Uit den Stadsnieuws Sluit toch een Ongevallenverzekering ProVmcienieuWs School en kerk. Rechtszaken. Kunsten. Binnenland D>e Troonrede. Voor dë Koningin moet de derde Dins dag in September in 1927 wel een zeer bijzondere dag zijn geweest. Gisteren der tig jaar geiteden deed zij zelve aan de zijde der Koningin regentes de eerste schreden in de Statsn-Generaal en gisteren, dus 30 jaar later, werd zij voor de eprste maai vergezeld door baar dochter Wat moet er gisteren in de landsvrouwe zijn omgegaan. Vorsten zijn immers ook menschen, zij het dikwijls zeer Eenzame menschen De troonrede van dit jaar stelt, gezien het karakter van het Kabinet, dat politieke kwesties zooveel mogelijk terzijde schuift, minder te leur dan zij dit de laatste jaren placht te doen. Natuurlijk: van algemeene termen is de rede ook thans niet vrij, doch ze h oud't diverse punten in, waaraan men eenig houvast heeft. Verschillende nieuwe wetsontwerpen zijn aangekondigd, o.a. het voorstel tot verlaging der inkomstenbefas- ting (zeer noodig in ons zoo rijk aan belas tingen Nederland), het ontwerp wegenwet, bet ontwerp-electriciteaitswet, dë wijziging dër Gemeentewet, beoogende de samen werking van naburige gemeenten, en de wij ziging van ons strafstelsel, o.a. met invoe ring van de jeugdgevangenis. Voorts is in dë Troonrede, zij het dan vrij vaag, gewaagd van het internationale ruilverkeer. De laatste maanden zijn uit het kamp der r.k. nogal aanmatigende stemmen opgegaan voor maatregelen, die de industrie, vooral die in het zuiden des Lands tegen de buitenlandsche concurrentie moeten beschermen. De katholieken heb ben bij hun actie voor deze protectie zich zelfs niet gewacht een zeer uitdagende, om niet te spreken van „dreigende" hou ding aangenomen. Den vrij-staat Neder land wilde men tot een protectie-staat maken. Tot onzen spijt is met dëze actie dër r.k. in de Troonrede eenigermate reke ning gehouden. Niet veel echter, want na een vage belofte tot beperking heet liet ia- ter in dë Troonrede: „Een aanvulling van dë wetgeving wordt voorbereid, teneinde onder alle omstandigheden de mogelijk heid van het afsluiten van handelsverdra gen te behouden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen. De kwestie België-Nederland wordit- eveneens ter sprake gebracht. Gezegd wordt dat de onderhandelingen met den zuidelijken buurstaat worden voortgezet. Dit was bekend, doch als het met België ooit tot een accoord wil komen, zal toch dat land de houding moeten laten varen, dielhet tot nu toe aanneemt, n.l. die van den grooten heer die als rechtmatig accijns van ons aanneemt dat wij afstaan zonder er zelf iets voor in dë. plaats te geven. Minister Beelaerts is Maandag haastig uit Genève naar Den Haag gekomen, en misschien heeft hij wel die hand in de twee uiterst voorzichtige medëdeelingen over België en den Volkenbond. De rest zijn hoofdzakelijk technische herzieningen. Iets verdier in 't verschiet ligt dë herziening der financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeente, welker voorbereiding door die regeering is „le|r hand' genomen*'. De onlusten op Java en Sumatra wor den even gememoreerd, en geconstateerd wordt, dat deze onlusten aan het eigen Indische volksleven vreemd zijn. Wat we met die Troonrede hopen, we zouden deze stellige uitspraak evenwel niet gaarne on- ders treepen. Tot nadiere beschouwingen geeft de Troonrede voorts weinig aan'eiding. Droevig ongeval. Op den Postweg tusschen de kanaal- brug en Kapelle heeft Maandagavond een ernstig motor-ongeval plaats gehad', dat den beer L. J. Lansen alhier het leven kostte. r Het ongeval heeft zich als volgt toe gedragen. Van de brug reden per motorfiets naar de richting Kapelle, de heer PSlabbe- koom, wonendie in de Wijngaardstraat te Goes, en daarachter de heer L. J. Lansen, wonende Lange Kerkstraat al hier. De heer Ï>1. vervoerde als duo passagier zijn vrouw. Beidde motorrijders kwamen uit de richting van de Post- brug. De heer Slabbekoorn had op den postweg de leiding en reed circa 50 K.M. Plotseling schoot de heer Lansen met een gang van wel 80 a 90 K.M. voor bij. De heer SI. zag onmiddellijk, dal een ongeluk niet kon uitblijven. De motor van dten heer L. slingerde in die male en wipte zóó omhoog, diat de heer L. onmogelijk z'n stuur meer meester kon blijven. Een paar koffers, vielen van den motor af over welke de heer S. met zijn motor kwam te vallen. Deze bad eebter nog kunnen remmen, zoodat de val nog wat getemperd werd. De heer SI. had echter tijdiens den val het ongeluk, een stuk van zijn tong te bijten. Zjijn vrouw bekwam enkele uitwendige kneuzingen, die gelukkig niet ernstig bleken. De heer Lansen kwam vlak voor de heer SI. met z'n motor te vallen, en bleef ernstig gewond en bewusteloos liggen. De motorfiets van den heer SI. was erg gehavend. Die van den heer L. niet in die mate, v&n deze was waarschijn lijk door den val een band uitgeioopen. Beide motorfietsen zijn door de rijks politie in beslag genomen. De rijkspolitie nam verder de noo dig e maatregelen, zoodat spoedig Dr. Wouda uit Kloetinge met de wijkzuster zuster Scheffer op de plaats >des onheils geneeskundige hulp verleenden; ook Dr. Gnirrep van Wemeldinge was mede aan wezig. De heer de B'.aay stelde zijn wo ning voor de ongelukkigen open. Een ont boden ziekenauto- uit Goes heeft de pa tiënten later naar het ziekenhuis te Goes ter verdere behandeling vervoierd. Daar is die heer Lansen nog des avonds overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De heer si.- en zijn vrouw konden, nadat bij den eerste de wonde gehecht was, zich naar hun woning begeven. Vraagt althans inlichtingen Bijkantoor Nieuwe HAV Bank, Groote Markt 16, naast Postkantoor. Dir. W. L. B. J. DEKKER. Overplaatsing. De telegrafist le klasse J. G. Vermeu len alhier wordt met ingang van 1 Oc tober a.s. overgeplaatst naar het Hoofd telegraafkantoor te Amsterdam. Geslaagd. De heer H. van Heffen, geboren te Goes, slaagde te Delft voor civiel-ingenieur. Jubileum. Dinsdag 27 September zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer M. Nieuwen- huijse, magazijnchef, in dienst trad blij de fa. Wed. J. C. Masseeen Zn., alhier. „Jacoba van Beieren". Daar de handboog sociëteit „Jacoba van Beieren" haar uitgeschreven concours op j.l. kermis-Zaterdiag, wegens het engunstige weer, niet heeft kunnen houden, heeft ze besloten, a.s. Zondag 25 dezer de wed strijd' te herhalen. Evenals toen worden op dit concours geen z.g. „walde schut ters" toegelaten. Concert. „Euphonia" heeft gisteravond op de marlet de serie volksconcerten beëindigd. Voor de uitvoering bestond, mede dank zij het zachte weer, zeer veel belangstel ling, vooral toen tegen het einde de „slag van Waterloo" werd voorgedragen, liep het op de markt als 't ware storm. Met veel entrain heeft „Euphonia" het Waterloo-nummer, begeleid door voetzoe kers en vuurwerk, ten gehoore gebracht. Wij kunnen deze wijze van vertolking van een muzieknummer niet erg op prijs stellen, maar dat zal dan wel speciaal aan onze muzikale opvattingen te wijten zijn. De bezoekers van het markt-concert waren gisteravond na den slag bij Wa terloo opgetogen en „Euphonia" mag dus tevreden zijn. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 66 biggen. Oplichtster gearresteerd. In den loop van de vorige week ver voegde zich bij de ingezetenen der ge meente Axel en omliggende plaatsen een vrouw, die voorgaf, dat zij van Hulst was gekomen met een dtrietal kinderen, die in een logement waren ondergebracht, en zij, daar zij van Kalholiiek, Protestant was geworden nu zonder werk was ge raakt. Het gelukte haar bij vele ingeze tenen geldsbedragen los te krijgen, waar van evenwel een groot gedeelte in jenever werd omgezet. Van een predikant ontving zij zelfs een Bijbel. De vrouw, zekere B., 46 jaar, en gedomiciieerd te Clinge, is door de politie aangehouden en giste ren ter beschikking van de justitie gesteld. Een motorjacht gestrand. Bij den Zuidwester storm van Maandag middag is nabij Borssele een Belgisch motorjacht gestrand. De reddingboot is omi 5 uur van Vlissingen vertrokken, om zoo noodig assistentie te kunnen verlee- nen. Bij aankomst bleek dat reeds contract was gemaakt met een sleepboot, die het jacht, dat met 3 personen was bemand, heeft binnengebracht. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De Ziekenhuiskwestie te Vlissingen. De Kroon heeft bekrachtigd de be schikking van Ged. Staten van Zeeland waarbij goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen tot het bouwen van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis. De Vlissingsche haven. Voor dë verbetering van de haven te yiissingen wondt blijkens de staats begroo ting voor 1928 uitgetrokken f950.000, (v. j. f 1.000.000—waarvan f307.183 voor voortzetting bouw van een kaaimuur, f 130.000,— voor vernieuwing van een ponton c.s., f 100.000,voor wijziging spoorwegwerken, f14.747,voor het ma ken van een aanleg- inrichting voor den veerdienst VlissingenBreskens en f 373.000,voor grond- en baggerwerken. Opgemerkt wordt hierbij, dat ingevolge door de Mij. Zeeland naar voren gebrach- ten wensch het oorspronkelijke plan voor de verbetering van deze haven in zooverre is gewijzigd, dat de kaaimuur tot belang rijk minder lengte wordt uitgevoerd, dan aanvankelijk in het voornemen lag. Alleen het noordelijk gedeelte er van tot een nuttige lengte van 300 M. wordt gemaald inplant s van 500 M. nuttige lengte als was vastgesteld. De Mij. Zeeland geeft er de voorkeur aan om de pontons (ten zuiden van den kaaimuur) als aanleg plaats voor haar schepen te behouden, waartoe vernieuwing ervan en emhëe andere voorzieningen nood'ig zijn. Door deze wij zigingen in het plan., waarmede ten slotte alle belanghebbenden zicb konden* ver eenigen, is een niet onbelangrijke bespa ring verkregen. Biezelinge. De heer W. Verhulst al hier behaalde te Amsterdam het politie- diploma. Hoedekenskerke. Dinsdagmiddag g1eed de heer E. uit Goes, met zijn auto aan den steiger alhier, tengevolge van de glad heid' iin de sloot. Met behulp van een span paarden werd de auto, die geen noemens waardige schade beliep, weer op den weg getrokken. Ook den bestuurder kreeg geen letsel. - 's Heer Arsndskerke. De heer C. M. Wiskerke alhier, behaalde te Amsterdam het politic-diploma. Ierseke. Op het drietal voor de Geref. Gemeente komen voor Ds. de Blois van Dirksland; Ds. Hoffman van Krabben- d'ijke; Ds. Kersten van Rotterdam. Die heer P. de Wee alhier behaal de te Amsterdam het politie-diploma. Kruiningen. In de gehouden gemeen teraadsvergadering van Dinsdagavond wa ren behalve dë heer C. Minnaar, alle leiden tegenwoordig. Voorzitter was de burgemeester, die mededeelde dat tot voor zitter van de commissie van bijstand voor dë gasfabrieken was benoemd de heer J. K o stens e, tevens aangewezen tot plaats vervangend burgemeester. Ingekomen is een verzoek van den heer C. Oorschot te Vlissingen om uitsluitend' concessie te verkrijgen voor den aanleg van oen radio- centrale te Kruiningen. Daar B. en W. nog hetzelfde standpunt innemen ten tijde van eenzelfde aanvrage van het vorige jaar i s het verzoek van dë hand gewezen. Een verzoiek om subsidie voor het School museum te Middelburg is eveneens afge wezen. Vervolgens is ingekomen een ver zoek van eenige inwoners vajn Hans weert in dë Julianastraat tot verplaatsing van de vuilnisbelt daar in de omgeving, die dë geheele omgeving aldaar verontreinigt. Het verzoek wordt aangehouden tot de behandeling van de begroo'ing. Vervolgens komt in behandeling het voorstel vain den heer Visscher om de leden van den raad zoodanig te plaat sen, dat de leden van eenzelfde partij- groep bij elkaar zitten. De voorsteller voert eenige punten ter verdediging aan. Met 7 tegen 3 stemmen wordt het voor stel verworpen. B. en W. stellen voor goedkeur.ng van de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1926. De ontvangsten bedragen f 10.405,24V2, vermeerderd met nog f5701,57 aan nog te verhalen pacht, loo- pende van 1923 en volgende jaren. De uitgaven hebben bedragen f 7797,45, zoodat er een batig saldo is van f 2608,79Va. Volgens deze becijfe ring bestaat er wel uitzicht, dat in 1928 het genoemde bestuur geen gemeente-sub sidie meer zal behoeven. Die rekening wordt met algemeene stemmen goedge keurd'. De benoeming van een hoofd' der be waarschool te Hansweert wordt aange houden tot het advies is ontvangen van den inspecteur van het bewaarschool- onderwijs over de talrijke sollicitanten naar dëze betrekking. Voorgesteld wordt door B. en W. het wijzigen van de verordening op het hef fen. van de opcenten voor de gemeente op dë personeele belasting, nu deze van wege het rijk is verlaagd. B. en W. stellen voor deze wijziging vooraf te doen gaan aan de behandeling van dë begrotting 1928. Die heer Visscher stelt voor die behandeling aan te hou den tot de behandeling der begrooting, daar zoo weinig tijd is gelaten om en kele zaken grondig te onderzoeken. Met 8 tegen 2 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Met 8 tegen 2 stemmen neemt de raad het voorsbei van B. en W. aan. Op voorstel van B. en W. wordt de verordening dagtcekenende van 1921 op nieuw vast te stellen r evenals de verorde ning op de invordering, waartoe met 8 tegen 2 stemmen wordt besloten. Het voorstel van den heer Visscher om den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud te bepa'en op f 700 met aftrek van f 75 voor elk kind in het gezin, wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W., zooals dat aan elk der raadsleden is toegezonden, wordt aan genomen met 7 tegen 3 stemmen-. Aan dë raadsleden is ook toegezonden een concept van dë voorwaarden op het iingebruik stellen van het verenigingsge bouw. Na eienige discussie wordt beslo ten het voorstel van B. en W., geamen deerd door een voorstel van den heer Bur- kink met algemeene stemmen aangenomen, waarvan de voornaamste voorwaarden zijn, dat de toegelaten vereenigingen per jaar moeten betalen f 75 zonder vergoeding van licht. Voor dat gebouw zal een concierge moeten worden benoemd, gebruike'ijk is het, dat dit aan B. en W. wordt overgela ten, waartoe gegadigden zullen worden- op geroepen, die .bij inschrijving zelf het be drag voor schoonhouden enz. moeten be palen. Met algemeene stemmen? wordt daartoe na eenige discussie besloten. Een verzoek is ingekomen van het be stuur der Ve.rcenig:ing School met den Bijbel om subsidie voor een te houden cursus in de Fransche taal. B. en W. stellen voor idllt verzoek in te willigen onder voorwaarden dat eveneens als dit zal moeten geschieden bij de cur sus v oor vrij vervolgonderwijs het school geld' daarvoor te doen bepalen en te innen vanwege het gemeentebestuur en beildë cursussen dezelfde vergoeding te geven, zooais dëze wordt -betaald voor elke leer ling van het vrije vervolgonderwijs of de Fransche cursus dër openbare school. Tegen dëze subsidie is die heer Burkink, omdat het onderwijs in het Fransch toch niet afhankelijk is van een of andere ge zindie. Hiet schoolgeld moet betaald wor- dëo door B. en W. Onder die voorwaarde wordt met 7 tegen 3 stemmen heit door B. en W. gedane voorstel door den raad aan genomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Vis scher hoe het staat met de rege'ing van dien grond om het vereenigingsgehoüw. B. en. W. zullen deze zaak met het be stuur dër Ned. Herv. Kerk tot oplossing brengen. Een discussie bij de rondvraag ontstaan tusschen de heeren Francois en Biirkink, welke laatste meent, dat zijn partij wordt genegeerd' door de andere raadsleden, ge zien den uitslag van de s temmingen en deze avond eindigt met de bedreiging van dein heer Burkink, dat hij genoodzaakt zal zijn aan alle raadsleden tegenover zijn partij sitaa-nde, den handdruk te weigeren. Schore. Van de 5 lotelingen voor den dienstplicht zijn tot gewoon dienstplich tige toegewezen de heeren: C. Gierum, K. J. Bauer, W. j. Rijk en W. Rijn en tot buitengewoon dienstplichtige de heer Boonman. De Bond van Zaterdagvliegers „de Snelle vlucht", hield' Zaterdag een wed vlucht van Mons. Afstand 113V2 K.M. Los 2 uur. Aankomst le duif 3 uur 40 min. Wind' Z.-|W. le en 4e prijs J. M. Fraanje te Biezelinge; 2e prijs W. Rijn te Schore; 3e prijs A. Luijk te Biezelinge. Uitgaaedë van de hier ter plaatse gevestigde jongelimgs-, knapen- en mei-sjes- vereeniging, zal in het laatst van Sep tember een bazar worden gehouden met het doel gelden 'bijeen te krijgen voor aan schaffing van een orgel voor die ver- eenigingen. De kerkganger s naar hui s gez onden Te Zwijndrecht daalde vorige wëek Zondag, tegen het uur van aanvang van dë avondgodsdienstoefening, 6 uur, een luchtballon. Het geheele dorp stroomde naar dë plaats heen waar de ballon was neergedaald. Toen ds. Trillaard in de Hervormdë Kerk dën kansel betrad, waren er slechts een dozijn kerkgangers aanwezig, zoodat de predikant het raadzaam oordeelde, on middellijk na den voorzang, maar weer de pas aangevangen godsdienstoefening te sluiten en daarop verlieten de 12 kerkgan gers het kerkgebouw, zoo lezen wij in „De Hoeksche Waard' 1. Ook de op komst in de Gereformeerde Kerk, waar cl's. Rolloos voorging, was zeer slecht door de daling van den luchtballon. Politierechter te Middelburg. In de zitting van gistar werden de volgend» zaken behandeld A. J. v. H„ 18 jaar, schildersknecht te Goes, werd' ten laste gelegd dat hij op 20 Aug. j.l. te Goes Abraham van Houte heeft geslagen en gestompt. Eisch f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit spraak f 25 boete of 25 diagen hechtenis. A. v. L., 46 jaar, koopman te Ierseke, werd ten laste gelegd dat hij op 16 Aug. j.l. te Ierseke Magdialena Jacoba Nouse heeft geslagen. Eisch f5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Wegens het niet vertoornen van een be wijs inzake rijksbelastingen voor schip pers werd tegen A. K. schippersknecht op het schip „De drie gebroeders", te Krabbendijke f 10 boete of 5 dagen hech tenis geëischt en tegen J. B. idem. Hooger beroep. Door W. L., 43 jaar, koopman te Hoedekenskerke, is hooger 'beroep aan~ gebeekeind' tegen het vonnis der Rechtbank d'.d. 12 September 1927, waarbij hij ter zake van oplichting is veroordleeld tot ©ene gevangenisstraf van twee maandën. Door dën officier van justitie is even eens hooger beroep aangetcekend. Zijn broer uit angst doodgeschoten. Voor 'het Gerechtshof te 's Hertogen bosch stond" in hooger beroep terecht M. v. L., landbouwer te Asten, beklaagd van doodslag op zijn broer Karei. Ver dachte had daags te voren hard' op het .and gewerkt en daar hij moe en stijf was, bleef hij tot 12 uur te bed liggen. Zijn broer kon dat niet velen., 6chold hem voor lui en trok de dekens van bet bed. Er ontstond toen ruzie. Karei liep weg om em stuk 'hout te halen. Ver dachte sloot inmiddels het huis, waarvoor zijn broer met het hout op en neer bleef loop en. Verd. heeft toen een revolver gegrepen, die hij indertijd gekocht had ter verdediging tegen zijn stiefvader, met wien hij het nog al eens te kwaad' had. In zijn angst heeft hij ten .slotte op zijn broer geschoten. Deze weird gewond, er kwam infectie bij en het slachtoffer is overleden. Verd. beriep zich op. noodweer. Drie psychiaters legden verklaringen af Twee hadden geen psycliopathalogische afwijkingen bij verd. gevonden. Wel was hij geweldig bang, vooral toen hij in het huis zat opgesloten, doch er was geen palhalogische angst, waarbij men zóó on der den invloed van vrees geraakt, dat men niet w-eet wat men doet. Een des kundige was echter van oordeel, dat ver dachte onder invloed van geeï.esziekelijke omstandigheden, in zijn angst uit nood weer gehandeld beeft en dat hij hiet in de gevangenis thuisbehoort. Waar er nog geen gesticht is voor patiënten als dëze, zou hij in een krankzinnigengesticht moe ten worden opgesloten. Intusschen waren alle drie deskundigen het eens, dat verd. niet de straf toekwam, die op een nor malen misdadiger van toepassing is. De adv.-gen. vroeg bevestiging van het vonnis dër rechtbank te Roermond, waar bij verd. veroordeeld werd tot 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Höppener betoogde als verdedi ger, dat verd. uit noodweer heeft gehan deld en vroeg deswege vrijspraak. Het hof zal 3 October uitspraak doen. Een Rembrandt aangekocht. De Kon. kunstzaal Kieykamp te Den Haag deelt mede, dat het fraaie portret ©ener jonge vrouw, door Rembrandt in 1660 geschilderd, dat één der belangrijk ste stukken uitmaakte der tentoonstelling van werken door Oud-Hollandsche en Vlaamsche meesters voor een Nedërland- sche verzameling werd' aangekocht. Prinses Juliana studente. „Het is waarlijk jammer schrijft J. B. in „le Tiemps" Idjat de brave heer Berquin niet meer onder ons, leeft, om er stof te vinden voor verhalen voor kinderen: dë geschiedenis van prinses Juliana, ver moedelijke opvolgster op den Nederland- schen troon, die zich heeft laten inschrij ven als studente in de rechten aan de Uni versiteit van Leiden, zou hem een bekoor lijk onderwerp hebben verschaft, tenzij men die zou willen reserveeren voor -de prentenfabriek van Epinal. „Ze is zoo lief in haar eenvoud die kleine vertelling, het land zoozeer waardig, waarin zij ontstaat. Prinses Juliana, die verlangde de colleges der juridische fa culteit te volgen, zich te laten inwijden in de wetenschap der pandecten en ongetwij feld ook van het internationaal recht, heeft haar aanspraak op een anderen voet te worden behandeld dan haar vrouwelijke en mannelijke medëstudemitew, niet willen laten gelden. Zij heeft zich gevestigd in een schilderachtig dorp bij Leiden en om dën omgang met de rest der memschheild te vergemakkelijken, heeft zij een pseu doniem gekozen. Voortaan zal, zij, zoolang zij studente is, zich Lockie van Buren noe men en ongetwijfeld zal zij keurigjes, el- ken morgen met dë tram naar Leiden rei zen naast een boer uit dë omgeving of een huisvrouw, die boodschappen gaat doen....

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2