OnT Gravin Pia i!9. GEDACHTEN. Binnenland Sport U gevoelt zich prettiger Vrijdag 7 October 1927 lil6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. SAMOS PRIMA 1*1 I A. C. VAN DER REST ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant BBifflBl 60 Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverleutiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het zijn vlugge, vluchtige, ongrijpbare dingen, gedachtenteen minste voor den stoffelijken zin. Onweegbaar, onde finieerbaar, althans met stoffelijke maten en middelen. En toch zijn ze zoo heel belangrijk. Omdat onze daden en ons leven, de uitkomst zijn van onze gedach ten, omdat niets gedaan wordt, of het is eerstgedacht. Zoo kunnen we tot dè conclusie komen, dat het eenige dat geldt en waarde heeft, gedachteiijk is. Voor de stoffelijke bevatting schijnt dit een onbegrijpelijk iets, de omgekeerde wereld. Maar, is deze heele stoffelijke wereld', die we met stoffelijke oogen aan schouwen, feitelijk niet eenomge keerde wereld, een spiegelbeeld? Maar kom, dit zou ons te ver voeren. En we hadden het over gedachten Gedachten, de emanaties van ons gees telijk zijn, dte uitingen van ons bewust zijn, zijn de bouwsneemen van het geeste lijk heelal, waarmee we allen aan ons le ven bouwen. Wie goede gedachten van waarheid, liefde, goedheid, lijdzaamheid en vriendelijkheid (om er slechts enkele te noemen) gebruikt, er dagelijks mee ver- dier bouwt, bouwt kathedralen die tot aan den hemel reiken, schoome, verheven bouw werken, die het ieder goed is te aanschou wen, zoodat allen diie het (leven)werk van dien man. zien, er iets moois van ondervin den, zoodat het hen allen vreugde kan schenken, tot voorbeeld' strekken. „De beste leermeesters dier menschheid zijn de levens van groote mannen", zeidè immers Fowler. Meer en meer woncït men zich, hier en overal, die waarde van het innerlijk leven het geestelijk leven, de gedachten, bewust. Wat wijsgeer en en leeraren in verre eeu wen slechts alleen kondien zien, zie het is vrucht gaan dlragee en langzamerhand gaat de wereld opwaken uit de zinsbegoocheling van het maeterialisme. Hoor eens, wat Dr. Jean Bertrand in de Matin schreef, een dezer dagen: „De wetenschap erkent te genwoordig, dat zij niet langer de proble men mag ignoreeren, welke wellicht hoogst ongenaakbaar schijnen. Onbekende mach ten komen aan het licht en worden ont vouwd'. Gedachte is macht er zijn goede gedachten en kwade gedachten. Vrees, jaloezie, egoïsme drukken ons ter neer en maken ons onvruchtbaar. Geloof, altruïsme en energie zijn kiemen, die ge luk scheppen. Edelmoedige gedachten dra gen in zichzelflicht en onbeperkte activiteit. Laat ons deze ontwikkelen voor onze mede-schep se'en Dit \e eischt slecht® weinig inspanning; want de vermogens der ziel kunnen ontwikkeld worden door oefe ning en gehoorzaamheid. Onze scholen geven de kinderen onderwijs, maar ver trouwen. op het leven, om hen op te voe den, in plaats van ons al de middelen te leeren waarmee we ons innerlijk zelf kunnen leiden en ontwikkelen, en aldus in dë ziel van onze kinderen de kiem te zaaien van die vernieuwende, nieuw en krachtig leven gevende macht van het goede. Zooals de lente arbeidt onder de wintersneeuw, zoo verbergen de uren van stoffelijke genoegens welke we nu door leven in hun dorre waanzin de behoefte aan een ideaal, dat noodig is voor het evenwicht van een voor volmaking vatbare menschheid. Laten memschen van goeden wille dit ideaal heel hoog tot uitdrukking brengen, en dë menschen (d.i. de massa) zullen volgen., want zij zullen aldus de latente verlangens doen ontwaken, die nu sluimeren. Iemand moet dezen, stroom scheppenLaten we, voor ons eigen geluk, gebruik maken van dë macht die we in ons zelve hebben, doch die we mis kennen". Het is als een alarmkreet, om toch vooral op dë gedachten te ietten, te mor gen, dat alleen goede, helpende, opbou wende en liefdevolle gedachten in ons bewustzijn zullen geduld worden en dat alle gedachten van haat en bedrog en wees er uit geweerd zullen worden. Het is een variant van het onsterfelijke woord': Zooals een mensch in zijn hart denkt, zoo is hij. Zoo bouwen we ons leven op van ge dachten. Laten de bouwsteenen slechts bestaan uit goede, reine gedachten, in elk opzicht. Dan zal zeker dat geluk ge vonden worden, waarnaar velen tever geefs zoeken. in luxe rietverpakking f1,10 Fa. i. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 85 FEUILLETON i DOOR H. COURTHS—MAHLER. En dë heer van het slot was niet thuis, dat wist zij. Zou hij zich vermaken aan den heerenmaaltijd? Zou hij het in Has- selrodë vroolijker en gezelliger vinden dan in Buchenau? Voortdurend moest zij aan hemdenken. Met een diepen zucht leunde zij achter over tegen den harden muur. Als zij niet bij hem was, verlangde zij naar hem en als zij in zijn gezelschap was, gevoelde zij zich onrustig door de moeite, die het haar kostte, haar zelfbe- heersching te bewaren. Menigmaal zag hij haar aan met een blik, die haar adem stokken deed, die haar met zaligen schok vervulde en dan klonk zijn stem zoo week en smeekeind', zoo ge heel anders dan vroeger! Ach, als zij die onzalige brieven niet gelezen had', zou zij in die oogenhlikken kunnen meenen, dat hij haar liefhad', even innig, als zij hem be- mindel De postcheque- en girodienst. Aan het verslag over 1926 van den postcheque- en girodienst wordt het vol gende ontleend De .beteekenis van den postcheque- en girodienst als instituut van betalingsver keer is in het afgeloopen verslagjaar we der niet onbelangrijk toegenomen, zoowel door vermeerdering van het aantal reke ninghouders als door den groei van het aantal door tusschenikonxst van den dienst tot stand' gekomen betalingen en de stij- gtnig van den geldel ijken omzet. Op uit. December bedroeg het aantal rekeningen 120.037. Opgeheven werden 4531 rekeningen, terwijl 11.344 nieuwe werden geopend. Het aantal boekingen op dë postreke ningen, met inbegrip van de ambtelijke boekingen, wegens aanrekening van rech ten, kosten van materieel enz. bedroeg in 1926 23.387.819 of gemiddeld 76.181 per werkdag, tegenover in 1925 resp. 18.352.873 en 59.781. De- geldelijke omzet was in 1926 f 10.197.500.841, tegen f8.175.577.196 in 1925. Het gemiddeld algemeen saldo-tegoed per dag bedroeg in 1926 f 134.299.155 tegen in 1925 f353.915.197; het totaal be drag der overschrijvingen (debet jen cre dit) in 1926 f 7.769.831.643 tegen f6.821.798.218 in 1925. De vermindering van het algemeen Het was goed, dat zij die brieven had bewaard; de hernieuwde lezing ervan zou haar voor dwaze verwachtingen kunnen be hoeden Zuchtend' haalde zij het dunne pakje te voorschijn; zij had het verborgen in een plat, leeren taschje, dat zij altijd bij zich diroeglangzaam begon zij te lezen en op nieuw deden de gloeiende liefdewoorden haar hart van smart inéénkrimpen. Zij was zoo verdiept in haar lectuur, dat zij Hans von Ried, die den berg opge wandeld kwam, volstrekt piet bemerkte. Hij droeg het jachtcostuum, waarin hij op HasselrodJe aan den maaltijd had deel genomen: hij was vroeg vandaar vertrok ken omdat zijn verlangen hem naar Buche nau dreefhij had uitgerekend, dait hij nog juist tegen theetijd daar zou kunnen zijn, als hij snel naar huis reed', om zich te veir- kleedèn. Thuisgekomen^ wjerp hij toevallig een blik op de ruïne, die hij vanuit het raam van zijn kamer kon zien; hij zag een vrou welijke gestalte in hiet boogvenster zitten en herkende, met een kijker gewapend, gemakkelijk gravin Pia. Snel verliet hij het huis, zondër zich eerst te verkleeden; hij haastte zich naar die ruïne* hij hofplein u. _.,j. nu /i.; u I saldo-tegoed kan voor een deel worden verklaard' door het streven van het De partement van Financiën om dë kassen der Ri jkscomptabelen zoo klein mogelijk te houden en door de aansluiting van den dienst bij de Ned. Bank. De vermindering van het saldo-tegoed dër particuliere rekeningen wordt toege schreven aan het niet vergoeden van rente over de saldi. Het vraagstuk of al dan niet weder tot rentevergoeding zal worden overge gaan, is nog bij de betrokken autoriteiten in behandeling. Aandacht verdient nog het verschijnsel, dat in vergelijking met 1922 het gemiddelde aantal stortingen per rekening is teruggeloopen van 62 op 51 (17.7 pet.) en het gemiddelde aantal chèques van 24 tot 17 (29.1 pet.); de mindere faciliteiten bij een geceotraliseer- dëo dienst om gelden aan eigen rekening te onttrekken, zullen zich bij dë vermin dering van het gemiddelde aantal chè ques per rekening wel hebben doen gelden. Het gemiddelde aantal overschrijvin gen per rekening is daarentegen gestegen en dat der ereditgi.ro's van 52 op 69 (32.7 pot.) en dat der debetgiro's van 58 op 61 (5.1 pet.). Zouden deze verhou dingen in volgende jaren besitendigd wor den, dan zou ook hieruit de conclusie ge trokken kunnen worden, dat de gevolgen van dë centralisatie van den dienst zich duidelijk laten herkennen door verminde ring van den omzet in contant geld en vermeerdering van het giro verkeer. De verandering van stelsel zou dan blijken in dit opzicht doeltreffend te zijn geweest en gunstig ten behoeve van het hoofddoel van den dienst, de bevordering van het geldlooze betalingsveilkeer. In dén loop van het verslagjaar werd toetreding tot het internationale post giro verkeer verkregen. Van de gelegenheid om gelden, welke rekeninghouders verschuldigd zijn aan de Gemeentebedrijven, automatisch te doen overschrijven op de postrekening dier be drijven, wordt meer en meer gebruik ge maakt. Thans zijn in 59 gemeenten deze bedrijven toegetreden. Bij den aanvang van 1926 bedroeg het aantal postrekeningen 113.224. Op 31 December van dat jaar was dit geste gen tot 120.037. Op 31 December 1926 bedroeg de be legging totaal f 60.995.940. Het voordeelig saldo der exploitatie rekening bedraagt f 1.170.397.67. Spoo rwegverhinding 3e klasse Aan dén minister van Waterstaat heb ben dë Ned. Reisvereeniging, de Aig. Ned. Wielrijdersibond, de Ned. Christelijke Reisvereeniging, dë Ned. Roomsche Reis vereeniging en dë Ned. Arbeiders Reis vereeniging een adlres gezonden, waa zij opmerken diait zij, zooweL bij het ganiseeren van ibuitenlandsche reizen als bij het adviseeren van hun leden ter zake van reizen naar het buitenland', voort durend op moeilijkheden stuiten en be zwaren ondervinden, veroorzaakt door de zeer onvoldoende spoorwegverbindingen voor reizigers 3e klasse met het buiten land'. Deze reizigers moeten, bij door gaande verbinding» altijd van nachttreinen gebruik maken, terwijl dë genoemde ver bindingen voor le en 2e 'klasse reizigers zeer goed verzorgd zijn te noemen. Het heeft dë aandacht van adressanten demde oogen naar het bekoorlijke beeld van het geliefde meisje; hij zag, dat zij aandachtig eeaige beschreven blaadjes zat te lezen. Hij leunde tegen een boom en gluurde door de takken naar haar op; hij zag, dat zij plotseling het gelaat in dë handen ver borg en stil begon te schreien; hij zag, dat haar slanke gestalte door snikken werd ge schokt; zij trok een zakdoekje uit het borstzakje van haar rijkleed' en trachtte er haar overvloedige tranen mede te dro- n. Als verstard bleef hij omhoog kijken naar het schreiende meisje. Een gevoel van hevige opwinding maakte zich van hem meester, want plotseling voelde hij, dat de brieven, die Pia zoo smartelijk deden weenen, de oplossing zouden kunnen ge ven van het vreemde in haar, dat noch hij, noch haar vader konden doorgronden. Zijn halve leven zou hij willen' geven om te weten te komen, wat die brieven inhiel den! Het was, alsof zijn wenschen macht hadden over de beschreven velletjes itn Pia's schoot, want plotseling werd' één ervan door een zachten windstoot weg geblazen en omlaag gewaaid' tot dicht bij zijn voeten. Pia had' het niet bemerkt, doordat zij Het nieuwste plaatjes-album met leerrijk reisverhaal verkrijg baar op de bons van Niemeijer's STER-TABAK en FRIESCHE HEERENBAAI, is getiteld: „Nederlandsch-lndië". Van vroegere uitgaven zijn nog verkrijgbaar: „Naar het land der middernachtzon", „De Middellandsche Zee", „Amerika". Voor hen, die reeds in het bezit der albums zijn en verder bons opgespaard hebben, stellen wij beschikbaar: Voor vijf heele bons: een nikkelen tabaksdoos |g. tien een prima tabakspijp vijftien een im. oud zilveren tabakstrommel twintig een luxe patent .pijp. STER-TABAK - Erkend de beste FR1ESCHE-HEERENBAAI - Voor fijnproevers N.V. o.h. THEODORUS NIEMEIJER, Groningen en Rotterdam. getrokken, diat in het buitenland goede ver bindingen bestaan voor zeer groote tra jecten, ook voor reizigers 3e klasse, waar van echter door het meerendeel der uit Nedërland komende 3e klasse reizigers geen gebruik kan worden gemaakt, doordat de aansluiting met de Nederlandsche le en 3e klasse treinen onvoldoende is. Adressanten verzoeken den minister te bevorderen, dat bij de regeling van den zomerdienst 1928 in dezen toestand Verbe tering worde gebracht. Een misdaad van 1919. De centrale recherche te Amsterdam heeft aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld een 51- jarig man, wiens aanhouding en uitleve ring de Duitscbe justitie in 1919 had ver zocht, daar hij verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aanmoord en roof. De man ontkent zich aan het hem ten laste gelegde feit te hebben schuldig ge maakt. Zijn signalement komt echter over een met hetgeen de Duitsche justitie heeft opgegeven. De misdaad, waarvan, hier sprake is, is gepleegd' in 1919 in een klein plaatsje bij Hannover. De justitie hier te lande had alleen het verzoek ontvangen den man aan te houden en uit te leveren en eventueel op hem te bevinden papieren in beslag te nemen. Verdere bijzonderheden over deze mis- daad waren niet medegedeeld. Waarschijn lijk echter betreft het hier een op zich zelf staand geval. haar zakdoek tegen haar oogen gedrukt hield'. Hans von Ried' boog zich nieuwsgierig over het aan zijn voeten liggende papier heen en plotseling voer een schok door zijn krachtige gestalte! Hij had op het naar hem toe gewaaide blaadje papier zijn eigen* handschrift herkend. Een brief van hemzelf dusEn die had' Pia doen schreien Dat kon niet zijn! Hij had' haar verscheidene briefjes ge schreven, toen zij in Baden-Baden was, maar die konden onmogelijk de oorzaak van. haar droefheid zijn! Zou zij mis schien brieven van een ander in haar schoot hëbben liggen Van een ander, die dë macht bezat, haar tranen van smart te ontlokken? Hij keek naar haar op; zij schreide nog steeds; snel bukte hij zich naar den gevallen briefdie was door hemzelf geschreven; hij maakte zich dus niet aan onbescheidenheid schuldig, ais hij Hem las! Hij hield het witte velletje omhoog, maar reeds bij het lezen van den aanhef wankelde hij, als door een omverwachten tg getroffen. Die aanhef luidde: „Dierbare, aangebeden Liane!" Wat beteekende dat? Was hij krank zinnig geworden? Zagen zijn oogen woor Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: EindhovenB. V. V. WilhelminaM. V. V. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld ZeeiandiaMiddelburg. VlissingenDongen. BredaRoosendaal. BredaniaD .O .S. K .O T. A. C.Alliance. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: GoesZeeiandia II. Middelburg IIWalcheren. ZienikzeeVlissingen II. bi]'t gebruik der versterkende middelen van Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat, GOES. den, die volstrekt niet op het blaadje papier neergeschreven stonden? Hij keek nogmaals, sidderend en bleek van ontroe ring. Neen, hij vergisite zich niet! Het waren de hartstochtelijke liefdesuitingen, die hij in St. Moritz had doen toekomen aan Liane von Lamkow, zooals zij zich daar indertijd had genoemd! Hoe kwam Pia aan dien brief? En en waarom deed die haar zoo droevig schreien? Als in een flits zag hij plotseling de waarheid1 oplichten voor zijn verwarde blikken Zondër zich te bedenken stormde hij naar de ruïne, de steenen trap op, naar Pia toe. Zij schrikte op door het geluid van voetstappen; zij keek om, greep, toen zij hem herkende, met een haastig gebaar de brieven in haar schoot bijeen en stopte ze het lederen taschje; hij stond reeds voor haar, bleek en met onrustig flikke rende oogen, in zijn hand hield hij één van zijn eigen brieven! Zij begreep niet, hoe hij dien in zijn bezit had ge~ „Pia, hoe kom je aan. dien brief?" stiet hij in dë hoogste opgewondenheid uit. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1