Uur Acua* SLAVEN. Binnenland Gravin Pia f1,10 60 cent per.pond n°. tie Vrijdag 50 September I9Ü7 1116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. SAMOS PRIMA Fa. I. A. L. G. WITTE Nu is het weer be tijd A. C. VAN DER REST i txridoel Uderuiert ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, GOESCHE Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- UitfaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant eo Vrijdagavond. COURANT Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Hot was eein krantenberichtje, zooals er eiken dag duizenden verspreid en ge lezen worden. En het was niet eens sen sationeel. Want er stood' iniiets anders in dan dit: Ten gevolge van besprekingen tusschen die Britsche regeering en de re- gearing van Sierra Leone, zal een nieuwe bepaling bij den wetgevenden raad van Sierra Leone worden ingediend, krachtens welke alle slaven in het protectoraat met ingang van 1 Januari 1928 bevrijd wor den. Naar verluidt zijn er 220.000 sla ven in het protectoraat. Wordt de nieuwe bepaling en er schijnt geen twijfel te bestaan, dat deze tot wet zal worden - aangenomen, dan zuilen deze JLaven hun meesters kunnen verlaten, als zij dat wilien. De nieuwe verordening zar dus de slavernij in het protectoraat volkomen af schaffen. Wij en niet alleen wij, doch ook en vooral het Engelsche volk zelf keken vreemd op. Dus het was werkelijk be staanbaar, in deze eeuw van verlichting, dat in een Britsch protectoraat tot op dien huidigen dag de slavernij, de slaven handel, nog bestond? Nog geduld werd? Ja zeker, het bestaat nog. Er zijn nog bruine en zwarte slaven. In onzen tijd'. Hoe ontzettend' dit ook moge klinken. Maar er zijn blanke slaven ook. Meer wellicht dan men denkt, of ver moedt. In Uw eigen omgeving. En mis schien, misschien zijt ge er zevf wel een. En de meester van deze slaven is die vrees. Een onguur slavendrijver, die voort jaagt met striemen van angst, onrust, dis harmonie en mislukking. Die in eiken be ker een druppel gal doet, elke blijdschap vermengt met een onbestemd gevoelen van donkere verwachtingen. Het is bij vele menschen een gewoonte - als slaven van die vrees om sleeds kwaad' te verwachten. Wanneer zij in de toekomst zien, zien ze onheil. Hun ge dachten gaan steeds in de richting van kwade gebeurtenissen en de vrees daar voor leidt ai hun daden en handelingen, aldbs den weg bereidendvoor het kwaad', dat zij vreezen. Zij verwachten het kwaad als iets natuurlijks, en sommir gen gaan. het leven d'oor voortdurend in vreesvoor dingen die niet gebeuren. Maar intusschen is het grootste deel van hun. leven verbitterd doorvrees. Dat zijn de blanke slaven hier en over al, om ons heen. Maar ook deze slavernij zal afgeschaft wonden, wanneer een be ier begrip omtrent de groote waarheden, in luxe rietverpakking Wijnhandel, Goes. 1. 81 FEUILLETON die het heelal beheerschen, zal dagen. Wanneer dé gedach'.elijke houding jegens het gebeuren om on.s heen veranderd wordt en men in plaats van kwaad', steeds goed zal gaan verwachten. Epictetus zeidé reeds Elke plaats is veilig voor hem, die met rechtvaardigheid leeft. Dit is één van de vele facetten van db waarheid, die ons in staat stelt onbevreesd en onbeklemd door het leven te gaan.. We kunnen we ten, dat, gegrondvest op die waarheid, en ons daarnaar gedragenddus eerlijk, recht vaardig, met een liefdevol hart en blij- vertrouwenden geest, er geen kwaad of disharmonie zich op onzen weg kan voor doen, dat niet zal wijken voor ons besef, dat het goede alle macht bezit. Dan zal ons begrijpen van de waarheid blijken uil onze handelingendeze zullen meer ver trouwend, liefdevoller en eerlijker zijn. We zullen niet pogen ons reed's bij voor baat te verdedigen tegen mogelijke on eerlijkheid of onvriendelijkheid van ande ren, we zullen niet trachten ons zelf te verheffen, door het werk van anderen te verlagen, we zullen blij en vriendelijk ieder tegemoet treden., dien we ontmoeten, omdat we dan zullen begrijpen, dat geen steen van haat bestand' is tegen het mach tige middel van onzen goeden wal, en dat vriendelijkheid onvermijdelijk een zelfde gemoedsstemming Ibij den ander wakker roept. Aldus zullen we in onze gedachten den weg openen voor alle goe de dingen, die we in ons leven tot uit drukking zouden willen zien komen. Dan zullen onze gedachten tot goede, wakkere, helpende kameraden worden. Van die goede kameraden, waarvan John Shedd zei, dat ze, als ze goed en zuiver denken, spreken, werken en leven, een onmetelijken invloed hebben door heel ons leven. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Hij deed uitvoerig verslag van iet ge voerde onderhoud, zonder verschooning Liane's waren aard blootleggend. Somber luisterde graaf Buchenau toe; toen Hans zweeg, sprak hij op rauwen toon: „Het j.s goed! Ik dank je, dat je mij geholpen hebt! Ik zou niet zoo kalm met haar onderhandeld kunnen hebben! Ik hoop, dat zij nu inderdaad een an der leven zal gaan leiden! „Dat zal zij wel, want zij weet, wat daarvan voor haar afhangt! En hoe wilt ge nu ten opzichte van Pia handelen? Zal zij vernemen, dlat mevrouw von Breu ken zelve haar voormalige stiefmoedter is „Voorloopig niet, misschien later Pia is nu te zeer van streek, om nog meer te kunnen dragen. Eenmaal zal zij het echter moeten vernemen, al was het maar, omdiat zij bij mijn dood het recht zal hebben, te weten, op wie ik die rente vastzette! Is het niet een dliivelsche gril Het verdwenen tram geld. Omtrent de verdwijning van f20.000 ten nadeele der H.T.M. wordt nog ver nomen, dat de beambte van Leiden naar Den Haag is overgebracht en door de politie is verhoord. Hij verklaarde, dat hij op weg van het bankierskantoor naar het hoofdbureau der tram bemerkte dat hij f 15.000 verloren had'. Hierdoor was hij zeer geschrokken en durfde niet naar zijn chef terugkeeren, Niet wetende, waarheen te gaan, liep hij het Bosch dbor. Naar zijn zeggen, zou hij uren gedwaald hebben, totdat hij eindelijk laat in den mid dag te Leiden aankwam. Toen begreep hij dat hij zich onverwijld bij de politie moest aanmelden. Hij begaf zich naar het hoofdbureau en vertelde daar wat hem overkomen was. Oogenblikkelijk stelde de Leidsche po litie Den Haag van een en andier :n kennis. De politie stelt thans een onderzoek in naar die waarheid van de verklaringen van G., die in voorloopige poiitie-bewaring is gesteld. Het bedrag van f 20.000 is aan den be diende uitbetaald in 15 biljetten van f 1000 en 50 biljetten van 1100. De biljetten van 11000 heeft hij niu naar zijn verklaring verloren. Van die overige 50 biljetten heeft hij van het lot, dat Justus von Breuken, de man, die mijn vrouw verleidde en mij tot een kreupele maakte, nu van mijn d' een rustig, zorgeloos leven zal lei den? Bah! De wereld gelijkt een groot gekkenhuis!" Hij lachte een snijdend lachje. Hans keek hem deelnemend aan. „Die vrouw heeft u grooter leed aan gedaan dan mij",, sprak hij. ,,Pia's heer lijke onschuld en de frissche openhartig heid1 van geheel haar wezen hebben de wondë in mijn binnenste reeds tot gene zing gebracht!" „En nu heeft zijzelve u een nieuwe wonde geslagen! Maar zij 'kan dat niet helpen, Hans! Bedenk, dat zij zelf diep bedroefd erover is. Zij heeft mij drin gend gesmeekt, u te vragen, toch vooral niet boos op haar te zijn. Mag ik haar opnieuw verzekeren, dat ge haar verge ven hebt?" Hans glimlachte, maar zijn oogen brandden. „Ik heb haar niets te vergeven en ik brand' van verlangen, om haar vergeving in te roepen voor mijn voorbarig huwe lijksaanzoek, dat haar in dezen tweestrijd heeft gebracht. Ik had daarmede moeten wachten, totdat zij kennis gemaakt had met dë wereld daarbuiten en in haar eigen hart had leeren blikken! Zij wist onderweg één gewisseld om zijn vertering in een café te betalen. De politie heeft den weg, waarlangs G. geloopcn heeft van de Parkstraat naar het Bezuidenhout, nauwkeurig laten afzoeken, echter zonder resultaat. Een liefdesdrama? Te Muntendam is in een zeer ondiepe sloot dood gevonden een 16 -jarig meisje uit Sappemeer. Daar die suoot niet diep was, werd' aam eem misdaad gedacht. Ook moet het kind eem briefje iai baar taschje hebben gehad', dat wees op een liefdesbe trekking met een jeugdig onderwijzer te Sappemeer. De mare cliaus sees te Munten dam hebben bedoelden onderwijzer K. ge arresteerd'. Het meisje, G. K. geheetem, is dé dochter van een weduwe. Nader wordt gemeld': Mej. K. onderhield reeds eemigeai tijd liefdesbetrekkingen met een jong onder wijzer. Maandag was ze op bezoek bij een familielid te Muntendam, vanwaar ze des avonds 8 uur op haar fiets naar huis ver trok. Op een vraag of haar verloofde haar kwam afhalen, antwoordde ze, dat hij het om zijn studie niet kon doen. Toch schijnt hij tusschen 8 en 10 uur 's avonds uitge weest te zijn. De ouders van beiden wonen naast elkaar, zoodat de moeder 'snaclhts de buren wekte omdat de dochter nog niet was teruggekeerd'. Om 5 uur 's morgens werd' het lijk in een sloot gevonden. De verloofde vond in haar fietstasch een briefje waarin ze voor altijd' afscheid van hem nam. Een en ander heeft tot zijn arrestatie geleid'. A v d 5IGQELAAP &C9 ROOSEM DAAL immers volstrekt niet, wat ik van haar ver langde! Zeg haar, dat ik haar smeek, haar vriend te mogen blijven, dait ik hoop, haar vertrouwen te zullen herwinnen en als vroeger met haar te mogen omgaan! Het is immers voor mij reeds een genot, haar te mogen zien en spreken! Vraag haar, mij niet te lang uit haar nabijheid te verbannen!" Ernstig en onderzoekend blikte de graaf Hans aan, terwijl hij vroeg: „Zal het wel goed voor je zijn, haar blijven zien, Hans? Zul je haar rus tig tegemoet kunnen treden?' „Ja want ik zal er voortdurend op bedacht zijn, haar niet nog bedroefder te maken, dan zij om mijnentwil reeds is! Dat zal mij de kracht geven, om mij te beheerschen. Ik kan nog niet alle hoop opgeven, dat is mij onmogelijk! Zoolang Pia's hart nog vrij is, heb ik immers evenveel kans, het te winnen, als een andier. En u vraag ik, om mij de ge negenheid' niet te ontnemen, die ge mij gesdhonjken hebt, toen ge in mij uw too- komstigen zoon zaagt! Blijf, wat ik u bidden mag, steeds mijn vaderlijke vriend Ontroerd sloot graaf Buchenau hem im dë armen. „Ik herhaal, wat ik gisteren tot Pia zeide, dat ik u heb liefgekregen als een zoonl Het doet mij leed, dat ge H et werk 1 oozen-probleem. Naar de „Msb." verneemt is thans tusschen het departement van binnenlaïid- sche zaken en die gemeente Utrecht vol komen overeenstemming verkregen inzake het plaatsen van 100 werkloozen uit ge- noemdé gemeente bij verschillende werk zaamheden in de provincie Overijssel. Het ligt in de bedoeling de verschillende maat regelen met zood'anigen spoed ten uitvoer te brengen, dat reeds 10 October a.s. een gedeelte van de arbeiders aan het werk kan gaan. De werklieden zullen worden gehuisvest in 15 houten woningen op het sp ooremplacement te Zwolle, welke ge heel voor bewoning in orde gebracht zullen worden. Liefdeloos vader. De politie te Leidien heeft aangehouden L. B., die zijn kindje van twee maanden onverzorgd' heeft achtergelaten met het oogmerk zich er van te ontdoen. Nadat proces-ver baal tegen B., die gescheiden van zijn vrouw leeft, werd opgemaakt, is hij op vrije voeten gelaten. Doodelijk ongeval. Woensdagmiddag is de 84-jarige J. Hol st i ju, wonendb aan de Lautsche poort te Den Bosch in aanraking gekomen met een wielrijder op den hoek van de Hinthamer straat eau dé Markt. Beiden kwamen te \al len. Op1 dat oogenblik kwam een groote luxe auto van dé Markt de Hinthamer straat inrijden en greep' de beide op den grond' liggende personen die geheel onder de auto kwamen. De wagen welke onmid dellijk stilstond werd door het talrijk toe gesnelde publiek geheel en al opgetild, zoodat de politie gelegenheid kreeg hen er onder uit te trekken. Zij werden onmidw dellijk naar het ziekenhuis gebracht. Des avonds is de oude man aan de bekomen verwondingen bezweken. De wielrijder is er betrekkelijk goed afgekomen. Wei werd zijn rijwiel totaal vernield'. De boringen in den Achterhoek. Volgens het „Hbld." zal ook de grond boring in dé buurtschap Meddeho van de gemeente Winterswijk thans weldra ge ëindigd worden, na een geheele reeks van fraaie steenkolenlagen te hebben aange toond'. Het schijnt, dat deze boring voor loopig de laatste zal zijn van de opspo ringscampagne van Mijnbouwkundige Wer ken in déze streek, waarmede zij in 1924 is begonnen. Deze Maatschappij heeft thans het vindérsrecht van steenzout, aard olie en steenkool over een uitgestrekt ter rein op haar naam vastgelegd' door .middel van vijf boringen tot zeer groote diepte en zij wil, alvorens nu verdere stappen te doen, eerst afwachten hoe de regeering op baar in Juni 1926 ingediende concessie aanvraag wenscht te beschikken. PlotseLinge dood. Woensdagavond omstreeks 7 uur zou de zweefmolen van den heer Dobber ter gelegenheid' van de a.s. kermis te Volen- dam proefdraaien. De kinderen mochten hier gratis gebruik van maken. Dit ver heugde het 15-jarige dochtertje van den heer P. Boud' zóó, dat zij bij het betreden der molen, in elkaar zakte. Onmiddellijk het nu niet in werkelijkheid zult worden! Niemand' zou zich er meer over verheu gen dan ik, als Pia's hart zich naar u toe wendde! Ik durf u daarop geen hoop geven, maar mijn gevoelens voor u blijven onveranderlijk dezelfde!" Zij wisselden een warmen handdruk. Vervuld' van onrust had Pia op de terugkomst van haar vader gewacht; zij liep hem snel tegemoet en stak. haar arm door den zijne. „Hebt u Hans gesproken, Papa? vroeg zij zacht. „Ja, Pia, hij laat je hartelijk groe ten!" Zij gingen de kamer binnen; met een onrustigen blik naar hem opziend, vroeg zij schuchter: „Is hij boos op mij?" „Neen, daarvoor heeft hij je veel te Zij kromp inéén; hij bemerkte Idlat en vroeg verschrikt „Kind, wat scheelt je toch?" Zij drukte haar gezicht tegen zijn arm en antwoordde: „Niets, niets 1 Ik ben alleen maar zoo blij, tfet Hans niet boos op mij is! Wat zei hij nog meer?" „Wij hebben over allerlei dingen ge droeg men haar de naastbijzijnde woning binnen, waar dé inmiddels ontboden ge neesheer dén dood constateerde. om Levertraan te gaan gebruiken Er is echter héél veel verschil in kwa liteit en daardoor in Geneeskracht! De LEVERTRAAN van Ass. Apotheker - Lange Kerkser. - Gneis s de meest aanbevelenswaardige De krachtsport en de fiscus. Men schrijft aan dé „N. R. C." Het gebeurde dezer dagen onder den rook van Beverwijk. De fiscus had om de een of andere reden, welke hier niet ter zake dóet, beslag gelegd op den inboe del van een belastingplichtige. Aangezien db executoriale verkoop niet aanstonds zou plaats vunden en die fiscus blijkbaar een tikje wantrouwend' was, werd een be waker ingekwartierd, een oud-veldwach ter. Deze installeerde zich binnenskamers, teneinde nog eenmaal zijn oude hart op te halen aan het „bewaken van eens an ders goed Het sojjeen evenwel den „ge- msiinueerdé niet bijster aan te staan voort durend op de vingers te worden gekeken, althans de verstandhouding tusschen bei dén werd steeds slechter, zelfs zóó slecht, dat tenslotte tot handtastelijkheden werd overgegaan. Helaas, de ouid-poliliemaïi was vedergewicht en in de minderheid. Zoo kon het gebeuren, d'ajt hij 's nachts om half drie de deur werd uitgegooid. Hij zag van de tweede ronde af, deed zijn beklag bij de belastingautoriteiten en toog huiswaarts. De fiscus besloot thans andere maatre gelen te nemen, steldé zich in verbinding met een krachtsport vereeniginig en zocht zich drie erkende zwaargewicht-worste laars uit, die verder het karwei moesten opknappen. Een drie-ploegensleisel werd ingevoerd en om de acht uur kwam een versdhe zwaargewicht-bewaker de woning van het slachtoffer binnenstappen. De fis cus kon gerust zijn; geen s toel kwam van zijn plaats. Intusschen is die kans groot, dat de onko s ten-note hoog wordt, want zelfs voor athleten moet zwaiargewichtwerk zwaar worden betaald. i Het geval trok natuurlijk geweldige ba- langstelling en in geuren en kleuren werd het avontuur van den vedergewicht onder begrijpelijke hilariteit rondgebazuind wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol sproken! Hij heeft mij verzocht, je drin gend te smeeken, hein voor altijd als je vriend te blijven beschouwen en hem vooral niet te lang van Buchenau te ver bannen!" „Gaat hij dan niet weg van Ried- berg?" vroeg zij haastig. „Neen, daaraan denikt hij zelfs niet!" Een lichtstraal verhelderde plotseling haar bezorgd' gezichtje en een onwillekeu- keurig „Goddank!" ontsnapte aan haar lippen. „Verheugt dat je zoozeer?" vroeg haar vader. Zij kreeg een kleur en stamelde: „Ja", dat wil zeggen, - ik, ik zou het vreeselijk vinden, als ik hem uit zijn tehuis verdreven had! Wij kun nen immers vrienden blijven, nietwaar? Met verwondering merkte graaf Bu chenau op, hoe Pia's wangen beurtelings kleurden en verbleekten; zij maakte op hein volstrekt niet den indruk van onver schillig te zijn voor Hans von Ried1! „Hij kan dhs gerust naar Buchenau komen?" vroeg hij. „Neen, om 's hemelswil! neen, nu nog niet!" antwoordde zij hevig ver schrikt. „Later pas!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1