Ar- Gravin Pia Zonnige Wereld nj~ N\ 115 Vrijdag 25 September 1927 1116 Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. SAMOS PRIMA 11,10 Fa. J. A. L. G. WITTE Medische Rubriek. Rechtszaken. School en kerk. ProVinciemeuvVs REGEN EN WIND A. C. VAN DER REST ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- mi Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, eJÜe regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. Abonnementen worden aangenomen door onze agenten en aan bet Bureau van de N.V. Goesche Courant, Turf kade 15. Sommigen zijn wel eens ontmoedigd, wanneer zij zien, dlat plannen, voorgeno men maatregelen, dlie een reuzenschrede in die richting van wereldvrede en ontwa pening zouden beteekenen, met allerlei tegenkanting te kampen hebben en het groo te wereld verzoeningswerk der volken slechts langzaam vordert. Vooral in de eerste jaren na dën oorlog, na de vorming van den Volkenbond, heeft menigeen zich bitter teleurgesteld gevoeld. Omdat in de eerste 'tijden van vredesvreugde beloften werdën gedaan, waardoor de verwachtin gen hooggespannen werden. En daarna bleek dat de belof ten niet uitgevoerd kon den worden. Niet geheel ten minste. La- Ier is men gaan inzien, dat men iets verge ten had. Namelijk, dat men eerst den goe den grondslag moest bouwen, vóór men tot daadwerkelijke ontwapening kon over gaan. Eerst moesten namelijk grondslagen gelegd worden van een onvoorwaardelijk wederzijdsch vertrouwen onder de vol ken, van goeden wil jegens elkander. Ai.e gedachxn van naijver, haat en bedrog moesten met wortel en tak uitgeroeid zijn, de geestelijke ontwapening moest hebben plaats gehad, alvorens de materieele ont wapening kon plaats hebben. Sedert dien is ernstig in dae r.chting gewenkt. Aller wegen zien we herhaaldelijk blijken geven van internationale welwiilendlaeil, van wij ziging ten goede van de gedachlelijke houding bij vele volken. Gedachten van haat en vijandschap maken plaats voor vriendschap, waardeering en samenwer king. In dit opzicht wordt voortdurend groote winst geboekt. Daarom kan vooruit gang van de arbitrage- en ontwapenings principes thans komen. En zal dan ook komen, sneller dan vellen misschien mee- nen. We hebben de waarheid leeren ver slaan van de woorden van een Creigbton We kunnen de wereld niet sneller verbe teren, dan we ons zelf verbeteren. We zijn gaan inzien, dlat wanneer er in het groote internationale leven vrede zal heer- schrn, gebaseerd op de principes van waarheid, rechtvaardi gheideerlijkheid en, vooral, vertrouwen, we zeker moeten be- in luxe rietverpakking Wijnhandel, Goes. 77 FEUILLETON u DOOR I H. COURTHSMAHLER. i Graaf Buchenau had' het telegram van zijn dochter, dat hem in hevige onrust geraken deed, ontvangen. „Vertrek van hier met den negen- uur-trein!" luidde het. „Wil rijtuig naar station zenden 1 Pia!" Wat moest dat beteekenen? Kwam Pia alleen naar huis? Zoo onverwacht? Of zouden de gravin of Hans haar misschien vergezellen? Maar dan zou het telegram toch andiers gesteld zijn geweest? Wat zijn Zenuwachtig liep hij in zijn kamer op en neer; die stok, waarop hij steunde, tikte hard' en scherp op den grondhij had geen rustig uur meer gehad', sinds hij wist, dat Liane zidh in Pias nabijheid bevond Hans had' hem weliswaar den vorigen dag geseind': „Alles is in orde! De bedoelde personen vertrekken nog tiedën. Zal mor gen uitvoerig bericht zenden, Hans". -7, piaar Pia's telegram deed zijn ingeslui- ginnen, met die zelfde principes allereerst in ons particuliere leven tot uitdrukking te brengen. Want wat is het internatio nale leven anders dan de uitdrukking van de gedachten en principes, die er in de massa's (dat is het conglomeraat der individueele levens) leven? Heel juist ge zien was het d"an ook, toen onlangs de Zweedsche kroonprins Gustaaf Adolf in een rede opmerkte: „Een vluchtig op merker mag misschien gelooven, dat de karakteristieke kenmerken van onzen tijd slechts zijn ontwrichting en disharmonie. Ik geloof dat hij het mis heeft. Onze tijd heeft een diepe onderstroom van ver langen naar eenheid en naar samenwer king. Dit gevoelen kan latent zijn in vele kringen, toch bestaat het even zeker, als het feit dat hoop en idealisme nooit ge heel hun macht over db menschbeid zullen verliezen. Maar samenwerking vereiscjit wederzijdsch vertrouwen. Het belangrijk ste dat daarom gedaan moet worden voor de genezing der wonden van onize bescha ving, is broederlijke gevoelens in de har- ben der menschen te gieten, zoodat zij tot een beter begrijpen zullen komen in dividueel, collectief en als naties".. Het is licht te begrijpen, dat een dergelijk streven de wereld heel wat zon niger zal malton. Toch vinden sommigen bet wel moeilijk, de menschen waarmee zij omgaan te vertrouwen,, en niet voortdurend voorbereid te zijn op bedrog, verraad en kwade bejegening. Zij vergeten dan, dat zooals Emerson het zeide een goede bedoeling zich bekleedt met onver wachte macht. En zij vergeten ooit, dat een uitdrukking zooals deze van den wijsgeer Emerson, niet slechts een luchtige, blij moedige bewering is, doch uitvloeisel is van groote levenswijsheid, gegrond op de onveranderlijke kosmische weten. Wie zich schaart aan de zijde van het_goede, en dit in alle opzichten in zijn leven, zijn gedachten en daden, tot uitdrukking brengt, die brengt ook de macht van het goede in zijn bereik. En is het geen uiniversee'e waarheid, dat liet goede a.ie macht heeft en immer zal hebben Het zijn soms van die naieve, dood eenvoudige gezegden en spreekwijzen, die we allen kennen, die zoo kinderlijk een voudig schijnen en niettemin een groote levenswaarheid inhouden. In dit verband zou men kunnen noemen b.v. „wie goed doet, goed ontmoet". Maar als we eens zouden pogen, de waarheid daarvan te beseffen en daarnaar op te leven» dam zou den we bemerken, dat de wereld om ons heen er heel wat zonniger door werd. Kleinigheden? Jawel, maar John Shedd zei een raak woord' toen hij verklaarde Groote dingen zijn slechts het resultaat van vele kleine dingen tezamen. Ons haar. De meeste menschen, die nooit hun dia- gelijksch bad zuilen overslaan, zullen niet kunnen vertellen., wanneer ze voor 't laatst hun kam en hun borstel hebben ge- wasschen. En inderdaad moeten zij na tuurlijk iedenen keer gewasschien worden als het haar een beurt krijgt. Maar af gezien hiervan moeten de kam en de bors tel iedere week ge wasschen worden. Ge bruik geen „mooie" borstels met zilve ren of sdhildipadden rug, gebruik die al- mende onrust weder met volle kracht ont waken. Er moest toch iets gebeurd' zijn, dat Pia tegen alle afspreken in tot plot seling vertrekken genood'zaakt had! Vol ongeduld wachtte hij haar komst af; hij besloot haar zelf van het station te gaan halen; hij liet juffrouw Domemamm roepen. „Mijn dochter komt vandaag thuis, juffrouw Domemann," deelde hij haar kalm en vanzelfsprekend mede. „Wilt ge zorgen, dlat haar kamers in orde zijn?" Juffrouw Domemann's goedig gezicht straalde van vreugde. Zij vroeg niet, hoe het kwam, dat haar gravinnetje zoo. plot seling naar huis terugkeerde! Haar heer graaf had' het zeiker niet moodig geoor deeld, haar eerder daaromtrent in te lich ten, meende zij. En de hoofdzaak was dat gravin Pia werkelijk thuiskwam! Dat was goed' nieuws! Nu zou Buchenau, dat sinds haar vertrek zoo stil en saai was geweest, spoedig weder van vroolijk, zonnig leven zijn vervuld!. Haastig ging juffrouw Domemann aan het werk, om alles voor de ontvangst van haar jonge meesteres in gereedheid te brengen; er moesten bloemen worden ge plukt, om de kamers feestelijk te sieren en er moest snel beslag wondien gemaakt leen voor decoratie van uw toilettafel. Voor dagelijksch gebru.k neemt ge het best, zooals dë Fransche vrouw dit doet, een borstel die goed gewasschen en wan neer noodiig door een nieuwe vervangen kan wonden. Gebruik goed zeep en warm water om hem .te wasschen en het zelfde met een paar druppels ammonia voor de kam. Bewaar altijd uw kam en uw borstel in ©en linnen zakje op de toilettafel vei lig voor het stof, dat tusschen het haar en later op uw hoofd zou komen. Een bepaalde tijd voor het haarwas- schen kan niet opgegeven, worden. Als men stoffig werk doet is het meer noodig en ook als men groote autotochten maakt en het haar erg stoffig wordt. Afgezien van het dagelijksch kammen en borstelen is het als een onderdeel van het kleeden te beschouwen, iederen avond' en ook als het kan, 's morgens, de hoofdhuid gedurende vijf minuten stevig te masseeren met dë vingertoppen. Plaats de vingers boven de ooren en beweeg de huid, niet de vingers. Als de algemeene giezondhe:d goed is, en bovenstaande wenken worden opge volgd', zal het haar er glanzend en vol uitzien en veel bijdragen tot een goed uiterlijk. Om het haar goed schoon te wasschen moet het tweemaal gewas schen wordën met een zeepoplossing en flink met warm water uitgespoeld. In den tweeden keer spoelen, moet 'n lepel azijn toegevoegd wordën, het maakt het water zacht en haalt dë zeep er beter uit. ALs 't eenigs- zins mogelijk is, gebruik dian regenwater. Droog het haar zacht. Wring eerst zoo veel mogelijk water uit met een dikken handdoek en leg dan het haar met de kam in den vorm zooals u gewend bent het te dragen. Droog het daarna met een eleclrisch droogapparaait, of als het mooi weer is, buiten an dë zon. De V1 a a r d i tl g s c h e pos td irecteu r Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bij vervroeging uitspraak gedaan in d< zaak tegen H. v. d. Meydein te Vlaardin gen, directeur van het post- en telegraaf kantoor aldaar, die door de rechtbank te Rotterdam, wegens verduistering, pleegd als ambtenaar, is veroordeeld tot 3 maandën gevangenisstraf. Het hof ver anderde deze straf, op grond van de gunstige antecedenten van den verdachte, in een geldboete van f 1000 subs. 100 dagen hechtenis. Eindelijk een predikant. De Ned. Herv. kerk te Vriezenveen, met 2 predikantsplaatsen, is reeds sedert Januari 1927 zonder predikant en in ge noemd tijdvak zijn niet minder dan 8 beroepen op verschillende predikanten uitgebracht, doch telkens tevergeefs. Na dus bijna een jaar zonder te zijn geweest heeft zich eindelijk iemand beschikbaar durven stellen voor Vriezenveen, n.l. ds. Groenewoud te Parrega (Friesland). voor de knappende koekjes, waar de freu le zooveel van hield1. De tijd' viel juffrouw Domemann heel wat minder lang dan de graaf. Eindblijk kon hij naar het station rij den; hij had een gesloten rijtuig laten inspannen, want nog altijd' werd hij on gaarne door vreemden gezien. Zijn menschenschuwe neigingen wanen trouwens weder versterkt door de zenuw achtige onrust, waarin het opduiken van zijn gescheiden vrouw in Pia's onmiddel lijke nabijheid' hem had doen geraken. Bij het binnens toornen van den trein stond hij, op zijn stok geleund, wachtend op het perron. Pia zag hem bij het uitstappen dadelijk en snelde op hem toe; haar oogen blikten met een. uitdrukking van onzekerheid in zijn bleek, ontroerd' gelaat. „Papa lieve Papa!" Een smeekende klank doortrilde haar stem. Sprakeloos trok hij haar in zijn armen; het geluk, zijn kind weder bij zich te hebben, deed hem al het andere vergeten. Hij bemerkte terstond de groote veran dering in Pia's uiterlijk en onwillekeurig nam hij tegenover db elegante, jonge da me, die zijn dochter geworden was, een ridderlijke houding aan. Thans was zij ROODE-STER TMEODORUS In de sterrekunde onderscheidt men de sterren naar hare licht sterkte in sterren van de „eerste, tweede, derde grootte" enz. De sterren van de eerste grootte zijn het, die ons des avonds het eerst opvallen en door hare schittering tot bewonderend opzien dwingen. Wanneer wij de „ROODE-STER" hiermede in verband brengen, dan is het, omdat ook deze „ster" waarlijk van de eerste grootte genoemd mag worden. Trekken haar schitterende eigenschappen niet terstond de aan dacht? Stemt ook de ROODE-STER niet tot nadenken, tot erkenning, dat even onveranderlijk als jaar na jaar de sterren aan den hemel staan, de ROODE-STER haar eerste plaats blijft innemen onder de pijptabakken? Onovertroffen van kwaliteit, volmaakt van samenstelling is het wonder, dat heel Nederland STER-TABAK rookt? ROODE-STER - VAN DE EERSTE GROOTTE! N.V. oJi. THEODORUS NIEME1JER. Groningen en Rotterdam. Een kardinaal af getreden. Volgens dë „Daily Mail", heeft kardi naal Billot, een Fransche Jezuïet, zijn waardigheid neergelegd; een. feit, waar van in db geschiedenis maar één prece dent mo e t zijn. Kardinaal Billot, die 82 jaar oud is, zou een aangrijpende afscheid saudiiën tie bij dien paus hebben gehad na het bekend maken van zijn besluit. „Ik gevoel mijn einde naderen, en wensch te sterven zondër die praal die den dood van een kerkvorst omringd", zou mgr. Billot heb bengezegd'. Na de audiëntie liep de ex- kardinaal in allen eenvoud alleen naar huis. Men schrijft zijn beslissing toe aan een meeningsverschil met dën. paus om trent die politiek van het ,Vaticaan tegen db „Action Fran^aise". Kardinaal Billot zal zich voor zijn ver dere leven terug trekken in een Jezuï- ten-klooster, zijn besluit schijnt in db krin gen van het Vaticaan geen verwomdbring gewekt te hebben. De kardinaal is diep bewogen door de uitingen van modernisme in Frankrijk en meer in het bijzonder de rebellie tegen de pauselijke hoogheid, van katholieken, die zich rondom de Fran sche royalisten der Action Fram?aise ge groepeerd hebben. Des kardinaals besluit werd' aan den paus medegedeeld door pa ter Ledochowski, den generalissimus der Jezuïten-ordb. Het gerucht doet de ron- dë dat de paus Billot zal verzoeken, zijn besluit nog eens in overweging te nemen, dbch de prelaten van het Vaticaan ont kennen dit tot dusverre. niet meer zijn klein, wild meisje, dat hij nimmer als een dame had behandeld'! Hij bedwong zijn ontroering en vroeg zacht „Ben je alleen gekomen?" Zij knikte. „Ja, Papa!'6 „En je bagage?" „Ik heb niets bij mij, miijn kamenier komt morgen miet mijn koffers!' Hij trok haar arm door den zijne en geleidde haar naar het rijituiig; toen zij daarin plaats genomen hadden, vroeg zij ongerust: „Zeg mij nu eens, Pia,, wat de reden is van je plotseling alleen terugkeeren!" Zij haalde diep adem, drukte haar hand palmen tegen elkander en sprak op den toon van het vroegere, kleine meisje^ „Ik ben er vandoor gegaan, Papa! „Waarom?" Zij verbeet haar angst voor dën toom van haar vadbr en antwoordde dapper: „Ik had' daarvoor een goede redien, maar wilt u geduld hebben. Papa, tot dat wij thuis zijn? Hier in het rijtuig kan ik u dat alles niet zeggen!' Hij knikte, vroeg d!an: „Heb je bericht achtergelaten?" „Ja, zeker, Papa! Ik heb aan tante Maria geschreven en ook aan Hattsl De rijbewij'zen. 'Naar wordt medegedeeld, zullen ad viseurs van het centraal-bureau voor dë afgifte van bewijsstukken van rijvaardig heid' te 's Gravenhage, 'bij de beoordeeling van hen, die een proefrit afleggen in het bijzonder letten op: a. het correct (d.w.z. zonder schokken of stootem) wegrijden; b. het vlug overschakelen van de eene in volgende versnellingen, zoowel versnel lend1 als vertragend c. de bediening van de remorganen, zulks zoowei in rustig verkeer bij db nor male rijproef, alsook op onverwachte or der van den adviseur; ld. het goed achteruitrijden (door auto mobilisten), zo owei in zooverre dit noo dig kan zijn bij verkeersopstoppingen, als bijv. bij het achteruit een garage inriijdën; e. het nemen van bochten naar rechts (met kleinen straal), het nemen van boch ten naar links (nuet grooten straal); zijn vaak voorloopers van lichte onge steldheden, zooals hoesten, keelpijn, verkoudheid enz. Gebruikt tijdig de Geneesmiddelen van :- Ass. APOTHEKER GOES Telefoon 168 Lange Kerkstraat 42 Zwijgend' reden zij verder. Pia keek door het raampje naar buiten, de handen in haar schoot gevouwennu en dan wierp zij even een schuwen blik op 'het bleeke gelaat van haar vadier. Graaf Buchenau kon zijn oogen niet afwenden van Pia's gezichtje; hij vond haar smaller en bleeker gewordfen; de kinderlijke ronding van haar wangen was verloren gegaan en in haar oogein lag een uitdrukking van stille droefheid. Het was niet langer het vroolijke, onbezorgde kiin- rgezichtje; uit de fijne trekken sprak een ziel, die reeds geleden- had. Zonder dlat zij hem verteLd had, wat er gebeurd was, wist hij, da,t zijn dochter vleugellam van haar eerste vlucht in de groote wereld was teruggekeerd. „Had' ik haar maar hij mij gehouden!" dlach-t hij. „Ik wist immers, dat de wereld daarbuiten strijd en onrust brengt!" Het verwonderde hem, dat Pia in zoo korten tijd geheel het uiterlijk en 'de ma nieren had' aangenomen van een elegante dame van de wereld, wier optreden zelf vertrouwen verried en onwillekeurig dadht hiji „Dat is blijkbaar een aangeboren gave van die vrouw! Een man zou jaren noodig hebben voor een dergelijke verandering 1 (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1