fl MARGARINE. VËBBËEM, Goes. N.R.C. Alle Bank- en Effectenzaken. HEDE SUIKERBIETEN. Meisjes gevraagd yrDCorc/es fevertracrn Gemengd NieuWs Ligger Wegen en Voeipaöen AAN HEEREN BIETENVERBOUWERS ie termijn van 29 September t/m 1 October, 7u ge deelte der totale levering. 3e termijn van 10 t/m 15 October, Vu gedeelte der totale levering. BANK voor ZEELAND GOES De eenzame doode. De „Evening Standard" heeft nadere bijzonderheden vernomen over den een zamen man Hector Pitchforth, die in het hooge Noorden, op het eiland Baffin van koude en ontbering is gestorven. Ze zijn aan het blad meegedeeld door een jeugdig Londenaar, Wigglesworth geheeten, die in 1924 assistent had willen worden van den overledene. Wiggletsworth was met het schip, dat de verblijfplaats van Pitchforth bij Kaap Kater, eens per jaar aandeed, meegekomen, doch deze had hem raden te blijven en dit in een brief aan de moeder van den jongen man, dien hij hem meegaf, nader gemotiveerd. Het was onmogelijk, zoo schreef hij ons, den jongen man plaats aan te bieden in zijn huis dat slechts één kamer bevatte, elf bij zes voet mat en op een groote pakkist leek In den winter is, zoo deelde hij verder mee, het eiland Baffin omringt door een ijsgordel van 20 tot 100 mijlen breed, zoodat van varen geen sprake is. Men zou net zoo goed op een andere planeet kunnen leven. Toen Wigglesworth hem voor het eerst ontmoette, was Pitchforth in dieren vellen gekleed; hij was toen vier jaar op het eiland geweest. Hij ried den jongen man aan het volgende jaar terug te komen als bij een beter huis had. Men at 's avonds vleesch in blik en eigen ge bakken brood met boter, die door hel schip was meegebracht. De Eskimo's noodigden het tweetal uit in hun hutten te komen en groot was de pret toen de inboorlingen er op stonden de polen van Pitchforth's galvanische batterij vast te houden. Ze noemden het een „duivel- machine". Pitchforth placht om 5 uur 's morgens op te staan. Hij werd gewekt door de koude. Zijn dag was gevuld met jagen, schieten, het zorgen voor zijn honden en het repareeren der sleden. Op sommige tijden van het jaar trok hij over land naai eenige der vijf handelsslations op het eiland waar hij met de Eskimo's handel dreef Als het onmogelijk was over land van het eene station naar het andere te komen, ging hij een eind met de stoomboot mee, die eens per jaar het eiland aandeed Toen Wigglesworth hem in den zomer van 1924 verliet had hij nog leeftocht voor twee jaar, alles geconserveerd. Hij heeft op deze voorraden tot eind 1926 geteerd. (De jaarlijksche boot was, zooals gemeld ,in 1926 niet komen opdagen) Herhaaldelijk had het weinig gescheeld of hij was door koude omgekomen. Op een nacht ging zijn petroleumkachel uit Toen hij wakker werd waren zijn beenen tot aan zijn knieën bevroren en schier den heelen dag was hij er met hulp van de Eskimo's mee bezig geweest den bloeds omloop in zijn ledematen te herstellen Dat Pitchforth nog voor een jaar leef tocht extra had kwam doordat hij ook de beschikking had over den voor Wiggles worth bestemden voorraad als deze ge bleven was. Pitchforth leverde aan de Eskimo's ge weren, ammunitie, grammofoons en kin derspeelgoed, in ruil voor vellen van witte en blauwe vossen, rendieren en beren. De winter duurt op het eiland dat tus schen Groeuland en Noord.Canada ligt en 150 Eng. mijlen breed en 600 mijlen van N. naar Z. is, negen maanden, met inbegrip van drie maanden schemering met zware hagel- en sneeuwstormen Vaak daalt de temperatuur tot 58 gr. en meer onder nul. Soms ging de eenzame handelaar de bergen in, in de hoop edele metalen te vindenhij dacht dat er goud was. Aan het dagboek van den overledene ontleent de „Evening Standard" nog enkele passages, waaruit blijkt dat hij zich ver maakt had met de Eskimo's, die op zijn rolschaatsen wilden loopen. Een der mededeelingen in dat dagboek luidt sober en veelzeggend „Ben in drie weken niet buiten de deur geweest. Voortdurend sneeuwstorm". Een nieuwe ramp in Japan Volgens in New-York uit Japan ont vangen telegrammen is Japan door een nieuwe ramp geteisterd. Tn de Ariakubaai heeft een zeebeving plaats gehad nabij het eiland Kiuschu waardoor meer dan 100 tchepen zouden zijn gezonken of ernstig beschadigd. Tot de gezonken schepen zou ook behooren het Japansche stoomschip „Wusung", aan boord waarvan zich on geveer 900 personen bevonden. De grootste omnibus ter wereld. De grootste omnibus op de geheele we reld is thans in de straten in Londen te zien en doet denken aan een uitvinding van Jules Verne. De omnibus is van aluminium gemaakt heeft twee dekken en zes wielen. Het biven- dek van de bus is geheel overdekt ten einde de passagiers voor regen te bescher men. Er zijn 66 zitplaatsen en de omnibus is 29'/j TOet laDg- Lte bus wordt nu tegelijk met een andere groote bus, welke 4 inch korter en van staal gemaakt is, beproefd. De omnibus, welke de degelijks e blijkt te zijn, zal aangewezen worden als model voor nieuwe bussen welke het verkeer in de straten in Londen moeten kelijken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Christelijke" politiek. binnenlanden ligt het Ergens in de dorpje Wankel, Lieflijk, rustig dorpske te midden van het geboomte Voor den vreemdeling, die oog heeft voor natuurschoon, moet het ontegenzeggelijk veel moois bieden. Op dat plaatsje was voor eenige jaren ook een nieuwe dienaar des Woords be roepen en kwam zich er vestigen. Nu wil het geval, dat er zich in ge noemde plaats meerdere kerkelijke ge zindten wonen de eene secte vervult zijn plichten in het oostelijker gelegen Üwan_ kerk, nog een andere secte gaat naar het weer oostelijker gelegen Tweekerk, terwijl een derde het zoekt in het noordelijker gelegen Kruiswijk. De meeste Wankelaars behooren echter gereken! te worden tot de dorpskerk ter ,se zelre, doch ook in dit bedehuis zijn tweeërlei stroomingen waar te nemen. De nieuwe leeraar Moeizucht predikte zijn intree, na bevestigd te zijn door een ambtsbroeder. Deze gaf terloops in zijn preek even het portret van zijn collega, wat den Wankelaars niet veel goeds voor spellen kon, doch wat zij eerst thans ten volle kunnen beseffen. In het hooge Noorden, vanwaar de predikant zijn domi eilie hierheen verplaatst had, werd hij vergeleken met een der hoogste autori teiten in de Katholieke Kerk. Zelve ver klaarde dominee naderhand, dat er in zijn vorige standplaats op hem geschoten was Dat zal hoogstwaarschijnlijk met vriend- ichappelijke bedoelingen gebeurd zijn. In den aanvang was de predikant poes lief en toonde een grooten afkeer voor de protestanten, die een andere kerk be zochten dan de zijne, zelfs durfde hij wel zijn vuisten te toonen aan den hoofdper soon, Zuurzoet van een andere kerkelijke richting. Evenals in zijn vroegere standplaats probeerde hij ook al ras om in Wankel den scepter te zwaaien. Allereerst strekte zich zijn streven uit naar de jeugd en de rijpere jeugd. In al de godsdienstlessen, zoowel voor jongeren voor ouderen toornde hij tegen de dorpsgebreken en van den kansel daalde zijn donderende stem op de hoofdeu der arme Wankelaars neer. In den beginne had men gedacht, dat is nu een predikant, die „onze kerk» recht zal houden en pal zal staan tegen de Zuurzoetsche volgelingen, maar al spoedig zag men, waar ds. Moeizucht heen wilde 1. den Wankelaars de wet te stellen De wintertijd naderde en met hem de lange avonden. Door de oudere jeugd wordt dan vergaderd op een plaats, die ieder dorp kent. Soms is het een markt plein, dan weer op den hoek van een straat, doch hier is het een overdekte en wel juist tegenover het woon huis des predikanten. Al spoedig was dit ds. Moeizucht de steen des aanstoots, hij werd nageroepen, werd nageroepen, uitgejouwd en vol gens zijn zeggen met s eenen bekogeld. Dat kon hij zich maar niet begrijpen en op den kansel verkondigde hij, dat men 's avonds niet vrij over het dorp kon gaan. De politie deugde niet, assistentie werd dus ingeroepen, maar Wankel bleef als altijd rustig. Er was ook maar één peisoon, die 's avonds niet veilig over 't dorp kon gaandie overdekte plaats tegen over 's predikanten woning moest verwijderd worden, maar Wankels vroedschap voelde daar niets voor, d.w z de meerderheid niet. Dat .gebouwtje was er steeds geweest, s een schuilplaats voor de schoolkin deren bij regen en dat er 's avond wel- eens vanuit dat hokje gefloten of geroe pen wordt naar iemand, die in 't donker voorbijstapt, maar in welke plaats gebeurt dat niet Al brak men dus die schuil plaats af, dan werd elders vergaderd, maar roop'e dominee „dan ben ik ze kwijt." Omdat predikant Moeizucht aldus zijn zin niet kon krijgen, hoopte hij op de i. verkiezingen. In 's mans gemoed zal het wel gekookt en gestormd Hebben. Het mocht kosten wat het wilde, de volgende gemeenteraad moest hij om zijn vinger kunnen winden; daartoe sloot hij een monsterverbond. Wat hem toch het naast aan het hart moest liggen, had hij veil om de nog be staande meerderheid in den raad te knotten en tot meerderheid te brengen. Hij stapte naar den door hem vroeger met vuisten bedreigden Zuurzoet, om thans samen te werken en de wankelaars aan het wan kelen te brengen en te stemmen op wankele burgers. Zuurzoet zal fijn gelachen hebben, toen Moeizucht verscheen en wel gedacht hebben: „Nu heb ik je aan mijn haak." Dat was een geloop en gedraaf, niet alleen naar de sloopers van Moeizuehts kerk, maar ook naar de r.k. Maar dat beteekende niets, of de kerk door 'het slijk gesleurd werd, het bede huis, dat toch al reeds zoo staal te wi gelen, kou wel een stootje verdragen. De verkiezingen kwamen. Moeizucht c.s. hadden volgens de wet de meerderheid, volgens het aantal stem men de minderheid. Vier van Moeizuehts en Zuurzoets vol gelingen waren gekozen drie van de anti- Moeizucht partij. Toen heeft het gepopeld en geklopt in Moeizuehts hart van blijdschap, maar Zuur zoet heeft wel dieper gedacht en gepeinsd „Dat gaat goed". Nu moesten nog twee vroede vaderen worden aangewezen, om den burgemeester in zijn dagelijksche bezigheden bij te staan, n.l. de wethouders. Had vroeger de anti-Moeizuchfpartij de meerderheid, dan werd er toch van beide partijen één gekozen. Volgens traditie had dit weer zoo moeten zijn, te meer, daar in de thans bestaande minderheid een man zit van veel ervaring in gemi iemand, die met veel ijver en ambitie gewerkt heeft tal van jaren, steeds bereid een ieder te helpen ook al ware het geen partijgenooten. Zou, hetgeen thans gebeurd is wel de wil van de bevolking zijn, dat zulks is geschied of alleen van de partij-kop stukken. Moeizucht c s. hadden nu de meerder heid en derhalve decreteerde hij „Alles van onze partij". Uw wil geschiede! ant woordde men. Na een lange stemming-comedie was de oude wethouder, de veteraan in meentezaken, als een kwajongen de straat opgesmeten. Tegenstemmers, die door hem op het kussen gebracht waren en zelfs bekenden, dat hij de beste der raadsleden was, voel den niet, wat het beteekende gewoonweg genegeerd te worden. Dat noemt men Christelijk Het was al een heele poos te merken, t er verandering zou komen Een van de nieuw-gekozen Zuurzoetsche volgelingen in den raad, Schreeuwleelijk had het al uit zijn mond laten vallen. In een naburige plaats „Koerslinks" de stemming juist andersom, daar zijn twee wethouders van de anti-Moeizucht partij benoemd en nu roept Moeizuehts courant ach en wee, maar over Wankel zal het wel zwijgen. Neen toch niet, daar gooit men er nog een schepje op Nu wou ik vragen „Mag dat zoo» Inwoners, toont in het vervolg beter, wie ge zij t, het is beschamend voor U. Ge laat U om den tuin leiden en ge looft alles, wat U gezegd wordt. Toon van nu af bij alle gelegenheden vooral bij volgende stemmingen, dat op uw post zijt. Laat U niet verkoopen, waar ge bij staat en eiseht voor den man, die jaren voor U op de bres heeft gestaan Recht. Gij zijt allen dank aan hem ver schuldigd hij heeft U niet in den steek gelaten. Maak dus de grove beleediging voor hem ongedaan en eischt genoeg doening. Geen heerschappij, maar Vrijheid, geen dwingelandij, maar Recht 1 Dat het gezag van Moeizucht en Zuur zoet zoo kort mogelijk dure 1 Dat Wankel niet langer wankele 1 EEN EX WANKELAAR, .WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een hall uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. 20 Sept. 21 22 23 U 25 26 Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 10.17 11.03 3.28 4.13 11.52 5.08 5.48 0.29 1.05 6.24 6.49 1.34 1.58 7.19 7.89 2.21 2.37 8.02 8.18 3 00 3.13 8.34 8.50 3.85 3.49 9.04 9.19 ADVERTENTIËN. Geboren: PIETER Zoon van. A. J. M. JACOBS en E. DL VONK. Goes, 16 September 1927. BURGEMEESTER en WETHOU DERS dier gemeente KORTGENE ma ken bekend, dat gedurende één maand, van 22 SEPTEMBER 1927 lot en met 22 OCTOBER a.s., dagelijks op de werkuren ter secretarie, ten gemeentehuize kosteloos voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd een door Burgemees ter en Wethouders opgemaakt ontwerp van wijziging van den Ligger der Wegen en Voetpaden in deze geme.nte met de daarbij belioorende kaart. Binnen vorengenoemden termijn kunnen bij den Raad dezer Gemeen'e schriftelijk bezwaren tegen de wijziging worden in gebracht. Kortgene, den 16 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd', De Burgemeester, - VAN CITTERS. De Secretaris, J. C. SCHUILWERVE. ABONNEERT U OP DE „GOESCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden TWEE GULDEN. E.V. Blauwmerk thans 60 ct. per pend E.V. Roodmerk thans 65 ct. per pond. met schitterende Cadeaux. Utl Voedingswaarde gelijk aan Natuurboter. Zeeuwsch Meisje 75 ct. per pond Lotus 60 ct. per pond Blue Band 60 ct. per pond E.V. Blanco -36 ct. per pond Rijswijk's Glorie 60 ct. per pond Lekkernij (met Bon) 70 ct. per pond Winkeliers fabrieksprijzen. Wie deze advertentie inlevert vóór 26 Sept. a.s. ontvangt bij iedere f2,50 die men besteedt, bekende artikelen uitgezon derd, EEN EXTRA GROENE BON. boven de 14 jaar. Zich persoonlijk of schriftelijk aan te melden ZEEUWSCHE CONFECTIE FABRIEK, Molenwater M 255-56, Middelburg. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. DE NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT zal binnen enkele dagen gezet worden uit een GEHEEL NIEUWE LETTER die gemakkelijker leest en, naar verklaring der oogartsen, minder vermoeiend voor de oogen is, dan alle tot heden voor kranten gebezigde lettersoorten. Voorts zal in den loop van het volgend kwartaal de N. R. C. dagelijks gaan verschijnen met een GEÏLLUSTREERD BIJBLAD waardoor aan het verlangen van vele lezers zal worden tegemoetgekomen. Nieuwe abonné's ontvangen de tot 1 October verschonende nummers kosteloos. Maand- en kwartaal-abonnementen op te geven bij de agenten of bj) de administratie der N. R. C., te Rotterdam, Amsterdam of 's-Gravenhage. wordt bekend gemaakt, dat de termijnen voor de vroege levering der bieten voor de 7-jarige en 3-jarige contracten zijn vast gesteld als volgt 2e termijn van 3 t/m 8 October, Vu gedeelte der totale levering. De premies daarvoor bedragen f 3,f 2,en f 1,per 1000 K.G, netto. ie en 2e termijn samengevoegd t/m 5 October, gedeelte der totale levering, premie f 2,50. ie, 2e en 3e termijn samengevoegd t/m 8 October, levering 7000 K.G. per 30000 K.G. van de totale levering, premie f2,—. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten dit voor de levering aan hun agent opgeven. Namens de Centrale Suiker Mij J. C. PILAAR. KAPBLLE, 15 September 1927. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen)

Goessche Courant | 1927 | | pagina 4