N°. lil. Gravin Pia Vroeg Winter Maandag 19 September 1927 11A® Jaargang» Buitenland Sport Koloniën. WIJ ZIJN GEREED met pracht Collectie HAARDEN en KACHELS. N.V. ASSELBERGS' IJZERHANDEL Rechtszaken. F ro vin cienieu Ws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, tuiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich op de Goesche Courant abomieeren, ontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS, Abonnementen worden aangenomen door onze agenten en aan het Bureau van die N.V. Goesche Courant, Turfkaidle 15. OVERZICHT. Mexico. Het is in Mexico nooit erg pluis ge weest. Bijna onophoudelijk heeft dit land kunnen bogen op die twijfelachtige eer, dat er dingen mogelijk waren en ge beurden, die in geen anderen staait bestaanbaar zoudten zijn. De tijd. waarin het Mexioaansche leger meer generaals dan korporaals telde, ligt nog niet zoo heel ver achter ons. Maar de laatste maanden is herhaaldelijk de aandacht in sterkere mate naar dlezen Midden-Amerdr kaansdhen staat uitgegaan, dian tevoren het .geval was. Niet alleen die berichten omtrent de pogingen van president Calles om orde te brengen, in den ckaoti-schem toe stand', die in Mexico heerschte en de mededeel ingen over zijn optreden tegen het gevreesde banditisme, dat hij te vuur en te zwaard wilde uitroeien, waren daar van die oorzaak, doch evenzeer de geruch ten over een oplaaien van godsdiensthaat en een daarmede gepaard gaande vervol ging van priesters. Dr. Böse vertelt hier thans meer van in het „Hamburger Freni- dienbJatt". Het is nu een jaar gelede», schrijft Böse, dat in Mexico de laatste godsdienstoefening is gehouden. Twee-en- vijftig Zondagen zijn de deuren van de bedehuizen niet meer geopend voor de geloovigen. Een katholieken dienst wordt slechts hier en daar op afgelegen plekken gehouden. Dat doet bijna denken aan den eersten tijd' van het Christendom. In bos- schen, grotten en afgelegen huizen verza melen zich de geloovigen met hun leiders, altijd vreezende dat soldaten plotseling kunnen binnen stormen. De aartsbisschop José Mwia y del Rio is met acht bissclhop- pen uit het land vedbaninen en leeft in Texas. Vele geestelijken hebben bet land moeten verlaten en toch heeft vrijwel geen priester zich aan die nieuwe kerkwetten van de regeering Calles onderworpen. In één opzidht is die regeering wel iets min der geworden. Zij heeft toch bevolen, de aanvoerders der katholieken, die in de hoofdstad werden gevangen gehouden, vrij te laten en zelfs hen, die naar de misdadi ger seilamden I'res Manas waren gede porteerd, in het land tenig gebracht. Als reden voor deze tolerantie werd opge geven, dat de katholieke revolutiekewegmg geheel was onderdrukt en dat men dienten gevolge de katholieke leiders n.et meer als gevaarlijk behoefde te beschouwen. De revolutionaire beweging is ook inderdaad verzwakt. Alleen zwerven nog kleine troe pen rond, die hier en daar verwarring trachten te stichten. Maar het schijnt toch, dat de hoofdleiders gekalmeerd zijn en dat de aanhangers der kerk besloten heb 75 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS-MAHLER. Hij deed het en sprak op een toon van droeve gelatenheid „Ge hebt u ongetwijfeld' vergist, toen ge aannaamt, dat Pia mij liefheeft, al was zij zelve zich daarvan misschien no g niet volkomen bewust! Het lijkt er al zeer weinig op! Zij is eenvoudig op de vlucht gegaan voor mijHet is nu zeker tot haar doorgedrogen» wat het zeggen wil, de echtgenoot© van een onbemmden man te worden. Dat is de eemige verklar ring, die op het gebeurde past. Misschien heeft zij iemand' anders lief gekregen, zij heeft in die laatste maanden zooveel jonge mannen leeren kennen en men' heeft haar zooals ge mij gezegd' hebt, zoo ijverig helt hof gemaakt!" Gravin Eckhoff schudde het hoofd en antwoordde op beslisten toon: „Neen, neen, diat is met zoo! Dat kan ik niet gelooven! Er is demand, aan wien zij boven anderen de voorkeur gaf; zij was tegen alle jonge mannen, die zij ooit- moet'te, even onbevangen en argeloo-s vrien delijk! Ik kan mij niet zoo in het kind ben, de candidatuur van generaal Aafliulfo Gomez te steunen. Gomez legt er nadiruk op, diat het probleem van de betrekkingen tot de Vereenigde Staten alleen kan wor den opgelost door een geheel nieuwe en onafhankelijke regeering en dat hij den goe dien wil heeft, een oplossing te zoeken, die voor beide kanten bevredigend is. Ver der belooft hij allen bannelingen dat de poorten van het vadierland weer voor hen geopend1 zullen worden en zegt dat men tegenover de kerk tolerant moet zijn. Zoo denkt hij aanhangers te winnen. Uit de slechte economische situatie slaat Gomez overigens munt. Wie Mexico weer op de been wil helpen,, moet een totaal an dere financieel© politiek volgen, rechten em belastingen zooveel mogelijk verlagen en buitengewoon zuinig huishouden. Boven dien moet getracht worden weer buiten- land'sch kapitaal in 'het land te krijgen, waartoe in die eerste plaats noodig zal zijn, de bestaande landbouw- en oiiewet- ten grondig te herzien. En dan 'moet vooral het vertrouwen van de Vereenigde Sta ten gewonnen worden. Want zonder hun hulp en goeden wil kan Mexico niet herstel len. Gomez wil nu in deze richting werken. Of 't hem lukken zal wat orde te brengen in den chaotischen toestandzal de tijd leeren. Athletiek. Een Zeeuw,sche Athletiekbolid In een Zaterdagavond te Middelburg gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van een Zeeuwscben Ath'.eitaek- bond', welke zich als proeflèd zal aanslui ten bij dfe Nederlandsche Athletiek Unie. Het adres van den voor'oopigen secre taris is de heer J. A. Bal, Vlissingsche straat 162, Middelburg. Luchtvaart. Levine kon niet wegkomen. Naar Reuter meldt, heeft Levine Za terdag een poging gedaan om te starten voor zijn voorgenomen vlucht naar Ind'ië, maar zijn toestel weigerde de lucht in te Dit bericht zou er op wijzen, diat hij zijn oceaanvlucht opnieuw maar weer heeft opgegeven. Misschien had hij van te vo ren ook wel niet eens bedacht, welke rich ting hij uit zou gaan. Doch niet Levine alleen schijnt kuren te hebben, ook zijn Miss Columbia blijkt nu van nukken niet vrij. Of was het toestel verstandiger dan hij zelf? Doodvonnis voltrokken. Aan vier Bantamsche communisten, die ter dood veroordeeld waren, is Zater dagmorgen in de gevangenis te Pandeglang het vonnis voltrokken. Woeker Dezer diagen stond voor den landraad te Soerabaja terecht een zekre Asan alias hadji Noorsidik uit Dor, oker to. De hadji is van beroep wagenverhuurder en werd vergist hebben! Ik zou er bijna een eed op dtirven doen, dat zij je Liefheeft!" Met een bitter glimlachje wees Hans op Pia's brief. „En toch hebt ge u blijkbaar vergist!" zeidb hij. Geruimen tijd' zwegen beiden, ieder van rigen gedachten vervuld. „Op dear dag. waarop ik haar vroeg, om mijn vrouw te worden," dacht Hans met smartelijke ontroering, „zou ik mij haar weigering weinig aangetrokken heb ben. Zij legdie als een argeloos kind haar hand in de mijne en ik dacht er alleen aan, diat ik een verstandige keuze deed. Maar nu treft het mij hard', zeer hard, dat zij zich van mij afwendt, want ik weet nu, dat ik het bekoorlijke schepseltje met groote innigheid' liefheb. Ik zag het kind' tot vrouw gerijpt weder en mijn hart vloog haar tegemoet. Wat zou ik gelukkig zijn geweest, als haar jeugdig hartje voor mij tot ontwaken was geko men! Maar nu zij zich van haar eigen gevoelens bewust is geworden, heeft zij begrepen, dat haar hart mij volstrekt niet toebehoort en zij is mij ontvlucht, omdat zij gevoelt, dat een vrouw van goeden aanleg zich niet geven kan aan een man, dien zij niet liefheeft. Ik heb geen geluk in de liefdel Als ik mijn handen uitsteek, om het geluk te grijpen, glijdt het mij tusscben de vingers weg!" Hij vermande zich en zich tegenover Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM» Koopt geen Kachel op een plaatle. GA LIEVER ZIEN I beschuldigd vijf dogears en tien paar- n van een Aïiabier te Lebben verduis- d, verbek de „N. S. Ct.". ®e kwestie was, diat de hadji- f 3000 van dten Arabier bad geleend. Hij teeken die een schuldbekentenis, waarbij bij ver klaarde genegen te zijn f 6,per dag rente te betalen, terwijl bet kapitaal zou. wordlen afgelost in termijnen van f 10, eveneens per diag te betalen. De badji bad dit één jaar lang volge houden en bad dus volgens zijn berekening dié volle scbuld, plus de rente betaald (namelijk totaal niet minder dan bijna het dubbele van de oorspronkelijke som). De Arabier verklaarde voor bet ge recht, diat hij met beklaagde overeengeko men was, diat de vijf dogears en de tien paarden, welke gekocht waren met de geleende som, weder in zijn bezit zou den komen, indien de betalingen gestaakt wenden. Beklaagde bad hem eiken dag f6,,,huur" te betalen voor die paar- dien en de dogears, doch na een jaar bieldien de betalingen op en werd één der dogcars aan een ander verkocht. Rechtbank te Middelburg. Niet uitgeklaalrd. J, H., 30 jaar, zonder beroep le Scho- re, werd verdacht dat bij op 2 Aug. 1926 vanuit Hans weert die Wester-Schelde is opgevaren en daarna in België is aange komen, zonder zich aan het kantoor der Invoerrechten te Bath te hebben doen uit klaren, niettegenstaande zijn lading be stond' uit een motor. Deze zaak werd' tot nader uitgesteld. Smokkelen. J. H„ voornoemd, werd tevens ten jelegd dat bij op 1 Aug. 1926 aan boord van een vaartuig vanuit België op NederLandsch gebied is binnengekomen, op dat vaartuig mede voerende 18.000 boekjes sigarettenpapier, elk boekje van 165 blaadjes, met eene to'tale oppervlakte van 8316 vierk. M„ zondier dat die goe- dieren waren gedekt door document en zonder dit aan te geven bij de Invoer rechten te Bath of Hansweert. zijn tante nederzettend, vroeg hij: „Wilt u mij eens nauwkeurig vertellen, hoe alles eigenlijk in zijn werk is gegaan?' Gravin Eckhoff verbelde alles, wait zij- zelve wist, eraan toevoegend: „De slag trof mij geheel onverwacht. HansGisteravond was Pk nog in haar gewone, opgewekte stemming Hij schudde bet hoofd en sprak: „Neen, dat was zij niet; zij was ver legen en niet op haar gemak; ik zag duidelijk, dat zij voor mij terugbeefde, als ik baar wilde naderen, maar ik, dwaas die ik was, hield dat voor meisjes achtige schuchterheid. Nu weet ik beter! Misschien heeft zij gevoeld, dat er in mijn binnenste een groote verandering heeft plaats gevonden, misschien heeft dat haar verschrikt en haar tot het bewustzijn ge bracht, diat zij mij niet kan toebehooren! Het arme, lieve kiind, wat zal zij in angst en onrust hebben verkeerd! Nu heb ik bovendien ook haar vertrouwen verloren! Maar dat wil ik jtoch terugwinnen, als het zijn moet ten koste van mijn eigen levensgeluk en van mijn eigen gemoeds rust!" Gravin Eckhoff sprak zuchtend': „Ik ben er zoo bedroefd om! Het maakte mij zoo gelukkig, dat je kart zich naar Pia had toegewend! Ik heb zoo mijn best gedaan, om te maken, dat zi; je bevallen zou en nu was het achteraf misschien beter geweest, diat je onverschiil- 6 maanden gevangenisstraf werd door dien Officier van Justitie geëischt. Eisch rijksadvocaat f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Ie. P. O. L., 33 jaar, commissionair te Tournay (België) en 2e. J. L. M. P., 20 jaar, chauffeur te Moiscrom '^België) werdén ten laste gelegd dat zij op 2 April 1927 des namiddags 12V2 uur bij' Sunt Anna ter Muidén vanuit België op Nederlamdsch grondgebied zijn binnenge komen met een automobiel, beladen met 1002 Liter spiritus van 96.6 sterkte, zonder gedekt te zijn door document of mgifte te doen aan het kantoor van Invoerrechten. Deze zaak betreft de srnok- kel-affaire waarbij de opperwachtmeester der Marechaussée Bridée het leven ver loor. Eisch: ieder f50 en f32 boete en verbeurdverklaring auto. P. O. L. en J. L. M. P., voornoemd, werdien ook nog ten laste gelegd verbo den invoer van 1230 Liter spiritus en een auto op 26 Maart j.l. te Sluis. Eisch: ieder f300 boete en verbeurd verklaring. De klap. A. P., 27 jaar, klein-landbouwer te St. Jansteen, gedetineerd, werd beklaagd dat hij in den nacht van 26 op 27 Juni j.l. opzettelijk Honoré die Meester zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, dlQor hem met een paal op zijn hoofd te slaan, tengevolge waarvan de Meester 2 barsten in het rechter-rotsbeen bekwam met bloed uitstortingen, welke verwondingen de oor zaak zijn geweest, dat de Meester op 2 Juli j.i. is overleden. Eisch: 3 jaar Mr. P. C. Adriaans© pleitte clementie. Een geraffineerde bedrieger Op een flinke boerenplaats in de ge meente Avereest leef die de oude H. S. met zijn zuster. In Ommen hadden zij een ver familielid wonen, de bakker H. J. W. Deze kon heel goed' praten en won zoo het gebeeie vertrouwen van de oude memschen. Hij raadde hun aan, hun geld te beleggen op dè Rijkspostspaarbank. In den loop van 1923, '24 en '25 stelden zij hem verschillende bedragen ter hand, totaal f 3600,die hij voor hen op de spaarbank zou beleggen. W. nam in derdaad een spaarbankboeltje, stortte hier op f 14,en stak de rest in zijn zak. Ook had' hij onder zijn berusting een boekje met het tegoed van f 3000, van S. bij de Coöperatie te Dedemsvaart. Hiervan haalde W. f 2000,af voor zichzelf, betaalde f 600,kunstmest voor S. en stak het staartje van f 400,—J weer in zijn eigen zak. De heer S. be greep, dat de zaak niet zuiver was, toen een kennis hun medbdeelde dat zij f 12.000,hypotheek op hun boerderij kregen. W. had' hun wijsgemaakt, dat de boerderij herschut moest worden voor de belasting op f 12.000,en op déze wijze had1 hij alles laten schatten voor de hy potheek, zonder dat de beide oude men •scben er iets van af wisten. Begin 1926, na de ontdekking van het bedrog, stemde S. er in toe, de geheele schuld van W. aan hem en zijn zuster te fixeenen op f 11.000—, waarvoor hij een tweede hy potheek kreeg op W.'s eigendommem Twee December vorige jaar ging W. failliet en bij den verkoop van zijn goe deren bleek, dat deze niet de gedachte waarde hadden, en dat van de tweede hypotheek slechts ongeveer 50 pCt. zou terecht komen. Hierop werd de zaak aan gegeven. De officier van justitie bij db rechtbank te Zwolle vond het zoo'n geraffineerde en zoover doorgevoerde verduistering, d^t hij drie jaar gevangenisstraf easchte. Waar verdachte thans in Lonmeker, dicht bij de Duitsche grens woont en na dezen eisch de kans groot was, dat hij de vlucht zou nemen, gelastte de recht bank zijn oogenblikkelijke inhechtenisne ming. lig voor haar gebleven waart. Wat zijn wij menschen toch kortzichtig! Wij ma ken plannen en bouwen schoone lucht- kasteelen en dan loopt zoo'n klein, dom meisje weg en stuurt alles in de war!" Een glimlachje speelde om zijn mond. „Dat was weer echt db oude, onstui mige Pia, die zich door niets weerhou den liet!" merkte hij op. „En toch zou ik er een eed' op gedaan hebben, dat zij je liefhad!" sprak de gravin voor de tweede maal op naden kenden toon. Hij sprong op' en leep in zijn kamer heen en weer. Een brandende smart woed de in zijn binnenste! Voor de tweede maal was hem dé beker des geluks ont gaan, op het oogenHük waarop hij zijn lippen eraan wilde zetten! Eindelijk bleef hij voor zijn tante staan, als slotsom van zijn triestig gepeins tot haar zeggend: „Het helpt niet, of wij er nog langer ons hoofd over breken. Tante Maria. Eén ding staat vast, zij is gevlucht, omdat zij mijn vrouw niet wilde worden! Ik moeit haar wil eerbiedigen, ik kan baar niet dwingen, de belofte, die zij mij in kinderlijke onwetendheid gaf, te houden! Maar ik zal dadelijk naar Riedberg te- rugkeeren. Graaf Buchenau zal mij daar ongetwijfeld bericht over Pia komen bren gen en hij zal in zorg zijo over db wijze, Het rijbewijs. Vanwege het Provinciaal bestuur schrijft men ons: Nu het wel allerwege békend zal zijn, dat de nieuwe bepalingen inzake het ver keer met motorrijtuigen met 1 November .s. in werking treden, is wellicht bij me nig motorrijtuigbestuurder de vraag op gekomen, wat hij toch eigenlijk moet doen, om tijdig in het bezit te geraken van een rijbewijs, dat aan die nieuwe voor schriften voldoet. Men vergete daarbij niet, dat niet on middellijk op 1 November a.s. dat nieuwe bewijs in handen van den bestuurder be hoeft te zijn, tenzij men op 1 November a.s. voor het eerst gaat chauffeemi. Er is een overgangstijdperk van 8 maanden; voor hen, wier tegenwoordig rijbewijs op 1 November a.s. nog geen twee jaar oud is, wordt hoogstwaarschijnlijk eene regeling getroffen, tengevolge waarvan bo vendien die 8-maanden-termijn eerst be gint te loopen, nadat 2 jaar van den da tum van afgifte van dat rijbewijs af, z(ijn verstreken. Maar binnen 8 maanden na 1 November a.s., dat is vóór 1 Juli 1928, moeten dus wel zij, die vóór 1 November 1925 een rijbewijs verkregen, hun oudé bewijs voor een nieuw verwis selen, willen zij bevoegd blijven om met ingang van 1 Juli 1928 en later te rij- de andere rijbewijzen vervallen dan geleidelijk na dezen datum, het laatste eventueel op 31 October 1929 plus acht maanden, d.i. 30 Juni 1930. Ten Departemente en bijzonderlijk aan de Provinciale Griffiën, ook aan de Middelburgsche, wordt thans met kracht gewerkt aan eene regeling, die moet waar borgen dat ieder belanghebbende op tijd zijn nieuwe rijbewijs bekomen kan. Men zal aizoo het beste doen, met de publica tion, welke hieromtrent nog zullen ver schijnen, hetzij van den Commissaris der Koningin, hetzij vanwege de gemeente besturen, af te wachten. Het heeft geen zin, reed's nu, onvoorbereid en terwijl nog allerlei praeparatievem op de onderschei dene bureaux genomen worden, aanvra gen in te zenden aam den Commissaris der Koningin. waarop ik het gebeurde heb opgenomen. Ik wil niet, dat hij of Pia om mijnentwil onrust verkeeren". Gravin Eckhoff stond op en legde haar hand op zijn arm met de woorden: „Je hebt een bittere teleurstelling on dervonden, mijn beste Hans, maar ik kan de hoop niet opgeven, dat alles zich nog ten beste zal schikken; in het hart van een jong meisje gaan soms wonder lijke dingen om!" Hij kLemdé de tanden opéén en stiet bijna ruw uit: „Wek geen hoop in mij, die niet in vervulling kan gaan! Het is beter, dat ik leer berusten! Maar één ding laat ik mij niet ontnemen, ik wil van haar eigen lippen hooren, dat alles tusschien ons uit is! Daarop héb ik recht en een maal zal zij toch mijn aanblik wel wie der voldoende kunnen verdragen, om mij te woord' te staan! Dan zal ik Pia rond uit vragen, of zij haar hart aan iemand anders geschonken heeft! Laten wij er nu niet langer over spreiken! Als u een oogejmblik wachten wil, zal ik u naar huiis brengen; ik vertrek tech pas van avond1." Hij maakte zich tot uitgaan gereed en zij gingen te zamen te voet naar de woning der gravin. i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1