Grinnik-Pilletjes WW f r f:"l\ I ProVincienieuWs Bewaar Uw goeden luim ook op waschdag Koloniën. School en kerk. Onze Leestafel. Rechtszaken. Sport Land en Tuinbouw W etenscbappen. Binnenland Hij„Juffrouw Agatha ik bemin u Zij: „Maar ik heb geen cent in de wereld." Hij: „Pardon, ik heb mijn zin nog niet voleindigd. Ik bemin u niet Zij: „Zoo, t was maai" om je eens op de proef te stellen, want ik heb 100.000 gulden". Hij: „Opnieuw heeft u mij belet mijin volzin te voltooien: Ik bemin u niet ter wille van uw geld".. Zij: „Dat is gelukkig, want wat ik daar zei van die honderdduizend gul® den, was maar een grap!" 1 1 J-l De stemming aan db hitter tafel was poëtisch, en er werd' over kussen sproken. „Dat zeg ik jullie", sprak een die juist van de reis thuis was, ilk heb de schoonste meisjes op Tahiti gekust, dè knapste meisjes in Europa en in Ame rika maar diat zeg ik jullie: mijn eigen vrouw te kussen is nog het beste van alles." „Reik me die hand, ouwe jongen", sprak een van zijn vrienden bewogen, „ik ben het volmaakt met je eens „Mijn dienstbode heeft me zonder op zegging laten zitten." „Dat is nog niets; de mijne heeft me zonder één héél bord laten zitten". i J i M „Wat?" riep de verbolgen automobi list. „Proces-verbaal tegen mij opmaken? Man, met wat ik van het besturen van een auto weet zou ik een boek kunnen vullen". „Best mogelijk", antwoordde de agent, „maar met wat u er niet van weet zoudt u een hospitaal kunnen vullen. Geef me nu uw naam en adres maar op". M I i i N Zij: „Ik vind dat je wel wat vriende lijker kan kijken?" Hij: „Wat? Na zoon naaistersreke- ning ontvangen te hebben?" Zij: „Tenslotte zijn die rekeningen het eemige, waarvoor jij je interesseert. Voor mijn kleeren toon je nooit belangstelling Rechter: „Getuige, gij beweert, beklaag de reeds jarenlang te kennen. Acht u hem in staat om het geld' ontvreemd te hebben?" Getuige: „Hoeveel was het, Edelacht bare?" 1 'l Nieuwsgierige buurman, tot werkman, die onder een kast zwoegend deze in een verhuiswagen draagt: „Gaan die menschen verhuizen?" Werkman: „Welnee meneer; we maken alleen maar een ritje met de meubelen om ze een luchtje te laten scheppen." een flesch van deze siroop neemt men ty2 liber water en tyi vaniile-stokje. De va nille laat men een tijdje, op het for nuis, in het water trekken. De cacao en do suiker doet men in een pannetje en mengt dat aan met een weinig water. Dan gaat de vanille en de rest van het water erbij, waarna men alles een mi nuut of twintig zachtjes Iaat koken. Dan db vanille eruit visschen en de siroop in een flesch doen. Deze blijft hoogstens 3 weken goed'. Men gebruikt ze in ver houding van 1 deel siroop op 2 deelen melk. Bewijsstukken van rijvaardigheid. Op 1 November treden de bepalingen van db nieuwe Motor- en Rijwielwet in werking en, na het verstrijken van een overgangstermijn van 8 maandbn, moet elke bestuurder van een motorrijwiel of autoi in het bezit zijn van ean door die wet geëischt bewijs van rijvaardigheid. In den vervolge zal ieder, die een rij bewijs aanvraagt, moeten bewijzen, dat hij werkelijk met zijn auto of zijn motor over weg kan. Hij zal dus examen moeten af leggen. Deze verplichting is van terug werkende kracht verklaard voor allen, de na 1 Mei 1924 een rijbewijs hebben ge kregen. Rijbewijzen voor 1 Mei 1924 af gegeven komen te vervallen en moeben dus vernieuwd' worden. Voor de houders is geen examen noodig. Er zijn dus drie categorieën: De eerste categorie bestaat uit houders van rijbewijzen voor 1 Mei 1924 afgege ven. Zij moeten een nieuw rijbewijs aan vragen bij den commissaris der Koningin en daarbij overleggen: aeen uittreksel uit het geboorteregis ter van de geboorteplaats, óf' een uittreksel uit het bevolkingsregister van de woon plaats, óf eenig ander bewijsstuk, waaruit de geboortedatum van den aanvrager Kijkt. Indien het oude rijbewijs wordt overge legd, wordt dit als voldoende bewijs ter vaststelling van den geboortedatum be schouwd; b. twee goedge'ijkende portretten 3 c.M. breed 4 c.M. hoog; c. een geneeskundige verklaring, niet langer dan veertien dagen vóór de inzen ding van de aanvraag om een rijbewijs af gegeven en inhoudende de verklaring, dat bij den aanvrager geen lic'haams- of ziels gebreken zijn waargenomen, welke hem kunnen beletten een motorvoertuig naar behoorent e besturen. In zijn aanvrage deelt de aanvrage* mede, den datum en het jaarnummer van het thans in zijn bezit zijnde rijbewijs. De aanvrager kan dus in het bezit van zijn oude rijbewijs blijven en hem wordt tijdig, althans wanneer zijn aanvrage niet op het laatste oogeniblik geschiedt, het nieuwe rijbewijs toegezonden. De tweede categore, houders van rij bewijzen na 1 Mei 1924 afgegeven, krij gen meer te doen. Deze houders moeten zuch aan de volgende regels houden: le. Men stort, bij voorkeur op post rekening No. 124150, ten name van het Centraal Bureau voor de afgifte van be wijsstukken van Rijvaardigheid te 's Gra- venhage een bedrag van f4. Op het stortingsbewijs (eventueel op de strook van den postwissel en dus niet in afzonderlijke correspondentie) moeten naam en voornamen (voluit) van den aan vrager, diens geboorteplaats, jaar van geboorte, zijn tegenwoordige woonplaats met volledig nader adres en mededeeling omtrent aard, jaar van uitreiking en jaar nummer van het eventueel in aanvragers bezit zijnde rijbewijs worden: medegedeeld. Ook moet vermeld' worden of het rijbe wijs dient voor solo-motor of wel voor het besturen van een motorrijtuig op meer dan twee wielen. Wenscbt mien beide, dan zijn twee afzonderlijke aanvragen en twee afzonderlijke stortingen noodig. Opgemerkt wordt, dat een motorrijwiel met zijspan een motorrijtuig op meer dan twee wielen is, Zoodat voor een motorrijwiel, dat nu eens met en dan weer zonder zijspan- wagen wordt gebruikt, twee rijbewijzen loodig zijn. Personen', die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, kunnen geen rijbewijs voor het besturen van mo torrijtuigen op meer dan twee wielen ver krijgen. Voor het besturen van motorr ijwielen, met welke geen grootere snel heid' kan worden bereikt dan 30 K.M. per uur, kunnen personen van 16-18 jarigen leeftijd' echter wel een rijbewijs verkrijgen. Voor personen, buiten het land woonach tig, gelden andere bepalingen. 2e. Men ontvangt, nadat de storting van f 4 het Bureau heeft bereikt, een. be richt, waarmede men zich moet wenden een in dit bericht vermelden adviseur, daarop tijd en plaats voor het afleg- van een rijproef vaststelt. Alleen voor dé kringen Amsterdam, 's Graven- hage, Rotterdam en Leiden geldt een eenigszins afwijkende regeling. Aanvra gers uit die plaatsen zullen een door het Centraal Bureau verzonden oproep ont vangen om op een bepaalden dag en uur hun motorrijtuig op een nader aange geven plaats te verschijnen, om voor een de daar aanwezige adviseurs een vaardigheidsproef af te leggen. 3e. Nadat het Bureau rechtstreeks van dien adviseur bericht heeft ont vangen of de rijvaardigheid van een aan vrager al of niet voldoende kan worden geacht, wordt het rijvaardigheidsbewijs, resp. een afwijzend' bericht, aan den aan vrager gezonden. Gerekend wordt, dat het examen onge veer een kwartier zal duren. Eik kwartiie(r verschijnt bij eiken examinator dus een wagen of motor. Wachten is daardoor uit- tot die gen Heeft men van het Centraal Bureau een bewijs van rijvaardigheid ontvangen, dan vraagt men pas, voorzien van de zelfde stukken en op dezelfde wijze als de eerste categorie een rijbewijs aan. Wie in het geheel nog geen rijbewijs heeft, maar er een wil aanvragen, moet ook beginnen 4 gulden te storten bij het Centraal Bureau, met opgave van de zelfde gegevens, dan examen doen, en daarna pas het rijbewijs aanvragen. Aanvragers, aan wie vóór 1 Mei 1922 een rijbewijs is afgegeven door een com missaris der Koningin van een andere provincie dan waarin de aanvrager thans woont, zijn als regel verplicht het in bun bezit zijnde rijbewijs bij de aanvrage te sluiten, zoodat deze. groep perso nen, tijdelijk zonder rijbewijs zullen zijn. Deze inzending van het oude rijbewijs niet noodig, indien de aanvrager des- gevorderd (in enkele provincies zaL dit kunnen geschieden) een verklaring over legt, afgegeven door den commissaris der Koningin, die vroeger het rijbewijs heeft uitgereikt, welke dé juistheid van de op gaven van den aanvrager staaft. In den komenden tijd zullen naar schat ting 80.000 examens worden afgenomen. Het is dus zaak zich zoo spoedig moge lijk, volgens de hierboven aangegeven ma nier, tot het Centraal Bureau te wenden om examen te doen. De overbrugging van de Eendracht. In den nacht van Zondag op Maandag is dé heipuit, die aan den Thoolschen wal is gemaakt voor den bruggebouw over de Eendracht volgeloopen door het doorbreken van den aarden wand, die den put van de Eendracht scheidde, zoo lang de damwand nog niet was geslagen. Het water vernielde ook een pas aange- legdé heul, welke dient tot ververschjng Dank zij Rinso, het moderne zeeppoeder, zijn waschdag en een goede luim thans zeer goed ver- eenigbaar. Het krachtige en toch zoo zachte Rinso sopje maakt al het vuil los als U het waschgoed een paar uur erin laat weeken. Dan een half uurtje koken en terdege spoelen. Zonder moeite is de wasch dan klaar. Koop nog heden een pak. EEN PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN van de oesterputten'. Deze heul uit betonnen buizen, samein zwaar 300 K.G., die geheel door elkaar werden ge worpen. Ook een dam tussdhan de putten jaf het. Aan de Briabawtsche zijde blijkt de geslagen damwand te laag te zijn en zal hij moeten worden verhoogd. Thans stroomt dé put telkens vol. Krabbendijke. Uitslag openbare ver- kooping, gehouden door Notaris E. C. van Dissel te Goes, op 15 Sept. j.l. al hier in het café van den heer Otte, van een woonhuis met erf, groot' 5 A. 20 c.A., voor den heer E. Blok Jzn. te Krabben dijke. Kooper hiervan werd de heer W. Nijsse te Waarde voor f 4010, Kamperland. Tot voorzitter van de Calam. polders Onrust, Jacolba en Friso is bij Kon. Besluit benoemd de heer Comelis Janse. Middelburg. Bij gunstig weder zal a.s. Zaterdag een vliegerwedstrijd gehouden worden op het gemeentelijk sportterrein. Rilland. Op het drietal voor de Evan gelische Staatskerk te Gent (België) komt voor Ds. J. Hartjes. Wemeldinge. Woensdagmorgen liep het met cement geladen Belgische sleep schip .Elody" op 'het remming swerk nabij de Postbrug, tengevolge waarvan eon gat bo ven en onder de waterlijn ontstond. Met pompen wordt getracht het schip boven water te houden. Wissenkerke. De heer L. A. Minder- houdt, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is met ingang van 1 December a.s. benoemd als 1ste onderwijzer aan dé Herv. school te Zwijindrecht. Geld verdwenen. Uit een postauto die tusschen Tandjong Balei en Marbau (Sumatra's oostkust) reed, is een geldzending van f 20.000 ipoorloos verdwenen. Het geld, voor verschillende onderne mingen bestemd we vermoeden voor iitbetalimg werd vanuit Medan ver zonden. Het was verdeeld in negen pak ketten en werd in een mand verstuurd, die behoorlijk geplombeerd was. De zen ding werd volgens alle regelen en bepa lingen behandeld en in Tandjong Balei bleek alles in orde. Van Tandjong Ba lei geschiedt, de postverzending naar Mar bau verder per auto. De mond werd aan den chauffeur afgegeven, die haar in zijn wagen plaatste. Er was één mede-passa gier. Onderweg heeft de chauffeur vol gens zijn verklaring niets bijzonders be merkt. Het eenige, wat hij ervan afweet dat de mand, toen hij haar in Tand jong Balei in zijn wagen zette, zwaar en toen hij haar er in Marbau uithaalde, heel licht was. Het geld was eruit. S t u d'i e -1 o ela ge Het plan bestaat om ten behoeve van eenige onderwijzers of leeraren een stu die-toelage beschikbaar te stellen voor de studie voor de middelbare akte Duitsdh B. De toelage bedraagt f 1800 per jaar en kan gedurende 3 jaar worden genoten. Voor de toekenning der toelage kunr nen alleen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van de middelbare akte Duitsch A of van het candidaatsdiplo- ma in de Germaansche taal en letterkunde (afdeeling Duitsch) en die genegen zijn zich te verbinden om, na verkrijging van dé akte B in genoemde taal, in Indischen dienst (openbaar middelbaar onderwijs) te treden. Gegadigden moeten zich vóór 1 No vember per gezegeld adres aanmelden bij de afdeeling B, eerste bureau, van het Commissariaat voor Indische zaken bij het Departement van Koloniën, onder overlegging van db akte Duitsdh M.O. A, of van het hiervoren genoemde can- didaatsdiploma. Verschillende jiitgaven. Van de mooie uitgave „Duizend en een kijkjes in Zwitserland", Uitg.-Mij. „Elsevier", Amsterdam, ontvingen we de afleveringen 31 en 32. Tal van prach tige plekjes in Zwitserland worden weer op uitnemende wijze onder de oogen der lezers gebracht. Het is steeds een waar genoegen „Duizend en een kijkjes" op te slaan. Uit de nummers 48 en 49 van het in teressante „Licht", Uitg. W. de Haan, Utrecht, stippen we dé volgende arti kelen aan: „Insecten, die de schrik zijn van onze huisdieren"; „Het tapijt van Bajeux (verlicht met vele illustraties); „Weerkunde in de vacantie"; het derde artikel over de psychologie der vrouw"; .Lapland en de lappen"; %,Wat het veen verbergt"; „Van stalknecht tot keizer" en „De gramofoon". In het Augustusnummer van „Den gul den winckel", Uitg. Hollandia-Drukkerij te Baarn, schrijft L. vaa Lange over: „De Zon van Mistral"; J. Benoist Mechin draagt indrukken van een bezoek bij D'Annunzio bij; G. H. Pannekoek Jr. geeft een zeer spannend' interview met Alie Smeding, wier roman „De Zon daar" zooveel stof heeft doen oplaaien. Van de overige bijdragen en rubrieken noemen we nog het artikel door Frans Hulieman over den mondacnen Franschen schrijver Maurice Delcobra, naar aanlei ding van diens „Madonno der slaap wagens". Bij J. T. Swarisenburg te Zeist zag weer een deed der cowboy-serie het licht, n.l. „Cassidy komt terug", door Cla rence E. Muiford1. Een alleraardigst boekje voor de klei nen gaven de Gebr. Kluitman te Alkmaar uit. Het heet „Miaula en de tweelingen", en werd' bewerkt door N. van Hichitum. Susan B. Pears se zorgdé voor kleurige plaatjes. De kleine meishens en jongens zullen van verhaal en plaatjes genieten. C. A. Mees te Santpoort heeft in druk doen verschijnen de feestgroet, die Felix Timmermans 31 Mei te Brussel uitsprak bij dé herdenking van Peter Van dé Uitg. A. G. Schoonderbeek te Laren, ontvingen we tien briefkaarten naar aquarellen van m Nedbrland leven de zoogdieren en vogels door Sjoeird Ku- perus. Deze kunstzinnige prentbriefkaar ten vormen een prachtige uitzondering op dé smakeloosheid die de markt der prent briefkaart beheerscht. De Vlaardingsche postdirecteur. De procureur-generaal bij het Haag- sche gerechtshof heeft bevestig ng van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank ge- eischt, waarbij H. v. d. M„ vroeger directeur van het post- en telegraafkan toor te Vlaardingen, wegens verduiste ring yan ouder zijn beheer zijnde gelden, is veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Arrest 28 September. Luchtvaart. H et wrak van de „Old Glory",. Volgens nadere berichten van den ge zagvoerder van het stooojschip „Kyle", zijn van' 'dé „Old Glqry" slechts gevon den eenige stukken van de vleugels, drie benzinetanks en eenige kleine onder- deelen. De benzine-,tanks bevatten nog benzine. De mogelijkheid' dat de vlie gers in de reddingsboot konden gaan is zoo goed als uitgesloten. Landbouwers naar Frankrijk. In de te Deventer gehppden 85ste alge- meene vergadering van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw, ouder voorzitterschap vapj mr. A. G. A. Ridder van Bappard, heeft deze in zijn openingsrede gewezen op den bevolkings aanwas in ons land. Vele boerenzoons moeten, door het gebrek aan.cultuurgrond, naar een anderen werkkringomzien. Spr. vestigde met het oog hierop de aandacht op het Z Westen van Frankrijk, waar emigranten uitzicht heb,ben op een goed bestaan. Z. W. Frankrijk, aldus spr. heeft het meest van ontvolking te lijden gehad. De achteruitgang der bevolking beliep in sommige departementen töt 30 pCt. in enkele tientallen jaren en komt nagenoeg geheel voor rekening van»het platteland. De Franschea willen niets liever, dan dat vreemde werkkrachten en landbouwers gezinnen uit den vreemde het tekort aan vullen Bodem en klimaat zijn er gunstig voor land en tuinbouw. Wat de verdiensten der landbouwers in Z. W. Frankrijk aangaat, zeide spr. aan de hand van betrouwbare gegevens te kunnen zeggen, dat de netto-winst eener boerderij van 40 h 50 H A. ge legen op goeden grond, in een normaal jaar 20 it 30.000 francs bedraagt, dus ruim f 2900 tot f 3000,. zoodat den deel- bouwer hiervan 12.000 h 15,000 fr. zou toekomen. Op een dergelijke boerderij is dan een familie van 3 a 4 werkende leden noodig. Spr.'s indruk is, dat een Nederlandscb gezin, dat werken wil en daartoe in staat is, er ruim zijn brood kan verdienen en een goede kans krijgt, vooruit te komen. Spr. kan niet anders doen dan flinke arbeidersgezinnen en kleine, energieke boeren, die het bier niet kunnen plooien, aanraden, hun geluk in het rijke, vrucht bare land te gaan beproeven. De Neder- landsche regeeringscommissie is bereid tot bet verstrekken van inlichtingen. Spr. wees er 'bovendien op, dat ener gieke boerenzoons spr. doelt op jon gelui en beginnenden zich een goeden werkkring kunnen verschaffen in N.- Frankrijk. Isadora Duncan f. De bekende danseres Isadora Duncan, is op tragische wijze te Nizza om het leven gekpmen, waaromtrent de volgende bijzonderheden worden medegedeeld De danseres had, met de bedoeling een snelrijdende auto te koopen, met een automobielhandelaar afgesproken een proef rit te maken, Toen de laatste op het afgesproken uur voorreed, speelde zich een aangrijpend toonep^, af. Een van [sadore's intieme vriendinnen, die met haar samenwoonde, bezwoer haar niet in den wagen te gaan en riep haar toe «Als je niet naar me luistert, zal je een ongeluk overkomen. Ik voel dat er een ramp gaat gebeuren". Isadora Duncan schertste echter en stapte ondanks alle vermaningen van haar vriendinnen, in den auto. Om haar hals droeg zij een Fenetiaansche sjaal, waarvan een eind uit den wagen hing. Op het o ogenblik, .dat de wagen aanzette, geraakte de franje tusschen het spatbord en ieen wiel en- werd door de spaken van het linkerwiel meegedraaid. Isadora Duncan werd uit den wagen getrokken en stortte op den grond' waar zij met gebroken ruggegraat bleef Hggen. iU M AchteV d'e scjkermen. In het circus Amar, dat thans op de Veemarkt te Rotterdam voorstellingen geeft, heeft achter de schermen een in- cidbnt plaats gehad, waarhij een tijger het leven heelt gekten. Vijf of zes groote tijgers hadden naar beh'ooren hun kunsten vertoond, waarbij was gebleken dat één ervan zorgvuldig van de andere werd afgehouden, zoodat men den indruk kreeg dat deze het met zijn makkers niet goed kon vinden. Toen nu het num mer wat afgeloopen en het hek naar de stallen weid geopend, vlogen alle tijgers tegelijk db arena uit naar achter, tot

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2