Gemengd Nieuws. De eerste colleges van f Wmes Juliana. Gisterochtend ruiin 10 uur is Prinses Juliana per auto uit Den Haag te Leiden aangekomen voor haar eerste college aan de Leidsche universiteit. De Koningin, die naar Het Loo ging, vergezelde de Prinses tot de Haagsche fchouw. Bij den ingang van het gebouw Klok- steeg werd de Prinses door een harer studiegenooten verwelkomd in de ont vangkamer waren aanwezig de rector- magnificus der Leidsche universiteit, prof dr A J. Wensinckde secretaris van den senaat, prof. jhr. mr. W. J M. van hysiuga, ent prof. dr. W. B. Kristensen, hoogleeraar in de geschiedenis der gods diensten en in de phaeuomenologie van den godsdienst. Prof. Kristensen heeft het eerste college, in de godsdienstgeschiede nis, aan de Prinses gegeven Ruim 11 uur wandelde de Prinses met haar dictaat-cahier onder den arm met eenige medestudenten naar de academie op het Rapenburg, waar zij een college van prof. mr A. S. Blécourt in het oud- vadertandsob recht volgde. De onbewaakte overweg. Maandagmiddag Ie 3 uur zou een luxe auto, uil 'Venlo den onbewaakten over» weg van de lijn Keulen Lindenach, pas- seeren. Hoewel de wagen met matigen vaart reed was de bestuurder de koop man G. A. H., toen hij plotseling een trein uit Venlo zag naderen, niet in staat ving genoeg te stoppen. De auto werd door den trein gegrepen en geheel ver nield. Door den schok werden twee in zittenden J v. K en G. K handelaars uit Venlo en Heerlerheide in een grep pel geslingerd, waaruit zij door den be stuurder, die met den schrik, vrij kwam werden bevrijd. De derde inzittende IV. 11. koopman uit Sittard bekwam inwen dige kneuzingen. Het ontwerp Drankwet. Het algemeen bestuur van den Centra ler! hond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties, heeft zich met een adres tol de regeering gewend, waarin wordt ver zocht het daarheen te leiden, dat in de te wijzigen Drankwet, de verkoop van zwak alcoholhoudende dranken in coöpe ratieve winkels mogelijk wordt gemaakt Het bestuur meent, dat het niet opgaat coöperafieleden voor het koopen van deze dranken naar particuliere zaken te ver wijzen Ken stiooper doodgeschoten. In den nacht van Zalerdag op Zondag waren onder de gemeente Baarle Nassau, eenige zoons van meerendeels gegoede Belgische boeren op Nederlandsch gebifcd gaan stroopen, wat sommigen hunner wel meer deden Tegen 12 uur zijn de strooi ers in aanraking gekomen met sur ■veilleeiende marechaussees, waarbij van heide zijden schoten zijn gevallen. Later is gebleken dat de 2'2-jarige Belgische boerenzoon C V.. wonende te Sonderey gen, gemeente Baarle Hertog in de heide is overleden ten gevolge van een schot w nd In de onmiddellijke nabijheid van het lijk lagen twee geschoten hazen en een lantaarn. Zondagmorgen heeft een broeder van het slachtoffer bij de Hel gisehe gendarmerie te Marxplas aangifte gedaan van de vermissing van zijn broeder Leze heeft zieb daarop telefonisch in ver binding gesteld met de Hollandsche mare chamsees, die den veldwachter te Baarle Nassau waarschuwde. Men toog op onder ■zoek uit en vond na lang zoeken achter •een boscbje in de heide het lijk van het -.slachtoffer De broeder van he' slachtoffer beeft mog verteld dat, toen zij door de maré chaussee werden ontdekt en van beide zijden schoten waren gevallen, zijn broeder heeft uitgeroepen „lk geloof dat ze mij goed geraakt hebben". Hij heeft daarop zijn broer ondersteund en zoo hebben beiden nog eenige passen geloopen. De gewonde bleek echter uitgeput te zijn, waarop de ander hem op den rug heeft genomen. N'Adat hij zijn broer echter een eind gedragen had, vroeg deze hem liever alleen verder te gaan en hem' te la'en liggen, zeggende „Laat mij maar liggen, het geeft niejis meer". Hij heeft zijn broe der toen achter een boschje neergelegd, waar deze gestorven is. V adermoor d. Te Wiesbaden is Zaterdag een conduc teur van de spoorwegen Manow, terwijl hij in bed lag, door zijn heide zoons jon gens van 16 en 17 jaar, met bijlslagen gedood. Manow was sinds enkele tijd ver slaafd aan den drank. Als hij dronken thuis kwam, zocht hij steeds ruzie met zijn vrouw en de vier kinderen. Vrijdagavond had hij in dronkenschap zijn vrouw bij de haren uit bed gesleurd en haar geslagen zoodat zij bloedde. De vrouw verliet daarop met haar beide jongste kinderen het buis. Zaterdagochtend heb ben de beide zoons den vader daarop doodgeslagen. De 17-jarige zoon ging ver bolgens aan zijn werk, terwijl de jongere broeder de politie ging waarschuwen- Bei de jongens zijn in hechtenis genomen. Verkiezingsgrappen. Kr wordt hard gewerkt voor de ver kiezingen in Frankrijk. En natuurlijk doen de noodige verkiezingsgrappen de ronde in de Kers. Zoo vertelt men van een candidaat, die zich zoo vreeselijk graag wilde laten hoo ren op een politieke vergadering, waar van het hoofd-onderwerp wasde her bevolking van Frankrijk. Doch zijn voor ganger raakle maar steeds niet uitge praat. De arme candidaat zat te trap pelen van ongeduld, en keek elke minuut op zijn horloge, want over een half uur reeds zon hij aan het slation moeten zijn voor zijn laatsten trein naai huis. Nog een kwartier restte hem, nog tien minnten, nog vijf minutenToen kon hij het niet meer uithouden, vroeg dringend hel woord, voor héél even maar, sprong op het podium en riep de vergadering loe «Geachte vergadering, ik heb vier kin deren, en wil er nog vier bij hebben dat ieder mij navolgeIk heb gezegd I Ik moet naar den trein Destrijd tegenden hoogen hoed. Te Londen verschijnt een tijdschrift, dat eenig in zijn soort is. Het is het maandblad „And -Top - Hat". Zijn doel be staat in het voeren van oorlog tegen den hoogen hoed. Het origineele orgaan dankt zijn bestaan aan den laatsten wil van een zekeren rij ken zonderling, die tengevolge van een of ander idee haat had opgevat tegen de ze soort hoofddeksels en zich bezig hield met het hardnekkig bestrijden daarvan. Toen hij stierf, bevond zich in zijn tes tament de clausule, dat zijn erfgenaam, die een jaarrente van 24.000 gulden kreeg, verplicht moest worden, den strijd tegen den hoogen hoed voort te zetten en te dien einde dit tijdschrift uit te ge ven. De jonge man, een neef van den over ledene, vervult dan ook nauwgezet zijn plicht (hetgeen bij een jaarrente van 2+ 000 gulden ook niet zwaar kan val len) en geeft het tijdschrift uit. Daar ech ter niemand het blad lezen wil, verschijnt het slechts in zegge en schrijve drie exem ptaren twee daarvan gaan naar denexe cuteur-testamentair als bewijsstuk, terwijl het derde door den uitgever in zijn ar chief wordt geborgen. Mag een dienstmeisje ken? Het arbeidsgerecht te Berlijn had zich eergisteren af te vragen of een dienst meisje dat rookt, zonder opzegtermijn mag worden ontslagen. Het meisje dat prach tig in bont uitgedost was verschenen, had nt 2 maanden loon en 2 maanden kost geld van haar vroegere gebiedster geëischt, omdat deze haar op staanden voe' g had gegeven. Dat kwam omdat het meisje voortdurend sigaretten rookte en daarmee doorging ook toen het haar verboden was De rechtbank besliste, op raad van eeD bijzitster, dal rooken ondanks verbod, wel een reden is voor ontslag, maar niet voor ontslag op staanden voet. Het meisje had dus recht op schadevergoeding, doch daar ze 14 dagen na het ontslag al een andere betrekking had gevonden, werd haar 14 dagen loon en 14 dagen kostgeld toege kend Mopperend over de „allures van de hedendaagsche meisjes» betaalde de me vrouw het bedrag dadelijk uit. Van een rampzalige. Voor de jury van hei Landgericht 111 te Berlijn s'ond een jonge vrouw terecht beschuldigd van doodslag. Arm, afgewerkt en verwelkt was zij. Als meisje van 17 jaar was zij door haar ouders de wereld ingestuurd om haar eigen brood te verdienen. 'Zij viel in handen van een ge trouwde man, die haar later in de steek liet. Zonder eenig middel van bestaan komt zij in het Armenhuis terecht. Haar vader hoorde dit en nam haar weer mee naar huis Toen begonnen de verwijten en beschim pingen. Op een dag hield zij het niet meer uit. Zij verlaat met haar kind 't huis met het plan zelfsmoord te plegen. Half bewus teloos van honger en ellende stond zij nachts voor de Havel. Eerst gooide zij haar kind in het water, maar toen zij dit zag wegzinken, had zij niet den moed 't na te springen en zij liep de stad weer in. Een paar dagen later pond zij een be rek king en alles zou wel goed gaan, als de ge dachte aan het verdronken kind haar niet ontzaggelijk bezwaarde. Het niet meer voor zich kunnende houden, vertelde zij het ge beurde aan haar, bij wie zij in dienst was Deze raadde haar aan zich bij de politie aan te geven. Zij deed dit en tegen haar werd een proces wegens doodslag begonnen Het O M. eischtte 9 maanden gevangenis straf. De jury onder den indruk van het verschrikkelijke lot van de vrouw, sprak haar vrij; de vertwijfeling der beklaagde was, meenden de juryleden, te groot ge weest, dat zij geweten kon hebben wat zij deed St. Bureaucratius. Een Engelschman, die sedert een jaar aan de Berlijnsche universiteit studeerde heeft onaangename ervaringen opgedaan met de Dnitsche pas-autoriteiten. Zijn pas was geldig tot 4 Juli en moest dus op de 3en vernieuwd worden. Den dag tevo ren werd hij ziek en zoo kwam het, dat hij pas den 5en om een nieuw visum kwam. Dat werd hem geweigerd, ook toen hij met een doktersattest bewees, inderdaad ziek te zijn geweest Later heeft de student zich voor den rechter te verantwoorden gehad en die bleek al even onvermurwbaar als de pas ambte naar, hoewel de geneesheer die den beklaag de had behandeld en zijn hospita kwamen getuigen, dat ziekte inderdaad de oorzaak van het verzuim was geweest. De student werd tot 50 mark boete veroordeeld. Tegen dat vonnis is hij in hooger beroep gekomen. Het ergste is echter voor hem, dat het pas-bureau hem zijn visum blijft weigeren zoolang hij de boete niet heeft betaald Men wil hem blijkbaar uit Duitschland weg hebben, zegt het Berliner Tageblatt, dat zich afvraagt hoevee! moreele schade Duitschland van zulke pietluttigheden lijdt. Het Kapitool. In het voorjaar werd besloten het Ka pitool te Rome te ontmantelen, een kost bare kwestie, waarvoor echter Ameri kaansch crediet aanwezig is. Bij deze ont manteling worden tallooze huizen gesloopt, die nu nog om het Kapitool staan en aan de schoonheid van het bouwwerk afbreuk doen. Bovendien wordt onder den heuvel waarop het Kapitool gebouwd is, een tunnel aangelegdde gouverneur van Rome, vorst Spada, heeft hiervoor een prijsvraag uitgeschreven. Een waanzinnige. ïn de volkrijke wijk Saint-Henri te Marseille heeft een 53-jarige man. die plotseling, krankzinnig geworden was, schrik en ontsteltenis verspreid. Gewa pend met een geweer, schoot hij eerst zijn zwager in de borst. De getrotfene werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later over leed Vervolgens ging de krankzinnige weer zijn huis binnen en begon uit het venster op voorbijgangers te schieten Een hunner werd aan het hoofd en de handen getroffen. In korten tijd had de waanzinnige vier slachtoffers gemaakt. Na een langdurig beleg mocht de po litie er in slagen, den ongelukkige van nabij te naderen. Uit zelfbehoud echter moest een agent den krankzinnige neer schieten BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Levenloos aangegeveneen kind van het mannelijk geslacht van Victor Marinus Hopmans en Maatje Martina Vink. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 4 October 1927. PERENDoyenne de Cornice f 22 a f66. Soldat Laboren-/- f10 a f 18, Jose phine de Malines f 12 a f 18, Tritimphe de Vicnne f 15 a f22, Seigneur d' Espe- ren f20 a f23, Herzogin Elsa f6 a f 15, Nouveau Poileau f 6 a f 13, Comtesse de Paris f7 a f 11, Williams Duöhesse f 10 a f 28, Duchesso d' Angouleme f 7 f 10, Beurré Hardy f32, Beurré de Me- rodë f6 a f8, Beurré d' Aremberg f 12 a f 19, Beurré Superfin f 15 a f 23, Beur ré Lebrun f 10 a f 13, Beurré Clairgeau 18 a 115, Beurré van den Ham f 7 f 15, Beurré Durandleau f7 a f20, Beurré Badhelier f 5 a f 8, Beurré Diel f 6 a f 15( Beurré Bouquet f 8, Beprré Alexander Lucas f7 a f 12, Beurré Blanco f 10 i f 11, Beurré Wilhelmina f6 a f8, Maag- idepcren f 8 a f 15, Fraosche Maagdeperen f5 a f8, Bezy van Sdhionauwen f 7 f 10, Des deux Souers f 8, General Tot- leben f8 a f 12, Marsepijoperen f 5 Bruine Chaumontel f3 a f6, Joden- peren f4 a f7, Peren zonder zaadhuis f 3 a f 6, Rietperem f 5, Winter Suiikierijen f4 a f6, Winter Bergamotten f3 a f Foppeperen f4 a f6, Schellebellen f 5 a f8, Bredérode f 8, St. Remey f 4 i f7, Pondsperen f4 a f7, Gieser Wilde man f 3 a f 6, Kleiperen f 2 a f 4, Afvai- en Kroetperen f 0,50 a f 4, alles per 100 K.G., APPELS: Transp. de Croncels f 9 a f26, Signe Tillish f 15 a f 33, Ster- Is f 10 a f21. Cox Oranje Pipping f 12 a f 26, Manks Codllin f 10 a f 22, Keizer Alexander f 10 a f 25, Bismarck f5 a f 10, Lemoenappels f 10 a f 16, Goudreinetten f 9 a f 20, Oranje reineitlen f7 a f 18, Baumans reinetten f 8 a f 10, Annanas reinetten f6 a f7, Canada rei netten f 10 a f 12, Schutters reinetten f 5 a f 6, Groninger Kroon f 5 a f 13, Lanes Prins Albert f7 a f 10, Zure Bellefleurs f6 a f9, Dubbele zure Bellefleur f6 a fll, Fransdhe Bellefleurs f4 a f6, Wannersking f6 a f8, Adams Permaim 'f 5 a f 8, Ladjy Hemnyfatr f 6 a f 8, Homds muilen f 5 a f 7, Gravensiteiiniers f 12, Jac ques Lebel f8 a f 10, Ganzebout f 5 a f 7, Princesse Noble f6 a f8, Roodb Paradijs f5 a f7, Clasiieappels f 5 a f 7, Grofzuur f6 a f 10, Grauwzuur f 5 f7, Zomer Court Pendu f6 a f 10, Court Pendu f4 a f6, Codlin Keswick f 4, Standaard f 5, Zoete Armgaarde f 7 fll, Zoete Campagner f5 a f 8, Zoete Bellefleur f4 a f7. Zoete Ruster f3 a f5, Zoete Aagt f7. Zoete Lindenappel f6 a f8, Tuinzoet f5 a f8, Pomme ld' Oranje f7 a f 10. Geld. Holaart f 5 a f 7, Paarskoppen f 4 a f7, alles per 100 K.G., DIVERSEN: Blauwe druiven f22 f 55, Tomajen f 0,25 a f 5, Groens No ten f 12 a f20, alles per 100 K.G.. Me loenen f29, Noten f 0,40 a f 0.80, Pom poenen f4 a f 17, alles per 100 stuks, Hazen f 1,53 a f2,55, Eenden f 0,29 a f 0,38, Patrijzen f0,47 a f0,53, alles per stuk. LICHT OP. Donderdag 6 October Vrijdag 7 October 5.57 uur 5.55 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand' 773.7 te Shields. Laagste barometerstand 750.3 te Ingoe. De verwachting tot den avond van 6 dezer luidt: zwakke veranderlijke wand later meest uit O. richtingen, licht t-ot half bewolkt, mogelijk met ochtendnevel, droog weer, mogelijk lichte nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Dinsdag werd door Notaris Pilaar alhier publiek verkocht een woon huis, schuur, bergplaats, erf en moesgrond in die gemeente Goes, groot 46 aren 87 centiaren aan den heer P. van Wuyckhuyse qq. te Goes voor f 7060. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. October: 8 Heinkenszand, beestepeeën; inboedel, van Cleef. 10 Nisse, bouwland, Kram. 12 Goes, afbraak, die Kok. 12 Bath, woonhuis en erf; inboedel, van Dissel. 13 Heinkenszand, inboedel, van Dissel. 14 's Heerenhoefc, hoefje met boom gaard en bouwland, Pilaar. 14 Kapelle, woonhuizen met erven en tuin, Kram. 20 Goes, verpachting bouw- en weiland gem. 's Heer Abtskerke, Verbist. 21 's Heer Arend'skerke, caoadaboomen, Pilaar. 26 Wolphaartsdijk, inboedel, Pilaar. Nieuwdorp, woonhuis met schuur, erf, tuin, boomgaard en bouwland, Pilaar. Goes, inboedel, de Kok. November: 's Gravenpolder, hoefje, van Dissel, Heinkenszand, hoornen; landbouw- schuur ter verplaatsing, de Kok. Kloetinge, inboedel en slagerij-inven taris, de Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. October: 5 Gebouw Turf kadé, Bazaar afd. Goes der Vereeniging van Nederlandsche Huisvrouwen. 13 Schuttershof, lezing de heer Ph. C. Visser, „Een tocht döor Britsch- Indië". 14 Schuttershof, Sonari-kwartet. 20 Schuttershof, Haagsch Tooneel, „De tante uit Indië", met mevr. de Boer van Rijk. 27 Schuttershof, „Het biechtgeheim", Jacques Sluijters. November: 1 Prins van Oranje, Het Nieuw Rot- teordamsch Tooneel, „De pastoor van Neuvilette". AANBESTEDINGEN. October: Goes, metselwerk verbouwing meubel magazijn, Jacobs. 12 Wemeldinge, verf- en behangwerken Tehuis „Vrede Best", S. de Ko ning. MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC. KNOOP. makelaar in Aardappelen. Groenten en Fruit. 158 Amsterdam. Marktoverzieht der vorige week. De aanvoer van verschillende soorten aardappelen wordt steeds grooter, vooral wanneer het droge weer blijft, daar uit België volle ladingen komen. Eigenh. waarvoor de vraag kleiner wordt, daar de koopers klagen over ringvuur en door de volle ladingen komt er nat rot in. De prijzen voor deze soorten kunnen niet gehandhaafd blijven en liepen terug tot f 3,50 per 70 K.G. Vlaamsche Industrie van zwarte grond haast niet te verkoopen. Zeeuwsche Bon ten blijven gevraagd met zelfde prijzen evenzoo de Blauwen. Spuische drielingen flink gevraagd, dit .komt door de mooie sorteering en werden vlot verkocht voor f 3.90 a f 4.Spuische Eigenheimers gaat langzaam. Flakkeescbe Eigenheimers geen aanvoer. Haarlemmermeer en IJpol- der brengen weinig meer aan alleen eeni ge partijen Roodster die moeilijk te ver koopen zijrj, daar de koopers het nog te vroeg vinden. Hillegommerzand weinig aanvoer, hier voor is in de plaats gekomen Nieuwland- sche Zandeigenheimers uit Overijssel en Drente, welke een vlotte verkoop hebben. Uit Friesland komen nog geen Borgers of andere soorten aan de markt. 3 Oct. 1927 werden de volgende prijzen aan de aardappelmarkt ZEELAND: p. H.L.of 70 K.G Laagst Hoogst Bonten 'f 6,25 f 6,75 Bonten poters f 3,- f 3,50 Blauwen f 5,50 f 5,75 Blauwe Eigenheimers f 4,50 ll 4,75 Redstar f 4,25 f 4,50 Bravo's f 0,- f 0,- Bravo poters f 0,- f o,- Eigenheimers f 4,40 f 4,60 Eigenheimer poters f 3,25 f:4,— Vlaamsche Eigenh. f 3,50 f 4,— Industrie f 3,60 i 3,75 FRIESLAND: [J BoTgers f 4,25 f 4,50 MARKTBERICHT. GOES, 4 Oct. 1927. Aanvoer goed, handel gedrukt. Nieuwe tarwe Wintergerst Goudgerst Haver Kookerwten Kroonerwten Schokkers Bruine boonen Maanzaad Mosterdzaad f 10,a f 14, fa f— f 11,50 a f 12,50 f 10,— a f 10,50 f23,— a f 25,— f23,— a f25,— f30,- a f38,— f 18, a f25,— f 88,a f43,— f36,— a f 38, f 26,— a f Aanvoer boter pond. Aanvoer roomboter pond a f 1,20 Eieren per 100 stuks f 8,50 Boter per kilo f2,10 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 2,12-J- Middenprijs boter per kilo f 1,05 a f 0, Boter aan particulieren f 1,15 a f 0, Eieren aan particulieren verkocht 10 cent Ganseieren groote cent. Kleine cent. Eendeneieren H cent. Poeleieren 5 cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 12400 stukp; Prijs f 8,90 a f 0,per 100 stuks. ROTTERDAM, 4 Oct. 1927. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 226 paarden, 22 veulens, l ezel, 1270 magere runderen, 1210 vette runderen, 163 vette kalveren 920 graskalveren, 523 nuchtere kalveren, 585 schapen of lam meren, varkens, 275 biggen, 9 bokken of geiten, 8 overloopers. Prijzen per J kilokoeien van 80 tot 33 tot 40 tot 42£ tot 48 tot 50 et., ossen van 38 tot 41 tot 43 tot 46 tot 49 tot et., stieren van 37 tot 40, tot 42-J tot 45 tot 47 ct., kalveren van 52^ tot 57-J tot 65 tot 70 tot 77f tot 82J et., schapen f tot f per stuk, lammeren f tot f varkens tot ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f210 tot f440 tot fkalf- koeien f225 tot f445, stieren f120 tot f450, pinken f 130 tot f170, vaarzen f 180 tot f 225, paarden f 200 tot f 350, slachtpaarden f 100 tot f 200, hitten f125 tot f200, veulens f75 tot f 100, 'biggen f6 tot f 14, biggen per week f 1,25 tot f 1,75, overloopers f 20 tot f 30, gras kalveren f 40 tot f90, fok nuchtere kal veren f 20 tot f 30, slacht nuchtere kal veren f 12 tot f 18. ADVERTENTIËN. Op het alleronverwachts werden wij heden getroffen door het smar telijk bericht, dat onze gelieifde Zoon en Broeder, JACOB VAN LIERE, Stuurman Kon. Paketv. Mij., na een kortstondige ziekte, in den ouderdom van ruim 24 jaar, in het ziekenhuis „Pelamboeran" te Wel tevreden (N. O. I.) is overleden. Zijn diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters. Uit aller naam, JACs. VAN LIERE. L. VAN LIEREVan Liere Kloetinge, 4 October 1927.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3