Gravin Pia N°. 118. Woensdag 5 October 1927 1116 Jaargang. advertentien Buitenland LINTVELT's BAZAR Uit de Radiowereld Land ei) Tuinbouw Binnenland Koloniën. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Het lot van Trotski beslist? Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Moskou De onlangs gedane ontdekking van een geheime drukkerij dier oppositie, die reeds tot de uitsluiting van 14 Moskouscbe partij leden geleid heeft, schijnt ook den hoof den der oppositie voor goed den nek gebroken te hebben. De uitsluiting van TVotski en Woejowitsj uit de Komintern moet beschouwd' worden als de voorloop ster van die uitsluiting van Trotski en Si- nowjef uit het centrale comité dier partij en dat zou die wettige loopbaan van de twee oudé bolsjewiki voor goed bezegelen. Hoe diep de vijandschap tusschen op positie en meerderheid zich in de gemoe deren ingevreten heeft, toornen de verkla ringen van Trotski in de vergadering van die Komintern op 27 September, waarnaar de Komintern in het uitsluitingsbesluit met talrijke citaten verwijst: „De op een val- sche politieke basis gevestigde bureaucra tische discipline (der partijleiding) is geen wapen tot behoud, maar tot desorganisatie en vernietiging van de partij. Serebrijakof, Preo bras jen ski en Sjarof, die de geheime drukkerij hebben opgericht, zijn politiek twee hoofden grooter dan zij die hun be- dlrijf met „partijdiscipline" probeeren te bestrijden". Trotski betitelde de bolsje wistische partij als een verzameling on zinnige en stomme naloopers van een paar lenders. „Er is op het oogenblik geen partij-organisatie, die debatteert en be slist, maar slechts een die uitvoert. Ook het presidium van het Komintern maakt daarop geen uitzondering". Hierop her haalde Trotski zijn -oude klachten, dét in de richting van Thermidor gestuurd wordt en dat Bonapartistisdhe denkbeel den huizen in de hoofden der overweldi gers. Tegenover dezen schimp op de hoog ste instanties van partij en Komintern, is het niet te verwonderen, dat deze 't Trots- kiisrne als een vijand' der partij beschou wen en aan dé kaak stellen. „Het Trots- kiisme, betoogt deze Komintern, „heeft zich met dé partijlooze, burgerlijke intel- lectueelen, met duistere, politiek verdachte en den Sovjets openlijk vijandige elemen ten verbonden en streeft onafgebroken naar de oprichting van een nieuwe partij en van een nieuwe vierde Internationale"'. De oppositie wordt vooral ook aangere kend haar relatie met de buitenlandsche oppositiegroepen, zooals Maslof, Ruth Fisher en Soewarin. Al dringt de „Praw- da" er bij de oppositie nogmaals op aan, Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelain en Aardewerk. 84 FEUILLETON DOOR H. COURTHS—MAHLER. sluiting in December van Trotski en zijn haar fractievorming te staken, aan dé uit grienden uit het centrale comité is niet meer te twijfelen. Een samenzwering in Spanje. De „Na ticier o del Lumes" publiceert een officieus communiqué, waarin wordt medegedeeld, dat de Spaamsche minister president gisteren bij zijn aankomst te Ma drid er van in kennis werd gesteld, dat de politie zoo juist een revolutionair complot bad ontdekt, dat verijdeld is. Ofschoon het geen enkele politieke beteekenis had', 'zou het stellig dé openbare orde hebben ver stoord. Het aantal samenzweerders bedroeg slechts 200, doch deze waren er in ge slaagd zich overvloedig van bommen en ontplofbare stoffen te voorzien, die klaar blijkelijk bestemd waren aanslagen te ple gen en wanordelijkheden te veroorzaken. Het onderzoek wordt voortgezet. In het geheele land heerscht rust. Hilversum zwijgt. Maandagavond om en nabij half negen heeft dé Hilversum sche radi o-omzender plots den dienst gestaakt. Gemeld wordt, dat het gebrek niet aan den zender gelegen was, doch dat de storing was veroorzaakt door een defect aan dén stroomtoevoer van het P. E. N. De zender kreeg daardoor gem stroom en het gevolg was een volkomen stilzwij gen dat weer verbroken, zou worden,, zoodra de leiding van het P. E. N. zou zijn hersteld. De suikerbietencampagne. In een bericht over dien a.s. aanvang dér suikercampagne te Bergen op Zoom meldt het „Volk", dat dit jaar wederom met een geringer aantal arbeidskrach ten zal worden gewerkt, wegens het in gebruik nemen van meer machines. De vlucht van „De Postduif". Luitenant Koppen seiode d.d. 4 Oct. uit Karatsji aan het Haagschc Aneta- kantoor Wij zijn om vier uur te Bushire op gestegen en na een lange vlucht van tien uur alhier geland'. Afstand 1830 K.M. Wij hebben een goede reis gehiad en goed weer; er was groote belangstelling op het vliegveld. Morgen gaan wij naar Allahabad'. Een goede vangst. Toen Zondagnacht te twee uur een zootn van de familie H., wonende aam de Nach- Langzaam kwam Pia weder tot kalm te, al bleef haar hart zoo luidfe kloppen, dat zij het meende te hoorai. Geen van hen roerde met een enkel woord' weder aan, wat hen beiden toch zoozeer vervulde. Van terzijde wierp- hij herhaaldelijk een blik op het goudbruine kopje naast hem; zij droeg den grooten stroohoed, dien zij vergeten had weder op te zetten, aan haar arm. Het viel hem moeilijk, zoo kalm aan haar zijde te gaanbij het kruispunt, waar hunne wegen zich scheidden, bleef hij staan. Pia verzocht hem, spoedig naar Bu chenau te komen. „Papa verlangt zoo- naar je!" sprak zij zacht. Hij beloofde, den volgenden dag te zullen komen. Pia had tegelijk gehoopt en gevreesd, dat hij terstond met haar zou meegaan naar Buchenau, maar hij verlangde er naar, alleen te zijn, omdat het wederzien van Pia hem dieper had geschokt, dan hij zich aanvankelijk had' willen be kennen. Tlij snakte er naar haar in zijn armen te nemen en met vurig-smeekendia woor den haar om haar wederliefde te vragen; hij vermoedde echter niet, dat het be geerde geluk terstond zijn deel geworden zou zijn, als hij slechts aan diat verlan gen had' toegegeven! Wel hoopte hij, dat hij eenmaal haar liefde zou kunnen wimnefo, maar niets deed hem vermoeden, dat hij reeds nu met de grootste innigheid, met het smachtendste verlangen, door haar werd bemind! Haastig kuste hij tot afscheid' haar hand en steeg te paard; met een gewild- vroolijken groet reed hij snel weg. Pia ging met loome schreden verder; toen hij uit het gezicht was, drukte zij haar handen tegen haar hart en dacht: „Kon ik toch maar weitvr even rustig worden als vroeger! Kon ik mij toch maar tevreden stellen met zijn vriend schap! Maar daartoe heb ik hem te lief! Mijn hart zal nooit rustig kuirunen klop pen, als ik hem zie! Maar, niemand mag vermoeden, hoe het er in mijn bin nenste^ uitziet, hijzelf wel het aller minst!" j En toch verheugde het haar, dat zij hem ten minste zou kunnen zien en spreken! Spoedig was Hans von Ried weder een bijna dagelijksche gast op» Bucihemau geworden. Hij en Pia gingen schijnbaar te Enschedé, thuis kwam, bemerkte hij, dat aan de achterzijde van het huis een man bezig was met behulp van een ladder naar binnen te klimmen. Toen dé inbreker H. ontwaarde, sloeg hij op de vlucht, doch de jongeman greep hem beet. Een worsteling ontstond, waar bij dé man met een mes dreigde. Op het lawaai kwam dé vader van H. met een anderen zoon naar buiten en. met hun drieën konden zij den ongewen schten be zoeker overmeesteren en aan dé politie overleveren. Hij bleek te zijn dé 24-jarige boerenzoon V. uit Glanerbrug met wiens arrestatie men een goede vangst heeft ge- d'aan, daar bij nader onderzoek bleek, diait hij ook dé dader was van een inbraak bij een raadslid te Enschede. Te hooge productiekosten. In het eerste verslag van het Verbond) van Ned'. Werkgevers, lezen we in de inleiding Wij mogen niet zeggen, dat deze pe riode aan ons bedrijfsleven reden tot over matige tevredenheid heeft gegeven. Menige bedrijfstak is de na 1921 ontstane inzin king nog allerminst te boven. In het bijzondér in de voor ons land zoo belangrijke export-industrie zijn de omstandigheden over het algemeen nog weinig bevredigend. De hooge productie kosten, die meestal ongunstig afsteken bij die in de ons omringende industrie-centra, wierpen wel een dér donkerste schaduwen op het anderhalf jarig tijdperk, dat achter ons ligt. Daardoor werd het voor menig een nog moeilijker dan het anders reeds geweest zou zijn. de allengs hooger op- schietendé tariefmuren in het buitenland te overschrijden. De meeste der voor export werkende ondernemingen verkeer den dan ook in de onmogelijkheid de vleugels breed uit te slaan. Velen zagen zelfs tot hun leedwezen hun aandeel in den buitenlandschen afzet ineenschrompelen Vooral de vermindering van ons aan deel in den Nederlandsch-Indischen im port nam voor zeer vele artikelen ver ontrustende afmetingen aan. Zulks moet voor een deel aan de in de laatste jaren sterk toegenomen concurrentie van Japan wordlen toegeschreven. Tegenover déze ongunstige factoren die nen ook leenige gunstige vermeld' te wor den. Zoo werd in onzen kring de door minister de Geer doorgevoerde belasting verlaging zeer gewaardeerd. Dat déze inkomstenderving mogelijk was wijst evenwel niet op een toenemende welvaart in alle takken van volkswelvaart. Het ruimer vloeien dér middelen is n.l. deels aan de invoering van nieuwe belas tingen, deels aan de voorspoedige resulta ten van Nederlaindsch- Indische onderne mingen te danken. De belastingverlaging zou nimmer haar beslag hebben kunnen krijgen indien deze laatste factor zich niet had doen gelden. De resultaten van die in Nederland werkende indusitrieele bedirijven waren althans niet rijkelijk ge noeg om de opbrengst der belastingen gunstig te beïnvloeden. Noch dé belastingverlaging moch an dere, op zich zelf verblijdende, verschijn selen vermochten het bedrijfsleven uit vroolijk en ongedwongen met elkander om en vermeden alles, wat aan hun vroe gere verhouding herinneren kon! En toch viel het hun beiden met den dag moeilijker, hun ware gevoelens te verbergen; van dag tot dag schoot de liefdé dieper wondel in hunne harten. Als zij hem zag aankomen', ging zij haas tig naar haar kamer, om in die eenzaam heid1 haar moed te verzamelen, zoodat zij hem rustig tegemoet zou kunnen' tre den. En hij vond, dat zij van dag tot dag bekoorlijker werd, dat over geheel haar wezen een waas van lieflijke vrou welijkheid' lag gespreid, dat hem het bloed sneller door de aderen dreef. Hij be handelde haar met een hoffelijkheid en een teediere belangstelling, die menigmaal een blosje op haar wangen brachten. Zij reden evenals vroeger te zamen in den omtrek rond en deze gemeenschappe lijke rij toertjes waren voor hen beidén tegelijk een genot en een kwelling. Graaf Buchenau liet hen rustig begaan; hij hoopte nog altijd, dat Hans eenmaal zijn schoonzoon zou worden. Heimelijjk sloeg hij Pia menigmaal gade en het scheen hem toe, dat haar oogen Hans droef verlangend volgden, overal waar hij ging, diat haar gezichtje straalde, als zij hem zag aankomen; soms ook hoordé hij haar in stilte zuchten. Zij was hem een raadsel geworden; er scheen iets in haar om te gaain, waarvan hij geen vermoeden had. Hij sprak diaarover eens met Hansdeze haar inzinking op te heffen. In de voo r de binnenland s che markt werkende ondernemingen treft men on getwijfeld betere bedrijfsresultaten aan dan de exportnijverheid. Heit behoeft even wel geen betoog, dat deze op zich zelf tot voldoening stemmende toestand voor de exportnijverheid zijn schaduwzijde heeft zoodra de productiekosten in een voor de binneniandsdhe markt werkend bedrijf hooger zijn dan in het buitenland, want in diat geval worden de kosten van levenson derhoud van de in exportbedrijven wer kende arbeiders ongunstig beïnvloed door den relatief hoogen prijs van,' liet in het bui nenland' vervaardigde gebruiksartikel. In dit verband moge worden herinnerd aan den verderfelijken invloed, die de hooge loomen van het gemeentepersoneel, via het belastingbiljet speciaal van dén arbeider en dén middenstander op de koopkracht van dé in expor{industrieën werkende ar beiders uitoefent. Brooze woningen. De gemeentewoningen te Schoonhoven schijnen buitengewoon broos te zijn. Bij heit beantwoorden van de vraag, of een Te- bedrag van f 2,50 per jaar door de gemeen te Schoonhoven indertijd bedongen en nu wederom gevorderd van een huurder eeiner gemeentewoning voor het aanbrengen e:ner antenne op haar zeiver dék niet een beetjie veel was als tegenprestatie voor het ver krijgen dér vergunning eenige spijkers- in het gemeentelijke eigendom te slaan, over woog n.l. de kantonrechter te dier stecfe in een vonnis van drie Augustus 1927 o.m.: „dat het in het onderhavige geval echter gaat om woningen van. zoo' groote broos heid, gelijk van algemeeine bekendheid is, diat het slaan zelfs van. spijkers op een ver keerde plaats de grootste onheilen zou kunnen teweegbrengen, zoodat het heffen van bedoelde zware recognitie ongetwij feld' uit niets anders is voortgesproten dan uit de overweging van deze bijzondere om standigheden". Men vraagt zich bij lezing van boven staande af: „Mag een- gemeente gelet op dé groote onheilen", die het inslaan van één spijllier in haar brooze woningen met zich birengt, het enorme risico loopen verbonden aan een overeenkomst, waarbij zij een willekeu rigen huurdér toestaat voor het luttele be- bedlrag van twee gulden en vijftig cents 's jaars niet één' maar misschien wel tien of zelfS' twaalf spijkers in dlak of muur te hameren haar eigendommen tot puin te zien ineenstorten?" Gas met een luchtje. In de gasindustrie zijn misstanden aan het licht gekomen, die reeds aanleiding hebben gegeven tot het ontslag of de schorsing van eenige directeuren van ga:- fabrieken. De Ned. fed. bond van perso neel in. openbaren dienst heeft een brief gezonden, aan de gemeenteraden van Am sterdam, Dien Haag, Rotterdam en 97 andere gemeenten, en herinnert daarin aan dé berichten over z.g. retourcommissies aan directeuren van gemeentelijke gasbe drijven. Voorts wordt beweerd, diat de vereeniging van gasfabrikanten ongenegen verzocht hem echter, Pia op geen en kele wijze te verontrusten of te be ïnvloeden ook Hans begreep Pia niet meer, maar evenmin als haar vader vond hij de toch zoo eenvoudige oplossing van het raadsel, dat hen beiden in spanning hield. Weken verliepen, zonder dat zij een stap zender kwamen. Gravin Eckhoff vertoefde nog bij haar dochter, maar werd spoedig op Riedberg verwacht. Hans von Ried was van plan, dan een partij te geven, waardoor hij dé hem gedane uitnoodigiingien van. zijn buren zou kunnen beantwoorden en hij rekendé erop, dat zijn tante daarbij de rol van vrouw des huizes op zich zou wil len nemen. Graaf Buchenau had' reeds beloofd, met Pia het feest te zullen bijwonen. Pia zou onder de bescherming \an lante Maria aan dé gasten worden voorgesteld, als de thans volwassen erfdochter van Buchenau! De graaf had' echter nog net beslist, of hij dan zijn huis eveneens weer voor het gezellige verkeer zou openstel len; hij beschouwde het aanstaande feest als een soort van proefneming, die zou moeten uitwijzen, of hij het bijzijn van zoovele menschen na zijn*langdurige een zaamheid' wel zou kuinnen er dragen. Het was October géwordén; de herfst had'- bijna onnatuurlijk warme dagen ge bracht; dé zon scheen, vroolijk en helder en alleen het vroege avond-worden her innerde eraan, dat de zomer voorbij was, is medle te werken om de juistheid dier be richten te onderzoeken. Deze vereeniging wordt, naar men zegt, door sommige ge meenten gesubsidieerd. De bond meent, dat de opheffing van twijfel en het bren gen van opheldering naar alreeds ge bleken is het spoedigst tot stand ge bracht kan worden door een commissie van onderzoek, welke commissie ware sa men t e stellen uit raadsleden als vertegen- oordigers der burgerij en uit door de al- gemeene landelijke bonden van overheids personeel aan te wijzen, doch door den gemeenteraad te benoemen, vertegenwoor digers der ambtenaren en werklieden. Ten slottte verzoekt de bond de benoeming van zulk een commissie en dé onmiddellijke stopzetting dér eventuee'e subsidie aan de vereeniging van gasfabrikamiten. Inmiddels hebben de maatschappij ter vervaardiging van gasmeters enz. te Dord recht, De eerste Rot'.erd&msche meetin strumenten- ean apparatenfabrlek voorheen Elster Co. te Rotterdam, De Nederland sche gasmeterfabriek George Wilson, maatschappij voor aanleg van gas- en wa terleidingen te 's Gravemhage, en de meter- fabriek voorheen J. Brunt en Co. te 's Gra venhage, zich bij notaricelie acte verbonden om geen steekpenningen in welken vorm ook of onder welke benaming ook, noch direct, noch indirect aan beambten, werk nemers of andere vertrouwenslieden en afnemers te zullen Snippers. De H. T. M.-beambte, die de vorige week een bedrag van f 15.000 zou hebben verloren, is door de directie der H. T. M. ontslagen op grond van ongeschiktheid. 3000 veroordeelde communisten Het „Soerab. Hbld'." verneemt, dat van 3000 veroordeelde communisten de vonnissen op executie wachten, maar hoe het de grootste zorgen baart voor hen een onderkomen in de verschillende gevan genissen te vinden. Na veel hoofdbrekens heeft men er déze oplossing op gevonden. In dé gevangenis van Soerabaja zuilen- drie honderd communisten hun straf on dergaan, terwijl op Noe>a-Kembangan 800 dézer veroordeelden een plaats zullen vin dén. Het blad berichtte reeds, dat daar met grooten spoed aan nieuwe gebouwen wordt gewerkt. Thans naderen, zij hunne voltooiing. Zij bestaan uit metalen lood sen, omgeven door hooge steenen ringmu ren. Het liefelijk gelegen kampement te Banjoebiroe, sedert jaren door de militai ren verlaten, wordt eveneens omgebouwd. Aldaar zullen 1200 communisten hun straf gaan uitzitten,. Tenslotte,worden ook de Landspakhuizen te Padang, voor zoover zij niet meer al,s gouvernementsgoediangs dienen, met bekwamen spoed omgebouwd tot communistenverblijf. Te Padang zul len er zevenhonderd worden opgesloten, waarmede dus de 3000 man een1 plaatsje zullen hebben gevonden. Pia liet Gouvernante zadéliein, om uit te rijdén naar de ruïne op den Riedberg; zij wist, dat Hans op een naburig land goed aan een jacbtmaaltijdg genoodigd was en dus dien dag niet naar Buchenau zou komen en zij wist daardoor even eens, dat zij geen gevaar liep, hem op zijn eigen grondgebied te zullen ont moeten. In snellen draf reed zij tot aan den voet van den berg; langzaam besteeg Gou vernante daarna het smalle' pad, dat naar de ruïne voerde. Boven gekomen, sprong Pia uit dén za del, bond Gouvernante aan een boom en ging te voet verder. Zij kon zonder gevaar voor een ongeluk dé geheel herstelde ctee- nien trap beklimmen; zij nam den sleep van haar rijkleed over den arm en zocht haar lievelingsplekje in het groote boog venster op; zij zette zich neder en liet haar blikken droomerig over het schoon© landschap zweven; het groen van de hoo rnen had een roodgouden tint aangenomen, die in den, hellen zonneschijn warm op glansde. Met een verlangenden blik tuurde zij naar het kasteel Riedberg omlaag; het lag daar beneden zoo rustig en stil als een sprookjes slot. Niet bewoog zich erin, ditmaal stond er zelfs geen slaperige lakei op het bordes te wachten. (Word't vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1