Allerlei. liaatste Berichten. Het.einde van een eenzam De eenzaamste man van de wereld ia dood. Hij stierf op of omtrent Nieuwjaar»' dag 1927 en zijn overlijden is aan de wereld niet vóór de tweede week Augustus bekend geworden. Zijn naam was Hector Pitchford, van onbekenden leeftijd en hij vertegenwoor digde de Sabellum Trading Compagny te Londen op een geïsoleerde plaats zonder naam aan de Oostkust van Baffin Island Het korte feit van zijn dood is uit Pond': Inlet draadloos gemeld door het stoom schip Beothic dat dit jaar de Pool expe ditie van dé Canadeesche regeering naar het Hooge Noorden had gebracht. Zeven jaar lang had Pitchford op deze verlaten plek geleefd, diep binnen den Poolcirkel en op een paar graden van den Pool zelf. Zijn naaste buren waren eenige honderden mijlen ver; zijn eenige vrienden een paar half wilde Eskimohonden. Den gehéelen vorigen zomer had Pitch ford vergeefs op de stoomboot gewacht, die hem eten en kolen moest brengen, maar zij 'daagde niet op. De Eskimo' lieten hem op den post in den steek en men vermoedt dat hij van koude en brek is gestorven. Weinige menschen weten iets van Pitchforth behalve, dat hij een bul had van een vermaarde Engelsche universiteit en een autoriteit was op het gebied van sterrekunde', geologie en typografie. Sommige van zijn kaarten van de Baffin baai zijn door de Britsche admirialiteit overgenomen. In den oorlog waB hij officier op een Engelsche mijnveger, die getor pedeerd werd en bij dit voorval verloor hij zijn gehoor. Verleden ,jaar ontmoette inspecteur Wilcox, van de Canadeesche politie, ter wijl hij op Baffin-Island patrouille-dienst deed, Pitchfqijd op eenige mijlen van zijn huis. Hij leed toen aan sneeuwblindheid Ik moet loopen, loopen», zeide hij, „om warm te blijven, want ik heb geen brand stof'. De inspecteur bood aan om hem naar den naastbijzijnden politie-post te brengen, maar daar wilde hij niet van hooren Op Kerstdag 1926 schreef hij de laatste woorden in zijn journaal. Hij was toen ziek en dit bevestigt, naar men meent, de onderstelling dat hij alleen in de ijs woestenij van den Poolnacht bezweken is aan de gevolgen van koude en ontbering, De noodlottige hoed. De heer Peter J. Murray van Edge, water bij Chicago had, aldus de New York Herald' een nieuwen hoed gekocht en op zijn terugweg naar huis in een taxi wierp hij zijn ouden strooien hoed uit het raampje Pal daarop moest de chauffeur stoppen voor een verkeersagent Een jongetje had Murlay's hoed op geraapt en bracht hem terug. Den volgenden dag wierp Murray het oude ding in de rivier. Toen hij eenige dagen later thuiskwam had zijn vrouw een zenuwtoeval en stond de politie voor de deur. De hoed was. opgevischt en men had den eigenaar ervan verdacht zelf moord te hebben gepleegd. Nadat het donker geworden was, wierp Murray, die met alle geweld van zijn hoed af wilde, het hoofddeksel uit het raam van zijn flat op de zooveelste ver dieping De wind nam het lichte dingske op, speelde »r wat mee en blies het toen door een open raam in de ffat van den heer Thomas Gordon Even daarna kwam Gordon thuis, vond de hoed, las er den naam Murray in en klopte bij zijn buur man aan om op hoogen toon te vragen wat die in zijn huis te maken had gehad. Murray werd boos en Gordon nog boo zer. De twist liep zoo hoog, dat de po I litie er zich in mengde en beide kemp hanen meenam naar het bueau. De poli tie sloeg er echter, toen zij de deur van Murray's huiskamer achter zich dicht sloeg, geen acht op, dat er een sigaret lag te smeulen op het- vloerkleed. Toen de heer Murray tegen midder nacht op het' politiebureau werd losge laten, haastte hij zich terug naar zijn flat, maar er was geen flat meer. Een brand, veroorzaakt door de smeulende si garef, had de flat weggevaagd, met alles wat er zich bevond, de strooien hoed in cluis Die was de stumper nu toch kwijt. Rijk geworden door het stu- d e e r e n. Een jong student aan de universiteit te Rome, aldus meldt de Londensche „Evening News,' had de gewoonte om veel te stu deeren in de bibliotheek van het Vaticaan, Op zekeren dag vroeg hij naar een weinig bekend werk, waarvan de schrij ver, Emil Fahier de Revisa reeds lang gestorven was. Toen hij het boekje door bladerde, was hij zeer verbaasd door het vinden van het volgende briefje „De vinder van deze mededeeling moet iich wenden tot de weeskamer te Rome >n opvragen de aandeelen L. 1, No. 162, :an 5 Febr. 1784,». Hjj stapte dus naar de aangewezen au- oriteiten toe en kreeg daar tot zijn stom as verbazing te hooren, dat hij de erf- ;enaam was vau een groot fortuin, on- ;eveer 8 millioen lire. Zoo groot was de erbazing van den ijverigen student, dat ijj weigerde te gelooven wat hem werd aedegedeeld, maar ten slotte kreeg hij een uitlegging over het sprookjesachtige gebeuren, die hem wel moest overtuigen. In de achttiende eeuw woonde n 1. te Rome de schrijver Emil Fahier de Revi sa, die een boek schreef, dat door de cri- tiek zeer slecht ontvangen werd Diep te leurgesteld, bepaalde de Revisa, kort voor zijn dood in zijn tes ament, dat zijn erf genaam zou zijn, de eerste, die zijn boek zou bestudeeren uit de bibliotheek van het Vaticaan. Het werk was gedurende ander halve eeuw niet gebruikt. Moderne Robinsons. Met een beetje proviand, dat precies voldoende was voor één maaltijd, hadden twee Engelsche jongelui zich in een zeil boot op weg begeven naar een der kleine onbewoonde eilandjes die voor de Schotsche kust liggen, 's Middags kwamen de beide ontdekkingsreizigers op het eiland, dat het doel van hun tocht was, aan. Ze stapten aan land, verbleven daar eenigen tijd en wilden toen den terugtocht weer aanvaar den. Helaas bleek dit niet mogelijk Plotseling stak er een hevige storm op en de beide avonturiers waren genoodzaakt in een grot beschutting tegen het nood weer te zoeken, waar ze het einde van den storm afwachten wilden. Zij wachtten een uur, twee uur, drie uur, vijf, tien, twintig uur, twee dagen, drie dagen, vier dagen. Toen eindelijk konden ze huiswaarts keeren. Hoe de beide Robinsons zich ge durende dien tijd van voedsel voorzagen Menschen woonden er op het eiland niet maar wel bleken er wilde konijneu te leven, die in het geheel niet schuw waren, zoodat ze gemakkelijk gevangen konden worden. Gedurende vier dagen leefden de jongelui van konijnenvleeseh en bronwater, de vijfde dag bracht uitkomst. De zee was weer kalm geworden, zoodat de terug reis kon worden aanvaard. Gedreven door een gunstigen wind, waren ze spoedig weer thuis, waar angstige familieleden in spanning wachtten. Een nachtelijke overval. De vreeselijke gebeurtenis in den trein Parijs—-Amiens, waar een blijkbaar krank zinnige slagersknecht de passagiers met een groot mes te lijf ging en het lijk va» een slachtoffer uit den trein wierp, wordt bijna geëvenaard door hetgeen geschied is in een nacht-sneltrein Meiningen-Eisenach. Toen de trein zich tegen twee uur tus- schen de stations Immelborn-Salzungen bevond, drong plotseling een gemaskerde man in een in het halfdonker gehulde coupé binnen. Met opgeheven revolver eischtehij van een uit zijn slaap opgeschrikten pas sagier, een koopman, afgifte van geld en kostbaarheden. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij de overvallende poogde aan den noodrem te trekken. Het gelukte den roover echter, den koopman naar het portier te dringen, dit te openen en zijn slachtoffer uit den in vollen vaart voort snellende trein te werpen. Niettegenstaan de ernstige verwondingen gelukte bet den koopman echter, zich naar het dichtsbij- zijnde stationnetje te sleepen en daar het personeel te alarmeeren. Dank zij dit optreden is het gelukt dade lijk een klopjacht te organiseeren. De poli tie heeft reeds een bepaald spoor gevon den. Men schijnt hier te doen te hebben met een bekenden treinrooter, die sinds lang van verschillende zijden gezocht wordt, Wetenswaardigheden. In de 17 de eeuw gaf de Zierikzeesche predikant Udemans een verhandeling uit, waarin hij onder meer schreefDat man nen lange haren dragen als de vrouwen is zoo monstrueus en onnatuurlijk, alsof zij tandeu hadden al9 leeuwentanden, want het een zoowel als het ander is het brand merk van de antichristische sprinkhanen. Het eiland Corsica voert jaarlijks 6000 ton heideplanten uit voor de vervaardiging van tabakspijpen. Hel vaticaan, het paleis van den paus te Rome, is een complex van gebouwen met een oppervlakte van ongeveer 65000 vierkante meter. Er zijn meer dan 200 trappen in en eenige duizenden kamers en zalen. In 1797 steld men er in hooge Fransche kringen nog een eer in, zijn neus met de hand te snuiten en daarbij allerler gelui den te maken. In Amerika wordt jaarlijks voor meer dan een milliard dollars aan reclame be steed. De afstand van de aarde tot den Melkweg wordt berekend op de volgende manier 6000X366X24:X60X3000ÜO K.M. Dit moet echter zijn 6000X365X24X60X60X300000K.M Het licht legt den afstand van 300000 K.M. af in één seconde De Engelsche Zaterdag dateert reeds uit den tijd van koning Hendrik III, in de 13e eeuw. De stroohoeden zijn in Engeland voor het eerst in de mode gekomen omstreeks het jaar 1780. In sommige deelen van Afrika wordt de weduwe met den gestorven man begra ven, waardoor deze in de andere wereld van de diensten zijner vrouw blijft verze kerd. De opening der Staten-Generaal. Men meldt ons uit Den Haag: De samenstelling van den stoet bij de plechtige opening vain het nieuwe zittings jaar van de Staten-Generaal op Dinsdag a.s. zal weder de zelfde beperk ie omvang hebben als dit in de laatste jaren gebrui kelijk was. Bevestigd worjt d,a.t prinses Juliana aan de plechtigheid zal deelnemen. Zij zal in de door 8 paarden getrokken statiekoets tegenover de Koningin plaats nemen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Over Canada. Een kennis uit Detroit zond mij een exemplaar van Uw dagblad d.d. 22 Juli j waarin een artikel opgenomen was uit het „Handelsblad", betreffende eeu Hollander, welke naar Canada gegaan was. Uit artikel is van mij afkomstig. Ik bad namelijk aan bet Handelsblad inlich tingen betreffende de toestanden alhier verschaft, als tegenwicht voor de propa ganda, welke in Holland voor emigranten naar Canada gemaakt wordt, daar ik het niet meer dan billijk beschouwde, dat Hollanders deü toestand beter leerden kennen en niet alleen de voor-, doch ook de nadeelen van emigratie vernamen. Ik ben gaarne bereid, om eventueele toekomstige emigranten inlichtingen te versohaffen, voor zoover dat in mijn macht is en eventueel kunt U mijn adres in Uw geëerd dagblad opnemen, zoodat geïnte resseerden zich met mij in verbinding kunnen "stellen. Ik heb vele kennissen en vrienden in Goes, 's Gravenpolder, Kwadendamme en Ovezande, aangezien ik aidaar gedurende twee jaren een autobusdienst Ovezand Goes geëxploiteerd heb en wil gaarne menschen, die beslist emigreeren willen, met raad en daad ter zijde staan, A" indruk is, dat de emigratie naar Canada (vooral nu Amerika slechts heel weinig paspoorten verstrekt) een dusdanige om vang aangenomen heeft, dat de ontwikke ling van dit land geen gelijkeu tred houdt met de aanvoer van werkkrachten, wat dan ook de reden is dat velen, die hier komen, teleurgesteld zijn eu soms in be klagenswaardige omstandigheden verkeereu In het algemeen wordt in Amerika beter loon dan in Canada Uitbetaald eu wat betreft de Canadeesche loonen, schijnt het, dat men in Holland veel fantasie heeft Dit mag verontschuldigd worden door de. propaganda, die in Holland gehouden wordt. Resumeerend zou ik willen zeggeu, dat men, zoolang men in Holland nog eenigs zins een bestaan heeft, niet naar Canada moet komen. Het reisgeld, vermeerderd met een som voor levensonderhoud, tot dat men een betrekking gevonden heeft, vertegenwoordigt eeu aardig bedrag, waar mede men soms in Holland nog iets an ders beginnen kan. Het doorsneeloon,wat men hier als beginneling verdienen kan; is ongeveer 20 pst., doch dit is niet veel, omdat de levensstandaard hier overeenkom stig hoog is, zoodat men het met een loon van f 20 per week in Holland ge lijk kan stellen. Het is verkeert, om 20 p.st„ om te rekenen in Hollandsch geld en dan te zeggen „f 50,is een aardig weekloon", want inderdaad is dat hier niet hoog. Het blijft ten allen tijde »a struggle for life", doch om voor teleurstelling be ipaard te blijven, lijkt het mij het beste, dat men den toestand eens van twee zijden bekijkt. Steeds gaarne bereid meerdere inlich tingen te verschaffen of vragen te beant woorden, verblijf ik, Hoogachtend, J. WEINSSEN. J. E. P. WEINSSEN Auditor Tecumseh Hotel, London, Ontario, CANADA. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Groote veilinig van 12 September 1927. Kroet f 2,30 per 100 K.G. Kleine veiling. PEREN: Triuniplie de Vienne f23 a f 35, Williams Duchesse f 12 a f 18, Seigneur d" Esperen f 15 a f23, Marg. Maallat f 12 a f 17, Dr. Jules Guyot f 14 a f 18, Beurré <ie Merode f 9 a f 12.. Beurré d' Angouleme f 15 a f20. Maag deperen f 12 a f 13, Calleboutsperen f 5, Diamantperen f5 a f8, Schellebelkn f 5 f 7. Vijgeperen f 16, Marsepijnperen f 1 f 4, Diverse peren f2 a f8, alles per 100 K.G., APPELS: Transp. die Cron- cols f 10 a f 18, Meloenappels f 10, Cod- lin Keswick f4 a f7. Manks Codiiin f 10 a f 20, Fransche Schijfjes f 10 a, f 12, Vlaamsche Pipping f 7, Herf strei- uelten f8 a f 10, Reinette d' Automno f5 a f8, Sterappels f 10 a f 13, Zure Armgaard f5 a f 8, Blomzoet f7 a f 10, Tuinzoet f8 a f 12, Striepappels f5 a f 6, Honclsrnuilen f 8 a f 10, Diverse ap pels f4 a f8, Kroetappcls f 3 a f6, alles per 100 K.G., DIVERSEN: Blau we druiven f50 a f55. Tomaten f8 a f 18, Aardbeien f33, Prlncesse boonen f 12 a f 18, Perfoctboonen f 13 a f22, alles per 100 K.G., Meloenen f 30 a f35, Augurken f 0,20 a f0,42, Snijboonen f 0,30 a f 0,40, Bloemkool f6 a f 13, alles per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Leuntje Johauna d.v. Johan nes Dingemanse en Johanna Acda. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Uitslag openbare verkooping ge houden door Notaris E. C. van Dissel te Goes, op Dinsdag j.l. in de „Prins van Oranje" voor die erven M. J. Ver hoek van een woonhuis met ert te Goes aan db Kleine Kade, groot 2 Aren 97 centiaren. Kooper hiervan werd de heer db Kok te Goes q.q. voor f 3660,i. LICHT OP. Donderdag 15 September 7.46 uur Vrijdag 16 September 7.44 uur September: 15 Krabbend ijke, woonhuis met schuur tje, van Dissel. Schore, woonhuis. boomgaarden, bouw- en weiland en zijkantwegen. Pilaar. Schore, schapen, Pilaar. Nisse, inspan, die Kok. Heinkenszand, café met schuur, erf en tuin, van Cleef. Biezelinge, huis en erf, Kram. Biezelinge, meubil. goederen, Kram. Borssele, inboedel, de Kok. Kapelle, bouwland, van Dissel. Katten,lijke, bouwland en wisschien- bosch, van Dissel. Ovezand, landbouwers-inspan, Ver bist. Goes, hoveniering, huis, schuur erf, Pilaar. October: 13 Heinkenszand, inboedel, van Dissel. November: 's Gravenpolder, hoefje, van Dissel. 15 VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 15 Prins van Oranje, Ingelanden-verga dering „Breede Watering bewesten Yerseke". MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit, Nassaukadc 158 Amsterdam. Marktoverzicht der vorige week. De eerste dagen der week was de aan voer voldoende, met iets lager prijs maar midden der week en volgende dagen was de aanvoer van Zeeuwsche Eigenheimers te groot, zoodat er weder geforceerd ver kocht moest worden en de prijzen van Eigenheimers liepen terug tot f4, Èk f 4,25, ook Blauwe Eigenheimers gingen met deze daling mede, Zeeuwsche Bonten en Blauwen kwamen op f 5,a f 5,50, Haarlemmermeer en IJpolder Eigenhei mers bijna geen aanvoer meer. Die er nog aan de markt komen konden verkocht worden h f 6,tot f 7,per 100 Kg. Zandaardappelen blijven sterk gevraagd, ook de Bonken eu Drielingen hiervan. tlaandag 12 Sept. 1927 werden de volgende prijzen aan de aardappelmarkt ZEELAND: Bonten Bonten poters Blauwen Blauwe Eigenheimers f 4,50 Eigenheimers Eigenheimer poters FRIESLAND: Borgers p. H.L.of 70 K.G. Laagst Hoogst f 5,- f 5,50 f 2,75 f i- f 5,— f 5,50 f 4,50 f 4,75 f 3,50 f 4,- f 2,75 f 3,- f 3,75 f 4,- WEERBERICHT. Hoogste barometerstand''767.7 te Wee- nen. Laagste barometerstand 751.0 te Vardoc. De verwachting tot den avond van 15 dezer luidt: matige tot krachtige, tijdelijk afnemende- Z. tot W. wind, zwaar be wolkt, betrokken met tijdelijke opklaring waarschijnlijk' eenige regen, y^pijiig ver andering in temperatuur. MARKTBERICHT. GOES, 13 Sept. 1927. Aanvoer gering, tamelijk veel -tarwe. Nieuwe tarwe (jl oudgerst Haver Kookerwten Kroonerwten Maanzaad Karwijzaad Mosterdzaad f 11,— a f 15, f 12, a f 12,50 f 10,— a f 11,50 f20,— a f24,— f 20,a f 24,— f40,— a f48,— f—a f^3, f 18,a f.24,— tan voer boter pond. Aanvoer roomboter ponï'/a f .1,15 Eieren per 100 stuks f7,40 Boter per kilo f 2,a f 0, Middenprijs eieren per 25 "Stuks f 1,85 Middenprijs boter per J kilo f 1,— at.f.0, Boter aan particulieren f 1,10 a f ÖJr— Eieren aan particulieren verkocht 9 cent Ganseieren groote cent. Kleine cent. Eendeneieren 5| cent. Poeleiereu 4J cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,— per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland $vP.Z. Aangevoerde eieren 21100 stuks. Prijs f7,70 a f 0,per 100 stuks. ROTTERDAM, 13 Sept. 1927. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 172 paarden, 22 veulens, 1 ezel) 1227 magere runderen, 863 vette iunderen, 226 vette kalveren 730 graskalveren, 370 nuchtere kalveren, 371 schapen of lam meren, varkens, 210 biggen, 4 bokken of geiten, 16 overloopers. Prijzen per J kilo koeieq van 32J tot 36 tot 46 tot 48 tot 52 tot 55 ct„ ossen van 40 tot 43 tot 46 tot 48 tot 52 tot ct., stieren van 36 tot 42 tot 45 tot 48 tot ct., kalveren van 47^ tot 52-J tot 62J tot67Jtot 72J tot 77-J- ct., schapen f tot f per stuk, lammeren f tot f varkens tot ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 210 tot f 425 tot f kalf- koeien f225 tot f430, stieren f120 tot f510, pinken f 145 tot f 180, vaarzen f185 tot f225, paarden f200 tot f350, slachtpaarden f 100 tot f 175, hitten f120 tot f200, veulens f75 lot f 100, biggeu f 10 tot f 18, biggen per week f 1,75 tot f 2,overloopers f 20 tot f 30, gras kalveren f 50 tot f 100, fok nuchtere kal veren f 20 tot f 30, slacht nuchtere kal veren fll tot fit. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweért ruim een half uur vroeger). Amsterdamsdie tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm, Nam Vrm.' Nam. 15 Sept. 5.44 6.02 11.15 11.44 16 6.26 6,40 0 03 17 7.07 7.21 0.28 0.51 18 7.49 8.09 1.18 1.38 19 8.49 9.29 2.11 2.46 20 10.17 11.03 3.28 4.18 21 11.52 5.08 5.48 ADVERTENTIËN.n Hedten overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Behuwdzoon, Broeder, Behuwdbroe- der en Oom, de heer ADRIAAN KORSTANJE in dén ouderdom van 52 jaar. Uit aller naam, Wed'. A. KORSTANJE- Snoodijk: Rotterdam, 11 September 1927. Hillevliet 42a. De begrafenis zal plaats hebben te Westerveld op Donderdag a.s. na aankomst van trein 2.12 pur. Vertrek van' het ziekenhuis aan db Coolsiugel ten 10 uur. Voor db vele blijken van belangste,™^ bij ons 25-jarig Huwelijksfeest ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. DE DREU. M. DE DREULandman'. Colijnaplaat, September 1927.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3