Gravin Pia N". 117. Maandag 5 October 1927 Rechtszaken. 1 Binnenland School en kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OVERZICHT. FrankrijkRusland. De sovjet-gezant te Parijs wordit niet I langer als welkom beschouwd' in de licht stad', of te wel: men heeft er meer dan genoeg van hem en zal niets liever zien dlan |d!at hij zoo spoedig mogelijk zijn koffers pakt. De ministerraad' heeft besloten, Briand opdracht te geven, om in overeenstem ming met de diplomatieke gebruiken de terugroeping van Rakowsky te verlangen, aangezien deze te Parijs geen persona grata meer is. De Fransche gezant te Moskou zal daarbij echter opnieuw bevestigen, dat de Pransche regeering de betrekkingen met Rusland niet wil afbreken. De anti-bolsjewistische Fransche bia- dien hadden reeds aangekondigd, dat de legeering Poincaré niet langer met Ra kowsky wilde confereeren en besloten had zich linzake de schuldregeling direct tot de Moskou-regeering te wenden. De „Ma- tin meldde, dat Rakowsky geheel ge ïsoleerd was en dat geen enkel minister hem meer te woord' wilde staan. De felle perscampagne heeft ongetwijfeld veel er toe bijgedragen, dat men Rakowsky aan den dijk zet. De aanleiding daartoe was het onderteekenen van een manifest door Rakowsky, waarin de Fransche militairen werden aangespoord tot ongehoorzaamheid aan hun eigen autoriteiten. De vraag is nu, of Frankrijk een nieu wen sovjet-vertegenwoordiger te Parijs zal toelaten of dat men er zich mee te vreden zal stellen de onderhandelingen over de Russische schuld direct met Mos kou te voeren. Hoewel het blijkens het besluit van den ministerraad niet. in het plan ligt de betrekkingen met Rusland geheel te verbreken, worden deze door de terugzending van Rakowsky toch op zeer losse schroeven gezet. De viering van het 10-jarig bestaan dier sovjets in Rusland, welike eind dezer maand valt, vindt stellig niet onder gun- stige omsitandigheden plaats, nu de be trekkingen met Engeland geheel verbro ken zijn en Frankrijk wellicht binnenkort dat voorbeeld zal volgen. De Russische machthebbers hebben nieuwe pogingen ge daan met Frankrijk een soort Fransch- Russisch Locarno te sluiten, n.l. een niet- inmengingsverdragDe voornaamste bepa lingen hiervan zijn: le. Neutraleteit in eiken oorlog, waar in Rusland' is gewikkeld, behalve in een Russischen oorlog met Polen; 2e. Formeele erkenning van de hui dige grenzen der radenrepubliek, de repu blieken in den Kaukasus inbegrepen; 3e. Een belofte niet deel te nemen aan economische dwangmaatregelen tegen Rus land, bijv. een boycott of een blokkade, ook dlan niet wanneer zulks namens den Volkenbond werd ten uitvoer Frankrijk zou in den Volkenbond w een dergdelijken maatregel moeten stem- GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant land en de sovjets aangegane z.g. Berlijn- sche verdrag. Of de Fransche regeering op dit ver drag zal ingaan, is op dit oogenblik nog niet met stelligheid bekend. In alle geval trachten de sovjets toenaderingspogingen te doen, en zelfs is er weer sprake van der gelijke pogingen te Lomden. Von Hindenburg. De Duitsche rijk&presidemt is gisteren 80 jaar gewonden en oip grootsche wijze is door onze Oostelijke naburen dezen jaardag herdacht. Uit von Hindenburg's leven zijn volledige naam is Paul von Beneckendorff und' Hindenburg zijn de volgende data le vermelden. Sedert 1911 woonde hij als „rustend generaal" te Hannover. Hij was 67 jaren toen hij bij het begin van den wereld oorlog weer -in actieven dienst trad en het commando kreeg aan het oostelijk front. De slag bij Tannenberg dezer dagen herdacht was von Hindenburg's grootste wapenfeit. In Augustus 1916 werd' de veldmaarschalk tot opperbevel hebber van alle Duitsche lagers benoemd', Op 26 April 1925 werd hij tot rijks- president gekozen. Hij legde toen den eed af op de nepublikeinsche Grondwet. Von Hindenburg heeft zich met mili taire standvastigheid getrouw aan zijn eed betoond. Monarchisten, die in den waan verkeerden, dat zijn verkiezing het begin zou worden van de weder-oprichting der monarchie in Duitschland, werden diep teleurgesteld. Onder alle omstandigheden heeft von Hindenburg zich doen kennen als een nauwgezet plichtsmcmsch, een stille werker, geen hoveling en geen eer zuchtige. Bij zijn ambtsaanvaarding verklaarde von Hindenburg aan den „Lokal Anz." o.m. „Men moet zich niet voorstellen, uku ik mij thans door een of andere partij de wet zal laten voorschrijven. De strijd' is voorbij en ik ben oprecht bereid eiken Duitscher, ook hun, die mij tot dusver hebben bestreden, zonder voor behoud' de hand te reiken voor het ver richten van gemeenschappelijken arbeid'". Von Hindenburg heeft zich van den aanvang af boven de partijen gesteld. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elite regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Adverteutiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. U kunt Uzelf veel werk en tijd besparen door een pak Rinso te koopen en het Rinso waschvoorschrift te vol gen. Dit moderne zeeppoeder bespaart U het zwaarste werk van den waschdag. Snel gereed, een keurig hel dere wasch en veel minder moeite, dit is wat Rinso voor U doet. EEN PRODUCT DER SUNLIOHT ZEEP FABRIEKEN Door den verrekijker. De politie in Mexico beeft 29 katho lieken in hechtenis genomen, die onder beschuldiging staan, een revolu tionaire ac tie te voeren. Voorts beweert de politie, dat de zoogenaamde .katholieke opstand" weer het hoofd1 heeft opgestoken in den staat Jalisco, waar de laatste dagen 89 op standelingen zijn gedood in gevechten met de regeeringstroepen. iiieai. Dit verdrag bevat ongeveer göÜjke bepa lingen als het vorig jaar tusschen Duitsch- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Diefstal: R. M., 32 jaar, reiziger, zon der vaste woonplaats, gedetineerd te Bre da, 3 maanden gevangenisstraf. Overtreding arbeidswet: J. W., 43 jaar, koopman te Hansweert. vernietiging van het vonnis van dien kantonrechter, ontslag rech tvervolging. Vervoer van sigarettenpapier: J. H., 30 jaar, zondier beroep te Schore, vrij spraak. Veroorzaken van den dood van een andier door schuld (aanrijding met een rij wiel): G. J. D., 19 jaar, bakkersknecht te Wes'tdorpe, dagvaarding nietig ver klaard'. Haar kind' gedood. D. v. S., 19 jaar, zondier beroep te Dreischor, gedetineerd, werd verdacht dat zij op 15 Augustus j.l. te Dreischor haar pasgeboren kind opzettelijk van het leven heeft beroofd' door het bij den hals te pakken en in een sloot te werpen, waarbij dat kind overleden is. Eisch: 1 jaar en 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. F. B. Evers bestreed de dagvaar ding en vroeg ontslag van rechtsvervol ging of lichtere straf. Ontucht. L. N., 63 jaar, werkman te Ierseke, werd verdacht dat hij zich op 17 Augus tus j.l. te Ierseke heeft schuldig gemaakt aan ontuchtige handelingen. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Onverantwoordelijk gereden. Inzake J. H., 48 jaar, winkelier te Colijnsplaat, werd' het onderzoek dat op 16 September j.l. geschorst was, voont- i gezet. Beklaagde was ten laste gelegd dat hij op 1 Juni ji. te Kortgene op grovelijk onvoorzichtige wijze met een automobiel heeft geneden, waarbij hij den motorrijder C. H. van Hee heeft aan ge reden, die daarbij zwaar lichamelijk let sel bekwam. 83 FEUILLETON DOOR H. COURTHS-MAHLER. Sinds eenige dagen vertoefde gravin Pia wedier op Buchenau! Wondersnel had zij zich weder aan haar oude leefwijze ge wend1, maar haar wilde jongensmanieren waren tegelijk met haar Leelijke jurken en haar jongenspakje verdWemen. Het was thans een bekoorlijke, elegant gekleede jonge d ame die leven bracht in het stille, oude slot. Juffrouw Domemann was in voortdurende verrukking over haar gra vinnetje; zij was er t rotsch op, dat er we der een bevallige, voorname slotvrouwe in Buchenau woonde en in den geest zag zij haar jonge meesteres, met de kostbare familiediamanten getooid, door de hel-ver- lichte feestzalen schrijden en een schaar van voorname gasten ontvangen. Zij droom de van vroolijke feesten, waarvan haar be- tooverend gravinnetje de ziel was en zij hoopte, dat ook haar heer graaf weder leeren zou, vroolijk te zijn met vrooLijke menschen om hem heen. Eén ding beviel juffrouw Domemann echter niet, gravin Pia was dikwijls stiller en ernstiger, dan zij kon goedkeu- reol Het was een warme nazomer en Pia wandelde veel door het bosch rond, om dat haar rijpaard nog niet uit Baden-Ba- dèn teruggezonden was en geen der andere paarden aan een dameszadel was gewend. Zij wachtte vol ongeduld op Gouvernante, want zij meende, dat een frissche, wilde rit door haar geliefde bosschen en velden haar in een vroolijker, blijder stemming zou vermogen te brengen; de druk, die op haar ziel lag, wildé nog steeds niet wijken. Zij had Hans von Ried nog niet we- dérgezien; haar angst voor een ontmoeting met hem nam ten slotte ziekelijke afme tingen aan. Eindelijk durfde zij een langere wan deling dan gewoonlijk ondernemen en haar verlangen dreef haar naar den weg langs de rivier; zij wandelde voort, totdat zij moede werd; toen ging zij zitten op het overgebleven stompje van een pas gevel dén boom. Haar haiwfen om haar knieën geslagen, blikte zij met droomerige oogen naar het water, dat in snelle vaart voorbij ruischte. Zij hoorde geen naderende hoefslagen en schrikte hevig, toen in haar onmiddel lijke nabijheid een paard, door haar aan wezigheid' verschrikt, wild begon te stei geren: zij keek op en blikte in het bleeke, ontroerde gelaat van Hans von Ried'. Hij had haar juist opgemerkt en zijn ontroering had hem doen verbleeken. Pia sprong op en maakte een bewe ging, alsof zij wildé vluchten; met één sprong was hij uit dén zadel en trad op haar toe. „Pia!" riep hij smeekemd'. Zij bleef, aan al haar ledén sidderend, staan, sloeg haar arm om een dunnen boomstam heen en verborg haar gezicht als in doodelijko schaamte. Hij sloeg dén teugel van zijn paard om een boom en bleef naast haar staan, diep ontroerd door haar angst en haar zichtbare droefheid. „Wildé je mij opnieuw ontvluchten Pia?" vroeg hij op smartelijken toon. Zij beefde en blikte schuw op in zijn gelaat; dè uitdrukking van zijn oogen sneed' haar door de ziel; er sprak een groote, stille treurigheid uit. Hij leed im mers om Liane von Breuken hetzelfdle leed» dat zij om henr leed! „Ik, ik ben zoo geschrokken", sta- meldb zij. „Ik had u niet verwacht, Zij drukte haar handen voor haar oogen. Hij zag, dat zij in een toestand van zenuwachtige opwinding verkeerde en hij kemdie geen anderen wensch, dan haar tot rust te- brengen. Zacht trok hij haar han den weg van haar bleek gezichtje. „Zeg je „u" tegen mij, Pia-lief Waar om blijf je geen „je" tegen mij zeggen? Wij zijn toch immers vriendèn? Of kun je mij je vriendschap niet meer schenken?'' Zij deed moeite» haar zelfbeheersching Eisch: f 50 s. 50 dagen hechtenis. Mr. M. Kegge, beklaagdes raadsman, vroeg vrijspraak. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te MidJelburg heeft A. J. d'. J. uit 's Heer Arewdskerke we gens het rijden met een rijwiel, zooda nig, dat de vrijheid en- de veiligheid van het verkeer word't in gevaargebracht, veroordeeld tot f 100 boete subs. 1 maand hechtenis. Wegens het niet zorgen, dat een op zijn last op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is, werd A. v. d'. S. te Hansweert veroordeeld tot f5 boete subs. 5 diagen hechtenis. Wegens het te koop aan- bieden van voorwerpen te Middelburg zonder toe stemming van B. en W., werd' P. A. S. uit Goes veroordeeld tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. De Culemborgschemoordzaak Voor het gerechtshof te Arnhem heeft gediend de bekende Culemborgscbe moord zaak, waarin nu enkele jaren- nog niet het minste licht ia gekomen. Twee dagen heeft men getuigen gehoord enz. en ten slotbe kon de officier nog niet tot het stellen van den eisch overgaan. Het Hof besliste inzake db Culem- borgsche moordzaak, dat voor onmiddel lijke invrijheidstelling der verdachten geen termen bestaan, en dat het onderzoek zal worden hervat door de stukken in han den van den rechtercommissaris te geven. Deze zal voornamelijk te hebben onder zoeken de betrouwbaarheid van Mej. Ha verman en db herkomst van de anonieme brieven. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Rede Dr. Mi rider houd. Vrijdag heeft dr. ir. G. Mimderhoud bet ambt van hoogleeraar aan die Land- bouwhoogeschool te Wageningen aanvaard met een openbare rede over: Stelsel van landbouwbedrijf. R ij naak gezonken. Het Rijnschip „Greta Sophie", cat 875 ton tarwe in had, is Vrijdag in de Maas haven te Rotterdam gezonken. Het schip lag bij gemeentedok IVdoordat een paal van het dok. over het gangboord van de „Greüa Sophie" is geraakt, ging liet schip, toen het water opkwam, scheef liggen en zoodoende is het allengs vol- geloopen en gezonken. De schipper, de 51-jarige H. Dahnen is met vrouw en kind benevens 2 knechts gered door de be manning van een sleepboot, zoodat per soonlijke ongelukken niet voorkwamen. Vrouw vermis t Sedert Woensdagavond wordt te Lel len vermist de 42-jarige Jans'e de Mooy, die toen is uitgegaan om fami ie te be zoeken. Zij is daar niet aangekomen. Zij had een pakje bij zich, inhoudende hee rensokken van verschillende kleur. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Oneenigheid bij de S. D. A. P. Het -bestuur van de Amsterdamsche federatie der S. D. A. P. heeft zijn ontslag genomen. Er is n.l. vóór de wet houders verkiezing haar beslag kreeg, in db algemeene ledenvergaderingen scherpe critiek geoefend over het door dit bestuur gevoerde beleid dat, aldus de oom lam ste klacht, den S. D. A. P.-ledcn te wei nig in db gelegenheid zou hebben geiteld, van hunne opinie in belangrijke zaken, te doen blijken. Bedoeld bestuur, deze critiek niet accepteerende, is nu overge gaan tot db vermelde daad. De vermiste f 15.000. De 32-jarige beambte C. der H.T.M., die Dinsdag van een -bedrag, groot twintig duizend gulden, vijftien duizend gulden verloren zou hebben, is weder op vrije voeten gesteld'. Moordaanslag op zijn vader. In Hoog-Blokland (bij Gorinchem), heeft Zaterdagnacht de 22-jarige K. ge tracht zijn vader te vermoorden. Eerst heeft hij gepoogd hem met een touw to worgen en daarna is hij hem met een bijl te lijf gegaan. De vad'er wist echter te ontkomen. De zoon werd gearresteerd. De poort gesloten houden. Men schrijft aan het „Hbld.": Een meisje in Friesland, met einddiplo ma 3-j. M.U.L.O. wildé onderwijzeres worden. De. toelatings-examens aan dé rijks kweekscholen waren reeds gehouden; waar om de vader tot den directeur het verzoek te herwinnen; zij waagde het, hem aan te zien; zijn gelaat was volkomen rustig en dat maakte het haar mogelijk, zich een houding te geven, al verried zijn kalmte haar met smartelijke duidelijkheid, dat het wederzien met haar hem volstrekt niet ontroerde! Zij wist echter niet, wat die gedwongen kalmte hem kostte; hij wilde haar tot iederen prijs op haar ge mak stellen; hij was zich in dat oogen blik sterk bewust van zijn groote, innige liefde voor haar, van de liefde, die voor geen offer, zelfs niet voor het offer van het eigen geluk, terugschrikt. Zij dtvong zich tot een glimlachje en >prak: „Ja wij zullen vrienden zijn, goe db, trouwe vrienden, ten minste als je mij vergeven leunt, wat ik heb gedaan!" Hij bracht haar hand' aan zijn lippen. „Mc heb je niets te vergeven, en zelfs, als ik dat wèl had, zou ik het gaarne doen, omdat er niets is, dat ik je niet zou kunnen vergeven! Ik heb eer der vergeving noodig dan jij, want door mijn schuld ben je in tweestrijd geraakt! Schenk mij je vertrouwen wedèr, Pia! Je geluk is mij meer waard1 dan het mijne, geloof dat toch! Ik vraag je niets an ders, dan dat je mij weer evenals vroe ger in je nabijheid' duldt, dat je weer als vroeger mijn goede kameraad wilt zijn! Al het andere zullen wij vergeten!" Zij ademde verlicht op, dankbaar, dat db ontmoeting, waartegen zij zoozeer had opgezien, achter dén rug was. Zij be greep, drit haar leven toch nog mooi kon werdén, nu hij beloofd had, 'haar vriend te zullen blijven: zij kon hem dan ten minste zien, zij kon met hem praten, zoo dikwijls zij wilde en misschien zou zij hem eenigszins tot troost kunnen zijn, al was zij niet bij mad' hem zijn leed om die andere te doen vergeten! „Ik heb je mijn vertrouwen nooit ont nomen, Hans!" antwoordde zij. „En je vluchtte weg voor mij, je wildé mij niet zien?" „Dat kwam, omdat ik mij voor je schaamde; ik heb immers mijn gegeven woord gebroken! Maar ik ben blij, dat je niet boos op mij bent en ookom dat ik je nu heb weder gezien! Ik was dlaar zoo bang voor!" „Ik wist niet, dat je zoo'n wezeltje bent!" schertste hij, om zijn ontroering te verbergen. Zij streek zich over het voorhoofd. „Laten wij daarover nu riet meer spre ken!" smeekte zij. „Goed! Wij zullen dat alles verge ten! Mag ik een eindje met je mee- an?" „Graag, als je tijd hebt!" Zij lieren naast elkander voort; hij voerde zijn paard aan den teugel mede. Zij babbeldén vol-ijverig over aljerle; on verschillige dingen, om toch vooral geen pijnlijke stilte tusschen hen te d„oa ont staan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1