ill8 Jaargang. Gravin Pia Gebrs. STEUTEL N°. 115. Woensdag 28 September 1927 Buitenland LINTVELT's BAZAR Sport W eteiïscbappen. Klokstraat - Goes. Pracht-sorteering WINTERJASSEN. Land en Tuinbouw KoloDiëi). ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,2(J, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich op de Goesche Courant abonnee ren, ontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. Abowneanmlen worden aangenomen door onze agenten en aan het Bureau van de N.V. Goesche Courant, Turfkaidle 15, OVERZICHT. Uit Gemève. Maandag heeft de Volkenbondsverga dering de ontwapeinimgsmotie, nadat er db scherpste kantjes afgevijld waren, met algemeene stemmen aangenomen. Er werden nog diverse redevoeringen gehouden, o.a. van den Italiaanschen af gevaardigde generaal de Marinas, die met bijzonderen nadruk Italië's vredelieven de gezindheid verkondigde en zich opti mistischer dan ooi*t te voren uitliet over die kansen van succes van het voort te zetten werk der voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie. Nansen stelde vooral de groote betee- kenis van db ontwikkeling der arbitr voor dfe versterking der interna taona.e veiligheid' in het licht, waarbij hij het laat ste gedeeLte der resolutie, dat op het ver krijgen van nieuwe militaire veiligheid: waarborgen verklaart op een wijze, die opnieuw aantoonde hoeveel werkelijk mee- ningsverschil tusschen de verschillende op vattingen nog bestaat, ondanks de verkre- gene enheid inzake de woordenkeus der groote resoluties. Opvallend waren voorts de buitenge woon minzame woorden van Nansen aain het adres van Engeland en de Engelsche volkenbondspolitiek Ook de joego Slavische afgevaardigde prak van ontwikkeling der arbitragege dachte als eerste voorwaarde voor ver hoogde veiligheid. Doch hij meende dat men nog geen arbitrage-verdrag moest opstellen, doch zich eerst nog tot de aan moediging van het sluiten van tweezijdige arbitrageverdragen moest beperken. Zoo is er veel goede wil. doch zeer ze ker ook veel meeningsverschil. Tot veel optimistische gedachten is voorloopig nog geen reden. De bovengenoemde resoluties verlan gen in de eerste plaats, dat de civiele luchtvaart slechts economische doelein den mag nastreven. De eerste resolutie verlangt verder het bevorderen van otver- eenkomsten tusschen de luchtvaartmaat schappijen der verschillende landen. In de tweede en derde resolutie keurt de Assemblé goed de besluiten en aanbeve lingen van den Raad betreffende een be spoedigd bijeengekomen en het nemen van besluiten bij crisissen. Hoaic Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porselein en Aardewerk. 80 FEUILLETON DOOR H. COURTHS—MAHLER. Zij herinnerde zich, hoe bleek en ze- nuwachtig, hoe verzonken in smartvol ge peins zij hem na zijn onderhoud met Laane had aangelroffen! Het onderhandelen over de aan haar stiefmoeder te verleenen hulp kon hem onmogelijk zoo opgewonden hebben! Die aangelegenheid was zeker als een bijkomstige zaak haastig door hen af gehandeld Maar zou Liane von Bren- ken de groote, vurige liefde, die Hans haar toedroeg, wel waard zijn? Zij was mooi, wondermooi, maar was haar hart ook goed' en edel? Het was bijna niet te gelooven, want dan zou zij de brieven, haar door een man, die haar zoo vurig beminde, niet aan de onbeschei den blikken van een derde hebben bloot gesteld'! En juist aan haar, de verloofde van Hans von Ried, had zij met spotten de, bijna hoonende woorden die brieven aangeboden! Dat pleitte niet voor haar karakter! De vijfde en belangrijkste resolutie ad viseert, zooals reed's voor eenige dagen uitvoerig gemeld, ten eerste tot de ont wikkeling dier arbitrale beslechting van geschillen dbor het sluiten van particuliere en collectieve verdragen, teneinde het ver trouwen te scheppen dat onontbeerlijk is voor vruchtbaren arbeid der ontwapening: conferentie. Ten tweede beveelt de resolutie aan een bespoedigd beëindigen der technische voor bereidingen voor de ontwapeningsconfe rentie, en ten derde de vorming van een speciale commissie voor de bestudeering dier veiligheid skwestie en van de garan- die door arbitrage verkregen kunnen wor- dien. Deze speciale commissie wordt ge vormd door de voorbereidende ontwape ningscommissie. De onderzoekingen der speciale commissie zullen de drie volgende mogelijkheden betreffen: a. bemoeiingen van den Volkenbond voor het verkrijgen van een netwerk van afzonderlijke en collectieve arbitrage- en veiligheidsverdra- gen; b. de systematische voorbereiding en uitvoering van pactverpüchtingenc, overeenkomsten tusschen verschillende sta- tengroepen, die onafhankelijk van de pact- verplichtimgen kunnen worden aangegaan en het geven van inlichtingen aan den Raad over db strijdkrachten die de verschillende regeeringen in geval van conflicten in be paalde gebieden, aan den Raad Ier on dersteuning van zijn besluiten of aanbe velingen ter beschikking kunnen stellen. Een antwoord aan Hindenburg. Het was te verwachten, dat de ietwat provoceerendb redevoering van den heer Hindenburg bij de onthulling van het oor- logsgedenkteeken te Tannenberg een weer woord zou vinden in het kamp der vroe gere geallieerdien. Dat de eerste de beste gelegenheid! daarvoor zou worden aan gewend1, was te voorzien. En aangeizien het onthullen van monumenten, die aain episodes uit den oorlog doen denken, nog steeds aan de orde van den dag is, deed zich die gelegenheid spoedig voor. Het merkwaardige daarbij is, dat ditmaal Poin- caré niet geantwoord' heeft op de woor den van Hindenburg. Wel heeft ook de Fransche minister-president Zondag weer een oratie gehouden, maar hij heeft daar in niets gezegd1 wat den buurman over den Rijn kan prikkelen. Poincaré heeft zijn vredesbereidheid en zijn sympathie voor arbitrage nog eens weer verteld en alleen gezegd dat zoolang Frankrijk zich niet verzekerd kan achten, het de tegen woordige bewapening zal moeten hand haven. Maar Hindenburg en diens rede Poincaré heeft er zelfs niet op ge zinspeeld. De Belgische minister Jaspar echter heeft den Duitschen rijkspresident van repliek gediend. Jaspar onthulde een ge- denkteeken voor den overleden Belgischen staatsman Beemaert en hij prees dezen gelukkig „diat hij niet de weergalooze smart gekend' heeft de misdaad te beleven, die „met zuiver gemoed" gepleegd is door degenen, die onze neutraliteit schonden. Hij heeft niet de afschuwelijke dagen doorgemaakt, toen een invasie, ,,met zui vere handen" ons onschuldig land aan brandstichting, moord en verwoesting over leverde Hij wist niets van de fusilleering zondier pardon van vrouwen, grijsaard* Maar, zijzelve had' toch reden, om de schoone vrouw daarvoor dankbaar te zijn! Zij had haar immers de oogen nog tijdig geopend! Zonder die brieven zou zij niet den moed hebben gehad, haar ver loving te verbreken, hoewel zij reed's lang tot db overtuiging gekomen was, dat Hans haar niet uit liefdb tot eebtgemoote had gekozen! Graaf Buchenau werd in Riedbergmet een stevigen, warmen handdruk door Hans ontvangen. „Ik dacht wel, dat ge komen zoudt en ik heb reed's vol ongeduld op u ge wacht!" sprak Hans von Ried opgewon den. „Ge kunt u zeker wel voorstellen, dat ik in een zenuwachtigen toestand ver keer en door het gebeurde geheel in de war ben geraakt!" De graaf blikte verwonderd in het bleeke, angstige gelaat van zijn jongen vriend' en vroeg: jHeht ge u zoo bezorgd gemaakt over het onbezonnen kind1?" Hans haalde diep adem. „Dat weet de hemel!" antwoordde*111), ,Maar ik bid u, vertel mij,, waarom Pia mij plotseling ontvlucht is, wat haar heeft doen inzien, dat zij, zooals zij schrijft, onmogelijk mijn vrouw kan worden?" „Beste Hans, de zaak is mijzelf niet en kinderen in de wieg, zijn hart werd niet beklemd' door de systematische roof van onze geheele industrieele uitrusting. Hij heeft noch van Leuven, noch van Visé, noch van Tamines, noch van Aer- schot, noch van Dinant geweten, noch met brandende oogen den langen stoet gevolgd van onze tot slaven gemaakte en bij duizenden weggevoerde landgenoo- ten. Hij onderging ook niet de laatste beproeving, zijn welbemind land te moe ten verdédigen tegen haat en laster, diie onverpoosd volharden in hun pogen om België's heldënmoed en zijn lijden te willen verkleinen met het bedërf van leu gen en kwadë trouw. Dempsey protesteert. Voor zijn vertrek naar New-York heeft Dempsey officieel hij db Slate Associa tion of Illinois geprotesteerd tegen dien uitslag van zijn gevecht met Tunney we gens verkeerde toepassing van de regle menten. Hij dringt aan op herziening van db gevelde uitspraak en proiameering van hemzelf als overwinnaar, en zegt voorts, dlat hij, als de commissie haar stand punt blijft handhaven, zal protesteenen bij het hoofdbestuur van de Nationale Boxing-association, waarbij 18 staten en ook Illinois aangesloten zijn. Opgravingen te Wijchen. Het bosebterrein in de omgeving van het klooster Alverna onder Wijchen is een uit prae-hisitorisch oogpunt belangrijke streek, schrijft db „N. R. Crt.". In de laatste jaren hebben diaar verschillende opgravingen plaats gehad en de talrijke gevonden oudheidkundige voorwerpen zijn ondbrgebracht in een museum. Zondag j.l. heeft dé opening plaats gehad van een dier aanwezige grafheuvels. Dit geschiedde onder leiding van den burgemeester van Wijchen, jhr. H. van Rijckevorsel, d'ie zich bijzonder interesseert voor de opgra vingen, en van den heer J. Bloemen, te Wijchen. Aan de grafopening, waarvoor de af- deeling Nijmegen vain de Natuurhistori sche Vereeniging en het Natuurkundig Genootschap te Nijmegen op uitnoodiging van den burgemeester van Wijchen een excursie naar het haerbedoelde terrein had- dien gedaan, ging vooraf een inleiding van dien heer A. de Koek van Leeuwen uit Nijmegen, die daarin uiting gaf aan het vermoeden, dat het Wada, een der vier Romeinsche legerkampen, welke op één dlag door de Bataafsche stammen werden aangevallen en welhaast vernietigd, is ge weest het kamp te Wijchen, waar reeds zoovele Bataafsche vondsten zijn ge daan. Spr. herinnerde er aan, dat de bur gemeester van Wijchen het eerst de spa de in dezen hls tori schen grond heeft ge stoken; in zijn tuin .werden de eerste fragmenten gevonden van een oud verle- dbn en weldra werden ook in den omtrek kostbare Germaansche en Romeinsche duidelijk!" sprak Pia's vader. „Het kind is zoo overstuur, dat ik haar niet met vra gen wil kwellen! Zij heeft mij gezegd', dat zij tot het bewustzijn gekomen is, je niet genoeg lief te hebben, om met je te trouwen, maar ik begrijp niet, waarom zij zoo 'bang is voor een ontmoeting met je! Zij zegt, dat zij zich voor je schaamt! In het hart van een jong meisje schijnen dingen om te gaan, die wij met ons gro ver mannen vers tand' niet kunnen begrijpen misschien heeft de overstelping van in drukken in de laatste maanden haar even- ïdhtigheid ©enigszins verstoord!" „Het kan zijn, maar haar gedrag en blijft mij toch een raadsel! Ik moet haar vertrouwen wel geheel verloren heb ben! Zij was reeds dadelijk bij ons we derzien schuw en gedwongen! Eén ding zou een verklaring van haar houding kun nen geven, maar Tante Maria zegt, dat dat ééne niet bestaat!" ,Wat bedoel je?" ,Ik zou Pia's houding kunnen begrij pen, als zij een ander had lief gekregen! Graaf Buchenau schudde het hoofd. „Neen", sprak hij, „dat is niet zoo! Dat was ook mijn eerste vraag aan haar. Zij verzekerde mij echter met haar ge wone openhartigheid, dat er geen was, dien zij meer liefdb toedroeg dan jou en mij, diat zij je nog steeds als haar besten vondsten aan onzen tijd weergegeven na lange rust. Van het door jhr. van Rijcke vorsel in zijn gemeente gestichte museum is da faam zelfs in Nijmegen nog niet tot iedereen doorgedrongen. Wat het Zondag geopende graf of eigenlijk waren het twee graven be treft, kunnen wij medadee'.en, dat bij proef gravingen reeds was vastgesteld, dat het hier vermoedelijk een graf van Ger- maanschen aard' zou betreffen, een ver onderstelling, welke steunde op het feit, diat bij dit grafveld tot nu toe uitsluitend Germaansch aardewerk was gevonden. Zondagmiddag zijn dan te Wijchen de twee oude graven opengelegd. In het eene werd' dicht onder het dunne humuslaagje een gevuld gat aangetroffen, waarin een urn aanwezig bleek te zijn, die het Hollstatt-type vertoonde. In het tweede graf werd een brand gat gevonden, zwart van de houtskool overblijfselen en diaarnaast twee bij elkan der geplaatste urnen van het z.g. la Tène- type. De eerstgenoemdb urn had een oor en vertoonde een lijnen-versiering op den hals. De andere twee hadden geen oor en waren niet versierd'. Alle drie deze urnen waren nagenoeg gaaf. De twee van het la Tène-type zijn vermoedelijk af komstig uit de eerste helft der tweede eeuw na Christis. Mars Te Washington is een verslag versche nen van twee Amerikaansche astronomen, d*r. Coblentz en de heer Lamp! and, die aan het Lowell-observatorium in October en November verleden jaar, toen de pla neet Mars in oppositie was, waarnemin gen hebben gedaan. In 1924 was Mars nog belangrijker dichter bij de aarde datn in 1926, doch de stand aan den hemel was toen minder geschikt voor de waar neming. Het doel der observaties aan het Lo well-observatorium te Flagstaff in Ari zona was een hernieuwing der tempera tuur metingen. Twee jaar geledien hadden de onder zoekers kunnen vaststellen, dat ook op deze planeet de aequatoriale streken veel warmer waren dén de polen en de na middag-temperatuur booger dan die des morgens. Verder, dat de blauwgroene ge deelten v an het Mars-oppervlak veel war mer zijn d'an de roodbruine. De jaartem peratuur bleek te wisselen tusschen 45 en 65 graden. De jongste temperatuursmet'ngen heb ben dit alles bevestigd. Een donker stuk, diat als Mare Cinrmerium bekend is, bleek 10 tot 15 graden warmer te zijn dan een licht gedeelte daarnaast. Is dit verschil in temperatuur het gevolg van een ver schil in bodemhoogte, dan zijn lichtkleu rige plekken (woestijnen) misschien zoo wat zevenduizend voet hooger dan de donkere. Een dergelijk gering verschil kan op dien afstand door de kijkers niet wor den opgemerkt. De oostrand of die van den zonsopgang bleek in 't algemeen kou der te zijn dan de westrand, die van zons ondergang. Op 27 October toen in tegen stelling met den regel de westrand de koudste was, was daar een witte wolk viisueei waarneembaar. Abnormaal lage temperaturen moebep aain een uitgebreide vriend beschouwt, al wilde zij je vrouw niet worden!"' Hans ademde verlicht op. „Ach, als haar hart nog vrij is, geef de hoop niet op!" verzekerde hij haastig. Onderzoekend keek graaf Buchenau hem aan en sprak weifelend: „Dat klinkt bijna, aLsof uw hart met uw verloving te maken had' gehad! Em toch hebt ge mij eerlijk bekend, dat ge Pia niet uit liefdé had gekozen!'" Hans greep zijn hand en begon op emstigen toon „Toen ik mij met Pia verloofde, was zij een kind! Ik wist eigenlijk zelf niet, wat mij in haar aantrok. Mijn gevoelens voor haar verschillen zoo hemelsbreed'van den onstuimigen hartstocht, dien ik een maal had gekoesterd, dat ik er geen naam aan kon geven. Hoe langer ik echter van haar gescheidén was, hoe meer ik bemerkte, dat zij bezit had genomen van mijn hart! En toen ik haar wederzag, van knop tot bloem gerijpt, tot schoo ne, zeldzame bloem, werden mijn eigen gevoelens mij plotseling duidelijkIk wist, dat ik Pia liefhad met een reinere, inniger, betere liefde, dan ik tevoren in mijn leven had gekend. Mijn gans che ziel is van haar vervuld en mijn hoogste wensdb is, Pia gelukkig te zien, zelfs zelfs bewolking worden toegeschreven. De con clusie van het onderzoek is, dat clima- tologisch er overeenstemming is tusschen Mars en de Aarde, en dat Mars wel dege lijk als een bewoonbare bol is te be schouwen. De aardappeloogst. Uit zeer betrouwbare bron wordt aan dé „Rotterdammer" medegedeeld, dat de geruchten en berichten over een misluk king van de aardappeloogst in het alge meen beschouwd' geen geloof verdienen. Zeker zijn er streken, als b.v. Flakkee, waar buitengewoon veel ziekte in de aard appelen voorkomt, maar over het algemeen is de oogst niet slecht te noemen en de berichten over buitengewoon veel ziekte, die van de zijde van sommige op extra- winsten beluste landbouwers worden uit gestrooid, verdienen geen geloof. Dat dit zoo is, blijkt ook al uit het feit, dat de prijzen Maandagmorgen omlaag gin gen tot 4 gulden. Onze zegsman wist wel, dat door een Westliandsdh groothandelaar reeds f 5,25 is betaald, dodh hij wees er op, dat deze doorbetaalde partij ge kocht is op Levering in October en met het oogmerk van zuivere speculatie. Wat uitvoermogelijkheid en de gevol gen voor de prijzen im ons land betreft, wees onze zegsman erop, dat zoowel Bel gië als Polen uitvoert. Maandag was te Rotterdam een schuit met Belgische aard appelen ter markt en in handelaarskringen is bekend' dat Polen aardappelen als ruil middel tegen andere waren aanbiedt. Bel gië en Duitschland' zullen dus niet om onze aardappelen verlegen zitten. De burgerij behoeft zich alzoo niet bevreesd te laten maken voor dreigende aardappel schaar schte en onder den in- dlruk van die vrees haar zolders en kel ders vol dure aardappelen te laten sjou wen. Men wachtte met een gerust hart komende dingen af. Opium aangehaald. Te Soerabaja werd aan boord van dé Tjiselak van de Java-China-Japan-lijn een hoeveelheid opium aangehaald, ter waarde van f23.000, terwijl te Medan op de Van Heutsz, van de K. P. M. eveneens opium werd' aangehaald ter waarde van f 50.000. V erzet Een patrouille onder leiding van kapi tein G. F. V. Gosenson heeft in Atjeh den kwaadwillige Si-Dawait neergelegd. Er werden blanke wapens buitgemaakt. al moest ik aan haar geluk het mijne ten offer brengen!" Graaf Buchenau streek zich met een diepen zucht over het voorhoofd. „Nu spijt het mij dubbel, dat uw ver loving verbroken is!" sprak hij. „Je laat mij een blik slaan in het beloofd© land! Maar volmaakt geluk is op aarde nu eenmaal niet te vinden!" „Misschien toch wel, doch alleen voor enkele uitverkorenen! Laat ons nu echter over die andere aangelegenheid spreken, over wat aanlei ding gaf tot mijn reis!" Het gelaat van den graaf versomberde. „Hebt ge ..haar" wedergezien „Ja kort na mijn aankomst in Ba den-Baden! Zij kwam Pia een bezoek brengen en ik haalde Pia over, mij met haar alleen te laten, Pia heeft haar niet meer ontmoet, zij is nog dienzelfden avond' vertrokken!" i „Nu, en?" „Zij was lievig ontsteld, toen zij mij zag en nog wel als uw gevolmachtigde en Pia's verlooide, maar zij hernam spoe dig haar zelfbeheersching en in dat uur heb ik duidelijker dan ooit leeren inzien, hoe blind ik ben geweest!" (Word. vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1