Uit den Westhoek MIJNHARDTS's Stadsnieuws Binnenland Onze bandelooze jeugd. De bandeloosheid der Nederlandsche straatjeugd1, die we in het buitenland wel spreekwoordelijk hoorden worden, is de zer dagen weer op treffelijke wijze tot uiting gekomen. Mevr. Derange, die te paard van Pa rijs over ons land naar BerLijn wijdt, verbelde in Den Haag aan een reporter „In Frankrijk en in België was men vriendelijk en voorkomend, hier werd ik door kinderen aangegaapt en wat erger was, uitgejouwd. Zij schreeuwden en floten, probeerden het paard aan bet schrikken te maken en dat gebeurde tel kens. Ik heb soms op 't punt gestaan de karwats te gebruiken". Deze weinig briliante uitlating over onze straatjeugd zal niemand verwonde ren. We weten allen bij ondervinding hoe tuchteloos, baldadig en onhebbelijk het jonge geslacht hier is. We behoeven deze aanklacht niet te bewijzen maar als men bewijs zou verlangen kan men er B een vinden, vele ponden zwaar en vele kilometers lang, bij de Tucht Unie die een verzameling heeft aangelegd van alle berichten waarin de Nederlandsche jeugd haar schaamtelooze reputatie bevestigt vernielingen, bevuilingen, boosaardigb den, dierenplagen, menschen hinderen en kwellen, schelden, gooien met steenen en vuil enz. enz., een enorm dossier. Hei Haagsche gemeentebestuur heeft bere kend dat in één jaar de kinderen de W gende schade hadden veroorzaaktf 30.000 door opbreken van straten, f5600 door vernielen van afrasteringen, f7600 vernie len van banken en borden, f 13.000 scha de aan plantsoenen, totaal f59.200. In één jaar, in één stad. In Amsterdam het dubbele. 'In Rotterdam gaf de wethouder voor openbare werken op dat de jeugd daar f 1000 per week aan de straten vernielt. vr Onberekenbaar is de moreel© schade. Niet alleen tegenover de vreemdelingen, die ontsteld over de vlegelachtigheden dletr Hollandsche straatjongens ons land mijdien, maar meer nog de moreele schade die de kinderen zelf lijden. Tuch teloosheid en baldadigheid gaan gauw over in mishandeling en diefstal, de lust tot verfraaiing van huis of tuin, dus van de omgeving, vermindert en verdwijnt, die kinderen worden ruw in houding en handelingen en ruw van gemoed. Te weinig ouders beseffen hoeveel kwaad zij doen door de straatschende rijen te vergoelijken en glimlachend de brutaliteit te laten passeeren, door in tegenwoordigheid van kinderen eigen jeugdfouten te herhalen, door te gering© bekendheid met de vriendjes hunner kindbren, door te weinig controle op hun dagen buitenshuis, door gemakzucht bij het bezighouden of aan het werk zetten idler kinderen. Ouders en onderwijzers alleen kun nen hierin verbetering brengen. Niet de politie. Warneer de nog te geven, door de pers te verbreiden voorschriften, de leiding van bovenaf dus, behoorlijk wordt ge volgd, zal iedereen, naar wij vertrouwen, bevredigd kunnen worden en ieders belang hetbest bevorderd; daartoe moge voor zooveel noodig alvast worden opgewekt. Verdere mededèelingen volgen nog. Vliegen boven Walcheren. Ondanks het slechte weer zijn nog ruim 400 personen met het Fokkervlieg- tuig in Vlissingen opgestegen, teneinde Walcheren vanuit de lucht te bezichtigen. S. Samethini f Op de Israëlitische begraafplaats te Middelburg is Zondagmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den hieer S. Samethini, een ook buiten Mid delburg goed bekend musicus, die op 65- jarigen leeftijd' is overleden. Het Middelburgsch Muziekkorps, waar bij dé overledene gedurende tal van jaren dies zomers als fluitist werkzaam was, stond voor het stadhuis opgesteld en ter wijl dé stoet eenige oogenblikken stil stond, werd de treurmarsch van Chopin uitgevoerd'. Nadat in de Kapel op. het kerkhof dë leeraar der gemeen te, de heer Gokkes, het woord had gevoerd, schetste aan de geopende groeve, de heer mr. J. Adriaan- se, voorzitter van de vereeaiiging „Het Middelburgscfi Muziekkorps wat het korps aan den heer Samethini veniest, bracht hij hulde aan diens talent en ijver en wees er op, diat de overledene steeds tot helpen bereid was. Een groote schare belangstellenden woonde den uitvaart bij. Pluimvee-verzending. Men meldt ons; 'De vorige week rolden wederom 3 wagons slachtpLuimvee naar Berlijn, n.l. uit Hulst, Goes en Middelburg. De bezwaren van die gebrekkige orga nisatie van den aanvoer op Zuid-Beve land en Walcheren doen zich echter ge ducht gelden, want nu de kippenkoopers ook per K.G. gaan uitbetalen, bij die boe ren aan huis zelfs, gaan velen er toe over om ze weer aan den koopman te ver- koopen, want dat is natuurlijk veel ge makkelijker. Het gevolg is dat er aan de wagon steeds minder kippen komen van dë boeren zelf, doch steeds meer van de dé kippenkooplui. Ieder voelt, dat dit nooit de bedoeling is geweest en dat op deze wijze de ver ladingen spaak moeten loopen en als de wagons niet meer ko men dan Op Walcheren heeft men dat begre pen, de heer J. Dommisse, Biggekerke, secretaris Z. L. M. afd. Walcheren, kwam eens praten, en het resultaat is geweest dat op Walcheren de belanghebbenden voortaan zelf de aanvoer zullen orga- niseeren. Vanwege de Z. L. M, kring Walche ren, dé V. P. Z. afd. Walcheren en de Eierveilimg Middelburg is een commissie benoemd, die dat zaakje op zich zal nemen. Om te beginnen zal aan alle leden der 3 organisaties voortaan een bericht worden gezonden wanneer verladen wordt en die sladbtpluimvee wol zenden, moet dat vooraf per briefkaart opgeven. Op die manier weet men vooraf hoe groot de aanvoer aan db wagon zal zijn en kun nen maatregelen genomen worden om al les te laden, opdat niemand worde teleur- Verder zal de heer Van Asperen Ver- vemne voortaan zelf de dieren ontvangen en zoonoodig sorteeren, doch hij zal maat regelen nemen, diat hoenders die niet ge schikt zijn voor verlading in de wagon, toch tot hun waarde worden gebracht, ooidat niemand meer afgekeurde dieren terugkrijgt en diat bezwaar dus ondervan gen wordt. De commissie zal verder alles doen om de aanvoer in goede banen te leiden en zal natuurlijk oorzaak zijn, dat er samenwerking komt tusschen de boeren ook op pluimveegebied en als het eenmaal zoover is, kan er meer gedaan worden voor de pluimveehouderij op Walcheren, want er moet daaraan nog veel en veel verbeterd worden, voor men die op het jDeil heeft, waarop de pluimveeteelt al gemeen in ons land' staat. Er is achter stand op Walcheren inzake de kippen en dat is eigenlijk onverklaarbaar, daar overal in ons land', waar het landbouwbe drijf grootendeels kleinbedrijf is, zooals op Walcheren, dë pluimveeteelt een zaak van beteekenis is geworden en voor de kleine een van de voornaamste bronnen van inkomsten is geworden, die iedere week geld in het landje brengt bovendien. Niettegenstaande de groote toename van den pluimveestapel in de laatste jaren, zijn de eiarprijzen in 1927 haast iedere week hooger geweest, dan in de overeen komstige week in 1926, en al zijn die verschillen gering, het is toch een bewijs, dat er op pluimveegebied nog geen ma laise is. Indien pluimvee met eenige kennis van zaken wondt gehouden, zit er een zeer behoorlijke winst in en die wordt met minder moeite verkregen dan in menig ander onderdeel van het landbouwbedrijf Om diat te bereiken moet er echter meer belangstelling en meer organisatie komen, d'an eerst kan algemeene voorlich ting gegeven worden, hoe pluimvee be handeld moet worden om er werkelijk voordéel van te krijgen. Uitvoer kippen. Door den kring Walcheren der Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij, de V.P.Z. en de veilingsvereeniging Walcheren, is een commissie gevormd, welke den uit voer van kippen naar Duischa'.nd zal regelen, om een einde te maken aan hef feit, dat soms veel te weinig, soms veel te veel kippen voor een wagonlading wor den aangevoerd. Hansweert. Alhier is opgericht als onder af deeling der sportvereeniging „Zee- landia", een reddingsbrigade, onder tech nische leiding van Mevr. Beth. Het bestuur der sportvereeniging meent dat in deze gemeente, waar het meeren- deel der bevolking op en aan het water werkzaam is, een reddingsbrigade meer dan noodzakelijk is. De verplaatsing van den kommies te water A. J. Seidel is ingetrokken. In zijn plaats wordt verplaatst de kommies te water J. Visser van Oostmahom naar Hansweert aan boord „Albatros". Heinkenszand. Vrijdag is door den no taris Van Cleef alhier, ten verzoeke van den heer A. Verdonck, publiek verkocht een woonhuis, waarin café met schuur, erf en tuin te Heinkenszand, groot onge veer 6 Aren 54 centiaren. Kooper de heer A. Heijboer te Heinkenszand' voor f3225, plus 8V2 °/o onkosten. Bij het Zondag j.l. gehouden con cours van dë kandboogschutterij „Soranus' alhier, behaalde de le klep, J. Boonman, Vrije Schutters", 's Heerehoiek; de 2© klep, A. de Jonge, Soranus", Heinkens zand; le zijvogel, A. v. 't Westeinde, 2e zij vogel, J. Boonman, beiden van „Vrije Schutters", 's Heerenhoekle hoofdkal, J. Vermeulen, 2e hoofdkal, J. Koopman, beiden van „Soranus", Heinkenszand; le kleine kal, J. Goense, „Doel naar Hoo ger", Wolphaartsd'ijk; 2e kleine kal, S. N ijs ten., .Eensgezindheid", 's Heerenp Hoofdpijn-Tabletten 60 ct.] Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten Staal-Tabletten Maag Tabletten Bij Apoth 75 ct 90 Ct 75 Ct en Drogisten hoek. Aan het concours nani.n 22 schut ters deel van verschillende vereenigingem Kruiningen. Bij Kon. besluit is in dé Rijkscommissie tot keuring van tuigpaar- dein benoemd tot plaatsvervangend vee arts, de heer M. van der Vliet, alhier. Middelburg. De Middelourgsche Ten toons tellings Vereejniging (M.T.V.) heeft besloten haar 8ste Jaarlijksche Tentoon stelling van Hoenders, Watervogels, Ko nijnen, Post en Sierduiven te houden op 25, 26 en 27 December a.s. Ovezand. Zaterdag is ter gelegenheid van d'e kermis door den B. V. L. Storm een onderlinge schietwedstrijd met marga gehouden. De prijzen werden a's volgt be haald: P. v. Driel, J. de Jonge Cz„ A. v, Steenbergen, A. Boonman, J. de Jonge Lz., M. Huige, C. v. 't Westeinde, J. de Jonge Fz., P. dé. Jonge Jz„ G. J. Schuur man, A. Murk, P. F. Speller, J. Moer man, A. Koens, L. Zuidhof, P. Martens, J. Otte, J. A. Schreurs, B. Boudens, C. Koens, F. dé IVfeij, J. Oostdijk, J. Tim merman, J." Kribbe, P. Schuerman, C, Vermieule, W. de Jonge, W. Rijk, j. Koens, J. Geljon, P. Oostdijk. Ook de Burgerwacht hield een onder linge wedstrijd met cilindergeweer» De ilag hiervan is ais volgt: J. Maat. A. v. d'. Velde, P. Rijk, A. Gameman, P. Korstanje, M. Sommeijer, M. Rijk, P. Rijk Wz„ M. Slaakweg, A. v. Zundleren, A. d'e Jonge, J. Korstanje, M. Korstanje, P. Daalman, C. Raas, F. Koens, M. Boeij, J. v. d'. Velde, P. Rentmeester, J. Kopmels, C. Pover, A. Bakker. De Breede Watering. Uit het jaarverslag stippen we nog aan Polderwaterstanden. Over 't algemeen zijn in dit dienstjaar vrij veel perioden voorgekomen van lan- geren of korteren duur, waarin liet water een ongewenschte hoogte bereikte. Het duurde in den regel te lang eer men in lage streken van liet overtollige water was ontlast en de standen waren veeltijds te hoog vele gronden lagen eeD zekeren tijd in meer of mindere mate drassig. De lage gronden onder Kattendijke en de Jerseksclie Moer waren spoedig watervrij, doch de afvoer onder Schore meer nog die van de Poel liet te wenschen over en had in den regel een traag verloop. Zooals bekend is hebben de eenige jaren geleden uitgevoerde werken ter verruiming van de watergan. gen tusschen de Oude Leiding en de sluis te Schore, niel in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoord wel is waar is de toestand aldaar verbeterd, doch zeer ongunstige standen kwamen uog steeds voor en ondanks de uitermate gunstige ligging der Schoorsehe sluis teekent de peilschaal aldaar zoo goed als geregeld hoogere standen aan dan die bij de lerseksche sluis. Ook in de Poel liet de toestand te wenschen over, menigmaal werden aldaar zeer abnormale standen waargenomen. Het is voorgekomen dat bij en onder Sinoutskerke de gronden drassig waren of blank stonden en elders in de om streken ook de slooten boordevol, terwijl bet stoomgemaal wegens onvoldoenden aanvoer slechts met halve kracht in actie zijn .ton. Terloops zij gememoreerd dat even na de voltooiing der groote delfwerken, nu zoowat twintig jaar geleden, de commu nicatie van de Poel met het gemaal voldoende in orde was en ook naderhand, zooals uit de toenterlijd gedane opnamen blijkt en ook de Poelbewoners zich nog wel herinneren, niettegenstaande het gemaal in die dagen nog niet die capa citeit van nu kon ontwikkelen. Zooals bekend is werd tijdens deu aan leg van den locaal.spoorweg in 't alge-' meen niet steeds het nut en belang van een regelmatige en vlugge suatie in 't oog gehouden en de noodige aaudacht geschonken aan de afvoerkanalen. Zooals reeds is gemeld is de watergang bij de spoorwegbrug in de Poel goed in orde gebracht en de kleine gebreken die zicb elders hier en daar nog bevinden zullen te bekwamer tijd worden hersteld, naar de Spoorweg Mij. heeft toegezegd. Stoomgemaal. Gedurende de zomermaanden en een gedeelte van het najaar lag het gemaal stil, alleen in Juli 1926 heeft de machine een korten tijd gewerkt. Ongeveer half October d.a v. moest met volle kracht dienst worden gedaan en verder is het gemaal tot bij het einde van het dienst jaar vrij geregeld in actie geweest en veelal met beide werktuigen tegelijk. He dagen dat het gemaal in genoemde periode werkeloos lag, zijn weinig in aantal ge weest. De motor en de machine hebben uit stekend voldaan en stoornissen in het bedrijf zijn niet voorgekomen, doch deze werktuigen konden soms door te geringer, aanvoer te weinig water verzetten en heb ben dus niet altijd even economisch kunnen werken. Handelsonderwijs. Men schrijft ons He Vereeuiging voor Handelsonderwijs alhier, hield Vrijdag haar jaarvergadering Uit de verslagen van den Secretaris en Penningmeester bleek, dat de van deze vereeniging uitgaande avondschool zich nog steeds in bloei mag verheugen, wat het aantal leerlingen betreft. Tot den nieuwen cursus, die j 1. Maan dag is aangevangen, werden 4.8 leerlingen toegelaten, waarvan 12 uit de buitenge meenten. Wat de finanoieele toestand betreft deze kon beter. De uitgaven bedi rond f 4800 per jaar en worden voor een groot gedeelte gedekt door subsidies van Kijk, Provincie, gemeente Goes en e: buitengemeenten, benevens door ontvangst van schoolgelden, doch er is bij heel den opzet der subsidies gerekend dat ook vereenigingen en particulieren deze school zulleD steunen. Voor deze nuttige school, die door particulier initiatief tot stand kwam, moet ook van particuliere zijde finanoieele hulp en belangstelling zijn Dit nu is wel het geval, doch niet vol doende. Moge daarom bet gevolg van deze mededeelingen en van een aan vele ingezetenen te zeilden circulaire zijn, dat tal van nieuwe leden tot de Vereen voor Handelsonderwijs toetreden en daarvan lid worden Men steunt daardoor een zeer nuttige instelling, die sinds 1914 tal van jongelui geholpen heeft een meer of minder goede positie in den handel en op kantoor te verkrijgen. Landbouw-Bioscoop. De filmregisseurs hebben al dikwijls in d© geschiedenis van de ontwikkeling van Amerika aanleiding gevonden voor het sa menstellen van een rolprent. Wat zeer be grijpelijk is, want van hot Amienkaaasche verleden, vain de diagen waarin pioniers arbeid verricht moest worden om om/af zien,oare woeste en ongebreidelde streken in een vruchtbaar en veilig oord te veran deren, gaat een grooite bekoring uit. „De erfenis dér woestijn", de film die deze week als hoofdnummer in de Landbouw- bioscoop draait, handelt (ondanks de on juiste titel) over het tijdperk in de Arne- rikaansche geschiedenis, hierboven aange duid. We zien iets van de moeilijkheden waarmedé de pioniers in de wilde streken te kampen hadden, we maliën den strijd mee die zij tegen de elementen en tegen de menschen te strijden hadden. Vooral op het laatste is in déze film de nadruk gelegd'. Kunstzinnige waarde is aan deze rol prent natuurlijk niet toe te kennen, maar van andere specifiek-cinematografische eigenschappen is zij geenszins gespeend. De toeschouwers worden in spanning ge houden tot het einde, en romantiek geeft de ietwat ontnuchterende werkelijk heid een te waardeeren fint. Vermelden we verdér nog, dat het spel der hoofdfigu- guiren verheugend' is (we denken vooral aan Noah Beery en Ernest Torremce) dlan mag besloten worden dat „De erfenis der woestijn" iemand een gedeelte van den avond uit de dagelijksche sfeer kan brengen. Behalve het hoofdnummer krijgt de be zoeker dér Landbouwbiosooop deze week twee kluchten te genieten van het be kende Amerikaansdhe type. Concert. Euphon'a" zal morgenavond te 8 uur op de Markt het navolgende programma uitvoeren. 1. Salut h Saint Jioire-pasredouble, E. Rubin 2. Polonaise de Concert, J. Blangenois; 3. L'Estndiantina, Grande Valse, E. Waldteufel 4. Florentines Marsch (Grande Marche Italiënne), J. Fucik5. Vieux Camarades, Marche Célèbre, C. Teike 6. Ouverture La Creole, J. Baudonck7. Episode Militaire (Herinnering aan den Slag van Waterloo) M. J. H. Kessels8. Finale. Boven Go-es. Zooals wellicht bekend, bestond van Donderdag tot en met Zondag gelegenheid Vlissingen met een verloeerstoestel der K. L. M. op te stijgen en diverse ge- déelten van Zeeland te zien. Zaberdag- ag hebben enkele inwoners van Goes een tochtje naar ZuidLBeve!amd georga niseerd' en o.a. de oude gatizenstad vanuit dé hoogte bekeken. Het Fokkervliegtuig cirkelde drie keer vrij laag boven de stad. formulier zich meer zal aansluiten hij dat, op de Internationale pasconferen tie van 1920 te Parijs vastgesteld'. D indeeling zal anders gorden. Verder zal de handteekening van Oen secretaris-gene raal van Buitenlamidsdhe Zaken worden vervangen door die van den ambtenaar, die den pas uitreikt. De verlengingen zul- en voortaan moeten worden ingeschre ven op de twee daarvoor bestemde afzon derlijke bladzijden en niet meer verspreid mogen voorkomen. 1;. Voor het publiek zullen dé formalitei ten in zoover verzwaard' worden, dat voor het dubbele paspoort van man en vrouw ook het signalement van dé vrouw en haar handteekening, dus ook haar tegenwoordig heid naast die van den man bij de aan vrage en uitreiking van dan pas (alleen te Rotterdam kan met opkomst bij de aan vrage worden volstaan) vereischt zal zijn, De Rijksmiddelen in Aug De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Aug 1927 bedroeg f38.561.871, tegen f36 343.663 over de maand Aug 1926. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt f 39.375.716. We laten hieronder Vttlgen' dé öpbr'ëiigst over de eerste acht maanden van 1927, vergeleken met die Over de eerste acht maanden van 1926. Grondbel. Pers bel. Ink. bel. Veim. bel. Div. en T. Inv, recht Stat. recht Zout - Geslacht Wijn Gedistill. Bier Suiker Tabak Goud, zilv. f Rijw belast. f Zegelrecht f Regist recht f Succ. recht f Domeinen f Staatsloterij f J acht, visck f Loodsgeld f 1927 17.054.060 19.851.183 69.378.707 7 631.055 14 618.783 38.254.466 2 846.518 1.445.150 6.680.204 1.477.948 29.121.914 8.815.176,! 29.144.076 15 071.618 621 327 6.778.548 18.250.875 14.333.096 32.642.680 2.125 988n 437.622 184.862 3.278.405 1926 16.426.561 18.540.458 68.053 068 5 908.680 -10.116.849 38.192.098 2.705.140 1.346.994 6.280.844 1.552.015 29.455 793 7.892.704 29.523.426 14.908.530 548.743 6.617.997 16.317.991 13.985.057 29.054.287 2.200.978 437.571 188.550 3.114.854 Een nieuw paspoort. Naar de „N. R. C." verneemt, zal er een nieuw paspoort komen, waar het Totaal f339.544.270 f323.314.197 De opeen ten ten bate van het Leenings- fonds gaven over Augustus 1927 een opbrengst van f 6 235.660, tegen een be drag van f5,936.034 in Augustus 1926. Lotus prijsvraag. De .margarine verkoop combinatie (A. Jurgens, Albers' Creameries Ltd en Ned. Plautenboterfabriek) heeft weer een zeer interessante prijsvraag uitgeschreven. Op gelost dient te worden de vraag „Hoeveel Lotus in Nederland f» Dit kan geschieden met behulp van de Lotus-landkaart, waarop zeer veel keeren de woorden Lotus zoet als Room voorkomt Wie het juiste tal keeren opgeeft maakt een goede kans op de hoofdprijs „f 5000. Een interessante prijsvraag, die wel weer terk de aandacht van puzzelend Neder land zal trekken. Luit. Koppen's I n d i ë-y 1 u c h t. Het driemotorig Fokkervliegtuig H-NAEA, waarmede de heeren Koppen, Frijns en Elleman 1 October a.s ,de postvlucht naar Indië gaan aanvaarden, is op het vliegveld Schiphol .door den heer Ir. Grasé van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek ingevlogen. Het vliegtuig voldeed uitste kend en de heer Grasé toonde o a. de schitterende vliegeigenschappen dezer machine door er een fraaie looping mee uit te voeren. Sluiting der S t a t e n-Generaa 1. Met het gebruikelijke ceremonieel heeft Zaterdagmiddag de minister van binnen- landsche zaken in de vereenigde vergade ring van de beide Kamers der Staïen- Generaal namens de Koningin de zitting der Staten-Generaal gesloten met een re de, waarin gezegd wordt, dat in het ach terliggende jaar menige belangrijke maat regel tot stand kwam en commissoriale arbeid ten aanzien van meer dan een dier maatregelen met zoo gelukkig gevolg ver richt, van dit resultaat een zeer belang rijken factor vormde. Als voorbeeld moge genoemd de comptabiliteitswet en de In dische bedrijvenwet. De R ij k s u i t k e e r in g aan de gemeenten. Het rapport van de Staatscommissie voor de herziening van de finanoieele ver houding tusschen het rijk en de gemeen ten is gereed en Zal Dinsdag worden ge publiceerd. De Amsterdamsche oud-wet- houder Wibant heeft daaruit aan de Tel. het volgende medegedeeld De commissie is éénstemmig, op één lid na. Het rapport concludeert tot een voor stel om vast te leggen een stelsel, waar bij liet rijk aan de gemeenten vergoeden zal bepaalde percentages van bepaalde on derdeden der gemeentelijke uitgaven. De ze onderdeelen zijn in hoofdzaak de'kos-

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2