Grieken uit een steensoort, die zij asbest of ook we', ami ant noemden, onbrandbare weef se'.s ver vaardigden, waarin zij de lichamen hun ner doode vorsten wikkelden, wanneer die br-brand zouden worden. De asch werd bardoor tegen vermenging met andere :offen bewaard', en ijn een urn of sarco- aag overgebracht. Zonderling genoeg spreekt de natuur- orscher PI mi us de jongere in zijn ge schiedenis der natuur over het asbest- weefsel in zijn boek over de nuttige plan ten, zonder daarbij aan te merken, dat het een steen is, en geen plant, zcoals vlas en hennep, d;e hij onmiddellijk voor af laat gaan. Hij zegt o.a. „Men 'heeft ook een soort lijnwaad uitgevonden, dat niet dóór het vuur verbrandt: men noemt het levend linnen. Ik heb bij gastmalen servetten daarvan in het haardvuur zien branden, die, nadat het vuil er afge brand was, schooner en glanz^mder wa ren, dan zij door wasschen in water kon den worden. Uit dit lijnwaad maakt men ook lijkkleederen voor de koningin, om hun asch bij het verbranden rein te hou den. De stof daarvoor vindt men in het woeste, door de zon verbrande Indië bij vreeselijke slangen. Zij wordt echter zel den gevonden en is moeilijk te weven, d!aar zij zoo kort is. Wie deze stof vindt, kan haar even duur verkoopen, als de kostbaarste parels. Bij de Grieken heet dit linnen, naar zijn aard asbestisch, (on brandbaar). Dit Linnen zal wel het kost baarste op de geheieie wereld zijn. Nog verscheidene andere Grieksche en Romeinsche schrijvers spreken over weef sels van asbest, onder welke Plutarchus, die het amiant (onbevlekt) noemt en zegt, dat de Grieken er servetten, netten, mut sen en andere kleedingstukken van ver vaardigen. Andere schrijvers gebruiken de namen podia" en ..korsaidies" (grijs, grijsharig). Pausanlas noemt het „karystisch vlos", daar het bij Karystos gevonden werd. Hij verhaalt, dat de pit in de gouden lamp, in den tempel van Minerva te Athene, uit zulk „vlas" bestond. Hiërokles vermeldt, dat de Brahmanen in Indië hun kleederen van asbest ver vaardigden. In de bibliotheek van hiet Vaticaan wordt een lijkkleed van asbest bewaard, waarin nog asch aanwezig was, toen het in een sareophaag gevonden werd. Ook keizer Karei V had' tafelgoed van asbest, hetwelk hij tot vermaak van zijn gasten na gebruik in het vuur wierp, om het te reinigen. De mineralogen onderscheiden gewoon lijk amiant van asbest. Amiant noemen zij de delfstof, wanneer de vezels vol komen buigzaam zijn en gemakke'ijk van Jtalkander gescheiden kunnen worden; daar- fWilegen wordt de andere verscheidenheid, waarvan de vezels niet buigzaam maar stijf en vast aan elkander gehecht zijn, asbest genoemd'. Amiant, ook wel berg vlas genoemd, bestaat uit op elkander liggende, gelijkloopende, zeer fijne ve zels, welke zich, men zou bijna zeggen, tot in het oneindige, tot de dunste dra den laten verdeelen. Die vezels zijn niet zelden zoo glanzend als satijn, soms meer dan 35 c.M. lang, maar gewoonlijk kor- ij.t'Sr. Amiant is week: men kan den nagel F er diep in drukken, evenals* in kurk. De kleur is wit of groenachtig, slechts bij uitzondering geelbruin of rozerood. Hoe 86 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Zij sidderde; nog nimmer had zij hem zoo ontdaan gezien, nog nimmer had hij in haar bijzijn zoozeer ziijin zelfbeheer- sching verloren „Hoe, hoe kom jij eraan?" was haar angstige wedervraag. Hij wees naar beneden en sprak hor tend: „Daar daar beneden vond ik hem, hij waaide naar mij toe, hij viel aan niijn voeten! Zeg mij gauw, waar je jdlien brief vandaan hebt gebaald! Zij wist van angst niet, wat zij ant woorden moest. Wat was 5iij boos, omdat zij dien brief in haar bezit had! Wat wond' hij zich op bij de gedachte, dat andere oogen dan de zijne en die van de geliefde vrouw op zijn brieven aan haar hadden gerustHet scheen haar thans plotseling een onrecht toe, dat zij ze had Idurven lezen! „Ik, ach, dJat kan ik je niet zeggen!" stamelde zij, bleek van schrik. meer amiant op hoomblende gelijkt, hoe vezeliger het is en hoe beter te bewer ken. Komt die delfstof meer met talk overeen, dan is ze korzelig van bouw en veel korter van vezel. De andere verscheidenheden van asbest die harde, door elkaar loopende draden hebben, en zout-asbest, bergleer of berg- kurk genoemd1 worden, zijn. niet te be werken. Het asbest komt dikwerf voor in kalk- groeven en kalkachtige rotsen. Zeer goede voor bewerking geschikt amcarnt wordt ge vonden in Canada, Tyrol (Ziller- en Pfitschdal), te Traveselia in Piëmont en op Corsica; het meer op talk gelijkende gesteente in Portugal, Spanje en in een groeve in het Odenwald. In Japan komt een groenachtig blauwe soort voor. De voornaamste toepassing vindt ami ant waar er gesponnen en geweven stof fen van vervaardigd worden. Op opzet telijk daarvoor ingerichte koorden wor den de vezels gesponnen en tot garen verwerkt. Hetgeen daarbij afvalt, wordit in op papierfabrieken gelijkende inrich tingen verwerkt. De eigenschap, waarop de voornaam ste toepassingen van amiant en asbest berusten is hun onbrandbaarheid. Volko men onsmeltbaar is de stof echter niet, doch er wordt daarvoor oen hooge graad van hitte vereischt. Men heeft in de ber gen stukken asbest gevonden, die door den bliksem waren getroffen en daardoor tot donkere doorschijnende korrels waren versmolten. In tal van opzichten zijn het asbest en het amiant in de samenleving nuttig. Men heeft beproefd' er papier van te maken en er is ook inderdaad een geschrift over deze steensoort op zoodanig papier gedrukt. Daartoe had men het asbest fijn gestampt, met papierpap en lijmwater vermengd en vervolgens op de pap-erma- cbine verwerkt. Het gaf echter slechts een grof, grauw papier, dat slecht inkt A v p BIGGELAAP &C9 RQOSEh CAAL Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Zij begreep, dat het hem diep zou smarten, te moeten vernemen, dht de vrouw die hij zoozeer liefhad, zelve de brieven, die zij als een heilig aandenken had moe ten bewaren, weggeschonken had! Hij vermande zich, toen hij haar angst zag en drong aan op kalmeren toon: „Je moet het mij zeggen, Pia! Ik wil het weten!" Zijn oogen en de klank van zijn stem verrieden echter, hoezeer het in hem woelde en gistte. Zij drukte het lederen taschje, dat zij in de hand hield, onwillekeurig dicht te gen zich aan. „Ik kan het je niet zeggen! Vraag mij t niet!" smeekte zij. Zijn oogen hingen met een uitvorschen- den blik aan haar bleek gezichtje, waar op de sporen van tranen nog duidelijk zichtbaar waren. „Ik vraag het je wèl!" 'sprak hij heesch. „Ik moet het weten. Daar heb ik recht op! Zeg het mij, Pia!" Zij keek langs hem heen, alsof zij zocht naar een middel, om hem te ont vluchten doodelijk beangst, dat hij ook de andere brieven onder zijn oogen zou krijgen, wilde zij hem voorbijsnellen, om zidh uit de voeten te maken. Hij trad haar in den weg. „Je komit niet weg van hier, vóór ik De 'huisvrouw, vilth oeid jes en handschoenen. Als dfe wintersclhe vilthceden vn hand schoenen weer op dë proppen komen, is er dikwijls voor de huisvrouw wel het een en ander op te knappen en schoon te maken. Vandaar dat het nuttig kan zijn, een paar wenken hieromtrent te geven. Zoo kan een wit vilten hoed schoonge maakt worden inet een papje van kalk- magmesia-poeider en water. A's liet papje (uitgestreken op het hoedje) opgedroogd is, borstelt men het hoedje af met een schoone schuier. Donkerbruine vilten hoe den maakt men schoon, door ze af te sponsen met lauw water, vvaar.n een wei nig ammonia. Zeemleeren handschoenen vereischen goede zorg bij liet wasschen. Als men een paar druppels olijfolie (of sla-olie) in het water doet, waarin men ze wascht, zullen de handschoenen n et hard' opdrogen. Dit is goed voor het leer. Zijn ze door het wasschen van geel tot wit geworden, dan kunnen we de oor spronkelijke gele kleur weer als volgt te rug roepan. Laat wat sinaasappelschillen 24 uur in water weeken. Doe daarna de schillen in het water, dat men kookt, om er de handschoenen in te wasschen. Glacé handschoenen, die niet eiken dag gedra gen worden, bewaart men het best in een blikken doos, waarin een klontje ammo nia, stevig in een lapje gerold, ligt. Neem liefst een flanellen Lapje ervoor. Zorg er voor, dat de handschoenen niet met de ammonia iin aanraking komen. Dit houdt de glacés zacht en voorkomt dat er vlek ken op komen. Peau de suede handschoe nen kunnen op verschillende manieren wor den schoongemaakt. Lichte wrijft men wel met oud' brood. Ook trekt men ze wel aan (en sluit ze goed') en wrijft ze dan heele- maal goed' in met droog havermeel. Zijn ze erg vuil, dan gebruikt men wei benzine. Maar voorkom d'it liever. Ook wrijft men ze wel in met een mengsel van volders aarde en aluin. Na het inwrijven goed af borstelen. Nuttige wenken Doe wat zout door de stijfsel (voor uw strijkgoed). Dat voorkomt het onaange name blijven plakken van het ijzer en geeft het linnengoed een mooie glans. Gebruikt nooit soda om aluminium pan nen enz. schoon te maken. Een puimsteen tje (of puimsteenpoeder op een vochtige lap) doet wonderen. Uiensap en azijn ,is een best middel ont stalen voorwerpen schoon te maken. Neem 3 dëelen azijn op 1 deel uien ap en meng dat goed dooreen. Smeer er het staal hee- lemaal mee in. Laten dirogen en dan poet sen. Wil men een fornuis of kachel heel zui nig branden, gooi dan op het rooster, als het vuur goed' vlamt een paar brokken kalk. Die gaan dan roodgloeien en behou den heel lang de warmte. Zijn :sr potloodvlekken. op karpet of kleed' gekomen? Leg op de vlekken een lapje van: volders aarde, een beetje warm water en ammonia. Op de vlekken laten drogen en dan afschuieren met een droge schoone borstel. Zoo noodig herhalen. De borstel moet flink hard zijn. Lakleeren schoenen enz. moeten elke week met cien weinig vazelimie ingewreven worden. Dat voorkomt barsten. Goed in wrijven en uitwrijven met een zacttite doejk. Voordat meubelen gewreven worden, is het goed' ze af te nemen met een doek met een weinig azijn en water. Er zullen alles weet!" stiet hij op ruwen toon, zijn tanden opeenklemmend, uit. Zij boog zich naar die vensteropening toe. „Dan spring ik naar beneden!" dreig- db zij. Zijn oogen fonkelden. Vóór zij het verhinderen kon, sloeg hij zijn armen om haar heen en hield' haar stevig vast. „Dat was weer db kleine, onstuimige Pia van vroeger!" sprak hij half-Jachend', half-geërgerd. „Ik geloof, dat je werke lijk in staat zoudt zijn, naar beneden te springen, om db ontdekking van je ge heim te voorkomen! Maar toch zal ik je je geheim ontrukken! Ik wil weten en ik zal weten, hoe je aan dezen brief gekomen bent en waarom je daarover hebt geschreid!" Zij sidderde en trachtte zich los te rukken. „Je vergist je ik heb niet geschreid! En db brief, de brief Zij zocht een uitvluchtje, maai* vond er geen. „Nu?" dirong liij aan, op haar ontsteld gezichtje nedarblikkemd. Plotseling schoten de tranen haar op nieuw in de oogen. „Plaag mij niet zoo, laat mij toch gaan! Ik ik wil het je niet zeggen! Liever wil ik sterven!" sprak zij op hartstochtelijke!! toon. terwijl zij trachtte, EEN GEHEEL NIEUWE UITVINDING IS DE PLUK-MACHINE VOOR GEVOGELTE. IN RUIM 30 SECONDEN WORDT HIER MEDE EEN KIP GEPLUKT. EEN EEND VRAAGT BIJNA 2 MINU TEN OM GEPLUKT TE WORDEN. dan geen vingers op achter blijven en bet wrijven zal veel gemakkelijker gaan. Erwfen soep. Voor de komende koude dagen een fijn bordje erwtensoep. De Fransche? Hier voor neemt men op t/g pond groene erw ten, 2 liter water, 2 worteltjes, 1 ui, 2 prei tjes, 1 raapje, 3 aardappelen, 4 maggi s bouillonblokjes, wat maizena en een klein half ons boter. De gewasschem, geweekte erwten laat men in 1 L. water met zout gaar koken. Ondertusschen zet men de in kleine dobbelsteentjes gesnipperde groen ten op met de rest van ttiet water, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost. Zachtjes gaar laten koken uur). De gaarge- kookbe erwten wrijft men door een zeef tot puree, die verdund wordt met het gekookte groen tenmemgsel. Even door la ten koken en ten slotte afbinden met wat maizena. Proef of db soep zout genoeg is en doe ze in de terrine, waarin ze af gemaakt wordt met klontjes boter. Huidverzorging. Het voornaamste schoonheidsmiddel is en blijft de zeep, daar zuiverttieid de eer ste voorwaarde van iedere schoonheids- verzorging is. Niet altijd was men deze meening toegedaan; in den tijd van den rococostijl wischten de schoenen en haar cavaliers een te weinig aan zeep graag door een te veel aan poeder en parfum uit. De zeep wordt zooals bekend uit dier lijke en plantaardige vetten (talg, palm olie) met behulp van natronloog gewonnen en de afzonderlijke soorten onderschei den zich door verschillend gehalte aan deze stoffen. Een huid met ©en dunne en vet-arme opperhuid eischt een zachte (vetrijke) zeep soort; een vetrijke ttmid daar entegen heeft zeep met meer alcali noo dig. Sommige soorten hebben nog verschil lende bijvoegsels, zooals glycerine, aman delmelk e.d.; de kleur en de geur der zeep hebben met de kwaliteit niets te maken. Voor het bad worden gaarne bad zouten gebruikt, die naast geurende extra het taschje ongemerkt uit liet venster te werpen; het gelukte haar niet; het ledbrein zakje viel op het breedè, steenen kozijn en Hans greep het snel op. „Ah! Hierin zal ik vermoedelijk de oplossing van het raadsel vinden; ik zal zoo vrij zijn, het taschje te doorzoeken. Vergeef mij mijn struakroo vers-manieren, er staat voor mij echter te veel op het spel, om mij aan de goede vormen te kunnen storen!" Hij had haar los gelaten en wilde het taschje openen; zij hield zijn hand vast en smeekte op hartroierenden toon: „Doe het niet! Doe het niet!" Hij keek haar in de oogen; baar blik verried hem liefde en angst tegelijk; bij voelde zijn hart bonzen en zijn hoop op haar wederliefde steeg in dit oogenblik van spanning bijna tot zalige zekerheid. „Pia is in dit taschje iets ver borgen, dat aan jezelf schade berokkenen kan, als het ontdekt wordt?" vroeg hij op een weeken, innigen toon, die haar van ontroering trillen deed. Zij schudde het hoofd. Zijn oogen straalden haar tegen met een warmen, hartstochtelijken glans. „En dat wilde je mij besparen? Daar om wilde je liever naar beneden springen, dan je gettieim prijs te geven?" drong hij met sidderende stem. toevoegsels vooral borax, soda en keuken zout bevatten, om het water te onthar den. De dikwijls aangeprezen ontvettende en slank makende werking van sommige bad'zoubem is zeer twijfe'acttitig, daar de huid' voor opgeloste stoffen over het al gemeen weinig doorlaatbaar is. Van groo- ter werkzaamheid zijn reeds de in vele badzouten opgenomen peroxyden (zout van waterstof superoxyde) welke zich in het waschwater onder afgifte van zuurstof ontleden. Aan de speciale huidverzorging zijn al die middelen gewijd, welke vet aan de huid toevoeren of haar overmatige vetvor- mimg beperken (vetbevattende of vetvrije crème), huidziekten verwijderen, verblee- ken of bedekken (waschwater of poeder) of een zekere huidkleur moeten voort brengen (schmink of poeder). De huid- crème dient niet alleen tot vettoevoer of -verwijdering, maar moet ook warmte- isoleerend of eventueel beschermend te gen te scherpe zonnestralen werken. Zij mag geen ontleedbare vetten bevatten en moet goed, vooral met water zijn te men gen. De onder de meest verschillende namen op de markt komende huidcrêmes zijn te onderscheiden in vetrijke en vet vrije of vet-arme. De vethoudbnde crè mes, gewoonlijk als goudcrême aangeduid, bevatten hoofdzakelijk dierlijke en plant aardige vetten, zooals cacaoboter, para- finie, lanoline met verschillend' hoog wa tergehalte. Daarbij komen nog bijmengels zooals b.v. borax, kamfer, was en last not least parfums. De vet-arme (-vrije) crèmes bestaan uit stearinezure natron, glycerine en gelatine-achtige plantenstof- ken, zooals agar en tragan; ook honing, zinkoxyd en stijfsel worden hier gebruikt, 'n Zeer gewild middel tot het lenig ma ken der huid is glycerine; gewoonlijk wordt het echter veel te sterk geconcen treerd gebruikt, waardoor de werking er van afneemt. Om een gladde, blanke huid te verkrijgen wordt bovendien nog schoon heidswater aangewend, dat het sap van pistachen, hittere amandelen, augurken enz. bevat. Water stof-peroxyde wordt gebruikt tot het verwijderen van zonnesproeten. „Geef mij het taschje terug!" smeekte zij nauw hoorboor. „Neen, ik wil eerst weten, wat het in houdt". Zij zonk als gebroken op haar lieve lingsplekje neer en verborg haar gelaatö ita haar handen. Hij opende het taschje en haalde de brieven er uit; na een vluch- tigen blik op de door hemzelf beschreven blaadjes, las hij aandachtig den brief, dien Liane von Breuken ter begeleiding van het pakje brieven aan Pia gescttireven had'; toen hij hem uitgelezen had', deed hij al de brieven weder in het taschje en stale dat in zijn zak. Zacht trok hij Pias handen van haar oogen weg en keek haar met brandende blikken aan. „Dat was het düsWanneer heeft me vrouw von Breuken je die brieven toege stuurd?" Bleek, schuchter, zat zij met neerge slagen oogen voor hem; ze diacht niet aan zichzelve, zij dacht alleen aan het leed, dat zijn hart verscheuren moest. „Op den dag, waarop jij in Baden- Baden aankwaamt en een onderhoud met mevrouw von Bremken hadt. Des avonds, toen ik in mijn kamer kwam, vond ik het pakketje op mijn scttirijftafe'Y' sprak :-:ij zacht. .(Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1