Gravin Pia N0. 112. Woensdag 21 September 1927 llle Jaargang. De opening der Staten-Generaal LINTVELT's BAZAR Buitenland Sport ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag', Woensdag- en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf JL ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. Abonnementen worden aangenomen door onze agenten en aan bet Bureau van die N.V. Goesche Courant, Turfkadc 15. Hoewel ook gisteren db statiestoet, waarmede die Koningin ziclh van het Ko ninklijk paleis aan het Noordbinde naar db Ridderzaal op het Binnenhof begaf, ter plechtige opening van helt nieuwe ziit- j tip gs jaar dier Staten-Generaal, nog helt kenmerk van versobering sedert den nxo- j biiisatietijd droeg, waren ook thans we- der langs den weg dien de stoet volgde, j duizenden samengestroomd. Te meer om- j uyt voor de eerste maal Prinses Juliana 1 laar ouders op den tocht vergezelde, zoo- dat thans in de vermaarde gouden koets het gebeele Koninklijke gezin had plaats genomen. Zoowel bij het paleis ais bij I die Ridderzaal bewezen militaire eere- wachten het gebruikelijk eerbetoon, en Ipeeldb de Koninklijke militaire kapel hel Wilhelmus. Overal langs den door mili tairen en politie vrijgehouden weg onder vond het Koninklijk gezin de allerharte lijkste begroetingen door het publiek, zich uitende in hoera-geroep en gewuif. De Ridderzaal bood ais steeds een schitterenden aanblik van fraaie toiletten en van uniformen van diplomaten-, hof- dignitarissen en andere waardigheidsbe- kleediers. De Koningin nam op den troon plaats met aan Haar rechterzijde den Prins en aan Haar linkerzijdie de Prinses. De commissie uit de beide Kamers, die de Koningin in- en uitgeleide deed, bestond' uit de Eerste Kamerleden Van ^Wassenaer van Cat wijk, Briët, Van Emb- ™en, Fransen en Kosteren, en uit de Tweedie Kamerleden Merchant, Snoeek Henkemans, Staalman, Deckers, Boon, mej. Frida Katz, Droogleever bortuyn, jVos, Bijieveld' en Kortenhorst. De Koningin sprak dlaarop de navol- odb troonrede uit Leden van de Staten-GeneraalDe (wechtigheid van dit oogenbiik heeft voor bij eene meer dan gewone beteekenis. Mijn bemindie dochter aan mijne zijde te zien bij het openen van Uwe vergadering vervult mijn hart met dankbaarheid jegens God, die haar leven gespaard en haar jeugd' in zoo vele opzichten gezegend heelt. Met erkentelijkheid' gedenk ik de wijze waarop ons volk heeft meegeleefd bij haar intrede in het openbare leven. De alge- meeme toestand van het Land geeft in me- Ho«k Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 76 FEUILLETON DOOR L H. COURTHSMAHLER. Onderweg ontmoetten zij baronesse Rottheim, die een wandelingetje maakte met haar lievelingshondje, een verwend, klein keffertje. Levendig trad zij op gravin Eckhoff toe; zij herkende Hans von Ried en stortte een vloed'.van woorden over hem uit, die haar vreugde over het wederzien moesten uitdrukken; daarna schepte zij adem en wendde zich met een nieuwen woordenstroom tot de gravin. „Wat zegt ge er wel van, mijn Lieve, dat de mooie mevrouw von Br enken gis- «teravond1 onverwachts vertrokken is met Ij haar zwager, hoewel zij mij vast beloofd P.had1, morgen bij mij te komen dineeren?' ratelde de oude dame. „En zooeven ver- nam ik, dat ook vorst Irkow verdwenen Iv is! Maar mevrouw von Breuken is naar j Parijs gegaan en de vorst naar zijn goe- i deren in Rusland! Begrijpt ge wel, wat I dat zeggen wil, mijn Lieva gravin?" „Neen, mevrouw, dat begrijp ik vol nig opzicht reden tot voldoening, dank zij voortschrijdende verbetering in de wijze van bedrijfsuitoefening en ontgin ning, neemt het voortbrengingsvermogen van Land- en tuinbouw toe. Weinig loo- nende prijzen, bemoeilijking van den af zet in dien vreemde en mingunstige weers gesteldheid leiden nochtans voor sommige takken van het bedrijf tot niet zeer be vredigende uitkomsten. Door handel en nijverheid' worden, ondanks verschillende moedgevende verschijnselen, nog steeds groote moeilijkheden ondervonden, niet het minst door de kunstmatige belemmeringen die aan het internationaal ruilverkeer wor den in den weg gelegd. De finantieele toe stand blijft zorgeischend, in de voornaam ste plaats omidat de zware lasten, op de bevolking gelegd, de herleving der wel vaart en de verruiming der werkgelegen heid vertragen. Met deelneming gedenk ik de slachtoffers van de ramp, die eenige maanden geleden opnieuw het Oostelijk deel van ons land teisterde. De spoedige en milde hulp, die ook nu 'van vele zijden verleend werd, was mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere mogendheden bleven van den meest vriemd- jchappel ijken aard. Ik vertrouw, dat het mogelijk zal zijn met den buurstaat Bel gië in een geest van onderlinge samen werking een regeling te vinden in een voor beide landen aannemelijken zin van de vraagstukken, die door de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn gebleven. Het samenstel dier vraagstukken is thans nog het voor werp van een nader onderzoek hier le lande. In de organen van den Volken bond', in welks raad ons land geroepen werd zitting te nemen, dragen de Neder- Lamdsche vertegenwoordigers naar hun vermogen bij tot de ontwikkeling van de organisatie der volkerengemeenschap. Van de resultaten der door den Volkenbond bijeengeroepen economische conferentie heb ik met voldoening kennis genomen; het verheugt mij vast te stellen dat de aldaar aangegeven richtlijnen der eco nomische politiek overeen komen met die welke door Nederland worden gevolgd. Naast de reeds aanhangige wetsontwer pen zullen eenige andere aan Uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot wijziging van het straf stelsel, o.m. beoogendè nadere voorzie ningen betreffende de voorwaardelijke ver oordeeling, invoering van de jeugdgevange nis en krachtiger bestrijding van de be roeps- en gewoonte-misdadigheideen ont werp strekkende tot wijziging der bepa lingen omtrent die ouderlijke macht en de voogdij; en een ontwerp houdende bepa lingen betreffende den rechtstoestand der ambtenaren. Een voorstel om de uitoefe ning van het kiesrecht te vergemakkelijken voor hen, wier beroep hen noopt ten tijde van de stemming buitenslands te ver toeven, zal U spoedig bereiken. Aanhan gig zullen worden gemaakt eene technische herziening van de armenwet en eene wijzi ging van de gemeentewet, beoogende de samenwerking van naburige gemeenten te bevorderen. Een ontwerp tot vervroeging van den datum waafrop het zevende Leer plicht jaar in werking zal treden, zal spoe dig worden ingediend, een wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting zal U worden aangeboden, evenals een tech nische wijziging van de vermogensbelas- strekt niet!" antwoordde deze met goed- gespeeldè verwondering. „Maar ik wel!" viel barones Rottheim zegevierend' in. „Gistermiddag heeft vorst Irkow door zijn bediende een kostbaar bloemstuk van db zeldzaamste orchideeën aan mevrouw von Brenken laten brengen en om vijf uur des middags heeft hij .met haar een onderhoud gehad, waarna de vorst zich zichtbaar opgewonden en ontstemd, in zijn kamer teruglok en bevel gaf, alles voor zijn vertrek in gereedheid te bren gen; tot den volgenden morgen moet hij in zijn kamers opgesloten zijn gebleven en hij heeft geen afscheid van mevrouw von Brenken genomen! En db kostbare bloemen heeft zij aan het kamermeisje gegeven, dat ze stilletjes naar den bloemist terugbracht en daarmede zeker wel een goed zaakje heeft gemaakt! Wat zeg! ge er wel van, mijn lieve vriendin?" Hans von Ried en zijn tante hadden een snellen, veelbeteekewemden blik ge wisseld'; met een trekje van spot om haar lippen, antwoordde de gravin: „Ik zeg alleen, dat ik zeer verwon derd ben, nog het meest over het feit, dat ge dit alles zoo spoedig te weten zijt gekomen, mevrouw!" De spot, die uit die woorden sprak, ontging db oude dame echter; zegevierend ting en een der verdedigingsbeastingen, in hoofdzaak bedoelende aan ongegronde ver schilpunten tusschen de bepalingen van die beide heffingen een einde te maken. In aansluiting aan de in het achterlig gende jaar tot stand gekomen comptabili teitswet zal eerlang het ontwerp van een hedrijvenwet bij U worden ingediend. De voorbereiding van de herziening der fi- nancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, waaromtrent mij kort ge leden het rapport der betreffende staats commissie heeft bereikt, is door de regee ring ter hand genomen. Eene aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid ten einde onder alle omstandigheden de mo gelijkheid van het afsluiten van handels verdragen te behouden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen. Binnenkort zal aan Uw oordeel worden onderwor pen het ontwerp eener wegen wet. De in diening van een ontwerp-electriciteitswet kan wonden tegemoet gezien. Voorstellen tot herziening van de veiligheidswet en die invaliditeitswet zijn in voorbereiding. De ten vorigen jare reeds aangekondigde herziening van db ziektewet, welke aan de invoering van deze wet moet vooraf gaan, zal Uwe vergadering spoedig be reiken. Op Java en op de Westkust van Su matra zijn betreurenswaardige onlusten voorgevallen, welke dank zij het door tastend optreden van bestuur, politie en leger spoedig werden bedwongen. Aan het eigen Indische volksleven zijn deze onlusten vreemd. Maatregelen zijn geno men om ook in die toekomst de bevolking tegen aanslagen van haar welvaart en veiligheid te beschermen. Daarnaast wordt, zooveel de geldelijke omstandigheden toe laten, de cultureele en welvaartspolitiek in Nederlandsch-Indië met kracht voort gezet. Met belangstelling wordt uitgezien naar de vruchten, welke de kortgeleden voor Suriname aanvaarde maatregelen ten bate van dat Overzeesche gebiedsdeel zul- fen afwerpen. De economische toestand van Curasao blijft gunstig. Met den wensch, dat Gods ruilden ze gen op Uwen arbeid moge rusten, ver klaar ik db gewone zitting der Staten- Generaal geopend. De voorlezing van de Troonrede duur de 10 minuten. Na beëindiging zette het Kamerlij Duy- maer van Twist wederom een „Leve de Koningin" in, diat gevolgd werd door luide toejuichingen. De Soc. Dem. Kamerleden, die enbloc waren binnengekomen verhieven zich bij het binnenkomen en het heengaan van hun zetels, doch stonden met op bij de woor den van den heer Duymaer van Twist. In het Paleis 'teruggekeerd' verscheen die Kon. Familie voor een der vensters hetgeen een spontaan gejuich van de dicht opeengepakte menigte tengevolge had. Het was mooi herfstweer. OVERZICHT. Amerikanen in Frankrijk. Parijs heeft een ware invasie gekre gen van een 30.000 tal leden van het vervolgde zij „Ja ja, ik heb zoo mijn eigen ka nalen! Er gebeurt in Baden- Baden niet veel, dat voor mij verborgen blijft! Maar, eerlijk gezegd, begrijp ik die mevrouw von Brenken niet! Een zoo schitterende partij wijst men toch maar net zoo klak keloos af! Zal ik u eens zeggen, wat ik vermoed?" „Graag mevrouw, diat interesseert mij zeer!" „Welnu", trompette de oude dame met haar onaangenaam stemgeluid, „ik denk, dat zij verliefd is op haar zwager! Ik heb die beiden blikken zien wisselen, die mij te denken gaven! Het zou mij net verwonderen, a Is zij voor de tweede maal mevrouw von Brenken werd! Een partij als vorst Irkow slaat een vrouw alleen af, als zij smoorlijk verliefd is op een ander! Dat zeg ik!" „Ik bewonder uw scherpen blik, me vrouw!" antwoordde gravin Eckhoff met een fijn lachje. „Maar ntt zullen wij u niet langer ophouden!" „O, ik heb tijd genoeg! Waarom ver gezelt uw jeugdig beschermelingetje u he den niet?" „Meent ge gravin Buchemau? Weet ge niet, dat zij naar buis teruggekeerd is? Haar vader was niet al te wel en zij piaakte zich bezorgd over hem!" Amerikaansche Legioen, een organisatie van Amerikaan sche oud-strijders uit den oorlog, die thans met hun gezinnen in de lichtstad vertoeven. Al deze hebben in den grooten oorlog voor Frankrijk gestreden. Maandag had de officieele opening dier conventie en db groote parade door Pa rijs plaats. Ten einde deze parade tot een succes te maliën, had de regeering den 19den Sept. tot een openbaren vacantie- dag verklaard, zoo dat de straten bijna het zelfde beeld vertoonden van den 14den Juli In het Trocadero had een bijeenkomst plaats waar Doumergue en Marin, de minister voor de pensioenen, het woord hebben gevoerd'. Bij de parade werden de Amerikanen overal hartelijk toegejuicht. Zij strooi den bloemen op het graf van den on bekenden soldaat, bij den triumfboog. 's Avonds werd een feestmaal van 4000 couverts gehouden. Incidenten deden zich niet voor. Slechts eenmaal is herinnerd aan Sacco en Van- zebti. Over de parade zelf vinden wij nog de volgende bijzonderheden in db „Tel.": Aan het hoofd' van den stoet ging een escorte bereden troepen van de republic keinsche garde met hun muziekkorps en twee compagniën infanterie. Dan volgden als leiders van den stoet de nationale com mandant Howard P. Savage, een groote grijze man met een altijd lachend ge zicht, generaal Pershing en maarschalk Foch, allen in een open auto. Achter hen marcheerden de groepen, die de staten van de Vereenigde Staten vertegenwoor digden Het was een van de merkwaardig ste schouwspelen, die Parijs ooit heeft gezien. Men had de eentonigheid van een optocht van 15.000 burgers weten te ver mijden en de organisatoren hebben een bij zondere verscheidenheid van kleur en kleeding in den stoet weten te brengen. Wel is waar droegen houderden le gionnaires hun gewone kleeren, maar de mieesten hadden toch op zijn minst een uniformpet. De vele muziekkorpsen in hun haast tooneelacbtige uniformen, trok ken natuurlijk vooral de aandacht. De eereplaats was gegeven aan de vlaggen van db geallieerde legers, welke gedragen werden door leden van de internationale federatie van oudstrijders en daarachter ging een dlroevig-aandoende stoet van blinden en invaliden. Een aantal légion- naires uit Canada kwamen daarna. De meeste groepen werden vergezeld door groepen Fransche oud-strijders met hun vaandels, waarschijnlijk ten einde vijan dige demonstraties te voorkomen. Toen volgden de verschillende stalen, Na Florida en Delaware kwam Indiana met een buitengewoon groot aantal vaan dels. Illinios met zijn in het zwart en wit gekleed' muziekkorps, dan een staat die een kijkje gaf in de Wild West door man nen met cowboy-hoeden, die even realis tisch aandeden als in de bioscoop. Oklahama toonde eenige echte Rood huiden. Minnesota kondigde zich aan als „letait de Lindbergh", de delegatie uit Pennsylvania droeg een Levende eend ais mascotte mede. De New-Yorksche dele gatie, welke namelijk achter aan kwam, werd aangevoerd door een vrouw, die het vrijheidsbeeld van de New-Yorksche haven voorstelde, zooals de beeldhouwer „Zoozoo! Neen, daar wist ik niets van! Komt zij weder bij u terug?" „Voorloopig niet!" „Dat zal u zeker niet spijten! De jonge dame beeft u ongetwijfeld heel wat ergernis gegeven! Zij was schrikkelijk luidruchtig en onopgevoed!" Hans richtte zich op en een scherp antwoord aan de oude dame zweefde hem op db lippen; de gravin hield hem echter door een smeekenden blik daarvan terug en nam snel afscheid van mevrouw Rottheim. „Welk een onaangenaam oud mensch is zij toch!" bromde Hans onder het voort- loopen. „Zoo onhebbelijk als vandaag heb ik haar nog nooit gevonden! Zij is on uitstaanbaar!' Gravin Eckhoff sprak glimlachend. „Je bent ondankbaar, Hans! Zij heeft ons toch eenige nieuwtjes verteld, die voor ons niet van belang ontbloot zijn! „Dat is zoo," gaf hij toe. „Ik weet nu tenminste, dat de von Brenken's de ge- steldb voorwaarden hebben vervuld! Maar wat gaf mevrouw Rottheim aanleiding, om zoo over Pia los te trekken? „Stel je gerust, de gevoelens van anti pathie tusschen die beiden zijn weder keer ig. Pia kon vanaf db eerste ontmoe ting de goede dame niet uitstaan en heeft op dien eersten ontvangdag, dien zij bij woonde, onomwonden verklaard, dat zij het oorspronkelijk had gezien. Zij was gekleed in een lang wit gewaad, met een gouden kroon op het hoofd. In de eene hand droeg zij een verguld schild in de andere een toorts. Hindenburg over den oorlog. Zondag heeft de rijkspresident Von Hindenburg het monument ter heriirmeriing aan dien slag van Tannenberg onthuld, hetwelk opgericht is bij het dorpje Flohen- stein, waar indertijd door het optreden der Duitsche artillerie de beslissende zege werd bevochten. Behalve de vroegere legeraanvoerders, o.w. de generaals Ludendorff en Von Mackensen, waren de rijkskanselier aan wezig, die opperpresident van Oost-Pr lias sen en een geweldige menigte, samenge stroomd uit alle deelen van de provincie. Na een toespraak van den voorzitter van de commissie, wijdde de rijkspresident het monument in met een rede, waarin maarschalk Hindenburg o.a. betoogde, dat het gedenkboeken de nagedachtenis huldigt van degenen, die het leven lieten voor vrij heid en vaderland. Met verheffing van stem verklaarde Hindenburg vervolgens, dat hij de poging om Duitschland de schuld aan dien oorlog op de schouders te leggen, plechtig voor de geheele wereld afwijst. Duitschland werd niet gedreven door naijver of verove ringszucht: db oorlog was het laatste mid del tót zelfbehoud. Met een rein geweten trok het Duitsche volk ten oorlog; met reine handen voerde het Duitsche leger den strijd. Duitschland is bereid dit voor onpartijdige rechters te bewijzen. Tenslotte deed Hindenburg een beroep op alle partijen, teneinde, evenals tijdens den oorlog, ook in de toekomst eensgezind in liefde voor het vaderland te zijn. Vervolgens reed' de rijkspresident onder luid gejubel langs het front der deputaties van d'e regimenten, die indertijd aan den slag van Tannenberg hebben deelgenomen. Gedurende de plechtigheid kruisten tal van vliegtuigen boven het terrein. Na afloop van de inspectie der militaire delegaties heeft een godsdienstoefening plaats |gehad, waarbij een evangelische en een katholieke veldgeestelijke voorgin gen. Na overhandiging van dien gouden sleutel van den Gedenktoren aan rijkspre sident Hindenburg verklaarde deze: Moge db geest van Tannenberg door dit gedenk- teieken voor het nageslacht bewaard' blij ven, welke woorden met luid applaus wer den begroet. Luchtvaart. 523 Kil ometer per uur. De Parijsche bladen publiceeren on der voorbehoud een telegram uit Venetië volgens hetwelk bij dè voorbereidende vluchten voor de Coupe Schneider een watervliegtuig, bestuurd door den En- gelschman Kincoate gedurende 35 minu ten een uur snelheid' van 523 K.M. zou hebben bereikt, waardoor het wereldre cord' snelviiegen verbeterd werd. mevrouw Rottheim een afschuwelijke, oud© vrouw vond. Diie uitspraak is haar ter oore gekomen en Pia viel in ongenade Zij is db eenige vijandin, die Pia zich hier heeft gemaakt!" Zij lachten beiden om Pia's openhartig heid en vrijmoedigheid. Hans nam in een behoefte, om alleen te zijn, bij de deur harer woning afscheid van zijn tante en wandelde een eenzamen weg buiten db stad op. Zijn gedachten hielden zich voortdu rend met Pia bezig. Hoe zou haar stem ming tijdens haar terugreis zijn geweest? vroeg hij zich af. Welke indrukken nam zij van dbze eerste mede naar huis? Was haar jong hartje reeds nu in strijd en im moeilijkheid geraakt? Had hij er wel goed' aan gedaan, haar van uit haar rustig tehuis in db woelige wereld te voeren? Zou zij niet vroolijker en gelukkiger ge bleven zijn, als hij haar stil in Buchenau gelaten had'? Zijn droeve, onzekere gedachten over stelpten hem, zij lieten foetm geen rust; zijn hoofd klopte en zijn oogen brandden'. Het viel hem in, dat hij goed zou doen door aan graaf Buchenau telegra fisch bericht omtrent Pia's aankomst te verzoeken en hij richtte zijn schreden naar een telegraafkantoor. (Wordt vervolgld). J

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1