NV 110. Vrijdag 16 September 1927 111® Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. De gelukkige stad. SAMOS PRIMA f1,10 J. Cni'iiviii Pia Binnenland GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. Abonnementen worden aangenomen door onze agenten en aan het Bureau van de N.V. Goesche Courant, Turfkadb 15. Ai degenen, die met een onverwoest baar idealisme voortwerken aan de groot- sche taak van de maatschappelijke ver heffing, die werken voor een betere we reld, waarin geluk, voorspoed, vrede en harmonie geen uitzondering, doch regel zullen zijn, hebben zeker een open oog voor db groote beteekenis, die de opvoe ding van het kind heeft, juist met het oog op die verwezenlijking der idealen. Om dat in de nog onbevlekte kindergedachten de goede kiem gelegd moet worden, wel ke later zal ontspruiten en tot vrucht zal dragen die gevoelens en gedachten, welke onmisbaar zijn voor een harmoni sche samenleving. Heel bemoedigend in dit opzidhit was de voor kort te Toronto gehouden con ferentie van de Wereld-federatie van on- dbrwijsveireenigingen, waar 4000 congres sisten besloten een wereld-actie te onder nemen ten behoeve van de internationale goede verstandhouding. Terecht wees men er op, dat het vredesvraagstuk een kwes tie van opvoeding is, want het verminderen der legers en de bewapeningen alleen, zal niet tot vrede leiden. Er moest een verandering in de opvattingen der men- sdhen komen en men moest geen gelegen heid laten voorbijgaan, om de kinderen er op te wijzen, dat alle landen hun deel hebben bijgedragen tot de vooruit gang der wereld. Men stelde het verkeer de in het licht, van het kleineeren van de daden van andere volken en het tot on juiste verhoudingen ophemelen van eigen verdiensten. Waarvan het gevolg zou zijn, dbt in de gedachten der kinderen heel verkeerde denkbeelden postvatten omtrent db burgers van andere landen. En wan neer meteen het kind man zal zijn ge- rdbn, zal hij de daden van andere tolken beoordeeien naar den maatstaf van het absoluut verwrongen begrip, d!at men hem in de kinderziel heeft vastgelegd. Daardoor werd de wereldvrede onder mijnd. En zeer terecht werd in de in- in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 73 FEUILLETON. DOOR H. COURTHSMAHLER. Martha gaf, zondfer eenigen argwaan te koesteren, den brief aan Rosa en bege leidde daarna haar jonge meesteres naar het station, waar zij naar verdbre beve len vroeg. Pia gaf haar het telegram voor haar vader ter bezorging en leunde toen bleek en uitgeput achterover tegen den bekussendén coupéwand. Een hevige angst, dlat haar vlucht ont- idbkt zou worden, had haar plotseling over vallen; als Hans onverwachts vóór haar had gestaan, zou zij het m haar zenuw achtige opwinding ongetwijfeld hebben uit geschreeuwd! Martha, wierp een onzekeren blik op het bleeke gezichtje van haar jonge mees teres; een flauw vermoeiden van de waar heid rees in haar op; zij vroeg zich af, of er misschien iets niet in den baak was met diat overhaaste vertrek, maar vóór zij aan haar vermoedens en hare vage onrust uiting geven kon, zette de trein zich reeds jn beweging. I I Martha las het telegram, idiat zij in de struotie van de commissie van onder wijs voor den vrede opgemerkt: We zien, dat de opvoeding tot den vrede be ïnvloed wordt door eenige overheerscbeii- db begrippen. Aan de eene zijde wordt getracht uit de gedachten van het op groeiende geslacht ras-vooroordeelen, ver keerd begrijpen en onwetendheid aan gaande andere rassen en volken weg te nemen. En aan db andere zijde wordt er naar gestreefd een internationale goe den wil aan te kweeken, een welwillende en gezonde belangstelling in buitenland- sche zaken, buitenlandsche cultuur en be schaving te ontwikkelen en den wenscb en het sentiment te scheppen voor db tot standbrengmg van vriendschappelijke ver houdingen met andere naties. Wat db school in dit opzicht voor het kind kan doen, voor dien „vrijen burger van 's levens groote stad", opdat het zal kunnen wonen in een gelukkige „stad" komt aardig tot uitdrukking in het werk dat een klas van 25 leerlingen in Bridge port (Conn.) tot stand bracht, toen zij zich er toe zette, om regels vast te stel len voor de „ideale stad en voor een gelukkig huis". Uit db verschillende ant woorden der leerlingen werd een aantal „wachtwoorden" gekozen, welke voor het „gelukkige home" o.a. luidden: Hulpvaar digheid, opgewektheid, vredelievendheid, edelmoedigheid, bedachtzaamheid. En een ideale stad, inoet, volgens de kinderen, burgers hebben, die de volgende regeLs in acht nemen: 1. Ik zal mij opofferen om te helpen mijn stad' beter te maken; 2. Ik zal vriendelijk zijn jegens mijn naasten; 3. Ik zal vriendelijk zijn voor vogels en dieren; 4. Ik zal oprecht zijn in zaken en bij het spel; 5. Ik zal waarheidsgetrouw zijn; 6. Ik zal strikt eerlijk zijn in al mijn handelingen. Het is inderdaad van groote waarde, dergelijke gedachten bij de kinderen te doen postvatten, omtrent een goed bur gerschap van een gelukkige stad. En hier is nog een raad' van een moeder, mevrouw Sherman, presidente van de Algemeene federatie van vrouwenclubs in db Vereeniigde Staten, die eenige punten aangaf, die zij van fundamenteel belang achtte voor het ontwikkelen van een ge zinsleven, dat het land de beste burgers zal bezorgen. Een daarvan was de ont wikkeling van het geweten in de kinde ren, iets, waarmee reeds vanaf de wieg moest begonnen worden. En verder de opvoeding tot gehoorzaamheid aan erkend gezag niet onderwerping aan geweld, maar gehoorzaamheid!, gebaseerd op de erkenning, diat regelingen gemaakt zijn, voor het algemeen welzijn. Waar overal, in alle landen, zoovele goedb invloeden aan het werk zijn, voor db opvoeding van het kind, daar kan het niet anders, of de „gelukkige stad" zal moeten komen. Eerdbr dan wij misschien denken. De inbraak in het station Hoogeveen. In verband' met de Dinsdagnacht plaats gehad' hebbende inbraak in het spoorweg station te Hoogeveen kunnen we melden: hand hield, dat gaf echter volstrekt geen blijk van eenige zenuwachtigheid van degene, die het geschreven had, de zaak zou dus wel in orde zijn en zij zou eenvodi- i doen, wat haar bevolen was; zij verzond' het telegram en keerde naar huis terug. Pia zat in een hoekje gedrukt en adem de verlicht op, alsof zij aan een groot gevaar ontkomen was. Het gelijkmatige rythme van den voort rollenden trein werkte kalmeerend op haar zenuwen en haar vermoeidheid na den slapeloozen nacht deed zich even eens gelden; met gesloten, oogen zat zij roerloos tegen db kussen® geleund. Haar slapen bonsden en in al haar leden voel de zij een zonderlinge matheid. Hoe dichter zij bij het doel van haar reis kwam, hoe meer zij opzag tegen het we derzien met haar vader. Zij kon hem db waarheid niet zeggen en moesit hem voor db eerste maal in haar leven een leugen op db mouw spelden; zij wist, hoe s treng hij leugens veroordeelde, maar zij zag geen anderen weg, want ook hem kon zij niet zeggen, waarom zij' niet db vrouw van Hans von Ried wilde worden. Zij las opnieuw de brieven, die me vrouw von Brenken haar had toegezon den en kwelde zichzelve opnieuw met dien inhoud daarvan; zorgzaam borg zij db blaadjes papier daarna weder pp; zij Bij aankomst op het station merkten db beambten, dat er dien nacht onge- wenscht bezoek was geweest. De brand kast was van het kantoor verdwenen. De chef werd direct met een en ander in ken nis gesteld. Weldra bleek dat de brand kast was weggesleept met een zooge naamd steekwagentje, bij hat station in gebruik voor zware wachten. Deze kast werd teruggevonden in de nabijheid van de goederenloods aan de westkant van het station, ingegraven in den grond en bewerkt en opengeslagen met mokers en kolbeitels. De spaden en gereed schappen lagen nog daarbij en waren gehaald uit een in de nabijheid staand loodsje, eigendom van dón heer S., waarin de inbrekers (men vermoedt dat er 3 zijn geweest) zijn gekomen door uitsnijding van een ruitje. Op eenigen afstand' nabij de vee lading trof men de geldibakjes aan en hier en daar waren enkele dubbeltjes en kwartjes verspreid. De groote buit, een goedb f2000, was Dinsdag juist overgestort, terwijl zich thans een bedrag van een goede f800 in db kast bevond. De kast is compleet uit elkaar gebeukt. De inbrekers zijn ver moedelijk de deur ingekomen, welke ze den vorigen keer hebben verlaten. Een paar wollen handschoenen zijn achterge bleven en db gereedschappen, zijn bij bet werk gelaten. Het schijnt dlat een jas van een der beambten is gebruikt, deze is in elkaar gefrommeld teruggevonden, met modder besmeerd. Een lont met poe der was eveneens aanwezig. Bij het ver trek van db beambten om 1173 uur Dins dagavond is er niets bijzonders door hen bemerkt. Enkel is door omwonenden ge constateerd, diat een drietal personen op den hoek van den Pesserstraatweg tegen het hek stonden geleund tegen den tijd dlat het personeel van de S. S. huis waarts ging en hen moest passeeren. Zoo doende zouden ze op de hoogte zijn ge weest, dat het terrein „veilig" was. De sdbst. officier van justitie mr. H. A. Servatius, vergezeld van den heer van der Werff, rijksveldwachter te Assen, is met diens politiehond naar hier gekomen, doch door het slechte natte weer van D.ns- dagnacht kon de hond weinig uitrichten. Mishandeling. De student R., wonende aan de Oranje Plantage te Delft, kwam Dinsdagnacht met zijn auto thuis en wilde dezen achter uit de garage inrijden. Op hetzelfde oogenblik passeerden eenige personen, die hij waarschuwde voor dat hij achteruit reed'. Mogelijk dat een hunner toch door den auto werd aangereden, want plotse ling kreeg db student een hevigen slag op een zijner oogen, waardoor het glas van den pince-nez, dien hij droeg, ge deeltelijk in het oog kwam. De mannen vluchtten daarop. R. is op last van dr. van Batenburg dadelijk vervoerd naar de oogheelkundige kliniek te 's Gravenhage, w^ar operatief ingrijpen noodzakelijk was. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. Als verdacht van deze mishan- dbling is des nachts de 27-jarige C. K. gearresteerd1. Een gift van twee ton. De vereeniging Het Zonnehuis heeft wildb die steeds bij zie Eindelijk kwam zij in ^bekende stre ken. Langs db spoorbaan stroomde de ri vier, waarin zij dbs zomers zoo vroolijk geduikeld en gesparteld had. Ach, wat lagen die zorgelooze dagen ver achter haar! In db verte zag zij de ruïne van het vroegere slot Riedlberg, op de hoogste tinne had' zij menigmaal gestaan in haar geliefd jongenspakje! Hans von Ried had dien neergestorten muur weder laten op bouwen en hij had' het groote boogvenster waarin zij zoo gaarne zat, laten ver sterken, en er een gemakkelijk zitje in dóen aanbrengen, zoodat zij, zooals hij zeidb, haar lievelingsplekje in het ver volg zonder gevaar zou kunnen bezoeken. Hij was altijd zoo goed en lief voor haar geweest! Een goedb, trouwe, hartelijke vr.end was hij, maar meer ook niet! Meer kon hij haar niet geven, omdiat zijn hart toebehoorde aan de schoone Liane von Brenken, die het volstrekt niet begeerde. Hoe vreemd' was dat alles en hoe smartvol! Was Kefdb dan werkelijk een gevoelen, dat noodwendig smart veroor zaken moest? En toch zij zou die smart niet willen missen, omdat ondanks alles db liefde iets heiligs en wonder baars voor haar was, dat, eenmaal in haar gewekt, onontbeerlijk voor baar ge^ worden was! TWEE AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS ZIJN TE AMSTER DAM AANGEKOMEN. DE „WHIPPLE" EN DE „BARKER". HIER BOVEN EEN KIJKJE OP HET DEK VAN DE „WHIPPLE". van een echtpaar, dlat onbekend wensebt te blijven, dioor middel van. ds. James, van Delftshaven, een schenking van f200.000 ontvangen. De vereeniging Het Zonnehuis, die zich ten doel stelt het oprichten van een tehuis voor de ver pleging van ongeneeseÜjke behoeftige zie ken, is door deze vorstelijke gift opeens dicht tot haar doel genaderd, maar zal met het oog op de groote kosten, aan de exploitatie van zulk een inrichting ver bonden, met groote voorzichtigheid tot de verwezenlijking van haar plannen over gaan. De vereeniging Het Zonnehuis heeft alleen alle soorten van ongenieeselijke zie ken (natuurlijk met begrenzingen) van alle gezindten op het oog en wenscht, hoewel staande op christelijken grondslag, in terconfessioneel te blijven. Or knikkers Twee jongens van ongeveer 13 jaar waren in de Kalfjeslaan bij Amsterdam, aan het knikkeren. Eén hunner verloor aanhoudend en kon vermoedelijk niet tegen zijn verlies, zoodat hij ten slotte zijn kameraad' uitmaakte voor valschen speler en dief. Deze ontstak zóó in woede, dat hij zijn klomp nam en zijn metgezel daarmede zoo'n klap in het gezicht gaf, dat het bloed hem uit den neus spoot. Later bleek, dat het neus been was gebroken. De vadbr van den getroffene, bij zijn thuiskomst het ver haal vernemende, werd op zijn beurt woedend, en trok gewapend met een stok naar de woning van den jeug digen vechtersbaas, waar hij scheldende en vloekende een paar ruiten insloeg. Prinses Juliana als studente. De intrede van Prinses Juliana in het wereldje der Leidsche meisjesstudenten is geschied' zonder vertoon. Tegen den tijd' dat de Prinses voor het eerst op „de Gravin Eckhoff beldb, zooals gewoon lijk, om negen uur haar kamenier. Rosa trad binnen én, reikte haar Pia's brief „Gravin Pia laat u groeten; zij heeft aan den negen-uur-trein de voorkeur ge geven en verzocht u, haar vervroegd ver trek te willen verontschuldigen". De gravin keek Rosa verwonderd aan. „Wie is vertrokken, zeg je?" vroeg zij, meenend niet goed verstaan te hebben. „Gravin Pia mevrouw." Gravin Eckhoff was gewend', haar ge waarwordingen voor haar bedienden* te verbergen; ook nu behield zij haar zelf- beheersching, hoewel zij terstond begreep, dat er iets onverklaarbaars voorgevallen moest zijn. Pia vertrokken? Dat bericht trof haar geheel onvoorbereid! Werk tuiglijk stak zij die hand uit naar den brief. „Je kunt nog wel even weggaan, Ro sa!" sprak zij, zonder eenige onrust te toonen. „Ik zal je roepen, als ik je noo- diig heb!" Alleen gebleven, scheurdb zij haastig bet couvert open en haalde er de beide brieven uit; met een angstig voorgevoel begon zij dien aan haar gerichten brief te lezen; deze luidde: „Lieve Tante Maria! Ik u, wees niet boos op mij, omdat ik uw cluib" zou komen, was er wat bedrijvig heid van meisjesstudenten op de Steen- schuur en verdér hier en daar een belang stellende. Freule Van Buren heeft een paar uur op „db club" doorgebracht, op db manier waarop elke noviet dit pleegt te doen en bij het vertrek hebben enkele duizenden Leidenaars, die blijkbaar de lucht hadden gekregen van het bezoek van de Prinses, haar een warm hulde betoon gebracht. Dinsdagavond heeft Prinses Juliana detn clubavond der meisjesstudenten bezocht. Er was heel wat belangstelling. Zijn wij juist ingelicht, dan zal Prinses Juliana, zooals elk „eerstejaartje" geregeld' „db club" komen. Heler aangehouden? De Haagsche politie heeft thans te Amsterdam aangehouden een zekeren S., tot voor kort in Den Haag woonachtig. Deze aanhouding slaat in verhand met db arrestatie .van de L„ verdacht van den brutaien treinroof, Zaterdag j.l. tus- schen Dordrecht en Roosendaal gepleegd. Zooals gemeld is, wordt de L. ook verdacht van verschillende rijwieldiefstal len in Den Haag. Men vermoedt nu in S. den heler gevonden te hebben. Enkele gestolen rijwielen zijn reed's bij hem in beslag genomen. Het eerste luchtvaart- abonnement. De K. L. M. heeft haar eerste 25- vluchtenboiekje aan een luchtreiziger ter hand gesteld. Het is de heer B. de Heer, de bekende postzegelhandelaar te Rot terdam, die voor zijn zakenreizen steeds uitsluitend gebruik maakt van de K. L. M. Dit voorbeeld zal vermoedelijk wel dra door andere vaste luchtreizigers diefr K. L. M. wordlen gevolgd. huis verlaten heb, zonder u van tevoren daarover in te lichten! Ik ga na huis, naar Papa, maar ik kan u niet zeggen, waarom ik dat doe. Dat zal Hans- u wel vertellen, als ge hem inliggenden brief hebt overhandigd. Wilt u zoo goed zijn, Martha met mijn bagage naar Buclhenau te stureft? Ik heb haar gezegd, dat ik met u afgesproken had, om met den sneltrein te vertrek ken-, dat bij nader inzien de trein van negen uur mij echter geschikter leek. Ik schaam mij over mijn liegen, lieve, beste Tante, maar ik kon niet anders, als ik omnoodig opzien wilde vermijden. Houd mij niet voor ondankbaar, liefste Tante en wees niet boos op mij! Ge zijt zoo goed en zoo- verstandig! Ge zult wel begrijpen, dat men soms ge dwongen is, anders te handelen, dan men zelf eigenlijk zou willen. Ik houd zoo veel van u en ik wil u niet gaarne ver driet doen, maar ik moest weg! Als ik er van tevoren met u over gesproken bad', zou u getracht Jiebben, mij te weer houden en ik kon niet wachten, omdat ik Hans niet weder ontmoeten wil! Vaar wel lieve, lieve Tante Maria! Duizend maal dank voor al uw goedheid en liefdel Wees, wat ik u bidden mag, niet boos op Uw© Pia", (Woidt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1